Sport 'n Katwijker in de Kongo Miljoenen roebels verduisterd Haasnoot in de finale verslagen laterdag *21 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWA- Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 33 SPORT OP TV 11 00-19 30 EURO. Saturday alive, met skién om de Wereldbeker (Afdaling voor mannen vanuit St. Anton. Oosten- ri|k), afdaling voor vrouwen vanuit Serre 12 30-14 00 Sportnet: NBA basket ball Lakers-Chicago. 13 15-18 05 BBC 1: Grandstand: met golf op Jamaica. World Cup skién. paar- desport (showjumpmg en races), rugby om de Regal Trophy en voetbal. 14 00-15.00 Sportnet Argent.]nsvoet- 16 00-16 30 Super: World Sport Spe- 16 00-17 00 Sportnet: Golf: Johnnie Walker WK, 2e dag. 17 00-18 00 Sportnet: Powersports in- 18 00-18 05 Did 1: Sportschau-Tele- 18 00-19.00 Sportnet: IHRAdragra- cen Fall Nationals vanuit Bristol. 18.10-19 00 Did 1Sportschau. 18 30-19.00 Ned 2: Sportpanorama. 19 00-20.00 Sportnet Boksen. 19 30-20 05 BRT 1 Sport 19 30-20 30 EURO: International mo torsport 20 00-21.00 Sportnet WK rugby: sa- 21 30-22 00 EURO-, Rally Parijs-Kaap- Stadion terugblik op hoogte- 22 30-23 00 BRT 1: Sport op Zater dag 22.40-23.00 BBC 1: Sport. 23.00-01.00 EURO: Wereldbeker ski 00 45-02 15 BBC 1. Golf: vanuit Ja- 01 00-01.30 EURO: Rally Parijs-Kaap- 02 00-03.30 Sportnet: Boksen: Fight night at the Forum. 03 .30-04.30 Sportnet: Britse formule 3000, terugblik 1991. 04 30-05.30 Sportnet: Argentijns voet- 08 00-09.00 Sportnet Golf: US PGA Tour 1991 Sazale Classic. 09 00-10 00 EURO Trans world sport. 09 00-11 00 Sportnet: IJshockey: Ca- Skiën om de Wereldbeker (reuzensla- MOSKOU GPD Het Sovjet-comité voor de sport (Gossport) heeft mil joenen roebels verduisterd. Het comité, een soort minis terie waaronder alle sport bonden ressorteerden, is in middels opgeheven. Het dag blad Komsomolskaja Pravda meldde dat bonzen van Gos sport ruim 150 miljoen roe bel hebben laten verdwijnen. De krant baseert zich op de begroting die voorzitter Roesak begin dit jaar presen teerde. Gossport beschikte toen over een banksaldo van 81 miljoen roebel. In novem ber verklaarde het comité dat het voor 74 miljoen roebel bij de staat in het krijt stond. Volgens Komsomolskaja heeft een onderzoek van fi nanciële experts inmiddels .uitgewezen dat leden van het comité de wet aan hun laars lapten. Als voorbeeld wordt de basketbalfederatie ge noemd. Nadat bondscoach Gomelski opstapte bleek dat een miljoen dollar uit de fe- deratiekas was verdwenen. De krant schrijft ook dat de Gossport-leiding jarenlang staatsgelden heeft misbruikt en 'illegale transacties' ge pleegd, dank zij een volsla gen gebrek aan controle. Het Gossport-drama raakt direct de financiering van de Sovjetteams bij de Olympi sche winter- en zomerspelen. Gossport bleek daartoe niet In staat en probeerde vervol gens tevergeefs Amerikaanse en Russische bedrijven als sponsors aan te trekken. De financiering is nu overgeno- .men door het Sovjet-olym pisch comité. Vice-president Aleksandr Kozlovski zei giste ren tegen het persbureau Tass dat het comité inmid dels 70.000 dollar heeft be taald om deelneming van Sovjet-atleten aan de winter spelen in Albertville mogelijk te maken. ilvermeer te België. EK Zwem- luit Gelsenkirchen. acrobatisch ree style), handbal (Brasschaat- skispringen Courchevel te 12.00-12.45 Ned 2: Voetbal Plus: ma- 1^.00-13.40 RTL 4: Match Extra: snooker Worldserie toernooi in Antwerpen. 