Buitenland Servië aast op deel Kroatië en Bosnië Groenen dwarsbomen Belgische formatie Rebellen Djibouti gedood bij zoekactie van politie Keating opvolger Hawke als premier Australië Roh: Zuid-Korea heeft geen kernwapens meer Parlement tegen ontslag Poolse premier Olszweski Navo-beraad met Sovjets zonder Sjevardnadze GM schrapt 74.000 banen Vredesoverleg afgebroken Donderdag 19 december 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRISART thel ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen. MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: AART KOK 5 HET VLIEGTUIG dat klaar stond om ex-DDR-leider Honecker naar Noord- Korea te brengen, is zonder hem ver trokken. Duitsland heeftom uitleve- nng van Honecker gevraagd NIEUWSLIJN Duitse gijzelaars voorlopig niet vrij Radiozenders in Libanon hebben gisteren gemeld dat de Hama- di-familie niet bereid is de twee laatste westerse gijzelaars in Li banon. de Duitsers Heinrich Strübig en Thomas Kemptner. te laten gaan zonder wederdienst. De famiiie verzet zich tegen de zin van Iran tegen een onvoorwaardelijke vrijlating van de gijze laars. Men blijft aandringen op de vrijlating van de in Duitsland gevangen zittende broers Mohammed Ali Hamadi en Abbas Hamadi, die beiden veroordeeld zijn wegens terroristische acti- Eerste kerncentrale China in gebruik China heeft gisteren een eerste kerncentrale laten proefdraaien. De reactor zal ondermeer Shanghai van stroom voorzien als hij in juni 1992 definitief in gebruik wordt genomen. De regering wilde de centrale oorspronkelijk in 1989 al in gebruik nemen en het is niet bekend waarom de reactor nu pas draait. De media spraken van een technisch hoogstandje, maar vermeldden niet dat de centrale met Japanse, Duitse en Franse hulp is gebouwd. De centrale heeft een vermogen van 1,5 miljard kilowatt-uur per jaar. Parijs wil Bois de Boulogne afsluiten Parijs overweegt het Bois de Boulogne na zonsondergang te slui ten voor alle motorverkeer. Met de maatregel wil men in het grote westelijke bosgebied, dat onder mannen populair is als ontmoetingsplaats, de eveneens daar plaatsvindende prostitutie en tippelarij aan banden te leggen. Politieprefect Pierre Verbrug- ghe, die spreekt van grote aids-risico's, zegt dat het bos na het invallen van het avondduister bevolkt door grote aantallen man nelijke prostituées, wat in het bos een druk verkeer van lang zaam rijdende auto's met klanten tot gevolg heeft. Plaatsvervan gend burgemeester Jean Tiberi gelooft dat het voorstel van de politiechef de enige manier is om een einde te maken aan de onbeheersbare seksrecreatie in het bos. RK kerk Mexico krijgt erkenning Het Huis van Afgevaardigden in Mexico heeft met grote meer derheid ingestemd met een wijziging van de grondwet die de ju ridische erkenning van de Rooms-Katholieke Kerk en andere kerken mogelijk maakt. De kerken krijgen het recht bezittingen te verwerven en te beheren. Priesters mogen voortaan stemmen, maar zijn niet verkiesbaar voor politieke functies. Ook blijft het priesters verboden zich met politieke zaken in te laten. Het be sluit maakt een einde aan de anti-kerkelijke artikelen in de grondwet van 1917. Slovenië en Kroatië blij met erkenning EG Internationale bemiddelaars hebben gisteren opnieuw geprobeerd om de rivaliserende leiders van Joegoslavië te bewegen een wapenstilstand overeen te komen, zodat een VN-vredesleger kan worden gestationeerd. De rege ring van Servië legde echter meteen een bom onder het vredesproces door aan te kondigen dat zij de door Ser viërs bewoonde gebieden van Kroatië en de etnisch ge mengde republiek Bosnië-Hercegovina zal erkennen. Dit komt neer op