Kunst Dieselolie als grote inspiratiebron 'Rembrandt's atelier' weer open Groen licht voor Bredase schouwburg Weihnachtsoratorium bewondering en twijfel Van Gogh-museum koopt 'De Schuitenlossers van Israels Glaskunstenaar Andries Copier (90) overleden Zaterdag 21 december 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM 5ASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 Noorse toneelprijs voor Jos Groenier AMSTERDAM De Utrechtse regisseur Jos Groenier heeft in Noorwegen de prijs voor 'buitengewoon schitterende toneel prestaties' in het seizoen 1990/'91 gekregen. De Vereniging van Noorse Theaterdirecties kent de prijs aan Groenier toe voor zijn regie van 'Sezuan' in Lapland. De produktie is een groots opgezette buiten-voorstelling naar Bertolt Brechts 'De Goéde Mens van Sezuan'. Samen met dra maturg Hans de Wolf heeft Groenier in de wintermaanden in de open lucht gewerkt aan de produktie. Vier Noorse theatergezelschappen namen deel aan de voorstel ling, die-voor het eerst in maart 1991 bij 36 graden onder nul op de toendra van Noors Lapland is opgevoerd. De ijsproduktie wordt steeds onderbroken door enkele maanden pauzes, maar zal de komende twee jaar doorgaan. De set heeft een doorsnee van 60 meter en is compleet van ijs en sneeuw opgetrokken. Rijksmuseum verwerft ets Rembrandt AMSTERDAM Het Rijksmuseum heeft op de veiling vaïr-, Christie's in'Londen een ets yan Rembrandt kunnen kopen. Het gaat hier orii 'Aanbidding vèn de herders' (1652). Door deze aanwinst is het stapsgewijzèscheppingsproces van deze ets dèi- delijk aanwezig in het museum, dat al een aantal staten van de ets in zijn bezit heeft. Kerstconcert Audite in Lokhorstkerk LEIDEN - Het kamerkoor Audite geeft vanavond een kerstcon cert in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1. Op het programma staan Christmas carols van o.a. Willlcocks en Wood, oud-neder- landse kersliederen, het Allelujah van Thompson, en werken van Sweelinck, Gibbons en Clérambault. Het geheel staat onder leiding van Ella Dijkhuizen, Piet ter Burg bespeelt het orgel. Aanvang: 20.15 uur. Orgelconcert in Nieuwe Kerk KATWIJK Herman van Vliet zal op tweede kerstdag het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Kat wijk bespelen. Van Vliet, opvolger van de legendarische Feike Asma, zal onder meer de nog niet eerder in Nederland te beluis teren fantasie over 'Adeste Fideles' van Gaston Marie déthier ten gehore brengen. Ook staan werken van Bach, Handel en Widor ten gehore brengen. Voorts maakt hij een muzikale kerstrondreis. Aanvang: 20.15 uur. BREDA ANP De gemeenteraad van Breda heeft ingestemd met het voorstel van burgemeester en wethouders een nieuwe schouwburg te bouwen naast de Klooster-kazerne in de Bredase binnenstad. De PvdA en Groen Links stem den tegen. In de nieuwe schouwburg komen een grote zaal met 1200 zitplaatsen, een mid denzaal met 500 zitplaatsen, een theatertje met 200 zit plaatsen, een filmhuis met twee projectiezalen en een theatercafé. De nieuwe schouwburg mag niet meer dan 57,8 miljoen gulden kos ten op basis van het prijspeil eind 1994. Wie de architect wordt, is op dit moment nog niet be kend. Het is de bedoeling de nieuwe schouwburg in janu ari 1995 te openen. De huidi ge schouwburg aan het Van Coothplein zal in het najaar van 1994 worden gesloten. NIEUWSLIJN Nico Peeters stapte over van tekentafel naar palet Eigentijdse trekpleister aan Galgewater RECENSIE WILFRED SIMONS Concert: Weihnachtsoratonum BWV 248, Joh. Seb. Bach. Door het Bachkoor Hol land en het Amsterdams Kamer Orkest o.l.v. Charles de Wolf. Solistische mede werking van o.a. Johan Kracht (viool), El len Bollongino (sopraan), Barbel- Muller (alt), Wilfried Jochens (tenor), Charles van Tassel (bas) Gehoord: Pieterskerk, 20/12 Leiden Het nu 70-jarige Bachkoor Holland heeft een speciale voorliefde ontwikkeld voor de