7 Nieuwe Beestenmarkt onder vuur ZATERDAGS BIJ VOEG SEL- De morbide grapjes zijn kort na de laatste schietpartij, op de avond van 5 december, niet van de I lucht. Een paar uur nadat de eigenaar en zijn vrouw van café 't Centrum (voorheen Van Melse) zijn neergeschoten door een 34-jarige Leidenaar is de sfeer in het naastgelegen eta blissement Malle Babbe gelaten. Een zicht baar aangeschoten klant vraagt om een bier tje. „En snel een beetje, anders schiet ik je neer", zegt hij grijnzend. De barkeeper rea geert geïrriteerd. „Nou moet je eens ophou den met dat gezeur. Het is Sinterklaasavond, laten we het hier alsjeblieft gezellig houden." Maar de man raakt er niet over uitgepraat. Hij had vlak voor de schietpartij nog zitten praten met de dader. „Ik ken die gozer al ja ren. Een heel aardige gast, maar als 'ie een bakkie op heeft wordt hij wel eens agressief. Hij kwam hier aan het begin van de avond met z'n wijf binnen, met z'n hand in het ver band. Even later wikkelde hij dat er af en liet ons de blaffer zien, die daar onder vandaan kwam. We schrokken ons rot en zeiden nog dat 'ie rustig moest blijven. Maar toen zei hij dat hij naar hiernaast zou gaan om te gaan schieten. Wij durfden hem ook niet echt te gen te houden; je hebt zo een kogel in je ei gen lijer." Opgeknapt De 49-jarige eigenaar van 't Centrum, Wim Visser, heeft het zijn collega Ben Luijkx kwa lijk genomen dat in Malle Babbe die bewuste avond niet meteen de politie is gebeld. Dan had de schietpartij misschien voorkomen kunnen worden. „Ik wilde eigenlijk nog dicht blijven die avond, vanwege Sinterklaas." Elf dagen na het voorval is Visser weer re delijk opgeknapt van de wond in zijn schou der. Zijn café hangt vol met kleurige kerstver- siéringen, op de deur prijkt een kerstman die de bezoekers een 'Merry Christmas' toe wenst. Met echtgenote Greet gaat het minder goed. Een kogel is over de lengte door haar I borst heen gegaan. „Ze is voor haar leven verminkt." Voor Visser was het de tweede keer dat hij het slachtoffer werd van een agressieve klant. Een jaar of zes geleden werd I hij voor de deur van zijn café neergestoken 1 („Ze hebben me in het ziekenhuis als een broodje opengesneden om te kijken of er vi- tale delen waren geraakt"). Maar van een 'onveilige Beestenmarkt' wil Visser niets we- ten. - „Lulpraat. Als ik ergens kwaad over word dan is het over dat soort verhalen. Ik vond het dit jaar ook een topjaar als het om vecht partijen gaat, maar je moet de gebeurtenis sen eerst ontleden voor je conclusies trekt." Hij somt de voorvallen op. Om te beginnen de parkeermoord, die volgens Visser net zo goed elders in de stad had kunnen gebeuren. „Die meneer Klein, die toen is neergestoken, ging niet veel uit." De man was geen vaste i klant in een van de kroegen op de Nieuwe Beestenmarkt. En de schutters kwamen niet j uit Leiden, maar waren hier slechts een j avondje op bezoek. „Het had dus net zo goed op het Stadhuisplein kunnen gebeuren", meent de caféhouder. En dan die schietpartij in de Turkse koffie- j shop (oktober 1991) naast café d'Overkant, de overbuurman van Visser. „Puur een Turk- _se aangelegenheid, een interne zaak." De po litie gaat er vanuit dat het hier om een afre kening ging; de Turk werd een jaar eerder op ■feet Levendaal beschoten. „Had dus ook net zo goed elders in de stad in een bakkerij kun nen gebeuren", luidt het oordeel van Visser. De 'Bosrode-moord' dan. Leidenaar Wil lem Comelisse bleek aan het begin van de "avond, voordat hij werd neergestoken, een •pilsje te hebben gedronken in café ,'t Cen- trum. „Een oude bekende van mij", zegt Vis- ser. „Een softe jongen die wel eens een bier tje dronk en privémoeilijkheden had, vanwe ge een scheiding. Maar er is verder geen ver band aangetoond tussen zijn verblijf hier en die moord." De gebeurtenis waar hij zelf het slachtoffer van werd is volgens Visser wèl een zaak die direct verband houdt met horecabe- zoek. „Die man hing hier al een maand lang rond, zocht voortdurend problemen. Overi gens was hij geen vaste bezoeker van 'de markt'. Hij kwam hier omdat zijn zuster hier vaak komt." Visser schetst de Leidenaar als een door de wol geverfde crimineel die altijd „met kogelvrije vesten rondliep als hij uitging. „En regelmatig zijn neus ging snuiten, zoals dat dan