Sport Bayern haalt Gerd Müller uit het slop Strijd Huitema wordt beloond Timman werkt hatelijke nul weg Duitsland spelenderwijs naar Zweden Gascoigne mogelijk eerder bij Lazio Roma Topgolfers stellen voor 'wereldtour' te houden I MultiRent Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden Nederlands team op Lisse-toernooi LEIDEN - Het Nederlands team is de grote trekpleister tijdens het internationale basketbaltoemooi dat BV Lisse rond de Kerst dagen organiseert. Voor het eerst present op het inmiddels tra ditionele toernooi is de nationale ploeg van Israël. Ook België stuurt zijn sterkste vrouwen. Tsjechoslowakije komt met een sterke jeugdploeg en verder doen er nog teams mee uit de Sov jet-Unie (NIKA) en Roemenië (Rapid Bukarest). Koploper Fes- to/BW en organisator Lisse maken het deelnemersveld com pleet. Brokking en Nevobo praten verder WOERDEN - Bondscoach Harry Brokking en het bestuur van de Nederlandse Volleybal Bond praten op korte termijn verder om uit de impasse rond het aanstellen van assistent-coach Arie Se- linger te komen. Beide partijen kwamen gisteravond in Woerden bij elkaar, maar wensten geen bijzonderheden over het gesprek naar buiten te brengen. Een dag eerder zei de raadsman van Brokking, mr. Keje Molenaar, dat er in Woerden gesproken zou worden over een afvloeiïngsregeling voor de coach omdat een sportieve oplossing bijna onmogelijk was. In dat geval zou het bondsbestuur zich nader willen beraden. Gorman selecteert Agassi en Sampras NEW YORK - Tom Gorman heeft zijn vertrouwen in André Agas si en Pete Sampras nog niet opgezegd. De coach van het Ameri kaanse Davis Cup-team heeft beide tennissers opgeroepen voor het eerste duel voor de editie 1992, van 31 januari tot en met 3 februari op Hawaii tegen Argentinië. 'Euro 92' wordt lucratief evenement STOCKHOLM - De eindronde van het Europees voetbalkam pioenschap in Zweden wordt voor de acht deelnemende landen in ieder geval een financieel succes. In totaal is er voor de ge- kwalificeerden voor 'Euro 92', waaronder Nederland, een bedrag te verdienen van tenminste 40 miljoen Zwitserse frank (50 mil joen gulden). Elk team kan afhankelijk van het aantal wedstrij den en de prestaties een aandeel in de winst tegemoet zien van tussen de vijf en zeveneneenhalf miljoen gulden. Dat moet je Van drang naar het doel tot zucht naar de drank Oekraïne wil met eigen ploeg naar Barcelona NIEUWSLIJN Van Kempen in Heeren veen tiende De derde partij in de KRO schaaktweekamp tussen Jan Timman en Vassili Ivantsjoek is gisteren na 33 zetten in remise geëindigd. Timman speelde met wit. De stand is hier door 2 1/2-1/2 voor Ivantsjoek. De twee kamp wordt morgen voortgezet. In de vier de partij zal Ivantsjoek met wit spelen. Timman opende gisteren met d4. Hierna kwam een uitgekookte vertakking van de Tartakower-variant van het orthodox- damegabiet op het bord. Grootmeester commentator Vlastimil Hort meende na 18. Da3 dat wit zeer goed stond. De 18e zet van zwart Pe5 zaaide' twijfel. Na de 20ste zet van zwart Pe5 was er zelfs een wan- hoopsstemming. Timman bezwoer met 21. Pel alle gevaren. Remise bij de 33ste zet. De hatelijke nul achter zijn naam was verdwe nen. Kasparov Wereldkampioen Gari Kasparov voert met 2780 punten nog altijd de FIDE-ranglijst aan voor zijn landgenoten Anatoli Karpov (2725) en Vassili Ivantsjoek (2720). De Brit Nigel Short (2685) bezet de vierde plaats vóór de Indiër Vishwanathan Anand (2760) en Boris Gelfand (Sov/2665). Leiderdorper Jeroen Piket (2615) nadert Jan Timman (2620) snel. Timman staat op de negentiende plaats. Het verschil met landgenoot Piket bedraagt nog maar vier plaatsen. Loek van Wely (2560) is de derde Nederlandse vertegenwoordiger in de top honderd: 85ste. HEERENVEEN/LEIDEN Niet alle schaatsmarathons hebben deze winter een voor spelbaar slot. De wedstrijd over honderd ronden in Heerenveen was gisteren zo'n uitzondering op de regel dat mannen als Ri chard van Kempen, Yep Kramer en