Leidsch Dagblad Huizen bouwen in Sovjetunie verdwijnt met oudejaar polder bij Leiden 4k Tienduizend Russen willen Israël uit Belastingen gemeenten in 1992 fors omhoog Het beste vakantie-advies sinds jaren. Verpaupering dreigt in de Bollenstreek FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND Liliane fonds ver- Ruzie dreigt tus- richt kleine 'won- sen Antillen en deren' Nederland Arabieren boos over intrekken VN-resolutie REGIO Radio West be gint 1 februari met reclame Straatrumoer van Ajax-trainer Van Hollandse schil- Gaal is niet geluk- ders in Rome kig met AA Gent Woensdag 18 december 1991. Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39729 Losse nummers 1,45 Nog geen abonnee? Wethouders doen gemeenten voorstel: Gemenebest van Euraziatische Staten neemt rol over HET WOORD IS AAN Zes wethouders uit de Leidse regio vinden dat de Broek en Simontjespolder tussen Oegstgeest en Leiden als eer ste in aanmerking moet komen voor bebouwing. De vier polders die daarna de voorkeur hebben zijn achtereen- volgens de Krimwijkpolder (Voorschoten), de Papenweg- se polder (Voorschoten), de Boterhuispolder (Leider dorp) en de Oostvlietpolder (Leiden). LEIDEN ERNA STRAATSMA De portefeuillehouders ruimte lijke ordening van de gemeen ten Alkemade, Leiderdorp, Lei den, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude hebben dit voorstel vandaag gepresenteerd in de Structuurschets Leidse Re gio Aan Zet. De regiobestuur ders willen een nader onder zoek doen naar de bebouwings mogelijkheden van de gekozen locaties. De betrokken gemeen teraden is gevraagd voor febru ari 1992 met het plan in te stemmen. Er is grote behoefte aan nieu we bouwlocaties voor woningen en bedrijven. De totale behoefte aan nieuwe woningen tot 2015 is tenminste 11.000. De provin cie gaat er van uit dat 2500 wo ningen in de genoemde periode binnen de bestaande gemeen tegrenzen worden gebouwd. Dat zou voor het jaar 2000 moe ten worden gerealiseerd. Tot 2015 moeten er in de Leidse re gio zodoende voor ten minste 8500 woningen nieuwe bouwlo caties worden gezocht. De gemeenten Leiden, Lei derdorp en Alkemade denken overigens dat dit getal aan de lage kant is. Ze verwachten dat nog rekening moet worden ge houden met 2000 extra wonin gen voor woningzoekenden die van buiten de Leidse regio ko men. Voor bedrijfsruimte is de ko mende 25 jaar ongeveer 180 hectare grond nodig. De zes re giogemeenten hebben hiervoor een voorkeurslijst opgesteld waarop het Rijnfront (Oegst- geest/Valkenburg) als hoogste staat genoteerd. Daarna is geko zen voor het Veenderveld (Alke made), de Munnikenpolder (Leiderdorp), de Oostvlietpolder (Leiden) en Elsgeest (Voorhout). Pagina Leiden: 'Bebouwing vliegveld spaart natuuri MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De rode vlag met hamer en sik kel wordt op oudejaarsavond voorgoed gestreken. Op de drempel van 1992 houdt de Sovjetunie op te bestaan. De Russische president Jeltsin heeft dat gisteravond gezegd, na een gesprek van anderhalf uur met Gorbatsjov. De Unie-president heeft zijn verzet tegen de vor ming van een gemenebest op gegeven, aldus Jeltsin. Of er in de toekomst nog een rol voor Gorbatsjov is weggelegd, blijft onduidelijk. Het gemenebest moet zater dag in de Kazachstaanse hoofd stad Alma Ata worden beklon ken. Daar zullen de vijf Aziati sche republieken (Kazachstan, Kirgistan, Tadjikistan, Oezbe kistan, Toerkmenistan) zich bij de drie Europese initiatiefne mers (Rusland, Witrusland, Oekraïne) voegen. Ook Armenië zal zaterdag het verdrag teke- De statenbond gaat 'Gemene best van Euraziatische Staten' heten, een naam ooit voorge steld door de overleden Nobel prijswinnaar Sacharov. Gor batsjov zelf wil ook naar Alma Ata. Jeltsin en Gorbatsjov kwamen gisteren overeen dat nog be staande Unie-structuren (zoals de staatsbank, het ministerie van defensie, binnenlandse za ken, de geheime dienst) door Rusland worden overgenomen of worden afgeschaft. Ook het Kremlin komt onder Russisch beheer. Rusland wil ook de zetel van de Sovjetunie in de VN-Vei- ligheidsraad innemen. Volgens Jeltsins woordvoer der zullen de gemenebest-leden in