Cultuur 'Er moet nog van alles gebeuren' 071 161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Ein NIEK FAAS Vormgeving; SIMON DE GRAAF AL TIEN JAAR LANG rapt en zingt de Yellowman over zijn onbeteugelde viri liteit. Over zijn grenzeloze potentie Over de 100 sexy girls' die hem overal achterna rennen PIM WALLIS DE VRIES: „Ja, je kan tien jaar lang een fantastische schouwburgdirecteur zijn zonder dat het iemand opvalt. Maar na dat verbieden van die reclame kreeg ik stapels brieven, een heleboel telefoontjes." Pim Wallis de Vries zwaait jaar scepter in schouwburg: dersom. Ik heb absoluut geen concurrentiegevoel met het LAK. Gaat uw liefde i>oor dat thea ter zo ver dat als het erop aan komt u subsidie wilt inleveren die het LAK ten goede kan ko- De schouwburgdirecteur laat een lange stilte vallen. Vervol gens weegt hij zijn woorden nog meer dan anders, op een goud schaaltje: ,,Als ik nou geld over had. Ik moet er niet aan denken om te bezuinigen. Ik zou niet weten waar het hier vanaf moet. Ik heb ook nog wel wensen. Een vierde technicus bijvoorbeeld. Die moet er echt dringend ko men. rk heb niks over, werk met een minimaal speelbudget. Maar ik heb natuurlijk liever dat er geld naar het LAK gaat dan naar lantaarnpalen." Over geld gesproken, de schouwburg werkt sinds enkele jaren met een aantal vaste spon sors. Hoe ver kan die sponsoring gaan? ,»Het gaat er maar om in hoe verre ze zich als sponsor opstel len en niet als reclamemaker. Zolang het niet te gek wordt. Ik bedoel, als een sponsor belang hecht aan podiumkunst, dan mag dat best als tegenprestatie ergens vermeld staan, daar is niets op tegen. Maar een soort Van der Valk hier in huis halen. Nee. Dat reclamespotje in Fun ny Girl was duidelijk een testca se. Hoever kunnen we in Neder land gaan. Nu wat mij betreft ging dat te ver. Ik zie een spon sor meer als huisvriend." Na een jaar in de schouwburg te hebben meegedraaid, heeft hij nu het gevoel bij de mensen (medewerkers) te horen. ,,Er is een grote betrokkenheid van de hele ploeg hier. We hebben lol. En de maandladder is een suc ces. Daarop krijgen we meer losse kaartverkopen." En wat de toekomst betreft? „Het streven is wat spannen de dingen te gaan doen. Met of zonder het LAK." Hoe vol zit de schouwburg ei genlijk?" „Vol. Echt. Mooi vol. Maar het is een misverstand te denken dat het steeds uitverkocht zou zijn. Bij elke voorstelling zijn op de avond zelf nog wel een paar losse stoelen te verkopen. „En rampvoorstellingen?" „Er zijn geen echte rampen geweest. Ja inhoudelijk ééntje. Maar gelukkig met 125 mensen in de zaal." Bij welke voorstelling was dat? Beslist: „Dat zeg ik niet. Dat zou ik niet kies vinden tegen over het gezelschap dat er toen stond." Mark vari de Veerdonk: „Een van de sterkere cabaretiers die het Leids Cabaret Festival tot nu toe heeft voortgebracht". foto andre beekman Hogelijk verbaasd is hij over de vraag of we niet eens een interview moeten afspreken. „Zou je dat wel doen, ik weet niet of ik boeiende dingen te vertellen heb." Inder daad kiest directeur Pim Wallis de Vries van de Leidse Schouwburg zijn woorden nauwkeurig en maakt voort durend nuances. Een onbezonnen uitspraak zal uit zijn mond niet vallen. Maar van besluiteloosheid kun je hem in elk geval niet betichten. VOOR THEATER KUN JE IN LEIDEN TERECHT PODIUMBLIK Dat ze niet aan het begin van het seizoen op de abonnementen afvliegen en foto henk bouwman zich prettig, maar