Economie Parijs wil fusie cea en Thomson Thomassen verlaat met stille trom tobbend Intematio-Müller 'Gulden voorlopig een blijvertje' Hollywood blij met Japanse Dagoberts Meldingsplicht voor beleggers Beleggers die een zeggenschap van 5 procent of meer hebben in een Nederlandse onderneming die is genoteerd op een binnen de EG gevestigde effectenbeurs, moeten dit vanaf 1 februari melden. Wie hier opzettelijk niet aan meewerkt, pleegt een eco nomisch delict en riskeert een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar. Dit vloeit voort uit een door de Eerste Kamer aange- Handelaren optiebeurs woedend De handelaren op de Amsterdamse optiebeurs zijn woedend op algemeen-directeur Westerterp. die vandaag overigens afscheid neemt. Deze heeft vorige week aan de pers de conclusies van een rapport gepresenteerd over de toekomst van de optiehandel in Amsterdam. De commissie die het rapport heeft opgesteld, vindt dat de optiebeurs moet overschakelen op beeldschermen - handel. Daardoor zouden 85 van de 260 banen verdwijnen Economie in 1992 minder rooskleurig De groei van de Nederlandse economie maakt dil jaar een pas op de plaats, terwijl de verwachtingen voor volgend jaar minder florissant zijn. Het uitgangspunt voor de economie is echter zeer solide door de lange periode van gunstige ontwikkelingen. Dat is kort samengevat het beeld dat naar voren komt uit de jaarlijkse enquête van de Kamers van Koophandel. Nieuw onderzoek naar boterfraude De Europese Commissie is een nieuw onderzoek gestart naar de Nederlandse controle op de levering van boter aan de EG. Hel gaat om de zogenoemde Nizo-boter, die volgens een bepaald procédé is gemaakt. Hoewel deze boter niet in aanmerking kwam voor de EG-opkoopregeling, zouden Nederlandse fabri kanten tussen 1982 en 1987 grote hoeveelheden voor interventie hebben aangeboden. De Gemeenschap zou daarmee voor mil jarden guldens zijn benadeeld. Frankrijk ligt dwars in GATT Frankrijk verwerpt bij voorbaat de tekst van hel ontwerp-ak koord voor de liberalisering van de wereldhandel dat directeur- generaal Dunkel van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), morgen presenteert. Volgens Parijs bevat het stuk van Dunkel alleen de Amerikaanse visie op de wereld handel. Volgens de Franse minister van landbouw Mermaz heb ben de Amerikanen op landbouwgebied geen enkele concessie gedaan. Door de Franse houding dreigt opnieuw een mislukking van de zogenoemde Uruguay-ronde. Vorig jaar december liep het overleg ook al vast op onenigheid tussen de VS en Europa over het landbouwbeleid. Een container wordt in Hongkong aan boord geladen van het containerschip de Nedlloyd Asia van het Nederlandse transportconcern Nedlloyd. Het dek van het schip lijkt op een bouwterrein, maar is uniek in zijn soort. Het bevat talloze ijzeren 'gangen' waarin de containers worden klemgezet. Sjorren is dan niet meer nodig. foto epa michael porro Nederlciiidsche Bankpresident Duisenberg: Donderdag 19 december 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: HANS BOEZELUN NIEUWSLIJN Om Duitsland en Japan aan te kunnen De Franse regering wil het electronica- en defensiebedrijf Thomson laten fuseren met de niet-militaire nucleaire en electronica-afdeling van CEA-Industries, de kern van de Franse nucleaire industrie. Dat is gisteren door Parijs be kendgemaakt. Samen kunnen de twee de concurrentie uit Duitsland en Japan moeiteloos aan, zo denkt de rege ring. PARUS AP-Rtr Premier Edith Cresson heeft topman lean Syrota van hel nu- cleaire-brandstoffenbedrijf Co- gema opdracht gegeven met de betrokken bedrijven overleg te