Vrije njri Glazen stad Smellory, Memory voor goede neuzen Zaterdag 21 december 1991 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: JAN KLINCE 15 NIEUWE VIDEO'S De verkoop van video's heeft dit jaar een grote vlucht genomen en er zijn distribu teurs die nu al meer heil zien in verkoop dan in verhuur via de videotheek. Warner Home Video is al jaren bezig met verkoop via warenhuizen en platenzaken en er zijn mooie series verschenen, zoals die van la- mes Bond, Clint Eastwood en Charles Bronson. Warner heeft de prijs van een cas sette verlaagd naar, 29,95. Vorige maand verschenen Tango and Cash, Innerspace, Dangerous Liaisons, Cobra, Batman en Rain Man. Als extraatjes voor de winter heeft Warner (via het label MGM/UA) Doctor Zhivago op de markt ge bracht en dat is natuurlijk een film die je moet draaien als er een lekkere laag sneeuw op de stoep ligt. Dat is de tijd om meer dan drie uur te kijken naar het hartverscheuren de verhaal over de arts Zhivago die tobt met echtgenote Tonya en minnares Lara. ■Cc Wie niet genoeg kan krijgen van televi sieseries kan het hart ook ophalen. Er zijn banden verschenen waarop een aantal afle veringen (meestal drie) staat van Daar ko men de schutters, Fawlty Towers, en Black Adder. Cr Wie de kinderen rustig wil houden kan het proberen met een overdosis kerstkrans jes of met cassettes vol tekenstripfiguren. 'Festivals' heten tegenwoordig de verzame lingen strips. Recent uitgekomen zijn het Tom Jerry Festival, Bugs Bunny Festival, het Grote Daffy Duck Festival en het Pink Panther Festival. Ook van Flipper zijn er avonturen, niet in tekenvorm, maar in het echt. Benevista Home Entertainment (zeg maar: Walt Disney) heeft een kraker waarbij alle festivals verbleken: Fantasia, de bijna twee uur durende tekenfilm die als een puur meesterwerk wordt beschouwd. Disney liet de film in november 1940 in première gaan en vanaf die tijd heeft hij een vaste plaats in het pakket filmprogramma's voor jong en oud. Niet alleen zijn Mickey Mouse en zijn vrienden een feest om naar te kijken, de prachtige klassieke muziek ondersteunt het verhaal ook nog eens heel mooi. De casset te kost bijna veertig gulden. Cc Een grote distributeur van koopvideo's is Movies Select Video. De serie Sex - je lust en je leven van Goedele Liekens en Jelte Drenth is bij Movies Select verschenen, evenals sportcassettes en softporno-werk- jes. Brigitte Kaandorp zit in het pakket evenals een serie Nederlandse fifrns als De kassière, De schorpioen en Schatjes. Een flink deel van het assortiment van Mo vies Select is terug te vinden bij een distri buteur met de naam Videofilm Express. De ze distributeur werkt niet via winkels, maar levert als een postorderbedrijf aan huis. U hoeft dus de deur niet meer uit voor de Ninja Turtles, In bed with Madonna, The Neverending Story, Dances with Wolves, Pavarotti, Flodder, When Harry met Sally, de Sex-serie van Goedele en Raw Deal. Nuance-verschillen dikwijls te klein In het aanbod nieuwe spellen dat elk jaar weer zijn weg vindt naar de consument, zit altijd een spel dat wat originaliteit betreft ver boven de anderen uitsteekt. Dit jaar valt deze eer te beurt aan speelgoedfabrikant Ot to Simon. Aan het aloude Memory voegde hij een nieuwe dimensie toe: geur. Het spel heet dan ook Smellory. (smell is Engels voor geur). Nog voordat de doos is geopend, walmen de luchtjes je tegemoet. Logisch natuurlijk, want in de doos zitten 32 geurflacons, 32 spelkaarten, 4 geurenkaarten en een kleur rijk speelbord. De geuren in de flacons bloemen en vruchten komen overeen met de afbeeldingen op de kaartjes. Het is de bedoeling zo veel mogelijk afbeeldingen en bijbehorende geurtjes bij elkaar te zoe ken. De namen van de geuren staan op de onderzijde van de flaconnetjes vermeld. Alvorens het spel kan beginnen, worden de flacons geschud en met het deksel naar bo ven op de groene bladeren van het speel bord gezet. Ook de spelkaarten worden ge schud, en met de afbeelding naar beneden over het spelbord verdeeld. De vier identie ke geurenkaarten worden gebruikt als