wil ik het zo houden? Ik kan natuurlijk nor maal gesproken de loop der dingen laten gebeuren, want voor echt spannende zaken heb je veel tijd nodig. Er moet nog van alles gebeuren. Allereerst dat abonnementensysteem. Dat is teleurstellend voor het pu bliek én de schouwburg." Koppelverkoop Hij zou het publieksgedrag wij len zien te veranderen. „Men sen meer alert maken op onbe kende produkties. Dat ze niet aan het begin van het seizoen op de abonnementen afvliegen en dan denken: zo we zijn weer klaar voor een jaar." Nu komen vlak na de presen tatie van het seizoenprogram ma de inschrijvingen bij bosjes binnen. Omdat er nu eenmaal populaire en minder populaire voorstellingen zijn, moeten veel mensen worden teleurgesteld. „Wanneer Youp van 't Hek in de schouwburg komt, is hij geheid uitverkocht. Al zou je hem twee maanden op het podium laten staan." „Je kunt erover denken voor dit soort populaire voorstellin gen geen abonnementskortin gen meer te verlenen. Zo bouw je een drempel in. Of je kunt al tijd minder bekende produkties aan deze voorstellingen vast koppelen. Vroeger had je serie abonnementen: dan kon je naar een voorstelling van Wim Kan, maar daar zaten dan drie zware toneelstukken aan vast. Ik vind dat een extreme koppelverkoop. Zo krijg je het verkeerde publiek bij de verkeerde voorstellin gen." Vervolgens ging men over tot vrije keuze-abonnementen. Op alles wat het publiek leuk of boeiend vond kon worden inge schreven. Gevolg: alle pu bliekstrekkers waren er meteen uit en minder bekende voorstel lingen werden voor praktisch lege zalen gebracht. „Je moet een mengvorm tus sen die twee systemen zien te vinden. Ik ben er nog niet uit. Welk systeem je ook kiest, je krijgt altijd problemen, moet mensen teleurstellen. De schouwburg heeft nu eenmaal Is de nauwe samenwerking tussen Leidse Schouwburg en LAK-theater al een feit? Aan dit computergrapje van LAK-coördinator Roland Helmer te zien lijkt het er wel op. Maar zover is het nog niet. foto pr maar 500 zitplaatsen. Maar ik probeer wel grenzen te verleg gen. Mensen moeten het ver trouwen hebben dat je hier geen onzin binnenhaalt. Toen de Compagnie Philippe Genty hier kwam, een nog onbekend gezelschap uit Frankrijk, heb ik de abonnementhouders een brief geschreven. Daarin prees ik de voorstelling aan. Op die brief heb ik een mooie respons gekregen en na afloop van de voorstelling gingen de mensen tevreden naar huis. Als schouw burgdirecteur heb je een signa lerende taak: je moet het veld afstropen en tegelijkertijd het vertrouwen van je publiek zien te winnen." In een interview met deze krant noemde wethouder Koek uw programmering voor dit sei zoen aan de voorzichtige kant. Het had misschien wel wat spannender gekund. „Ja dat stond in de kop boven het verhaal. Maar die kop was niet terecht. Koek zei het veel genunanceerder. Je moet ook niet te snel willen veranderen. Spannende dingen zitten altijd op het randje van het budget. Geheide toppers trouwens ook. Maar ik wil er hier geen elite tempel van maken. Je moet het juist zoeken in de variatie: Phi lippe Genty, maar ook Benny Neyman." LAK Wallis de Vries kan goed op schieten met zijn collega van het LAK-theater, Roland Hel mer. Er is een geregeld overleg waarbij ze over mooie dingen in de toekomst praten. Gezamen lijke produkties en zo. „We zijn samen met hetzelfde bezig. In verschillende ambiances. Ik heb een steeds intensiever contact met het LAK. Bij