Binnenland 'Toegeven aan eisen van asielzoekers catastrofaal' Politie Amsterdam eerste met een boordcomputer Uitzetten ook bedoeld als ontmoediging ABP en Rodamco bieden elkaar helpende hand EG unaniem achter invoering begrenzer Dinsdag 17 december 1991 Redactie: 023-150225 JAN1NE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Kamer voorkomt korting jeugdhulp De Tweede Kamer heeft gisteren eendrachtig de voorgenomen bezuiniging van 55 miljoen gulden op jeugdhulpverlening van tafel geveegd. De kamerleden waren vernietigend in hun oordeel over de korting die minister d'Ancona van wvc voor ogen had. Alle fracties vrezen dat haar plannen ten koste gaan van de ca paciteit in de jeugdhuiverlening. De minister zal het geld dat ze op haar begroting voor de komende twee jaar te kort komt, er gens anders vandaan moeten halen. Verdachte amfetaminezaak weer vast De Tilburgse politie heeft gisteren voor de tweede keer een 42- jarige man uit die plaats aangehouden die wordt beschouwd als een van de belangrijkste verdachten in een amfetamine-zaak. De man werd in oktober aangehouden toen de politie een mil- joenenhandel in amfetamine oprolde. Hij moest echter snel daarna op vrije voeten worden gesteld door een vormfout van Justitie. De rechtbank heeft deze vrijlating onlangs ongedaan ge maakt toen de officier van justitie ertegen in beroep ging. Eis twaalf jaar voor verkrachtingen Twaalf jaar gevangennisstraf. Dat hoorde een 22-jarige man uit Emmen gisteren tegen zich eisen door procureur-generaal Van der Lugt voor het gerechtshof in Leeuwarden. De man wordt verdacht van verkrachtingen, één poging tot verkrachting, een inbraak en een roofoverval. De rechtbank in Assen veroordeelde hem op 10 juli van dit jaar na een eis van acht jaar tot twaalf jaar gevangenisstraf. De Emmenaar kwam in 1986 ook al in aanra king met Justitie. Hij bracht toen een 54-jarige man met messte ken om het leven. Wegens zijn leeftijd werd afgezien van rechts vervolging. De man werd tot zijn 21ste onder bijzondere behan deling gesteld. Staatssecretaris Kosto wil rechtsongelijkheid voorkomen Toegeven aan de eisen van Russische 'joden' en Vietna mese asielzoekers om in Nederland te kunnen blijven, zou catastrofale gevolgen kunnen hebben voor de stroom asielzoekers naar Nederland. Uit oogpunt van rechtsgelijkheid zouden dan namelijk ook andere Russi sche 'joden' en Vietnamezen uit Oost-Europa met soort gelijke vluchtverhalen tot Nederland moeten worden toe gelaten. dat er maar liefst 250.000 Viet namezen in Oost-Europa zijn van wie velen naar het Westen die het land zijn uitgezet, omdat weest. Maar als na een gerech- ze toevallig geen actiemiddel als telijke uitspraak deze mensen bijvoorbeld een hongerstaking niet uit zichzelf vertrekken, dan hebben geprobeerd. „Ik doe rest niets anders dan vertoon Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft dit gisteren gezegd tij dens een persconferentie, waar in hij de uitzetting van 4 Vietna mezen en 43 Russische joden verdedigde. „Wat je aan de een toestaat, kun je aan de ander niet weigeren. Je kunt daarom niet eens een keertje de hand over het hart strijken", aldus Kosto. De staatssecretaris wees er op willen. Bovendien zijn er nog eens „vele, vele duizenden" Russische 'joden' in Israël die daar geen werk hebben. Kosto noemde zijn beleid nog steeds 'humaan'. Sterker nog, toegeven aan de druk om de nu uitgezette asielzoekers in Ne derland te laten blijven, zou juist onmenselijk zijn geweest. Hij doelde daarbij op degenen vastberaden mijn plicht. Regels zijn re gels. Degenen die zijn uitgezet waren uitgeprocedeerd en moeten daarom het land verlaten", aldus de staatssecretaris. Bij de uitzetting van de groep Russi sche 'joden' liep gis teren een man rugletsel op nadat hij 'Wat je de een toestaat kim je ander niet weigeren politie. Daarbij staat voorop dat het optreden van de politie zo terug houdend is als maar mogelijk en dat geen overbodig geweld wordt