Leiden Bergraériir Huisartsen verwerpen aantijgingen Heer Bommel verandert zijn naam Boze buurtclubs zetten werk voort Geluidswal bij Haagweg nu definitief KERSTTREFFER "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, is Van den Bergh een prima werkgever" Reinigers bij AZL blijven aan het werk Centrum wil kunstmatige bevruchting voortzetten Joop Kamphuis (61) was peetvader welzijnswerk Zaterdag 21 december 1991 ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 25 NIEUWSLIJN Rosemeier op receptie gemeente De traditionele nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur wordt dit keer opgeluisterd met een expositie van de Leidse kunstschilder A.C. Rosemeier. Op maandag 6 januari van 20.00 tot 22.00 uur is iedereen welkom om de gemeentebestuurders de hand te drukken. De receptie heeft plaats in de Burgerzaal in het stadhuis. Daar zijn ook de schilderijen van de Leidse kunst schilder te bezichtigen. Discussie over zelfdoding ouderen Zelfdoding door ouderen moet kunnen. Dat is de mening van de Leidse oud-jurist H. Drion. Tijdens een thema-uitzending van Omroep Rijnland zal hij dit standpunt verdedigen. De uitzen ding is maandagavond 23 december van 20.00 tot 22.00 uur. In de uitzending reageert Drion op de uitspraken van een aantal mensen die hun mening geven over zijn ideeën. Aan het woord komen onder andere klinisch psycholoog en suicide-deskundige van de Leidse Universiteit A. Kerkhof, hoogleraar medische ethiek H. Dupuis en Riagg beleidsmedewerker I. Theunisse. Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarteweg 20, 2201 AC Noordwijk Vrouw pas na ingrijpen politie naar AZL De Leidse huisartsen, bij wie Tanja Kuyvenhoven en haar vader bijna vier dagen achtereen aanklopten voor opna me in een ziekenhuis, menen dat er geen beoordelings fouten zijn gemaakt. Eén van hen, H.J. Wiersma, zegt, dat de longfoto die was gemaakt goed was en dat het bloed geen afwijkingen te zien gaf. Restaurant-eigenaar Huschka: „Misschien wordt het Laurel Hardy", Restaurant Heer Bommel aan de Beestenmarkt moet onmid dellijk van naam veranderen. De Toonder Studio's hebben eigenaar A. Huschka opgedra gen de lichtbak met naam en afbeeldingen van het stripfiguur voor Kerstmis te verwijderen omdat er auteursrechten op rusten. Huschka is verbaasd dat zijn zes maanden geleden geopende restaurant van naam moet ver anderen. In Leiden was tot vorig jaar nog een kledingzaak aan de Langebrug gevestigd die precies dezelfde naam droeg. Daar heb ben de Toonderstudio's nooit tegen geprotesteerd. In Breda, Zeist en op een aantal andere plaatsen zijn bovendien ook za ken die de naam Bommel al ja ren gebruiken. De restauranthouder zegt er 'geen moment bij stilgestaan te hebben' dat de naam van het door Marten Toonder bedachte stripfiguur wettelijk is be schermd. Hij heeft de Toonder Studio's aangeboden jaarlijks 5.000 gulden aan auteursrech ten te betalen, maar het bureau is daar niet op ingegaan. Met het weghalen van de lichtbak aan de buitenkant van de zaak, de verandering van menu's en dergelijke zou een verlies van zo'n 15.000 gulden zijn gemoeid. „Ik kan nu geen advertenties plaatsen, wat zo vlak voor de kerst wel belangrijk is. Doe ik dat toch dan moet ik een boete van 5.000 gulden be talen". De Toonderstudio's hebben een kort geding aan hangig gemaakt voor 6 januari maar Huschka laat het zover niet komen. Zijn advocaat heeft hem geadviseerd de naam en afbeeldingen te verwijderen. „Dat de naam door anderen wel mag worden gebruikt is natuur lijk geen goed argument. Feit is gewoon dat er auteursrechten op rusten", zegt advocaat W. Jansen. Maandag gaat de verfkwast over de muurschilderingen in het restaurant en wordt de lichtbak aan de buitenkant van het pand verwijderd. De op het raam geschilderde letters en ballonteksten ('Als je begrijpt wat ik bedoel') gaan er ook af en gerechten als de 'Bommelbur ger' en 'Coupe Bommel' ver dwijnen van het menu. Husch ka zoekt nog naar een nieuwe naam. Hij overweegt zijn res taurant in 'Laurel Hardy' om te dopen, maar dat levert wel licht dezelfde problemen op. „We moeten nog