plegen en vóór l februari ver slag uil te brengen over de haal baarheid van de fusie. De fusie zou in de eerste helft van 1992 haar beslag moeten krijgen. Kabinetswoordvoerdèr en mi nister van cultuur Jack Lang omschreef de voorgenomen fu sie als „de belangrijkste stap'" in de staatsindustrie sinds de op richting van de oliemaatschap pij Elf-Aquitaine in 1976. De nieuwe onderneming valt het beste te vergelijken met het Ja panse Toshiba-concern, aldus Lang. CEA-Industries en Thomson hebben een geza menlijke omzet van meer dan 26 miljard gulden per jaar. Een van de doelen van de fu sie is om sommige verlieslijden de activiteiten van Thomson te voorzien van een nieuwe kapi taalinjectie, afkomstig van de succesvolle en welvarende Franse nucleaire industrie. Vol gens de krant Le Monde over weegt de regering binnenkort soortgelijke initiatieven te ont plooien voor de door de staat gecontroleerde computer- en luchtvaartindustrieën. Hoe de structuur van het nog op te richten concern eruit zal zien, is onduidelijk. Premier Edith Cresson zou nog gesprek ken voeren met afgevaardigden van Thomson, CEA, France Te lecom, Compagnie Generale des Matieres Nucleaires en het Franse staatselektriciteitsbe- drijf. Volgens de zegsman van de regering zal de Franse Staat de meerderheid van de aande len in de nieuwe groep krijgen. Uit eerste reacties blijkt dat de Franse industrie de plannen van Cresson eerder beschouwt als een poging om verliesgeven de ondernemingen te redden dan als een voornemen om een levensvatbaar concern op te bouwen. Het Franse financiële dagblad Les Echos heeft de groep al omschreven als „een reus met de voeten in de klei." Bij Siemens in Nederland was vooralsnog geen reactie op de Franse plannen te krijgen. DEN HAAG ANP De gulden is de eerstkomende veertig jaar niet uit het Nederlandse betalingsverkeer weg te denken. De nationale munten zullen nog lange tijd naast de toekomstige nieuwe Europese eenheidsmunt, de ecu, blijven be- Die voorspelling doet de president van De Nederlansche Bank (DNB), dr W. Dui senberg, deze week in een gesprek met De Werkgever, het blad van de christelijke werkgeverscentrale NCW. tijdens de EG-topconferentie in Maas tricht begin vorige week, spraken de elf re geringsleiders en het Franse staatshoofd af om de derde en laatste fase van de Europe se Monetaire Unie (EMU) uiterlijk op 1 ja nuari 1999 te laten ingaan. Dan moet ook de ecu in gebruik worden genomen. Vol gens Duisenberg is het echter heel goed denkbaar dat aan artikelen in winkels twee prijskaartjes zullen hangen, één met een bedrag in ecu's en één met een bedrag in guldens. De bankpresident vergelijkt de invoering van de ECU met de manier waarop in Ne derland een nieuw bankbiljet wordt geïn troduceerd. „Vroeger hadden we een biljet van honderd gulden met de beeltenis van Michiel de Ruyter. Dit biljet is vervangen door de snip. Beide biljetten zijn een aantal jaren in omloop geweest. Toen de biljetten met De Ruyter officieel uit de roulatie wer den genomen, is afgesproken dat zij nog dertig jaar kunnen worden ingewisseld bij De Nederlandsche Bank. Iets dergelijks, maar dan veel gecompliceerder, verwacht ik ook bij de invoering van de Europese munt", aldus de Bankpresident. Duisenberg laat verder weten tegenstan der te zijn van het kabinetsplan om de pen sioenreserves van het ambtenarenpen- sioenfonds ABP mee te laten tellen bij de berekening van de overheidsschuld. Daar door bedraagt de schuld minder dan 60 procent van het Bruto Nationaal Produkt (bnp - wat de Nederlanders met elkaar pro duceren). de gestelde grens om toe te kun nen treden