Pieterskerk, omdat, zoals de le den zelf vinden, de akoestiek daar perfect aansluit bij de koorklank die het ensemble na streeft. Toch is de akoestiek er zeer verraderlijk; het geluid dat koor en solisten er produceren, verdwijnt in de immense ruim te, zodat men zichzelf nauwe lijks hoort. Een goed contact met de dirigent is dan ook on ontbeerlijk. Charles de Wolf is de aangewezen man om een concert als het Weihnachtsora torium van Joh. Seb. Bach in die grote ruimte in goede banen te leiden: gisteravond hield hij koor en orkest als het ware aan een touwtje. Hij greep in als de balans tussen de twee ook maar even verstoord dreigde te raken. Als de koorklank modderig dreigde te worden, leidde hij het ensemble weer snel terug naar de gebaande wegen. Het resultaat was van een buitengewone schoonheid. Op kwesties van intonatie, inzet, de juiste techniek hoef ik hier niet in te gaan: alles was zo goed als perfect, niet in de laatste plaats door de gedreven leiding van De Wolf, die alle woorden mimede en zo zelfs de solisten aan zich ondergeschikt wist te maken. Koor en orkest hadden een heldere, volle, soepele klank; alles vloeide, niets bleef onafgemaakt. En hoewel het Weihnachtsoratorium een lange zit is, was er geen moment ver veling. Steeds bleef ik op het puntje van mijn stoel zitten om alles in me op te nemen. En toch. Naarmate het con cert vorderde, ontstond bij mij ook enige twijfel. Het was haast té mooi, té geacheveerd. Het was niet kil, integendeel. Dit Weihnachtsoratorium had juist iets zwelgends, iets wellustigs. Mijn bezwaar tegen deze uit voering is, dat de schoonheid ervan de religiositeit in de weg staat. Het is de buitengewone esthetiek die ontroert en niet het christelijke karakter van het Weihnachtsoratorium. De uit werking is verwarrend; ik vroeg mij af wat mij nu eigenlijk zo trof. Was het ware ontroering? Of slechts sentimentaliteit? Gaat De Wolf over de grens, of balan ceert hij erop? Op de zang viel bijna niets aan te merken. De bas Charles van Tassel zong bij vlagen door leefd, al vond ik dat zijn articu latie soms beter kon. De so praan, Ellen Bollongino, heeft een prachtige stem en een enorme uitstraling. De alt Bar bel Müller, die inviel voor Ulla Groenewold, zong goed, maar stak bij de andere solisten toch bleekjes af. Ze zong teveel voor de voorste banken en vulde de ruimte niet. Mijn favoriet van de avond was echter de tenor Wilfried Jochens. Hij heeft een fantastische techniek en met zijn stem vulde hij zonder enige moeite de hele kerk. Met zo'n vent in je gelederen kun je een oratorium uitvoeren, maar als dat nodig is ook een oorlog win- Het Van Goghmuseum in Am sterdam heeft het schilderij 'De Schuitenlossers' van Jozef Is- raëls aan zijn collectie toege voegd. Het doek is op een vei ling in München aangekocht met hulp van de Vincent van Gogh Stichting. Welk bedrag met de aankoop gemoeid is, wilde de conservator van het museum, F. Leeman niet mee delen. Israëls schilderde het ta fereel van twee mannen die een kleine boot lossen, aan het be gin van deze eeuw. Een aquarel met soortgelijk motief van Is raëls bevindt zich in het Muse um Mesdag. Vorig jaar ontving het Van Goghmuseum ook 'Boerenfa milie aan de maaltijd' van Is raëls uit 1882. Vertoonde dit schilderij nog vele kleuren, het doek 'De Schuitenlossers' be hoort tot het latere werk van Is raëls die na 1890 steeds 'toni- ger' ging schilderen. Vincent van Gogh nam de impressionis tische werken van Israëls tot voorbeeld. ACHTERGROND POPRECENSENT LEIDEN JAN VAN DER PLAS Hoe ver kan een popzanger gaan Hoe ver kan een popzanger gaan? Deze vraag werd de afgelopen week actueel bij alle commotie rondom de tournee van de Amerikaanse metalband Type-O- Negative, die ervan wordt beticht nazis tische sympathieën te koesteren. Nadat anti-fascistische actievoerders dreigden de optredens van de groep