Economie Polygram aast op filmstudio Orion Amsterdam hoopt in stilte op 'Eurofed' Tegen 'Peetvader' Robert Maxwell kon niemand op Vertrouw nooit een man met grijze schoenen De twaalf EG-leiders besloten vorige week tijdens hun top in Maastricht om volgend jaar te beslissen over de vestigingsplaats van de Europese centrale bank. Tussen alle besprekingen door, vonden ze ook nog even tijd om met koningin Beatrix te gaan lunchen. foto anp cormulder HAARLEM «JANINE BOSMA December is een feestmaand, ook voor het bedrijfsleven. Om de klandizie nog hechter aan zich te binden of gewoon om een gebaar te maken, doen on dernemers dezer dagen de re latiegeschenken de deur uit. Een kistje wijn, een mooie pen of aansteker, veel creativiteit zit er meestal niet bij. Het is ook niet gemakkelijk om keer op keer iets origineels te bedenken. Uitzondering op die regel vormt F. van Lan- schot Bankiers in Den Bosch. Hoewel de bank zich al vijftien jaar beperkt tot een variatie op één thema, springt haar rela tiegeschenk er moeiteloos uit. 'De droom leeft voort', is dit jaar de titel van het citaten boekje dat vaste prik is gewor den aan het eind van het jaar. Geïllustreerd met tekeningen van cartoonist Tom Janssen, bevat het boekje opmerkelijke uitspraken die in de loop van 1991 door prominente en min der prominente wereldburgers zijn gedaan. Zo valt te lezen hoe de chefstaf van de Ameri kaanse strijdkrachten, Colin Powell, in januari de strategie van de VS in de Golfoorlog om schreef. Simpeler kon het niet: „Eerst sluiten we ze in en dan doden we ze." De maanden waarin de be treffende uitspraken zijn ge daan, vormen de hoofdstuk ken van het boekje. Neem bij voorbeeld mei. Nog steeds worstelend met haar val, liet de Britse ex-premier Margaret Thatcher zich ontvallen dat „thuis is waar je naar toe gaat als je niets beters te doen hebt". Freek de Jonge publi ceerde in diezelfde maand zijn eerste roman en liet vol goede moed weten: „Ik hoef geen aantrekkelijke jonge vrouw te zijn om op te vallen met mijn eerste roman". Ontwerper Pe ter Cowling kwam met een goede raad voor iedereen: „Vertrouw nooit een man met grijze schoenen". De titel 'De droom leeft voort' is overigens niet écht ge lukkig gekozen. Die woorden werden immers in november uitgesproken aan het graf van Robert Maxwell, door een van zijn zoons. Op dat moment was echter nog niet bekend welk een schurk Maxwell was. Van Lanschot-woordvoerster Stmt in vindt de gekozen titel echter niet zo'n ramp. „Laten we wel wezen, het was toch al lang bekend dat Maxwell niet echt zuivere koffie was?" Volgens Strutin krijgt de bank zelden reacties op het jaarlijkse citatenboekje, dat zij zelf als uniek bestempelt. 'De droom leeft voort' is overigens niet te koop in de winkel. Het blijft een relatiegeschenk, hoe wel de bank zegt bereid te zijn cjtatenfanatici een exemplaar toe te sturen. NEW YORK Rtf-ANP Orion, producent van bekende films als 'Dances with Wolves', 'Amadeus' en 'Rainman', heeft een schuldenlast van ruim 500 miljoen dollar. De bekende filmproducent/acteur Woody Allen heeft daardoor al aange kondigd zijn volgende films el ders onder te brengen. Inmid dels heeft een Amerikaanse rechter Orion toestemming ge geven een bedrag van 4 miljoen dollar te lenen om de studio in elk geval tot het einde van dit jaar draaiende te houden. LONDEN OLIVER CILUE THE INDEPENDENT Robert Maxwell runde zijn za ken met de geheimzinnigheid en strakke persoonlijke controle van een maffiabaas. De vorige maand overleden mediamag naat was de 'Peetvader' van zijn eigen bedrijf voor wie iedereen beefde, zijn zoons Ian en Kevin in het bijzonder. Niemand durf de zijn mond tegen 'captain Bob' open te doen, waardoor de 'tycoon' jarenlang schaamteloos z'n gang kon gaan. Nadat Maxwell in 1971 door het Britse ministerie van handel en industrie ongeschikt werd Verklaard voor het leiden van een beursgenoteerd bedrijf, zwoer de magnaat dat hij in de toekomst de totale controle zou hebben over zijn bedrijven. Vanaf dat moment zorgde hij ervoor minstens 51 procent van de aandelen van zijn bedrijven te bezitten. Geen enkele Raad van Commissarissen kon hem ter verantwoording roepen. „Maxwell