Binnenland Veel mijnenjagers functioneren niet Studentenbond: bijverdienregels oneerlijk Topman planbureau: De Vries overtreedt de wet Ambtenaren werken vaak onnodig over Salarisverhoging winkelpersoneel Politie vindt 1,9 miljoen aan vals geld Bedrijfsleven ziet in 1991 omzet stagneren 'Mestverwerking blijft flop' Ritzen houdt toch vast aan studie-advies Donderdag 19 december 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Benzine en diesel goedkoper Benzine en dieselolie worden morgen respectievelijk twee en één cent per liter goedkoper. Dit hebben marktleider Shell en de Novok, de organisatie van vrije pomphouders, gisteren meege deeld. De meest voorkomende literprijzen aan de zelfbedie- ningspomp worden 1,82 gulden voor super plus loodvrij, 1,78 gulden voor euro loodvrij, 1,94 gulden voor gelode superbenzine en 112,6 cent voor diesel. Diefstal auto's op bestelling Tegen een 43-jarige man uit Eersel is gisteren voor de rechtbank in Den Bosch 2,5 jaar celstraf geëist, waarvan een half jaar voor waardelijk. Volgens de officier van justitie is de man leider van een groepje van drie mensen, die auto's voor illegale export sta len In Noord-Brabant en België. De buit verdween naar Oost- Europa. Alleen al in 1990 verdwenen in het noordoosten van Brabant 680 auto's, waarvan de politie er 65 weer opspoorde. De auto's, voornamelijk duurdere types, werden op bestelling gele verd, zelfs in de gewenste kleur. 'Geen fusie van ministeries' CDA-fractievoorzitter Brinkman vindt dat de afdelingen op de ministeries van binnenlandse zaken en justie die zich bezighou den met rechtshandhaving en politie moeten worden samenge voegd. Een fusie tussen beide departementen vindt hij echter ongewenst. Brinkman zegt dat in een interview in de Justitie krant. Tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer sprak Brinkman van de „eeneiige tweeling aan de Schedeldoekshaven Dat werd toen uitgelegd als een pleidooi voor een complete fusie tussen Binnenlandse Zaken en justitie. „Ik ben me ervan bewust dat zo'n gezamenlijk departe ment wel heel erg veel verschillende onderdelen zou hebben", aldus de CDA'er nu. Referendum in Amsterdam gaat door De inwoners van Amsterdam kunnen zich op 25 maart uitspre ken over de vraag of het autoverkeer in de binnenstad meer be perkingen moet worden opgelegd. De gemeenteraad heeft giste ren besloten een referendum te houden, een jaar later dan in de bedoeling lag. Op 14 januari dient overigens nog een kort geding van ondernemers uit de binnenstad, die eisen dat het referen dum wordt verboden. 'Minister moet cao 's inhoudelijk toetsen UTRECHT GPD Minister De Vries (sociale za ken) overtreedt de wet door cao's niet inhoudelijk te toet sen, voordat hij ze algemeen verbindend verldaart voor een hele bedrijfstak. De bewinds man handelt daarmee ook in strijd met het regeringsbeleid. Dit zei directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) gis teren op een studiedag over ar beidsverhoudingen in ons land. Zalm stelde dat de wet voor schrijft dat cao's inhoudelijk worden getbetst, voor ze alge meen verbindend worden ver klaard. Dat is nodig, omdat daarmee ook dwingend ver plichtingen worden opgelegd aan werknemers die daarom niet hebben gevraagd. In feite is nu het niet-toetsen van cao's tot principe verheven. Daarmee handelt De Vries ook tegen het regeringsbeleid, vindt Zalm. Zo worden in de cao's aanvullingen op Ziektewet-uit keringen vastgelegd, wordt er een aanvulling op de wao-uitke- ring geregeld en wordt het ver boden mensen tegen het mini mumloon aan te nemen. Dat leidt ertoe dat het werk- makkelijk wordt ge maakt om niet meer te werken of zich snel ziek te melden, zegt Zalm, iets