Regio 'Evenwicht tussen centra Oegstgeest niet verstoren' Terug naar Joegoslavië Nieuwbouwplan voor bouwvallige brug voorlopig in ijskast 'Passage komt voor sloop in aanmerking' 'Flat maar afbreken?' Tal van criteria voor toewijzing ouderenwoningen Leiderdorp Oplossing in zicht voor problemen 'vergeten buurt' in Zoeterwoude Donderdag 19 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 22 LEIDEN ZWARE VRACHTWAGENS van 27 ton passeren geregeld de brug over de Noord AA in Zoeterwoude, die eigenlijk is gebouw voor een 'boerenkar met paard'. TWEE VROUWEN uit Joegoslavië die de afgelopen periode werden opgevan gen door Vluchtelingenwerk Leider dorp, zijn weer op weg naar hun land. MEER GEZELLIGHEID in het winkel centrum Lange Voort doet volgens de middenstanders uit de De Kempenaer straat de onderlingë concurrentie alleen maar toenemen. NIEUWSLIJN Betrokkene bij moord opgepakt WASSENAAR In een Wassenaarse woning is dinsdagavond een 24-jarige Amsterdammer aangehouden die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de 44-jarige M. van der Spek uit Almere. Het slachtoffer werd vorige week woensdag dood aangetroffen in een bestelbusje langs een dijk in Badhoevedorp. De man bleek te zijn doodgeschoten. De Am sterdammer was op bezoek bij een kennis in Wassenaar toen hij door Wassenaarse en Haarlemmermeerse politiemensen werd aangehouden. Gemeentehuis gesloten, winkels open VOORSCHOTEN De Voorschotense gemeente-ambtenaren hebben op vrijdag 27 december een verplichte vrije dag. Het ge meentehuis is die dag gesloten. Op zondag 22 december zijn de Voorschotense winkels wel geopend, van 13.00 tot 17.00 uur. Maandag 23 december is er bovendien een extra koopavond. Snelheidscontrole Oegstgeest levert 200 bekeuringen op De Oegstgeester politie heeft gisteren op vier plaatsen in het dorp een snelheidscontrole ge houden en daarbij ruim twee honderd bekeuringen uitge deeld. De resultaten van de controles worden 'schokkend' genoemd, temeer daar de hoogst gemeten snelheden dik negentig kilometer bedroegen. Sommige automobilisten wer den ter plekke aangehouden, anderen krijgen een accept-gi rokaart thuis. De controle begon gistermor gen op de Warmonderweg tus sen kwart voor acht en negen uur. In die tijd reden er 483 au to's langs waarvan er 40 te hard reden. Tussen kwart voor tien en twaalf uur stond de politie op de Rhijngeesterstraatweg: er kwamen 562 auto's langs. Daar van werden er 80 bekeurd. Op de Geversstraat postten de agenten tussen kwart over één en tien over half drie. Resultaat: van de 880 auto's bleken er 61 harder dan de toegestane 50 ki lometer te rijden. En op de Pre sident Kennedylaan ten slotte werden tussen tien over vier en vijf over vijf de snelheden ge meten van 234 auto's. Daar 'vie len' 31 bekeuringen. De hoogst gemeten snelhe den op de Geversstraat, Rhijn geesterstraatweg en Kennedy laan waren respectievelijk 97,95 en 91 kilometer. de tijd verbleven de Joegoslaven bij een Leiderdorpse landgeno- De Joegoslavische Dragica Brkié en haar 15-jarige dochter Jelena zijn weer op de terugreis. De bedoeling is dat zij per trein naar de grens van Italië en hun door een burgeroorlog geteis terde geboorteland reizen. Bij de grens wacht familie. Met de auto wordt de reis voortgezet naar Split. De vrouwen hebben zo'n vier maanden moeten wachten al vorens ze konden terugkeren. De grenzen van Kroatië zitten potdicht en treinen en bussen kunnen het land niet in of arri veren niet op de plaats van be stemming. ^en groot deel van te. De twee kwamen in augustus naar Leiden. Daar zou Jelena onder behandeling komen van een neuroloog vanwege een verwaarloosde hersenschud ding. In Joegoslavische zieken huizen kon ze niet worden ge holpen. Mede omdat de twee enige tijd overwogen asiel aan te vra gen, ontfermde de plaatselijke afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk zich over de vrouwen. De Joegoslaven heb ben deze gedachte verlaten, on der meer vanwege het verlan gen Kerstmis thuis te vieren. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De ophaalbrug over de Noord AA in Zoeterwoude verkeert in bouwvallige staat. Het pro bleem is gesignaleerd in opeen volgende investerings- en dek kingsplannen van de gemeente en er is zelfs bedrag van 275.000 gulden geraamd voor een volle dige vernieuwing. De plannen hiervoor liggen inmiddels be- steksklaar, maar toch zal er zoals het er nu ir uitziet 1992 gee nieuwe brug komen. Door de on derbezetting op de gemeen telijke afdeling weg- en water bouw waar drie van de vier medewerkers om uiteenlopen de redenen zijn vertrokken kan een aantal voorbereide in vesteringen niet worden uitge voerd. De vervanging van de brug over de Noord AA is daar één van. Voor ambtelijke bege leiding van dit werk is 140 uit nodig en de ene overgebleven medewerker kan die niet vrij maken. De brug ligt aan het uiteinde van de Weipoort. De weg, die tot op dit punt langs de Wei- poortse Vliet loopt, gaat over het water verder en loopt dan dood bij een boerenbedrijf. Aan beide zijden van de brug staan borden waarop het maximale draagvermogen wordt bepaald op 7,6 ton. De bedrijfswagens die de boerderijen in dit gebied elke dag bezoeken, zijn echter veel maarder. Een volle melk tankauto weegt 27 ton en de au- Eén bruggehoofd is gehoed"is losgeraakt van geraakt vm de de fundering en zweeft wat. De planologen oordelen genadeloos over het centrum van Oegstgeest. „Het boeltje wordt bij elkaar gehouden door de groenstructuur. Daarbij zijn echter enorme lappen opgeofferd aan onduidelijke doeleinden." foto wim dijkman Winkeliers De Kempenaerstraat beducht voor aanwakkeren concurrentie OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het ABP, één van de eigenaren van gebouwen in het Oegst geester centrum, is bereid sloop van de overdekte winkelpassage aan de Lijtweg en de Lange Voort te overwegen. Dat maakte gisteravond een woordvoerder van het Maastrichtse bureau SAM voor planologie bekend tij dens een bijeenkomst over de centrumplannen. De passage is één van de vele onderdelen van het winkelcen trum dat volgens SAM niet functioneert. De planologen lie ten in hun nota al weinig heel van de passage. Gisteravond, tijdens een dia-voorstelling, de den ze er nog een schepje bo venop. De dia's die van de pas sage waren gemaakt waren alle maal mislukt. Niet omdat ze het flitslicht waren vergeten, maar omdat de passage zelf is mis lukt. Het is er ook overdag erg donker, er zijn te veel winkels op een te kleine oppervlakte weggestopt en de uitgestalde waren versperren de weg van de consumenten. De entrees ver dienen die naam niet, stelden de planologen van SAM. De Maastrichtenaren waren toch al niet zuinig met kritiek. De toon werd al direct gezet bij de dia met het bord bij de in gang van het winkelcentrum. „Een gehavend bord, zeer geda teerd ook. Er gaat duidelijk geen storm ongemerkt aan Oegst geest voorbij. Heel eigenaardig is ook de grote groene ruimte, zonder verdere functies, waarin dit bord staat. Alles bij elkaar is dit helaas representatief voor het gebied als totaal", luidde de tekst bij deze eerste dia. Met de winkels zelf is niets mis, vinden de planologen. Ook de andere bebouwing staat er goed bij. Oegstgeest onder houdt z'n gebouwen en groen goed. Van een samenhang tus sen al die bouwsels met heel verschillende hoogten is echter geen sprake. Als belangrijkste voorbeeld geldt de 12 verdie pingen tellende flat aan de Lijt weg met de winkels op de bega ne verdieping versus de histori sche bebouwing aan de Wijt- tenbachweg. „Het boeltje wordt bij elkaar gehouden door de groenstructuur. Daarbij zijn echter enorme lappen opgeof ferd aan onduidelijke doelein den, Het park aan de overkant van de Irislaan heeft geen enke le visuele of ruimtelijke relatie met het winkelgebied." De planologen denken aan dit laatste probleem een einde te kunnen maken door een 'hore- cavoorziening' in het park te treffen. De winkeliers van de Oegstgeester De Kempenaerstraat zijn bang dat door het oppeppen van het plaatselijke centrumgebied (Lange Voort/Lijtweg/Irislaan) het even wicht tussen beide winkelgebieden verloren gaat. „Nu vullen we elkaar aan en zijn we geen uitgesproken con currenten van elkaar", zei J. Schonaus