te verstoren, besloten concertzalen in Amsterdam, Rotterdam, Enschede en Tilburg de groep uit hun programma te schrappen. Behalve door angst voor onge regeldheden werd dit besluit in gegeven door een interview in het blad Rock Hard, waarin zan ger Peter Steele aanvankelijk weigerde afstand te nemen van diverse racistische, seksistische en fascistoïde standpunten die hij in enkele van zijn songtek sten verkondigt. Het Katwijkse hardrockcentrum Scum weigerde het optreden van Type-O-Negative af te ge lasten. Het bestuur van het cen trum meent dat het niet onge woon is dat een popgroep op het podium provocerende standpunten verkondigt en dat Type-O-Negative daarmee nog niet meteen een nazi-band is. Als argument in het voordeel van Steele haalde het bestuur van Scum een recente fax aan, waarin hij publiekelijk afstand neemt van welke fascistische of racistische uiting dan ook. Hoe ver mag je aJs kunstenaar gaan met het verkondigen van provocerende meningen? Deze vraag houdt met name schrij vers van literatuur al eeuwen lang bezig. Een algemeen aan vaard standpunt is dat het de taak van de kunstenaar is de wereld waarin hij leeft te be schrijven, hoe lelijk die wereld soms ook is. Een romanschrij ver maakt daarbij gebruik van verschillende personages, die soms meningen verkondigen die totaal niet overeenstemmen met'die van de schrijver zelf. Ook componisten van poplied jes maken gebruik van dit prin cipe. Het is daarbij een goed ge bruik dat de schrijver of de componist in interviews duide lijkheid verschaft over zijn ware bedoelingen. Dat is het punt waarop Peter Steele in de fout is gegaan. Om wille van zijn image (is dat een image om trots op te zijn?) of misschien wel omdat hij wat hij zingt werkelijk meent (wie zal het zeggen?), deed hij in het blad Rock Hard allerlei laakbare uitspraken. Daarom kwam de fax waarin hij zichzelf vrijpleitte niet geloofwaardig over en ont stond er zoveel commotie rondom de tournee. En zo werd Peter Steele slacht offer van zijn eigen draaikonte- rij. Want wie zich bedient van dergelijke extreme teksten moet op de juiste momenten duide lijk maken waar hij staat. Die verantwoordelijkheid heeft elke kunstenaar ten opzichte van zijn publiek. Inmiddels is zan ger Peter Steele teruggekeerd naar de Verenigde Staten en doet Type-O-Negative van avond in Katwijk een instru mentaal optreden. Een optre den dat ook nu nog omstreden is, maar waar de angel uit is. Door Steele's voortijdig vertrek behoefde het Katwijkse ge meentebestuur geen besluit te nemen over een al of niet door gaan van het optreden. Maar de rust is in het kustdorp nog niet geheel weergekeerd, want voor komende zaterdag staat in de christelijke jongerensoos De Schuit een optreden gepland van Son Of Tarzan. Deze mu- ziekkomiek stond ruim een jaar geleden onder zijn andere pseu doniem Mohammed Rasoel volop in de aandacht met zijn boek De Ondergang van Neder- LEERDAM GPD De 'grand old man' van de Ne derlandse glaskunst, Andries Copier is donderdagavond in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Hij is 90 jaar oud ge worden. De crematie zal in stilte plaats hebben. Copier (en met hem de Ko ninklijke Glasfabriek Leerdam, waar hij tientallen jaren als es thetisch directeur heeft ge werkt) heeft zijn grootste be kendheid gekregen met het zo geheten Gildeglas-servies. Hij ontwierp dit in 1930 in op dracht van de Vereeniging van Nederlandse Wijnhandelaars. Sindsdien is het niet meer uit de Leerdam-collectie verdwenen. Vele honderden miljoenen van deze glazen zijn over de hele wereld verkocht. In 1987 kreeg hij hiervoor de David Roëllprijs. Andries Copier heeft niet al leen als ontwerper van het Gil- deglas bekendheid gekregen. Ook als vrij glaskunstenaar werd hij wereldwijd hogelijk ge waardeerd. Zijn behoefte om 'mooie' gebruiksvoorwerpen te ontwerpen is in grote mate be ïnvloed