'Kritiek op jacht hypocriet' J ier jagers en een verslaggever zit- ten opeengepropt in een auto. Twee mannen schijnen met ster ke lampen over de velden rondom Noordwij- kerhout. Ineens doodse stilte, de geelachtig ogen van een vos zijn waargenomen, jan Poolman legt aan en schiet 'spits'. Voordat de gast ook maar iets ziet of wellicht een oogje dichtknijpt, knalt de eerste kogel door de lucht. Het projectiel raakt over een afstand van negentig meter de vos in de borstkas. Een snelle sprint vanuit de auto, een genade schot en deze Reintje is naar de eeuwige jachtvelden. Die avond wordt na lang en intensief speurwerk nog een vos opgemerkt. Dit exem plaar heeft minder 'geluk', hij wordt vermoe delijk in de voorpoot aangeschoten, buitelt over een slootje en weet ondanks een hard nekkige achtervolging en drie nieuwe scho ten aan de jagers te ontsnappen. „Mor genochtend nog effe met de hond langs gaan', klinkt het 's nachts rond twaalf uur. De volgende morgen blijkt de vos reeds dood te zijn. Jan Poolman, rayon-commandant van de Noordwijkerhoutse rijkspolitie en voorzitter van de Wildbeheereenheid Duin- en Bollen streek, geeft zijn visie op de vossejacht „De vos is een rover en heeft in Nederland geen natuurlijke vijand meer. Hij eet behalve ko nijnen en kippen ook het broedsel van aller lei weidevogels, meeuwen en eenden." De jacht is altijd omgeven geweest met emoties. Voor- en tegenstanders struikelen over hun woorden als er naar hun mening wordt gevraagd. Poolman over het heikele onderwerp: „Maar veel mensen zijn hypo criet als ze enerzijds zelf een gehaktbal eten en ze het anderzijds afkeuren dat de jager een haas schiet en het dier daarna ook nog met smaak opeet. Valse emoties eigenlijk want een koe heeft helemaal geen kans om te ontsnappen van het lot eens 'een biefstuk' te worden, terwijl konijnen en vossen allerlei mogelijkheden hebben om aan de jageF te ontkomen." De vergunning om 's nachts met behulp van kunstlicht op vossen te mogen jagen wordt afgegeven door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Het ter rein waarin de veertig jagers die aangesloten zijn bij de Wildbeheereenheid (opgericht op 31 mei 1991) bestrijkt het totale kustgebied van Katwijk naar Zandvoort (14.000 hectare), uitgezonderd de Amsterdamse Waterleiding- - duinen (3500 hectare). Het uitsluiten van de Waterleidingduinen van het jachtgebied is een doorn in het oog van de jagers. „Daar komt alle rottigheid van", verschiet Poolman al gelijk wat kruit. Omdat de vossen een eigen territorium hebben en de waterlei dingduinen eenvoudigweg te klein zijn voor de huidige hoeveelheid vossen („vermoede lijk enkele honderden"), worden de jonge exemplaren het duingebied uitgestoten en zwermen de laatste jaren steeds meer uit over de weilanden, landbouwterreinen en de bollenvelden. De Wereldgezondheidsorganis- tie stelt volgens de jagers dat per duizend hectare er drie tot vijf vossen mogen zijn. Dat betekent dat volgens deze norm er in dit be schermde duingebied er hooguit 'plaats' is voor achttien vossen. Het verwijt van de jagers aan de gemeente Amsterdam, de eigenares van de waterlei dingduinen, is dat de 'sluwste onder de die ren' de laatste jaren ongelimiteerd zijn gang kan gaan. „De vos heeft nu zo'n beetje de taak van jachtopziener overgenomen". Medebestuursleden Kees Klinkenberg en Dries Stevens mengen zich in het gesprek. Klinkenberg over het onderwerp 'begrazing'. „Doordat de vossen voornamelijk grasetende konijnen eten, is het hele duingebied langza merhand vol gekomen met hoog gras. Nu moeten paarden en koeien dat evenwicht weer gaan herstellen. Dit probleem is wel he lemaal door de mens geschapen, omdat hij de vos zijn gang laat gaan. Af en toe hoor je zelfs van plannen om de wolf, de natuurlijke vijand van de vos, weer uit te gaan zetten. Dat idee is natuurlijk te dwaas om over te praten en daarmee trek je de problematiek wel erg scheef." Verzinsel „Ik begrijp de bezorgheid van de jagers niet zo", begint H. Niesen van de Stichting Kri tisch Faunabeheer met zijn relaas over de vossejacht. „Die zogenaamde overlast van de vos is een verzinsel van de jagers. De vos krijgt tegenwoordig overal de schuld van en wordt zo'n beetje de Zwarte Piet van de na tuur." De 'uitroeiingscampagnes' van de jagers hebben volgens Niesen echter geen enkel