12.30-13.00 Sportnet: Motorsport: Pi lote. Belgische rijders. 13.00-14 00 Sportnet- IHRA Dragra- 13 40-14 00 RTL 4: Match Extra handbal (Hermes-toernooi m Den -16.00 Sportnet: Matchroom boksen Brits kampioenschap vliegge- 16.00-16.30 Super-, World Sport Spe- auto- en motorsportmagazin i. reportages van dew e Courage League Division I 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18 30-19.00 Sportnet VS Pro skiën voor mannen vanuit Californië. 18.30-19 45 BRT 2: Snooker: World serie toernooi in Antwerpen. 18.45-20.00 Ned 3- Studio Sport. 19 00-19.15 Did 3: Sport im Westen 19 15-19.30 Did 2: Sport am Sonntag: 19 30-19.45 BRT 1: Sport. 19 45-20.30 BRT 1: Sportweekend. 19 50-19.58 Did 1Sportschau-Tele- f9.50-20.30 RTL 4-. Match Voetbal: met o.a. beelden van de Italiaanse. Spaanse en Engelse competitie. 20.00-21.00 Sportnet: WK rugby, sa menvatting Argentinië-West-Samoa, Nieuw-Zeeland-ltalië en Frankrijk-Ca- 21 00-22.00 EURO: Rally Parijs-Kaap- 21.00-22.00 Sportnet: Rallysport: FIA WK. terugblik 1991. 22.00-23.30 EURO: Wereldbeker ski ën vrouwen en mannen, samenvatting. 22 00-00.00 Sportnet. Golf: Johnnie Walker WK. 4e dag. 22 30-22 50 BRT 1: Sport 01.00-01.30 EURO.- Rally Parijs-Kaap- Eitens doet mee aan Parijs-Kaapstad Een kwestie van de knop omdraaien, zo noemt hij het; het verstand op nul en gaan. Niet te veel nadenken bij wat er allemaal kan gebeuren of misgaan, maar gewoon instappen, rijden en straks in Kaapstad de gordels weer losgespen. Kaapstad? Jazeker, want daar moet Katwijker Nol Eitens naar toe. En het liefst zo snel mogelijk. KATWIJK AD VAN KAAM Parijs-Dakar is voorbij. Na der tien afleveringen van ongebrei deld zandhappen in de Sahara was de organisatie van 's we relds langste, moeilijkste en ge vaarlijkste rally toe aan een nieuwe uitdaging. Kwam dat even goed uit nu de boycot ten aanzien van Zuid-Afrika net was opgeheven. Hoefde het circus van Sabine, de Franse organisa tor van de monstertocht, bij de stad Dirkou niet langer rechtsaf naar Dakar. Maar gaat het, van nu af aan, voortaan keihard rechtdoor. Richting Centraal Afrika, het zand uit, de bush in, dwars door de Kongo en via Na mibië naar het eindpunt in Zuid-Afrika. Ruim 12.000 kilo meter door elf landen in nog geen vier weken. En de wegen zijn daar niet zo als hier. Anoniem Uiterard is Nol Eitens zich daar van terdege bewust. De Katwijk- se garagehouder (42) is name lijk geen onbekende in het we reldje van de terreinwagens, ook al kent 'de massa' hem dan (nog) niet, gelijk bijvoorbeeld het echtpaar Tijsterman uit Waddinxveen. Maar net als dit illustere duo reed ook Eitens vo rig jaar al rond onder de bloed hete Afrikaanse zon. Zij het anoniem, want hij bestuurde de perswagen van de sponsor en deed dus niet officieel mee aan de race. Die toen nog eindigde aan de westkust van Afrika. De ervaring die hij destijds opdeed, hoopt hij vanaf morgen wanneer de karavaan van ruim 300 equipe's zich in het Franse Rouen in beweging zet in zijn voordeel en die van co-equipier Jacques Blaken- burg, de Nederlandse kampioen terreinrijden, te kunnen aan wenden. Hoewel dat beperkt zal zijn, want het nieuwe spoor dat de organisatie trok, levert van zelfsprekend ook nieuwe ver rassingen op. Zand of oerwoud; het is toch weer heel wat an ders. In tegenstelling tot vorig jaar heeft Eitens zich ditmaal ruim van tevoren geprepareerd. „Toen wist ik pas drie weken voor de start dat ik mee zou gaan. Ik had