ge- bruikt". Kosto peinst er niet over toe te geven aan de ruwweg honderdvijftig Viet- asielzoekers die in hon gerstaking zijn, en van wie er uit een raam was gesprongen. Kosto acht zich niet verant woordelijk voor ongerief dat bij het afgelopen weekeinde uilzettingen kan ontstaan. „De op een vliegtuig naar Tsjecho- moeilijkheden zijn niet door Slowakije zijn gezet. Kosto on- ons veroorzaakt, maar door derzoekt mogelijkheden om hen. Dat wij hen onder politie- hen onder dwang voeding toe dwang het land hebben moeten dienen, maar hij verwacht dat uitzetten, is niet mijn wens ge- medische codes dat verbieden. aldus Rodamco vanmorgen. Het ABP biedt nu zicht op een zonniger toekomst door voor 2,5 miljard gulden een belang van 12,5 procent te nemen in het vastgoedfonds. Rodamco geeft speciaal voor het ABP nieuwe aandelen uit. Daarnaast krijgt het pensioenfonds 20 pro cent van drie dochtervennoot schappen van Rodamco in han den, die niet aan de beurs zijn genoteerd. In mil krijgt het ABP de ex pertise van Rodamco op het ge bied van beleggen in onroerend goed. Die deskundigheid koml het pensioenfonds zelf te kort, In het verleden heeft het ABP te kennen gegeven dat het m (van haar belegd vermogen 150 miljard gulden) in onn rend goed in het buitenland beleggen. Dat gaat Rodamco nu voor het ABP doen. Ook het op een na grootste pensioenfonds, het PGGM, dat onder andere de pensioengel den beheert van werknemers in de zorgsector, heeft belangstel ling getoond voor samenwer king met Rodamco. Nog deze week wordt daarover een be sluit genomen. DEN HAAG» LUUKSENGERS Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) bewijst de aandeelhouders Rodamco een grote dienst door een belang te nemen in dit vastgoedfonds van Robeco. De koers van de aande- len-Rodamco was gisteren daardoor bijna een tientje hoger dan ruim een maand geleden, toen de eerste gesprekken tus sen Rodamco en het ABP op gang kwamen. Het nieuws dat Rodamco en het ambtenarenpensioenfonds ABP gaan samenwerken bij be leggingen in onroerend goed (grond, gebouwen), werd afge lopen vrijdag na het sluiten van de Amsterdamse effectenbeurs bekendgemaakt. Sindsdien lijkt het vastgoedfonds weer in trek bij beleggers en dat is nu pre cies waar Robeco een jaar op heeft zitten wachten. Of eigen lijk nog langer, want de teloor gang van de Robeco-dochter Rodamco zette al begin 1990 in toen de onroerend-goedmark- ten in het slop raakten. De afge lopen negen maanden is het to tale beleggingsresultaat zelfs met 66 miljoen gulden gedaald, Spanning is er voor luisteraars politie-radio af AMSTERDAM» GPD 'Mobile Data Terminals' heten ze officieel, de boordcomputers op de surveillancewagens van de politie. Sinds gisteren zijn daarmee de eerste politie-auto's in Amsterdam uitgerust. Zonder tussenkomst van de centrale meldkamer kunnen agenten voortaan rechtstreeks informatie opvra gen bij grote data-banken. Een primeur voor Ne derland en Europa. Het bereiken van grotere doelmatigheid was een van de voornaamste redenen voor het Am sterdamse politiekorps om over te gaan op dit nieuwe communicatiesysteem. De informatie die de politieman of -vrouw nu op straat via de mobi lofoon opvraagt, gaat altijd via de centrale meld kamer. Dit heeft vaak lange wachttijden tot ge volg, vooral door overbelasting van de beschikba re radiokanalen. Agenten kunnen nu rechtstreeks via de eigen boordcomputer allerlei gegevens opvragen. Ook kan de meldkamer via het beeldscherm met de agenten contact krijgen. De komende vier maanden worden vijfhonderd auto's met de terminals uitgerust. Het informatie systeem is dan nog van beperkte omvang. Zo kan over en weer contact worden gelegd met de meldkamer, met de Rijksdienst voor het Wegver keer voor het opvragen van kentekens en met het opsporingssysteem voor gezochte personen, voertuigen en goederen. Op langere termijn wordt het systeem uitge breid. Dan geeft de boordcomputer óók informa tie over de situatie die de politie ter