Weg en wiel ruimte ten. Bel onze u parkeren 'Een Rolls rijdt niet, zij komt' om een 100% rake groep fig 7P autoliefheb- bers te berei- I j advertentie- KUÏlt afdeling. Autobedrijf V. HAASTEREN bv Velorama toont Nederlands fabrikaat Levering Lada weer op gang gekomen VW en Suzuki willen samen mini bouwen Yue Loong: veel geluk met snelle gazelle Donderdag 19 december 1991 Redactie: 023-150222* PETER LODEWUKS* Eindredactie: JAN VAN DER NAT •Vormgeving; RUUD BLOKHUIZEN 31 Italianen zijn niet gauw tevreden, zeker als het de vormgeving van au to's betreft Dus toen men daar aan het begin van de jaren zestig de nieuwe Ford Anglla onder ogen kreeg, werd er even een paar keer ge slikt. Die schaapachtig grijnzende grille en die wel zeer eigenaardig ge monteerde achterruit nee, dat kon eigenlijk niet Dus schakelde de Itali aanse Ford-vestiging ontwerper Giovanni Mlchelotti in om van de Ang- lia een echte auto te maken. En dit was het resultaat: de Ford Anglla To rino. Een keurige auto, dat wel, maar zonder alle leuke stijlelementen, die de echte Anglla zo herkenbaar maakten, volkomen nietszeggend. •ARCHIEFFOTO Voor informatie en 'n proefrit rn>i| Jk VN/V dealervoor Leiden en omstreken Potgieterlaan 32, Leiden. Tel. 071-314331-310800. Porsche-topman uit de bocht Een van de topmannen van het Duitse merk Porsche, Arno Bohn, heeft een onfortuinlijke proefrit gemaakt met een wagen uit zijn eigen fabriek, zo heeft het concern bekend gemaakt. Bohn maakte vorige week dinsdag op een proefterrein van de fa briek éen rit met een Porsche 911 Turbo, die speciaal was gepre pareerd om ingezet te kunnen worden bij races. De enorme hoeveelheid paardekrachten was de topman blijkbaar te veel want bij het versnellen vloog Bohn met de 911 uit de bocht. Hoe het met de auto is, heeft Porsche niet bekend gemaakt. Bohn is, na een kort verblijf in het ziekenhuis, inmiddels weer thuis om te herstellen. Sportieve Chrysler met beroemde namen Daytona, het beroemde Amerikaanse racecircuit en Carroll Shel by, de succesvolle constructeur en raceteam-eigenaar. Deze twee beroemde namen uit de geschiedenis van de Amerikaanse autosport verenigt Chrysler nu in een nieuw sportief topmodel: de Daytona Shelby. Deze Chrysler beschikt over een krachtige 2.5 liter turbomotor van 114 kW/155 pk en is zeer luxueus uitge rust. Onder meer een airbag, stuurbekrachtiging, elektrisch be- dienbare zijruiten, centrale deurvergrendeling en een elektrisch verstelbare bestuurdersstoel behoren tot de standaarduitrusting. De prijs: 61.675. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Het fietsmuseum Velorama in Nijmegen heeft er een nieuwe expositieruimte bij. De zaal is speciaal bestemd voor de uitstalling van fietsen van Nederlands fabrikaat. Velorama heeft daarvoor 35 fietsen op de kop weten te tikken. De oudste is een Scholte die in 1868 in Amsterdam gebouwd is. Verder zijn er houten doordraaiers (zon der rem) te zien uit de zeventiger jaren van de vorige eeuw, gefabriceerd door Burgers in Deventer. Van deze eerste Nederlandse fietsenfabriek staan er ook een kettingloze en een fiets met voorwielaandrijving. Fongers uit Groningen is vertegenwoordigd met een Hoge Bi. Gazelle, Sparta, Union, Veeno en Simplex presenteren oorspronke lijke oma- en opa-fietsen. De transportfiets van bakker, slager en kruidenier ontbreekt vanzelfsprekend niet, net als de tandem. Velorama heeft de expositie aangekleed met antieke affiches, originele emaille bor den, belastingplaatjes olie-, kaars- en car bidlampen. Vrijdag 20 december gaat het« vernieuwde Velorama officieel open. Met de nieuwe zaal vol Nederlands fabri kaat heeft Velorama nu een collectie van 300 fietsen in huis. De modellen geven een totaalbeeld van de ontwikkeling van de fiets in meer dan 200 jaar. Loopfietsen, botten- schudders, hoge bi's, draisines, driewielers, legerfietsen en ligfietsen staan in het gelid en de meeste zijn bovendien nog rijklaar. De echte oma-fiets, een