Amerikaanse kerst smaakt bitterzoet Dwang tot uitbundige kerstviering jut Amerikanen elk jaar op Kerstmis. Er werd op de deur geklopt. Op de stoep stond een grijze dame met een plastic bordje vol koek jes in verschillende kerstmotieven zoals ster ren, dènnebomen en kerstmannetjes. „Ik woon daar", zei ze. Ze knikte met haar hoofd schuin naar de overkant van de straat. „En ik ben een hele slechte buurvrouw ge weest, want ik heb me nooit voorgesteld en ook nooit iets van me laten horen. En dat, terwijl u hier al weer een tijd woont. Hoe lang ook al weer?" „Een halfjaar", zei ik. „Een halfjaar. Kunt u nagaan. Daarom heb ik deze koekjes voor u gebakken. Merry Christmas to you and your family." Weg was ze. De koekjes waren prima, de buurvrouw hebben we nooit meer gezien. Terwijl we nog een halfjaar op hetzelfde adres hebben ge woond. Pas later begrepen we iets meer van de houding van deze buurvrouw. Het had te maken met de in onze ogen zwaar overdreven manier waarop Amerikanen hun kerstfeest vieren. De buurvrouw had voldaan aan een van de ongeschreven regels waaraan Amerikanen met de kerst gehoorzamen: ze had hartelijkheid getoond voor de mensen in de buurt. Dat die mensen haar eigenlijk niets konden schelen, was bijzaak. Het was kerst, en dus was ze 'een goede buurvrouw' geweest. Ideaalbeeld Het is alsof er in het Amerikaanse collectieve onderbewustzijn een ideaalbeeld bestaat van hoe kerst zou moeten zijn. Iedereen probeert uit alle macht aan dat beeld te beantwoor den. Maar dat ideaal is al lang achterhaald door de tijd. Het ideaalbeeld schrijft bij voorbeeld voor, dat kerst gezellig met het gezin wordt ge vierd. Man, vrouw, twee kinderen, knus voor het knapperende haardvuur. De realiteit is dat 23 miljoen Amerikanen alleen wonen, zonder partner of kinderen. Een kwart van de kinderen in de Verenigde Staten groeit op in een eenoudergezin. Het ideaal wil dat kerst een tijd van is van gemeenschapszin. Maar steeds meer wijken van Amerika's grote steden zijn kille en zelfs gevaarlijke oorden geworden, waar iedereen zo weinig mogelijk met elkaar te maken wil hebben. Het ideaalbeeld gaat uit van mensen die elkaar kleine cadeautjes geven om op die manier hun genegenheid te tonen. Maar in werkelijkheid is het geven en zoeken van ca deautjes een door de commercie genadeloos opgezweepte, frustrerende race geworden. En om nog even dit stukje amateursociolo- gie af te maken: omdat ideaal en realiteit zo weinig met elkaar te maken hebben, wordt er ontzettend overdreven. Als het huis gezellig moet worden gemaakt, wordt het van onder tot boven, van voortuin tot achterdeur, volge hangen met kerstspullen. Als er koekjes en taarten worden gebakken, gaat dat in im mense hoeveelheden. Als er cadeautjes wor den gegeven kost dat een vermogen en krij gen zelfs de verste neef en de saaiste collega iets. Kortom, als er in Amerika kerst wordt ge vierd, gaat dat zó overdadig dat je na de 25ste december geen Senteklos meer kunt zien en geen Dzjingelbels meer kunt horen. Het ge wone, alledaagse bestaan met al z'n tegenval lers en onvriendelijkheden is dan ineens weer een verademing. Stress Genoeg gefilosofeerd. Het wordt tijd om in details te treden. Laten we al- heel is bedrukt met Santa's kreet 'Ho-Ho-Ho'. Uiteraard in de kerstkleuren rood en groen. Omdat de Amerikanen zo onverstandig zijn niet in Sinterklaas te geloven, hebben ze op de 25ste, naast alle drukte die kerst tóch al met zich meebrengt, ook nog eens de ellende van de cadeautjes Ook hier heerst overdaad. Vorig jaar gaf de gemiddelde volwassene In Amerika 850 dollar aan kerstcadeautjes uit, zo'n 1600 gulden. Het is een praktijk die langzaam geheel uit de hand gelopen is. Tot het begin van deze eeuw kregen alleen kinderen kleine pre sentjes. Daarna gaven ook volwassenen el kaar aardigheidjes. Die aardigheidjes werden spoedig aardigheden en daarna kostbaarhe den. Al in de jaren '20 werd gezegd dat de Amerikaanse economie door twee evene menten in gang wordt gehouden: oorlog en Kerstmis. Oorlogen zijn er niet zo veel. maar gelukkig is het elk jaar kerst Veel warenhuizen boeken 25 tot 40 procent van hun jaarwinst in de kerstperiode. Amerikanen geven elkaar vi deo's, camcorders, magnetrons, zelfs auto's. Dat laatste doet denken aan iets dat vrien den ons een paar jaar geleden vertelden. Ze zeiden dat ze een onstuimig huilend