Feiten 'Ze zitten nog steeds op het juiste spoor' Republieken kunnen oude afspraken negeren Historisch nieuwjaarsfeest spreekt niet iedereen aan Donderdag 19 december 1991 H DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Optimisme over onderhandelingen Zuid-Afrika „Ik ben er van overtuigd dat we de komende vier, vijf jaar een overgangsrege ring van nationale eenheid zullen hebben. Zo'n rege ring, waarin de hoofdrol spelers in de Zuidafrikaan- se politiek zullen zijn verte genwoordigd, zal het land besturen, terwijl de partij en onderhandelen over een nieuw politiek bestel." CORRESPONDENT Frederik van Zyl Slabbert was jarenlang de liberale troefkaart in het blanke parlement van Zuid-Afrika: een goed spreker, gehaaid debater, en in het bezit van een 18 karaats charisma. Halverwege de jaren 80 kreeg hij echter genoeg van het mach teloze ageren in de schaduw van de regerende Nationale Partij (NP) en de zwarte buiten parlementaire oppositie. Hij verliet het parlement en stichtte Idasa, het Instituut voor een Democratisch Alternatief voor Zuid-Afrika. Idasa organiseerde de eerste geruchtmakende ont moeting tussen Afrikaner intel lectuelen en prominente ANC- ers en bracht daarmee de toen malige president Botha tot ra zernij. Dankzij deze geloofsbrieven wordt Van Zyl gezien als een bruggenbouwer tussen het be wind in Pretoria en het ANC. Een rol die hij deelt met dr. Os car Dhlomo, ooit secretaris-ge neraal van de Zulu-beweging Inkatha en nu oprichter van het Instituut voor een Veel-Partijen - Democratie, 1MPD. Zij worden genoemd als de aan gewezen figuren om in te grij pen als de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel vastlopen. Van Zyl en Dhlomo moeten dan doen wat kabinets informateurs in de vaderlandse politiek doen: het in kaart bren gen van het mijnenveld en de onstnappingsroute aangeven. Conferentie Deze operatie begint morgen in Zuid-Amka wanneer de belang rijkste partijen aanschuiven aan de onderhandelingstafel voor Frederik van Zyl Slabbert: „Ze kunnen aan de top mooie documenten ondertekenen, maar als de achterban niet weet wat het allemaal betekent dan ben je niet veel opgeschoten." foto bert verhoeff de grootste politieke gebeurte nis in de geschiedenis van het land: de veel-partijenconferen- tie, waar het nieuwe politieke bestel, waarin de zwarte Zuid afrikanen voor het eerst vol- De problemen met het nieuwe politieke bestel zijn daarente gen lastiger. Over de principes is de kloof tussen de partijen wel te overbruggen: beide wil- derheid via een veto haar on welgevallige wetgeving kan blokkeren. Het ANC wil een zo sterk mogelijke staat om te kun nen beginnen met de „herver- burgers zul len worden, gestalte moet krijgen. Zo wel Dhlomo als Van Zyl zijn 'gema tigd optimis tisch' over het verloop van dit pro- Morgen beginnen in Zuid-Afrika de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel. De nieuwe grondwet moet van de zwarte meerderheid van het land voor de eerste keer volwaardige burgers maken. Wat mag van deze onderhandelingen verwacht worden? Peter van Nuijsenburg sprak met dr. Frederik van Zyl Slabbert en Oscar Dhlomo, zeer waarschijnlijk hoofdrolspelers in deze historische gebeurtenis. zal geen one venredig gro te invloed van minder heden dul den. Te snel Deze ontwik kelingen vin den natuur- De voorstellen waarmee de re- verkiezingen via het systeem lijk niet in een politiek vacuüm gering en het ANC tegenover el- van evenredige vertegenwoordi- plaats. Een van de grootste ge- kaar gaan zitten, lijken op het eerste gezicht onverenigbaar, r Dhlomo en Van Zyl wijzen gerrechten e er beiden op dat dit de uit gangsposities van de partijen zijn. Bij het begin van onder handelingen wordt altijd hoog ingezet, en dit is geen uitzonde ring. Maar voor aJle deze ge schillen lijken compromissen voorhanden. ke rechtspraak. Maar de routes die zij naar dit doel hebben uitgestippeld, lo- die het