Buitenland vn: 'Zionisme niet gelijk aan racisme' Van Rossem blijft in cel tijdens beëdiging Erkenning EG luidt einde Joegoslavië in Maxwell vraagt uitstel van betaling in Amerika Verbod verkoop sigaretten zet Italië op stelten IRA-bom zorgt voor chaos rond Londen Dinsdag 1 der ember 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRISART chef ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MARGREET HESLINCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 5 Boodschappen doen betekent in Moskou en andere Russische ste den afzien. Kou en sneeuw moeten er dagelijks voor worden getrot seerd. De witte vlokken leveren wel fraaie plaatjes op, zoals hier bij een rij berustende Moskovieten die wodka willen kopen, •foto epa Populariteit Bush naar dieptepunt Niet meer dan 47 procent van de Amerikanen staat momenteel nog achter George Bush, waarmee de populariteit van de presi dent het dieptepunt van zijn ambtstermijn heeft bereikt. Zes we ken geleden keurde 59 procent van de Amerikanen het algeme ne beleid van Bush nog goed. Volgens de onderzoekers is de te rugval te wijten aan de sombere economische vooruitzichten van de VS. Straf voor neo-nazi die Holocaust ontkent Een rechtbank in München heeft gisteren een Duitse neo-nazi een boete opgelegd omdat hij heeft gezegd dat de systematische uitroeiing van het joodse volk (Holocaust) een leugen is en dat er in de Tweede Wereldoorlog geen joden zijn omgebracht. De man werd schuldig bevonden aan belediging en het aanzetten tot rassenhaat. Hij moet 14.000 gulden boete betalen. Vrouw hoofd Britse spionagedienst De Britse geheime dienst MI5 heeft de 56-jarige Stella Ri- mington benoemd tot hoofd van de dienst. Rimington is de eer ste vrouw die bij een belangrijke westerse inlichtingendienst de leiding krijgt. MI5 moet Groot-Brittannfë beschermen tegen bui tenlandse infiltrages, sionage en terroristische activiteiten. MI6 is de dienst die zich met de Britse geheime dienst in het buiten land bezig houdt. Meer joodse slachtoffers van nazi's De nazi's hebben in de Tweede Wereldoorlog vermoedelijk een kwart miljoen joden meer vermoord dan tot dusver werd aange nomen. Dat blijkt na onderzoek van documenten uit de Sovjetu nie. Daarin valt af te lezen dat er bij de Duitse inval in de Sov jetunie meer joden zijn opgepakt en om het leven gebracht dan tot nu toe werd gedacht. Ook blijkt uit de documenten dat er in de Sovjetunie meer joodse getto's bestonden dan werd aange nomen. Het aantal vermoorde joden werd tot nu toe op zes mil joen geschat. Grote vreugde bij de Israëlische delagtie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De antizio nisme resolutie is herroepen. Minister Levy (rechts) neemt de felicitaties in nontvangst van de Amerikaanse VN-ambassadeur Pickering. •fotoafp raël geen cadeautje hoeft te ge ven zonder concessies van die kant. Ze vrezen dat Israël nu nog minder geneigd zal zijn tot concessies in het vredesoverleg over het Midden-Oosten. Voor Israël komt de herroe ping van de resolutie niet als een onverdeelde zegen. Natuur lijk vieren de Israeli's, vertegen woordigd door minister van buitenlandse zaken David Levy, feest nu ze gerehabiliteerd zijn. Maar politiek gesproken kwam het premier Shamir niet zo slecht uit dat hij een stok had om de VN mee te slaan als een tegen Israël vooringenomen or ganisatie. PREMIER ARTHUR ROBINSON van Trinidad heeft gisteren de de ver kiezingen in de Caribische eilandstaat verloren van Patrick Manning, de lei der van de Nationale Volksbeweging. s Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), De Volksbeweging komt daarmee na s (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse(AFP). vijf jaar OppOSitie Weer aan de macht. VERVOLG VAN Joegoslavië houdt op te bestaan zodra de "Europese Gemeen schap medio januari Kroatië en Slovenië erkent. Ook Macedo nië en Bosnië-Hercegovina zul len dan om Europese erkenning vragen. Een oplaaiende burger oorlog in Bosnië lijkt daarmee onvermijdelijk. In deze repu bliek wonen Serviërs, Kroaten en moslims die worden be schouwd als een aparte bevol kingsgroep dwars door el kaar. Joegoslavische republieken die door de EG willen worden erkend, moeten die erkenning voor Kerstmis aanvragen bij Lord Carrington, de Britse voor zitter van de vredesconferentie in Den Haag. De aanvragen worden daarna voorgelegd aan de arbitragecommissie van de vredesconferentie. Die commissie toetst de aan vragen aan de EG-normen. Zo mag er niet worden