heet." (cocaïne snuiven, red.). swingcai% Hoewel de Nieuwe Beestenmarkt geldt als centrum van uitgaansgelegenheden is het aantal cafes beperkt. Aan de ene kant heb je "swingcafé 'd Overkant en café-billard Bristol. Aan de andere kant zitten Malle Babbe, Goeie Mie en 't Centrum. Niet direct aan de markt maar er'vlakbij liggen jazzcafé The Du ke (hoek Nieuwe Beestenmarkt/Oude Sin gel), de Hut van Ome Henne (St. Aagten straat), de Veronica-bar (Beestenmarkt) en 't Valkje (hoek Nieuwe Beestenmarkt/2e Bin nenvestgracht) Vroeger was 'de markt' een rustige buurt, zegt mevrouw Verhoeven. Ze woont er ruim 50 jaar, op het hoekje naast Malle Babbe. On der haar zit een fotozaak. Vroeger was het een hotelletje, dat zij samen met haar man beheerde. „Toen kwamen hier alleen keurig nette lui, veel kaartclubjes. Het was kalm op straat, er was nooit wat. Je had café Van Mel se en 't Achtje, dat was 't. Maar sinds Ben hier zit (Luijkx, is eigenaar van Malle Babbe, Goeie Mie en d'Overkant; red.) is het hier één grote bende". 'De verhalen zijn overtrokken; overal waar kroegen zijn gebeurt wel eens wat' De marktbewoonster is goed bevriend met haar buurman C.een hele aardige lieve jon gen") maar absoluut niet te spreken over zijn klanten en personeel. „Dat publiek dat hier zaterdagavond komt is zó jong, meiden en jongens van een jaar of 14, 15. En de tent blijft gewoon tot een uur of vier open. De po litie doet er niets aan. En dat loopt maar te gillen en te blèren op straat. Een zooitje tuig. Gewoon zonde van die kinderen. Ik schaam me soms als mijn familie hier op bezoek komt. Ik heb wel eens tegen Ben gezegd: als ik had geweten dat jij hier die zaken zou be ginnen had ik het hiernaast opgekocht. Het heeft namelijk een tijdje leeg gestaan voor hij de boel opkocht." Nu zit Verhoeven met de gebakken peren. En als de muziek te hard staat durft ze Malle Babbe niet binnen te gaan om te vragen of het iets zachter mag. „M'n schoonzoon ook niet hoor. Ze steken tegenwoordig zo een mes in je duveL" Gajes Ben Luijkx heeft geen zin in 'weer een ver haal' over het uitgaanscentrum. („Omdat er nou een keertje geschoten is?") Het zou het toch al negatieve imago alleen maar bevesti gen. „Er wordt al genoeg gezegd en geschre ven over de Nieuwe Beestenmarkt. Zonde van je tijd om aan dat soort gajes aandacht te besteden, dat verdwijnt vanzelf wel weer. Ja, het gaat zeker maar om een klein groepje dat daar voor rottigheid zorgt. Dat is voor een groot deel al opgeruimd." De kroegbaas, die zo'n tien jaar geleden op de Nieuwe Beestenmarkt begon, wil er op wijzen dat ruzies en andere ongeregeldheden ook regelmatig in andere horecagelegenhe den voorkomen. „Maar als het in de Grote Beer (café in de Rembrandtstraat, red.) ge beurt hoor je daar niemand over. Als er op de Nieuwe Beestenmarkt iets gebeurt weet de hele stad het binnen een half uur. Dan wordt daar drie dagen over gepraat." Een simpele verklaring voor de snelle ver spreiding van nieuwtjes over de Nieuwe Beestenmarkt lijkt de taxistandplaats voor café Malle Babbe. Is de politie ter plekke dan is er altijd wel een chauffeur die dat signa leert en het via de mobilofoon aan zijn colle ga's doorgeeft. Luijkx meent dat het verschil 'm zit in het soort mensen dat op de Nieuwe Beesten markt een pilsje komt halen. „Dat zijn men sen met een andere gespreksstof dan de be zoekers van de Grote Beer. Ik heb hier drie kroegen en die trekken allemaal al een ander publiek". Volgens Luijkx komen bezoekers van de Nieuwe Beestenmarkt zelden of nooit in de Grote Beer. Onveilige buur Politiewoordvoerder D. Graveland omschrijft de Nieuwe Beestenmarkt als een 'echt uit gaanscentrum, waar veel wordt gedronken'. Ben Luijkx: geen zin in 'weer een verhaal' over het uitgaanscentrum. „Omdat er nou een keertje geschoten is?" archieffoto loek zuyderduin „Per definitie geeft dat problemen", aldus Graveland. Volgens hem blijkt nergens uit dat bij vecht-, schiet- of steekpartijen steeds dezelfde personen betrokken zijn. Het is onterecht dat de Nieuwe Beesten markt als een 'levensgevaarlijke buurt' wordt afgeschilderd, is de mening van de politie. „Ik zeg niet dat de Nieuwe Beestenmarkt een rustig uitgaanscentrum is, maar de parkeer moord wordt als een soort kapstok gebruikt. Als er iets gebeurt zeggen mensen