Binnenland Vietnamezen niet veilig in de kerk Kamer wil zuinige bejaarde belonen Wir-rapport wordt toch openbaar 'Eigenrichting neemt verontrustende vorm aan' Hirsch Ballin dreigde af te treden in Bosio-zaak Kerkasiel vormt een morele drempel' Donderdag 19 december 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOCAN RONALD FRISARl ^net PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; HANS BOEZELUN 3 Meer milieudelicten voor rechter De rechters hebben in 1990 20 procent meer milieudelicten be handeld dan het jaar daarvoor. Bij een vijfde van de bijna 5500 zaken kwam het tot een veroordeling, in 50 procent van alle za ken werd een schikking getroffen. Volgens woordvoerder Fang- man van het Openbaar Ministerie is niet te zeggen hoeveel milieumisdrijven aan het oog van justitie onttrokken blijven. De controle op de naleving van milieuwetten is in het milieubeleid nog steeds de zwakste schakel, aldus een VROM-hoofdinspec- teur, vooral door het gebrek aan menskracht. Ambtenaren-cao nog niet opgedeeld Het opdelen in acht sectoren van het centrale overleg over de ar beidsvoorwaarden van ambtenaren zal niet ingaan op 1 april volgend jaar, zoals minister Dales van binnenlandse zaken tot dusver wilde. In een overleg hierover hebben de ambtenaren- centrales gisteren geen veto uitgesproken, maar wel meer duide lijkheid geëist. Een belangrijk knelpunt is de werkloosheidsuit kering. Het plan houdt namelijk in dat de uitkeringen worden aangepast aan die in de marktsector, een duidelijke verslechte ring voor de ambtenaren. Dales besloot daarop de opdeling een jaar uit te stellen. Zes jaar voor cocaïnesmokkel De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee Colombianen en een Nederlander veroordeeld tot zes jaar cel wegens de invoer van ruim 73 kilo cocaïne. De cocaïne werd vastgehecht aan de romp van een Colombiaans schip naar Europa vervoerd. De po litie was de zending op het spoor gekomen via een tip en volgde de gangen van de verdachten tot aan de woning van de Neder lander, waarna zij tot arrestaties overging. Het drietal werd vrij gesproken van deelname aan een criminele organisatie. Volgens de officier van justitie zat het beruchte drugskartel van Cali ach ter het transport, maar de rechtbank was daarvan niet overtuigd. Windhoos vernielt gevel café Een windhoos heeft dinsdagnacht in het Noordhollandse plaats je Breezand de gevel van cafetaria De Wittebrug volledig ver nield. Werklieden gingen gisteren hard aan de slag om de scha de provisorisch te herstellen. Ook een nabij gelegen hotel liep forse schade op. •foto anp DEN HAAG GPD Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën is bereid het ver trouwelijke rapport van de Be lastingsdienst over wir-fraude openbaar te maken, als de wet Openbaarheid van Bestuur dat toelaat. Dat heeft hij vanmor gen gezegd in een reactie op een verzoek tot openbaarma king van de werkgeversvereni ging NCW. In het vertrouwelijke rapport zou melding worden gemaakt van grootscheepse fraude door het bedrijfsleven, nadat het ka binet de wir-regeling in februari 1988 plotseling afschafte. Veel bedrijven zouden hun subsidie aanvraag van een valse datum hebben voorzien om zo toch voor een premie in aanmerking te komen. De NCW eiste eerder deze week op grond van de wet Openbaarheid van Bestuur dat het rapport openbaar wordt ge maakt om zich te kunnen ver weren. Van Amelsvoort: „Ik wil daar niet flauw in zijn. Als er voldoende gronden zijn zal ik dat doen." Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). Officier Zutphen eist zware straffen Eigenrichting neemt zulke ern stige vormen aan, dat strenge straffen nodig zijn om daaraan een halt toe te roepen. Zo moti veerde officier van justitie De Haas gisteren de eisen van zes tien tot dertig maanden cel te gen vier Apeldoomers. Eind september plukten ze een man van de straat die volgens hen had ingebroken in de koffie shop van één van hen en sloe gen hem volkomen in elkaar. De man werd in een auto ge duwd, kreeg een hondeketting om zijn hals en werd later op een open plek in een bos met knuppels afgetuigd. Daarbij liep hij zware verwondingen op. Volgens de officier van justitie zal een arm van de man als ge volg van het geweld voor de rest van zijn leven krom blijven staan. Het slachtoffer werd ook beroofd van zijn geld. De 24-jarige koffieshophou der wordt gezien als de leider. Tegen hem werd twee jaar en zes maanden geëist. Tegen zijn beide broers van 22 en 21 jaar werd respectievelijk een jaar en zes maanden en een jaar en vier maanden geëist. De vierde deel nemer (25) aan de afranseling hoorde een jaar en zes maan den eisen. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft de PvdA-fractie in de Twee de Kamer kort geleden 'gedreigd met aftreden als die hem zou blij ven verwijten dat hij de Kamer niet naar behoren heeft ingelicht over de affaire-Bosio. De CDA-minister heeft dat gisteren gezegd in een vraaggesprek met NRC Handelsblad. In oktober besloot de Kamer de minister op te dragen de rijksre cherche een onderzoek te laten instellen naar de Bosio-zaak. Te vens besloot zij voorbereidingen te treffen een eigen onderzoek in te stellen. De fracties moesten alleen nog overeenstemming berei ken over een tekst waarin dat zou staan. Op 24 oktober verspreidde het ANP een concept-tekst waarin stond dat de Kamer de verstrekking van onjuiste inlichtingen door de minister hoog had opgenomen. Op 29 oktober verscheen de de finitieve tekst waarin de kritiek op de minister danig was afgezwakt. Uit het relaas van Hirsch Ballin blijkt nu dat de PvdA-fractie bezwe ken is voor de druk die de minister heeft uitgeoefend en daarom de tekst heeft bijgesteld. Overigens liet Hirsch Ballin gisteren de Kamer weten dat het on derzoek van de rijksrecherche nog minstens vijf maanden zal du- DEN HAAG THEO HAERKENS EN CEES VAN DER LAAN „Het is toch onredelijk dat de belastingbe taler moet opdraaien voor de kosten van de pleegzorg, zodat ouders een leuk erfenisje kunnen achterlaten." De woordvoerder van het ministerie van WVC vindt het heel nor maal dat iemand met veel geld zelf meebe taalt aan zijn verblijf in een verpleeghuis. Bewoners van bejaardentehuizen doen dat al. Toch ervaren veel mensen het als onrede lijk dat iemand die zijn leven lang zuinig is geweest zijn vermogen, bijvoorbeeld 50.000 gulden en een eigen huis, eerst moet opma ken. Zeker als er iemand anders in het ver pleeghuis ligt die al zijn geld heeft uitgege ven, en nu op kosten van de AWBZ precies dezelfde zorg krijgt. Sinds gisteravond staan die mensen niet meer alleen. Ook de Tweede Kamer wil wat doen aan de onredelijkheid die in dit sys teem is ingebakken. Op dit moment zijn er grote verschillen in de eigen bijdragen die bejaarden en bewoners van verpleeghuizen moeten betalen. Bejaarden betalen zoveel als ze kunnen opbrengen. Daarbij wordt eerst gekeken naar het eigen vermogen en het inkomen. Een plaats in een bejaardenoord kost 2500 tot 3500 gulden per maand. In een verpleeghuis kost een plaats soms wel 6000 gulden per maand. Patiënten vanaf 65 jaar betalen nu zelf hoogstens 2200 gulden per maand en zijn daarmee beter af dan een bewoner van een bejaardentehuis. Staatssecretaris Simons van Volksgezond heid wilde aan die ongelijkheid een einde maken door voor verpleeghuizen groten deels dezelfde regeling in te voeren als voor de bejaardenoorden. Alleen zou de maxi male eigen bijdrage niet onbeperkt worden, maar met 500 gulden worden verhoogd tot 2700 gulden. Zo verwachtte Simons hon derden miljoenen te besparen. De Kamer haalde echter een streep door de rekening. Gelijkstelling is prima, maar dan de andere kant op, zo lieten CDA, PvdA en WD in moties weten: afschaffing van de vermogenstoets in de bejaardenhuizen. Dat gaat in de toekomst zo'n 500 miljoen extra kosten. Dat bedrag kan mogelijk worden gecompenseerd door de AWBZ-premie met vijftig gulden te verhogen. Voor ouderen die hun geld niet willen 'opeten', bestaan op dit moment wel wat ontsnappingsmogelijkheden. Ze mogen 6800 gulden per jaar per kind belastingvrij schenken. De wetgeving is echter dermate ingewikkeld dat het vrijwel altijd nodig is om de notaris of een financieel deskundige in te schakelen. En daarnaast is het toege staan de gewone cadeautjes te geven voor één veijaardag. Het probleem is'echter voor werkelijk vermogende lieden een ver jaardagscadeautje van 1000 gulden 'ge woon' kan zijn, terwijl anderen uitgaan van een presentje van 25 of honderd gulden. De meest voor de hand liggende truc is om de dag voor opname al het geld weg te geven. Dat werkt echter niet. De peildatum voor het