'Het is net een loterij' 'Zi 'Wat hebben we dit onderschat' T~7 2ATERDAGS komen allemaal binnen met fhet idee: dat doen we wel Via de gewone weg lukt het niet, maar met IVF komt het wel goed. En als je ze vertelt dat per behandeling slechts twintig procent van de mensen succes heeft, horen ze dat wel, maar ze verwachten niet bij die tachtig procent teleurstellingen te zitten." Dr. Jansen, hoofd van de IVF-kliniek in Voorburg, ziet de patiënten bijna allemaal optimistisch binnenkomen. „Dat moet ook", zegt hij. „Als je er niet in gelooft, ben je min der gemotiveerd en minder zorgvuldig. IVF is net een loterij met elke keer even veel of even weinig kans. Psychologen vergelijken het met een zwaar examen. Je werkt ergens naar toe, je bent er een tijd mee bezig en dan beng, al les of niets. Het is voor velen een laatste kans op een kind. Ruim driekwart van de mensen haken vanwege de spanning eerder af dan ze van plan waren." Hoeveel kost een kind gemiddeld? „Ze zijn de laatste jaren gelukkig wat goed koper geworden. Een jaar of zeven, acht gele den, kostte een kind gemiddeld 25.000 gul den. Nu de resultaten beter zijn komt de prijs op de helft. Maar we hebben er vorig jaar nog één van meer dan 50.000 gulden gehad. De betrokken ouders moesten alles zelf betalen. En ze hebben vijftien behandelingen nodig gehad. Maar wie een kind uit het buitenland adopteert is vaak óók tienduizenden guldens kwijt." Het vergoeden van IVF staat ter discussie in de komende basisverzekering. „De politici baseren zich op oude rappor ten. Het percentage geslaagde behandelin gen lag toen veel lager dan nu met klinieken die zelfs nog geen drie procent scoorden. De vergoeding voor IVF moet natuurlijk blijven, met bijbetaling bijvoorbeeld. Als mensen elke keer 600 tot 800 gulden uit eigen zak moeten betalen, voorkom je dat mensen voor IVF kiezen omdat het toch gratis is. Bovendien mogen patiënten er best iets voor over heb ben. Dan wacht die stereotoren maar even. „De gezondheidszorg in ons land kost jaar lijks 50 miljard. IVF kost 10 lot 15 miljoen gulden, dat is nog geen driehonderdste pro cent van het totaal. Daarbij komt dat een be zuiniging daarop helemaal geen bezuiniging is. Vrouwen die er alles aan willen doen om een kind te krijgen, lopen van specialist naar specialist. Er zullen veel meer eileideropera ties worden gedaan, met weinig kans op suc ces." „En als we spreken over luxe, dan weet ik er nóg wel een paar. Dan is een operatie van een baarmoederverzakking ook een luxe. Met een baarmoeder die tien tot vijftien centime ter naar buiten hangt, kun je evengoed 100 jaar worden. Maar iedereen vindt het gewoon dat je daaraan wordt geholpen. Hetzelfde geldt voor het verwijderen van vleesbomen en voor de dotterbehandeling voor hartpa tiënten. Wie zo'n behandeling krijgt leeft niet ZATERDAG' DECEMBERS' Dr. Jansen, hoofd IVF-kliniek Voorburg: „Voor politici is pijn op de borst veel dichterbij dan de pijn van kinderloosheid." foto opd duncan wijting Kunstmatige bevruchting is fysiek en psychisch een zware belasting Steeds meer mensen die niet via de natuurlijke weg kinderen kunnen krijgen, proberen dat met behulp van in-vitrofertilisatie (ivf): bevruchting in glas. Echtparen zien het vaak als een laatste kans op het krijgen van een kind. Het ziekenfonds vergoedt drie behandelingen, zo'n 12.000 gulden. De behandelingen zijn niet alleen kostbaar, maar ook fysiek en psychisch bijzonder zwaar. Een echtpaar uit Groningen, Daan en Eva, werd gevolgd in hun pogingen een kind te krijgen met behulp van ivf in hetDiacones- senhuis in Voorburg. Allereerst een gesprek met dr. C. A M. Jan sen, het hoofd van deze ivf-kliniek. langer, maar de kwaliteit van het leven wordt beter." .