hulp middel bij de geurherkenning. De speler of speelster met de kleinste neus mag begin nen. De spelregels komen overeen met het ge wone Memory. De speler draait een spel kaart voor iedereen duidelijk zichtbaar om. Hij of zij pakt een flacon en opent die zon der de naam van de geur te lezen. Als de speler denkt dat de geur in de flacon over eenkomt met de afbeelding op het kaartje, zegt hij de naam van de geur hardop en kijkt ter controle aan de onderzijde van de flacon. Als het goed is, wordt de spelkaart met de onderkant naar boven op dezelfde afbeelding op de rand van het spelbord ge legd, zodat iedereen kan zien dat deze geur uit het spel is. De speler houdt de flacon bij zich en mag nog een keer. Net zo lang tot dat hij een fout maakt. Als de speler het fout heeft geraden, legt hij de spelkaart en de flacon weer op het speel bord. Daarna is de volgende aan de beurt. Als de geur in de flacon en de afbeelding op het spelkaartje overduidelijk niet overeen komen, dan geeft de speler de flacon door aan zijn medespelers zonder te zeggen wel ke geur hij denkt dat het is. De spelkaart wordt weer teruggedraaid en zodra alle spe lers aan de flacon hebben geroken, wordt Smellory, voor mensen met een zeer goede neus. deze weer teruggezet op het spelbord zon der dat de naam van de geur is gelezen. Smellory is afgelopen als bij alle spelkaarten de bijpassende geur is gevonden. Smellory is geschikt voor 2 tot 8 spelers vanaf een jaar of zeven. Als inleidingsronde raadt de fabrikant aan met maar 16 geuren te spelen. Hiervoor kunnen de geuren op de linkerkant van de geurenkaart het best wor den gebruikt omdat zij bekender en gemak kelijker te herkennen zijn. Het herkennen van de geuren is het belang rijkste waar het in Smellory om gaat, maar DINGEN Grand Cru 92 Hans Walraven schreef voor liefhebbers en v laars van Grand Cru-wijnen (Bordeaux) een handzaam gidsje dat antwoord geeft-op de volgende vragen: Hoe is de kwaliteit die schuil gaat achter het etiket van een be paald jaar? Wanneer is de wijn rijp om te drinken? Hoe lang is de wijn houdbaar en zal hij zich nog verbeteren? Voor welke prijs is de wijn koopwaardig of wat moet ik er bij verkoop voor vragen? Wat te doen bij aan- en ver koop op veilingen met de prijsindicatie van alle wijnen i jaargangen. In de gids ook een gedetailleerde be schrijving van de Chateaux, technische gegevens over de wijngaarden; proefnotities en kwaliteitsbeoordelin gen. De gids is uitgegeven .bij HJ. Gottmer/H.J.W. Becht BV en kost 39,50. De glazen stad van Swarovski groeit gestaag. De laatste aanwinsten in de collectie zijn de stadspoort (links) en de stadstoren (rechts). Prijs van deze fraaie stukjes kristal resp. 150 en 71 gulden. Meer infor matie Swarovski: tel. 02230 - 60500. Een druk op de knop tegelijkertijd ook heel erg moeilijk, mis schien wel te moeilijk. Het idee achter Smel lory is leuk en origi neel maar de praktijk wijst uit dat al na en kele flacons de geuren op elkaar gaan lijken. De nuance-verschil len zijn zo klein dat het benoemen in de praktijk schier onmo gelijk is. Het reukor gaan van de mens is niet geschikt om bij voorbeeld het verschil tussen kersen, zwarte bessen, perzik of abri koos waar te nemen. Althans niet uit een doosje. Smellory kan tot en met 4 spelers ook als een soort geurenlotto worden gespeeld. De flacons worden op de groene bladeren van het spelbord gezet. De kaartjes zijn er dit keer niet bij nodig. De spelers gaan ieder aan een kant van het spel bord zitten en probe ren de geuren die aan hun zijde van het spelbord staan afge beeld, te herkennen. Als je denkt dat een bepaalde geur van je zelf is, kijk je op de onderkant. Als je het fout hebt en het is één van de geuren van je tegenspelers, krijgt die de flacon. Heb je het goed, zet dan de flacon op de afbeelding aan de rand van het spelbord. Wie het eerst zijn eigen geu ren heeft gevonden, wint. Hoewel de geuren na verloop van tijd terug lopen, garandeert de fabrikant dat de lucht jes tenminste twee jaar hun kracht behou den. Mits de flacons goed worden