door P.M. Cochius, die in 1912 algemeen directeur werd van de glasfabriek in Leer dam. Hij heeft de grondslag ge legd voor de samenwerking tus sen kunstenaars en producent die Leerdam groot heeft ge maakt: hij vond het vreselijk, dat 'wanstaltig glaswerk de ta fels van de gewone man sierde'. Cochius gaf Copier de ruimte om 'vrij' te werken. Nadat Copier in 1971 de fa briek in Leerdam had verlaten heeft hij zich enige jaren terug getrokken. Daama manifesteer de hij zich als een van de weini ge glaskunstenaars, die bij het ontwerpen 'in glas dacht'. In een interview met deze krant zei hij daarover: „Ik experimen teer bijzonder graag, steeds dat zoeken naar nieuwe dingen, naar iets anders. Dat blijft mij boeien. Er is nooit een eindstreep." Hét püBliek kan eindelijk een indruk krijgen van de ma nierwaarop de schilder Rembrandt van Rijn te werk ging. Öe Zuidhollandse gedeputeerde I. Günther zette gister- ffiiddag .de audio-visuele projectie in werking, waarmee kunstpiraar Martin Grooteboer in het 'Rembrandt-atelier' aan' het "Kort Galgewater 24a, de sfeer van een dergelijke schilderswerkplaats oproept. Het door Rembrandt ge- A 4 schilderde doek 'De schilder en ziin atelier' (ca 1629) in Ademloze aandacht voor de projecties van Martin Grootenboer. Een meesterwerk m wording, die indruk krijgt ^jScnuaeraa aoeK ue scnuaer en zijn atelier (ca. lozyj, in de toeschouwer in het Rembrandt-atelier. foto henkbouwman het bezit van het Museum of Fine Arts in Boston, stond modél voor deze hedendaagse reconstructie. LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK De bezoeker, zo wekt Grooten boer de indruk, betreedt daad werkelijk het schildersatelier. Bij binnenkomst in de geheimzin nige donkere ruimte hoor je zachte muziek. Overal hangt of staat opgespannen schilderslin nen, geprepareerde en ongepre- pareerde stukken doek liggen klaar. Dan verschijnen projec ties van Rembrandt's werk. Grootenboer heeft de schilderij en en tekeningen als het ware doorgelicht, waardoor de be zoeker een kijkje in de ont staansgeschiedenis van een meesterwerk wordt gegund. Ademloos volgden de geno digden gistermiddag de projec ties. De hoofden draaiden van de ene naar de andere kant, want men kwam ogen te kort. De kosten van deze recon structie bedragen twee ton, een bedrag dat is opgebracht door de provincie Zuid-Holland, het bedrijf JVC en de gemeente Lei den. Tegelijk met het atelier werd gistermiddag ook de wan delroute „In het voetspoor van de jonge Rembrandt" gepresen teerd. De weg voert langs plaat sen waar Rembrandt heeft ge woond en gewerkt. Het is de be doeling dat de komende maan den langs deze route kunstwer ken worden geplaatst van Ab van Hanegem. Deze sculpturen zullen net als het atelier, ook nadat de Rembrandttentoon- stelüng in stedelijk museum De Lakenhal is afgelopen, blijven bestaan. Als blijvend eerbetoon aan de van oorsprong Leidse schilder. Het Rembrandtatelier is geopend: dinsdag t/m zater dag 10-17 uur, zondags van 12- 17 uur. CULEMBORG ROB HIRDES Op de overloop hangen enkele tekeningetjes van ontwapenen de eenvoud. „Ik was toen vier", lacht de inmiddels 38 jaar oude re Nico Peeters. Zijn werk is in die jaren duidelijk gegroeid en niet alleen qua formaat. Een aantal in olieverf uitgevoerde doeken domineert de woonka mer van het rijtjeshuis in Culemborg, maar de meeste hebben hun weg over de hele wereld gevonden. Ze hangen in Noorwegen, Australië, Costa Ri ca, Frankrijk, Nieuw Zeeland, de FiliPpijnen, Japan. Maar ook in Nederland kom je ze tegen. Bij Fokker, KLM, Martin Air, Volvo, Gist Brocades, Hoogovens, PTT Telecom. Nico Peeters stapte tien jaar geleden vastberaden van achter de tekentafel weg om voorgoed te kiezen voor palet en schil dersezel. Zo werd hij van tech nisch tekenaar tot industrieel schilder van professie. En naar zijn weten is hij de enige in Ne