►Als dat dan geen luxe is, waarom IVF dan wèl? Wie bepaalt het lijden van mensen die geen kind kunnen krijgen? De politici? Die zijn over het algemeen tegen de vijftig en hebben kinderen op de middelbare school. Die kunnen zich niet meer verplaatsen in jonge mensen die dolgraag een kind willen. Het hartinfarct, dat ligt dichter bij hun wer kelijkheid, daarom zullen ze ook nooit zeg gen dat dure harttransplantaties niet meer mogen worden vergoed. Pijn op de borst is natuurlijk ook veel zichtbaarder en spectacu lairder dan pijn vanwege kinderloosheid." va en Daan hadden één kind, m maar wilden er graag meer. Bij on- JkmmJÊ derzoek bleken Eva's eileiders on bruikbaar. Een vrouwenarts wees hun op de mogelijkheid van reageerbuisbevruchting: in- vitrofertilisatie (IVF). Het echtpaar werd naar een ziekenhuis in Voorburg verwezen. Ze hielden een dagboek bij over hun ervaringen. 5 NOVEMBER 1990 Eva en Daan krijgen in het Diaconesserihuis in Voorburg te horen hoe de procedure zal gaan. Hun bloed wordt onderzocht op geel zucht, syfilis en aids. Het echtpaar krijgt een informatief boek mee en een recept voor een Antibioticum om bij het begin van de behan deling volledig ontstekingsvrij te zijn. Eva is optimistisch. Ze schrijft: „Ik ga ervan uit dat ik zwanger raak." Daan stelt z'n gren zen: „We proberen dit nu, maar het is niet zo dat ons hele leven gefixeerd is op nog een kinjd, Rommelen met eitjes van een vreemde vrouw, ander zaad of draagmoederschap, daarvan zeg ik: nee, nee, nee." 22 NOVEMBER Daan moet in de kliniek een potje sperma produceren. Het sperma wordt 'opgewerkt', dat wil zeggen dat de kwalitatief minder goe de zaadcellen worden weggegooid en de bes te worden bewaard. Bij Eva wordt een inwen dige echo gemaakt om te kijken naar de baarmoeder en de eierstokken. Het onder zoek wordt op video vastgelegd. Een verpleegster legt uit wat er verder gaat gebeuren en zegt dat ze zich moeten voorbe reiden op een drukke, zware tijd. Ze krijgen briefjes mee voor de apotheek. Er moeten spuiten, naalden en drie soorten hormonen worden besteld. Later in de maand zal Eva zichzelf moeten injecteren om de rijping van een groot aantal eicellen te stimuleren. Als Eva weer menstrueert moet ze bellen om te horen of er plaats is om mee te draaien in het volgende programma. 12 DECEMBER Eva wordt ongesteld. Ze belt Voorburg en hoort dat er geen plaats is om te worden be handeld. Eva: „Ik was helemaal van de kaart. Kennelijk was ik er veel meer mee bezig dan ik mezelf had willen toegeven. Allerlei nare gebeurtenissen van vroeger kwamen boven." De-kliniek in Voorburg verzekert Eva dat ze de volgende maand zeker aan de beurt zal zijn. 11 JANUARI 1991 Weer contact met Voorburg. Eva krijgt te ho ren dat ze toch niet mee kan doen: geen plaats. Eerst is ze overdonderd, later wordt ze boos. Organisatorisch was alles geregeld. Daan belt op en na overleg kan toch nog een plekje worden gevonden. Een dag later gaan Daan en Eva naar Voor burg. Er wordt een echo gemaakt en Eva leert hoe ze zichzelf hormonen moet injecteren, twee keer per dag. Eva: „Het zelf injecteren valt me erg mee. Het is minder griezelig dan het lijkt." Na drie dagen spuiten moet Eva donderdags terugkomen. En de week daarop elke dag. 17 JANUARI Er wordt gekeken hoeveel eitjes er rijpen. Eva kan op de monitor meekijken in haar li chaam. „Vijftien! Ik weet niet wat ik zie. Prachtig. Echt gigantisch. Ze zijn ovaalvor mig. Het lijken wel kaatsballen zo groot." Vijftien is inderdaad veel, zo krijgt Eva te ho- 20 JANUARI De eitjes worden uit het lichaam gezogen om te worden bevrucht. Eva: „Dat viel tegen. Het was pijnlijk. Eén keer, maar nooit weer, dacht ik. Ik werd misselijk van de spanning. Zes goeie eitjes zijn overgebleven. Daan moest weer zaad produceren. Nu moet ik het hormoon pregnyl inspui ten om de baarmoeder in een zo gunstig mogelijke positie te bren gen. Daan en ik zijn alleraardigst opgevangen bij onze vrienden bij wie we een week logeren." 