collega Maarten van Eijk, een echte off-the-road specialist, een handje geholpen met zijn voorbereidingen. Vroeg-ie plots of ik de perswa gen wilde besturen, want de aangewezen man haakte op eens af. Eer ik toen besefte wat er gebeurde, zat ik in Afrika. Een vreemde gewaarwording, dat kan ik je verzekeren. Maar ach teraf is het me zo bevallen dat ik nu weer mee doe." Instelling Hoe zat het met zijn conditie toen? En zijn ervaring op stuur- en navigatiegebied? „Dat eerste is niet zo belangrijk. Doorzet tingsvermogen en een juiste in stelling zijn veel belangrijker. Je moet daarnaast goed kunnen improviseren. Van auto's heb ik natuurlijk verstand, dat is mijn vak als dealer van Daihatsu. Van navigeren ook. Ik ben een ver woed catamaran-zeiler. Heb al vaak meegedaan aan het Rond je Texel en andere lange af standraces. Ook wel aan rally's. En verder ben ik nogal avon tuurlijk ingesteld. Ik raak niet zo snel in paniek. Logisch naden ken is in deze ook belangrijk. Voor het geval je verdwaalt en dat gebeurt daar regelmatig". Bang uitgevallen dien je, als deelnemer aan de hersenspin sels van wijlen Thierry Sabine, beslist niet te zijn. De initiatief nemer zelf kwam tijdens zijn ei gen rally om bij een helikopter ongeval en Parijs-Dakar heeft door de jaren heen een reputa tie hoog te houden inzake onge lukken met dodelijke afloop. Daarbij kom je in gebieden waar zelden blanken worden gesignaleerd en ook niet wel kom zijn met hun decibellen uitbrakende racemonsters. „Ach", zegt de goedlachse Ei tens, „dat is toch weer die kwes tie van die knop omdraaien. Volgens mij zitten ze boven nog niet te wachten op een garage houder uit Katwijk. Als dat wel zo is, kan dat ook hier gebeu ren. De wegen hier zijn heus niet gevaarlijker dan de paden daar". Dat is, als je geen overbodige risico's neemt. „En dat ben ik zeker niet van plan", zegt Ei tens, getrouwd en vader van een zoon en een dochter. „Kijk, ik ga er niet heen om te winnen. Voor ons betekent uitrijden het zelfde als winnen. Dat, en het avontuur, is de uitdaging, de drijfveer om zoiets te doen. Ik kan me toch niet spiegelen aan jongens als Ari Vaatanen of Jacky Ickx. Die hebben een hele fabriek achter zich staan en be schikken over een budget van 30 miljoen." Budget De twee teams van Daihatsu, DE GELIJKENIS 1 LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het kan niet missen, qua karak ter zijn de twee Leidse broers Jeffrey en Laurens van As el- kaars tegenpolen. Er gaapt im mers een wereld van verschil tussen het voetbal en het judo, al was het alleen maar omdat het ene een teamsport is en het andere een individuele sport. En Laurens koos nadrukkelijk voor het judo waarin hij zeven nationale titels veroverde en een zilveren medaille op de EK, terwijl Jeffrey als aanvoerder van Ajax-2 hij is alweer bezig aan het derde seizoen bij de Amsterdammers zijn hele ziel en zaligheid in het voetbal legt. Bovendien is Laurens op be trekkelijk jonge leeftijd al judo ka in ruste, omdat hij geen heil meer zag in het beoefenen van topsport, terwijl Jeffrey een en al gretigheid is en nog jaren lang door wenst te gaan. Dat duidt toch allemaal op verschil lende karaktertrekken. „Mooi niet", zeggen de beide broers. „We lijken vreselijk veel op el kaar", klinkt het in koor. Dat ze voor een totaal verschillende sport kozen, had gewoon te ma ken met aanleg. Meer niet. „Want ik voetbalde ook", ver klaart Laurens. „Toen we nog in