vrien dinnetje van hun dochter aan de deur had den gehad. Wat bleek toen het meisje een maal was uitgesnikt? Haar ouders hadden het lef gehad haar een twee jaar oude BMW voor haar kerst te geven, in plaats van een nieuwe. „Hoe kan ik daarmee nu naar school? Ieder een lacht me uit", had ze geklaagd. Lokken Deze studie naar Amerikaanse kerstgebrui ken eindigt met een positieve noot. Het ziet er naar uit dat dit jaar de overdaad, althans op het gebied van de cadeaus niet verder zal toenemen. Waarschijnlijk zal er zelfs iets minder worden uitgegeven. Het is het gevolg van de recessie die momenteel in het land woedt Uit een peiling blijkt, dat bijna de helft van de Amerikanen dit jaar minder voor kerst- aankopen wil uitgeven dan vorig jaar. Een gedachte die de winkeliers grijze haren be zorgt. Veel winkels zijn al aan hun uitverkoop begonnen. Normaal worden de overgebleven kerstballen, kerstlampjes, kerstkleding en wat dies meer zij pas op 26 december verramsjt, maar dit zijn geen normale tijden. Zakenlieden proberen van alles om de klanten te lokken. De warenhuizen van de Hartmarx Corporation bij voorbeeld hebben Nederland. Ook daar is de kans op een witte kerst uiterst klein. En het hele zuiden van het land ligt te dicht bij de Kreeftskeerkring voor En dan het eten. In de meeste Amerikaan se gezinnen wordt met de kerst kalkoen ge geten. Kalkoen is niet alleen goedkoop (een gulden tot 1,50 per pond), maar ook gevogel te met enorm veel vlees. Tot in januari eet je broodjes koude kalkoen, kalkoensoep, kal koensalade, kalkoenchili en kalkoencurry. Een béétje Amerikaanse kalkoen weegt, schoon aan de haak, namelijk al gauw 10 ki lo! Dat eet je niet zo maar even op. Naar de kerstversiering van sommige hui zen kun je alleen met open mond kijken. Elke kamer staat vol kerstspullen, van het toilet tot Wie de boom af heeft, kan aan de rest van het huis beginnen. Aan de deuren komen kran sen dennetakken, opgesierd met strikjes en namaakappels. Koffiekoppen worden vervan gen door koppen met het vette hoofd van Santaclaus. Het douchegordijn maakt plaats voor een gordijn met rendieren. In de kinder kamers komen kleine namaakkerstboompjes. compleet met heel kleine balletjes. Op tafel staat een peper- en zoutstel, vermomd als mister en mrs. Claus. Wie echt hart voor de kerst heeft, steekt zijn kinderen in fluwelen feestjurkjes of klei ne smokinkjes. De vrouw des huizes doet oorbellen en nylons met kerstmotief aan, de man een kerststropdas, terwijl hij onder z'n zondagse pak een onderbroek draagt die ge- hun 150.000 beste klanten een videotape ge stuurd waarin hun waren worden aangepre zen. Dit uit angst dat hun catalogus direct in de prullenmand verdwijnt. Een teken des tijds is ook dat in de catalo gus van de warenhuisketen Neimann Marcus dit jaar voor het eerst geen peperdure, vol strekt nutteloze geschenken staan, zoals een Chinese jonk of een paar kamelen. Er staat nog steeds één peperduur cadeau in, maar het is een nuttig cadeau. Het gaat om de burgerversie van de LTV Hummer, een ver voermiddel dat de Amerikanen in de Golf oorlog zo veel nuttige diensten bewees. „Pri ma op ruw terrein", aldus de catalogus. Prijs: bijna 100.000 gulden. lereerst teruggaan naar het ideale gezin van vader, moeder en twee kinderen voor het knapperend haardvuur. Ze hebben zojuist gegeten, aan een tafel vol eten en drinken. Nu zijn ze spelletjes aan het doen. Het is reu ze gezellig. Op dat moment begint het buiten zachtjes te sneeuwen... Dit is, zonder overdrijven, het ideaalbeeld dat de gemiddelde Amerikaan van Kerstmis heeft. Je hoeft alleen maar naar Amerikaanse tv-series of Amerikaanse films te kijken om het beeld tot spugens toe voorgeschoteld te krijgen. Maar hoe wordt de kerst in werkelijkheid gevierd? Om een idee van de werkelijke kerst sfeer te krijgen, een citaat uit het boek 'Un plug the Christmas Machine' van Jo Ro binson en Jean Coppock Staeheli. Een boek met adviezen aan mensen die zoeken naar een 'normale' kerstviering. In het boek wordt een vrouw aan het woord gelaten die klaagt dat zij en haar gezin elke kerst weer dezelf de sleur volgen. „Op de avond van de 24ste ben ik in de keuken aan het koken, terwijl alle anderen tijd schriften lezen of tv kijken", vertelt ze. „Dan eten we. Een paar mensen helpen me met afruimen, en dan is het terug naar de tv. De volgende dag maken