dat het kabinet juist wil bestrijden. Bovendien wordt een beleid .gevoerd waardoor werkgevers altijd meer dan het minimumloon betalen, op een moment dat het kabinet loon stijging onverantwoord vindt. Zalm gaf toe dat door het al gemeen verbindend verklaren van cao's de arbeidsvoorwaar den voor maar acht procent van alle werknemers buiten hun wil worden vastgelegd. Dat lijkt weinig, aldus Zalm, maar hij wees er op dat het vooral gaat om sectoren die gevoelig zijn voor loonkosten-ontwikkelin gen, zoals de bouw en de han del. Volgens Zalm zijn er drie mo gelijkheden voor De Vries: Ten eerste kan hij de huidige prak tijk voortzetten, maar dan moet de wet worden gewijzigd. Ten tweede kan hij overgaan tot een inhoudelijke toetsing van cao's. Ten derde kan hij besluiten dat de partijen die niet betrokken zijn bij cao-onderhandelingen, zelf over hun arbeidsvoorwaar den kunnen overleggen. Rekenkamer stelt simpele maatregelen voor DEN HAAG GPD Ambtenaren bij de rijksoverheid blijken regelmatig over te wer ken, terwijl dat gemakkelijk is te voorkomen. Volgens de Alge mene Rekenkamer kunnen mi nisteries door maatregelen als betere planning en flexibele werktijden het overwerk danig inkrimpen. Uit het halfjaarlijkse verslag van de Rekenkamer blijkt dat ambtenaren niet altijd voldoen aan het cliché van de luie dien den sommigen werken per maand meer dan 100 uur over. In de meeste gevallen zijn het ambtenaren in lagere functies. In 1989 bleken de zes onder zochte ministeries, de Raad van State en de Hoge Raad 97 mil joen gulden aan overwerk kwijt te zijn. Alle rijksambtenaren verdienen met elkaar 73 mil jard gulden. Het hogere kader blijkt in veel gevallen niet op de hoogte te zijn van de aard en de hoeveelheid "overwerk. Ook wordt het nauwelijks gecontro leerd. De lagere chefs delen het werk meestal uit. De Rekenkamer stelt dat met eenvoudige ingrepen het mees te overwerk is te voorkomen. Daarbij wordt gedacht aan flexi bele werktijden, het beter inde len van werk, het controleren van ziekteverzuim en het vast stellen van maximum-budget- ten voor overwerk. Ook blijkt dat ambtenaren soms overwer ken, maar andere uren van de dag niets hebben te doen. Als ambtenaren niet gelijktijdig gaan lunchen, hoopt het werk zich niet op en kan later op de dag extra werk worden voorko men. De Rekenkamer constateert ook dat de Ambtenarenwet uit 1919 moet worden gewijzigd, omdat daarin geen rekening wordt gehouden met overwerk van ambtenaren die kantoor werk verrichten. Bovendien blij ken de meesten liever geld in plaats van vrije tijd als vergoe ding te krijgen. In de bestaande regeling wordt nog de voorkeur gegeven aan verlor. De minister heeft beloofd maatregelen te zullen nemen om het overwerk te beperken. Cees Braat, medewerker van het Legermuseum in Delft, legt de laatste hand aan de uitrusting van een 'Pemoeda' (nationalistische jongere in Nederlands-lndië), voordat morgen de tentoonstelling 'Inzet in Nederland-lndië 1945-1950' officieel door minister Ter Beek van defensie wordt geopend. De tentoon stelling biedt een overzicht van het Nederlands-Indonesische conflict. foto anp hans steinmeier Kritisch rapport van Rekenkamer RUSWUK GPD Voor grote groepen winkelper soneel gaan de lonen op 1 april volgend jaar met 6 tot 12 pro cent omhoog. Op 1 september volgt een verdere stijging. Dat hebben werkgevers en vakbon den gisteren vastgelegd in een principe-akkoord voor een cao voor dat deel van de detailhan del waarvoor tot nu toe geen collectieve arbeidsovereen komst bestond. De cao geldt voor ongeveer 100.000 werkne mers en treedt op 1 april 1992 in werking. De overeenkomst loopt tot en met 31 augustus 1993. Volgens de