Fongers uit 1903, staat sinds kort in het fietsmuseum Velorama in Nijmegen. Overigens hebben meer dan 2000 jaar gele den de Romeinen en Egyptenaren al geëx perimenteerd met iets dat op een loopfiets BLIKVANGERS Een iasbeschermer is nuttig voor wie met een lange jas aan fietst en voor wie een kind achterop vervoert. Helaas zijn het accessoi res van een soort plastic die snel stuk gaat. Gazelle presenteert nu samen met Dremefa (van onder andere Bobike kinderzitjes) jas- beschermers van polypropyleen, een nage noeg onbreekbare kunststof. Het materiaal is daardoor wat zwaarder dan de bekende gammele uitvoeringen. De jasbeschermers van Gazelle zijn gemak kelijk te monteren. Ze klemmen in de spat borden en hebben slechts twee hulpstukjes nodig voor de bevestiging aan het frame. De kleur is van rookglas en de prijs be draagt 10,95. Er is één uitvoering die past op wielen van 26,27 en 28 inch. De Aleko komt volgend jaar toch op de Nederlandse markt «foto gpd Zoiets als de Big Ben in München. Of spijkerblauw in de Houses of Parliament. Heel erg dus. Not done. Zo ziet de ware liefhebber van de Rolls-Royce een dreigende over name door BMW, de Bayerische Motor Werke. utrecht pi eter van de vuet „De Rolls-Royce is British en dat moet zo blijven", zegt Dolf Meijers, actief lid van de Dutch Section, de Nederlandse afde ling, van de Rolls-Royce Enthu siasts' Club. „U zult zich kunnen voorstellen dat er wat commode is ont staan. Beieren is toch niet écht wat men zich bij een Rolls-Roy ce voorstelt". Een auto van dit kaliber hoort hoe dan ook En gels te blijven. Helaas is het Ver enigd Koninkrijk in een diep dal beland. Een emsrige recessie teistert het land. Al is dat eerder gebeurd, constateert Meijers hoopvol, want toen is het tot opluchting van de Engelsen ook goed afgelopen. Zo'n tien jaar geleden dreigde Rolls-Royce eveneens in de greep te raken van een gretige buitenlandse autofabriek. Ford lag op de loer. Amerika is evenmin begeerlijk in de ogen van de Engelsman, maar Duitsland is erger. De helft van alle geproduceerde Rollsen gaat overigens naar de States. En dan zijn er natuurlijk nog de sjeiks. Langs de autowe gen in de Verenigde Arabische Emiraten ligt menig achteloos achtergelaten wrak van een Rol ls-Royce. Kamelen plegen 's nachts vanuit de kille woestijn de warmte van het asfalt op te zoeken en sjeiks plegen nogal te Rolls-Royce liefhebber Dolf Meijers bij de vroegere Rolls van prinses Juliana. «foio gpd «roland de bruin scheuren op hun wat overbodi ge snelwegen. De gevolgen zijn voor beide partijen verpletter end. De peperdure automobie len worden in het Verre Oosten wat minder nonchalant bere den. Japanners zijn er bij voor beeld veel zuiniger op. De Phantom VI Ceremonial Sta te Landaulette, die 3,5 miljoen gulden kostte, is al enige tijd ge leden uit de produktie geno men. Eén exemplaar is in het land van herkomst tot monu ment verklaard. Een andere Phantom is in handen van de Sultan van Brunei. Deze olie magnaat beschikt verder over een eigen vliegveld waar hij met zijn Boeings pleegt rond te taxiën, zoals een modale Neder lander met zijn elektrische trein speelt. En dan is er nog een ver mogende dame in Zwitserland met een Phantom, weet Dolf Meijers, maar haar naam wil hem niet te binnen schieten. Meijers heeft zelf menige Rolls tot zijn beschikking, zij het min der dure exemplaren. Zevenen- eenhalve ton is relatief goed koop. Zo bezit hij de vroegere Rolls van Prinses Juliana. „Wij beschikken over de koninklijke automobiel sinds zij aftrad". Hij koestert het koninklijke vervoer middel. „Onze vroeger vorstin was zeer aan haar Rolls gehecht. Onze huidige koningin heeft een wat eenvoudiger vervoer middel. Zij meent zich te moe ten verplaatsen in een verleng de Fora Scorpio". Van een auto wil hij eigenlijk niet spreken. „Want hier is sprake van de absolute perfec tie. Een Rolls-Royce rijdt niet. zij komt er aan. Een licht tikje op de starter volstaat om de motor tot