De Randstad slibt dicht ZATERDAG BIJVOEGSEL n EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER DECEMBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG De trein kan het aantal forenzen nauwelijks vervoeren. foto monique baan De Randstad groeit langzaam dicht. De files worden elk jaar langer. De Haagse besluiteloosheid dreigt rampzali ge gevolgen te krijgen voor de economie. Er wordt een voorzichtig 'afrem-beleid' van de auto gevoerd, maar er wordt niet gezorgd voor beter openbaar vervoer. Verslag gever Louis Burgers ging kijken in het Duitse Rulirgebied ook dicht bevolkt met mensen, wegen en bedrijven. Daar wordt het openbaar vervoer aantrekkelijk gemaakt met kortingen en extra service. Maar ook de faciliteiten voor het woon-werkverkeer steken gunstig af bij die in de Randstad. LOUIS BURGERS e Randstad slibt M W dicht. De files groei- en elke dag. Na een ongelukje raakt de treinenloop vaak in grote delen van het mid den en westen van het land vol strekt van slag. Bedrijven en ha vens worden steeds moeilijker bereikbaar. De internationale po sitie van Nederland als han dels- en doorvoematie komt in het gedrang. Er worden draconische maat regelen voorgesteld om het ver keer in beweging te houden, maar al te vaak eindigen de plan nen in broddelwerk. De jarenlan ge verwaarlozing van wegennet en spoorwegen breekt ons nu op. Forenzen uit de auto en in de trein? Goed idee, maar de trein kan de forenzen nu al nauwelijks vervoeren. Met z'n allen weer in de grote stad gaan wonen, dicht bij het werk? De 100.000 inwo ners van Zoetermeer terugsturen naar Den Haag? Of de 60.000 Ca- pellenaren naar Rotterdam? De mensen in de kop van Noord- Holland weer terug naar Amster dam? De grote steden puilen nu al uit. Misschien krijgt de Delftse pla noloog professor Priemus toch gelijk. Mogelijk moet Nederland alsnog besluiten de bollenvelden, de weilanden en de intensieve veelteelt uit het overvolle westen te verhuizen. Dan zou de Rand stad kunnen uitgroeien tot een échte metropool en kan het Groene Hart een aaneenschake ling van verstedelijkte dorpen en kernen worden. Van de open, groene vlakten blijft in dat geval weinig meer over dan enkele symbolische groenstroken met een enkel fiets en wandelpad. Een somber vooruitzicht? Pro fessor Priemus stelde al een jaar geleden vast dat bepaalde be stemmingen uit de Randstad zul len moeten verdwijnen, om ruimte te bieden aan die bedrij ven en hun werknemers die ner gens anders heen kunnen. „Als de werklozen in Stadskanaal niet naar de bollenvelden willen rei zen om daar bollen te pellen, zullen we de bollenvelden naar Oost-Groningen moeten verhui- Het kabinet zegt weliswaar al les op alles te zetten het Groene Hart te behouden, maar de druk van de economie wordt groot, waarschijnlijk té groot. Aan de randen van de grote steden kalft het open gebied nu al af. Grens gemeenten worden opgeslokt of gaan onver mijdelijk deel uitmaken van de nieuwe stads gewesten die rond de vier 'grote steden ont staan. Die steden moeten bestuurlijk krachti ge regio's worden, die taken van rijk en pro- Voor tuin- en landbouw- De files worden steeds langer. Er worden draconische maatregelen voorgesteld om het verkeer in beweging te houden, maar al te vaak eindigen de plannen in broddelwerk. foto united photos de boer gebieden is dan geen plaats meer. Het stelsel van wegen en de spoorverbindin gen hinken achter deze vernieuwingen aan. Hoe lang wordt er al niet gediscussieerd over de verlenging van de A4 van Den Haag naar de Beneluxtunnel, en de verbreding van de autoweg tussen Den Haag en Schiphol? Hoe lang zal de discus sie duren voordat het besluit valt de flitstrein (TGV) ruim baan te geven? Volgens de Kamers van Koop handel in de vier grote steden dreigt de Haagse besluiteloos heid rampzalige gevolgen te krij gen voor de economie. Daardoor komt de noodzakelijke en snelle verbetering van de infrastructuur niet van de grond. Volgens drs. Mooren, woordvoerder