Dienstenbond FNV en de Voedings- en Dien stenbond CNV is de salarisver hoging „nog slechts het begin van een inhaaloperatie". Vol gens hen worden in winkelbe drijven waarvoor wèl cao's be staan, aanzienlijk hogere sala rissen betaald. De nu afgespro ken salarisverhogingen gelden onder meer voor personeel van schoenen- en dierenspeciaalza ken, juweliers- en ijzerwaren- winkels, doe-het-zelfzaken en winkels voor sportartikelen en fotomaterialen. De nieuwe cao bestaat op het ogenblik voorna melijk uit een loonparagraaf. Andere elementen komen in volgende onderhandelingen aan de orde. De cao zal nog niet gelden voor opticiens, boekhan dels, bloemen- en plantenza- ken, speelgoedwinkels, tuincen tra, drogisterijen en winkels voor wit- en bruingoed (koel kasten, wasmachines en derge lijke). De ondernemers in deze sec toren willen wel naar een cao toe maar dan specifiek geldend voor hun branche. De 26 mijnenjagers van de Koninklijke Marine kunnen vaak niet worden gebruikt. De 11 mijnenjagers in de Dokkum-klasse zijn 85 procent van de tijd niet operatio neel. De 15 mijnenjagers uit de veel modernere Alkmaar klasse zijn bijna de helft van de tijd niet 'klaar voor de start'. Dat blijkt uit het decemberverslag van de Algeme ne Rekenkamer, het halfjaarlijkse onderzoek naar het functioneren van de rijksoverheid. DEN HAAG. GPD De Rekenkamer wijt de geringe inzetbaarheid van de mijnenbe- strijdingsvaartuigen aan het feit dat er te weinig goed opgeleid personeel is en dat de schepen een derde van de tijd niet vol doende zijn toegerust om uit te varen. Het onderzoek bestrijkt de periode van half 1987 tot half 1989. Voor het onderzoek ge bruikt de Rekenkamer de nor men die de marine zelf hanteert om de inzetbaarheid te meten. De materiële tekortkomingen worden volgens de Rekenkamer grotendeels veroorzaakt door dat de schepen in de Alkmaar klasse al tekortkomingen ver- NUMEGEN ANP Bij huiszoeking bij een man in Uden heeft de politie van Nijmegen 1,9 miljoen gulden aan vals geld ontdekt en in be slag genomen. Het huis was al eerder onderzocht, maar toen werd niets gevonden. Agenten stuitten uiteindelijk in de kruip ruimte op een tas met briefjes van 100, 500 en 1000 Duitse marken. De 36-jarige bewoner was lid van een bende waarvan vorige maand na een onderzoek in België vier leden werden aange houden: twee Belgen en twee mannen uit Nijmegen. Zij had den een sporttas met 1,5 mil joen gulden aan vals Duits geld in hun bezit. In een bagagekluis in het NS- station van Nijmegen was eer der een tas met 138 briefjes van 250 gulden gevonden. Daarvoor waren vier mannen uit Nijme gen gearresteerd. Het spoor leidde uiteindelijk naar Meche- len, waar het geld op bestelling van de Nederlanders bleek te worden gemaakt. toonden bij oplevering. De mij nenjagers in de Dokkum-klasse zijn vanwege ouderdom gevoe lig voor storingen. Het inzetten van de mijnenja gers in tijden van oorlog levert ook problemen op. De Reken kamer noemt de toestand zelfs „zorgelijk" als het gaat om het reservepersoneel. .Allereerst is het bestand aan reservisten niet bijgewerkt". Met andere woor den: de marine weet niet hoe veel reserve-personeel met wel ke opleidingen al dan niet be schikbaar is. In zijn weerwoord wijst mi nister Ter Beek (defensie) op het goede functioneren van de schepen tijdens de operaties in de Perzische Golf. De Rekenka mer is daarvan echter niet on der de indruk. Verder stelt Ter Beek vast dat de door de marine zelf ontwikkelde normen erg hoog zijn, zodat er in de praktijk niet altijd aan kan worden vol daan. De Rekenkamer tekent echter aan dat de marine-nor men zijn gebaseerd op Navo- normen. Bovendien vindt de Rekenkamer de rapportages over