Leidsch Dagblad Nieuw asielbeleid staat op springen Heeft u alle gegevens voor de jaarafrekening al compleet? Randstad kan uw boekhouding helpen met de nodige professionele assistentie. Ambtenaren moeten twee weken met kerstvakantie Baker krijgt toezegging 1 Oekraïne over kernwapens Het beste vakantie-advies sinds jaren. HOELANG KUNTU NOGZONDER? VS trainen Libische rebellen voor strijd tegen Gaddajï Straf schrikt winkeldieven niet echt af ROTTERDAM CPD Het risico van een strafrechte lijke vervolging houdt een win keldief niet tegen. Meer en harder optreden van justitie, zoals de detailhandel regelma tig bepleit, biedt geen oplos sing. Dat concludeert jurist en psy choloog Hans Moerland in zijn studie 'Winkeldiefstal, een te riskante zaak?', waarop hij van daag is gepromoveerd. Volgens Moerland geeft zijn onderzoek eens te meer aan dat de detail list niet blind moet varen op het vertrouwen in de overheid, maar zijn eigen verantwoorde lijkheid moet nemen. De angst naar het hel verlichte kantoortje van de chef te moeten komen, speelt voor winkeldieven een grotere rol dan angst voor de rechter. „Toch blijven beleidsmakers onder druk van de machtige de tailhandel-lobby dat idee verko pen. Het is een soort rituele dans: de overheid belooft een strengere aanpak, maar heeft eigenlijk niets te bieden. En de detailhandel vraagt daar ook om, terwijl ze kunnen weten dat ze niets hoeven te verwachten". Voor zijn onderzoek onder vroeg Moerland zeshonderd Rotterdammers. Zes procent, twee maal zoveel mannen als vrouwen, zei zich aan winkel diefstal schuldig te hebben ge maakt. Vrijwel niemand laat zich daarvan weerhouden uit angst voor de rechter. Doorslag gevend is het 'gezichtsverlies' bij betrapping. Hoe afkeurender de reactie van de onmiddellijke omgeving, des te kleiner is de kans dat iemand tot winkeldief stal overgaat. Krachtig optreden van winkelpersoneel helpt dus beter dan inschakelen van de politie, aldus Moerland. Ook de eigen normen en waarden spe len een belangrijke rol om wel of niet iets onbetaald uit de winkel mee te nemen. NIEUWSLIJN In het Kroatische dorp Vodn woonden nabestaanden gisteren de begrafenis bij van 39 vermoor de familieleden. Servische troepen 'Verkrachters laten castreren' Honderden Ugandese vrouwen hebben in de hoofdstad Kam pala betoogd voor invoering van een wettelijke maatregel die het mogelijk maakt om mannen te castreren die zich schuldig heb ben gemaakt aan verkrachting. De demonstratie werd geleid door minister van vrouwenzaken Specioza Kazibwe. De betoog- sters boden onder meer aan het Hooggerechtshof een petitie aan waarin werd gesteld dat „mannen een potentieel gevaarlijk instrument bezitten, at moet worden afgesneden als net niet correct gebruikt wordt". Politie ontruimt tribune raadszaal De politie heeft gistermiddag de publieke tribune van de raads zaal in het Amsterdamse stadhuis ontruimd. Er zaten ongeveer twintig krakers, die luidruchtig protesteerden tegen de dreigen de ontruiming van kraakpand De Olivant in de Onze Lieve Vrou- westeeg. De krakers weigerden in te gaan op een aanbod van raadslid Holvast (Groen Links) om te praten. Een woordvoerder van de groep zei dat met politici niet te praten valt en dat de kra kers wilden doorgaan met hun luide protest. Daarop werden ze op last van burgemeester Van Thijn van de tribune geduwd en gel rokken. ir randstad uitzendbureau Randstad houdt niet van half werk. hadden de Kroaten, die allen van middelbare leeftijd of ouder wa ren, naar verluidt zondag in koe len bloede vermoord. Op pagina 5 Alle 2.300 ambtenaren van de provincie Zuid-Holland moeten rond de feestdagen verplicht twee weken vakantie opnemen. De provincie heeft dit besluit genomen omdat de laatste ja ren bleek dat het Provinciehuis tijdens de kerstvakantie onder bezet was doordat veel mensen