Leiden De Dansende Paus liep vaak voorop Stemming Kindercentra mogen niet open zonder vergunning Zaterdag 21 december 1991 Redactie: 071-161400 KAKEL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANOMANN ROV KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 27 Castelein kreeg de katholieken op de vloer Hij kreeg onlangs de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Evert Castelein (80), kleurrijk oprichter van de gelijknamige dansschool. Zijn leerlingen noemden hem 'De Paus', vanwege zijn betrokkenheid bij de katholieke kerk. Zelf zegt hij 'kritisch in de kerk te staan'. Veruit de meeste Leidse kinder centra voldoen aan de gemeen telijke eisen zoals die zijn vast gelegd in de Algemene Verorde ning op de kindercentra. Vol gens de verordening die dit jaar in werking is getreden, is het niet langer toegestaan om zon der vergunning een kindercen trum open te stellen en te hou den. Bij het toekennen van de vergunning wordt vooral gelet op de geschiktheid van de ac commodatie, op de aanwezig heid van voldoende leiding en de groepsgrootte. De Leidse kindercentra, 47 in totaal, dien den in de loop van 1991 een vergunningaanvraag in bij de gemeentelijke directie Welzijn. Vervolgens gingen de Brand weer en de GGD bij de kinder centra langs om te zien of de centra aan de noodzakelijke voorwaarden konden voldoen. Waar nodig werden adviezen voor verbeteringen gegeven. Bij de eventuele uitgifte van een vergunning wordt vooral goed gekeken naar de accom modatie. „Zo moeten er vol doende vierkante meters per kind beschikbaar zijn. Ook kij ken wij of er voldoende rustge- legenheid aanwezig is en moet er een buitenruimte zijn", aldus J. Lesterhuis van de gemeente lijke directie Welzijn. De GGD let op de hygiëne en op de aan wezigheid van voldoende sani tair. Verder is de groepsgrootte aan banden gelegd en wordt er gekeken of er voldoende gekwa lificeerd personeel aanwezig is. Nog niet alle kindercentra zijn door de gemeentelijke 'proef heengekomen. „Op som mige adressen worden op ad vies van de GGD nog wat veran deringen doorgevoerd", laat Lesterhuis weten. Halverwege het volgend jaar hoopt de ge meentelijke directie Welzijn de toetsing van de kindercentra af te kunnen ronden. Intussen reikt wethouder A. van Bochove op 23 december vast de eerste vergunning uit aan kindercen- trum Nijntje. Rectificatie Uit het artikel 'Weg open voor vierde parkeergarage' in deze krant van donderdag kan de indruk zijn ontstaan dat de fractie van Groen Links in de gemeenteraad voorstander is van een parkeerga rage in de binnenstad. Dat is niet juist. Groen Links heeft het verzet tegen een vierde parkeergarage in Leiden opgegeven, maar meent dat deze per se niet in het centrum maar aan de rand van de bin nenstad moet worden gebouwd. LEIDEN ROY KLOPPER I De benen willen niet erg meer, dus dansen is taboe. Maar zijn uiterlijk verraadt een verleden als dansleraar. Een slanke, rijzi ge gestalte, een witte kuif en een paars pak. Voor het inter view van start gaat, wil Caste lein even weten wat voor vlees hij in de kuip heeft. „Bent u Lei- denaar"? Als hij hoort dat de verslaggever is opgegroeid in Nijmegen, veert hij op. „Ach, u heeft nog bij de Jezuïeten geze ten". Het thema katholieke kerk komt verscheidene malen terug in het gesprek. Evert Castelein, iemand die bewust een katho lieke dansschool stichtte en an no 1991 nog altijd weinig ziet in I de ontzuiling. „De verschillen tussen de mensen zijn toch ge- I bleven". I Zakelijk Heel wat Leidenaars leerden hun danspasjes bij hem. Nie mand kwam van de school aan de Langebrug en later de Hoog- landsche Kerkgracht zonder de elementaire onderdelen van stijldansen te beheersen. Des noods gaf Castelein privéles. „De mensen hadden betaald om dansen te leren. Dus gingen we net zo lang door tot ze het onder de knie hadden". Een zakelijke benadering, die J Castelein van huis uit mee I kreeg. Hij was de zevende zoon J uit een gezin met in totaal ne gen kinderen. Vader en moeder hadden een banketbakkerij. Dat vak was niet weggelegd voor zoon Evert, die allergisch bleek I te zijn voor bepaalde stoffen in de tarwe. Óp school liep het I evenmin op rolletjes, Castelein was geen hoogvlieger. „Ik was I een moeilijk kind, veel te be weeglijk. Nee, ik heb het m'n I moeder niet gemakkelijk ge maakt". Toch had de grote mond z'n voordelen. In het begin van deze eeuw werd flink gebouwd in Leiden. Er kwamen veel nieu