Regio Nieuwe nota voor telefoon Hi-Fi Noodzaak saneren vuilstort onzeker 'Fysiotherapie in hoek waar klappen vallen' 'Niet verplicht tot verdubbeling spoor' Effectenbezitters boos op Kondor Wessels 'We vissen allemaal in zelfde vijver Air Holland komt niet van de grond Burgerschapskunde wil Tweede-Kamergebouw behouden ^i$[Ik£2Auto Peter 07H34700 Donderdag J lecemoer 1991 Redactie 071 161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 Experiment in deze regio Telefoonbezitters in de Leidse en Alphense regio en in een deel van de Bollenstreek (Noordwijk) krijgen volgend jaar juli een uitgebreide nota waarin inzicht wordt gege ven hoe de gesprekskosten tot stand zijn gekomen. Vóór 1994 krijgen de overige klanten van PTT Telecom in de Bollenstreek eveneens zo'n factuur. Dan worden de tele fooncentrales door middel van een computer gestuurd. Alleen als daarvan sprake is kan er een overzicht worden gegeven van de gesprekken en de hoogte van de kosten. LEIDEN/ALPHEN. JAN De Leidse en Alphense regio en de Bollenstreek zijn onderdeel van het district Den Haag waar PTT Telecom meer dan een half miljoen telefoonaansluitingen heeft. Samen met Rotterdam vormt Den Haag de eerste twee districten waar voor het eerst de telefoonnota in nieuwe vorm wordt aangeboden. In de loop van 1994 krijgt iedere abonnee in Nederland zo'n factuur. De abonnees kunnen kiezen uit drie soorten van rekeningen: een ongespecificeerde, een ge rubriceerde en een gespecifi ceerde. De gewone nota wordt dan de gerubriceerde nota. Daarop worden de gesprekskosten per rubriek aangegeven: lokale en interlokale gesprekken, interna tionale gesprekken, gesprekken met autotelefoon en semafoon oproepen, gesprekken met gra tis 06-nummers en sterdien sten. Naar keuze kan de klant, omwille van de privacy, de tot dusver gebruikelijke ongespeci ficeerde nota ontvangen. Ook kan hij een nota ontvangen die nog verder is uitgewerkt, met tijdstippen en telefoonnum mers. Voor zo'n gespecificeerde nota moet extra betaald wor den. Wie niet wil dat zijn of haar telefoonnummer verschijnt op de rekening van een ander kan dat regelen met de PTT. Dit kan gelden voor, bij voorbeeld, ge heime telefoonnummers, maar ook voor telefonische hulpdien sten die men anoniem kan bel len. Maij-Weggen in brief aan Rijneveld LEIDEN/ALPHEN» PAUL V Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) voelt zich niet verplicht om de spoorbaan tus sen Leiden-Alphen-Utrecht in zijn geheel te verdubbelen. In een brief aan de gemeente Rij neveld schrijft Maij dat ze haar uiterste best doet om het open baar vervoer in de Rijnstreek te verbeteren. Een gedeeltelijke spoorverdubbeling zou het no dige kunnen opleveren, beter vervoer per bus eveneens. Ze schrijft dat aan het college van burgemeester en wethou ders van Rijneveld. In haar be groting gaat de minister nog uit van een volledige, 221 miljoen gulden kosten verdubbeling tussen 1994 en 1998. De NS wil len echter niet verder gaan dan een verbreding van het stuk Al phen-Bodegraven en het stuk tussen Leiden-station en de TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: NIC DE TOMBE Stationsweg 11-17. tel. 071 -122184 Leiden De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) is fel tegen het be sluit van bouwgroep Kondor Wessels in Leiden om de be schermingsconstructie met vijf jaar te verlengen. Door die con structie kan het bedrijf aande len uitgeven om zich te weren tegen een ongewenste overne ming. Een VEB-woordvoerder noem de gisteren tijdens de vergade ring van aandeelhouders de ter mijn van vijf jaar 'krankzinnig'. Hij wees erop dat Kondor Wes sels de beschermingsconstruc tie verlengt op de dag dat de Vereniging Effecten Uitgevende Ondernemingen heeft besloten om vanaf 1 januari tot 1 april volgend jaar geen nieuwe be schermingsmaatregelen in te voeren die voor eind 1991 niet mogelijk waren. „Kondor heeft letterlijk om vijf minuten voor twaalf haar beschermingscon structie verlengd", aldus de