Leiderdorp woonden speelde ik bij RCL, maar ik deed ook aan judo bij sportschool Van Houdt. Op mijn twaalfde deed ik al mee aan landelijke wedstrijden en op mijn veertiende was ik al Ne derlands kampioen. Dan ga je het judo automatisch mooier vinden, hè. En als je elk week einde in Papendal zit, komt er niet veel van voetballen. Maar ik was ook niet echt een voetbalta lent. Ik speelde bijvoorbeeld te gen Ron de Roode, die toen bij Roodenburg zat. Hij was veel beter." „Nou", meldt Jeffrey, „je was anders wel de enige die meteen van de Dl naar de Cl ging." Laurens knikt: „Ja, ja, maar dat was vooral een kwestie van hard werken en mentaliteit. Ik was vreselijk fanatiek. Net zoals het bij jou ging." De levenswandel van Jeffrey verliep namelijk aan vankelijk parallel aan die van zijn broer. Ook hij voetbalde, bij Roodenburg omdat de familie Van As inmiddels naar de Me- renwijk was verhuisd, en judo- Hel zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering dertien komen de broers Van As aan bod. Jeffrey (19), begenadigd voetbaltalent bij Ajax, en Laurens (27), voormalig Nederlands kampioen judo. Laurens (links) en Jeffrey van As. De een judoka, de ander voetballer. Maar allebei fanatiek tot op het bot. de. Hij was en is net als zijn broer ongelofelijk fanatiek. „Ik was wel goed in judo hoor. Toen ik nog jong was, was ik al groot en sterk. En Laurens leer de me allerlei trucjes, die ik kon gebruiken. Dus ik was heel ge meen, en won veel toernooien. Maar ja, ik voetbalde ook. Op een bepaald moment kwam ik in het Nederlands elftal onder veertien. Zo ben ik automatisch in het voetbal gerold." Laurens: „Je kunt die sporten niet met elkaar vergelijken, maar hij had wel het karakter voor judo. We zijn van nature echte knokkers. Met alles. We hadden het bij wijze van spreke ook kunnen redden in pim- pam-petten. Met keihard oefe nen kom je een heel eind. En met een goede begeleiding, on ze ouders hebben ons altijd ge steund en geholpen. Toch had ik net iets meer gevoel voor ju do. Hij ging er meer blind in." Maar hoe zit het dan met het fanatisme van Laurens? Hij had toch nog jarenlang aan de top kunnen meedraaien? In plaats daarvan zit hij nu in de specerij- enhandel. Zo fanatiek is hij dus nu ook weer niet. „Nou zo ligt het niet", protesteert Laurens. „Je hebt hier geen professioneel judo, je kunt er niet van leven. En als je aan de top wilt blijven moet je een paar uur per dag met judo bezig zijn. Met mijn studie aan het CIOS was het nog wel te combineren, maar nu niet meer. Als er in het judo ,net zo veel geld viel te verdie nen als in het voetbal, deed ik het nu nog." Omdat hij nog steeds hele maal gek is van sport, is hij in zijn vrije tijd nog behoorlijk ac tief. „Met judo, maar ook met anders sporten. Ik zoek nog een beetje, bekijk wat ik het liefst zou willen doen. Tennis, fitness, squash... Alleen begin ik al snel te kankeren als het niet gaat. Ik blijf als een blinde gaan zo ben ik nu eenmaal gevormd maar ik kan er niet tegen als het niet lukt. Ik wil alles zo goed mogelijk doen." Jeffrey begrijpt dat als geen ander. Het is net alsof hij zich zelf hoort praten. „Zo ben ik ook, misschien nog wel erger. Als ik op verliezen sta, ga ik ge meen spelen. En als ik echt niet kan winnen, stop ik ermee. Maar ik win bijna altijd." Dat zal me een lollige boel zijn geweest als de twee tegen elkaar speelden, denk je dan. Jeffrey begint te grinniken. „We liepen