verlof opnamen. Ondanks de la ge bezettingsgraad moesten bij voorbeeld de kantine en de bodedienst toch gewoon blijven functioneren. Daarnaast moet ook het gebouw worden verlicht en op temperatuur worden ge houden. Dat kost handenvol geld en de provincie Zuid-Hol land zit toch al structureel in fi nanciële problemen. Een groot deel van de ambte naren heeft furieus gereageerd. Enkele kaderleden van de amb tenarenbond AbvaKabo stelden een protestbrief op. Binnen een week was die door ruim 1.000 CDA en WD eisen strenge bewaking vluchtelingen Het nieuwe opvangbeleid voor asielzoekers, dat op 1 ja nuari moet ingaan, staat volgens minister d'Ancona (WVC) op springen als gevolg van eisen die CDA en WD gisteravond laat in de Tweede Kamer hebben gesteld. In tegenstelling tot de PvdA willen CDA en WD in de negen gemeenten die volgend jaar de eerste opvang van asiel zoekers gaan verzorgen, een strenge bewaking van vluch telingen die te horen hebben gekregen dat zij zijn afge wezen. CDA en WD denken dat anders te veel afgewe zen asielzoekers hun heil zoeken in de illegaliteit. induiken. Zelf houdt hij het op Ontsnapping asielzoekers Schiphol-Oost SCHIPHOL PETER SLUIS Minister d'Ancona waarschuw de ervoor dat de kans groot is dat nu de overeenkomsten met diverse betrokken gemeenten op de tocht komen te staan. De meeste van die gemeenten zijn namelijk na veel moeite wel ak koord gegaan met de eerste op vang van asielzoekers, maar zeer zeker niet met centra waar van een deel als een soort ge vangenis voor afgewezen asiel zoekers gaat fungeren „Ik ken nu al gemeenten die zeggen: Dat willen we niet", aldus d'An cona. De bewindsvrouw, staatsse cretaris Kosto van justitie en de PvdA zijn zeer slecht te spreken over de motie van CDA en WD. PvdA-woordvoerder Middel be schuldigde beide partijen ervan dat zij een strenge bewaking willen op basis van indianen verhalen dat zeer veel afgewe zen asielzoekers de illegaliteit tien tot vijftien procent. „Maar ik geef toe, dat kan ik ook niet hard maken", aldus Middel. De gemeenten waar de nieu we opvangcentra moeten ko men, zijn Eindhoven, Zwolle, Gravendeel, Zeewolde, Noord oostpolder, Dordrecht, Nije- veen, Oisterwijk en Rijsbergen. Daarin zullen alle nieuwe asiel zoekers voor hooguit enkele maanden worden opgevangen. De bedoeling is dat ze op zo kort mogelijke termijn te horen krijgen of ze voorlopig mogen blijven of worden uitgezet. Kosto wil voor die laatste ca tegorie alleen een intensieve meldingsplicht invoeren. Hij gaat er voorlopig vanuit dat de meeste asielzoekers niet in de illegaliteit zullen duiken. CDA en WD vrezen echter het ergste en willen dus van het kabinet op voorhand sluitende voorstel len om weglopen te voorkomen. D66 en PvdA stellen voor om Uit het opvangcentrum op Schiphol-Oost zijn gisteravond zeven asielzoekers ontsnapt. Vier Uberianen, een Nigeriaan, een Togolees en een Rus sloop ten rond half elf een binnen deur. De deur werd vervolgens als stormram gebruikt waarmee twee ruiten werden vernield. Bij de uitbraakpoging brak een van de mannen, een Liberiaan, zijn enkel. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis, waar zijn gebro ken gewricht in het gips werd gezet. Hij is inmiddels terug in het opvangcentrum. Vanoch tend heeft de politie drie voort- vluchtigen in Amstelveen aan gehouden. HET WOORD IS AAN Wij moeten leren v< in de dieren hoezeer ze lust scheppen in het bestaan. Zie naar eer i snuffelende hond. Luc Delafortrie VANDAAG PAGINA'S 3? 