annexatie van grote delen van de twee re publieken. vic. Carrington kwam uitleg ge ven over het principebesluit van de EG om per 15 januari Joego slavische republieken, die de mensenrechten van hun etni sche minderheden garanderen, te erkennen. Zowel Slovenië als Kroatië, die zich op 25 juni on afhankelijk verklaarden, verwel komde het EG-besluit, maar BELGRADO AP-ANP-AFP-DPA EG-bemiddelaar Lord Carring ton voerde gisteren in de Oos tenrijkse stad Graz afzonderlijk overleg met de presidenten van Slovenië en Kroatië, Kucan en Tudjman, en reisde vervolgens naar Belgrado voor overleg met de Servische president Milose- Servische functionarissen ver oordeelden het als een feitelijke ontmanteling van Joegoslavië en voegden daaraan toe dat zij niet op erkenning van de EG zitten te wachten. De Servische regering heeft gisteren aangekondigd het par lement van de republiek te zul len voorstellen, de door Serviërs bewoonde streek Krajina in Kroatië en de door Serviërs be woonde gebieden in Bosnië for meel te erkennen. Die gebieden zouden samen met Servië en Montenegro een nieuw Joego slavië moeten vormen. De Ser vische aankondiging versterkt de vrees van sommige critici, dat erkenning van de naar onaf hankelijkheid strevende repu blieken kan leiden tot uitbrei ding van de oorlog buiten Kroa- Verhofstadt geeft opdracht terug BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Belgische 'groenen' hebben gisteren de pogingen gedwars boomd om een socialistisch-li beraal-groene coalitie zonder christen-democraten te vor men. De twee Vlaamse en Waalse groene partijen, Agalev en Ecolo, wezen de voorstellen van de liberale kabinetsforma teur Guy Verhofstadt van de hand. En daarna haakten 'noodgewongen' ook de Vlaam se socialisten af. De groenen weigerden om aan inhoudelijke onderhande lingen te beginnen, omdat zij Verhofstadts voorstellen niet vernieuwend genoeg vonden. De formateur gaf gisteravond zijn opdracht terug aan koning Boudewijn. Omdat andere coa lities zonder christen-democra ten nauwelijks mogelijk zijn, wordt aangenomen dat nu naar voortzetting van de huidige rooms-rode coalitie zal worden gestreefd. De christen-democraten van premier Martens zullen blij zijn met deze ontwikkeling. Na hun verkiezingsnederlaag weigerden zij het initiatief in de formatie te nemen, hoewel de CVP de grootste partij van het land is. De CVP vond dat de andere partijen de politieke crisis maar moesten oplossen. Zij rekenden er, naar nu blijkt terecht, op dat men dan vanzelf wel weer bij de christen-democraten zou uitko men. En die staan nu veel ster ker. De groenen vonden in de voorstellen, die Verhofstadt na tien dagen praten op tafel had gelegd, te weinig over de aan pak van de milieuverontreini ging, over het ontzien van de zwaksten bij de bezuinigingen op de sociale zekerheid, over de democratisering en over een vergaande hervorming van het Belgische politieke systeem. Agalev-voorman Ghysels noem de de voorstellen van Verhof stadt „oude wijn in oude zak ken". NAIROBI-DJIBOUTIAP-GPD Ordetroepen die in de hoofd stad van Djibouti een klopjacht hielden op rebellen, hebben daarbij gisteren volgens leden van de oppositie en diplomatie ke bronnen zeker 35 mensen gedood. De klopjacht had plaats in de wijk Arhiba van de hoofd stad Djibouti, waar voorname lijk leden van het Afar-volk wo nen. Sinds een maand woedt onder de Afar in het noorden van het land een opstand tegen de centrale regering in Djibouti. Het dodencijfer kon door on afhankelijke bronnen niet wor den bevestigd. Inwoners van de sloppenwijk beweren dat in het wilde weg werd geschoten toen een groep mensen wilden ver hinderen dat mensen die