VEB-woordvoerder. Veel vragen warén er over de onmogelijkheid om de cijfers over het boekjaar 1990/1991 te vergelijken met eerdere cijfers. Dit is het gevolg van de fusie tussen IBB-Kondor en Bouwbe drijf Wessels Rijssen op 11 juli 1990. Het boekjaar van de nieu we groep is gewijzigd en eindigt nu op 30 juni. De VEB-woord voerder vond dat door het ont breken van vergelijkende cijfers sprake was van misleiding. „Zo wordt er geen inzicht gegeven in de feitelijke gang van zaken in Duitsland en biedt het jaar verslag nauwelijks inzicht in de winstgevendheid van de gecon solideerde bedrijven". Hij con cludeerde dat de verslaglegging van de nieuwe groep onder de maat is. Het beleid van Kondor is ge richt op groei van de activiteiten in Duitsland. Van de activiteiten in Duitsland bestaat 90 procent uit woningbouw. In Berlijn laat zich een tekort aan bouwvak kers duidelijk gevoelen. Be stuurslid Wessels voorzag dat dit tekort de komende tijd over heel Duitsland steeds groter zal worden. Daarom zal Kondor het komende jaar Nederlandse bouwvakkers naar Duitsland halen die iedere week per vlieg tuig zullen reizen als ze bij de Berlijnse vestiging worden ge plaatst. In Katwijkse Zuidduinen Instellingen gezondheidszorg willen samenwerken LEIDEN MONICA WESSELING Natuur en landschap van de Zuidduinen in Katwijk zijn mis schien niet gediend bij het niet weghalen van de 5000 ton bouw-, sloop-, huis- en strand- afval die er ligt. Saneringsonder zoek moet uitwijzen of het afval wel zo ernstig verontreinigd is dat weghalen een redelijke in greep is. Met vrachtwagens een natuurgebied in, verstoort gi gantisch. Dat is de mening van de stichting Duinbehoud. Duinbehoud reageert op het bekend worden van een stort plaats in de Katwijkse Zuiddui nen nabij de camping. De stort plaats bevat zware metalen, maar aard en omvang van de vervuiling is nog niet bekend. Begin volgend jaar wordt een projectgroep gevormd die be kijkt wat er met de afvalberg moet worden gedaan. Mare Janssen van Duinbe houd: „De effecten van puin- stort hoeven niet groot te zijn. Als er maar een enkel loodslakje tussenzit, valt het gevaar wel mee. Soms is het beter zo'n stortplaats goed af te dekken en te laten liggen". De bouw- en sloopmateria len. de resten van kolenstook van huishoudens en het strand- afval zijn in de oorlogsjaren in de duinen gestort. De plek is met een dikke zandlaag afge dekt. Het planteleven heeft zich op de nieuwe situatie ingesteld. Afgraven zou de flora sterk ver storen en ook het bodemleven sterk beïnvloeden. Janssen: „Zeker als het om grote hoeveelheden gaat moet je geen overhaaste maatregelen treffen. Kosten en baten, zowel financieel als uit natuuroogpunt moeten goed tegen elkaar wor den afgewogen". De stichting Duinbehoud is nog niet officieel ingelicht over de stort en vindt dat. zo blijkt uit de reactie van beleidscoördi- nator Janssen een uiterst kwalij ke zaak. „Door informatie ach ter te houden vergroot je de on rust alleen maar. Openheid is de beste methode. Alleen dan kan je ook met alle partijen naar de beste oplossing voor een probleem zoeken. Achter geslo ten deuren dingen bekonkelen doet meer kwaad dan goed". voormalige goederenoverslag van Van Gend en Loos voor 1998. Rijneveld protesteerde daar tegen en herinnerde de minister aan een eerder gemaakte af spraak. Ook de Kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat wilde weten hoe het zit. De po litici verbaasden zich er vooral over dat er, zonder dat dat in de Kamer is gemeld, is afgestapt van de belofte die in de begro ting voor '92 is gedaan. Wat het NS-station in Rijne- veld-kem Hazerswoude betreft, zouden de partijen slechts heb ben afgesproken dat de haal baarheid ervan wordt onder zocht. 'En als zo'n station haal baar is, verplichten alle partijen zich tot het verrichten van een maximale inspanning', legden ze vast. 