Robert Vunderink op kunstijs nauwelijks te verslaan zijn. In de tiende wedstrijd om de KNSB-beker beschikte Huitema over de langste adem. De bezor ger van leesportefeuilles uit Ro den reed samen met acht me devluchters het peloton op een ronde en sloeg vervolgens in de eindsprint genadeloos toe. Een tactisch genie is Huitema nooit geweest. Bij de start van een wedstrijd gaat het verstand op nul en beukt hij net zo lang door totdat zijn concurrenten scheel van ellende zien. „Op die manier is het marathonschaat- sen groot geworden. De toe schouwers willen graag strijd zien." Bijna vanuit het vertrek viel er te genieten van een sper vuur aan demarrages. Huitema gaf overigens als eerste blijk van zijn avontuurlijke neigingen. Later volgden er nog talrijke. Het gevolg van al die uitloop pogingen was een uitermate snelle wedstrijd: honderd ron den in 56 minuten en 18 secon den. Dat er veel rijders slachtof fer zouden worden van het hoge tempo was van meet af duide lijk. Met het grote uitdunwerk werd definitief een begin ge maakt toen Huitema. Henk van Benthem en Arnold Stam na 25 ronden wegsprongen. In de fi nale bestookten de koplopers elkaar met demarrages. Maar wegkomen was er niet bij. De sprint met nog 300 meter te gaan werd ingezet door Marrei- ros. In de laatste bocht stoof Huitema, die in het klassement van een vierde naar een tweede plaats sprong, hem voorbij. Richard van Kempen uit Nieuwveen finishte op een tien de plaats. In de sprint van het peloton eindigde hij als tweede en vergaarde hij derhalve op nieuw belangrijke punten. Henk Angenent uit Alphen, Koude- kerker Jan Dirk Corts en Piet van der Geest (Zoeterwoude) gingen in het schaatsgeweld ten onder en waren gedwongen zich te beperken tot het uitrij den van de race. Rijnsburger Aad Grimbergen had gister avond hinder van een griepje en moest evenals Frans Biemond (Nieuwe Wetering) vroegtijdig afhaken. Bij de B-rijders, met Emiel Meelker als uiteindelijke winnaar, eindigde de 20-jarige Koudekerker Ronald de Graaf op een vierde plek. Door dit re sultaat staat De Graaf vierde in het klassement. Na een tien weken durende ontwenningskuur in een kli niek heeft hij het aanbod van Uli Hoeness met beide handen aangegrepen. Gerd Müller begint het nieuwe jaar een nieuw leven. Hij treedt in dienst bij Bayern Mün- chen, waar hij als scout aan de slag gaat en hij tevens als spion voor trainer Sören Lerby, in wie het bestuur giste ren zijn vertrouwen heeft uitgesproken, de tegenstanders gaat bekijken. MQNCHEN GPD Met steun van oud-ploeggeno ten als Uli Hoeness, Franz Bec- kenbauer, Berti Vogts, Kalle Rummenigge en Uwe Seeler, zijn voorganger in het Westduit- se elftal, heeft Gerd Müller aan zijn herstel gewerkt. Zij waren zelfs bereid om per man 50.000 Mark voor hem op te brengen. „Maar dat wilde ik niet," bena drukt Müller. „Zij hebben me al genoeg geholpen door mij naar die kliniek te sturen. Vogts heeft me nog aangeboden om aan de slag te gaan bij de Westduitse voetbalbond als jeugdtrainer, maar ik heb gekozen voor Bayern München. Daar ligt nog altijd mijn hart en Uli Hoeness is mijn beste vriend." Dat half geraakte schuivertje, waar Jan Jongbloed geen hand naar uitstak: 2-1 voor West- Duitsland, 7 juli 1974, finale om het wereldkampioenschap voet bal. 'Torschützer Gerd Müller'. Het beeld staat in veler geheu gen gegrift, evenals het gevoel van opgekropte woede en machteloosheid: we konden hem vervloeken. 