zon der geldige identiteitspapieren waren opgepakt, met een vrachtwagen werden afgevoerd. De lezing van de overheid is dat regeringstroepen naar de wijk gingen voor een routine controle van identiteitsbewij zen, op een geheime opslag plaats van wapens stuitten en vervolgens door inwoners van de wijk werden beschoten. Hierbij zouden twee politie agenten, één soldaat en vijf bur gers zijn gedood. Afar-leiders verwijzen deze versie van het gebeuren naar het rijk der fabe len. De spanning tussen de rege ring van president Gouied Ap- tidon en leden van de Afar-stam in Djibouti is de afgelopen we ken aanzienlijk toegenomen. De Afars zijn fel gekant tegen de dominante positie die de Issa- stam binnen Aptidons regering inneemt en zijn ruim een maand geleden daarom een guerrilla-oorlog begonnen in het noorden van het land. is niet onverdeeld populair. In politieke cartoons wordt hij vaak voorgesteld als de „dood- graver'van de Australische eco nomie, omdat hij de rente hoog hield, waardoor in de visie van sommigen de recessie werd uit gelokt. Anderzijds blijken de conservatieven bij debatten in het parlement weerloos tegen zijn bijlende humor. Hawke is een voormalig vak bondsleider. Hij staat erom be kend geen blad voor de mond te nemen. Sinds 1983 heeft hij meegeholpen Labor aan vier verkiezingsoverwinningen te helpen. De volgende verkiezin gen zouden in mei 1993 moeten plaatsvinden. De voormalige minister van fi nanciën Paul Keating is van daag gekozen tot leider van de Australische Laborpartij. Dit be tekent vrijwel zeker dat premier Bob Hawke moet aftreden en zal worden opgevolgd door Ke ating. Om de stemming was door Hawke gevraagd wegens de da lende populariteit van zijn par tij, die vaak verantwoordelijk wordt gesteld voor de recessie die al anderhalf jaar in Australië aanhoudt. Keating was de enige tegenkandidaat. Hij kreeg 56 stemmen, Hawke 51. Ook Keating, die in juni al een poging deed Hawke te wippen, ACHTERGROND CORRESPONDENT BRUSSEL HANS DE BRUUN Het Poolse parlement heeft gis teren het ontslag van premier Jan Olszewski afgewezen. De volksvertegenwoordigers gaven hem daarmee hun steun zijn pogingen een regering te vor men voort te zetten. De Sejm (Tweede Kamer) keerde zich met 214 stemmen voor, 132 te gen en 73 onthoudingen tegen het ontslag van Olszewski die dinsdag zijn formatie-opdracht teruggaf nadat president Walesa zijn lijst met kabinetsleden had afgekeurd. Vlak voor de stemming over zijn ontslag zei Olszewski al be reid te zijn de regeringsformatie opnieuw op zich te nemen als de Sejm hem zou steunen. Hij stelde echter twee voorwaarden aan de intrekking van zijn be sluit tot ontslag. Ten eerste moet zijn toekomstige regering de goedkeuring krijgen van Walesa en ten tweede is het vol gens hem noodzakelijk een nieuwe formule voor de rege ringssamenstelling te zoeken „met deelneming van alle seri euze krachten" in het parle ment. Het Amerikaanse General Mo tors (GM), het grootste auto concern ter wereld, heeft een ingrijpende reorganisatie aan gekondigd. De komende vier jaar worden er in de Verenigde Staten en Canada 21 fabrieken gesloten en 74.000 banen ge schrapt. De banenvermindering komt Israëlische en Palestijnse onder handelaars hebben gisteren hun besprekingen in Washington af gebroken. Zij konden het niet eens worden over een procedu rekwestie waardoor zij de afge- DETROIT Rtr-KRF plaatsen. Het is de bedoeling dat volgend jaar al 24.000 banen verdwijnen. De produktie-afde- lingen nemen daarvan het gros voor hun rekening, zo'n 15.000 banen. Eind volgend jaar heeft GM dan nog 289.000 man pro- duktiepersoneel over. In 1995 moet dat aantal zijn verminderd tot 