van de verontruste koophandelkamers, is het de hoogste tijd om beslis singen te nemen. De meest re cente overheidsnota's noemt hij „hoogstens een redelijke samen vatting van wat we al wisten." Mooren: „De brede visie ont breekt. Er zijn te veel concurre rende overheden, die te vaak met elkaar in de slag zijn. We moeten sterke grootstedelijke regio's krij gen, die knopen kunnen door hakken." Alleen zo kan het niet in mijn achtertuin'-complex wor den doorbroken. Voor de Kamers van Koophan del staat vast dat Nederland nog te veel denkt dat het een klein, afgesloten land is. Maar vanaf volgend jaar gaat dat niet meer op. „Dan krijgen we in Europa grote regio's die keihard met el kaar zullen concurreren", aldus Mooren. „Uitstel van de noodza kelijke beslissingen leidt tot een sluipende achteruitgang." De noodzakelijke verbetering van het wegennet moet samen gaan met vernieuwing van het openbaar vervoer, vindt Mooren. Al is het alleen maar om zo veel mogelijk mensen uit de auto en in de trein te krijgen. „Er moet één Randstad-autoriteit komen die verantwoordelijk is voor de spoorwegen, het stadsvervoer en de streekbussen. Die moet de kans krijgen een goed, aanslui tend openbaar vervoernet op te bouwen. Het zal miljarden kos ten, maar we zijn nog niet eens begonnen." Ruhrgebied Het probleem is. zegt Mooren, dat minister Maij-Weggen (ver keer) wel bezig is met een 'af rem-beleid' van de auto, maar er niet voor zorgt dat meer mensen het openbaar vervoer kunnen nemen. De investeringen en de coördinatie van het beleid schie ten te kort. Daar komt langzaam enige verbetering in. Premier Lubbers stelde onlangs voor de aardgas opbrengsten, te bestemmen voor investeringen in de infrastruc tuur. Ook pensioenfondsen en particuliere beleggers wordt gevraagd geld in grote projecten te steken. Nog belangrijker is een mentaliteitsverandering. Mooren: „Op het hoogste niveau moet worden gezegd: zö gaat het niet langer." Uit een onderzoek van het Nederlands Overheid pakt beperking autoverkeer niet effectief aan Stadtentwicklungsforschung kunnen de bus sen, trams en S-Bahnen slechts met moeite het toegenomen reizigersvervoer verwerken. Uit Frankfurt en Stuttgart moest het ver voersbedrijf S-Bahn wagons laten overko men. Op dit moment wordt gesproken over nieuwe investeringen. „Het imago van het openbaar vervoer moet worden verbeterd", zegt Klewe. „Het moet weer vanzelfsprekend chique worden treinen, bussen en trams te gebrui ken. Dat betekent dat er elke tien tot twintig minuten een verbinding moet zijn. Maar het zal zeker nog tien jaar duren voor we zo ver zijn." Met enig cynisme wijst hij erop dat het open baar vervoer nog te vaak wordt gezien als be stemd voor de vier A's: Alten, Armen, Auszu- bildenden en Alkoholiker (ouderen, armen, leerlingen en alcoholici). Tegenwoordig noemt men daarbij ook de Auslander en Asy- lanten (buitenlanders en asielzoekers). Kwartaalabonnementen, scholierenkaar- ten en vooral de firmatickets moeten meer mensen overhalen met het openbaar vervoer te reizen. Die firmatickets zijn een echte top per: bedrijven kunnen voor 22 mark per maand en per persoon voor alle perso neelsleden een ticket aanschaffen. Het loopt De verbeteringen konden alleen worden doorgevoerd dankzij forse investeringen in het openbaar vervoer, aldus woordvoerder Diethard Blombach van het Ver- kehrsverbund. Al in de jaren zes tig koos de deelstaatregering voor het bevorderen van het openbaar vervoer, naast de uit bouw van het wegennet. Nieuwe railverbinden kwamen tot stand en tunnels voor de U-Bahn. De doorbraak kwam na een forse reorganisatie van het Ver- kehrsverbund. Gemeenten kre gen niet alleen invloed bij de be slissingen. maar tevens de ver antwoordelijkheid voor de finan ciering van de tekorten. De kor tingtickets kosten dit jaar 40 mil joen mark (er was op 60 miljoen gerekend) en dat bedrag moeten de gemeenten en de deelstaatre gering op tafel leggen. Blombach: „Het belangrijkste is dat