Leiden Slagbomen rond centrum om autoverkeer te weren P 15 Stevenshof heeft jeugd weinig te bieden Politiek maakt weg vrij voor vierde parkeergarage Grond aan Vestestraat wordt schoongemaakt «..Sif.".06 MAA* EEHS Donderdag» '9december 1991 Redactie 071 161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DDK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie CONNY SMITS Voimgeving: RON VAN HAASTREGT 19 WD in isolement bij discussie over binnenstad In de Leidse gemeenteraad tekent zich voorzichtig een meerderheid af voor het idee de gehele binnenstad van 11.00 tot 18.00 uur met slagbomen af te sluiten en het winkelhart tot voetgangersgebied om te bouwen. De grootste oppositiepartij D66 sprak gisteren over een 'ri- goreuze' aanpak van het autoverkeer in de binnenstad, terwijl de college-partijen PvdA en Groen Links al eerder pleitten voor het snel autovrij maken van het centrum. Het CDA wil auto's alleen onder scherpe voorwaarden nog toelaten binnen de singels. ,r.r>r„, rio's geschetst voor de realise- ring van zo'n binnenstad, waar- Wethouder J Walenkamp (ver keer) concludeerde voorzichtig dat de verschillende fracties 'neigen in de richting van de ri- goreuze aanpak'die hijzelf ove rigens liever als 'ambitieus' aan duidde. De Leidse raadsleden konden gisteren tijdens een 'mening- vormende discussie' over het autoverkeer in de binnenstad onbekommerd stoeien met de begrippen 'parkeervrij' (geen geparkeerde auto's) 'autovrij' (helemaal geen auto's), 'auto- arm' (auto's onder voorwaar den) en 'autoluw' (alleen be stemmingsverkeer) Voorlopig wil het college het winkelhart tussen de Haarlem merstraat en Breestraat autovrij, het stuk rond de Pieterskerk parkeervrij, het woongebied auto-arm en de rest autoluw. In ambtelijke notities zijn boven dien nog verschillende scena- bij het aantal varianten groot is. „De komende jaren groeit het aantal auto's van 5 tot 7 miljoen en omgerekend naar de Leidse situatie betekent dit dat wij hier 35 voetbalvelden nodig hebben aan parkeerplaatsen", schetste CDA-fractievoorzitter D. van Duijn de uitdaging van de Leid se politiek de komende jaren. Het CDA is voorstander van een volledig auto-arme binnenstad 'omdat een autovrije binnen stad niet voor het jaar 2000 is te realiseren'. CDA-Fractievoorziter D. van Duijn: D66 reageerde 'geschrokken' op de cijfers van Van Duijn en ging meteen een stap verder. „De binnenstad moet zoveel mogelijk autovrij worden, te be ginnen met het winkelgebied en de rest auto-arm. De parkeer- vrije zone rond de Pieterskerk beschouw ik als een absoluut minimum, want ik kan mij voorstellen dat meer bescherm de stadgezichten daarvoor in aanmerking komen", zei D66- raadslid S. Blok. Om de plannen uit te leggen aan de bevolking, wil de PvdA van het historische gedeelte rond de Pieterskerk een soort 'modelgebied' maken. „Als één gebied helemaal 100 procent autovrij is, dan ziet iedereen heel goed wat voor resultaten dat heeft", zei raadslid A. Boot die ook wel wat voelde voor de suggestie van Groen Links om het zware vrachtverkeer vast te verbieden. Dat laatste viel slecht bij de WD, die de binnenstad al on toegankelijk genoeg vindt voor de auto's. „Wij zijn al bijna een autoluwe binnenstad en zijn op sommige punten al te ver ge gaan. Straks hebben wij geen bedrijvige binnenstad meer, maar een openluchtmuseum', mopperde G. Bakker. „Die voet balvelden van meneer Van Duijn komen heus niet als een lappendeken over de stad te lig gen". dan zullen de auto's op een ge geven moment ergens naartoe moeten. Met ons valt er dan wel te praten over een eventuele vierde parkeergarage als de an dere drie al vol zitten", zei frac tieleider J. Laurier gisteren. In de grootse plannen die Lei den heeft voor de binnenstad is er ook een plaats ingeruimd voor een parkeergarage, die in de Breestraat moet komen. Hal verwege komt in het 'gat aan de Aalmarkt' een prestigieus win kelcentrum, waaronder koop krachtige bezoekers hun auto kwijt zouden moeten kunnen. De WD toonde zich buitenge woon tevreden over dit plan. De weg is vrij voor een vierde parkeergarage in de Leidse bin nenstad, die het college van B en W voorlopig heeft gepland onder het nog te bouwen win kelcentrum Sleutelhof tussen Aalmarkt en Breestraat. De col legepartij Groen Links die zich tot nog