gelijk: wéér op die Beestenmarkt. Maar de verhalen- stroom wordt overtrokken. Dit soort zaken speelt zich ook in andere cafés af. Afgelopen weekeinde meldde zich bij Hotel de Ville in de Breestraat ook een man met een vuurwa pen die even later bij café de Harmonie langs ging." Caféhouder Wim Visser zegt dat de Nieuwe Beestenmarkt zich onderscheidt van andere uitgaansbuurten door een grotere hoeveelheid autochtone Leidse bezoekers. Als ervaren caféhouder („Dit familiebedrijf bestaat 70 jaar") meent hij dat de dienstver lening in de meeste kroegen verloedert. „Als je het over verval hebt is dat een van de be langrijkste oorzaken. Je moet naar je klanten luisteren, de asbak op tijd legen en een bloe metje neerzetten. Als caféhouder heb je zeer zeker een opvoedkundige taak." Visser ergert zich aan collega's die gehuld in spijkerbroek, haren in de war, hun klant simpelweg benaderen met de vraag: Pilsje meneer? Hij vindt dat onbeschoft en denkt dat het agressiviteit in de hand werkt. Met een uiterst vriendelijke benadering bereik je veel meer, meent Visser. „Ik heb ook wel eens Jan Rap en z'n maat in de tent, maar bij mij blijft het altijd gezellig. Er wordt aandacht aan de klant geschonken, dat is heel belang rijk." Bij zijn buren is dat niet altijd het geval, stelt Visser. Collega Luijkx heeft steeds weer andere 'jongens en meisjes' achter de bar staan, die vaak niet tegen agressieve klanten zijn opgewassen. „De jeugd gaat tegenwoor dig anders uit. De jongeren die hiernaast ko men hebben meestal veel te verteren. Zo'n 300 400 gulden per weekeinde is geen on gewone zaak. Ze worden gestreeld door hét personeel omdat ze goede klanten zijn, veel drinken. Op die manier krijgen ze in zo'n zaak de overhand. Nou moet ik er wel bij zeggen dat Ben geen gemakkelijk klantenbe stand heeft, want wat daar komt is vrij agres- 3 sief." Uitsmijter Door het posteren van uitsmijter bij de deur wordt het er alleen maar erger op, denkt Vis ser. Zoiets wekt juist agressie op, vooral ook omdat je steeds een gulden entree moet beK talen. „En sommige jongens gaan op een avond wel zo'n vijf keer naar binnen.j Swingcafé d'Overkant is de enige kroeg waar bij de ingang een potige uitsmijter staat. Het type Arnold Schwarzenegger waar je niets onvriendelijks tegen durft te zeggen.- Bezoekers die hem weten te passeren moe ten door een metaaldetector. Zo'n poortje waar je op Schiphol ook doorheen moet als je bij de douane bent. De 'klerenkast' houdt via een groen gestippeld schermpje boven de poort nauwlettend in de gaten of er wapens worden binnengesmokkeld. De stippeltjes blijven voortdurend in beweging. De man wil niet uitleggen hoe een ander werkt. „Als Uc nou maar snap hoe het werkt, dan is dat vol doende." Visser denkt dat Schwarzenegger-types juist agressieve jongens aantrekken. „Het werkt beter zonder. Bovendien is het niet zo belangrijk hoe sterk je bent, je moet met die jongeren goed om kunnen gaan." Te koop Een stel jongens komt na twaalven Malle Babbe binnen op die noodlottige Sinterklaas avond. „Hé joh, je hebt wat gemist." En dé dronken man vertelt zijn verhaal opnieuw* Met de toevoeging dat de eigenaar van Van Melse ("die vuile klootzak") best dood tont gemogen, zonder uit te leggen waarom. De barkeeper probeert hem wederom sussen. „Niet iedereen hoeft te weten wat er is gebeurd. Wat is gebeurd, is gebeurd, daar kunnen we toch niets meer aan doen. Het is niet goed voor deze zaak om met dat verhaal zo te koop te lopen." Een klant valt hem bij: „Zeg, nou moet je ophouden met die verha len anders kankerstraal je maar op." Het 'wilde westen' van Leiden is voor veel Leidenaars de Nieuwe Beestenmarkt. De schietpartij van 5 december was daar weer eens het bewijs van, zo menen zij. De 'parkeermoord'drukte begin dit jaar al een crimineel stempel op het uitgaanscentrum. In de maanden daarna kwam het geregeld in opspraak door mishandelingen, schiet- en vechtpartijen. De Beestenmarkt is verloederd, zeggen sommigen. Anderen vinden dat overtrokken. De reeks incidenten zou voor een groot deel berusten op toevalligheden. „Overal waar kroegen zijn gebeurt wel eens wat." „Als er iets gebeurt zeggen mensen gelijk: wéér op die Beestenmarkt Maar de verbalen worden overtrokken."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 45