geluidloze extase te brengen". Vijfhonderd, voornamelijk zeer oude tot oude, Rolls-Royces rij den over de Nederlandse we gen. Dat is relatief veel voor zo'n klein land. Menig bekende Nederlander beschikt over een dergelijke automobiel. Meijers wil de namen niet noemen. „De meeste leden van onze club wil len dat ook niet weten. Ze hou den dat liever privé". Cabaretier Henk Elsink wilde wel weten dat hij zijn jongens droom had verwezenlijkt. Hij liet zich gaarne zien in zijn don kerblauwe Rolls. Hij zette zijn pronkstuk echter met bloedend hart aan de kant nadat vanda len veelvuldig het automobiel tot doelwit kozen. Gouden tijden voor de compactauto haarlem pl Het autorijden wordt steeds duurder, de file- en parkeerpro blemen steeds groter en dus lijkt de kleine auto een gouden toekomst tegemoet te gaan. De autofabrikanten zien dat ook in en onderzoeken stuk voor stuk de mogelijkheid om met een model in de zogeheten compactklasse op de markt te komen. Binnenkort zullen modellen als de ruim dertig jaar oude Mini en de razend populaire Fiat Panda derhalve te maken krij gen met een toenemend aantal concurrenten. De Panda krijgt zelfs gezelschap van een nieuwe compactauto uit eigen huis in de vorm van een geheel nieuwe Fiat 500. Volkswagen en Suzuki gaan mogelijk samen werken aan een opvolger voor de Seat Marbella. De Duitse fabrikant als eigenaar van het Spaanse merk Seat en het Japanse Suzuki als specialist op het gebied van kleine auto's, bekijken op het moment de mogelijkheden voor zo'n geza menlijk avontuur. Officieel gaat het om een 'nieu we, kleine personenauto voor de Europese markt'. De Seat Marbella, die destijds voor 'het Volkswagen-tijdperk' werd ont wikkeld uit de Fiat Panda, lijkt daarbij de grootste kandidaat om door de nieuwe auto opge volgd te worden. Dit model is al vele jaren op de markt en tegen 1995 aan vervanging toe. Er lo pen nu jaarlijks zo'n 100.000 Marbella's van de band. Suzuki zou de nieuwe auto kun nen gaan inzetten als opvolger van de Alto, waarmee men naast West-Europa en Japan ook goed denkt te kunnen sco ren op 'de nieuwe markten' Zuid- en Oost-Europa. Voor Volkswagen heeft de mo gelijke samenwerking als voor deel dat Suzuki zich al in Spanje heeft genesteld. Sinds kort be zitten de Japanners namelijk een controlerend belang in de Land Rover Santana-fabriek, waar de Suzuki SJ en Vitara naast een versie van de Land Rover worden gemaakt. leek. Pas in 1817 kwam de Duitser Drais von Sauerbronn met een bruikbare loop fiets. Deze was van hout gemaakt en de fiet ser kon zich zittend voortbewegen door met beide benen te steppen. Het model werd in Engeland en Amerika nagemaakt, tot de Schotse smid Kirkpatrick MacMillan in 1839 met een hefboomconstructie kwam om de fiets met de voeten van de grond aan te drijven. Het museum is gelegen aan de Waalkade 107 in Nijmegen, dagelijks open van 11 tot 17 uur, maar gesloten op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag. BLIK IN HET VERLEDEN groningen pl/gpd Met het Vikingschip in het logo grijpt Lada terug naar het verle den, toen schepen vanuit Scan dinavië, over de Wolga en zijri vieren als de Lada, Moskou en omgeving voorzagen van de noodzakelijke levensbehoeften. Met de levering van auto's naar Europa is het de laatste tijd niet zo best gegaan. Mijnstakingen, een felle kou, een materiaalstop en een staatsgreep waren be paald geen ideale omstandighe den om als fabrikant aan de le veringsverwachtingen van de Nederlandse importeur Gremi te voldoen. Maar zeker 1.500 minder auto's kunnen verkopen dan gepland, dat hakt erin bij een autofirma. Het dieptepunt lijkt nu echter voorbij en er breekt volgens ad junct-directeur F.W. van der Kamp „een welkome en interes sante tijd aan, waarbij het her stel in zicht is". Voor '92 ziet hij mogelijkheden om met het nieuwe sedanmodel Samara Di va, het verkoopaantal op 5.000 stuks te krijgen. Over twee jaar moet dat aantal zijn opgeschroefd naar 8.000 auto's. Twee