we wijken. Evert werd er door zijn broers op uitgestuurd om Wie voor een verhuisbericht of een paspoort het Leidse stadhuis binnenstapt, is binnen enkele minuten klaar. De wachttijd is kort, de bediening vriendelijk en de verhuizing is in een oogwenk ingetikt op de computer. En de tijd die je nog hebt, besteed je aan het lezen van enkele folders. De burger klaagt dan ook niet over de gemeente, behalve als het over politiek gaat. Hoe dichter de poli tiek nabij is, hoe verder die van de I burgers afstaat. Nederlanders die wel de landelijke politiek volgen, hebben geen enkele be langstelling voor de plaatselijke perikelen. Bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen in 1990 kwam maar 60 procent van de kiezers opdagen tot gro- I te paniek van de politici in het stadhuis. In de Leidse politiek wordt om die reden al tijden gesproken over 'bestuurlijke vernieuwing' om de gemeenteraad dichter bij de burger te brengen. De ge meentebesturen van Amster- dam, Den Haag, Utrecht, Eind hoven, Tilburg, Nijmegen en Zwolle hebben zelfs weten schappers aan het werk gezet - - om uit te zoeken Waarom bur gers zich niet interesseren in het politieke gebeuren in hun gemeente. Elsevier schetst deze bij alle nieuwe woningen een gratis broodje uit te delen. De volgende dag ging hij terug en probeerde deegwaar te verko pen. Voor elke nieuwe klant kreeg hij 2,5 cent extra zakgeld. Evert was ervoor in de wieg ge legd. In korte tijd wist hij een zakgeldverhoging van 8,75 gul den in de wacht te slepen, dankzij zo'n 350 nieuwe vaste klanten die hij aanbracht. Dekschuit Van die eerste centen nam Evert dansles. Dat was zo rond de jaren twintig helemaal niet zo gangbaar, zijn ouders had den het hem dan ook verboden. Evert viel door de mand toen een klant zijn moeder vertelde dat haar dochter met hem had gedanst. Een flinke uitbrander was het gevolg, maar daarbij bleef het. „Moeder gaf toe zelf ook stiekem te hebben gedanst, en dat gold ook voor mijn broers". Castelein bleek een talentvol danser en volgde privé-oplei dingen. Toen hij aan de slag wilde met een eigen school, werd hij gedwarsboomd door de andere Leidse dansschool houders. Hij kan er achteraf wel begrip voor opbrengen. „Ik ging nogal ongebruikelijk te werk". De jonge dansleraar liet een dekschuit door de grachten va ren, compleet met een dansend paartje. Het was een voor die tijd ongebruikelijke recla mestunt, die in het eerste jaar wel al meteen 250 leerlingen opleverde. Wees-gegroetjes Na enkele jaren vormde Caste lein zijn neutrale dansschool om tot een katholieke. In de praktijk veranderde er niet al te veel. „Er werd niet gebeden voor de lessen of zo". Maar kort daarop gingen de katholieke jongeren als vanzelfsprekend naar Castelein. „Je kon echt een onderscheid maken. Bij Wielin- ga dansten bijvoorbeeld kinde ren van uitgesproken gegoede komaf, bij ons kwamen de ka tholieken van alle rangen en standen". Nieuwe leerlingen werden eerst 'verhoord' om te controle ren of ze werkelijk katholiek wa ren. Zo werd hen gevraagd de naam van de pastoor te noe men. Castelein weet dat som mige medewerkers zelfs zo ver gingen wees-gegroetjes te bid den. „Maar dat gebeurde buiten mij om, ik was daar fel op te gen". Wel gingen de namen van de leerlingen naar de deken, die de ledenlijst vergeleek met de lijst van Leidse katholieken. Castelein benadrukt dat hij zijn dansschool bestierde op ka tholieke basis. „Het was geen katholieke dansschool, de pas toor had er niets over te vertel len". Hij ging dan ook wel in te gen de kerk. „De pastoor vond dat katholieke jongeren bene den de 18 niet mochten dansen. Toen ouders hun dochter van 15 aanmeldden, en ik haar aan nam moest ik op het matje ko men. Maar ik heb haar toch dansles gegeven". Het tekent Castelein, die z'n tijd altijd een beetje vooruit was. Zo kreeg hij de wind van voren toen hij in de jaren zestig muziek van The Beatles draaide tijdens de lessen. „Evert, je ver pest de boel", riepen de collega- dansschoolhouders. Ouders lie ten weten de muziek ongeschikt te vinden voor hun kinderen. Maar Castelein zette door. „Al die mensen waren blijk baar vergeten hoe ze zelf dach ten toen ze jong waren. De jeugd van toen had behoefte aan die muziek". Hij geeft toe zelf ook wel eens moeite te heb ben gehad met de veranderen de tijden. „Ook dat schuifelen, Jawel, daar deed ik aan mee. Met pijn in het hart. Maar de jongeren wilden het en dat moet je