tot de EMU. Zonder gebruik te maken van de pensioenreserves bedraagt de overheidsschuld zo'n 80 procent van het bnp, waardoor Nederland buiten de boot dreigt te vallen. Duisenberg:., Als we op die manier gaan corrigeren, dan weet ik er nog wel een paar. Dan kunnen Frankrijk en Italië met het idee komen om rekening te houden met de zeer florissante netto vermogensposities van een aantal staatsbedrijven. Dat is een heilloze weg." Voor de overgang naar de laatste fase van de EMU moeten ae EG-lidstaten voldoen aan een aantal criteria. Zo mogen, behalve de overheidsschuld, ook de inflatie en het begrotingstekort niet te hoog zijn. „Japan steelt de Amerikaanse ziel", riepen onthutste republi keinse senatoren nadat Sony en Matsushita in 1989 de Ameri kaanse Filmmaatschappijen Co lumbia en MCA hadden inge lijfd. Twee jaarMater lijkt eerder het omgekeerde waar. Dank zij Japan blijft Beverly Hills het 'pa radijs op aarde'. Grootste verlie zers zijn vooralsnog de Japanse Dagobert Ducks zelf. Want de Amerikaans-Japanse filmindustrie is in nood. Dat geldt zeker voor de onafhanke lijke maatschappijen. Het re centste voorbeeld levert Orion Pictures, bekend van kassuces- sen als Amadeiis, Rainman, The Silence of the Lambs en Dances with Woilues. Orion vroeg vorige week woensdag bescherming aan onder artikel 11 van de Amerikaanse faillissementswet geving. De maatschappij gaat gebukt onder een schuldenlast van 700 miljoen dollar en kon daarvoor met de schuldeisers geen regeling treffen. Ook werd deze week bekend dat de mu ziekmaatschappij Polygram overweegt om Orion over te ne- Malaise Orion is exemplarisch voor de malaise in de Amerikaanse film industrie. Van de zes grote maatschappijen (Warner Bro thers, Walt Disney, Paramount, 20th Century Fox, Universal en Columbia) is Paramount de eni ge die nog op eigen benen staat. Orion is eveneens nog zelfstan dig. Bij het iets kleinere MGM- /Pathé Communications liggen de eigendomsverhoudingen momenteel nogal complex. De grote maatschappijen hebben zich min of meer vertild aan de hoge kosten. De bugel ten van bioscoopfilms reikten de afgelopen jaren tot aan de hemel. Terminator 2, momen teel in de bioscopen, kostte 90 miljoen dollar, Steven Spiel bergs nieuwste film Hook 70 miljoen dollar en Disney's Dick Tracy 100 miljoen dollar. Dat zijn enorme bedragen. Het is echter nog niets vergele ken bij Wamer Brothers' Bat man. Er moest 288 miljoen dol lar aan te pas komen alvorens deze monsterproduktie op het witte doek kon worden ver toond. De film, die in de VS een copharma verkeert in grotere fi nanciële problemen en moest vorige week uitstel van betaling aanvragen. Al met al is onder leiding van Thomassen 1992 bepaald geen bevredigend jaar geworden. Het loopt gewoon niet lekker bij het concern, dat teleurstellende fi nanciële resultaten laat zien. In het eerste halfjaar werd slechts een bescheiden nettowinst be haald van 300.000 gulden tegen 10,1 miljoen gulden in de eerste helft van vorig jaar. Wat de tweede helft gaat bren gen is nog onduidelijk, maar het zou kunnen dat er opnieuw te genvallers te rapporteren zijn. Thomassen is daarvoor als hoogste boom die de meeste wind vangt verantwoordelijk. En dan moet Barbertje mis schien wel hangen. Thomassen is zelf overigens ook niet het type dat na een reeks van irritaties gewoon blijft zitten alsof hij de beste Neder landse ondernemer is. Door functionarissen bij IM wordt Thomassen (zoon van de oud burgemeester van Rotterdam) omschreven als iemand die in teger, zakelijk en duidelijk is. Hij kan met mensen van hoog tot laag omgaan, maar zal nooit hard