22 JANUARI Vijf eitjes blijken bevrucht te zijn. De cellen hadden zich al drie keer gedeeld. De vraag is hoeveel er moeten worden terugge plaatst. De arts stelt voor vier te rug te zetten, maar dat vinden Eva en Daan te veel. Stel je voor dat het een drieling of vierling wordt. Besloten wordt om drie eitjes terug te plaatsen en twee in te vriezen. Via een buisje worden de bevruchte eitjes in de baar moeder geplaatst. Nu is het echt spannend, vindt Eva. „Ie hebt bevruchte eitjes in je buik, maar je weet niet of je zwanger bent. Ik heb de neiging me amper te bewegen. De natuur moet nu de rest doen. Als ik 3 februari niet ongesteld ben, ben ik echt zwanger." 29 JANUARI Eva is erg labiel, huilerig en heeft het gevoel dat het niet goed zit. Ze voelt vage krampen in haar onderbuik. 1 FEBRUARI Eva wordt ongesteld. De bevruchte eitjes hebben zich niet genesteld. Ze is verdrietig. „Ik zei altijd dat er ook andere dingen in het leven zijn. Nu merk ik dat ik het toch heel erg vind. Ik heb gezien hoe dicht geluk en verdriet bij elkaar liggen. De dokter heeft gelijk gehad. De wachtperiode is heel zwaar. Je weet dat je drie embryo's in je hebt, maar je weet niet of je zwanger bent. Twee bevruchte eitjes zijn ingevroren. Ik denk dat ik die laat terugplaatsen. Als ik dat niet doe worden ze vernietigd. Bovendien is dat een simpele behandeling. Ik zie er vreselijk tegenop om over twee maanden weer een hele week in behandeling te moeten. Die terugplaatsing is in één keer gebeurd." 12 FEBRUARI Eva en Daan reizen weer naar Voorburg. Ze willen dat de twee ingevroren bevruchte eicellen worden geplaatst. In de kliniek wordt gekeken naar de groei van de follikels. Afgesproken wordt dat in een ziekenhuis in Groningen twee keer een echo zal worden gedaan om te kijken, wanneer de baarmoeder in optimale conditie is voor de terugplaatsing. Dat gebeurt op 15 en 18 februari. Via een urinetest moet Eva te weten komen wanneer de eisprong plaats heeft. Als het zo ver is wordt met Voorburg afgesproken dat de embryo's, mits het ontdooien goed gaat, op 21 februari worden teruggezet. 21 FEBRUARI De kliniek belt dat het is gelukt met het ontdooien. Eva en Daan gaan naar de kliniek en 's middags worden de eitjes ingebracht. Als ze over twaalf dagen niet menstrueert, is ze mogelijk zwanger, zo luidt de boodschap. Eva heeft weinig vertrouwen. „Ik heb het gedaan, omdat ik het met mezelf heb afgesproken en omdat ik er weinig voor hoef 5 MAART Eva is nog steeds niet ongesteld. Daan belt met Voorburg. De arts is enthousiast. Doe maar een test, wordt gezegd. De test is positief. Maar Eva durft er nog niet echt in te geloven. „Ik voel helemaal niks." 10 MAART Eva is niet zwanger meer. Ze heeft een miskraam. Echt overdonderd is ze niet, als de twee zakjes zo groot als een dubbeltje naar buiten komen. 19 APRIL Weer een menstruatie. Daan en Eva beginnen het een beetje zat te worden. Ze hebben niet zo'n zin om weer een week naar Voorburg te gaan. Daan: „We hadden allebei iets van pfiff..., bah. Nou moet het maar eens ophouden met het gedonder." 21 APRIL Naar de ivf-kliniek. Even naar Voorburg heen en weer. Het hele circus begint opnieuw. Er wordt een echo gemaakt. Er worden hormonen ingespoten. 