eigende zich opper macht toe", vertelt Don Wood, Maxwells directeur van perso neelszaken bij de Mirror tot 1986. „We waren soldaten. We kregen bevelen die we maar hadden uit te voeren. Maxwell gebruikte zijn charme of zette mensen onder druk om te be reiken wat hij wilde. De dage lijkse besprekingen waren oor log. Ik heb Kevin ooit in tranen zien uitbarsten en bij een ande re gelegenheid was hij zó bang voor zijn vader, dat hij mijn hulp inriep." Oudste zoon De werknemers.klaagden veel vuldig over de Maxwell-terreur, maar het waren 's mans kinde ren die het meest voor zijn wil moesten buigen. Zo won de oudste zoon Philip op zijn zes tiende een beurs voor een uni versitaire opleiding natuurkun de aan het Balliol College in Ox ford. Zijn vader, in zijn nopjes met dit succes, bood hem een reis aan door Noord-Amerika. Afgezien van het 'volop genie ten van een fantastische vakan- Hoeveel Orion kost is niet duidelijk. In februari gingen er geruchten dat Sony de maat schappij voor 500 miljoen dollar zou willen overnemen. Ook heeft de Zuidkoreaanse audio- en videogigant Samsung in het verleden reeds belangstelling getoond. Polygram maakte in septem ber plannen bekend voor uit breiding van de activiteiten in de filmsector. Eind november sloot Polygram een principe overeenkomst met de onafhan kelijke Britse filmmaatschappij Palace Group of Companies. tie' moest Philip echter een berg werk verzetten voor vaders we tenschappelijke uitgeverij Per- gamon Press. Hij moest naar verschillende universiteiten in de Verenigde Staten om redac teurs en adviseurs van Per- gamon gedetailleerde vragen te stellen over het functioneren van de uitgeverij. Philip werd duidelijk geacht bij het familiebedrijf te komen werken. Hij behaalde zijn na tuurkundige graad in 1969 en leek goed in de pas te lopen toen pa Maxwell het studenten tijdschrift Isis kocht en zoonlief tot zakelijk directeur bombar deerde. Philip proefde even aan de problemen van samenwer king met zijn vader en...besloot dat hij wat anders wilde. Met twee andere studenten lanceer de hij Third World First, een project om geld bijeen te bren gen voor de armen. Later ging hij werken voor de bekende Britse liefdadigheidsorganisatie Oxfam. Ontglippen Philip was niet de enige die zijn vader ontglipte. Ook de oudste dochter Anne en de tweeling Christine en Isabel weigerden zich in het Maxwell-keurslijf te persen. Misschien was hun va der daarom extra vastberaden zijn laatste drie telgen - lan, Ke vin en dochter Ghislaine - in het familiebedrijf te houden. Dit keer nam hij geen enkel risico. Alle drie werden ze rechtstreeks vanaf de universiteit gerecru- teerd. Ghislaine, het glamour-meis- je en vaders lieveling, werkte korte tijd bij Pergamon alvorens ze werd gelanceerd als directeur van Maxwell Corporate Gifts, een kleine dochteronderneming van het familiebedrijf. Ze be wees haar talenten in New York, waar ze de Kit Cat Club opricht te vdor jonge vrouwen uit de betere kringen. Ze breidde haar belangstelling uit naar de jour nalistiek toen haar vader de New York Daily News kocht. Ian en Kevin doorliepen sa men de universiteit en hebben altijd een hechte band gehad Voor 22,5 miljoen gulden nam Polygram delen van Palace over. Daarnaast bezit Polygram de Amerikaanse maatschappij A M Films en meerderheids belangen in drie Franseproduk- tiebedrijven (R Films, Noe Pro ductions en Midi Minuit/Parti- zan). De onderneming heeft vi deo-activiteiten in 24 landen. Ook op de Amerikaanse mu ziekmarkt is Polygram de laatste maanden actief. De muziek maatschappij nam onlangs de distributierechten voor de Vere nigde Staten van het fameuze 'zwarte' label Motown over van MCA, zeer tegen de zin van het laatste bedrijf. MCA spande zelfs een geding aan tegen Mo town, maar verloor dat. Poly gram behoort wereldwijd tot de vijf grootste platenmaatschap pijen. (ze schelen maar tweeëneenhalf jaar). Samen traden ze dan ook toe tot pa's bedrijf. Binnen vier jaar stond Ian aan het hoofd van Pergamon Press in Frank rijk en Duitsland. Hij werd ech ter op staande voet ontslagen toen hij verzuimde zijn vader van het vliegveld op te halen. Het was een indrukwekkende tik op