Rtv show 'Ik heb het overdag te druk' De lijdensweg van een wedergeboorte Een Tweede Leven' niet overtuigend Donderdag 19 december 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: HANS BOEZELUN 6 Vorig jaar juni reed Kees Reys, juridisch en lichame lijk een man, maar geeste lijk een vrouw, de operatiekamer van het VU-ziekenhuis in Amsterdam bin nen. Een paar uur later reed zij als Ca- rola Reys de operatiekamer weer uit. Yvonne Habets van de TROS volgde vier jaar lang het proces dat resulteerde in de bovengeschetste medische in greep. In de documentaire Hij ten Zij laat Habets zien hoe ingrijpend zo'n transformatie is. „Vier jaar geleden werd ik door Carola benaderd", zegt Yvonne Habets. Zij meldde zich aan als 'onderwerp' voor een documentaire over transseksualiteit. Carola - toen nog Kees - had immers be sloten verder als vrouw door het leven te willen gaan. Habets filmde de gesprek ken met de belegeiders in het VU-zie- kenhuis, met de psycholoog, met de so ciale dienst en schetst op die manier een beeld van een dramatisch levensverhaal. Carola voelt zich al sinds 'haar' jeugd jaren een man in een vrouwenlichaam. Uiteindelijk besluit ze dan ook definitief de 'overstap' te maken. Zo eenvoudig is dat echter niet. Op de eerste plaats zijn er de mensen op straat, die Carola - die een overduidelijk 'mannenhoofd' heeft inclusief baardgroei - nastaren. Carola kleedt zich in die tijd extravagant vrou welijk. Min of meer om te laten zien dat ze wel degelijk durft uit te komen voor haar vrouwelijke gevoelens. Op de tweede plaats zijn daar de hor- moonkuren om baardgroei te doen afne- i n eze ervaring was van diepe spi- W rituele betekenis. Het heeft een B nieuwe dimensie toegevoegd aan mijn denken en zijn. Ik ben een tweede le ven begonnen", vertelt Machteld Biickman in de NCRV-documentaire 'Een Tweede Leven, een onderzoek naar bijna-dood ervaringen'. Biickman is een paar jaar geleden even klinisch dood geweest. Daarbij heeft ze buitengewone er varing gehad, die door de wetenschap wordt beti teld als een 'bijna-dood ervaring'. Mensen die zo'n ervaring hebben gehad beschrijven het ook wel als 'ik ben even in de hemel geweest', of 'ik heb een kijkje genomen óver de drempel van het leven'. Mickey Broekhuijsen, na een ongeval in 1987 klinisch dood, vertelt in de documentaire over zijn ervaring. „Ik zweefde als het ware boven mijn eigen lichaam, en zag hoe mensen met me bezig waren. Een vrouw probeerde mijn helm af te krij gen. Ik kwam vervolgens in een soort tunnel te recht. Daarna volgde een prachtig landschap met prachtige kleuren. Er heerst een vredige rust. Een soort film flitste aan me voorbij, met beelden van af mijn babytijd. Toen hoorde ik een stem die zei dat ik terug moest, dat ik nog niet klaar was voor de dood. Ik werd wakker in het ziekenhuis." Literatuur Over de hele wereld zijn er gelijksoortige verkla ringen opgetekend, in boeken, in de schilder kunst, waarbij opvalt dat zo'n onverklaarbare ge beurtenis doorgaans als zeer positief werd erva ren. „Ik werd opnieuw geboren„Het was een immens gevoel van vrede en bevrijding, heerlijk", zijn enkele commentaren in de documentaire. Er is echter weinig wetenschappelijke literatuur over bijna-dood ervaringen voorhanden. In Ame rika houdt vooral de arts Raymond Moody zich met dit soort gevallen bezig, in Europa is dat de Zwitsers/Amerikaanse psychiater Elisabeth Kü- bler Ross. De Arnhemse cardioloog W. Lommei besloot daarom, in samenwerking met de stich ting Merkawah die mensen na zulke ervaringen begeleidt, dat het tijd werd om ook in Nederland een onderzoek naar te starten. Sinds 1989 wordt in tien Nederlandse ziekenhuizen op de hartbe- wakingsafdelingen wetenschappelijk onderzocht of ook hier bijna-dood ervaringen voorkomen. En het bewijs is er nu dat ze ook in Nederland voorkomen, vertelt onderzoeksleider Lommei. In tien procent van de inmiddels 250 onderzochte gevallen blijken patiënten dergelijke ervaringen te hebben gehad. Het blijken in de meeste gevallen zeer