Feiten Taiwan voorzichtig op weg naar democratie Historische vondst in Amazonegebied Jacco en de privékliniek EN MENINGEN Na vele jaren touwtrekken en tumultueuze taferelen in het parlement, waar de ene helft van de afgevaar digden elkaar met schoe nen en asbakken beko gelen en waar de andere helft in slaap is gesukkeld, zet het welvarende Taiwan vandaag een grote en ris kante stap naar democra tie. Bij de eerste algemene verkiezingen in 40 jaar komt een einde aan het autoritaire systeem, dat werd gekenmerkt door machteloze hoogbejaarde parlementariërs. Hoewel de regerende Nationa listische Partij aan de macht zal blijven, peilingen gaan ervan uit dat zij rond 70 procent van de stemmen zal behalen, zal een groot deel van het autoritaire systeem na de stembusstrijd worden ontmanteld. De natio nalisten van wijlen Chiang Kai- shek, die officieel als belangrijk ste doel hebben de bevrijding van het uitgestrekte Chinese vasteland van het communisti sche regime, hebben Taiwan in een ijzeren greep gehouden sinds zij in 1949 de burgeroor log verloren en de wijk namen naar het vroegere Formosa (nu Taiwan). De verkiezingen beloven de 20 miljoen Taiwanezen aansluiting te geven bij de moderne tijd en de kloof te dichten tussen de buitengewone economische prestaties en een overleefd poli tiek stelsel. De Taiwanese kie zers kunnen zich voor het eerst uitspreken over het heetste po litieke onderwerp op het eiland of Taiwan zich onafhankelijk moet verklaren en het officiële doel van de hereniging van Chi na zal moeten opgeven. China, dat Taiwan als een afvallige pro vincie beschouwd, heeft laten weten dat de spanningen tussen beide landen zullen toenemen Naast schoenen en asbakken dreigt e vliegen. als de onafharikelijksbeweging niet wordt beteugeld. In deze ondoordringbare regen wouden langs de Amazone heb ben archeologen de resten van een beschaving gevonden die da teert van 6000 voor Christus. FOTO ARCHIEF Archeologen hebben midden in het oerwoud van de Amazone een verloren gegane beschaving gevonden. De restanten van een eerder onvermoede oude cul tuur waaronder bewijs voor grote nederzettingen worden door wetenschappers van de universiteit van Oxford geda teerd op 6000 jaar voor de hui dige jaartelling. De ontdekking en de buitenge woon vroege datum gooit de geaccepteerde vroege geschie denis van de Amerika's omver. De proefnemingen van Oxford laten zien dat de beschaving in de Nieuwe Wereld is begonnen in het bekken van de Amazone, niet met de pre-Incaculturen van de Andes of die van het vroege Mexico. Het lijkt erop dat de Amazone het begin was van de zeer vroege beschaving, op dezelfde manier als de Nijl, de Indus, de Tigris en Eufraat dat waren in de Oude Wereld. De archeologische afdeling van Oxford heeft proeven gedaan met stukjes schelp, houtskool en aardewerk die door de Ame rikaanse archeoloog dr. Anna Roosevelt van het Veldmuseum voor Natuurlijke Historie zijn opgegraven in Taperinha, een Braziliaans gebied diep in het oerwoud van de Amazone. Het aardewerk van een zanderige roodbruine kwaliteit is het oudste dat ooit in de Amerika's is gevonden. Het huidige bewijs van datering en het onderzoekswerk uit het verleden laten een oude be schaving zien die bestond uit grote nedei/etlingen, waarvan sommigen zelfs zo groot als ste den, die 6000 tot 8000 jaar gele den floreerden op de oevers van de Amazone. Er is een grote verzameling oud huishoudelijk afval ontdekt, voornamelijk overblijfselen van schaaldieren die werden gege ten. De grootte van deze vuil stortplaatsen die tot 20.000 vierkante meter beslaan en 5 tot 10 meter diep zijn wijst erop dat de mensen in dat vroege stadium samenleefden in per manente nederzettingen. Het mysterie dat de archeolo gen nu moeten oplossen is wie die mensen precies waren. Menselijke skeletten van som mige lokaties zijn „zwaar en groot vergeleken met latere In diaanse bevolkingsgroepen", al dus Roosevelt. Antropologen zullen moeten afwegen of zij de voorvaderen waren van de te genwoordige Indianen uit het Amazonegebied, of een ander volk dat uit de geschiedenis is verdwenen. Er bestaat echter bewijs dat erop duidt dat de ontwikkeling van de beschaving in het Amazonegebied is door gegaan tot aan de Europese ver overing. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET STANDPLAATS BARCELONA Mijlpaal „Deze verkiezingen zijn zonder twijfel een mijlpaal in de poli tieke ontwikkeling van ons land, en brengen ons volk in een nieuw tijdperk van democra tie", schreef de Taiwanese krant United Daily News onlangs. Maar de krant waarschuwde dat de stembusuitslag ook een „zware proef' vormt voor de sociale stabiliteit op het eiland omdat bij de verkiezingscam pagne onderwerpen aan de or de zijn gesteld waarover nie mand ooit heeft durven spre ken. De Taiwanezen kunnen morgen voor het eerst een meerderheid van afgevaardigden kiezen in de 630 leden tellende Nationale Assemblée, die de president aanwijst en grondwettelijke ver anderingen kan doorvoeren. In totaal wordt morgen gestemd over 325 zetels, waarvan 225 di rect worden gekozen en 100 proportioneel aan elke partij worden toegewezen. De belangrijkste taak van het parlement in de nieuwe samen stelling wordt het doorvoeren van grondwetswijzigingen die het feodale politieke bestel op de helling moeten zetten. Een van de ideeën die worden over wogen is voortaan ook recht streeks een president te kiezen, een taak die nu nog is voorbe houden aan het parlement. In 1987, toen een einde werd gemaakt aan 38 jaar van militai re noodtoestand en de kiezers voor het eerst naar de stembus konden, bracht de verkiezings campagne nog grote, enthou siaste menigten op de been. Dat zal dit keer niet het geval zijn. De kiezers hebben geen ver trouwen in de vorm van demo cratie die hun voornamelijk in het aloude Chinese vuistgevecht uitblinkende politici aan het ontwerpen zijn. Walging Volgens politieke waarnemers is de traditionele afkeer van de Chinees om de handen vuil te maken aan politiek nu ver scherpt tot een niet meer te on derdrukken walging. De kiezers zien het optreden van hun poli tieke straatvechters in het parle ment, met lede ogen aan. Vechtpartijen zijn daar regel ge worden en hebben elk con structief debat verdrongen. „Veel mensen zijn teleurgesteld over de Nationalistische Partij en zien evenmin heil in de op positie", meent socioloog Lin Chia-cheng. „Ze denken dat de politieke chaos zal voortduren, wie er ook in de nationale ver gadering zit." Iedereen, die met de Spaanse staatsgezond- heidszorg te maken heeft gehad, kan daar schokkende verhalen over vertellen. Lange wachttijden bij artsen en in ziekenhuizen, onduidelijke behandeladviezen en diagno ses en onverklaarbaar hoge rekeningen. Wie de pech heeft om voor een noodgeval in een staatsziekenhuis te belanden, loopt het risico urenlang in een drukke gang te moeten liggen, zitten of staan, zelfs met ge broken armen, gescheurde enkelbanden of erger. Om vervolgens toch naar een ander hospitaal te worden vervoerd, waar op nieuw het wachten begint zonder overigens te worden behandeld. Zolang het nog om niet-levensgevaarlijke gevallen gaat, doet men er het beste aan de schouders op te halen. Want Spanje blijft, ondanks de ingrijpende veranderingen die het de afgelopen vijfden jaar heeft doorge maakt, toch halverwege de Eerste en de Derde Wereld steken. Wie dat niet gelooft en Spanje alleen maar wil zien door de va- kandebril van een warme zon, een idyllisch strand en lekker eten, moet eens een be zoek brengen aan een van de mensonteren de krottenwijken aan de rand van menig grote stad. Iedere Spanjaard kan dus voorbeelden ge ven van wat er allemaal mis kan gaan in een ziekenhuis. Verkeerd gezette benen, onjuis te diagnoses en onnodig uitgevoerde kei zersneden behoren tot de. orde van de dag. En het kan erger. Een jaar geleden bleken tientallen bejaarde kankerpatiënten in een overheidsziekenhuis in Valladolid langdurig bestraald te zijn met defecte apparatuur. Met als triest resultaat 17 onnodige doden. Deze afschrikwekkende verhalen deden mijn vrouw en mij negen maanden geleden besluiten om een net aangekondigde zwan gerschap bij een privékliniek onder te bren gen. Inmiddels is onze zoon, Jacco, geboren en hebben we twee van zulke klinieken in Madrid en in Barcelona van nabij meegemaakt. Onze conclusie is, dat er inderdaad een ver schil bestaat, dat zich laat vergelijken met dat tussen hemel en aarde. Of, zoals onder zoek in Barcelona heeft uitgewezen, tussen leven en dood. Daaruit blijkt namelijk, dat een zwangerschap die in een privékliniek wordt begeleid, aanzienlijk valeer tot een voorspoedige geboorte leidt dan in een