de neus voor lan, maar pa wilde hem niet echt kwijt. Twee maanden later werd hij be noemd tot vice-president van de marketing afdeling van Per gamon in New York. Ian heeft nooit geprobeerd zich van de familie los te ma ken. De jongere, meer vastbera den Kevin waagde wel een po ging voor zelfstandigheid. In 1984 verliet hij Pergamon na een conflict met zijn vader en ging werken voor uitgeverij Holt Saunders. Na ruim een jaar keerde hij echter weer terug naar de schoot van de familie. Maxwells werknemers kregen eenzelfde behandeling als zijn kinderen. Hij duldde geen te genspraak en behandelde zijn personeel als gevangenen. Toen hij de Britse krant de Mirror overnam, werden overal geco deerde veiligheidssloten aange bracht. Wie een deur open liet staan, werd ontslagen. Alle di recteuren moesten in eigen per soon verslag uitbrengen aan Maxwell, die een vijftien-urige werkdag had. Niets gebeurde zonder zijn uitdrukkelijke toestemming. Het is dan ook niet verwonder lijk dat er vele miljoenen van de pensioenfondsen spoorloos zijn. Door zijn ongebreidelde macht kon hij schuiven met be dragen zonder dat iemand ook maar een kik durfde te geven. De bedrijfsprocedures waren ronduit laks. Hadden ze voor ie mand anders gewerkt, dan wa ren Ian en Kevin misschien in staat geweest om in te grijpen. Maar tegen hun vader, de man die hen al sinds hun geboorte zijn wil had opgelegd, waren ze niet opgewassen. De klap van de vallende reus op lemen voe ten, heeft hen definitief wegge vaagd. VERTALING MARGREET HESLINGA AMSTERDAM LUUK SENGERS Vanaf de veertiende verdieping van De Nederlandsche Bank aan het Frederiksplein in Am sterdam kun je de hele Utrecht sestraat overzien. Deze straat heeft een naam als winkelstraat maar is zó smal. dat voetgan gers er hun aandacht moeten verdelen tussen de etalages en het toeterende en stuntende verkeer. Toch is deze rommeli ge straat maar een haartje ver wijderd van internationale faam. Als de Europese Centrale Bank (ECB, Eurofed) in Amster dam wordt gevestigd, wordt ze gehuisvest in het oude hoofd kantoor van de Amrobank op de Herengracht, hoek Utrechtse- straat. De Utrechtsestraat ver bindt deze belangrijke bank dan met De Nederlandsche Bank, waarvan de torens vanaf de He rengracht te zien zijn. Aan het Frederiksplein wordt nu al har telijk gelachen om de grap dat de Eurobankiers straks hun werk zullen doen in de schaduw van De Nederlandsche Bank. Maar zover is het nog niet. De Europese leiders hebben vorige week in Maastricht afgesproken dat ze pas volgend jaar decem ber beslissen over de juiste plaats voor de 'Eurofed', zoals de centrale bank van Europa naar het voorbeeld van de Ame rikaanse 'Fed' (het stelsel van Amerikaanse centrale banken) ook wel wordt genoemd. Frank furt, Lyon, Barcelona, Luxem burg en Amsterdam, de belang rijkste kanshebbers voor de bank, hebben dus nog maar een jaar om te lobbyen. Het valt op dat Amsterdam niet hoog van de toren blaast. De hoofdstad volgt de weg van de stille diplomatie. „Dat is een puur tactische keuze. Wat dat betreft, hebben we leergeld be taald toen Ruding (de vorige minister van Financiën, red.) werd gepasseerd voor het voor zitterschap van de Oost-Euro- pabank", zegt mr. J. Steinhauser streng. Hij is directeur van Am sterdam Financieel Centrum, een groep lobbyisten (voorna melijk bankiers) die zich beij vert om buitenlandse banken en andere financiële instellin gen naar Amsterdam te halen. Klein land In EG-kringen in Brussel is er naar verluidt een meerderheid voor de vestiging van de Euro fed in Amsterdam. De Neder landse hoofdstad steekt op het eerste gezicht schril af bij de an dere kandidaat-steden. De stad ligt niet centraal in Europa (wat Frankfurt en het honderden ki lometers zuidwestelijker gele gen Lyon wèl claimen), in Am sterdam stopt (nog) geen hoge snelheidstrein (zoals in Lyon), in Amsterdam zijn geen Olym pische Spelen (zoals in Barcelo na), Amsterdam heeft minder banken dan Luxemburg en Am sterdam heeft geen gemeente bestuur dat in een miljoen gul den er voor over heeft om de Eurofed naar zich toe te lokken, zoals de bestuurders van Frank furt hebben gedaan. Maar Amsterdam heeft één handige