ingrijpende gebeurtenissen te zijn voor de betrokkenen, volgens Lommei en de mensen die in de documentaire aan het woord komen. De angst voor de dood verdwijnt, men wordt hulp vaardiger, krijgt meer liefde voor de eigen omge ving en de natuur en de religieuze beleving veran dert: minder kerkbezoek, maar wel 'een andere, diepere betrokkenheid bij het geloof. Door deze, vaak grote wijzigingen in de persoonlijkheid zijn echtscheidingen regelmatig het gevolg. Betrokke nen kwamen vooral vaak in de problemen omdat zij ook in de hulpverlening met niemand over de gebeurtenis konden praten, stukliepen tegen een muur van ongeloof. Want er zijn mensen die geloven dat zulke er varingen mogelijk zijn, en er zijn mensen die er niet in geloven. Groot gemis van deze documen taire is dat de laatste groep mensen niet aan het woord komt. Daardoor mist de film een gedegen basis, en wordt de geloofwaardigheid van de geïn terviewden er niet groter op. Weinig degelijk fei tenmateriaal en veel mooie verhalen, hoe interes sant ook, overtuigen niet genoeg. Morgen, NCRV Nederland 1, 22.51 uur STARDOM Vier Ajacieden en de 'crew' van de 'Vlaamsche Pot'. Aan de tafel v.l.n.r. Van Loen, Menzo, Petterson en Win ter, in de rug gedekt door Karei, Frits, Dirkje en Lucien. foto herman pieterse/anp Ar Phil Donahue is in de VS een zogenaamde tv-personality. Be kend bij iedereen zou je zeggen na 24 jaar bijna wekelijks op de buis te zijn verschenen. Niet echter bij actrice Katherine Hepburn. Toen Donahue haar verzocht voor hem een op dracht te schrijven in haar nieuwste boek, vroeg zij hem hoe hij heette... Ar Een originele poster van de beroemde film King Kong uit 1933 heeft voor een nieuw re cord gezorgd tijdens een veiling van Christie's. Het aanplakbiljet leverde niet minder dan 57.200 dollar op. Trouwens de prijzen die betaald werden voor posters van Old Dark House uit 1932 (48.400 dollar) en The Phantom of the Opera uit 1925 (38.500) mochten er ook zijn. •Ar 'In de Vlaamsche pot' krijgt op tweede kerstdag een viertal zeer bijzondere gasten. Vier spelers van Ajax schuiven aan in de lokaliteit van Karei, Lucien, Dirkje en Frits. Wat daar de ge volgen van zijn laat zich raden. Dirkje is zeer onder de indruk van Stanley Menzo en Karei moet met lede ogen toezien hoe Lucien tracht Stefan Petterson te versieren, john van Loen en Aron Winter eten ook mee. Ar Hij geeft het eerlijk toe. Peter Jan Rens is nooit volwassen ge worden. Dat blijkt natuurlijk uit programma's als de 'Kaktus Show', 'Doet-ie 't of doet-ie 't niet' en de nieuwste loot aan de tak 'Geef nooit op'. Hij schaamt zich er absoluut niet voor als middels zijn schorre stemgeluid de herkenningsmelodie van dat nieuwste programma op de ra dio wordt gedraaid en doet ook niet geheimzinnig over zijn fa voriete vakantiebestemming: Disney World in Orlando, Flori da. Ar Het was de bedoeling dat er rond Corine - het stuk van Ve ronica, zullen we maar zeggen - een nieuwe promospot gemaakt zou worden voor de eerste maanden van 1992. Naar de sneeuw dus met het hele spul. En daar ging het dus fout. Al bij de tweede opname kwam Cori ne ten val en brak haar rechter been. We zullen het dus moeten doen met die sexy zomersport. Daar is overigens niets op te gen. Ar Voor de vader van de talk show nadert het einde. In mei verschijnt Johnny Carson voor de laatste keer op de Ameri kaanse buis. Bijna 25 jaar lang presenteerde hij elke avond zijn show, die een voorbeeld was voor 'talkshowers' over de hele wereld. Weinigen zijn er echter in geslaagd dat niveau te bena deren, laat staan te overtreffen. Jubilerende Polo de Haas heeft geen tijd meer voor het nachtleven men en enige vrouwelijke rondingen te krijgen. Het in het begin toegediende anti-mannelijke hormoon heeft een ver nietigende uitwerking op de geestesge steldheid van Carola. Van crisis tot crisis sleept ze zich voort. Habets is groten deels bij die dieptepunten aanwezig. Daarbij krijgt ze van zowel Carola als van het VU-ziekenhuis alle ruimte om de ca mera te