je een goede organisatie hebt. De vervoersbedrijven tre den meer klantgericht op. ze bie den meer service en de reizigers hebben het gevoel dat er werke lijk iets gebeurt. We hebben ons steeds afgevraagd 'wat hebben we nodig, en hoe vullen we dat in'. Nu gaan we ons met de kos ten bezighouden. Maar de klant mag niet merken dat we bezuini gen. Integendeel, we zullen de service verder opvoeren." Voorop staat dat er geen natuurlijke tegen stelling bestaat tussen 'de auto' en 'het open baar vervoer'. „Wij voeren geen ideologische strijd tegen de auto. maar werken juist sa men met de automobielclubs. De ADAC (de Duitse tegenhanger van de ANWB, red.) staat achter ons. Ook deze club vindt dat veel meer mensen de trein moeten nemen. De auto is er alleen voor als het écht niet anders kan." Economisch Instituut (NEI) blijkt dat er vol doende plannen zijn. Of die voorstellen wor den uitgevoerd is een tweede. Het Ruhrge bied en lie de France (Groot-Parijs) staan er op dat punt veel beter voor. Juist die gebie den zijn, samen met Groot-Londen en de ag glomeratie Antwerpen-Brussel, de grootste concurrenten voor de Randstad. Elk van deze regio's kent zijn eigen karak teristieken, elke vergelijking gaat dan ook enigszins mank. Maar de overeenkomsten tussen de Randstad en de noordelijke 'ba- naan'vormige stedenband van het Ruhrge bied tussen Düsseldorf, Duisburg en Dort mund is frappant. Beide gebieden bestaan uit een groot aantal stedelijke ker nen, die onderling nauw zijn ver bonden. Bevolkingsomvang (6,5 miljoen) en oppervlakte (bijna 8000 vierkante kilometer) komen vrijwel overeen. Beide streken herbergen veel industriële gebie den en grote havens: Rotterdam en Duisburg. Er zijn ook verschillen: het Ruhrgebied wordt in belangrijke mate vanuit Düsseldorf (de hoofdstad van de deelstaat Noor- drijn-Westfalen) bestuurd. Voor het regionale openbaar vervoer is het Verkehrsverbund Rhein-Ruhr (VRR) verantwoordelijk, waarin spoorwegen, regionale en lokale overheden samenwerken. Het Nederlands Economisch Instituut noemt het openbaar vervoer in het gebied 'uitste kend'. Er zijn snelle intercity-ver- bindingen met de rest van Duits land en Europa, de meeste ste den zijn met elkaar verbonden via het spoorwegennet, de S- bahn (sneltram) en het regionale snelverkeer. Bussen en (boven- en ondergrondse) tramverbin dingen verzorgen het plaatselijke verkeer. Aantrekkelijk Het bedrijfsleven in het Ruhrgebied is vooral te spreken over het aanbod voor het nationa le en internationale vervoer. Spoorwegen en autowegen zijn redelijk compleet. Maar ook de faciliteiten voor het woon-werkverkeer steken gunstig af bij die in de Randstad. Dat is logisch, zegt directeur Klaas van der Beek van de Deutsch-Niederlandische Han- delskammer in Düsseldorf. Het openbaar vervoer kreeg in Duitsland altijd al vrij veel aandacht, meer in ieder geval dan in Neder land. Daarbij komt dat voor de oosterburen de economie een belangrijke drijfveer vormt. Steden zijn goed bereikbaar: bezoekers kunnen hun auto's gemakkelijk kwijt in (on dergrondse) parkeergarages, of op parkeer terreinen aan de rand van de stad. Bussen, trams en sneltrams vormen een serieus alter natief. Doorgaand verkeer wordt via rondwe gen uit de steden gehouden. In Nederland wordt te vaak gedacht dat je met een ontmoedigingsbeleid mensen en be drijven kunt dwingen in een door de over heid gewenste richting, stelt Van der Beek. In De jarenlange verwaarlozing v nu op. het Ruhrgebied echter wordt het autoverkeer nauwelijks beperkingen opgelegd, maar is het openbaar vervoer aantrekkelijker ge maakt. Trein en bus zijn concunerend door de introductie van een 'milieukaart': het Tic ket 2000. Het abonnement 30 procent goedkoper dan het vroegere abonnement bezorgde het openbaar vervoer dit jaar in één keer 15 procent meer reizigers. Volgens vervoerdeskundige Heinz Klewe van het (overheids-)Institut für Landes und

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37