eigenschap: het is de hoofdstad van een klein land. Dat maakt de stad aantrekkelijk voor Frankrijk en Groot-Brittan- nië, die bang zijn dat Duitsland - veruit de grootste economi sche macht in Europa - nóg meer invloed krijgt op het Eu ropese monetaire beleid als ook nog eens de Eurofed binnen haar grenzen wordt gevestigd. Duitsland zal op haar beurt willen voorkomen dat een machtig instituut als de Europe se Centrale Bank naar Frankrijk of Groot-Brittannië gaat. En dus is het heel goed mogelijk dat al le partijen ervoor kiezen om de bank aan een klein en daardoor ongevaarlijk EG-lidstaat te gun nen. Beleidsmaker Wat werkgelegenheid betreft, schiet Nederland er niet veel mee op als de Europese Centra le Bank naar Amsterdam komt. De bank zal voornamelijk als beleidsmaker dienen, het werk zal daarentegen worden uitge voerd door de centrale banken van de aangesloten landen. Met andere woorden: bij de Eurofed is straks misschien maar werk voor honderd mensen, die bo vendien voor een deel uit ande re EG-lidstaten zullen komen. Er is een ander scenario, meent Steinhauser. „Dat de Eu ropese Centrale Bank - God ver hoede het - een bureaucratische instelling wordt, net als de EG in Brussel. In dat geval komen er misschien wel duizenden men sen te werken." lussen ons is de liefde niet platonisch." President Michail Gorhatsjov over president l-eorge Bush Een van de citaten uit het boek 'De droom leeft voort', met illustratie van Tom Janssen. Dinsdag 17 december 1991 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: CLARA KEMPER NIEUWSLIJN Prins schiet Parretti te hulp Een Saudische prins wil voor 1 miljard dollar het meerderheids belang (47 procent) van de omstreden Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti in de noodlijdende Amerikaanse filmstudio MGM/Pathé Communications kopen. Dat heeft Parretti be kendgemaakt. De Franse staatsbank Crédit Lyonnais (CL), de voornaamste schuldeiser van MGM/Pathé, neemt het bericht met een korreltje zout. „We hebben tot in Saudi-Arabië toe ge probeerd te traceren wie die prins zou moeten zijn, maar niets gevonden", aldus een woordvoerder. De door Parretti geïntro duceerde prins heeft inmiddels al wel 12,5 miljoen dollar bij MGM/Pathé gedeclareerd voor „gemaakte kosten". Verkoop kaarsen gestegen Het verbruik van kaarsen in Nederland is dit jaar met 20 procent gestegen tot 19,5 miljoen kilo. De produktie van de Nederlandse kaarsenfabrieken is met bijna 15 procent toegenomen. Dat meldt de vereniging van kaarsenfabrikanten NVFK. Met name de donkergekleurde kaarsen zijn geliefd. Inkomen boeren verder onder druk Het inkomen van boeren komt komend seizoen verder onder druk te staan. Dat voorspelt het Landbouw-Economisch Insti- tuut (LEI-DLO). Volgens het LEI zal met name het inkomen van de melkveehouders en akkerbouwers verder verslechteren door een lagere produktie en hogere kosten. Als gevolg van een koud voorjaar en een droge zomer konden melkveehouders minder ruwvoer winnen op het eigen bedrijf. De fors hogere kosten van kracht- en ruwvoer leidden er toe dat de voerkosten per koe met 22 procent stegen. Inflatie Rusland naar recordhoogte De inflatie in Rusland bereikt volgende maand een recordhoogte van 100 a 150 procent, als gevolg van de prijsliberaliseringen die op 2 januari ingaan. Dat voorspelt de Russische vice-premier Jegor Gaidar. In februari en maart zal de geldontwaarding vol gens Gaidar echter weer aanzienlijk dalen. Dit jaar bedraagt de inflatie in de voormalige Sovjet-republiek 2 3 procent per week. MAXWELL COMMUNICATION Corp. PLC, wil zich in de VS onder curatele laten stellen om het bedrijf van de ondergang te redden. De meeste winst van het concern van de overleden magnaat Maxwell wordt in de VS behaald. Bedrijven al maanden in gesprek De muziekmaatschappij Polygram overweegt dè noodlij dende Amerikaanse filmstudio Orion over te nemen. Vol gens de Amerikaanse krant de Los Angeles Times zijn de bedrijven al maanden met elkaar in gesprek. Polygram is voor 80 procent eigendom van Philips. Zelden is iemand na zijn dood zo hard van zijn voetstuk getuimeld als Robert Maxwell.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7