'Doel is de realisering van de spoorverdubbeling en het station voor of in 1996'. Instellingen in de gezondheidszorg in deze regio willen met elkaar gaan samenwerken om de toenemende tekorten aan personeel het hoofd te kunnen bieden. Een gezamen lijke regionale advertentiecampampagne voor de landelijke open dag van 26 oktober, was een eerste stap in die richting. Perso neelsfunctionarissen van ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrie en zwakzinnigen zorg overleggen in een regionaal platform over andere activiteiten. Gedacht wordt aan een gezamenlijke wervingsactie op de mid delbare scholen komend voorjaar. Veel instellingen proberen bovendien het verloop en ziekteverzuim onder het perso neel terug te dringen door de werkomstan digheden aantrekkelijker te maken. Volgens de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid zal het tekort aan verplegend en verzorgend personeel in Zuid-Hofland de komende tien jaar catastrofale vormen aannemen. Met name in de psychiatrie, de zwakzinnigenzorg en de verpleeghuizen worden enorme tekorten verwacht. De werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben daarom op 28 september een landelijke actiedag gehouden om mensen via de radio en de televisie te interesseren in werk in de zorgsector. Op 26 oktober hielden veel instellingen in de regio onder het motto 'Maak werk van zorg' een open dag. Doel van de campagne: het verbeteren van het imago van de gezondheidszorg. Volgens R. Loois van de Nationale Zie kenhuisraad (NZr) zijn de resultaten van deze acties positief. „Zo'n 180.000 mensen hebben de instellingen bezocht en daarvan gaf bijna 65 procent aan zich nader te wil len oriënteren op een baan in de zorgsec tor. Van een verschillende instellingen heb ik gehoord dat ze stapels aanmeldingsfor mulieren hebben gekregen." Eén van die instellingen is de Hooge Burch in Zwammerdam. Deze zwakzinni geninrichting heeft inmiddels tien mensen aangenomen naar aanleiding van de open dag. „Het was een groot succes: er zijn maar liefst 1500 mensen bij ons op bezoek geweest", vertelt hoofd personeelszaken, T. Kooij. Volgens haar wordt het in de toe komst steeds moeilijker om aan verpleeg kundigen te komen. „Ook daarom is het be langrijk om als instelling iets aan reclame te doen. We zouden onze krachten moeten bundelen en met andere instellingen en moeten samenwerken op het gebied van opleidingen en dergelijke." Ook psychiatrisch Centrum Langeveld in Noordwijk ziet veel in samenwerking. Hoofd personeelszaken, G. Rem: „De ar beidsmarkt in de Randstad is ongunstig. Er wordt hard gewerkt aan de imago van het beroep maar we moeten concurreren met andere sectoren zoals de horeca en de me taal. Ons grote probleem is dat het verloop erg groot is. Daarom moeten we een nog beter sociaal beleid voeren. We moeten de kwaliteit van het werk verbeteren, iets aan het ziekteverzuim doen en regelmatig func tioneringsgesprekken houden. Bovendien moeten we de handen ineen slaan: samen werken met instellingen waarmee we nu nog concurreren. We vissen tenslotte alle maal in dezelfde vijver." De verpleeghuizen in deze regio onder vinden veel concurrentie van de ziekenhui zen. Ziekenverzorgenden hebben in een ziekenhuis de kans om hogerop te komen: ze kunnen er doorstuderen voor het diplo ma verpleegkunde. „Voor veel mensen is dat de reden om het verpleeghuis te verla ten", zegt J. Zierikzee van verpleeghuis Ley- thenrode in Leiderdorp. „Ook de aantrekkingskracht van de thuis zorg en de wijkverpleging is groot: mensen hoeven dan niet meer 's nacht te werken. Wij proberen daar wat aan te doen door het werk aantrekkelijker te maken en de taken beter te verdelen: we werken nu bijvoor beeld in kleinere teams waar mensen meer bevoegdheden hebben en gelegenheid heb ben tot zelfontplooiing." „Wat ik wel mis is samenwerking met an deren instellingen, we moeten elkaar niet de pas afsnijden. Gelukkig is men nu wel bereid om met elkaar te praten in het regio naal platform. Maar het zou nog beter zijn als we konden samenwerken op het terrein van opleidingen, kinderopvang, uitzendbu