3 A 1 9,11,13 28 14,15,23 Feiten en meningen - 2 ig TV-programma's 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Onstuimig Wisselend bewolkt en buien, mo gelijk met onweer en zware wind stoten. Temperatuur tussen 5 en 7 graden. Westenwind, vrij krachtig, rond kracht 5, langs de kust en op het Usselmeer stormachtig, 8, in het noordelijk kustgebred eerst nog enige tijd westerstorm, kracht Rechter verbiedt uitlevering van Katwijker eerst een jaar aan te zien hoe het met het voorgestelde beleid loopt, in plaats van direct al katwuk/den haag strenge bewaking te eisen van mensen die niets hebben mis daan. Pagina 3: Kerkasiel voor Vlet- Provincie Zuid-Holland, verplicht verlof werknemers ondertekend. Woordvoerder Van der Meulen van de AbvaKabo: „Het werk stapelt zich op. Zo blijft de post twee weken liggen. Bovendien partner tijdens de kerstvakantie moet werken niet prettig dat zij verplicht vrij moeten nemen". Van der Meulen had minder moeite gehad met het verplicht opnemen van vakantiedagen, als de provincie de helft van de ze dagen voor haar rekening had genomen. Volgens hem ge beurt dat bij andere overheden wel. Ook wijst hij erop dat het klant-onvriendelijk is om het Provinciehuis twee weken te sluiten. Dit laatste wordt door provincie-woordvoerster Was- sink ontkend. „De provincie heeft nauwelijks direct contact met haar burgers. Zaken als paspoorten en rijbewijzen wor den nu door de gemeenten af gehandeld". Tien van twaalf republieken doen mee aan Gemenebest MOSKOU AFP-DPA-Rtr-UPI De Amerikaanse minister Baker brengt vandaag zijn Navo-colle- ga's verslag uit over zijn rondreis door de voormalige Sovjetunie. Baker bezocht giste ren de Oekraïne. Daar kreeg hij van president Kravtsjoek te ho ren dat de voormalige Sovjet-re publieken pas bereid zijn hun kemwapenarsenaal op te geven als daar westerse hulp en erken ning tegenover staat. Kravtsjoek beloofde Baker wel dat zijn republiek voor het jaar 2000 alle kernwapens zal heb ben verwijderd of vernietigd. Deze belofte kan de druk op Rusland, Witrusland en Kazach- stan verhogen om de op hun grondgebied aanwezige kern wapens ook af te schaften of te verminderen. Het is Baker inmiddels wel duidelijk geworden dat er in de republieken groeiend verzet ontstaat tegen de dominerende rol van Rusland en diens presi dent Boris Jeltsin. Met name in Kazachstan, de grootste repu bliek na Rusland, bestaat groot ongenoegen over het opereren van Jeltsin en diens verkapte streven naar een Russisch kem- wapenmonopolie. Vandaag is het zover (zie pag. 12) Unie-president Gorbatsjov zou volgens de krant Nezavisa- jama Gazeta een decreet heb ben ondertekend over zijn aftre den. De datum zou echter nog niet zijn ingevuld. Een woord voerder van Gorbatsjov ontken de vanochtend het bericht Een medewerkster van de presiden tiële staf verklaarde dat zij een dergelijk document niet had ge zien. In een andere krant zegt Gorbatsjov pas over zijn aftre den te zullen beslissen na de vergadering van de Centraala- ziatische republieken, zaterdag in Alma Ata. Op Moldava en Georgië na treden alle twaalf re publieken van de Sovjetunie toe tot het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten. Dit nieuwe samenwerkingsverband krijgt de naam Gemenebest van Eu ro-Aziatische Onafhankelijke Staten. Zaterdag ondertekenen in Alma Ata de republieken Ar menië, Tadzjikistan, Kirgistan. Kazachstan, Toerkmenistan en mogelijk Oezbekistan het ver drag over de stichting van het Gemenebest. Pagina 2: Republieken kunnen oude afspraken negeren. Historisch nieuwjaarsfeest spreekt niet iedereen aan. Een 62-jarige Katwijker die er van wordt verdacht in de VS zijn vriendin te hebben doodge schoten, mag niet worden uit geleverd. Dat bepaalde de Haagse rechtbank gisteren in kort geding. Volgens president Van Delden heeft de Staat on voldoende aangegeven waarom er geen gevolg is gegeven aan een artikel in het Nederlands- Amerikaanse uitleveringsver drag. Volgens dat artikel kan uitlevering op grond van bij voorbeeld gezondheid of leeftijd worden geweigerd. De Katwijker kwam 11 jaar geleden op borgtocht vrij en vertrok naar Nederland. Zijn