op de trom slaan wat zich zelf betreft. Zijn introvertie verwoordde hij in het laatste interview dat hij deze zomer gaf als volgt: .Als ik het ergens pertinent mee on eens ben, dan heb ik er geen moeite mee dat duidelijk te ma ken. Maar ik ga niet schreeu wen. Dat heeft geen effect. Het heeft natuurlijk ook met je ka rakter te maken. Ik denk dat ik me zelf zal forceren als ik lawaai zal maken." Opvallend is dat de Raad van Commissarissen nog geen defi nitieve opvolger voor Thomas sen heeft aangewezen. Tijdelijk zetten de twee overgebleven be stuursleden, vice-voorzitter mr. G.J. Doeksen en de financiële man drs. M.A. van Alphen, de dagelijkse leiding voort. Doek sen zou volgend jaar met pen sioen gaan. Vraag is of Montijn al iemand anders achter de hand heeft, die charismatisch en resoluut IM naar de volgende eeuw kan lei den. „Ik ben niet het type dat lawaai maakt." zei topman drs. Maar ten ('Mas') Thomassen van In tematio-Müller afgelopen zo mer in deze krant. Op dat mo ment was het overnamegevecht dat hij met de maatschappij First Pacific in Hongkong voer de. op een hoogtepunt. Deze moedermaatschappij van het Nederlandse handelsconcern Hagemeyer had in het geheim ruim 43 procent van de aande len Intematio-Müller verworven en wilde het Rotterdamse con cern samenvoegen met Hage meyer. Scène uit Dances with Wolves, een van de Orion-films. Het succes kan niet voorkomen dat de filmmaat schappij in grote financiële problemen verkeert. •archieffoto groot succes werd, maar in Eu ropa volledig flopte, leverde 253 miljoen dollar aan revenuen op. Het verlies kwam dus uit op 35,8 miljoen dollar. 'De Joker' De hoge kosten van „Batman" werden voornamelijk veroor zaakt door de gage van Jack Ni cholson, die voor zijn rol als 'De Joker' 50 miljoen dollar incas seerde. Daarmee nam hij bijna de helft van de 112 miljoen dol lar aan produktiekosten voor zijn rekening. Aan publiciteit was Wamer voor Batman 62,5 miljoen dollar kwijt. De gemiddelde produktiekos ten van een film stegen vorig jaar met 15 procent tot 26,8 mil joen dollar, terwijl aan distribu tie en publiciteit gemiddeld zelfs 25 procent (11,6 miljoen dollar) meer werd besteed. Om uit de kosten te komen, moet een speelfilm volgens insi ders 38,4 miljoen dollar aan re cettes opleveren. Van de 410 films die in 1990 het levenslicht zagen, was slechts 7,3 procent goed voor een opbrengst van meer dan 20 miljoen dollar. Conclusie: maatschappijen die willen blijven meedraaien moe ten flink in de slappe was zitten. Het duurt gemiddeld drie a vier jaar alvorens alle inkomsten van een film, videorechten incluis, zijn geïnd. Race Van de zes grote Amerikaanse maatschappijen is er slechts één die de race op eigen kracht uitzit: Paramount Pictures. Co lumbia, eigenaar van de pro- duktiemaatschappijen Colum bia en Tri-Star, is sinds 1989 ei gendom van Sony. Matsushita, een andere Japanse elektronica- producent kocht een jaar later MCA, de moedermaatschappij van Universal, en Walt Disney sloot in oktober vorig jaar een overeenkomst met de eveneens uit Japan afkomstige investe- ringsgroep Touchwood Pacific Partners 1. Touchwood ver schaft Disney de komende jaren 600 miljoen dollar voor de pro- duktie van 24 nieuwe films. Time/Warner, het grootste amusementsconcern ter wereld, redde het lange tijd op eigen kracht, maar ging in oktober dit jaar'toch in zee met elektronica gigant Toshiba en handels maatschappij C. Itoh. Verder maakt 20th Century Fox sinds 1989 deel uit van Rupert Mur dochs' News Corporation. Het zijn dus vooral de Japanners die de pijn in de portemonnee voe len. De als arbiter