afgeslo- Smellory van Otto Simon. Speelduur drie kwartier tot een uur. Richtprijs: 50 gulden. Golfklokje Wie een cadeautje voor golf-en- thousiasten zoekt, heeft een rui me keus. Niet alleen attributen die rechtsstreeks met de sport te maken hebben', maar ook al- lerei grappige en mooie dingen om te dragen of zomaar ergens neer te zetten. Mooi zoals dit uurwerkje dat Claudio Calli een goudkleurige golfbal monteer de. Meer informatie Hobby- klok, tel. 023 - 291950. Bijdragen: Wim Koevoet Rob van den Dobbelsteen Ken Vos ducent van dit nieuwe label. Bob Thiele, onder meer bekend van zijn activiteiten voor de la bels Impulse en Flying Dutch man, kreeg vorig jaar van Sony Music de mogelijkheid om een nieuw en tamelijk commercieel label op te zetten. In feite gaat het hier om het David Murray Quartet op z'n traditioneelst. De selectie van de stukken maakt dat ook duidelijk: uitsluitend standaards, waarvan de meeste in laag tempo uitgevoerd. Mur ray haakt hier duidelijk in op de traditie van de grote swing-te- noren (Hawkins, Webster) door zich te concentreren op een diepe toonvorming en geen rare fratsen uit te halen op het ge bied van de arrangementen. In feite kan het viertal rustig, maar zeer vakkundig freewheelen door favorieten als 'Body and Soul', 'Round Midnight' en 'You Don't Know What Love is'. Er gebeurt niets onwerwachts of onbetamelijks, het zou zo in een kwaliteitsnachtclub kun nen. Een cd voor liefhebbers van de ouderwetse tenorsaxo foon. (KV) Wallace Roney - 'Obsession' (Muse) Ronèy maakt al enige tijd cd's onder eigen naam, hoewel hij zijn grootste bekendheid waar schijnlijk nog altijd aan zijn werk bij Art Blakey en Tony Wil liams te danken heeft. De trom pettist bezit een zelfbewuste, harde attaque die vooral in de snellere stukken tot z'n recht komt. Zo is het titelnummer een schoolvoorbeeld van wat je kunt doen met de hard-bob tra ditie zonder je helemaal over te geven aan conservatisme. Het agressieve geluid van de frontli nie wordt gecompleteerd door de tenorsax van Gary Thomas. De verrassing hier is de jonge, mij nog onbekende bassist Christian McBride die ook goed en helder blijft articuleren in de snellere tempi. Als componist laat de 20-jarige zich ook van een goede kant zien met zijn bijdrage 'Black Moon'. Een ste vige jazzproduktie die meer om het lijf heeft dan het vele routi neuze werk waarmee de markt overstroomd wordt. (KV) KLASSIEK Schumann - Pianosonates, deel 2 (Sonata in f op. 14; Scherzo en Andantino; Sonata in g op. 22 met originele finale - Ronald Brau- tigam (Globe) De Nederlandse pianist Ronald Brautigam, die op 12 februari in Amsterdam optreedt in de serie 'Meesterpianisten', is een pia nistisch talent van grote orde, maar breekt vreemd genoeg bij een deel van het publiek nog steeds niet door. Hoe onver diend dat is, blijkt weer eens uit deze cd waarop hij met zó veel gloed en raffinement enkele werken van Schumann vertolkt dat de muziek er zelfs sterker uit tevoorschijn lijkt te komen dan zij van zichzelf is. Maar dat is niet het enige. We horen hier ook niet-alledaags repertoire met zelfs een curiosum als de oorspronkelijke finale van de Sonate in g, en dat maakt deze uitgave extra aantrekkelijk. Wie deze cd aanschaft zal na ver loop van tijd ook het eerste deel willen hebben. (PK) Mozart - Aria's en duetten uit La finta giardiniera, Idomeneo, Ido- meneo, Don Giovanni, Die Ent- führung aus dem Serail, La cle- menza di Tito, Davidde penitente, Die Zauberflöte, Le nozze di Figaro, Cosi fan Tutte - Placido Domingo (tenor), Carol Vannes (sopraan), Münchner Rundfunkor- chester o.l.v. Eugene Kohn (EMI) Een echte Mozart-tenor is Do mingo natuurlijk niet, en een vergelijking met een Mozart - opname van twintig jaar gele den toont aan dat zijn stem in de loop der tijd een stuk breder en ook iets stugger is geworden. Dat neemt niet weg dat wij hier een toch altijd interessant zan gersportret horen, mooi van vo cale kleuren en opvallend door de manier waarop de Spaanse tenor karakterverschillen tussen opera's en rollen hoorbaar weet te maken. Opvallend