reaus, cursussen en dergelijke. Dat spaart tijd en geld. Als je die zaken in een breed verband aanpakt, kun je je mogelijkheden als instelling vergroten. Hopelijk komen we volgend jaar tot concrete afspraken." Kamerlid krijgt na een jaar antwoord op vragen Coupépolder DEN HAAG/ALPHEN Na een jaar heeft het Koude- kerkse Kamerlid Vreugdenhil alsnog antwoord gekregen op zijn vragen over de Alphense Coupépolder. De CDA'er wilde weten of er gevaren voor de volksgezondheid zijn, bijvoor beeld door het 'wegknallen' van de afdeklaag. Een gevaar waar professor Reijnders op wees. Echt blij is hij niet met de ant woorden, want de milieumi nister en de staatssecretaris van volksgezondheid volstaan met verwijzingen naar andere antwoorden en informatie van het Regionale Inspectie Mil ieuhygiëne (RJMH) Zuid-Hol land. Volgens die informatie zijn de risico's voor de gezondheid van gebruikers en omwonen den van de stortplaats 'ver waarloosbaar klein'. Explosies zouden vooral in afgesloten ruimten voorkomen en er is bovendien besloten dat er een 'adequate afdeklaag' komt. Dat de belt het kookpunt na dert. zoals professor Reijnders en het CDA-Kamerlid vrees den. konden Alders, Simons en RIMH nergens uit afleiden. Temperaturen van 75 graden zouden alleen door bewoners zijn gemeten: officiële metin gen kwamen niet verder dan 58 graden. Normaliter worden Kamervra gen binnen drie weken beant woord of laat de minister bin nen die periode weten dat hij wat meer tijd nodig heeft. Vreugdenhil stelde zijn vragen op 20 november 1990 en ont dekte op 20 juni dat veel ande re Kamervragen over de Cou pépolder werden beantwoord, maar dat juist zijn vragen bui ten de boot vielen. Op 12 september vroeg hij zich schriftelijk af waar de ant woorden bleven en deze week wilde hij druk uitoefenen via Kamervoorzitter Deetman. Op de valreep kwam het toch nog goed. „Of een jaar een record is weet ik niet", zegt de politi cus. "Maar onnozel staat het wel; op bijzondere alertheid wijst het in ieder geval niet". WILLEM SPIERDIJK „De fysiotherapie zit in de hoek waar de klappen vallen". Dat concludeert P.A.M. van der Salm, de voorzitter van de Re gionale Vereniging voor Vrijge vestigde Fysiotherapeuten. Vol gens Van der Salm is een van de redenen dat het nut van zijn vak nog onvoldoende is aange toond. „Fysiotherapie is geen universitaire studie, er is daar om nog weinig wetenschappe lijk onderzoek gedaan. Maar niemand zal toch het nut aan vechten bij een beenamputatie of een halfzijdige verlamming". Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft aangekon digd dit jaar alsnog 50 miljoen op fysiotherapie te willen bezui nigen. Dat komt eigenlijk omdat het bedrag dat vorig jaar aan fy siotherapie is besteed, 50 mil joen hoger was dan Simons had verwacht. Van der Salm: „Vorig jaar zijn er afspraken gemaakt over het nieuwe beleid, hoe het budget dat aan fysiotherapie mocht worden uitgegeven, zou worden vastgesteld. Simons is medeverantwoordelijk voor dat beleid. Hij moet daarom aan vaarden dat de kosten hoger zijn uitgevallen". De Leidse fysiotherapeut is ove rigens wel van mening dat de kosten in de hand moeten wor- P.A.M. van der Salm, de voorzitter van de Regionale Vereniging voor Vrijgevestigde Fysiotherapeuten: „De wachtlijsten dreigen langer te worden". foto jan holvast den gehouden. „De tijd dat het aantal behandelingen in onze beroepsgroep jaarlijks met zes tot zeven procent stijgt ligt ach ter ons. Dat kan niet meer. Fy siotherapeuten moeten leren dat die groei er niet meer inzit. Dat besef groeit. De franje die er op sommige punten misschien nog aan ons vak zat, is er in middels wel af'. Van der Salm ziet dan ook niet goed in hoe Simons de kos tenbesparing van 50 miljoen wil bereiken. „Hij kan het onkos- tendeel in onze vergoeding ver lagen. Maar dat bedrag is eigen lijk al veel te laag, niet meer van deze tijd. Hij kan ook besluiten dat het aantal behandelingen omlaag moet. De vraag naar fy siotherapie