ef fect. Het enige dat ze bereiken is een ernstige verstoring van de natuur. „Ze kunnen alleen exemplaren afschieten die anders slachtof fers van het verkeer zouden worden. Of an ders wel aan ondervoeding zouden sterven." „Het publiek wordt door de jagers vals voorgelicht als ze zeggen dat er te veel vossen zijn. Er zijn toch ook niet te veel roodborstjes of mussen? De natuur reguleert alles zelf. Waarom krijgen de meeste eenden tien jon gen? Niet om allemaal volwassen te worden, maar om te dienen als voedsel voor andere dieren." Gaat geagiteerd verden „Hoe weten de ja gers trouwens zo zeker dat het altijd vossen - zijn die de kippenhokken leeg halen? Staan ze er soms bij? Misschien zijn het wel katten of honden die de slachtingen aanrichten." Hij verwacht dat het aantal vossen de ko- Wildbeheereenheid op vossejacht in Duin- en Bollenstreek Vossen worden de laatste jaren steeds vaker in de Duin en Bollenstreek gesignaleerd. Vanuit de Amsterdamse Waterleidingduinen zwermt Reinaerd uit over de streek. Vooral de jonge vos is op zoek naar nieuwe gebieden en volgens de Stichting Kritisch Faunabeheer zal hij binnenkort ook in Leiden worden aangetroffen. De jagers melden dat de vos tijdens zijn zwerftocht slachtingen aanricht in kippenhokken en het broedsel van weidevogels verorbert. Kritisch Faunabeheer is fel tegen de vossejacht. „De vos krijgt overal de schuld van en wordt zo langzamerhand de Zwarte Piet van de natuur", stelt de stichting. „Wij worden altijd in een kwaad daglicht gesteld", spreken de jagers tegen. mende jaren nog verder zal toenemen. „Over een tijdje krijg je in Leiden net als in andere steden zoals Berlijn en Londen ook vossen." Het argument dat de jagers aanvoeren over het uitsterven van bepaalde vogels noemt Niesen 'pure onzin". „Er hebben nog nooit zoveel weidevogels in de duinen gebroed. Sommige soorten zoals de wulp en de lepe laar hebben het zwaar, maar daar is de vos niet alleen de oorzaak van. Het voedsel van de vos bestaat nog steeds voor negentig pro cent uit konijnen en als de jagers eerst alle konijnen afschieten, dan zal de vos wel uit moeten gaan zien naar nieuwe voedselbron nen. Gek eigenlijk dat alleen jagers zich zo veel zorgen over kippen en vogels maken." Acceptabel De Stichting Duinbehoud, die in Leiden ze telt, heeft een genuanceerdere mening over de vossejacht. De directeur van de milieu-or ganisatie, Albert Salman, zegt er het volgende over. „Wij zijn niet a priori tegen. Jacht kan in sommige gevallen nuttig en acceptabel zijn. Hoewel we er naar streyen om in de duinen zo weinig mogelijk jacht te hebben, zeggen wij niet dat daar nooit geschoten mag wor den. Maar de jagers dienen wel met de juiste argumenten te komen. Buiten het duinge bied moet ook meer kunnen dan in de dui nen. In de duinen is een goede vogelstand uitstekend te combineren met een verant woorde vossestand." De vos heeft naar de mening van de direc teur van de Leidse stichting een belangrijke functie, omdat hij de hoogste schakel in het ecologisch stelsel is. Hij heeft sinds mensen heugenis in de duinen gezeten en hoort er gewoon thuis. „Als inderdaad blijkt dat de le pelaar of de wulp gaat verdwijnen, moeten we ons gaan bezinnen hoe het verder moet met de vossestand, maar tot nu toe is er geen reden tot ongerustheid." Over de oprukkende vergrassing in de dui nen heeft Salman een geheel andere mening dan de jagersman. Mede door de zure regen heeft er een enorme 'vergrassing' in de dui nen plaats en is de 'blanke top der duinen' langzaam maar zeker een onbekend natuur verschijnsel aan het worden. Doordat het aantal konijnen drastisch is afgenomen, is het gras inmiddels zo hoog opgeschoten dat de overgebleven konijnen er niet meer aan beginnen. „Konijnen houden niet van hoog gras", stelt Salman droogjes vast. Myxomatose De konijnenstand is volgens de directeur al jaren veel te laag. Hij .noemt vier oorzaken, te weten: de reeds genoemde vergrassing, de jacht op de konijnen, allerlei konijnenziek- ten, waaronder de gevreesde myxomatose, en als laatste („en ook absoluut in deze volg orde") de vossestand. Daarom moeten voor lopig paarden en koeien de taak van de ko nijnen overnemen. „De jagers hebben eigenlijk het probleem in de velden rond de duinen helemaal zelf gecreëerd. Zij hebben altijd al te veel konij nen