gisteravond in de gezamenlijke vergadering van verschillende raadscom missies. van het Oegstgeester midden. In hun rapport pleit het Zuid limburgse bureau voor handha ving van het evenwicht. Ook volgens de planologen becon curreren de centra elkaar niet noemenswaardig. „In de De Kempenaerstraat winkel je, in het centrumgebied haal je je boodschappen. Ze vullen elkaar OEGSTGEEST» WIM De voorzitter v Actief (OA), de winkeliersvereni ging van de De Kempenaer straat, meent dat dit evenwicht wordt verbroken als de Lange Voort er 1700 vierkante meter winkelvloeroppervlakte bij krijgt. De raadscommissies bespra ken een studie die Maastrichtse planologen hebben gemaakt Schohaus betoogde dat als het centrumgebied 'gezelliger wordt' de verschillen worden verkleind en dus de concurren tie wordt aangewakkerd. De OA-voorzitter stelde tot niet ge ringe ergernis van burgemeester en wethouders dat met de op knapbeurt van de De Kem penaerstraat, enkele jaren gele den, veel minder geld gemoeid was dan met de nu gepresen teerde plannen voor de Lange Voort. Wethouder H. Rijks (WD) wees op de Markthof, het over dekte winkelcentrum in de De Kempenaerstraat waar nu Al- bert Heijn zetelt. „Ook de De Kempenaerstraat heeft er win kelvloeroppervlakte bij gekre gen. Uw winkelcentrum hoeft niet te lijden onder uitbreidin gen bij de Lange Voort." Schohaus vindt dat een ver keerde voorstelling van zaken. De Markthof, stelde hij, was een inhaalslag in de De Kempenaer straat om de achterstand op de Lange Voort in te halen. Opval lend was dat de voorzitter van de winkeliersstichting De Lange Voort, mevrouw L Münning- hoff, zich niet in de discussie mengde. CDA-wethouder van der Reij- den kalmeerde de verhitte ge moederen. Hij zei dat de waar de van de bijeenkomst niet moest worden bedorven door discussies over het evenwicht en toonde bovendien zijn be reidheid om met de winkeliers van Oegstgeest Actief te praten over het 'upgraden' van het tweede, winkelarme, deel van de De Kempenaerstraat. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Ondanks hevig aandringen van burgemeester S. Scheenstra hebben de raadsleden gister avond geen standpunten ken baar gemaakt over de toekomst van het Oegstgeester centrum. Alleen de WD zette in de ge combineerde commissieverga dering het licht op groen voor de planologen uit Maastricht die een studie van het gebied Lange Voort/Lijtweg/Irislaan hebben gemaakt. De planolo gen mogen dus van de liberalen hun ideeën verder uitwerken. De andere fractiewoordvoer ders wachten tot januari 1992. Zij vinden dat ze nog te weinig tijd hebben gehad om de stuk ken te bestuderen. Bovendien snappen ze niet waarom de eer ste burger en de wethouders zo'n haast hebben. De burgemeester bleef na herhaaldelijke weigeringen toch aandringen. Alleen G. van Eisen van Groen Links lichtte vervol gens een tipje van de sluier op. Hij maakte kenbaar dat de pla nologen naar zijn smaak 'te grootschalige oplossingen' heb ben bedacht voor de problemen in het gebied. Zoals bekend denken de plannenmakers aan meer winkels, meer woningen, bijvoorbeeld rond het parkeer terrein aan de Lijtweg en aan een nieuw gemeentehuis en een dito bibliotheek op datzelfde terrein. Van Eisen: „De oplos singen worden afgestemd op de grootheidswaanzin van de jaren zestig, toen het centrum is ge bouwd. Uitgangspunt is die flat van twaalf hoog, die enorme ko los." Scheenstra: „Uiteraard is die het uitgangspunt. Wat moeten we dan, hem afbreken soms?" Van Eisen: „Bijvoorbeeld. Ik heb niets tegen radicale oplos singen. Je kunt er ook zes ver diepingen afhalen en die elders in het plan onderbrengen." to's geladen met veevoer en machines doen daar niet veel voor onder. Tot nog toe doen zich geen problemen voor omdat vrijwel elke chauffeur de situatie kent. Het gaat alleen mis als een auto een enkele keer scheeftrekt en aan één kant de bovenbouw van de brug raakt. De klapbrug zelf is van hout, dat op enkele plaatsen duidelijk is verrot. Aan beide zijden rust dit gedeelte op betonnen hoof den, die op hei- palen staan. Eén zo'n brug- fundering en zweeft wat. „Het is