25 APRIL Weer bijna een week bij vrienden logeren. Er worden eitjes gehaald, waarvan er vier heel goed zijn. Er wordt een poging tot bevruchten gedaan. Bij twee lukt dat. 1 MEI De twee bevruchte eitjes worden teruggeplaatst. Het grote wachten is weer begonnen. Eva neemt twaalf mei aan als datum waarop er enige zekerheid over een zwangerschap is. Daan vraagt Eva niet meer te temperaturen en urinetesten te doen. Gewoon maar afwachten. „Als we zo bezig blijven als de eerste keer, worden we stapelgek. Is de temperatuur een tiende graad gezakt, dan wordt Eva al onzeker. Is de test verkleurd dan hou je die onder de lamp ert onder het zonlicht, omdat je je afvraagt of de verkleuring wel voldoende is. Er bestaat bijna niets anders meer. Het is ook van invloed op onze relatie. Ik geniet minder van dingen." Eva: „Ik begrijp niet „Ja. Als een orgaan bij IVF-patiëntes vaak de eileiders niet functioneert, is het ziek. Iedereen heeft recht op een behande ling van een ziekte. Ook op een behandeling van onvruchtbaarheid. Ik zie zo'n behande ling niet als luxe. Heel veel andere medische behandelingen kun je bovendien niet eva lueren. IVF wel. Je weet binnen afzienbare tijd of het succesvol is. „IVF zal gewoon blijven bestaan, ook als het niet meer wordt vergoed. Vorig jaar zijn er 5800 behandelingen geweest. Als de ver goeding wordt afgeschaft, zal dat aantal da len. Het wordt weer een behandeling voor de rijken. Dat was tien jaar geleden ook zo. Ik zie ook gebeuren dat er meer embryo's worden teruggeplaatst. Met een groter risico op drie lingen en vierlingen." dat sommige echtparen dit tien maanden kunnen volhouden." 11 MEI Het is mis. Eva is niet zwanger. Voor Daan is het geen ver assing. „We waren toch al een beetje somber. Waarom weet ik niet precies." Juni is voor Daan en Eva een rustmaand, in juli gaat de kliniek dicht. De maand daarop proberen ze het maar weer eens: geen plaats. In september melden ze zich opnieuw aan. Weer geen plaats. Eva wórdt kwaad, met als resultaat dat alsnog een plekje voor haar wordt gevonden. 27 SEPTEMBER Eva menstrueert en het hele circus begint opnieuw. Op 6 oktober worden vier eitjes geoogst. Op 9 oktober worden ze alle vier bevrucht teruggeplaatst. Het wachten is begonnen. Voor de laatste keer. Eva is hoopvol. Ze denkt dat ze zwanger is. 's Nachts moet ze vaak naar het toilet. 18 OKTOBER Het gaat weer fout. Eva: „Ik huil me de ogen uit de kop. Je rekent er toch steeds weer op. Dat sloopt je. Elke keer weer hoop en dan toch: niks. Daan en ik hebben een hele nacht gepraat. Moeten we het nog een keer doen? Dat gaat ons vierduizend gulden kosten. Ik wil niet meer." Daan: „We stoppen er mee. Je moet ergens ophouden. We hebben van tevoren besloten dat we het drie keer zouden doen, daar moeten we nu niet op terugkomen. De natuur zegt nee en dan is het nee. Dat moeten we accepteren." Eva: „We zijn nu een jaar bezig. Het gekke is dat iedereen denkt dat het zal lukken. Als ik aan iemand vertelde waarmee we bezig waren kreeg ik vaak te horen: je stuurt wel een geboortekaartje hè? Wat hebben we dit onderschat. Daan en ik moeten ons vanaf nu instellen op een leven met één kind. Eindelijk weer eens andere dingen doen." 21 NOVEMBER Eva probeert het hoofdstuk IVF af te sluiten. „Ik voel me lichamelijk goed, maar ik ben er nog wel emotioneel onder. Als ik met de dagelijkse dingen bezig ben, gaat het allemaal wel, maar zodra het onderwerp ter sprake komt, krijg ik een brok in de keel. Ik heb me vaak rot gevoeld. Misschien kwam dat door de hormonen. Dan voelde ik me agressief en kon geen aanraking verdragen. Maar het wordt langzamerhand beter. Ik overweeg om me te laten steriliseren. Anders blijf ik toch stiekem hopen op een zwangerschap."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38