laten draaien. Aan de martelgang van Carola komt - voorlopig - eèn einde als via operatieve weg de wens van Carola wordt verwe zenlijkt: vrouw zijn. Habets filmde ook bij de operatie. Bloederig scènes zijn dat echter niet geworden. Zeer fijngevoelig wordt door de programmamaakster in beeld gebracht hoe zo'n operatie zich voltrekt. Maar is Carola nu gelukkiger geworden Zij zegt zelf van wel. Maar een definitief antwoord kan waarschijn lijk pas over een jaar of tien worden ge geven. Want volgens Habets blijken toch veel transseksuelen achteraf teleurge steld over de operatie. En het geestelijke proces dat Carola nog steeds moet door maken, maakt het er allemaal niet een voudiger op. Hij ten zij is een fijngevoelige docu mentaire geworden waar Habets terecht veel tijd en zorg aan heeft besteed. „Ik werd tijdens die vier jaar af en toe als so ciaal werkster beschouwd", zegt Habets over de periode waarin zij filmde. Het resultaat is er echter naar. Habets heeft met Hij ten zij'de grens doorbroken van het alleen maar praten over transseksuo- logie (en dari vaak nog in zeer bedekte termen). Op die manier maakt zijn het probleem inzichtelijker dan duizend talkshows bij elkaar. Morgen, TROS Nederland 2,22.33 uur. Dertig jaar concertpianist. Polo de Haas wil dat graag vieren. Ter gelegenheid van het jubile um verschijnen drie CD's, met werken van onder anderen Theo Loevendie, Ton de Leeuw en De Haas zelf. De eerste van de drie platen is zojuist ver schenen: Soloduiveldans nummer 2 en 3 van de hand van Simeon ten Holt. Maar De Haas heeft meer noten op zijn zang. Altijd gehad. Nadat hij cum laude was afge studeerd aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, gaf hij concerten met op het programma werken van Satie tot Scarlatti en van Scott Joplin tot Chopin. Hij presenteerde het televisieprogramma 'Spelen met Muziek', hij was actief als jazz-musicus, onder meer in zijn eigen Polo de Haas Kwartet met Pierre Courbois, Leoni Jan sen en Egon Kracht. Bovenal toonde hij zich een voorvechter van de moderne muziek, in sa menwerking met onder ande ren Peter Schat en Reinbert de Leeuw. Met Theo Loevendie organi seerde hij de STAMP-concerten, waarbij werd gespeeld op in strumenten waarop je niet kunt afstuderen aan de conservato ria. Met Alexandra Radius en Han Ebbelaar maakte hij een toernee door Cuba met het bal let 'Twilight' op muziek van John Cage. Ook anderszins stapte hij over grenzen. Zo speelde hij een so nate en prelude van de Russi sche schrijver Boris Pasternak en boog hij zich over de naar verluidt door overleden compo nisten aan het Engelse medium Rosemary Brown doorgegeven werken. ("Maar volgens mij heeft dat zeer veel de schijn van fraude.") Uit de boxen klinkt de Solodui veldans. Nummer twee. De dui velskunstenaar zelf luistert mee. „Het lijkt op minimal music, maar daarvoor heeft het te veel dynamiek." Het is mooie muziek, ik be doel: voor eigentijdse muziek. „Ik denk dat het voor een groot publiek toegankelijk is. Ik merk dat als ik het in een con cert speel. Het verbaast de com ponist, Simeon ten Holt, zelf ook. 'Ik heb helemaal niet aan publiek gedacht toen ik het schreef, knort hij. Maar je doet er niets aan." Het komt misschien ook, om dat het niet totaal onbegrijpelijk „Van die pling-plong zonder kop of staart hou ik zelf ook niet. Een werk moet wel een structuur hebben." Veel mensen moeten toch hebben gedacht dat jij je in de afgelopen jaren met onsamen hangende pling plong bezig hield. „Dat komt doordat zo tegen alle moderne muziek wordt aangekeken. Ik heb dat zelf ook gedaan. Op het conservatorium was ik een Liszt- en Chopin- jongen. Moderne muziek: dat was maar niks. Ja, Voormolen en Van Delden, maar zij schre ven in feite uitlopers van de ou de vertrouwde klassieke mu ziek. Ik was zelf al geboeid door de muziek van Henk Badings, onder meer door z'n electroni- sche muziek, maar die paste niet in de cultuur waarin ik stu deerde. „Mijn belangstelling veran derde toen ik na m'n studie in Amsterdam naar