uitzoeken of die naam wel mag. Ik wil in ie der geval een naam die een beetje grappig en nostalgisch is", aldus Huschka. Advocaat Hellingman, die na mens de Toonder Studio's op treedt, zegt dat Huschka niet als enige wordt aangepakt. „Ik kan u verzekeren dat anderen ook worden aangepakt. Marten Toonder wil zijn geesteseigen- dom gewoon zo zuiver mogelijk houden". Met het uitbrengen van een zwartboek over de gemeente, is het werk van de Club van Boze Buurtverenigingen nog niet ten einde. Bij de overhandiging van de klachtenlijst gistermiddag - aan wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) kondigde de club ^an volgend jaar een dialectenfestival op Leidse scholen te willen hou den. Ook gaat een project van start voor jongeren tussen de 16 en 18 jaar om te zien hoe zij te gen de stad aankijken. In afwachting van de wethouder trok zwartboek-samensteller D. Sloos alvast fel van leer tegen de gemeente. „Al die omstreden bouwplannen in Leiden. Is 't nou burgertje pesten of niet. Van Rij heeft ons niet van het tegendeel kunnen overtuigen", aldus Sloos. Ook Van Rjj's partij moest het ontgelden: „Er is in Leiden geen echt slechte partij, behalve de PvdA dan". Van Rij wilde de samenstellers van het boek waaraan 31 van de 62 Leidse buurtorganisaties een kritische bijdrage leverden, nog wel prijzen voor hun werk maar nam ook zijn partij in bescher ming. „Leiden is er op het ge bied van stadsvernieuwing op vooruit gegaan. Daar moet je de politiek en de ambtenaren toch credit voor geven. Er moeten nog veel mensen aan een huis worden geholpen en er is wei- Samensteller Daan Sloos overhandigt het-zwartboek nig ruimte. Dat zorgt voor een tegen deelname van raadsleden spanning in de stad", sprak de in de beroepscommissie van de wethouder. gemeente. Een commissie Als aardigheidje maakte het waarbij veel Leidenaars ge- CBB ook de uitslag van de poli- meentelijke plannetjes van tafel ticus en ambtenaar van het jaar- proberen te krijgen, bekend. Op dë tweede plaats De eerste plaats was wegge- eindigde Corrie Kramp (CDA) legd voor Cor Vergeer (SP) om- omdat zij zich had uitgesproken dat hij zich steevast aan de kant iFOJO HENK BOUWMAN van buurt- en wijkverenigingen schaart. Ook was er een prijs voor ambtenaar en stedebouw- kundige Van de Wardt. Hij had zich in een interview laten ont vallen dat de tijd dat de ge meente met projectontwikkela ren in zee gaat voorbij is. Dit tot vreugde van de CBB. Alle 240 schoonmakers van de Ziekenhuis Dienstengroep (ZDG) kunnen op 1 januari aan de slag bij de drie schoon- maakbedrij den een nieuw contract heeft gesloten. Bovendien zijn er negen extra arbeidsplaatsen beschikbaar. Eerder was afgesproken dat slechts de helft van het schoonmaakpersoneel bij de bedrijven GOM, HAGO en Robbers in dienst kon komen. De andere helft zou op straat komen te staan. Directeur R. Jonkers van het ziekenhuis heeft deze nieuwe afspraak met de schoonmaak bedrijven gemaakt nadat de schoonmakers en de Indus triebond FNV een 'moreel be roep' op hem hadden gedaan. Schoonmaakpersoneel en vak bond hebben op 11 december een protestbijeenkomst in de aula van het ziekenhuis ge houden omdat ze het niet eens waren met de gang van zaken. Het ziekenhuis had namelijk het contract met ZDG opge zegd omdat dit schoonmaak bedrijf te duur zou zijn. Een nieuw contract werd gesloten met GOM, HAGO en Robbers die hetzelfde werk voor min der konden doen. Maar hier van waren veel schoonmakers de dupe omdat de drie bedrij ven volgens de cao slechts de helft van het ZDG-personeel hoefden over te nemen. Dat is nu veranderd in alle arbeids plaatsen. Bovendien kunnen de schoonmakers die nu 4,5 uur bij ZDG werken, dat straks ook blijven doen bij GOM, HAGO en Robbers. Ze hoeven niet twee keer 2,25 uur verspreid over de dag schoon te maken zoals eerder was afgesproken. Het is nog onduidelijk hoe veel schoonmakers daadwer kelijk van het nieuwe aanbod gebruik zullen maken. De In dustriebond FNV was onbe reikbaar voor commentaar. Een feit is echter dat Tanja nu wél in het ziekenhuis ligt: aan apparatuur die de ademhaling