nieuwe modellen, de Tavria en de Aleko, moeten dat aantal samen met de Lada's zien te realiseren. De Samara Diva is een volwaar dige 5-zitter, die met 19 cm ex tra lengte een kofferbak van ruim 440 liter inhoud heeft. De ze Samara heeft dezelfde speci ficaties als het 5-deurs hatch back model, is van de meest gangbare gemakken voorzien en biedt een redelijk aange naam rijcomfort. De Diva 1.3 kost 20.275 en de 1.5 komt op ƒ21.475. De Tavria is het kleinere model dat Gremi midden '92 verwacht. Er moet nog het nodige aan de kwaliteit verbeteren en de type goedkeuring van de auto zal ook niet al te makkelijk zijn. De auto is 3,70 meter lang, weegt 770 kilo en is voorzien van een 1.0 liter motor. Met het voornemen het model Aleko in Nederland op de markt te brengen komt Gremi terug op het begin dit jaar genomen besluit 'definitief een punt te zetten achter het Aleko-project.' Volgens Van der Kamp is de kwaliteit van deze auto en het te verwachten aanbod van moto ren inmiddels zo sterk verbe terd dat de Aleko nu wel aan trekkelijk wordt geacht voor de Nederlandse markt. Van de Aleko komt een comple te lijn van stationwagon, sedan, hatchback en bestel in de ver koop. De motoren (1.6,1.8 en later ook 2.0 liter en diesel) zul len voldoen aan de Amerikaan se US'83-norm voor de uitstoot van uitlaatgassen. De 4,35 meter lange Aleko zal naar. verwachting volgend jaar leverbaar worden voor een prijs vanaf ongeveer 20 mille. den haag gpd Begin dit jaar stond de Yue Loong als Europese primeur op de Auto-RAI. Een voor ons geheel nieuw Taiwanees merk, waarmee Nederland op 17 ja nuari als eerste kennis maakt. Wij hebben onlangs proefgere- den in de Yue Loong Veel Geluk) en de eerste indrukken zijn zeker niet slecht. Het model Feeling laat niet di rect zien wat de naam letterlijk betekent. 'Snelle gazelle' is iets te veel van het goede voor deze aangepaste kopie van de Nissan Stanza/Bluebird. De 4,45 meter lange en ruim 1.000 kilo zware auto ziet er robuust uit en biedt van binnen royale zitruimte. Nogal bedaagd komt het instru mentarium over. Rijkelijk voor zien van elektrische snufjes en waarschuwingslampjes, lijkt het erop dat de fabrikant teruggrijpt naar de vroegere Japanse aan pak. Een aanpak die inmiddels is verlaten, nu de meeste mer ken stevig in het zadel zitten. De Yue Loong stuurt ondanks zijn bekrachtiging tamelijk zwaar en in de bochten helt de koets behoorlijk over. Geen aanmerkingen op de tech niek, die rechtstreeks uit de Nis san-fabriek afkomstig is. Alleen zou de motor iets minder rauw mogen klinken. Opvallend is de aanwezige 'si- de-impact', die al vanaf 1987 op de Yue Loong-modellen zit. Die nu met veel tamtam aangekon digde botsbestendigheid van opzij bij de nieuwste Europese auto's, hadden de Taiwanezen dus al lang in huis. Importeur Eurimpo, onderdeel van de Abemy Groep, verwacht in januari een prijs van onder de 30 mille. Er komen twee 1.8 versies van 97 pk/71 kW en één 1.6 model van 88 pk/65 kW. De Feeling 1.8 is leverbaar als LSX en GTX en de 1.6 alleen als LS. Het topmodel is uitgerust met stuurbekrachtiging, aircon ditioning, een deelbare achter bank, elektrisch bediende ra men ep spiegels. Yue Loong is de enige grote au tofabrikant in Taiwan. Sinds 1953 fabriceert men op dit ei land ter grootte van Nederland al auto's. Die werden ooit ook naar België verscheept. De fabriek assembleert de Nis san Sunny onder de naam Sen- tra en de Nissan Primera. Er ko men nog modellen onder en boven deze Yue Loong Feeling en verder staat er een bestelau to op stapel met een laadver mogen van rond de 1500 kilo. Midden 1993 komt de Yue Loong ook in België op de markt en daarna volgen andere Europese landen. Vanaf juli volgend jaar zullen de modellen aan de US'83 norm voor de uitstoot van uitlaatgas sen voldoen. Nu komen de au to's nog niet verder dan de K6- norm kant en klaar in de haven van Rotterdam aan. gp"".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31