de Kazachstaanse hoofdstad ook een defensieverdrag teke nen. Daarover zijn echter nog de nodige twijfels. Nazarbajev wil kernwapens op Kazach- staans grondgebied houden, zo- Kinderafdeling ziekenhuizen in Leiden vol LEIDEN/ALPHEN/LEIDERDORP» De kinderafdelingen van de zie kenhuizen in Leiden en omge ving (Rijnoord, EZ, AZL en het Diaconessenhuis) kunnen geen baby's en jonge kinderen meer opnemen. Alle bedden, zijn be zet. De meeste door baby's die het slachtoffer zijn van een uiterst besmettelijke virusinfectie. Het virus tast de kleinste luchtwe gen in de longen (bronchioli) aan en bezorgt de baby's ernsti ge benauwdheid. De omvang van de infectie is zodanig dat van een epidemie wordt gesproken. Hierdoor heb ben de ziekenhuizen in Leiden en omgeving met een bedden tekort te kampen. Ouders, die zich met zieke kin deren melden, worden doorver wezen naar ziekenhuizen bui ten de regio. Dit jaar lijkt het aanbod van zieke baby's groter dan in voor gaande jaren. De kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt soms wel drie ba by's op één dag aangeboden. „Vaak", vertelt dr. D.T. Merth, chef de clinique in het AZL, „lij ken ze allemaal tegelijk te ko men. En dan is een afdeling gauw vol." Pagina 23: 'Baby's tot een half jaar meest bedreigd' VOORBURG/REGIO Rijneveld spant de kroon jaar liefst 168 procent meer dan dit jaar. Ook voor burgers lopen de verhogingen in de tientallen procenten. In de Duin- en Bollenstreek krijgen vooral inwoners van Noordwijk en Voorhout met forse belastingverhogingen in 1992 te maken. Zo stijgen de ge meentelijke lasten in Voorhout gemiddeld met een kleine 15 procent. Ook Noordwijk kent een forse stijging. Daar gaat de onroerend-goedbelasting 17 procent omhoog. Sassenheim is voor haar inwoners met een ge middelde stijging van een kleine 4 procent heel wat milder. De gemeentelijke belastingen en heffingen gaan in 1992 met gemiddeld 12,4 procent om hoog. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren bekendgemaakt. Het CBS heeft daartoe de gemeentebe grotingen onderzocht. Over 1991 bedroeg de lastenstijging gemiddeld 9,9 procent. Een ge meente zoals Rijnëveld kent zelfs een verhoging van 168 procent. In Leiden stijgen de gemeente lijke belastingen en heffingen volgend jaar met gemiddeld 6 procent, lager dan de rest van Nederland. Leiden heeft echter vorig jaar verschillende heffin gen enorm verhoogd en zat toen al met 17 procent ver bo ven het landelijke gemiddelde van 9,9. In Alphen aan den Rijn en omliggende gemeenten zijn het vooral de reinigingsrechten die volgend jaar fors omhoog gaan. Alphen steekt met een verho ging van 40 procent naar ver houding zelfs nog gunstig af bij een aantal regiogemeenten. In de samenvoegingsgemeente Rijneveld bijvoorbeeld stijgen de reinigingsrechten vooral voor het bedrijfsleven, maar ook voor de burger enorm. Kleine bedrijven betalen daar volgend In Gouda werden gisteravond voor het zesendertigste achtereenvolgende jaar de kerstkaarsen ontstoken. Door een combinatie van fijne neerslag en de glitter van de honderden kaarsen ontstond een feeëriek beeld dat tot ver in de omtrek zichtbaar was. foto anp paul stolk Morgen is het zover Kamerlid WD overmeestert brandbomgooier DEN HAAG GPD NIEUWSLIJN Raad Bergen boos op burgemeester De gemeenteraad van het Noordhollandse Bergen heeft gister avond met grote meerderheid het optreden van burgemeester J. Ritsema (PvdA) jegens de Amerikaanse generaal b.d. Norman Schwarzkopf veroordeeld. De burgemeester weigerde Schwarz kopf bij diens bezoek aan Bergen op 4 december te ontmoeten „omdat er teveel bloed aan zijn handen kleeft". De raad nam het de burgemeester met name kwalijk dat hij zijn privé- opvattin gen ventileerde in zijn functie als burgemeester. Gevangene vrij na sturen vervalste fax Een voor oplichting en fraude veroordeelde gevangene in de Verenigde Staten is er in geslaagd uit zijn cel in Arizona te ont komen door een vervalste opdracht tot vrijlating naar de gevan genis te laten faxen. Het faxbericht was een vervalst standaard formulier met de handtekening van een rechter. Een handlanger moet de fax hebben gestuurd. De