250.000. WASHINGTON AP-CPD zaken die hen verdeeld houden. Het enige waar de partijen het over eens werden, is de onder handelingen op 7 januari voort te zetten op een nog nader te bepalen plaats. Eén man zal er morgen in het Navo-hoofd- kwartier, waar de Navo praat met 'Oost-Eu ropa' niet bij zijn: Eduard Sjevardnadze, nog even Sovjet-minister van buitenlandse zaken. Hij was wel uitgenodigd maar komt niet. „Jammer", zeggen Navo-diplomaten, die het nu moeten doen met de Sovjet-am bassadeur in België, Nicolai Afanassevski. Maar ook van hem is niet duidelijk wie hij vertegenwoordigt in deze eerste bijeen komst van de Noordatlantische Samenwer kingsraad. Die werd begin november in Ro me door de Navo-regeringsleiders in het le ven geroepen om geregeld te kunnen pra ten met de Oosteuropese landen, de Sov jetunie en de Baltische staten. De Navo weet niet wie behalve Afanassevski zullen komen. Het lijkt erop dat de Sovjets het zelf ook niet weten. Men wacht af of in de Sovjet-delegatie vertegenwoordigers van de onafhankelijke republieken zitten. „Maar er is maar één stoel voor de Sovjetu nie ingeruimd", zegt men in Brussel. Zo lang de Sovjetunie nog bestaat, nog maar twee weken dus, doet de Navo alleen zaken met de centrale regering. De Russische Fe deratie, Witrusland en de Oekraïne hebben ook nog niet kenbaar gemaakt dat zij een aparte plaats in de Noordatlantische Sa menwerkingsraad willen. Maar dat is slechts een kwestie van tijd. De situatie in de Sovjetunie wordt het be langrijkste agendapunt. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) licht vandaag al zijn Navo-collega's in over zijn rondreis door de Sovjetunie. En morgen kunnen de ministers het misschien uit de mond van de Sovjets zelf horen. Er zal opnieuw bij de Sovjet-republieken In dezelfde zaal waarin Navo-ministers een kwart eeuw lang hun strategie tegen de Sovjetunie en haar satellieten in Oost-Europa bedachten, zitten diezelfde ministers vrijdag aan één tafel met hun vroegere opponenten. Ditmaal om sa men nieuwe stategieën voor een vreed zaam Europa te bedenken. worden aangedrongen op een centrale, be trouwbare controle van de kernwapens. De uitlatingen van president Nazarbajev van Kazachstan, dat hij de kernwapens op zijn grond nog even wil houden, hebben zowel in Moskou als bij de Navo de wenkbrauwen doen fronsen. De Russische Federatie heeft wel al interna tionaal toezicht voorgesteld. Dat kan bij voorbeeld via het Internationaal Atooma gentschap van de VN, zo zeggen diploma ten. Er zal ook worden gesproken over het voorstel van de Franse president Mitterrand om een topconferentie te houden van de kemwapenstaten in Europa. De zestien Navo-ministers en de voorals nog negen uit Oost-Europa en de Sovjetu nie zullen daarnaast praten over verdere sa menwerking. In Rome werd al gedacht aan thema's als het uitbreiden van de politieke en militaire contacten, voorlichting, hulp bij het ombouwen van de wapenindustrie en opleidingen. Ook komt de rol van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa aan de orde. In Rome heeft de Navo gesteld dat die het eerste forum voor overleg over vei ligheidskwesties moet blijven. Vanaf 1992 zullen ook alle ontwapeningsonderhande lingen onder de vleugels van de CVSE gaan plaatsvinden. Dinsdag hebben de vijfen twintig ambassadeurs al voorvergaderd. Ook al een unieke bijeenkomst, zegt een di plomaat. „We zijn van de Sovjets gewend dat zij alleen Russisch spreken, ook al be heersen ze Frans of Engels. Maar nu sprak Afanassevski gewoon Engels. En hij zat tus sen ons in, als was hij een van ons"! De ambassadeurs hebben al een ontwerp- communiqué voor hun ministers