proces bedreigen, s het feit dat de politieke leiders i onafhankelij- te vaak te snel gaan voor hun aanhangers. „Ze kunnen aan de top mooie documenten onder tekenen, maar als de achterban pen in tegengestelde richtingen, niet weet wat het allemaal bete- De regering wil uitkomen bij kent, dan ben je niet veel opge- i de macht van schoten", meent Van Zyl. Dat bevolkingsgroepen. „De Klerk moet de blanken geruststellen, maar ook voorbereiden op het einde van hun privileges." Man dela op zijn beurt moet de zwarten duidelijk maken dat ze niet binnen 24 uur het paradijs op aarde mogen verwachten. Wat dat aangaat, schieten beide leiders zonder meer te kort", zegt Dhlomo. Een andere bedreiging voor de levenskansen van de nog onge boren democratie wordt ge vormd door partijen die niet aan de onderhandelingen deel willen nemen.Als de extreem rechtse Konservatieve Partij (KP) of de extreem-linkse Azapo geen deel uitmaken van de op lossing, is dat een regelrechte ondermijning van de stabili teit", aldus Van Zyl. Economie De beroerde staat van de eco nomie wordt door zowel Dhlo mo als Van Zyl genoemd als een ander obstakel op de weg naar het „nieuwe Zuid-Afrika". „Het conflict over de economie is minstens even belangrijk als dat over de politiek", aldus Van Zyl. Dhlomo put hoop uit de vorde ringen die hij in het economen- debat bespeurt. Er zijn volgens hem steeds minder mensen die in onversneden kapitalisme of staatssocialisme de formule voor het toekomstig econo misch beleid zien. Sinds het begin van de semi-re- volutie in Zuid-Afrika, in febru ari 1990, was de goede relatie tussen president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela voor nerveuze Zuid- afrikanen een solide houvast. Deze verhouding is sedert de onthulling van het Inkatha- schandaal, de geheime finan ciering van de Zulu-beweging door de regering, aan slijtage onderhevig. Beide heren vegen elkaar tegenwoordig stevig de mantel uit en beschuldigen el kaar regelmatig van kwade trouw. Dat is aldus Dhlomo en Van Zyl geen reden tot paniek. Dhlomo: „Dat hoort nu een maal bij het politieke spel. Maar écht, ze zitten nog steeds op het juiste spoor." de centrale overheid zo klein mogelijk is en de blanke min- geldt vooral voor de toekomst verwachtingen van de diverse Leidse volkenrechtdeskundige Von der Dunk: LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU „Het is terecht dat de wereld haar adem inhoudt bij de staat kundige ontwikkelingen in de Sovjetunie", stelt volkenrecht deskundige F.G. von der Dunk van de Leidse universiteit. Hij wijst daarbij op het volkenrech telijk beginsel dat nieuwe staten zien niet hoeven te houden aan verdragen die door de vorige staat werden afgesloten. „Dus ook de wapenakkoorden van Gorbatsjov kunnen de republie ken aan hun laars lappen. Juri disch kunnen de VS en de Eu ropese Gemeenschap daar niets aan doen". Nog steeds staan in wat ooit de Sovjetunie was enorme hoe veelheden kernkoppen ge bruiksklaar, terwijl die volgens de ontwapeningsakkoorden ontmanteld zouden worden. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) doet zijn best om de republieken die on afhankelijk willen worden, aan de verdragen te houden die des tijds door Gorbatsjov zijn geslo ten. „Er is in het internationale recht", zo stelt Von der Dunk, „een 'schone-lei-beginsel' en dat gaat zeker op voor staten als Rusland, Witrusland en de Oek raïne, die het nieuwe Euro-azia- tische gemenebest hebben op gericht. Het is zeer waarschijn lijk dat Jeltsin c.s. daaruit poli tieke munt willen slaan. Zij wil len misschien wel van die wa pens af, maar dan moet er wel wat tegenover staan". Een an der gevaar is dat de staten zich niet aan verdragen hoeven te houden, die zijn opgesteld om te voorkomen dat andere lan den aan kernwapens kunnèn komen. „Er zijn genoeg onfrisse jongens in derde-wereldlanden die in de rij staan om kernge leerden uit de voormalige Sov jetunie