plekke kan aantreffen, over de antecedenten van aangehou den criminelen en informatie van het Bevolkings register voor naamscontrole. Ter bescherming van de privacy zal deze informatie worden door geven met een speciale 'cryptische' beveiliging. Overigens blijft het contact per mobilofoon met de meldkamer nog een belangrijke plaats inne men. Voor luisteraars naar de politieradio wordt het echter minder 'spannend'. Mededelingen die de politie liever niet prijsgeeft, doet zij nu in ge codeerde vorm via de boordcomputer. Inbreken op de terminals is volgens de politie vrijwel on mogelijk. Het systeem is afkomstig uit de Vere nigde Staten, waar de politie al langer werkt met deze technieken. De Amsterdamse politie heeft bijna vijf miljoen gulden geïnvesteerd in de Mobiele Data Termi nals. Politiekorpsen van omliggende gemeenten krijgen vanaf 1 januari de mogelijkheid eveneens met het systeem te werken. Veel andere korpsen in het land hebben inmiddels belangstelling ge toond voor de computers. Vat met zeer bijtende stof zoek na ongeval ROTTERDAM GPD De Rotterdamse politie is op zoek naar één van vijf vaten wa terstofbromide die gisteren op rijksweg A-16 van een vracht wagen zijn gevallen. Het vat is door een onbekende man inge laden en meegenomen. Het is de politie een raadsel wat de man er mee wil. Waterstofbromide is een zeer bijtende stof, die vooral op de luchtwegen slaat en zelfs dode lijk kan zijn. De vaten rolden rond zes uur van een vrachtwa gen. Eén vat barstte open, twee bleven onbeschadigd. Een personenauto reed de vierde kapot. De bestuurder had de ventilator aan, waardoor de waterstofbromide in de auto te recht kwam. De man moest met ernstige ademhalingsproble men worden opgenomen op de intensive care-afdeling van het IJssellandziekenhuis. De water stofbromide uit het stukgereden vat kan tevens de remleidingen hebben aangetast, van de auto's die vlak na het ongeval langsre den. Vijftig landen ondertekenen energiehandvest DEN HAAG GPD Het Europees Energie Handvest is vanmorgen in de Ridderzaal op het Binnenhof ondertekend door vijftig westerse en Oost- europese landen. Volgens de bedenker van het plan, premier Lubbers, vormt de onderteke ning slechts een eerste stap op weg naar nauwere samenwer king tussen Oost-Europa en het Westen. Lubbers sprak gisteren bij de opening van de tweedaagse Energieconferentie in de Rid derzaal. Het handvest regelt de leverantie van olie en gas door de voormalige Oostblok-landen en de voormalige Sovjetunie aan het Westen. In ruil krijgen zij informatie en technische fa ciliteiten om de sterk verouder de energiewinning te moderni seren. De eerste projecten staan voor volgend jaar gepland. Tot op het laatste ogenblik was overigens niet bekend wel ke ex-Sovjet-republieken het verdrag zouden ondertekenen. Een aantal republieken heeft namelijk te kennen gegeven on dertekening van het verdrag te zien als erkenning van het fede rale gezag van Moskou, dat vo rig jaar met het plan instemde. Uiteindelijk is besloten dat het verdrag wordt ondertekend door de voormalige Sovjet-re publieken afzonderlijk én door een vertegenwoordiger van de ex-Sovjetunie. Daarnaast wordt het verdrag onder meer ondertekend door de drie Baltische staten, de voormalige Oostbloklanden, de twaalf EG-lidstaten, de Verenig de Staten, Canada, Australië en Japan. Transportsector kritisch over besluit Het grootste deel van de vracht wagens en autobussen zal uiter lijk in 1996 moeten zijn uitge rust met een snelheidsbegren zer. Die zorgt ervoor dat vracht wagens niet harder kunnen rij den dan 85 kilometer per uur. Autobussen kunnen dan de 100 kilometer per uur niet over schrijden. Hierover zijn de mi nisters van verkeer van de EG- landen het gisteren unaniem eens geworden. De Nederlandse organisaties van beroepsgoederenvervoer- ders hebben kritisch gereageerd op het besluit. NOB Wegtrans port, de grootste organisatie van transporteurs, vindt dat het handhaven van de