staatsziekenhuis. Maar alles heeft zijn prijs en dat geldt zeker voor de Spaanse privé-gezondsheidzorg. Ik ben tenminste enorm geschrokken van het bedrag, dat wij of eerlijker: onze ziekte kostenverzekeraar in Nederland hebben moeten ophoesten voor een zwangerschap plus bevalling. Dat lag ruim boven de 14.000 gulden en dat voor een zwanger schap die tot het einde zonder complicaties is verlopen. Als je naar de kliniek keek dezelfde Bar- celonese Dexeus-kliniek, waar een maand geleden ook Richard Witschge vader van een dochter werd kwam de eerste reke ning reeds de computer uit. Ik geloof dat er 12 echo's van Jacco zijn gemaakt, voordat hij het levenslicht aanschouwde. Zodoende wisten we nagenoeg alles van hem, behalve de kleur van zijn ogen. Maar eerlijk is eerlijk, de verzorging, de be geleiding en de aandacht was uitstekend. Toch kon ik bij het uitschrijven van de laatste cheque met een 51 centimeter lange zevenponder op de arm niet nala ten te denken aan alle Spaanse kinderen die op vrijdag 13 december werden geboren, maar waarvan de ouders niet over het geld beschikten om hen eenzelfde koninklijke intrede in de wereld te bezorgen. RUUD DE WIT CORRESPONDENT De zware jongens zagen aan de poot van onze samenleving. De ze week wierp bureau McKinsey met een sombere toekomst- schets olie op het vuur van de onrust voor de snel stijgende criminaliteit. Maar wat weet een onderzoeksbureau dat is gespe cialiseerd in het doorlichten van bedrijven nou van de georgani seerde misdaad? Top-crimino- loog Cyrille Fijnaut over Mc Do- nalds-rapporten, Italiaanse toe standen en de betrekkelijkheid van cijfers. Hij zegt het niet. Laat het in ie der geval niet merken. Cyrille Fijnaut heeft echter duidelijk te maken met een probleem. Of beter: een dilemma. Aan de ene kant móet hij voorstander zijn van zoveel mogelijk onderzoek naar criminaliteit. Want dat schept werk: Voor hem èn voor zijn medewerkers aan de uni versiteiten in Leuven en Rotter dam. Aan de andere kant is Neder land volgens hem „de meest onderzochte samenleving" die hij kent. „Het wemelt van de Mc Donalds-achtige onderzoe ken. Daar wordt ontzettend veel geld voor vrijgemaakt." Hij kan het weten. Terwijl hij spreekt, draagt hij nog de zwar te toga en rode sjerp van de 'promotor'. Zojuist heeft hij na diens promotie op een onder zoek naar winkeldiefstal, een van zijn medewerkers aan de Erasmus-universiteit in Rotter dam gelukgewenst met zijn doctorstitel. Zijn hand rust op de handelseditie van het proef schrift, dat de reeks onderzoe ken in zijn boekenkast nog lan ger maakt. Ook het aantal rapporten over zware criminaliteit is de laatste jaren gestaag gegroeid. Sinds halverwege de jaren '80 waar schuwen onderzoekers, politie en justitie in steeds krachtiger bewoordigingen voor een on rustbarende stijging van de zware criminaliteit in Neder land. De Centrale Recherche Infor matiedienst gooide in 1988 als uit. Van een poging om een lan delijk beeld te maken, is geen sprake. Het verhogen van de aantallen zoals dat de laatste tijd gebeurt, kan een schijnpro bleem creëren. Het is beter om de georganiseerde misdaad in Nederland te vergelijken met het buitenland, dan steeds maar weer te zoeken naar een defini tie op nationaal niveau." Fijnaut heeft dan ook geen goed woord over voor het rapport 'Veiligheid en Politie, een be heersbare zaak', dat deze week is gepresenteerd. Ook in deze toekomstvisie van het onder zoeksbureau McKinsey staat de voorspelling dat de georgani seerde misdaad zal toenemen. De Vlaming wil niet eens praten over deze onderzoeksresultaten: „Ik heb grote bezwaren tegen de manier waarop dat onder zoek tot stand is gekomen. McKinsey heeft helemaal geen kennis over criminaliteit. Ze hebben in hun onderzoek oude, sjabloonachtige methoden ge bruikt, die voor een onderzoek in welke bedrijfstak dan ook kunnen gelden. Ik heb niets te zeggen over de resultaten, want die zijn op een verkeerde ma nier verkregen." Twijfelachtige onderzoeken en een gebrek aan definities ten spijt, onder meer uit het toege nomen aantal liquidaties (afre keningen) in de criminele we reld, valt duidelijk af te leiden dat de georganiseerde misdaad zich verhardt. Dat bleek onom stotelijk uit de in de media breed uitgemeten moord op top-crimineel Klaas Bruinsma in Amsterdam. Al vorig jaar werd duidelijk dat