naleving van de normen te kostbaar om er vrijblijvend mee om te springen. Twee maanden geleden pu bliceerde de Rekenkamer een rapport over de inzetbaarheid van de landmacht. De kritiek van de Rekenkamer was toen dat die inzetbaarheid niet valt te meten, omdat daarvoor geen normen zijn vastgesteld. Minis ter Ter Beek antwoordde toen dat de krijgsmacht daarvoor „te complex en te omvangrijk" is. Fijntjes concludeert de Reken kamer in het jongste rapport dat het ministerie van defensie „kennelijk toch in staat is der gelijke meetsystemen te ontwik kelen". UTRECHT GPD het gunstigst in de basismetaal, de optische industrie, de grafi sche industrie en bij de uitgeve rijen. Uitgesproken slecht gaat het echter in de transportmid delenindustrie en de bouw, waar de omzet met respectieve lijk 3 en 2,3 procent daalde. Volgens de KvK's is er dit jaar voor het eerst sinds 1987 min der geïnvesteerd (min 2,5 pro cent). De werkgelegenheids groei blijft vooralsnog redelijk gunstig. Vooral de dienstverle ning was dit jaar weer goed voor een groot aantal niéuwe banen. Het Nederlandse bedrijfsleven maakt dit jaar een pas op de plaats. Groeide de gezamenlijke omzet vorig jaar nog met 2,6 procent, dit jaar was dat slechts 0,7 procent. Dat blijkt uit de jaarlijkse En quête Regionale Bedrijfsontwik keling (Erbo) van de gezamen lijke Kamers van Koophandel (KvK), die vanmorgen is gepre senteerd. Aan de enquête van de KvK's deden 66.000 bedrij ven mee. De omzetgroei was De grootschalige mestverwer king is nog steeds een flop, ook al heeft de Rijksoverheid inmid dels miljoenen in het project gestoken. Dat stelt de Algemene Rekenkamer in haar tweede halfjaarlijkse rapport. Een be langrijk knelpunt is volgens de kamer de gebrekkige versprei ding van kennis op het gebied r»rA.a a- van de mestverwerking. Volgens de kamer was begin dit jaar slechts bij enkele fabrie ken sprake van een produktie- capaciteit van enige omvang. De op dat moment grootste mestverwerkingsfabriek had een capaciteit van 100.000 ton per jaar. Het streven is nog steeds om in 1994 een mestver werkingscapaciteit te hebben van 6 miljoen ton per jaar. Samenwonende student met verdienende partner wordt de dupe De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) wil dat minister Ritzen (onderwijs) de versoepel de regels voor bijverdienende studenten bijstelt, omdat stu denten die samenwonen met een verdienende partner er de dupe van worden. Zij raken hun basisbeurs en de bijbehorende ov-studentenkaart veel eerder kwijt dan voorheen. Twee samenwonende stu denten met een basisbeurs en een bijbaantje kunnen er daar entegen samen tot 880 gulden per maand op vooruit gaan. Zij hebben dan in veel gevallen met zijn tweeën honderden gul dens per maand meer te beste den de student en de werkende partner. De LSVb noemt dat „erg scheef' en heeft Ritzen om opheldering gevraagd. De regels gaan op 1 januari in. Studenten mogen dan 670 gulden per maand bijverdienen, voordat hun beurs wordt ge kort. Dat is bijna 440 gulden per maand meer dan nu. Het be drag is verhoogd, omdat de ren te op studieschulden vanaf 1 ja nuari al tijdens de studie begint te lopen. Een student mag daar om van Ritzen kiezen: naast de basisbeurs tegen de marktrente geld bijlenen of een baantje ne men. Voor de student met werken de partner zit het venijn in de manier waarop de 'eigen bijdra ge' van de verdienende partner aan het levensonderhoud van de student voortaan wordt vast gesteld. Nu mag van het inko men van de werkende nog de vaste ouderlijke bijdrage aan de studiekosten en een vast, vrij bedrag worden afgetrokken. Ook mag de verdienende part ner een vast bedrag voor de ei gen kosten van levensonder