'Der Bomber', zijn wereldwij de bijnaam, werd bejubeld die dag in het Olympia Stadion in München. De gedrongen, ge blokte spits, aanspeelpunt van Franz Beckenbauer voor de een-twee-combinatie, Europees voetballer van het jaar in 1970, maar vooral legendarisch om zijn regelmaat van scoren, groeide uit tot held van de na tie. Hij scoorde 68 keer in 62 in terlands, 365 keer in 427 com petitiewedstrijden en 67 keer in 74 Europa Cup-wedstrijden. Zijn trefzekerheid maakte hem begeerd. Door Feyenoord, dat in 1972 belangstelling toonde, maar schrok van de totale kos ten van vier miljoen gulden. Door Standard Luik, maar ook door Barcelona, destijds ge traind door Rinus Michels, dat hem 1,5 miljoen Mark bood, een voor die tijd gigantische aanbieding. Hij wees het van de hand. „Vanwege mijn vrouw," zegt hij nu. Alcoholist De bejubelde Gerd Müller werd twintig jaar later alcoholist. Zijn drang naar het doel veranderde in een zucht naar de drank. Zijn vrouw Uschi stapte na vele waarschuwingen met dochter Nicole op. Ze heeft inmiddels echtscheiding aangevraagd. Zijn sigaret beeft tussen zijn niet door de zon bruin gebran de vingers. Zijn gezicht is sterk vermagerd, hij oogt ouder dan 45 jaar. Zijn stem klinkt schor. „Vliegangst," zegt hij dan, „dat was het begin van alle ellende. Ik durfde niet, maar ik moest. Wat moet je anders als voetbal ler?" De allerlaatste rij in het vlieg tuig, dat was zijn plek. Daar ver borg hij zich, zodat niemand hem kon betrappen. Dacht hij, niet wetend dat het bestuur een oogje dichtkneep uit vrees dat hij nooit meer zou willen vlie gen. Nog voor de start toverde hij een platvinkje Bourbon uit zijn binnenzak en vroeg de ste wardess om cola. Een paar slok ken'maakten hem kalm, maar het werden er steeds meer voor dat er een ontspannen gevoel over hem kwam en de angst verdween. Het aantal platvink- jes nam met het aantal vluchten toe, twee, drie, vier... Mooie tijd „Toch was het in het begin een mooie tijd in de Verenigde Sta ten. Ja, misschien wel de mooi ste tijd van mijn leven. Zeven maanden voetballen en vijf maanden vakantie. Maar juist die lange vakanties hebben mij de das omgedaan. Ik ging me vervelen. De hele dag niets doen, niet werken, ik kon er niet tegen. En wat ging ik doen? Juist, drinken. Het werd een ge woonte, het ging van kwaad tot erger." Zijn vrouw was er nog zo op tegen geweest. Ze kon nog be grip opbrengen voor het argu ment dat hij zijn voetballoop baan wilde afbouwen in de Sta tes. „Maar zij wilde in München blijven," herinnert hij zich, „omdat ze wist dat ze toch niet zou kunnen aarden in Ameri ka." Het was een van de weini ge keren dat hij niet naar haar luisterde. De drank kostte hem uitein delijk al zijn bezittingen. Geld heeft hij ook niet meer, ondanks de kwart miljoen gulden die hij aan zijn benefiet-wedstrijd overhield, die Bayern in 1983 voor hem organiseerde, vier jaar nadat hij zijn carrière had afge sloten. Werken deed hij niet meer, maar hij was te trots om aan de bedelstaf te geraken. Vrienden hielden hem de laatste jaren op de been. Uit respect voor hem, als ooit beju belde spits, maar vooral uit menselijk oogpunt. „Ik had veelvoudig miljonair kunnen zijn," verzucht hij. „Ik weet het, ik heb het vaak moe ten aanhoren. Maar daar denk ik niet meer over na." Müller is al dik tevreden met de kans, die zijn grote liefde Bayern Mün chen hem biedt. En voor de rest ziet hij wel wat de toekomst brengt. Donderdag 9 decembei 1991 Redacbe. 071 161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF De Duitser Karl-Heinz Riedle wordt gevloerd door zijn Luxemburgse tegenstrever Marcel Bossi. foto epa LEVERKUSEN SIP Duitsland heeft zich als laatste gekwalifi ceerd voor de eindronde van de Europese titelstrijd in Zweden. Het kat-en-muis spel letje tegen Luxemburg werd gisteravond in Leverkusen met vier treffers afgesloten. Door de overwinning passeerden de op vol le sterkte aangetreden Duitsers groepsleider Wales met één punt. Bondscoach Berti Vogts nam de partij te gen de voetbaldwerg serieus. Vier verdedi gers werden ingezet om de enige Luxem burgse aanvaller, Langers, in bedwang te houden. De verdedigers waren overbodig. De 26.000 kijkers - voor het eerst werd een interland in Leverkusen afgewerkt - konden zich verwarmen aan aanvallend voetbal, dat vele kansen opleverde. De produktie werd in gang gezet door aanvoerder Matthaus, die na een kwartier een door de Poolse scheidsrechter Przes- mycki toegekende strafschop verzilverde. Verdediger Bossi had