elkaar altijd te jennen." Laurens: „Weet je nog met dat penalty-schieten? Ik zei dat ik er bij jou wel even vijf zou ma ken." Jeffrey: „Maar dat lukte dus niet." Laurens: „Nee, maar loek zuyderduin jij was zo gemeen. Jij probeerde me keihard te raken." Jeffrey: „Maar ik kan me niet herinne ren dat we ooit ruzie hebben gehad. Je gaat je kleine broertje natuurlijk niet in elkaar slaan." Laurens besluit het partijtje kib belen plechtig: „Jeffrey is een van mijn beste vrienden." Dat blijkt ook wel. Als Jeffrey speelt zit Laurens op de tribune. Vroeger zat Jeffrey naar zijn broer te kijken. Laurens: „Mijn hart slaat tien keer sneller en het zweet staat in mijn handen als ik naar hem kijk. Zeker in het Ajax-stadion, bij belangrijke wedstrijden. Vooral als hij laatste man speelt, een fout is dan fataal. Als hij iets verkeerds doet, is het alsof ik sterf. Dat is het gekke: toen ik judode, had ik geen zenuwen." Jeffrey heeft daar wel een verklaring voor. „Als je speelt, heb je het zelf in de hand. Ik ben ook nooit ze nuwachtig voor een wedstrijd, maar als Laurens judode was ik vreselijk gespannen." Het lijkt warempel wel een tweeling („we zijn ook allebei linksbenig en linkshandig") Zijn er dan helemaal geen verschil len tussen de twee? Jeffrey: „Hij is wat opener dan ik. Als ik ie mand niet mag, zal ik dat niet snel zeggen. Hij wel." Laurens ontkracht die uitspraak weer. Dat heeft niet met een verschil in karakter te maken, maar met omgevingsfactoren. „Dat doe jij over acht jaar ook. Ik was vroe ger ook zo, maar dat heeft met topsport te maken. Topsport is heel egoïstisch. Je moet alleen met jezelf bezig zijn. Je hebt dan maar één doel voor ogen. Ik sliep bij wijze van spreken in mijn judopak. Nu is dat anders, ik kijk meer om me heen, uit me wat meer." Al zal hij nooit ten overstaan van de buitenwereld compleet uit zijn dak gaan „Zo zit ik niet in elkaar. Ik was een keer op Studio Sport en ik won. Mijn opa en oma zaten te huilen, zo blij waren ze. Ik was natuurlijk ook wel blij, maar niet uitbun dig. Ik verwachtte gewoon dat ik zou te winnen." Jeffrey is uit hetzelfde hout gesneden. „Winnen is voor mij normaal. Ik ben wel blij, maar ik sta niet een uur lang met mijn handen in de lucht. Als ik heb verloren, kun je het beter aan me merken. Dan ben ik in staat een reclamebord in tweeën te schoppen." Laurens: „Ja, zo zijn we. Maar niet altijd. Laatst speelde Jeffrey tegen FC Den Haag. Het stond lang 0-0. Tien minuten voor tijd scoorde Jeffrey. Ik sprong op en gilde echt. Toen herkende ik mezelf niet. Maar dat gebeurt niet vaak. We beleven alles meer van binnen. Laat ons onze gang maar gaan. Niemand heeft toch last van ons? Zo gaat het het best met ons." En zo bereikt Jeffrey ook de top? Laurens: „Hij komt ver. Hoe ver? Dat is moeilijk te zeg gen, maar ik ben er van over tuigd dat hij de capaciteiten heeft om in het eerste te komen. Hij heeft een geweldige menta liteit, ook al staat hij ver achter of ver voor. Hij blijft gaan." Jef frey lachend: „En Laurens komt ook ver in de specerijenhandel. Hij was goed in sport. Is nog steeds vreselijk fanatiek. Dus dat gaat wel lukken." die rijden met twee zo uit de showroom geplukte Feroza's, worden gesponsord door de im porteur en enkele kleine sub sponsors. „Wij moeten het doen met een budget van om en na bij de drie ton. Kunnen er dus ook geen vrachtwagen voor de onderdelen op na houden. We hebben ons voor de extra