niet tegenhouden". Standen In de jaren zestig verloor de dansschool haar katholieke sig natuur. Het ging Castelein aan het hart. „Maar het had gewoon geen zin meer. De hele maat schappij ging er anders uit zien". Toch zet hij vraagtekens bij de ontzuiling. „De verschil lende standen in de maatschap pij zijn toch gebleven". Castelein heeft er altijd op in gespeeld. Ook in de katholieke tijd van de dansschool waren er verschillende groepen. Studen ten en scholieren, kinderen van middenstanders en boeren, burgers en buitenlui. Ze hadden hun eigen dansavonden. Een wereld van verschil, herinnert Castelein zich. Het afsluitende galabal voor de middenstands-kinderen droeg een heel ander karakter dan het boerenbal voor de bur gers en buitenlui. Het gala was formeel en keurig. Het boeren bal was gezelliger, maar vereiste strenger toezicht. Zo werd gere geld sterke drank naar binnen gesmokkeld, zodat bij de deur moest worden gefouilleerd. „Dat was bij het galabal onno dig". De gezelligheid stond altijd hoog in het vaandel van de dansschool. Zo zetten veel Lei denaars bij Castelein niet alleen hun eerste schreden op de dansvloer, maar ook op het lief despad. Veel huwelijken vinden hun oorsprong op de Hoog- landsche Kerkgracht. Castelein genoot ervan. „Met name in de katholieke tijd had ik er veel voldoening van dat kinderen van dezelfde gezindte bij elkaar werden gebracht. Want ik ben zeer ouderwets: twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen". Gehandicapten Zijn dansschool was z'n eerste levenswerk, vlak voor z'n af scheid in 1976 en na zijn pen sionering kwam er een tweede bij: danslessen aan gehandicap ten. In Engeland waren daar mee al successen geboekt, maar in Nederland wilde niemand er aan beginnen. „Collega's versle ten me voor gek en ook inrich tingen hoonden me weg". Samen met zijn vrouw, die het initiatief had genomen, ging Castelein naar Engeland. Daar kocht hij een rolstoel, en raakte op die wijze ingewijd in de ge heimen van het rolstoel-dan sen. Terug in Nederland gaf hij in het Katwijkse Zeehospitium zijn eerste danslessen aan ge handicapten. De directrice was een oud-leerlinge en had er wel vertrouwen in. „Als je denkt dat het lukt, proberen we het", liet ze Castelein weten. En het lukte. Het resulteerde in een nieuwe vereniging: Dan sende Wielen. Begin jaren tach tig kwam landelijke erkenning. Fondsen stortten geld waarmee speciale rolstoelen werden aan geschaft. Inmiddels worden in heel Nederland danslessen ge geven aan gehandicapten. Castelein heeft veel voldoe ning ondervonden van zijn werk. Het leverde hem ook nog eens twee onderscheidingen op: een pauselijke van Pius de Twaalfde en recentelijk een ko ninklijke. Het doet Castelein goed, die waardering. Zo vindt hij het ook nog mooi dat zijn ouders werden bezocht door een afgezant van het konings huis toen hij werd geboren. „Dat gebeurde in die tijd nog. Bij de zevende zoon kwam ie mand vragen of de ouders nog hulp nodig hadden. Ja, dergelij ke dingen vind ik mooi, ik ben ijdel, jawel". de burgemeester hamert. „Be sluitenlijst, mededelingen, inge komen stukken, iemand het woord, iemand stemming, aan vaard", dreunt Goekoop langs de rij agenda-punten. Een raadslid vraagt het woord: „Ten aanzien van RW 224 wil mijn fractie laten aanteke nen...". Het is slechts het begin van 'amendementen', 'moties' en 'aantekeningen' die worden ingediend 'ten aanzien van raadsvoorstel X'. Uren trekken voorbij zonder dat de geïnteres seerde leek er iets van begrijpt. En de wethouder 'bestuurlijke vernieuwing', Joop Walenkamp, veert niet op om de raadsleden terecht te wijzen, om hen te verordonneren duidelijk en concreet te zijn. Ook de welbe spraakte voorzitter, burgemees ter Goekoop, grijpt niet in en hamert rustig verder. Rumoer ontstaat er pas als een nieuwe vergaderdatum moet worden geprikt om het enige interes sante punt van die avond (het parkeerbeleid) verder te behan delen. Dan zakken de emoties weer in en maken de raadsleden zich op voor de nachtelijke behandeling van de organisatie-vernieuwing, die dé gemeente 'klantvriende lijk' moet maken. Flauwekul, zegt Derksen in El sevier: „Uit allerlei onderzoek blijkt dat de bevolking tevreden is over de service-verlening op het stadhuis". Inderdaad, zo lang je beneden in het stadhuis alleen maar een verhuisbericht hoeft door te geven is er niets aan de hand. Maar wee o wee, als je boven in de raadszaal moet luisteren naar wat politici zeggen over je eventuele nieuwe eigen huis. KAREL BERKHOUT AGENDA ZATERDAG 21 DECEMBER Noordwijk 'Snertwedstrijd' georganiseerd door De Sportvisser en De Ar- noud. Vistijd van 9.00-12.00 uur in de ringvaart. Inschrij ven: café De Ruigenhoek. Noordwijkerhout Wandeling door de Amster damse Waterleidingduinen. Aanmelden VW Noordwijker hout. K.R.O.'s Country Time mmv di verse country artiesten. Aan vang 20.00 uur. Leiden Klaverjas- en Sjoelavond bij muziekvereniging Concordia aan de Langegracht 61. Aan vang 20.00 uur. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C.E. van der Meer en H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: P.M. Baars, Ros molen 2, tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Utrechtseveer 17, tel. 120266. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uurJ.W. Lely, Lek straat 91a, tel. 416555. zo 8 uur tot 24 uur: M.E.T.C. van den Muysenbergh, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter. Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Kennedylaan 24, tel. 314349. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwen- huis-Smalbraak, Meloenstraat 39, tel. 768918. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- za 8 uüctotzo8 uur: J. Reinders, Ge rard Brandstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: F. Oostendorp, tel. 149212. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za F. Kemme, tel. 893139, Grotius- laan 12; zo U. Arndt. tel. 894539, Hoofdstraat 8; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Koningmnelaan 2a, tel. 170605. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 616352; ZO: L. Prescott, Bachlaan 1. tel. 612356. Warmond Huisartsenpraktijk 'Oosthout": G. Duijzer en F. Zonneveld, Anijsweg ZONDAG 22 DECEMBER Leiden Praatshow 'De Leidse Matras' van de LWH/COC, Langegracht 65. Aanvang 20.00 uur. Leger des Hei Is - kinderkerst feest in het korpsgebouw, Groenesteeg, aanvang 17.00 Noordwijk Optreden Emilie Heyens en Emile Biessen, harp en fluit in cultureel centum De Rank, Golfbaan, aanvang 14.15 uur. Noordwijkerhout Kerstconcert door muziekvere niging St. Jeanne D'Arc in de Schelft. Aanvang 12.30 uur. 38. Voorhout, tel. 02522-30697 Wassenaar za J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676; zo B.R. Dinger van Krui- ningen, Hofcampweg 65, tel. 76418; spreekuur (alleen voor spoedgevallen) om 12 uur. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Lei den, tel. 120136. Apotheek Loevestem, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000 Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83. Voorschoten, tel. 617957. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurlmg. Hel der, Roest (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens. Rijn Schiekade 23. Leiden, tel. 120241 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: J. van Veen, Rosmolen 2. Leiden, tel. 220164; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar E.J. van der Pias-Moes. Rijksstraat weg 632, Wassenaar, tel. 77905. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. POLITIEKE RUBRIEK Schaken met burgers, dat lukt de Leidse politici nog wel: bij schaken mag je immers niet praten. Maar politici slagen er niet in om werkelijk in con tact te komen met de bevolking die zij vertegenwoordigen, doordat hun taalgebruik gruwelijk is. Wethouder Steven de Vreeze (midden, blond ge dekt haar) mag dan ooit nog eens met bejaarden gaan klaverjassen zoals hij heeft aangekondigd, een voor politieke buitenstaanders begrijpelijk verhaal in de raadszaal moeten wij van hem nog horen. foto loekzuyderduin week een boeiend beeld van dat onderzoek naar de gemeente raad als een ver-van-mijn-bed show, dat een feest der herken ning is voor degenen die de Leidse politiek een beetje vol gen. „De politici zijn door hun taal gebruik ontoegankelijk gewor den. Zij spreken een gruwelijk Nederlands... Evenmin verstaan zij de kunst een ingewikkelde beslissing in begrijpelijke taal uit te leggen", moppert de Til- burgse bestuurskundige P. Tops in Elsevier. Zijn Leidse collega W. Óerksen voegt daaraan nog toe: „Nu zitten in de raden vooral mensen die het werk zien als een leuke hobby. Om dat ze niet zoveel te melden hebben, storten ze zich op de tails". Alsof het onderzoek in Leiden is verricht. Neem bijvoorbeeld afgelopen dinsdagavond: de Leidse gemeenteraad vergadert,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27