getornd aan de huidige grenzen, moet de positie van minderheden in de grondwet zijn beschermd, moe ten het handvest van de VN en internationale akkoorden wor den nageleefd en de mensen rechten worden gerespecteerd. Met de aangekondigde erken ning van Kroatië en Slovenië negeren de EG-landen de waar schuwingen van de VN-Veilig heidsraad. de Amerikaanse pre sident Bush, Lord Carrington en de EG-waarnemers in Joegosla vië. Zij hebben er allemaal op gewezen dat erkenning van Kroatië zal leiden tot een esca latie van de het Servische ge weld in de Joegoslavische bur geroorlog. De EG bleek echter te zeer verdeeld om zich deze waar schuwing aan te trekken. Duits land heeft zich al enkele maan den ingehouden, maar minister Genscher liet zich gisteren niet meer van zijn voornemen af houden. Zijn voorstel Kroatië nog voor Kerstmis te erkennen kreeg de steun van België en Denemarken. Zij willen aan Ser vië duidelijk maken dat oorlog tegen de naar onafhankelijkheid strevende republieken niet loont. Het vannacht gesloten compromis geeft voorlopig zo wel Duitsland als de andere EG- landen hun zin. Noordkoreaans toestel staat klaar voor vertrek Honecker De beslissing over het mogelijke vertek van de voormalige DDR- president Erich Honecker naar Noord-Korea heeft verdere ver traging opgelopen. Honecker heeft zich vandaag voor de tweede maal niet gehouden aan een door de Russische autoritei ten gesteld ultimatum om voor middernacht het land te verla ten. Op de luchthaven Sjeret- metjevo bij de Russische hoofd stad wacht ondertussen een Noordkoreaans lijntoestel om de voormalige Oostduitse leider mee naar Pyongyang te nemen. In afwachting van Honecker kregen de veertig passagiers van het toestel vanmorgen opdracht het toestel te verlaten. Zij wer den met bussen naar Moskou vervoerd. De Noordkoreaanse ambassade in Moskou heeft la ten weten dat het vliegtuig aan de grond blijft totdat de Russi sche regering een beslissing heeft genomen over het lot van Honecker. Het vliegtuig had oorspronkelijk gisteravond om acht uur uit Moskou moeten vertrekken. Honecker verblijft nog steeds in de Chileense ambassade in Moskou waar hij vorige week zijn toevlucht heeft gezocht. Amerikaanse faillissements rechtbank. Met de surséance komt voorlopig een einde aan de speculatie over de nabije toekomst van MCC. Of de on derneming uiteindelijk kan overleven blijft nog de vraag. Het besluit om uitstel van be taling aan te vragen zet een groep van Britse banken die bij na 1,5 miljard pond sterling (f 4.8 miljard) te vorderen heeft voor een tijd buitenspel. De banken zouden al genoegen hebben genomen met de helft van dat bedrag, maar ingewij den menen dat ze slechts vijf tien procent van hun leningen zullen terugzien. NEW YORK Rtr-L Maxwell Communication Cor poration (MCC), het vlagge- schip van het vrijwel ter ziele gegane media-imperium van Robert Maxwell, heeft in de Ver enigde Staten uitstel van beta ling aangevraagd. MCC liet we ten tot de stap in de VS te heb ben besloten omdat ze daar de meeste bezittingen heeft, waar onder uitgever Macmillan en Official Airlines Guides. Uitstel van betaling houdt in dat MCC is gevrijwaard van claims van crediteuren. De pro cedure behelst tevens dat elke belangrijke beslissing moet worden goedgekeurd door de Resolutie uit november 1975 herroepen De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond na zestien jaar de resolutie uit november 1975, waarin zionisme gelijk wordt gesteld aan racisme, herroepen. De stemming was 111 tegen 25 bij 13 onthou dingen. NEW YORK JAAP VAN WESEL MEDEWERKER Rtr-AFP Onder de tegenstemmers waren naast Cuba en Noord-Korea bij na alle Arabische en islami tische landen. Zeventien landen waren niet bij de stemming aanwezig, waaronder China, Egypte, Kuwayt, Marokko, Oman en Tunesië. De nieuwe resolutie, die uit één zin bestaat, was ingediend door de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Eagleburger. Hij leidde de Ame rikaanse delegatie, omdat mi nister Baker in Moskou is. 