het misdaadsyndicaat van Bruinsma een zeer professione le organisatie was, en misschien nog steeds is. Het Wetenschap pelijk Onderzoeks- en Docu mentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie schreef toen in (weer) een rap maffia-achtige, dan wel Itali aanse of Amerikaanse toestan den. Hij moet toegeven dat steeds meer signalen in een an dere richting wijzen. „Als je bijvoorbeeld ziet welke corruptiezaken bij de politie de laatste jaren bekend worden, geeft dat reden tot bezorgdheid. Nog niet eerder is gebleken dat op vitale plaatsen bij de politie zoals de narcotica-, gok- en vreemdelingendiensten de mis daad is geïnfiltreerd." Met uit spraken over infiltratie op grote schaal door criminele organisa ties in het bedrijfsleven, wil de criminoloog vooralsnog zijn vingers niet branden. Daar is hij toch te veel onderzoeker voor: „Eerst zien, dan geloven". De Belg relativeert graag. „Wat merkt de burger nou van de ge organiseerde misdaad? Niet veel, als je het mij vraagt, zeker niet in vergelijking met de klei ne criminaliteit. Die zit mensen dwars, terwijl de georganiseerde misdaad zelfs produkten levert waarvan de burgers profijt heb ben: prostitutie en gokken bij voorbeeld." Ook de veelgehoorde kreet 'de georganiseerde misdaad zal groeien als de Europse bin nengrenzen volgend jaar weg vallen', doet Fijnaut glimlachen. „De georganiseerde misdaad kent helemaal geen grenzen. Hebben Colombiaanse of Chi nese criminelen last van de hui dige grenzen? Had de grote Kur- dische bende er last van? Inte gendeel. Juist politie en justitie hebben daar bij de bestrijding van misdaad nog steeds last van. En als straks de grenzen wegvallen, zal dat de vluchtrou tes vergemakkelijken. Daarom is het goed dat deze maand in Maastricht een begin is ge maakt met de vorming van Eu ropol." ALTAN ERDOGAN ONNO HAVERMANS Nederland steeds vaker het toneel van afrekeningen in het criminele cir cuit. FOTO ANP port: „Uit de beschikbare gege vens is duidelijk geworden dat Narcissus (bedoeld wordt Bruinsma, red.) een machtige en niets ontziende misdaadon dernemer is geworden, met een vreesaanjagende uitstraling van geweld en financiële macht, le vend gehouden door nooit weersproken geruchten over acht moorden, ééen bomaan slag, twee beschietingen en één ontvoering." Geholpen door verschillende ju ridische adviseurs en met een dekmantel van talloze nep-fir- ma's zou Bruinsma een groot misdaad-imperium hebben op gebouwd. Volgens de laatste onderzoeken zouden ook pro fessionele Turkse, Chinese en Colombiaanse misdadigers gro te omzetten halen en het ge weld niet schuwen. Zo had de dit jaar opgerolde Kurdische bende volgens de Arnhemse po litie die haar succes deze week wereldkundig maakte inderdaad een 'maffia-achtige' structuur. Fijnaut heeft in eerdere inter views lang weersproken dat in Nederland sprake zou zijn van eerste de knuppel in het hoen derhok. Er zouden in Nederland maar liefst 200 georganiseerde bendes actief zijn. Een te roos kleurige voorstelling van zaken, luidde een onlangs bekend ge worden analyse van de Centrale Politie Recherche Commissie. Het is allemaal nog veel erger: ons land is werkterrein van 600 min of meer georganiseerde bendes. Juist in dat 'min of meer' zit vol gens Fijnaut de kneep. Want ei genlijk weet nog niemand pre cies hoe de georganiseerde mis daad moet worden omschre ven. „Cijfers zijn zeer betrekke lijk. Van verschillende gebieden in het land weten we nog niet eens precies hoe de misdaad daar is georganiseerd." De politie helpt ook niet echt bij het vormen van een overzichte lijk beeld. „Zij is er vooral op uit om geval voor geval voor de rechter te brengen. Korpsen wisselen nauwelijks informatie In een loods in de haven van Umuiden werd vorig jaar zo'n 3000 kilo cocaïne ontdekt verstopt in vaten ge concentreerd vruchtensap. De drugs hadden een straatwaarde van 250 miljoen gulden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER PDIMINAIITCIT uninniinbi i Li t Nederland wordt onveiliger. De georganiseerde misdaad groeit. Rapport op rapport schotelt ons ronde uitspraken in harde bewoordingen voor. Maar hoeveel heeft de maatschappij nou werkelijk te lijden van de georganiseerde misdaad? En wat doen de beleidsmakers daartegen? Deel 1 van Criminaliteit in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2