man (26), die een straf van 33 jaar uitzat voor valsheid in geschrifte en fraude, was in de gevan genis van Tucson geen bekende. Hij was er tijdelijk naar overge bracht in afwachting van een rechtszitting. De vergissing werd maandag ontdekt toen de man niet op de zitting verscheen. Filipijnse man bij eigen dodenwake „Wie is er dood?" „Jij!" Zowel Nardo San Diego als de vrienden in zijn huis reageerden stomverbaasd toen hij binnenliep op zijn eigen dodenwake. San Diego was op 2 december vertrokken om een vriend op te zoeken in een andere provincie op de Filipij- nen. Kort na zijn vertrek vond de politie in de buurt van Guigin- to een lijk, dat per ongeluk verkeerd werd geïdentificeerd. Op de derde dag van de traditionele dodenwake wist San Dfego zijn vrienden echter de verrassing van hun leven te bezorgen. De po litie zit nog steeds met het lijk, dat naar een plaatselijk mortuari um is gebracht en nog altijd niet is geïdentificeerd. dat mede door onze vrolijke versierselen uw kerstdagen sfeervol en aangenaam mogen verlopen, is de wens van alle medewerkers van: garden-centre bloemendaal bv. vrijdag 20 december tot 21.00 uur geopend, hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 (tussen zwembad en begraafplaats). Het WD-Tweede-Kamerlid P. Blauw en een personeelslid van de Kamer hebben gister avond een 32-jarige man over meesterd die een brandbom door een raam van het minis terie van algemene zaken op het Binnenhof in Den Haag had gegooid. Een beginnende brand werd door de beveiligingsdienst ge blust Blauw was er getuige van dat de man de molotovcocktail door een ruit van het ministe rie gooide. Samen met het per soneelslid overmeesterde hij de dader. Deze werd vervol gens naar de beveiligingsdienst van de Tweede Kamer ge bracht en overgedragen aan de politie. De man, afkomstig uit Den Haag, bleek nog een brandbom bij zich te hebben. Volgens de politie maakte hij een zwaar gestoorde indruk. Bij uitblijven maatregelen DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAI) Goede bollenbedrijven verdwij nen uit de Bollenstreek wanneer zij in Zuid-Holland niet kunnen uitbreiden. Die uitbreiding is noodzakelijk om te voldoen aan milieu-eisen. Dit kan weer lei den tot verpaupering van dit ge bied, waardoor de teelt op ter mijn in de Bollenstreek langza merhand aan een einde komt. Dat staat in het rapport 'Op weg naar een milieuvriendelijke bollenteelt', dat door het Land bouw Economisch Instituut (LEI) is opgesteld. Telers in de Bollenstreek moeten de komende tien jaar 60 tot 80 procent minder be strijdingsmiddelen gebruiken. De enige manier om dat ge bruik terug te dringen is door de grond minder vaak te gebrui ken. De bedrijfsomvang moet in dat geval verdubbelen of zelfs Deel immigranten komt land binnen onder valse voorwendsels JERUZALFM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Naar schatting meer dan tienduizend im migranten uit de Sovjetunie willen Israël verlaten. Uri Gordon, hoofd van de immi gratie-afdeling van het Joods Agentschap, heeft dat gisteravond gezegd op een pers conferentie in de Israëlische stad Be'ershe- ba. De Russen zijn voor een deel slechts naar Israël'uitgeweken omdat het de snelste ma nier was om de Sovjetunie te verlaten. Daarnaast zijn er veel spijtoptanten door de moeilijke economische situatie in Israël, dat in korte tijd voor bijna 300.000 immigran ten werk en huisvesting heeft moeten vin den. Van de 43 Russen die maandag vanuit Nederland in Israël aankwamen, verblijven er op dit moment 9 in een hotel in Tel Aviv. De overigen zijn ondergebracht bij familie of kennissen. Volgens een bericht in The Je rusalem Post van vandaag heeft minister van immigrantenopvang Peretz toegezegd dat de hotelrekening van de 9 wordt betaald tot alternatieve huisvesting is gevonden. Onder de Russen in het hotel is een niet- joods gezin met twee kinderen, dat met val se documenten naar Israël is gekomen. En er zijn meer leden van de groep van 43 die zich niet kunnen beroepen op de zoge noemde Wet op de Terugkeer, die bepaalt dat iedereen met ten minste één joodse grootouder zich mag vestigen in Israël. Volgens