'De Algemene Vergadering besluit de conclusie van resolutie 3379 te herroepen', luidt de resolutie. Naast de twaalf EG-landen wa ren onder de landen die het Amerikaanse initiatief steunden ook de Sovjetunie en de Oost- europese staten, die in novem ber 1975 wel voor de resolutie hadden gestemd. Het was pas de tweede keer in de geschiedenis van de volke renorganisatie dat een van haar eigen resoluties werd herroe pen. Israël, de Verenigde Staten en de westerse landen hadden de oorspronkelijke resolutie een smet op het blazoen van de VN genoemd die de geloofwaardig heid van de organisatie aantast te. De verhouding bij de stem ming in 1975, waarbij werd be paald dat „zionisme een vorm van racisme is en raciale discri minatie" was 72 voor, 35 tegen bij 32 onthoudingen. In Israël werd verheugd gere ageerd op het intrekken van de resolutie. President Herzog zei vanmorgen „dat de VN door het intrekken van de resolutie een beschamende smet van hun goede naam en reputatie heb ben verwijderd". Als ambassa deur bij de VN nam Herzog in 1975 het woord in de Algemene Vergadering en verscheurde hij het ontwerp van de resolutie die gisteren werd herroepen. Premier Shamir belde de Amerikaanse president Bush op om hem te bedanken voor de inspanningen van de VS een streep door de resolutie gezet te krijgen. „Het joodse volk zal de ze Amerikaanse inspanning al tijd blijven koesteren en herin neren", aldus Shamir. De Israë lische minister van buitenland se zaken, Levy, sprak van „een ontroerend moment". Egypte, het enige Arabische land dat vrede met Israël heeft gesloten, had net als de andere Arabische landen ernstige be zwaren tegen het herroepen van de resolutie. De Egyptenaren zijn van mening dat de VN Is- PAC niet bij gesprek over Zuid-Afrika JOHANNESBURG P.VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het Pan Africanist Congress .(PAC), een radicale rivaal van het Zuidafrikaanse ANC, heeft gisteren besloten niet deel te ■nemen aan de ronde-tafelcon ferentie over de toekomst van het land. Deze conferentie, die officieel de Conventie voor een Demo cratisch Zuid-Afrika (Codesa) heet, begint vrijdag in het World Trade Centre bij Johannesburg. Zij is het begin van de 'echte onderhandelingen' over een nieuwe Grondwet, waarbij blank en zwart de zelfde rech ten zullen krijgen. Het PAC vindt de samentselling van Co- desa niet democratisch. CORRESPONDENT „Dit land, meneer de journalist, is een berg stront". „Een enorme berg, stinken de stront", preciseert de Romeinse ta baksverkoper vanachter een lege doos Marlboro. Twee dagen nadat de regering besloot de verkoop van dit sigaretten merk voor een maand te verbieden, is in Italië de hel losgebroken. Winkeliers en producenten zijn kwaad; de prijs van ge smokkelde sigaretten breekt alle records en de smokkelaars schieten met scherp op de politie. Maar jullie wilden toch dat er maatrege len genomen worden tegen de smokke- larij? De furieuze tabaksverkoper loopt nog roder aan. „Wij willen dat de rege ring serieuze maatregelen neemt, maar daar is ze niet toe in staat. En dat is lo gisch: een kind weet dat de sigaret tensmokkel wordt beheerst door de ma fia en dat de mafia wordt beschermd door de politici. Nu willen die politici, met het oog op de naderende verkiezin gen, enkel en alleen de schijn ophouden dat ze het probleem serieus nemen". „De producenten en de winkeliers krij gen de rekening gepresenteerd", zo ver volgt de winkelier, die het vertrouwen in de staat geheel heeft opgegeven. „Wij zijn, net als de benzinepomphouders, niets anders dan belastingophalers. Hier heeft u mijn boekhouding: wij verdienen een schamele 8 procent bruto op een pakje sigaretten. Duizenden guldens gaan naar de belasting en het staatsmo nopolie (MS) voor sigaretten. Een maand geen Marlboro verkopen, betekent voor mij een fiks verlies. Wie vergoedt dat"? Terwijl de meeste van de 60.000 winke liers klagen, floreert de zwarte markt als nooit tevoren. In de metro en het trein station Termini gaan de rood witte pak jes al van de hand voor een prijs die ho ger ligt dan in de winkel. De 'extracomu- nitari', de immigranten die in Italië de il legale sigaretten aan de man brengen, kunnen de vraag ternauwernood aan. Ook hier begint schaarste op te treden. Het is daarom dat de smokkelbendes, die bijna allemaal in de 'hak' van Italië opereren en overzeese contacten onder houden met Albanië en Joegoslavië, hun activiteiten hebben opgevoerd. In Apulië is het de afgelopen dagen tot talloze confrontaties gekomen tussen de smokkelaars en de politie, die opdracht heeft gekregen strenger te controleren. In de provincie Bari, thuisbasis van de socialistische minister van financiën Formica, brein achter het offensief tegen de multinational Philip Morris, is een politieauto door een vrachtwagen van de smokkelaars van de weg gereden. Maar ook op zee is de strijd fel. Voor de kust van Bari slaagde de politie erin een van de supersnelle