Parijs ging. Daar ontmoette ik Alphons Stal- laert, een Nederlandse compo nist die al sinds z'n jeugd in Frankrijk woont. Hij bracht me in contact met het werk van bij voorbeeld Honegger. Ik wist niet wat me overkwam. Verge lijk het maar met het moment dat je voor het eerst een glas wijn drinkt en je denkt: Haa ik dat maar eerder geweten. En vervolgens blijf je je hele leven lang wijn drinken." En toen was er geen houden meer aan. „Nee. Tot groot verdriet van mijn oude leraar Jan Ode en aanvankelijk van mijn ouders. Zij hadden een visie van mij als klassiek concert-pianist. Begrij pelijk natuurlijk. Maar ik moet zeggen dat ze me zijn blijven steunen. Ze zijn altijd naar m'n concerten komen luisteren." In 1965 maakte je deel uit van Shaffy Chantant. „In dat programma speelde ik ondermeer muziek die Stallaert voor mij had geschreven: Mou vement." Je speelde ook Scarlatti. „Die ben ik altijd blijven spe len, over structuur in composi ties gesproken. In dat program ma misstond geen enkele niet voor de hand liggende combi natie van goede muziek. Ik was net terug uit Parijs en ik was vol van de wondere wereld van wat voor mij nieuwe geluiden wa ren. Ik wilde er meer en meer van weten. In die tijd kwamen nieuwe instrumenten op de markt: electronische. De syn thesizers. Joekels van instru menten had je: de chips waren nog niet zo klein als ze nu zijn. Maar de mogelijkheden voor nieuwe klankkleur leken onbe grensd. „Dat bracht je ertoe om oude instrumenten en de klank die ze voortbrachten in een nieuw licht te zien. We hebben eens een collectieve compositie voor vier psalters gemaakt. Ik heb een compositie gemaakt voor acht metronomen en synthesi zer. Het idee was een jongetje, pas bezig met pianoles, dat in het ritme van de metronoom probeert te blijven. Plotseling komt daar een metronoom bij en nog een. Je begrijpt de ver warring. En als je daar een ver sterker bij zet... „Het was de lol van het expe rimenteren. Ik ben er van terug gekomen. De synthesizer, het keyboard: ze zijn beperkt in hun schijnbare onbeperktheid. Alles is uitgeprobeerd en het is op. Iedereen houdt zich er nu mee bezig en dat kan ook. Je kan ze vergelijken met een draai-orgel. Iedereen die een beetje aan het wiel weet te draaien, kan draai- HEINZ STRIPS orgel spelen." En jij nuterug naar de acoustische muziek „Die heb ik nooit in de steek gelaten. Maar het accent komt er meer op te liggen. Ik ga weer recitals geven: complete con certen met daarin moderne muziek gecombineerd met de groten van de klassieke muziek: Liszt, Scarlatti, Bach. Laatst heb ik de Schilderijententoonstel ling van Moessorgski weer ge speeld. „Daarnaast gaan m'n jazz concerten door. Jazz is een lief de die ik vanaf de middelbare school heb. Jaren vijftig, wat wil je. Toen maakten we kennis met Miles Davis, Charlie Parker, Chet Baker, Dizzy Gillespie: nooit gehoorde muziek, onge hoorde klanken. Die muziek heeft op generatiegenoten zo'n indruk gemaakt. We zijn elkaar weer tegengekomen. De basis was er en van daaruit zijn we doorgegaan, met aanvulling van nieuw talent zoals Leoni Jansen en Egon Kracht. „Verder ben ik druk met het instuderen van Rhapsody in Blue. Op 15 februari bestaat na melijk het Amsterdams Lyceum 75 jaar. Een gekke school. Die blijkt een groot aantal beroemd geworden mensen te hebben afgeleverd: Hirsch Ballin bij voorbeeld, burgemeester Van Tijn, Bernard Haitink, Remco Campert,Rudy Kousbroek. Op het jubileumprogramma staat ook een uitvoering van The Rhapsody in blue. En het gelei dend orkest, oud-leerlingen, be staat voor 80 procent uit be roepsmusici. De concertmees ter is Theo Olof, ook een oud- leerling." Je hebt het druk dus, zoals steeds. „Ja, ik heb geen tijd meer voor een nachtleven. Vroeger, in de tijd van Shaffy, waren de nachten zeer lang. Maar ik kon het aan. Toch denk ik dat de leeftijd een woordje mee gaat spreken. Bovendien: de stad is me te onveilig 's nachts. En: ik heb het gewoon overdag te druk." BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6