vermogen is namelijk niet de dag van opname, maar de dag twee iaar daar voor. Voor die tijd moeten ouderen hun vermogen dus uitgegeven hebben. Zo be zien lijkt het dat iedere oudere maar beter zo snel mogelijk van zijn geld af kan zijn. Maar dat is niet zo: wie zijn geld weggeeft zit immers zonder en heeft geen zekerheid dat hij spoedig zijn intrek kan nemen in een bejaardenoord. Wie gezegend is met een goede gezondheid, riskeert dat hij dan op zwart zaad komt te zitten. Daarvoor is ech ter wel een ontsnappingsmogelijkheid. Het is mogelijk in het testament te laten opne men dat het deel waar de kinderen wettelijk recht op hebben, tijdelijk naar de langstle vende partner gaat (die wordt zo be schermd tegen de hebzucht van de kinde ren). En toch tegelijkertijd te laten vastleg gen, dat het 'kindsdeel' over gaat naar de kinderen op het moment dat de langstle vende partner zijn intrek neemt in het be jaardentehuis. Ook daarvoor is echter de notaris nodig. Oosterwolde wil asielzoekers opvangen NIEUWSLIJN Vietnamese asielzoekers zijn niet veilig voor uitzetting als ze in kerken worden ondergebracht. Als de rechter hun asielverzoek definitief heeft afgewezen, zal justitie niet schromen hen daar op te pakken om hen vervolgens het land uit te zetten. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dat gisteren gezegd. Kosto noemde het kerkasiel „een ro mantisch begrip, dat in de Middeleeuwen en daarvoor heeft gegolden", maar dat nu in die zin niet meer be staat. nniui«r.rm Kosto: „Ik stel vast dat de Tweede Kamer zich met mij diep bewust is van het feit dat wij hier te maken hebben met mensen in nood. Maar ik stel ook vast dat het beleid niet door aanslagen, blokkades of door hongerstalcingen kan worden beïnvloed." CDA-woordvoerde Krajen- brink zei het beleid van Kosto „met overtuiging te steunen". PvdA-kamerlid Middel: „Een Verschillende kerkelijke organi saties in vooral het noorden van het land maken aanstalten kerk asiel te verlenen aan de honger stakende Vietnamese asielzoe kers. Enkele jaren geleden werd op die manier de uitwijzing van tientallen afgewezen Koerdische en Syrische asielzoekers maan denlang tegengehouden. De toenmalige CDA-staatssecreta- Korte-van Hemel overwoog hongerstaking kan nooit funge- de asielzoekers uit de kerken te halen, maar is er nooit toe over gegaan. Op het ogenblik zijn op ver- chillende plaatsen in het land ren als breekijzer." Middel wees er ook op dat er sprake is van een „gigantische precedentwer king", wanneer de overheid deze reeds afgewezen 119 Vietnamese asielzoekers in asielzoekers de hand over het hongerstaking. Een aantal van hen heeft schriftelijk laten vast leggen dat zij niet kunstmatig waardering te hebben voor i te worden, wan- mensen die nauwe banden zijn i zijn geraakt. Vijftien hongerstakers zijn in middels uitgeprocedeerd en kunnen het land worden uitge zet als hun lichamelijke toe stand dat toelaat. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gis teren steun betuigd aan Kosto, die het afgelopen weekeinde vier uitgeprocedeerde Vietna mese asielzoekers uit het land heeft laten zetten. Vrijwel alle partijen riepen de asielzoekers op hun hongerstaking ie stóp pen, omdat die toch geen zin heeft. met individuele elzoekers en vanuit hun be trokkenheid soms „genade voor recht" willen laten gelden. Maar de overheid heeft een andere taak, aldus Schutte. Die is er om rechtsregels te handhaven. Hoewel ook Groen Links vindt dat de Vietnamezen uit eindelijk het land moeten verla ten, pleitte deze fractie als enige voor het opschorten van uitzet tingen. De rest van de Kamer en Kosto voelen daar niets voor. Alleen bij asielzoekers die ern stig ziek zijn, wordt de uitzet ting uitgesteld. De vierjarige Rivka van der Eijk, dochter van een dierenverzorger van Ouwehands dierenpark in Rhenen, helpt haar vader thuis. Ze geeft daar de fles aan een chimpansee-baby. De moeder is door de bevalling van de tweeling zo verzwakt dat ze niet in staat is zelf die zorg op zien te nemen. Het andere apejong is inmiddels overleden. «foto anp Rabobank wil samenwerking in Oostenrijk De Rabobank heeft bijna over eenstemming bereikt met de Oostenrijkse coöperatieve Raif- feissen Zentral Bank over nau we samenwerking. De alliantie moet ertoe leiden dat alle klan ten gebruik mogen