toe met hand en tand verzette tegen nog een parkeer garage is door de knieën. Dat bleek gisteren bij een gedach- tenwisseling in de commissie verkeer over de autovrije bin nenstad. „Als straks allerlei maatrege len zijn genomen om het blik weg te halen uit de binnenstad, 1FlnPN- is nog een raadsel. A. van der Berg van de gemeentelijke afde ling milieu kan alleen maar spe culeren. Zo is het pand later ook door andere bedrijfjes gebruikt. „Verder gaat er een gerucht dat tijdens de sloop een vat kapot is gegaan, maar dat is onwaar schijnlijk", aldus Van der Berg. De milieu-ambtenaar hoopt dat het opruimen al in het be gin van 1992 kan beginnen: „Het terrein ligt eigenlijk al klaar, alles is in feite al in ge reedheid, maar de precieze da tum hangt van de provincie af', meent Van der Berg. De sterk verontreinigde bodem op een stuk grond tussen Uiter stegracht en Vestestraat aan de kant van de Groenesteeg wordt volgend jaar schoongemaakt. De provincie heeft hiervoor 1,8 miljoen gulden beschikbaar ge steld. De resterende 200.000 gulden moet de gemeente beta len. Op het terrein, waar vroeger een textielfabriek (Van Wijk) stond, bleken in de grond diverse chlo ride-verbindingen te zitten, be ter bekend als oplosmiddelen. Hoe die vervuiling is ontstaan, Het gaat zo slecht nog niet met de jongeren in de Stevenshof. Ze veroorzaken nauwelijks nog overlast en vernielen een stuk minder dan vroeger. Toch blijft de zorg overeind over hoe het over een aantal jaren zal gaan, als het aantal jongeren in de wijk enorm in aantal is toegeno men. „Want het aantal voorzie ningen in de wijk is volstrekt onvoldoende om de jongeren goed op te kunnen vangen", al dus Loe Spliet, jongerenwerk ster in buurthuis 'De Stevens- hof. Vorig jaar waren er in de nieuwbouwwijk nog veel klach ten over jongeren die vernielin gen aanrichtten in het winkel centrum De Stevensbloem. De klachten over de overlast van jongeren, nemen echter af, is de voorzichtige conclusie van J. Visser, voorzitter van de winke liersvereniging in de wijk. „De problemen met de jeugd zijn voor negentig procent verdwe nen", aldus de tevreden winke lier. „Ik krijg nauwelijks nog klachten over vandalisme bin nen. We mogen onze handen dichtknijpen". Gelijksoortige positieve geluiden ook bij wijk agent André van Dijk. „Het is inderdaad wat rustiger gewor den", zo meent hij. „Maar of dit blijvend is, durf ik nog niet te zeggen. Het komt wel vaker voor dat het eens een periode wat rustiger is. Maar zoals het nu gaat mogen we niet klagen". Is er een verklaring voor deze toch vrij plotselinge verminde ring van door jongeren veroor zaakte overlast? Winkelier Vis ser: „Ik denk dat het komt om dat de sociale controle in de wijk beter werkt. De buurtbe woners houden een nauwlet tend oogje in het zeil. En ook de aanwezigheid van de wijkagent heeft een duidelijke preventieve werking". Van Dijk kan dat be amen. „Ongetwijfeld scheelt het dat wij hier regelmatig rondlo pen". Toekomst Toch is niet iedereen even en thousiast. Vooral niet als het gaat om de toekomst. Tijdens de laatste begrotingsbehande ling diende Tim van Houten van de SP nog een motie in, Radiomarathon op Rijnland Met een radiomarathon van driehonderd uur luiden Rijnland Ra dio en Stadsradio Leiden het oude jaar uit. Van donderdag 19 de cember tot en met dinsdag 31 december wordt nonstop uitgezon den. De radiomarathon geldt als experiment voor de plannen om in het komend jaar tot een permanente 24 uurs-programmering in de Leidse regio en de Bollenstreek te komen. ÜJ»» ^oe tre^ «ff B aandacht van die rotjongens met die rotjes? De Stichting Ideële Reclame (SIRE) schakelde hiervoor het reclamebureau Prad in. Die bedacht een grootscheepse voorzichtig-met-vuurwerk campagne. Naast clips, radiospotjes en aangepaste reclame zijn er ook drie posters. Dat pakket is bestemd voor scholen, politie, brandweer en andere instellingen. Eén met een neus ('Stop je vinger er nog maar eens in, na 1 januari kan het misschien niet meer'), één met popster Seal ('Luister nog maar eens naar zijn laatste cd, na 1 januari...') en één mét Tatjana Simic. Filmster ('Flodder'), Playboy model en zangeres Tatjana, de blikvangster die om vooral twee dingen bekend staat. En die daarom ooit door seksegenoot Patty Brard in een televisieprogramma met de woorden 'Hallo jongens' werd begroet. Reken maar dat die pubers - als ze het neuspeuteren hebben afgeleerd of niet van Seal houden - daar nog even naar willen kijken. En dat ook na 1 januari willen doen. We gaan er daarbij van uit dat vooral jongens vuurwerk afsteken en weieens blijvend letsel oplopen. 