we de pakjes open. Dan maak ik het ontbijt. We ruimen af. Dan zijn er meer tv en meer sport tijdschriften. Ik sta in de keuken om het diner te maken." Nee, kerst is vaak niet gezellig en doet vaak niets voor de saamhorig heid binnen het gezin. Integendeel: statistieken tonen aan dat het aantal echtscheidingen in dit land altijd vlak na de kerst een piek vertoont. Dat is geen verrassing als je kijkt naar de alledaagse gang van zaken in een Amerikaans gezin in met na me de gegoede buitenwijken van de grote steden. Veel mannen en vrouwen leven volstrekt veel te te moeten kaanse werkgevers verwachten meer van hun werknemers dan Ne derlandse bazen. De sfeer op het werk is harder en meer rivaliserend. Dus is er weinig vakantie en veel overwerk. Als er ergens ter wereld uitbundig kerst wordt ge vierd, dan is het wel in de Verenigde Staten. On ze correspondent Henk Dam een nuchtere Hollanderbekeek het jaarlijks terugkerende kerstcircus met stijgende verbazing. Wekenlang storten de Amerikanen zich in een roes. Huis en tuin worden van onder tot boven versierd, er wordt veel gegeten en vooral gegeven. Als het maar gezellig is. Gezellig? Achter de suikerzoete beelden gaat een bikkelharde werkelijkheid schuil. Een kerst van schijnheiligheid. de keuken. Ook de hele tuin is met behulp van vele honderden lampjes in kersttooi ge bracht. De kerstboom die wij in Nederland ken nen, wordt hier als goedkoop spul be schouwd. Deze bomen, met hun korte, harde naalden die al vrij snel massaal afvallen, wor den daarom alleen in huizen van minvermo genden aangetroffen. In de gegoede wijken heersen andere waarden. Wie wil meetellen, koopt een boom met langere, zachte naalden die niet afvallen, en al gauw 90 gulden kost. Je hebt ze ook met heel lange naalden die bij bosjes bij elkaar staan. Erg sjiek zijn verder bomen met blauwgroene naalden. Je praat dan over prij zen boven de honderd gulden. Ook over het soort versieringen waarmee de boom wordt opgetuigd, wordt nagedacht. Je kunt niet zo maar een ratjetoe van allerlei (soms nog uit het ouderlijk huis meegenomen) ballen in je boom stoppen! Nee, je gebruikt versierin gen die naar kleur en thema bij el kaar passen. In de boom hangen bij voorbeeld alleen maar zelfgestrikte strikken en in elkaar gezette stoffen Santa- clausen (de Amerikaanse kerstman), de patriottische boom is dit erg in zwang, met vlaggen en versieringen in de kleur van de Stars and Stripes. Uiteraard gaan er snoeren met honderden, al dan niet flikkerende, al dan niet gekleurde, lampjes in. Om de kerstsfeer nog verder op te stuwen, kun je uit een aantal fittin gen de lampjes verwijderen, en daar een kerstbal in stoppen waarvan on derdelen bewegen. Zo kun je in een kerstbal een treintje rondjes laten draaien of stoplichten laten ver springen. Weer een stapje verder gaat 'San ta's Musical Band'. De 'band' be staat uit acht aan de kerstboom op te hangen poppetjes met elk een stokje in hun hand, alsmede twee 'real brass' belletjes aan weerszij den. Die poppetjes zijn met een elektrisch snoer aan elkaar verbon den. Wie de stekker in het stopcon tact steekt, hoort de poppetjes een reeks van meer dan 30 kerstliedjes spelen, doordat ze om beurten met hun stokje tegen hun belletje slaan. 's Avonds wordt er thuis snel gegeten, wat tv gekeken, en vroeg geslapen, want de vol gende ochtend om zeven uur moet de kleine alweer naar de crèche. De weekeinden gaan op aan boodschappen doen, gras maaien, football kijken en met het zoontje naar de sportclub gaan. Voor intensief, betekenisvol contact tussen man en vrouw is geen tijd. En dan komt ineens de kerst. EEN HELE DAG NIETS TE DOEN! Geen werk, alle win kels dicht de enige dag van het hele jaar waarop dat in Amerika gebeurt. Dat is voor menige workaholic niet uit te houden. Voor partners die toch al geen hechte band met el kaar hebben, zijn de kerstdagen vaak te veel van het goede. Alle energie wordt besteed aan het bekritiseren van de partner, alsmede zijn of haar familie. Versiering Het is een koud kunstje om de kerstmythe nog verder te ontrafelen. De sneeuw bij voor beeld. Het westen van het land kampt al ja ren met grote droogte. En dus valt er niet alleen haast geen regen, maar ook geen sneeuw. Aan de oostkust valt in een gemiddelde winter niet veel meer sneeuw dan in

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39