opgesteld. Dat ging volgens diplomaten „opmerkelijk soepel". Iedereen beseft dat deze Noordat lantische Samenwerkingsraad een unieke kans is om tot gemeenschappelijke ideeën en afspraken over de veiligheid van Europa te komen, zo wordt gesteld. Met het oplossen van de Sovjetunie wordt ook de discussie over een Navo-lidmaat- schap van Polen, Tsjecho-Slowakije of Hongarije opnieuw actueel. Tot nog toe konden zulke verzoeken worden afgehou den met het argument dat absoluut voorko men moest worden de Sovjetunie in het isolement te drukken. Nu de Unie niet meer bestaat, gaat dat niet meer op. Volgens Navo-diplomaten zal die ontwikkeling ech ter eerder de rol van de nieuwe Nioordat- lantische Samenwerkingsraad versterken. Naarmate die raad belangrijker wordt, is het minder noodzakelijk de Oosteuropea nen Navo-lid te laten worden. De samenwerkingsraad moet het orgaan van overleg worden tussen de ministers van de vijfentwintig landen. Zij zullen twee keer per jaar bijeenkomen (en de ambassadeurs elke twee maanden). Voorlopig alleen in Brussel (de Navo is immers de initiatiefne mer), maar zittingen in Oost-Europa zijn la ter niet uitgesloten. SEOUL AP De Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo heeft gisteren ver klaard dat zijn land geen kern wapens meer heeft. Met die ver klaring hoopt hij Noord-Korea ertoe te bewegen de ontwikke ling van kernwapens te staken en de Noordkoreaanse presi dent Kim II Sung warm te ma ken voor een topconferentie. Roh zei in een televisietoe spraak dat alle Amerikaanse kernwapens uit Zuid-Korea zijn weggehaald. Die verwijdering vormde een belangrijk onder deel van de campagne die wordt gevoerd om het commu nistische Noord-Korea over te halen in te stemmen met de tië. Zowel Macedonië als Bos- nië-Hercegovina, waar Carring ton vandaag naartoe reist, zal waarschijnlijk om erkenning vragen. Dat zou kunnen leiden tot gewapend verzet van de om vangrijke Servische minderhe den in beide republieken. Ondanks de internationale vredesinspanningen laaiden de gevechten gisteren weer op. Een AP-verslaggever in de Bosnische stad Banja Luka meldde dat het federale leger versterkingen aanvoerde richting Kroatië, waaronder mortierwerpers en tanks. Sisak, 50 kilometer ten zuidoosten van de Kroatische hoofdstad Zagreb, kwam onder zwaar artillerievuur te liggen. Ook Osijek werd opnieuw be schoten. Als Portugal op 1 januari het voorzitterschap van de EG van Nederland overneemt, zal de Joegoslavische vredesconferen tie tijdelijk van Den Haag naar Brussel worden verplaatst. Het is de bedoeling dat het vredes overleg uiteindelijk in Portugal wordt voortgezet. non-proliferatie van kernwa pens. Roh drong er bij Noord-Korea op aan onvoorwaardelijk ak koord te gaan met internationa le inspecties van zijn geheime nucleaire faciliteiten en zijn fa ciliteiten voor de verrijking van uranium te ontmantelen. Roh deed zijn bekendmaking vijf dagen nadat de Korea's een niet-aanvalsverdrag onderte kenden, dat na 46 jaar moet lei den tot verzoening tussen de twee landen. De kwestie van de kernwapens wordt echter niet geregeld in het verdrag. Het Zuidkoreaanse parlement dreigt daardoor het verdrag niet on middellijk goed te keuren. Palestijnse bewoners van het nabij Jeruzalem gelegen Arabische Silwan leggen rondom hun huizen prikkeldraadversperringen aan. Op die manier proberen zij de terugkeer van Israëli's die daar willen wonen te voorkomen. foto epa y. lemmer Familieleden van omgekomen Kroaten laten in Podravska Slatina hun tranen de vrije loop. De Kroaten kwa men begin deze week om bij gevechten in Vocin. foto epa paul jenks

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5