maken van alle diensten en kantoren van de twee banken. De Oostenrijk se bank wordt de vierde bank waarmee de Rabo gaat samen werken in Europa. De Raiffeissen Zentral Bank heeft in Oostenrijk 2500 kanto ren en heeft een marktaandeel van ongeveer 20 procent. De bank heeft een balanstotaal van bijna 100 miljard gulden en er werken 20.000 mensen. Rabo heeft 37.000 werknemers en ruim 208 miljard gulden op de balans. Om haar positie in buitenland te versterken, opent Rabo voor haar grote klanten eigen vesti gingen. Daarnaast wordt ge streefd naar samenwerking met andere grote banken. In Frank rijk is er samenwerking met Crédit Agricole, in Spanje met de Banco Popular en in Groot- Brittannië met Lloyd's Bank. In Duitsland bezit de Rabo 90 pro cent van de aandelen van de bank ADCA Rabo is nog in overleg met een grote, regionale spaarbank in Italië. Start over de grens DEN HAAG ANP Het uitzendbureau Start heeft vandaag een vestiging geopend in de Slowaakse hoofdstad Bra tislava. Uitzendbureaus zijn tot dusver een onbekend fenomeen in Tsjechoslowakije. Start, dat werkt zonder winstoogmerk, is gevraagd de helpende hand toe te steken bij het opzetten daar- OOSTERWOLDE WIM SCHRIJVER De Raad van Kerken in Ooster wolde is bereid om, als de nood aan de man komt, een groep uitgeprocedeerde Vietnamese asielzoekers kerkasiel aan te bieden. „Je probeert zo een mo rele drempel op te werpen", al dus de hervormde predikant Bob Haanstra van Oosterwolde. Oosterwolde is een van de ongeveer tweehonderd plaatsen die het zogenaamde Charter van Groningen hebben onder tekend, waarmee men zich be reid heeft verklaard in voorko mende gevallen vluchtelingen kerkasiel te verlenen. Het char ter is een initiatief van de inter nationale kerkelijke vluchtelin genorganisatie Inlia, die in Gro ningen is gevestigd. Inlia heeft Kosto gisteren per brief een voorstel gedaan om een uitweg te vinden in de situ atie van de hongerstakende Vietnamese asielzoekers. Inlia wil zelf een onderzoekcomms- sie naar Tsjechoslowakije zen den, waarbij een vertegenwoor diger van justitie welkom is. De staatssecretaris zou in het voor stel van Inlia moeten beloven dat hij in de tussentijd de asiel zoekers niet de grens overzet, terwijl de hongerstakers hun ac tie moeten opgeven. Inlia-directeur John van Til- borg vindt dit zelf een 'heel re delijk aanbod'. Mocht Kosto daar niet op ingaan, dan wil In lia toch die onderzoeksdelegatie op pad sturen en de asielzoe kers in de tussentijd desnoods in kerken onderbrengen. Naast de Raad van Kerken van Ooster wolde zijn nog vier plaatsen el ders in het land bereid om de Vietnamese asielzoekers kerke lijk onderdak te brengen. „Ie zou het als een soort, staakt-het-vuren kunnen zien", typeert Haanstra. Mocht blijken dat de Vietnamezen in Tsjecho slowakije niets te vrezen heb ben, dan zullen de asielzoekers de kerk weer moeten verlaten. „Dan valt er niets meer voor hen te doen". Hongerstakende Vietnamezen wachtten gisteren onder meer in het opvangcentrum in Echt op de dingen die komen gaan. Staatssecretaris Kosto toonde zich gisteren met steun van de Kamer opnieuw onvermurwbaar. •foto anp frtts widderhoven De zaak van de Syrische tra. „In zo'n geval is zo'n actie gen ten einde raad hun heil ...UtnKnnnn .mn h.mn innp tn Aivo „ml iiU vimml" ko/l/lan navnoLt in r\n L-nrL nnM vluchtelingen van twee jaar te rug bewijst volgens Haanstra hoe belangrijk goed onderzoek is. Het bleek dat de regering de asielzoekers toen wilde verwij deren op grond van tien jaar oude rapporten, aldus Haans dus wel degelijk zinvol' De gisteren door Kosto ge maakte opmerking dat kerkasiel een achterhaald begrip uit de Middeleeuwen is, vindt Haans- aldus de predikant, tra merkwaardig. Twee jaar ge leden, toen Syrische vluchtelin- hadden gezocht in de kerk, gold ook voor de PvdA als onge schreven wet dat kerken niet binnengevallen mogen worden, MAAK EEN FEEST VAN UW FEESTJE. DE HEINEKEN THUISTAP. De Heineken Thuistap draagt met z'n heerlijke tapbier flink bij aan de feest vreugde. Uit ieder vaatje tapt u 40 heerlijke Heineken Biertjes. Is er een feestje op komst? Haal dan een Thuistap bij uw slijter. En vraag meteen naar de speciale Heineken Thuistap Glazen. U vindt de Thuistap slijter, apart vermeld, in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3