voor aanzienlijke bedra gen voor zich te laten werken". Volgens Von der Dunk zijn de termen die de laatste weken in verband met de voormalige Sovjetunie zijn gevallen, weinig zeggend. Neem het gemenebest dat de drie Slavische republie ken twee weken geleden in Brest met elkaar overeenkwa men. Het was daarbij de bedoe ling dat de Russische Federatie, Witrusland en de Oekraïne één munt zouden gebruiken en één defensiemacht op de been zou den brengen. Of dat ook lukt wanneer de Centraalaziatische en een deel van de Transkau- kasische republieken erbij ko men valt nog te bezien. „In het enige gemenebest dat wij kennen, dat van Groot-Brit- tannië en zijn voormalige kolo niën, worden dat soort over heidstaken juist niet gezamen lijk uitgevoerd. Die vorm is een heel zwakke confederatie met heel weinig gemeenschappelij ke dingen. Eens in de zoveel tijd komen de ministers van buiten landse zaken en de regeringslei ders bij elkaar, maar veel meer stelt het niet voor. Landen als Canada en Nieuw-Zeeland kon den het Engeland van Thatcher echt niet dwingen om anders met Zuid-Afrika om te gaan", zo zegt Von der Dunk. Confederatie Volkenrechtelijk gezien wordt er bij statenbonden een onder scheid gemaakt tussen confede raties en federaties. Het grootste verschil is dat bij de eerstge noemde geen allesoverheersend centrum is. „De confederatie is ook de vorm waarnaar de Sov jet-republieken streven, hoewel ze dat dan weer een gemene best noemen. Zij willen bij voorbeeld een soevereine staat zijn, maar wel bepaalde zaken samen met anderen doen. Maar dat is dan puur uit overwegin gen van efficiëntie en niet om dat ze zo graag bij elkaar wil- F.G. von der Dunk; „De republieken kunnen de wapenakkoorden aan hun laars lappen". len". Von der Dunk zegt dat on der de vlag van confederatie echter een heel scala aan sa menwerkingsverbanden kun nen varen. „In principe kun je vanuit een confederatie beslui ten om behalve munt en leger, ook onderwijs, economie en noem alles maar op, op centraal niveau te regelen. Wanneer zij maar het besluit kunnen nemen om taken af te stoten naar een hoger gezag". Het grote vprschil tussen het Unie-verdrag van Gorbatsjov en het gemenebest van Jeltsin en de zijnen, is volgens Von der Dunk dan ook voornamelijk psychologisch. De president van de Sovjetunie wil namelijk dat vanuit een centrale over heid, die natuurlijk in Moskou zetelt, de republieken van bo venaf te regeren. „Maar ook hier geldt dat er een enorme hoeveelheid aan variaties denk baar zijn. Als je hetUunie-ver- drag en het gemenebestakkoord inhoudelijk naast elkaar legt, moet je concluderen dat daar tussen weinig verschil bestaat". Brussel De Europese Gemeenschap is ooit begonnen als een confede ratie waarbij macht beetje bij beetje naar Brussel afgeschoven werd. „Op dit ogenblik moet je constateren dat dit proces al zo lang aan de gang is dat er een heel complex stelsel van wetten, afspraken en verdragen is ont staan. Je zou kunnen zeggen dat •foto holvast binnen de EG op economisch gebied er een federatie is ont staan". Het vergelijken van termen vindt Von der Dunk een hache lijke zaak.Als je ziet hoe in twee weken het zogenaamde Slavische en straks Euro-aziati- sche gemenebest al weer ver schillend door de deelnemende republieken wordt geïnterpre teerd, moet je bij alles vraagte kens zetten. De een wil nu weer zeggenschap over de nucleaire wapens houden, terwijl de an dere niet wil afzien van een centrale bank waardoor een ge meenschappelijke munt weer op het spel staat. Over de term gemenebest zoals die door Jelt sin wordt gebruikt, ben ik dan ook erg argwanend". Boris Jeltsin en Nursultan Nazerbajev. Rode vlaggen en sterren op het Kremlin. Het lot van de vlag is bekend: op oudejaarsavond zal de vlag voor het laatst worden gestreken, wanneer de regering van de Russische Federatie het Kremlin 'overneemt', foto ap boris yurchenko MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Volgens Boris Jeltsin en de zij nen zal er een groots nieuw jaarsfeest worden gehouden op het Rode Plein, waarvan het hoogtepunt zal zijn het strijken van de rode vlag die sinds de re volutie boven het Kremlin wap pert. „De Sovjetunie is dood, lang leve het gemenebest", zul len allen roepen. Michail Gorbatsjov gaat met pensioen, dankzij Jeltsin, die nu gaat over het drukken van roe bels. Rusland neemt de reste rende regerings-'structuren' over van de oude Sovjetunie dat betekent alle vergulde palei zen binnen het Kremlin. Jeltsin zal het kantoor van Gorbatsjov in het Kremlin overnemen, een toevoeging aan zijn persoonlij ke politieke overwinning die ook al Gorbatsjovs zetel in het oude centrale comité van de Communistische Partij inhield. Maarschalk Jevgeni Sjaposjnik- ov, de intelligente luchtmacht officier die nu Gorbatsjovs mi nister van defensie is, wordt de hoogste militaire commandant van de nieuwe verenigde strijd krachten van het Gemenebest van Euro-aziatische Onafhanke lijke Staten. Als Jeltsin zijn zin krijgt, wordt er niet gekibbeld over de zeggenschap over de kemwapenknop omdat alleen Rusland kernwapens zal bezit ten. Maar dat is het punt waarop dit grootse visioen voor de laatste momenten van de voormalige communistische staat plotse ling vertroebelt. Er kan gefeest worden op het Rode Plein, maar een nieuw gemenebest met vol waardige lidstaten zal heel wat meer vergen. Een reden daarvoor is dat de president van het verre Kazach- stan, Nursultan Nazarbajev, zegt niet van plan te zijn om toe te staan dat de kernwapens op zijn grondgebied worden ge transporteerd naar Rusland. Dit ongeacht wat voor activiteiten worden ondernomen door Oek raïne of Witrusland, de andere twee republieken waar kernwa pens liggen opgeslagen. Het heeft Nazarbajev zeer geër gerd dat Jeltsin hem niet samen met de andere Slavische repu blieken heeft uitgenodigd voor de oprichtingsvergadering van het gemenebest. In het ergste geval zal hij Jeltsin betichten van een etnische smet omdat hij iedereen die niet slavisch is heeft geweigerd. Op zijn best zal hij het Jeltsin betaald zetten door de afronding van het ge menebest te vertragen. In het algemeen heeft Nazarba jev een heel verschillende op vatting van de rol van Kazach- stan binnen het gemenebest dan Jeltsin. Het komende weekeinde heeft Nazarbajev een ontmoeting met Jeltsin en de leiders van de vier centraal-aziatische repu blieken om te praten over de voorwaarden voor aansluiting bij het gemenebest. Tot nu zijn zij alleen in principe akkoord met aansluiting en het kan zijn dat heel wat meer overtuigings kracht nodig is dan in tien da gen kan worden uitgeoefend voor het ondertekenen van een verdrag dat nieuwe onafhanke lijke staten bindt aan iets wat lijkt alsof het wordt geleid door 'Grote Broer Rusland'. foto afp mike persson Vooruitlopend op de gebeurte nis van dit weekeinde in de Ka- zachstaanse hoofdstad Alma- Ata zei Nazarbajev dat Kazach- stan er nooit in zou toestem men iemands 'kleine broertje' of iemands 'grondstoffendepot' te worden een verwijzing naar de overvloedige mineralen, olie en gas. Hij heeft ook al geklaagd over de ambities van Jeltsin om Rus land de permanente zetel in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties te laten overnemen die eens werd bezet door de Sovjetunie. Wanneer de zetel wordt overgenomen, zou dat moeten gebeuren door 'het Ge menebest', niet door Rusland, aldus Nazarbajev. Hoeveel hiervan niet meer is dan hoogdravende retoriek van een verheven kameraad en hoe veel Nazarbajev, die ooit een sterke bondgenoot was van Gorbatsjovs alternatieve unie verdrag, echt van plan is te ge bruiken om de laatste onder handelingen over het gemene best op te rekken, zal een van de belangrijkste factoren vor men voor de snelheid waarmee de besprekingen worden afge rond. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2