houd in mindering brengen. Het restant is de eigen bijdra ge. Die moet van de basisbeurs worden afgetrokken. Pas bij een netto-loon boven 2343 gulden blijft er zoveel eigen bijdrage over, dat de studerende partner de hele basisbeurs en daarmee de ov-studentenkaart kwijt raakt. Vanaf 1 januari mag van het loon van de verdienende part ner nog slechts het maximale bedrag aan vrije bijverdienste 670) worden afgetrokken. Daarnaast mag voor de kosten van eigen levensonderhoud 757,85 in mindering worden gebracht. De ouderlijke bijdrage verdwijnt en kan daarom niet meer worden afgetrokken. AI bij een inkomen van 1998 gulden is de eigen bijdrage dan 570,15, precies 15 cent meer dan de ba sisbeurs van 570 gulden. Veel beter af zijn twee samen wonende studenten met basis beurs. Als zij allebei het maxi male vrije bedrag bijverdienen, hebben ze ieder 1240 gulden per maand te besteden (570 gulden beurs plus 670 gulden bijverdienste). Samen hebben ze dan een netto-inkomen van 2480 gulden. Bovendien hou- Minister Ritzen van onderwijs (links) bekijkt de Energieprijs EER (Energie Efficiencyprogramma Rijkshuisves ting) die hij zojuist in ontvangst heeft mogen nemen van zijn collega Alders van milieu. De prijs is een belo ning voor het bewust omgaan met energie in een werkomgeving. Het ministerie van onderwijs in Zoeter- meer, waar de prijs gisteren door Ritzen in ontvangst werd genomen, is er in geslaagd de energierekening te halveren. Rechts op de foto staat de maker van de prijs, kunstenaar Rinus Bevers. foto anp cor mulder den zij beiden hun ov-kaart. In de oude regeling konden zij nooit verder komen dan 1600 gulden. „Dat is leuk voor die samen wonende studenten, maar het klopt niet", zegt LSVb-woord voerder Erik van Bruggen. „We hebben al telefoontjes gehad van mensen die samenwonen met een verdienende partner. Ze hadden plotseling te horen gekregen dat ze volgende maand hun beurs en hun ov- kaart kwijt zijn. We hebben Rit zen met spoed om antwoord gevraagd, maar hij heeft gezegd schriftelijk te zullen antwoor den. Dat duurt meestal wel eventjes." Volgens woordvoerder F. Wassenaar van het ministerie van onderwijs zal het antwoord waarschijnlijk echter nog deze week worden verstuurd. Hij wijst er verder op dat de nega tieve en positieve gevolgen voor samenwonenden zijn meege wogen bij de beslissing, maar dat vanwege de overzichtelijk heid is gekozen voor één rege ling. „En dan valt er altijd wel iemand uit de boot." DEN HAAG ANP Minister Ritzen (onderwijs) houdt vast aan zijn voorstel voor de invoering van een bin dend studie-advies voor stu denten die hun eerste jaar aan een universiteit of hogeschool er op hebben zitten. Dit on danks scherpe kritiek van de Raad van State op het plan. De Raad wijst het idee niet volledig van de hand, maar heeft wel grote twijfels over de manier waarop Ritzen dit nieu we instrument, waarmee uni versiteiten en hogescholen de studievoortgang van hun stu denten moeten bewaken, heeft uitgewerkt. Volgens de Raad heeft de re geling zoveel organisatorische en technische gevolgen, dat zij in elk geval niet op korte ter mijn kan worden ingevoerd. De regeling stelt universiteiten en hogescholen dan voor een „na genoeg onuitvoerbare op dracht", aldus de Raad. Het bindend studie-advies houdt in dat de universiteiten en hogescholen studenten na hun eerste jaar mogen wegstu ren. De universiteiten kunnen deze mogelijkheid gebruiken, maar zij hoeven dat niet te doen. De enige grond waarop zij studenten de toegang tot het tweede jaar mogen weigeren, is het behaalde studieresultaat. Zij moeten bovendien van tevoren hebben aangegeven wat de ei sen zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4