wordt steeds groter. Dat betekent dat de wachtlijs ten langer worden". De fysio therapeut wijst erop dat Simons zich echter ook heeft voorgeno men de wachtlijsten terug te dringen. Nu zijn de wachttijden voor fysiotherapie nog niet zo gewel dig lang. Bij een aantal praktij ken duurt het een week of twee voordat niet-acute patiënten aan de beurt zijn. „Onderzoek heeft aangetoond dat sommige patiënten zes maanden tot twee jaar met klachten lopen voordat ze naar de fysiotherapeut gaan. Twee weken wachten is dan niet zo erg. Al wil de patiënt, als-ie eenmaal besloten heeft geholpen te willen worden, na tuurlijk wel zo snel mogelijk aan de beurt zijn". Dat de fysiotherapie onder vuur ligt, heeft de beroepsgroep misschien wel aan zichzelf te wijten. „Er is nog onvoldoende onderzoek gedaan naar de werkzaamheid van fysiothera pie," zegt Van der Salm. Daar komt inmiddels verandering in. Er is een dik boekwerk versche nen met onderzoeksprojecten waarbij fysiotherapeuten be trokken zijn. Daarnaast proberen de fysio therapeuten een eenduidig beeld van hun vak naar buiten te brengen. Van der Salm: „Er zijn nogal wat collega's die ook aan accupunctuur doen. Je kan je afvragen of dat iets met fysio therapie te maken heeft. Het is belangrijk dat de buitenwereld duidelijk voor ogen krijgt wat fysiotherapeuten wel en niet doen". Mogen Van der Salm en zijn collega's dan wel eens onder vuur liggen van beleidsmakers, de waardering van het publiek voor de fysiotherapeut is groot. „Het is vervelend als mensen van buiten je vak aanvechten. Fysiotherapeuten weten dat ze worden gewaardeerd. Dat geeft ook voldoening aan je werk. Het is toch een harstikke mooi vak". SCHIPHOL BILL MEYER Air Holland Regional, de nieuwe maatschappij van de Drentse zakenman Peter Langendijk, komt (nog) niet van de grond. De gisteren geplande eerste vlucht naar Las Palmas is ko men te vervallen. Air Holland heeft nog altijd geen vliegtuig. Aanvankelijk had Air Holland met de ABN/Amro overeen stemming bereikt over de tijde lijke huur van een Boeing 757. Dit in afwachting van de afleve ring van het vliegtuig dat nu bij British Airways in tanden een onderhoudsbeurt ondergaat. Dit van de NMB geleasde vlieg tuig zal pas rond de kerst klaar zijn om te vliegen. De problemen spelen zich af rond het toestel van ABN Amro. Een woordvoerster van Air Hol land zegt niet te weten waar het nu precies nog op hangt. De be- nodige onderhoudspapieren zouden nog ontbreken. British Airways zou deze papieren niet vrij willen geven omdat het oude. failliete Air Holland nog een paar openstaande rekenin gen heeft. De bank wil alle juri dische puntjes op de i zetten, alvorens het vliegtuig aan Air Holland over te dragen. LEIDEN/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Kamerleden die de vergaderzaal in de hui dige vorm willen behouden, hebben steun gekregen van de in Leiden gevestigde Stich ting Burgerschapskunde. In een brief aan het parlement noemt het centrum voor po litieke vorming de zaal een uitgelezen plek voor politiek en maatschappelijk debat. „Vele organisaties in den lande zullen gaar ne gebruik maken van deze zo zwaar met symboliek en geschiedenis geladen plaats", schrijft de stichting. Toen het parlement enkele jaren geleden het licht op groen zet te voor de nieuwbouw, werd ook besloten de belangrijke vergaderingen naar een nieuwe vergaderzaal over te hevelen. De oude zaal zou dan een balzaal kunnen worden, net als in een grijs verleden. Nu de nieuwbouw bijna klaar is, is PvdA-Kamerlid Stemerdink een actie begonnen voor het behoud van de zaal in oude vorm. Dus met groene bankjes, de regeringstafel en de be kende gordijnen. De kwestie verdeelt veel partijen, maar Burgerschapskunde steunt de oud-staats secretaris ondubbelzinnig. Zo betoogt de stichting dat de vergaderzaal 'sinds 1799 de plaats is waar via het parlementaire politie- MIJ Z'N ALLEN EROP UIT mO St Aogtontroof 18 Lm

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21