derland, die zich louter toelegt op deze vorm van kunst. Zijn onderwerpen zijn divers. „Maar ze moeten bij voorkeur wel naar dieselolie ruiken." De woonkamer in huize Peet ers is min of meer een perma nente expositieruimte. Boven de bank hangt een Boeing van het formaat 'Jumbo'. Geschil derd in de kleuren van onze na tionale luchtvaartmaatschappij en vereeuwigd op een stuk lin nen van 1.50 bij 1.00 meter. Daar tegenover prijkt de Staten dam, afgemeerd aan de Wilhel- minakade in thuishaven Rotter dam. De wanden gaan verder voor een belangrijk deel schuil achter Nico Peeters: dagen rondlopen in fa een ingelijste turbinehal van de centrale in Borssele, een sleep boot van Smit in Europoort, een blusboot in actie in de Perzi sche Golf, een fabriekshal van de Nederlandse Kabelfabriek in Delft. Daarmee is de kamer echt vol. „We hebben zelfs de kast een kopje kleiner moeten ma ken om zodoende nog een stuk je muur te winnen." Peeters noemt zich in meer dan één opzicht een realistisch schilder. Hij loopt uren en zo nodig dagen in een fabriekshal riekshal om 'sfeer te snuiven'. rond om 'sfeer te snuiven'. Stapt zo nu en dan aan boord van een schip om zich op de woelige baren in te leven in z'n onderwerp. Kijkt likkebaardend naar een ontmantelde vliegtuig motor als een kind naar een slagroomijsje. Om de aangetroffen situaties later via het penseel over te kunnen brengen, 'bevriest' hij ze op de foto. Of 'leent' details van met name modelvliegtuig jes. Omdat de exemplaren op ware grootte de althans voor Peeters onhebbelijke eigen schap hebben niet zo lang te willen stil hangen in de lucht. Aanvankelijk werkte hij vrij impressionistisch. Die stijl vloeide vooral voort uit onge duld. Later begon hij steeds nauwkeuriger te schilderen. „Dat kost natuurlijk meer moei te, maar schenkt me tevens meer voldoening." Ook zijn op drachtgevers zijn voldaan over Peeters' nauwgezette weerga ven. Tal van zijn werken sieren directiekamers of zijn aange- foto rob hirdes kocht als relatiegeschenk en af scheidscadeau. Maar ook zij, die niet met een dergelijk cadeau worden verrast of niet dagelijks tegenover di recties van grote concerns ple gen te zitten, kunnen de talen ten van autodidact Peeters on der ogen krijgen. Bijvoorbeeld in het Spoorwegmuseum te Utrecht, waaraan twee schilde rijen van de NS-hoofd werk plaats Amersfoort zijn verkocht. Het luchtvaartmuseum Aviodo- me op Schiphol heeft een diara- ma in de afmeting 14 bij 3 me ter van hem en het Marechaus seemuseum in Buren heeft drie echte Peeters in bezit. Het Spoorwegmuseum orga niseert volgend jaar trouwens een expositie, gewijd aan de kort na de oorlog overleden schilder Herman Heijenbrock, die zijn hele leven de industriële schilderkunst trouw is gebleven. Er zullen achttien werken van Heijenbrock tentoon worden gesteld en eenzelfde aantal van Peeters. Combinatie De belangstelling voor techniek gecombineerd met het teken en schildertalent is een kwestie van overerving. „Mijn grootva der was èn tekenleraar èn ad junct-directeur van een techni sche school", verklaart Peeters zijn aanleg. Zee- en sleepvaart zijn gelief de onderwerpen. Zijn Rotter damse afkomst en het feit, dat hij als technisch tekenaar bij di verse rederijen werkzaam was, liggen daaraan ten grondslag. Toch legde hij zich aanvankelijk juist toe op de luchtvaart. „Ik begon met het schilderen van vliegtuigen uit een soort com pensatie." Het indienen van zijn ontslag destijds om zich geheel en al toe te leggen op het schilderen, stond gelijk aan een sprong in het duister. Het werd een kwes tie van veel vallen en weer op staan. „Er waren perioden, dat het gezinskapitaal uit nog slechts één enkel tientje be stond." Maar die tijden behoren voorgoed tot het verleden. Want Peeters zit tegenwoordig tot over zijn oren in de orders.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13