'Kijk nog maar eens goed, na 1 januari kan het misschien niet meer' staat er op een uitdagende poster van de rondborstige filmster Tatjana te lezen. Het Leidse college keek er inderdaad nog maar eens goed naar. En vond dat de poster ook vóór 1 januari niet kan. Maar emancipatie-wethouder Hennie Koek stak binnen het college ook een lont aan over de vuurwerkcampagne van dit jaar. Jongens en meisjes moeten in deze tijd immers op een andere manier met elkaar Ieren omgaan, de gemeente start in het voorjaar met een eigen meidenbeleid en waarom zou je dan juist bij jeugdigen een beeld van de vrouw als lustobject creëren, terwijl je de boodschap over vuurwerk ook op zoveel andere - leuke - manieren kan brengen? Op een stereotiepe wijze seksisme aanwakkeren, dat is het. Knaller (2) Gedenkwaardige minuten, daar in de dinsdagse vergadering van het college. Burgemeester en wethouders moeten een wel heel bijzonder beleidsstuk on der ogen hebben gehad. De meesten hadden er dan ook geen woorden voor. Alleen Goe- koop en Van Bochove beleefden aan de afbeelding plezier en za gen geen bezwaar. Burgemees ter Goekoop doet nooit zo moeilijk, afgelopen zondag sjokte hij voor de VPRO-televi- sie nog met een koe door de binnenstad. En wethouder Van Bochove heeft vast zo mild ge oordeeld omdat minderheden in zijn portefeuille zitten. GOED. NA 1 JANUARI KAN HET MISSCHIEN NIET MEER. Minderheid is niet het eerste woord waar je bij Tatjana aan denkt, maar de van oorsprong Joegoslavische zangeres en filmster is tenslotte een prachtig voorbeeld van integratie. „Ze is populair onder de Nederlandse jeugd. Je kunt er wel een ouwe troela opzetten, maar dan ge beurt er niet zo veel", zegt een mevrouw van het public rela tions-bureau dat de campagne begeleidt. Desalniettemin besloot het Het Leidse college vindt dat de poster ook vóór 1 januari niet gezien mag worden. Leidse college dinsdag om de ten stadhuize gearriveerde pos ters van Tatjana niet naar de openbare basisscholen en de Leidse club- en buurthuizen te sturen. De posters van Seal en de neus vonden wel genade in de ogen van de wethouders. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de posters ook in de mupi's zouden komen. Maar gelukkig voor Leiden werden ze niet op tijd afgeleverd, zodat de gemeente zich kon haasten om de haar toegemeten ruimte voor ideële reclame met wat an ders te vullen. Men is zich na tuurlijk al rot geschrokken van de commerciële textiel-dame, die zo mogelijk nog minder om het lijf heeft dan Tatjana. Knaller (3) waarin hij burgemeester en wethouders verzocht voor 1 fe bruari 1992 met een oplossing te komen voor de 'jongerenpro- blematiek in de Stevenshof. „Ik heb deze motie ingediend met het oog op de toekomst", aldus Van Houten. „Het is hoog tijd dat er wat meer voorzienin gen komen in een buurt met zo'n enorm groot aantal jonge ren. Nu al is er in het buurthuis nauwelijks ruimte voor deze snel groeiende groep". Jongerenwerkster Loe Spliet kan dat beamen. „Het buurt huis is het enige waar jongeren in de Stevenshof terecht kun nen. Maar dan ook niet meer dan twee keer per week. Op vrij dagavond is er een tienerdisco en op woensdagavond een in loop. En daar heb je het dan mee gehad. Meer is er niet te beleven voor jongeren hier". De oplossing is een nieuw jongerencentrum, vinden zowel Loe Spliet als van Houten. „Het verzoek om in de Stevenshof een eigen onderkomen voor jongeren te realiseren, hebben wij al lang geleden ingediend", aldus Van Houten. „Willen wij problemen als in de Merenwijk voorkomen, dan moeten er snel oplossingen worden gevon den". „Zeker ook ornaat de groep jongeren ieder jaar groter wordt", vult Spliet aan. „Je moet de feiten voor zijn in plaats van er achteraan te lo pen". De gemeente Leiden ziet voor lopig echter weinig in een nieuw jongerencentrum voor de Stevenshof. „We willen het wat breder bekijken. Niet alleen vanuit het sociaal-cultureel werk, maar met alle betrokke nen. In het voorjaar komen we met een