regelt. Ze belandde dinsdag avond laat in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Niet op aan dringen van een arts, maar door toedoen van de politie. Twee agenten, die na een oproep van vader Kuyvenhoven poolshoog te namen, lieten een ambulance voorrijden om het 18-jarige meisje in ademnood naar het AZL te vervoeren. Dokter J.P. Reinders, de huis arts van de familie Kuyvenho ven, kreeg Tanja na het week einde op zijn spreekuur. Ze was benauwd, erkent hij, maar dat was als gevolg van de astma waaraan Tanja al lang lijdt en een virusinfectie. Toen, zegt hij, was er geen enkele reden voor opname in een ziekenhuis. Maar er trad een complicatie op. Reinders: „Een hele zeldza me. Zo'n lekje in de luchtpijp maakt een huisarts maar één keer in z'n leven mee. Mis schien dat een ziekenhuis twee van die gevallen per jaar aange boden krijgt. Het lekje ontstaat spontaan van het ene op het andere moment. Bij Tanja ont snapte hierdoor lucht dat zich in de keel ophoopte. Gevolg: nog meer benauwdheid. Het gaatje geneest weer uit zichzelf na een dag of zeven". Welles-nietes Reinders denkt dat er niets fout is gegaan bij de waarneming. „Tanja's vader heeft een beetje de pik op waarneming. Het is vaker voorgekomen dat hij daar een beroep op deed. Natuurlijk, ik kan afspraken met m'n colle ga's over haar maken, maar ze ker niet alles van a tot z regelen. In dit geval zit je in een welles- nietes-situatie. Ik vraag me af wat we ermee moeten". „De arts die geen gehoor zou hebben gegeven aan een ver zoek van vader Kuyvenhoven bij zijn dochter aan het bed te verschijnen, zegt dat hem die vraag niet eens is gesteld. Ja, wat moet je dan? We hebben af gesproken de kwestie even te la ten rusten. De gezondheid van Tanja krijgt nu de aandacht. Als het weer wat beter gaat, gaan we alles eens op een rijtje zet ten. Misschien doe ik er zelf goed aan om nog eens op m'n collega's in te praten. Ik kan er best begrip voor opbrengen dat hij zo heeft gereageerd. Hij was ook in paniek". Wiersma plaatst een kritische kanttekening bij het handelen van vader Kuyvenhoven. „Ik had de afspraak met hem ge maakt dat hij mij een uur nadat Tanja medicijnen had ingeno men, zou bellen. Ik wilde weten hoe ze erop reageerde. Dat be wuste telefoontje kwam pas na drie uur. Als je instructies geeft en je houdt je daar niet aan, dan mag je ook bij je zelf te rade gaan, vind ik". De huisarts Kist, van wie Kuy venhoven zegt dat hij geen ge hoor gaf aan de vraag Tanja thuis te onderzoeken, wil met geen woord over de kwestie reppen. Hij beroept zich op be roepsgeheim. LEIDEN GERT VISSER Er komt definitief een geluids wal langs de container-overslag op het voormalige Van Gend Loosterrein aan de Haagweg. Hoewel een onderzoeksbureau tegenstrijdige rapporten uit bracht over de noodzaak van zo'n wal, heeft de provincie be sloten dat deze er toch moet ko men. De 600 tot 700 meter lan ge en 3 meter hoge wal ligt er voor de zomer. Formeel moeten Gedeputeer de Staten nog een besluit ne men over deze kwestie maar de verantwoordelijk gedeputeerde heeft zich al akkoord verklaard met het advies van ambtenaren dat dé aanleg van een wal voor staat. Met het containerbedrijf ACTS, onderdeel van de Neder landse Spoorwegen, is afgespro ken dat deze zich bij de beslis sing neerlegt zodat niets de aanleg meer in de weg staat. De wal moet de bewoners van de Rijn en Schiekade bescher men tegen geluidsoverlast. Op het terrein worden containers met vuil, afkomstig van het ter rein van de oude vuilverbran ding in Noord, op de trein naar Drenthe gezet. De overslag wordt voortgezet tot de beoog de composteringsinstallatie aan de Voorschoterweg in gebruik wordt genomen. Dat duurt ze ker nog enkele jaren. Dan ook wordt de vuilover- slag in Noord beëeindigd. Het huisvuil gaat dan naar de nieu we fabriek waar het, voor zover niet bruikbaar voor de fabricage van compost, wordt overgela den op schepen om te worden afgevoerd. Bewoners van de Rijn en Schiekade klagen al sinds sep tember vorig jaar over stank en herrie veroorzaakt door het la den van containers en het af- en dat de