ingeschakelde ABN AMRO stelde het bestuur van Internatio Muller (IM) des tijds in het gelijk. De bank ont raadde in het rapport de fusie en stelde dat IM betere winst perspectieven zou krijgen als het zelfstandig afgeslankt en ge herstructureerd verder ging. Interantio ging verder. Tho massen (53) echter vertrekt eind deze maand met stille trom. Over de reden van zijn vertrek hult iedereen zich in stilzwijgen. Het bedrijf en president-com missaris ir. J.A.P. Montijn. ver wijzen naar het summiere pers bericht waarin staat dat „de commissarissen gevolg hebben gegeven aan de wens van Tho massen om te vertrekken". Thomassen, zelf ook niet bereid om 'lawaai' te maken, blijft als adviseur verbonden aan het concern. Maar het krijgen van een adviseursfunctie na vertrek van een topman staat in het be drijfsleven vaak voor het nog enkele jaren gedeeltelijk door betalen van zijn salaris. Een ge leidelijke afvloeiingsregeling dus. Uit de formuleringen en uit de gissingen van ingewijden blijkt in ieder geval dat Tho massen bij IM niet meer lekker in zijn vel zat. Aan zijn onver wachte vertrek ligt waarschijn lijk een combinatie van factoren ten grondslag. Een keihard conflict met zijn toezichthouders, de Raad van Commissarissen, is in ieder ge val niet de reden. Want dan zijn de formuleringen tegenwoordig wel wat anders. Het ligt meer voor de hand dat een reeks van irritaties tussen Thomassen, zijn Raad van Commissarissen en zijn aandeelhouders hebben geleid tot een situatie waarin de topman waarschijnlijk niet meer op dezelfde golflengte zat als die van de rest van het IM- bestuur en de commissarissen. Een duidelijk verschil van me ning over de First Pacific/Hage- meyer-kwestie lijkt eveneens i niet aan de orde. 'Koning' Mon tijn als voorganger van Tho massen heeft hij het conglo meraat uit een diepe dal ge haald en zijn mede-commis sarissen hebben het afwijzen van de fusie met Hagemeijer ondubbelzinnig gesteund. Misschien dat wèl de inzich ten verschillen hoe IM nu ver der met zijn grootaandeelhou der moet omgaan. Het is ge bruikelijk dat een grootaandeel houder die bijna de helft van het aandelenkapitaal bezit min stens één commissariszetel krijgt- Irritaties zijn waarschijnlijk ook ontstaan over de snelheid en de effectiviteit van de 'strate gische heroriëntatie' bij Inter- natio-Müller. Die moeten ertoe leiden dat het concern twee kernsectoren over houdt, de technische installatie en de (groot)handel in farmacie en •fotode jong van es chemicaliën. Die herstructure ring loopt nog niet echt vlot. Afgestoten zijn weliswaar de VIM-metaalbedrijven (Drun on der meer) aan Wolters Scha berg. de informatiesector (Ko ning en Hartman) aan het auto- matiseringsconcem Getronics, het 40 procents belang in de Rotterdamse massagoed-stuwa door Frans Swarttouw aan HES Beheer en nog wat andere be drijven die niet meer in het con glomeraat pasten. Anderzijds is het Thomassen nog niet gelukt een koper te vinden voor het 44 procents be lang in E£T, het grootste con tainer- en stukgoedbedrijf van de Rotterdamse haven. Boven dien kampt IM met financiële tegenvallers bij het elektrotech nisch bedrijf Van Rietschoten en Houwens. Dat moet nota be ne een van de kernen van het vernieuwde IM-concem wor den. En ook de handelspoot Ro bert Bryce in Australië/Nieuw Zeeland draait niet lekker. Een poging van Thomassen om IM's farmaceutische groot handel Interpharm te verster ken door medicijngroothandel Medicopharma in Zaandam over te nemen, strandde. En achteraf mag het IM-bestuur daar blij mee zijn, want Medi-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28