boten van de smok kelaars de pas af te snijden. De bandie ten gooiden hun 2000 kilo Marlboro over boord, maar wisten te ontkomen. Vol gens de politie bevonden zich op dat moment zeker 70 smokkelschepen in open zee. De politie moet roeien met de riemen die ze heeft, en legt bijna altijd het loodje tegen de smokkelbendes, die beschikken over een imposante vloot en duizenden handlangers. Alleen al in de stad Brindisi, waar begin van dit jaar de duizenden Albanezen aan land kwamen, zijn zeker 500 families actief in de smok kelarij. Kolonel Giorgio Fiore van de militaire politie in Apulië, erkent dat het vechten tegen de bierkaai is. „Om het smokkel- probleem op te lossen, moet je de be schikking hebben over een heel leger. Tegen de verkopers in de stad valt wei nig te doen. Vaak zijn het minderjarigen of immigranten. Arrestatie heeft geen zin. Een dag later is hun plaats al weer in genomen door andere kinderen of colle ga-immigranten". NIEUWSLIJN BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De beëdiging van de nieuwe Belgische volksvertegenwoordi ging heeft gisteren plaatsgehad zonder Jean Pierre van Rossem. £)e op verdenking van fraude gedetineerde Van Rossem de buteerde vorige maand in de Belgische politiek met drie ze tels na een campagne tegen de 'zwijnerij' in de Wetstraat. Van Rossem zal later worden beë digd, want zijn geloofsbrieven zijn in orde bevonden. De uitslag van de 24 novem ber gehouden algemene verkie zingen deed vermoeden dat de inhuldiging van het nieuwe Bel- .gische parlement een spectacu laire gebeurtenis zou worden. Niet alleen omdat de partij ROSSEM drie stoeltjes in de wacht sleepte maar ook omdat het extreem-rechtse Vlaams Blok er maar liefst tien zetels bij kreeg. De Belgische parlementariërs werden daar gisteren nog eens fijntjes met de neus op gedrukt toen bleek dat twee Vlaams Blokkers de eed moesten afne men. De Belgische wet bepaalt namelijk dat de commissie van drie die de eed afneemt, wordt gevormd door het oudste lid (de Waalse liberaal Nols) en de twee jongste afgevaardigden. Tot ontstentenis van de andere par tijen wees het lot zo de Vlaams Blokkers Joris van Hauthem en Karim van Overmeire aan. „Even de ogen dicht doen en slikken", zo becommentarieer de een Vlaamse nationalist de gebeurtenis. Zo bleven de 'incidenten' tij dens de beëdiging beperkt tot een enkel Vlaams Blok-lid dat de tekst niet geheel juist uit sprak of niet strak in het gelid stond, en een zenuwachtige mi nister van buitenlandse zaken Eyskens, die dringend naar een EG-vergadering moest. Onmiddellijk na de bomexplosie bij het Londense spoorwegknooppunt Clapham Junction begon de politie een massale zoekactie naar aanwijzin gen over de daders van de aanslag. foto epa tonuy harris LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Een bom ter grootte van een pakje sigaretten heeft Londen gisteren in chaos gedompeld. Een miljoen mensen kwam te laat of helemaal niet op het werk nadat de politie acht spoorwegstations had gesloten. De middenstand derfde in de aanloop naar kerst ruim 150 miljoen gulden aan inkomsten. De bom was geplaatst bij een spoorlijn in de buurt van Clap ham Junction, Engelands groot ste spoorwegknooppunt. Kort voor zij afging, rond zes uur 's ochtends, had een televisiesta tion een telefoontje ontvangen van een man die namens de IRA zei te spreken. Volgens de anonieme beller was er een bom geplaatst op 'een' Londens station. De politie sloot acht grote kopstations. Deze geven tevens toegang tot de ondergrondse, zodat Centraal-Londen vrijwel onbereikbaar werd. Er werden geen explosieven meer gevon den, maar het duurde vele uren voordat de stations weer open gingen. Terwijl de speuractie naar ex plosieven in volle gang was, kwam er weer een telefoontje binnen. Dit keer zou er een bom zijn geplaatst op de Lon dense aandelenbeurs. Het ge bouw moest ontruimd worden en pas na twee uur konden de normale werkzaamheden wor den hervat. De bom die Londen tot stil stand bracht, was geplaatst op een plek waar dagelijks twee duizend treinen passeren. Het was echter niet zozeer de explo sie die het treinverkeer ontre gelde, als wel de sluiting van de acht grote stations. Nadat begin dit jaar een dode was gevallen op Victoria Station omdat de politie een bommel ding had genegeerd, wordt nu iedere geloofwaardige melding serieus genomen. De politie kon daarom weinig anders doen dan de stations sluiten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5