investering in geen ver- aanrijden van diesellocomotie- houding stond tot de overlast, ven en bulldozers. Toen het na Mede op aandrang van de ge- veel discussie zeker leek dat er meente heeft de provincie be- een geluidswal zou komen, pro- sloten dit advies naast zich neer duceerde een onderzoeksbu- te leggen, reau een rapport waarin stond »?0»-P2l"o0uur •mr% w*% "M arwifh W Bristol in leiden ff ff ff i Langegracht 5 (naast DIGR0S) jLMM \mMJ tel. 071-226154 Donderdag koopavond LEIDEN» JAN WESTERLAKEN Het Centrum voor Geboortere geling (CvG) aan het Rapenburg in Leiden gaat in hoger beroep de uitspraak aanvechten van de economische rechter. Hij heeft het CvG een verbod opgelegd om nog langer bevruchtingen in reageerbuizen tot stand te bren gen. Het centrum, dat 'dit al ze ven jaar doet, zegt dat beoorde ling van de rechter niet juist is. Directeur W. Beekhuizen van het CvG vertelt dat het centrum geen ziekenhuis is waar mensen worden opgenomen. De bed den die er staan, staan er om a bij te laten komen van een behandeling. Ze liggen er nooit langer dan een dag. Er wordt uitsluitend poliklinisch behandeld, benadrukt hij. In het centrum komen geen zieke mensen. Alleen zij die een kind of een abortus willen. Daarom, stelt Beekhuizen, is het laboratorium waar bevruch tingen in reageerbuizen plaats hebben, geen onderdeel van een ziekenhuis, zoals de rechter meent. Hij noemt het merk waardig dat de rechter zegt dat bevruchtingen wél in een apart laboratorium mogen, omdat daarin geen mensen kunnen worden opgenomen. Dr. Joop Kamphuis, de peetva der van het Leidse welzijnswerk, is donderdag na een hartaanval plotseling overleden. Hij werd 61 jaar. In Leiden was Kamp huis ruim twintig jaar directeur van wat later de Stichting Wel zijn ging heten. Vorig jaar ging hij met de vut, maar bleef nog talrijke bestuursfuncties bekle den. Zo was hij voorzitter van de stichting Halt Zuid-Holland- Noord en penningmeester van buurthuis 'In de Vroolijcke Ar- ke'. Kamphuis was mede-oprich ter van het Instituut Burger raadslieden en mede-oprichter van de Stichting Ouderen Kerst- In. In de jaren tachtig nam hij ook zitting in de werkgroep die tot de oprichting van Omroep Rijnland leidde. Van het om- roepbestuur was hij jarenlang secretaris. Diaconaal Centrum "DE BAKKERIJ" Oude Rijn 44, Leiden is open op: Kerstavond 24 dec. 19.30-22.00 uur 2de Kerstdag 26 dec. 13.30-17.00 uur /oor IEDER die met Kerstmis niet alleen wil zijn. De in Zwolle geboren Kamp huis werd op het seminarie door de Jezuïeten op het pries terschap voorbereid. Als jurist en theoloog promoveerde nij in 1959 in Rome op een proef schrift over de verhouding tus sen Kerk en Staat. Daarna werk te hij bij de kerkelijke rechtbank en was enige jaren kapelaan in Bilthoven. In de jaren zestig zei hij de kerk als instituut vaarwel. Hij trouwde en kreeg een zoon. Uit een interview: „Mijn ambt heb ik nooit neergelegd, omdat ik niet wist wat ik moest neer leggen. Nee, ik heb geen crisis gehad. Ik ben altijd al meer een humanist geweest dan een reli gieus". In Leiden werd hij in 1968 di recteur van de Welzijnsraad, die hij tot een belangrijk instituut uitbouwde. Eind jaren zeventig fuseerde de gemeentelijke Wel zijnsraad met de uit particulier initiatief ontstane leidse Jeugdactie. Daarmee was de Stichting Welzijn een feit. „Ik ben gevoelsmatig bezig met mijn werk. Ik ben op zoek naar enthousiaste mensen die achter hun zaak staan en niet naar mensen, die zich druk maken zonder een ziel te tonen", zo liet hij zich toen over zijn werk uit. De energieke en vitale Kamp huis toonde ook grote betrok kenheid bij het opzetten van het welzijnswerk in de Merenwijk, eind jaren zeventig. Vlak voor zijn dood bezocht hij de Slaagh- wijk nog in het kader van de so ciale vernieuwing. Daarover zei hij bij zijn afscheid vorig jaar: „De wijkgroepen staan klaar, maar dan moet de kloof die is gegroeid tussen burgers, wo ningbouwverenigingen en ge meente wel overbrugd worden, anders breken er straatgevech ten uit tegen arrogantie en machtsdenken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25