een bruggetje dat is gebouwd voor een boerenwa gen met een paard", zegt raads lid J. van der Salm, die in de di recte omgeving woont. Ook vol gens hem is vernieuwing van het bouwwerk hard nodig. Be halve de onderbouw zijn name lijk ook de poort (de boven bouw) en de bascule heel slecht. De nieuwe brug die, als hij er uiteindelijk komt, ten opzichte van de huidige wat gedraaid komt te liggen, is volgens de huidige plannen wel extreem zwaar, meent Van der Salm. Hij vreest vooral moeilijkheden als recreanten, die over de Wei- poortse Vliet varen, het gevaarte zelf moeten ophalen en laten zakken. Materiële schade en persoonlijke ongelukken sluit hij niet uit. „Maar ja, het is vol gens de officiële normen bere kend, dus zal het wel goed zijn", relativeert Van der Salm. De 92 drie- en vier-kamerwo- ningen die naast de Leiderdorp- se Muzenhof worden gebouwd, zijn alleen bedoeld voor zelf standige 55-plussers. Leider- dorpse gegadigden gaan vóór mensen van buiten de gemeen te. Niet-Leiderdorpers met fa milie in de gemeente genieten daarnaast de voorkeur boven mensen die ooit minstens zes jaar in Leiderdorp hebben ge woond en nog sociale bindin gen hebben. Dat blijkt uit de toewijzings regeling voor de seniorenwo ningen, die het college maan dag aan de commissie ruimtelij ke ordening voorlegt. Daarin worden ook eisen gesteld aan het inkomen van de bewoners van het voormalige Palendorp, maar die zijn nog niet zeker. Waarschijnlijk moet het maxi mum-inkomen van de gegadig den voor de 54 drie-kamerwo ningen 4350 gulden zijn. De on dergrens voor de 38 drie- en vier-kamerwoningen wordt naar verwachting 4000 gulden. In de regeling zijn ook criteria opgenomen voor de huidige woonsituatie, medische indica tie, leeftijd, de duur dat de gega digden in Leiderdorp hebben gewoond en of er een huurwo ning wordt achtergelaten. Bij die normen worden punten uit gedeeld. Binnen de categoriën wordt de volgorde bepaald aan de hand van de hoeveelheid punten. De grootste kanshebbenden voor de woningen zijn Leider dorpers die nu op een bepaalde afstand van voorzieningen als winkels wonen en een moeilijk bereikbare woning hebben die problemen geeft, bij het zelf standig wonen. Een medische verklaring met het predicaat 'zeer urgent' telt eveneens zwaar. Dé gemeente houdt over de toelatingseisen nog enige slagen om de arm. Nadat de commis sie ruimtelijk ordening zich over de regeling heeft uitgesproken stelt het college de definitieve criteria op. Dat gebeurt naar verwachting in januari. ZOETERWOUDE „Een bruggetje dat is gebouwd voor een boerenwagen met een paard", zo omschrijft het raadslid J. van der Salm de verbinding over de Noord AA. Er lijkt al een oplossing in zicht voor de Zoeterwoudse Rijnstraat. De bewoners krijgen binnenkort de kans hun zegje te doen over de problemen in en om de straat en de gewraakte bestemmings plan-wijziging wordt even vooruitgeschoven. De bewoners van de Rijnstraat zijn in woede ontstoken omdat zonder overleg een pand in hun straat een woonhuis- in plaats van een kantoorbestemming krijgt. De bewoners hadden uit de krant moeten vernemen dat burgemeester en wethouders het voorstel vanavond aan de raad zou den presenteren. Voorts voelen ze zich al jaren 'vergeten' omdat er in de overvolle, smalle Rijn straat veel te weinig speel- en parkeerruimte is en de gemeente 'nooit iets heeft gedaan'. De bewo ners hebben de gemeente begin deze week een brief over de Rijnstraat-problematiek geschreven. Naar aanleiding van die brief hebben burgemeester en wethouders besloten de bestemmings plan-wijziging van het pand Rijnstraat 6 nog even op te schorten. Het voorstel wordt vanavond niet in de raad behandeld/Volgende maand komt het voorstel eerst in een raadscommissie ter sprake. Daar zullen ook de Rijnstraat-bewoners gelegenheid krijgen hun zegje te doen. Gemeentesecretaris Kruithof heeft de raadsleden èn de Rijnstraat-bewoners gisteren over één en ander geïnformeerd. Desgevraagd zegt Kruithof dat het nu 'niet elegant' zou zijn om het voorstel vanavond toch te behandelen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22