mij heerst het gevoel dat we absoluut hetzelf de nastreven: de drempel over en weer zo laag mogelijk hou den, het tweestromenland zien te doorbreken. Dat mensen die in de schouwburg komen ook meer naar het LAK gaan en an- Pim Wallis de Vries, directeur Leidse Schouwburg: „Mensen meer alert maken op onbekende produkties. denken dat ze weer klaar zijn voor een jaar." De drieëndertig jaar geleden als Winston Foster geboren Jamaicaan is foeilelijk. Een operatie aan een abces bij zijn linkeroor heeft hem een groot deel van zijn aangezicht gekost. Zijn mond is verwrongen en scheefge trokken. En als hij zijn donkere bril afzet, puilen de ogen bijna letterlijk uit de kassen. foto lex van rossen Smerige werkelijkheidvan Yellowman eilanden en in Brazilië zijn de vrouwen er gek op, hoor. They love it! Hier in Holland ook, trouwens. Het is gewoon een muziekstijl. Ik noem het 'Dirty Reality'. Op zijn meest recente album, dat veelbeteke nend 'Mi Hot' heet, bezingt de gele reggae-haan daarom weer vrolijk zijn 'Big Bamboo' waar de vrouwen zo dol op zijn. En in 'Having a Party' no digt hij alle geile meisjes uit om een hapje van zijn 'yellow banana' te nemen. „Ik kan er ook niets aan doen. Ik verzin het niet. En er zijn nog altijd volwassen mensen die zich erbij op de dijen slaan." „Die banaan? Ach, je moet het niet allemaal al te letterlijk op mij betrekken," reageert de zanger met toch wat lichte gêne in z'n stem. „Ik laat de mensen horen hoe de wereld in elkaar zit. Ik ben wel een 'girls-man'; ik laat me een lekker meisje niet graag ontglippen. Maar tegelijk ben ik een echte 'family-man'." En vervolgens ontbrandt hij in een bijna roerende monoloog over zijn lieve vrouw Rose en zijn vijf bloedjes van kinderen. „Niet bang zijn, bij mij krijg je alles," riep Yellow man veelvuldig tijdens het concert waarmee hij in november een uitgebreide Nederlandse tournee opende. „Zelfs dit," voegde hij daar vervolgens grijnzend aan toe en greep verlekkerd in z'n kruis. Een meisje uit het publiek liet zich dat geen twee maal zeggen, beklom het podium en gaf zich over aan een ware paringsdans met de reggae-albino. Yellowman kon tevreden zijn. Het voorval zette weer eens een uitroepteken achter zijn imago als geilneef van de Jamaicaanse popmuziek. Twee uur eerder maakt zijn hotelkamer echter geenzins de indruk van een sex-arena. Als Yellow man de deur opent, draagt hij een gebatikte pya- ma. Hij heeft liggen slapen. Dat de man niet moe ders mooiste is, mag een understatement heten. Sterker, de drieëndertig jaar geleden als Winston Foster geboren Jamaicaan is foeilelijk. Hij kwam als albino ter wereld en hield er een gelige, schil ferende huid aan over. Een pigmentloze huid die door de tropische zon zwaar op de proef werd ge steld. Een operatie aan een abces bij zijn linker oor heeft hem een groot deel van zijn aangezicht gekost. Zijn mond is verwrongen en scheefgetrok ken. En als hij zijn donkere bril afzet, puilen de ogen bijna letterlijk uit de kassen. Als je moet geloven wat hij zingt, dan vallen alle vrouwen op hem. Al tien jaar lang rapt en zingt de Jamaicaan over zijn onbeteugelde viriliteit. Over zijn grenze loze potentie. Over de '100 sexy girls' die hem overal achterna rennen. En dat er wat hem betreft maar één deel van het vrouwelijk lichaam is, dat er werkelijk toe doet. Dat rockmuziek en sex onlosmakelijk met el kaar verbonden zijn staat onomstotelijk vast. Maar Yellowman zoekt