Michael Kleiner, hoofd van de immigratie-commissie van het parlement, heeft ongeveer drie procent van de tiendui zenden Russische immigranten zich door het vertellen van leugens of het vervalsen van documenten toegang verschaft tot Is raël. „Ik denk dat die mensen moeten wor den teruggestuurd naar de Sovjetunie. We moeten duidelijk maken dat dit niet wordt getolereerd, want anders zal dit fenomeen sterk gaan toenemen". Volgens Kleiner heeft Israël de Neder landse autoriteiten beloofd dat de gedepor teerden niet worden gestraft en dat ze hun rechten als immigranten niet verliezen. Maar hij zei er niet zeker van te zijn dat die belofte ook geldt voor mensen die hebben gelogen bij hun immigratie. De woordvoer ster van het ministerie van immigrantenop vang daarentegen heeft laten weten dat leu genaars niet worden gedeporteerd 'om te voorkomen dat de stroom oprechte immi granten zal worden vertraagd'. Pagina 5: Duitsland stuurt Sovjet-joden niet weg lang Rusland die heeft. Ook Witrusland en de Oekraïne heb ben laten weten dat ze zelf over de kernwapens op hun grond gebied willen beslissen. Jeltsin vertelde Baker maan dag dat de kernwapens buiten Rusland worden ontmanteld op basis van de met Amerika ge maakte afspraken in het verdrag tot vermindering van strategi sche kernwapens. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Baker bezoekt vandaag Oekraïne en Witrus land. Pagina 2: Jeltsin als gijzelaar van het Rode Leger Het is vreemd dat r vrijwel nooit thuis zijn, huizen ontwerpen waarin vrouwen de hele dag moeten wonen. Olivette Greene VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's Regio RTVShow Sport verdrievoudigen. Het inkomen van de telers die niet kunnen uitbreiden, kan door de milieu maatregelen met de helft terug lopen, van 20.000 naar 10.000 gulden per hectare. Al jaren is bekend dat in de bollensector enorme hoeveel heden bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. Volgens het ministerie van landbouw moet het gebruik drastisch worden verminderd. Milieugedeputeer de Van der Vlist stelde gisteren dat Zuid-Holland wil dat de bol lenteelt en de handelscentrum- functie van de Bollenstreek in de provincie blijven. Pagina 23: 'Kleine teeltbedrij- ven leggen het loodje' Omstreden band toch in Katwijk KATWUK ERIK BASSEUER Het optreden van de Newyorkse band Type-O-Negative in het Katwijkse jongerencentrum Scum lijkt komende zaterdag door te gaan. Dat-heeft het be stuur van Scum gisteravond be sloten. Vandaag overleggen po litie en burgemeester nog over het doorgaan van het omstre den concert. Het optreden van de band werd eerder in Amsterdam. Rot terdam en Enschede afgelast. De organisaties en gemeentebe sturen vreesden voor rellen tij dens het optreden van de hard rockband. Anti-fascistische groepen protesteerden tevoren tegen het optreden van de band omdat die volgens hen racisti sche, fascistische en seksisti sche teksten zou zingen. Het bestuur van Scum kwam giste ren tot de conclusie dat de tek sten of uitspraken van Type-O- Negative niet fascistisch kun nen worden genoemd. VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 11 HET WEER Verwachting tot morgenavond Perioden met regen Perioden met regen. Minimum- temperatuurs 5 graden; middag- temperatuur ongeveer 11 graden Wind draaiend van zuidwest naar west, langs de kust en op het IJs- selmeer tot hard of stormachtig, windkracht 7 a 8. 'Werken aan spoorrails moet veiliger' NIEUWEGEIN GPD De Nederlandse Spoorwegen moeten het onderhoudswerk aan de rails veiliger maken. Dat vindt de Arbeidsinspectie, die de NS heeft bevolen een aantal maatregelen daarvoor te ne men. Volgens de inspectie moe ten de spoorwegen voor 1 janu ari 1993 er voor zorgen dat spoorlijnen waar mogelijk bui ten gebruik worden gesteld wanneer er onderhoudswerk zaamheden worden uitgevoerd. Daarnaast mag in het vervolg nooit door minder dan drie mensen tegelijk aan de rails worden gewerkt. Eén van hen moet bovendien uitsluitend worden belast met het letten op de veiligheid. HOELANG KUNTULj! NOG ZONDER?' i e bezorging) I I =T1 Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1