advocaat, mr. Sjöcrona, zei dat zijn cliënt bij uitlevering zelf moord zal plegen vanwege psy chische problemen. Bovendien laat zijn slechte gezondheid uit levering niet toe. De Staat zou zich zo schuldig maken aan uit lokking tot zelfmoord, aldus de advocaat. I M^WBonnement betaal ik daarna Por maand (f27,80) via automa tische betaling* I Per kwartaal (f80,10) via accept- I giro. Por kwartaal (f80,10) via auto- j matische betaling*. j Naam en voorletters: CORRESPONDENT Vierhonderd Libische rebellen krijgen in de Verenigde Staten een militaire oplei ding, gericht op het omverwerpen van het regime van kolonel Muammar Gaddafi. Volgens het Libanese dagblad Al-Hayat gaat het om het 'Libische Na tionale Leger' onder commando van ko lonel Khalifa Haftar. De Amerikaanse correspondent van de krant schrijft dat hij een trainingskamp van de „Libische contra's" heeft bezocht. Vandaag publiceert de krant een uitge breid vraaggesprek met kolonel Haftar, die een paar jaar geleden in het nieuws was als leider van een tegen Gaddafi ge richte strijdmacht van Libische krijgsge vangenen in het Afrikaanse Tchad. Vol gens berichten uit die tijd telde dat re bellenleger tussen de 500 en 700 man. Het zou in het geheim zijn opgeleid door Amerikaanse instructeurs. Haftar en zijn aanhang werden in de cember 1990 op de hielen gezeten door het Patriottisch Reddingsfront van Tchad, onder leiding van Idris Deby. Het grootste deel van de strijdmacht zou zijn geëvacueerd met een C-141 Starlifter van de Amerikaanse luchtmacht. Dat ge beurde vlak voor Deby de Tchadische hoofdstad N'Djamena overnam. De rebellen zouden vervolgens via Ni- geria, Zaïre en Kenya de Verenigde Sta ten hebben bereikt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft eerder dit jaar de aankomst bevestigd van een aantal 'Libische vluchtelingen' die in verschillende staten huisvesting zou worden aangeboden. De correspondent in Washington van Al-Hayat, Beshara Nassar, schrijft dat hij lange tijd heeft onderhandeld met het Nationale Front voor de Redding van Li bië (NFSL), de Libische bevrijdingsbewe ging, voor hij „op een ongewone tijd" een telefoontje kreeg op zijn hotelkamer. Hij moest zich een half uur later naar be neden begeven, waar hij werd opge wacht door twee mannen, kennelijk Ara bische agenten van de Amerikaanse vei ligheidsdienst. De mannen zwegen tij dens een nachtelijke rit van vier uur naar een plaats in de bossen van Virginia of West-Virginia. „Het was voor het eerst dat een bui tenlandse krant een trainingskamp be zocht dat door een Arabische oppositie groep is gevestigd op Amerikaans grond gebied, met de bedoeling een Arabisch regime omver te werpen schrijft Nas- sar. Het is mogelijk dat het bezoek was georganiseerd als onderdeel van de Amerikaans-Britse zenuwenoorlog tegen Gaddafi. De Libische leider blijft weige ren twee van zijn agenten uit te wijzen, die worden beschuldigd van de aanslag op de Pan Am-Boeing boven het Schotse Lockerbie, in 1988. Kolonel Haftar vertelde Al-Hayat dat hij kan beschikken over vierhonderd „uitstekend opgeleide" mannen, ver spreid over 25 staten in de VS. Van tijd tot tijd worden ze opgeroepen „voor mi litaire training, morele steun en politiek onderwijs over de doeleinden van het Front en onze toekomstige missies. We hebben een commandocentrum dat ons in staat stelt in korte tijd een volledige mobilisatie uit te voeren Telefoon (i.v.m. controle bezorging) l Nummer bank/girorekening: Donderdag 19 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39730 Losse nummers ƒ1,45 REGIO Nieuwe nota voor telefoon in Leidse regio BUITENLAND LEIDEN Verhofstadt moet Gemeenten niet formatie regering eens over bebou- België opgeven wing van polders FEITEN EN MENINGEN Optimisme over conferentie Zuid- Af ri ka

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1