notitie over de jonge- renproblematiek in de Stevens hof. Dan kunnen we veel beter bekijken hoe we het probleem aan gaan pakken", aldus M. van Pelt van de gemeentelijke direc tie Welzijn. Intussen wordt met spanning de zomer afgewacht. „Want hoe het dan zal zijn durf ik niet te voorspellen", aldus wijkagent Van Dijk. „Nu is het te koud om 's avonds rond te hangen, maar van de zomer is dat natuurlijk wel anders". VRUETIJD De SIRE vindt de Leidse beslis sing bij monde van secretaris L de Jong getuigen van 'truttig heid', 'typische Nederlandse be tutteling' en 'weinig realiteits zin'. De SIRE wijst er op dat de doelgroep goed bereikt wordt. Maar dat is nu juist waar wet houder Koek zo bang voor is en waarom ze vindt dat de SIRE langer over het ontwerp van de poster had moeten nadenken. Omdat de SIRE via de Stichting Consument en Veiligheid ook rechtstreeks de posterset ver stuurt is Tatjana wel op bijzon dere basisscholen en een aantal middelbare scholen aangeko men. En die mogen van Koek natuurlijk helemaal zelf uitma ken wat ze met haar doen. Het Leidse politiebureau heeft de poster al hangen, maar zal die waarschijnlijk moeten verwijde- Wie Tatjana toch wil zien, kan trouwens tien voor half zeven vanavond Veronica's B.O.O.S. aanzetten, waarin ze zelf ont boezemingen - over de cam pagne - doet. De gemeente Lei den kan kijken niet verbieden, maar vindt het wel beter als je daarbij ten minste één vinger in je neus stopt. Na 1 januari kan dat misschien niet meer. Dierenasiel De dierenasiels in Leiden en Oegstgeest kunnen de komende tijd voor huisdieren zorgen als de eigenaar enige tijd weg is. Zij huisvesten ook zoekgeraakte dieren. Het asiel kan tevens voor nieuwe bazen zorgen. Zie ke of gewonde dieren die op straat worden gevonden, kun nen door de dierenambulance worden opgehaald (071- 174141). Dierentehuis Besjes laan Leiden (tel. 071-411670), dierentehuis Postbrug Oegst geest (tel. 01711-10170) Koopavonden Op donderdag 19, vrijdag 20 en maandag 23 december zijn er extra koopavonden in verband met kerstmis. De winkels zijn dan tot 21.00 uur geopend. Naast deze kerstkoopavonden zijn de winkels ook op zondag 15 december de gehele dag open. Kerstmarkt Op de Anne Frankschool in de Stevenshof wordt vandaag een kerstmarkt gehouden. Tussen 17.00 en 19.30 uur zijn er allerlei zelfgemaakte kerstartikelen te verkrijgen. Tevens is het moge lijk een hapje en een drankje te nuttigen. Ter afsluiting zal het orkest van K en G allerlei kerst liederen ten gehore brengen. Micro Phoon Voor het derde achtereenvol gende jaar verzorgt het Leidse kamerkoor Micro Phoon een kerstconcert in de Lokhorstkerk. Dit jaar staan er een aantal wer ken van Franse componisten op het programma. Het concert wordt gehouden op 20 decem ber en begint om 20.15 uur. De entree bedraagt vijf gulden. Bingo Buurthuis Comelisz Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a or ganiseert op vrijdag 20 decem ber een bingo-avond. Aanvang 20.15 uur. Kerstconcert In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt aanstaan de vrijdag 20 december een kerstconcert gehouden. Drum band Matilo, om 19.00 uur en muziekgroep de Sleutels om 20.00 uur zorgen voor de mu ziek. Voor informatie: 071 - 412515. AGENDA DONDERDAG 19 DECEMBER Leiden Bingoavond in buurthuis Cornelisz Joppensz, Oppenheimstraat. Aanvang 20 15 uur. Kerstconcert buurthuis Matilo. Zaan straat 126. mmv drumband Matilo en muziekgroep De Sleutels. Aanvang 20.00 uur. Café De Beest (Pieterskerkchoorsteeg 21): optreden Stick to the Lips. Aan vang 21.30 uur. Kerstdamavond voor beginners en ge vorderden van Leids Dam Genoot schap in speeltumgebouw Ooster kwartier. Aanvang 20.00 uur. Noordwijk Kerstviering van de Ned. Chr Vrou wenbond in de Vmkenhof. Achterzee weg. Aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Jez Lowe and the bad Pennies in't Wapen van Noordwijkerhout. Aan vang 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut m zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Viietzaal (bij sportschool Goederaad). Raadhuis- laan 43. van 16 00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 20 DECEMBER Ruilbeurs van Ruilvereniging Ko- nmgskerk m buurthuis Het Spoortje. Aanvang 19.00 uur. EMIEL FANGMANN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19