spul len ingehuurd bij een Belgische ploeg. In de hoop die, mocht dat nodig zijn, onderweg ook tegen te komen. Verder zijn we volledig op onszelf aangewezen. Of het mij ook geld kost? Ja. dat mag je wel stellen. Maar doen we het goed, zo luidt de af spraak met de importeur, dan krijgen we volgend jaar steun van de fabriek. En dan wordt het natuurlijk echt spetteren." Met kerst alleen in het woes tijnzand van Libië, dat moet voor iemand die van gezellig heid en een potje bier houdt niet meevallen. „Mijn beide kinderen zijn in de tijd dat ik daar ben nog jarig ook. Dat is niet leuk, nee. Maar ja, daar trekt die Sabine zich natuurlijk niets van aan. Gelukkig heb ik alle steun van thuis. Mijn vrouw houdt helemaal niet van die sport, maar ze weet dat ik het wél ontzettend leuk vind. In mijn zaak wordt het ook alle maal goed opgevangen. Dat moet ook wel, want als je al met problemen weggaat, wordt het nooit wat. Dan ben je weer thuis voor je goed en wel in het zand zit. Aan je instelling mag niets mankeren. De meeste deelnemers gaan daar op stuk." Parool Nol Eitens zal niet zo snel opge ven. „We zijn vast van plan om Kaapstad te halen. Het eerste stuk, het zand en de rotsen, dat ken ik. Wat er komt als het weer groen wordt, dat weet ik niet. Er zal altijd een pad zijn, dat moet wel. Heelhouden, dat is voor ons het parool. Daarom heb ik ook geen rammer als chauffeur genomen. Dat is trouwens ook belangrijk, dat je goed met el kaar overweg kunt. Per slot van rekening zit je 25 dagen elke dag 600 kilometer boven op el- kaars lip. Maar ik heb er alle vertrouwen in. Anders hoef je ook niet aan zo'n klus te begin nen. Wij halen Kaapstad". De onbekende Rotterdamse poolspeler Laslo Batis heeft verrassend het Hooland Pool Ranking C-toemooi in het Katwijkse The Pocket gewon nen. In de finale versloeg hij de plaatselijke favoriet Kees Haasnoot met 5-3. Voor hij zover kwam, boekte hij al en kele imposante overwinnin gen. Zoals op de top-tien- speler Abdullah uit Delft (4- 3) en op Nederlands kam pioen Bob Hofman (4-3). De weg van Haasnoot naar de finale was iets eenvoudi ger, maar zijn overwinning (4-2) in de halve finale op Rotterdammer Jan de Hoog mocht er zijn. Van de regio nale spelers wisten verder al leen Valkenburger Mathieu de Haas en Katwijker Alex Meijer de kwartfinales te ha len. Lijstaanvoerder Job Bave- laar beet al snel in het stof, nummer twee van de rang lijst Marcel Tulen was niet aanwezig. Het open snooker kampioenschap van War mond is ineens weer een stuk spannender geworden. Remco van Dortmond pro fiteerde het meest. De Haar lemmer verloor weliswaar de finale van de tussenronde van Willem Hoekstra (1-2), maar hij rukte wel op naar een met Milco Schermer ge deelde derde plaats (59 pun ten). Bavelaar leidt nog steeds (67 punten), voor Tu len die vijf punten minder heeft. Willem Hoekstra was in elk geval de koning te rijk. Hij was het die Bavelaar al in de eerste ronde uitschakelde. Maar dat was niet het enige. Hij versloeg ook Jan van de Berg (2-0) en Martin Zeven hoven (2-1), voordat hij de sterke Van Dortmond van de zege afhield. Peter Moen kon ook nog lachen. Hij won de verlie zersronde van Marco Hoope (2-0). Milco Schermer produ ceerde de hoogste break, een serie van 54. Nol Eitens in zijn Katwijkse showroom. Met dat type terreinwagen, een beetje aangepast, gaat hij morgen op weg naar Kaapstad. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33