Rudi Vóller bij een doelrijpe kans onderuit gehaald. De wereld kampioen liet er voor de pauze nog een treffer (Buchwald) bij zetten. Doelman Van Rijswijck voorkwam meerdere treffers. Ook in de tweede helft konden de Duit sers het grote overwicht niet echt in doel punten uitdrukken. Via invaller Hassler en Italië-ganger Riedle werd het uiteindelijk 4- 0. „Tegen dit soort tegenstanders is het vaak moeilijk scoren", gaf de geblesseerde Klinssmann zijn mening over het gebrek aan produktiviteit aan Duitse zijde. De spe lers incasseerden voor hun kwalificatie een premie van 40.000 gulden. Naast Duitsland plaatsten Nederland, En geland, Schotland, Joegoslavië, Sovjetunie, Frankrijk zich voor het eindtoemooi. Gast land Zweden completeert het deelnemers veld. Op 17 januari volgt de groepsloting in Göteborg. MOSKOU Reuter Oekraïne wil met een eigen ploeg naar de Olympische Spe len in Barcelona. De volksverte genwoordiging van de Oekraïne heeft een dringend verzoek in gediend bij het Internationaal Olympisch Comité voor een ei gen afvaardiging. Dit heeft het persbureau Tass gisteren ge meld. Het parlement vroeg het IOC eveneens zo snel mogelijk over te gaan tot erkenning van het Oekraïnse Olympisch Comité, omdat vijftien landen Oekraïne als een onafhankelijke staat be schouwden in een referendum op 1 december. Afwezigheid van de Oekraïnse topsporters betekent een bijna dodelijke klap voor de kracht van het team uit de Sovjetunie. Sinds 1952, toen de Sovjetunie voor de eerste keer deelnam aan de Spelen, hebben Oekraï- ners meer dan vierhonderd me dailles gewonnen, waarbij 177 gouden. Tijdens de Olympische Zomerspelen van 1988 in Seoul wonnen Oekraïners 53 plakken, waarvan negentien gouden. Eerder deze week verklaarde onderminister voor sport, Ana toli Kolesov, dat de Sovjetunie een enkele ploeg naar Barcelo na zal afvaardigen, bestaande uit 749 sporters, officials en trai- Volgens het organisatiecomi té van de zomerspelen heeft de Sovjetunie een team van 643 at leten ingeschreven. Dat aantal zal gelijk blijven, hoewel het wel denkbaar is dat de afvaardiging zich zal opsplitsen in een tiental delegaties die hun eigen repu blieken vertegenwoordigen. Tot de zomerspelen worden hoog stens 10.000 atleten toegelaten. WILT U EEN OPEL ASTRA? LONDEN SIP Paul Gascoigne meldt zich mogelijk al in januari bij de Italiaanse club Lazio Roma. Een woordvoerder van de club uit de Serie A deelde dit giste ren in,Londen mee. De Italianen betalen onge veer zestien miljoen gulden voor de speler van Tottenham Hotspur, die zich eigenlijk pas eind mei in Italië zou vestigen. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, beide clubs treffen elkaar opnieuw op 10 januari om de laatste details van de overgang af te ronden. Gascoigne staat al zes maanden op non-actief we gens een slepende knieblessu re, waaraan hij twee keer ope ratief werd geholpen. De Brit denkt in maart weer te kunnen spelen. Naast de Duitsers Karl- heinz Riedle en Thomas Doll wordt Gascoigne de derde bui tenlander van Lazio Roma. MONTEGO BAY Reuter Severiano Ballesteros en Nick Faldo hebben woensdag in Montego Bay op Jamaica voor gesteld een 'wereld tour' op te richten. Een dergelijke competi tie kan 's werelds topgolfers va ker tegen elkaar in het strijdperk brengen. Tot op heden zijn de besten van de wereld verdeeld over verschillende continenten. Eu ropa, Amerika, Japan/Azië en Australië hebben hun eigen cir cuits. Bij niet meer dan een handvol gelegenheden per jaar spelen de grootheden tegen el kaar. Ballesteros, op Jamaica voor het eerste wereldkampioen schap voor professionals: „Het probleem van golf is dat er te veel toernooien bestaan. Dat maakt het moeilijk de grote jon gens bij elkaar te halen. Ik zou graag een wereldtour zien waar in de top-100 van de wereld, ge selecteerd van de ranglijsten, regelmatiger tegen elkaar spe len." Bij ons volop te huur BEL: 071-35 18 18

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25