die connectie wel erg laag bij de grond. De man grijpt iedere denkbare ba naliteit aan, slaat die zo mogelijk nog wat platter en schuift het vervolgens op een gladde reggae- riddem bij de luisteraar naar binnen om maar even bij 's mans eigen type beeldspraak te blijven. „Ik geef de mensen wat ze willen," licht hij zijn tropische soft-pomopop toe. „Op de Caraïbische Bescheiden Yellowman is een 'toaster', de Jamaicaanse vari ant van de rap, waarbij met instrumentale fa- kantjes van reggaeplaten wordt meegebabbeld. En Yellowman is een bedreven 'toaster'. Hij maakte bijna dertig albums in amper tien jaar tijd en het verhaal gaat dat hij ooit op één avond ge noeg repertoire voor acht albums inzong. In de zomer van 1984 had hij in ons land zelfs een be scheiden hit met het door Bill Laswell geprodu ceerde 'Strong me Strong'. „Ik zit niet voor het geld in deze business. Maar ik moet natuurlijk voor m'n gezin zorgen," be commentarieert hij zijn diarree-achtige platen- produktie. „Ik heb dit talent van God gekregen, dus waarom zou ik het dan niet gebruiken om mensen plezier te brengen?" De opmerking, dat er vrouwen zijn die er niet zoveel plezier aan beleven om louter als sexko- nijntje beschouwd te worden, blijkt tot dove mansoren gericht. „Ik zie toch niet alle vrouwen als sex-object? Who fits the cap, wears it," zegt hij schouderophalend. „Wie de schoen past trekke hem aan," zegt hij bij het afscheid nogmaals, ter wijl hij het koudste en slapste handje geeft dat ik ooit kreeg. De feiten na een jaar Wallis de Vries-imperium: hij schafte nog tijdens seizoen 90/91 de Chansonweek af, he^ parade paardje van zijn voorganger Frans Boelen; het jaarboekje van de schouwburg werd op zijn initiatief van een nieuwe (en duurdere) huisstijl voorzien en om kosten te sparen niet meer huis-aan-huis ver spreid. In september begon hij met de uitgave van het schouw- burgnieuws waarin het publiek het schouwburgprogramma van de komende maand krijgt voor geschoteld. En bij de produktie van de musical Funny Girl haal de hij de landelijke pers toen hij een live-reclamespotje voor een sigarettemerk verbood. „Ja, je kan tien jaar lang een fantastische schouwburgdirec teur zijn zonder dat het iemand opvalt. Maar na dat verbieden van die reclame kreeg ik stapels brieven, een heleboel telefoon tjes." Hij schudt niet-begrijpend het hoofd. Zo spectaculair was het nu toch ook weer niet? Be langrijker vindt hij de tochtdeu ren die hij bij de ingang heeft laten aanbrengen: die zijn aan genamer voor personeel en pu bliek én ze sparen energiekos ten. Vorig jaar om deze tijd was de benoeming van Wallis de Vries als opvolger van zijn roemruch te voorganger Frans Boelen net rond. In het kennismakingsin terview zei hij toen te verlangen naar de subtropen. Voordien had had hij een aantal jaren een theaterproduktiebureau geleid en die hectische toestanden was hij een beetje beu. „Vooral die zorg of je je mensen wel kon uitbetalen. Dat heb ik hier niet." Tropenjaren had hij achter de rug en nu zou het allemaal wat rustiger zijn. Hoe zijn de sub tropen hem dit jaar bevallen? „Nu het was meer de Sahara. Tot en met september zat ik nog volop in de produktie van het 'Koekoeksnest', ik moest m'n theaterbureau afbouwen en hier moest ik alles leren ken nen. Dus rustig achteroverleu nen was er niet bij." Inmiddels is hij in kalmer vaarwater terechtgekomen. „Op

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9