is ook dat 'hij er wederom geen 'one-man- show' van maakt, maar dat de sopraan Carol Vaness werd uit genodigd om met fraaie bijdra gen in twee duetten voor wat af wisseling te zorgen. (PK) Echt met een druk op de knop maak je met deze camera, de Ri coh AF-66, de fraaiste foto's. Scherpstellen, transporteren, het filmpje terugspoelen alles gaat automa tisch. De ingebouwde flitser zorgt voor ge noeg licht tot een af stand van 3,6 meter. De prijs voor zit stukje vernuft is 239. Meer informatie: Ricoh Eu rope BV, tel. 020 - 5474208. SPELLETJES Deze notekraker kreeg de zeer toepasselijke naam 'Jaws' mee. En met deze fraai vormgegeven notekraker, die er is in mat zwart en aluminium, krijg je echt alle noten 'klein'. Meer informatie TSC- collections, tel. 0718 - 23334. NIEUWE CD'S POP The Family Stand 'Moon in scorpio' (Wamer) Een zeer aanstekelijke muzikale hutspot van Hendrix, Prince, Gaye en Living Colour op de valreep van 1991. The Family Stand maakt geen geheim van zijn invloeden, maar een kniesoor die daar op let. Boven dien heeft het gezelschap toch iets wat vrijwel al z'n voorbeel den ontberen: humor. De kern van de groep wordt gevormd door de voortreffelijke zangeres Sandra St. Victor en de multi- instrumentalisten/zangers V. Jeffrey Smith en Peter Lord. Hët drietal verkeert klaarblijkelijk in opperste staat van inspiratie, want in elk van de 16 zeer af wisselende nummers met een totale speelduur van vijf kwar tier gaan talrijke tekstuele en muzikale originaliteiten schuil. Tot de pronkstukken moet het Hendrix-achtige titelstuk wor den gerekend, alsmede 'Quiet Desperation', een regelrechte concurrent van Prince's mees terwerk 'Purple Rain' (WK) Steve Hackett 'Time Lapse' (Crisis Records) De voormalige Genesis-gitarist heeft - 'Spectral Mornings' uit 1979 buiten beschouwing gela ten - nogvaltijd geen fatsoenlijk album gemaakt. Echt vlammen doet hij hooguit op twee num mers per plaat. De grote winst voor het cd-publiek nu is dat hij de stukken die er wel toe doen op deze live-cd heeft gezet. Toch is 'Time Lapse' niet volle dig geslaagd. De zang is ge woontegetrouw vlak en het ge fluit van Hacketts broer John doet de muziek af en toe wel heel gedateerd overkomen. Hacketts andere begeleiders gaan vooral op 'Camino Royale' en 'The tower struck down' zo lomp te werk dat zijn eigen ver fijnde inbreng in een bombasti sche brij ten onder gaat. Maar als de band in evenwicht is, staat de symfonische sound van Hackett weer als een huis. Dat is het geval op 'Jacuzzi', 'Ace of Wands', 'Tigermoth' en 'Spec tra! Mornings'. (WK) Toon Hermans - 'Toon 75 jaar' (EVA) Zelfs bij het 'linkse deel' van on ze natie mag Toon weer. Dus trekt onze nationale clown op nieuw volle zalen, verschijnt hij regelmaüg op de televisie en stelde zijn zoon Maurice een dubbel-cd samen. De inhoud van dat album laat zich raden.' Of toch niet helemaal? Gala Banket („Geef me de appel moes even door") staat er na tuurlijk op, net als Vader gaat op stap („Het leek wel of het vlekkie groter werd") en Snieklaas („Ik kénde dat sprei"). Maar wat ontbreekt is een van de prachtigste tragikomedies uit de Nederlandse theaterhistorie, dat aandoenlijke optreden waarin Toon als goochelaar sol liciteert bij tv-regisseur Jack Be- melmans en met verstikte stem onthult hoe hij in de hon gerwinter de hele inhoud van zijn hoge hoed (duiven en ko nijnen) heeft opgegeten. Mauri ce Hermans koos voor Toons tweede auditie („Wat ruist daar door het struikgewas"). Geen onvergeeflijke fout natuurlijk, want er blijft in de resterende tweeëneenhalf uur nog genoeg over. Maar het is wel een jam merlijke omissie op een dub- belalbum dat verder zo'n mooi overzicht verschaft van de on vergetelijke grappen en liedjes die de nu 75-jarige entertainer in de loop der jaren over de hoofden van het Nederlandse volk heeft uitgestort. (RvdD) JAZZ The Bob Thiele Collective - 'Sunri se Sunset (Red Baron) De groepsnaam van dit kwartet is nogal verwarrend, aangezien deze vernoemd is naar de pro-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15