afgeschoten. Daardoor zijn er nu te wei nig en gaat de vos op zoek naar nieuw voed sel, waaronder kippen, fazanten en broedsel van grondbroeders. Maar de jager gaat maar door èn konijnen èn vossen af te schieten." In de loop van de jachtpartij worden ver schillende jagers thuis opgehaald en weer af gezet. (De geur van de dode vos achterin de auto wordt zo langzamerhand behoorlijk overheersend en is niet bepaald een weldaad voor de neus). De hele Duin- en Bollenstreek is namelijk opgedeeld in ruim vijftig kavels. Iedere kavel heeft z'n eigen 'jachthouder' en andere jagers mogen alleen in aanwezigheid van de jachthouder in het betreffende gebied jagen. Dit hoofd is volgens Poolman tevens verantwoordelijk voor de schade die door het wild is aangebracht aan de gewassen. Pool man: „Vooral bij de hyachinten zorgt de vos voor grote schade, de zogenoemde zwart- randziekte. Als wij de vos zijn gang laten gaan, kunnen wij door de bollenkweker ver antwoordelijk worden gesteld en verplicht worden om schade te betalen." Daarnaast wil de jager vermeld zien dat de vos nog steeds de grote 'overbrenger' van de gevreesde hondsdolheid is. Stropersfamilie Hebben stropen en jagen iets met elkaar te maken? Voor de Noordwijkerhoutse jagers blijkbaar een komische vraag. Weet de ver slaggever dan niet dat 'heel' Noordwijker- hout ooit één grote stropersfamilie was. Dat verschillende Noordwijkerhouters nu nog steeds een belletje boven het bed hebben hangen. En dat dit belletje via een touw ver bonden is met een kippepootje. Als het belle tje afgaat, hoeft de eigenaar van dit ingenieu ze mechanisme alleen nog maar even het ge weer te pakken en de vos vanuit een riante positie neer te knallen. En dat nog niet zo heel lang geleden een wijd en zijd goed bekend staande rechter een persoon schuldig heeft bevonden aan strope rij enkel en alleen omdat hij uit Noordwijker- hout kwam. „Och die verhalen doen natuur lijk niet voor niets de ronde." Toch is Poolman, in het dagelijks leven im mers politieman, alert als er bij het verlaten van een bepaald terrein een hek openstaat. Hij zegt stropers altijd te pakken en te bekeu ren. Verder is het gebruikelijk dat iedere jager zijn buit na afloop inlevert op het politiebu reau. Van iedere vangst wordt melding ge maakt en de jager krijgt voor het doden een premie van vijftien gulden. De meeste vossen gaan volgens Poolman daarna naar een de structiebedrijf. „Ach iedere jager heeft na tuurlijk thuis al een opgezet exemplaar." De gemiddelde vangst van een jager is moeilijk aan te geven. Poolman heeft dit jaar, sinds het jachtseizoen op 15 oktober is openge steld, zes exemplaren neergeschoten. Een collega-schutter daarentegen heeft al 24 kruisjes achter zijn naam staan. Rotsport De jagers verwijten vooral Kritisch Faunabe heer een vals beeld rond de jacht te schetsen. De activiteiten van 'foute' jagers krijgen daar door in de pers onnodig veel aandacht en worden steevast opgeklopt. Dries Stevens is behalve jager ook instructeur van de jachtop- leiding in Zuid-Holland. „Kritisch Faunabe heer blaast de excessen die helaas ook bij ons voorkomen, altijd extreem op. Vergelijk het maar met mensen die al van te voren weten dat boksen een rotsport is. Hebben ze zich ooit verdiept in de spelregels? Als er ergens een automobilist een overtreding begaat, kun je toch ook niet stellen dat alle automobilis ten verkeerd zijn. Ik noem zoiets maar selec tieve verontwaardiging en het heeft vermoe delijk te maken met het feit dat ons werk te maken heeft met doden." Aan het einde van de jacht, nog even na pratend en genietend van een 'jonge klare' zegt hij hierover „Als jager heb je meer deel aan de natuur dan de wandelaar of de fietser. Je hebt immers de kans en de plicht in te grij pen. Het doden is slechts een heel klein on derdeel van ons werk. Ie speurt en je zorgt dat de wetten in de natuur op een goede ma nier voortgang kunnen hebben. En soms vol trek je het definitieve eindoordeel." De directeur van de Stichting Duinbehoud, Albert Salman (foto boven) en drie jagers met hun buit (foto rechts). Die laatsten vormen het bestuur van de Wildbeheereen heid Duin- en Bollenstreek. Van links naar rechts Jan Poolman (voorzitter), Kees Klinkenberg en Dries Stevens. foto's wim dijkman en dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 43