maximum snelheden moet worden bereikt via een mentaliteitsverandering en betere snelheidscontroles. Een woordvoerster noemt het 'oneerlijk' dat bedrijven die al zich aan de limiet houden, nu toch moeten investeren in snel heidsbegrenzers. De EG-ministers denken dat de verkeersveiligheid en het milieu baat hebben bij de snel heidsbegrenzer. Volgens minis ter Maij-Weggen, die het EG- beraad voorzat, zal nu het „ge jakker van vrachtwagens op de Nederlandse wegen verdwij nen". Wie nu toch harder rijdt, kan dubbel worden gepakt. Voor het te hard rijden en voor geknoei met de begrenzer, al dus de minister. Het gisteren bereikte EG-ak- koord geldt alleen voor vracht wagens uit EG-landen die zwaarder zijn dan twaalf ton en voor bussen die meer dan tien ton wegen en meer dan acht passagiers kunnen vervoeren. Nieuwe voertuigen die vanaf 1 januari 1994 op de markt ko men, moeten bij aflevering al zijn voorzien van een snelheids begrenzer. Oudere bussen krijgen enig respijt. Bussen en vrachtwagens die tussen 1988 en 1994 zijn af geleverd, moeten de snelheids begrenzer hebben op 1 januari 1995 als zij in het internationale verkeer worden gebruikt en op 1 januari 1996 als zij alleen bin nen de eigen landsgrenzen rij den. Vrachtwagens van buiten de EG hoeven niet over een be grenzer te beschikken. De snelheidsbegrenzer is een apparaatje dat de benzinetoe voer naar de motor afsnijdt, zo dra de maximum-snelheid wordt overschreden. Het heeft geen invloed op het motorver mogen. De begrenzer kosten ongeveer 2000 gulden moet voldoen aan EG-richtlijnen en mag alleen door erkende bedrij ven worden ingebouwd. Omdat de huidige snelheids- apparatuur nog niet volmaakt is, zal voorlopig een 'tolerantie' van vijf kilometer worden aan gehouden. Daardoor zijn in de praktijk maximumsnelheden van 90 en 105 kilometer moge lijk. Dat is ook gedaan om de landen tegemoet te komen waar vrachtwagens en bussen nu al harder mogen rijden, zoals Spanje en Groot-Brittannië. DEN HAAG HARM HARKEMA Staatssecretaris Kosto noemde gisteren de uitzetting van de 43 Russen naar Israël 'niet zo ge bruikelijk'. Daarmee doelde hij vooral op het feit dat het om zo'n grote groep in één keer ging, terwijl er ook nog eens een speciaal vliegtuig was gechar terd. Ook zal Kosto hebben ge dacht aan de snelle en conse quente afhandeling van de pro cedure: in juli kwamen zij uit Is raël ons land binnen, nu reeds zijn zij uitgeprocedeerd en uit gezet. Op zich is het niet ongebrui kelijk dat afgewezen asielzoe kers het land worden uitgezet. Dat gebeurt echter niet door el ke gemeentelijke vreemdelin gendienst even consequent. Vrijwel altijd gaat het om indivi duen of groepjes van twee, drie mensen. Te gering in aantal om zó hard op de trommel te slaan, dat er televisiecamera's op af komen. Minstens zo schrijnend zijn de gevallen, waarin afgewezen asielzoekers in alle stilte zijn uitgezet. Het ging daarbij dit jaar tot nu toe om ruim driedui zend andere afgewezen en uit geprocedeerde asielzoekers, die op de trein, in het vliegtuig of letterlijk over de grens werden gezet. Daarnaast zijn nog eens ruim negenduizend mensen uitgezet die geen asielzoeker waren. In de meeste gevallen ging het om illegalen. Vrijwillig Ook zijn nog zo'n achtduizend asielzoekers vrijwillig vertrok De Vietnamezen uit Tsjecho-Slowakije behoren tot e uit wil hebben. ken, nadat hen duidelijk was ge worden dat zij in Nederland geen kans zouden maken op een verblijfsvergunning. Een deel is de illegaliteit ingedoken, het ogenblik vooral voor vluch telingen uit Irak, Afghanistan, Somalia en Sri Lanka. Een klein deel wordt uiteindelijk geaccep teerd als vluchteling, anderen niemand weet hoeveel. Justitie worden 'gedoogd', totdat de si- schat het aantal reeds uitgepro- tuatie in het land van herkomst cedeerde afgewezen asielzoe kers, die wachten op uitzetting op enkele honderden. Nu het toch over cijfers gaat: ruwweg vierduizend asielzoe kers die dit jaar zijn binnenge komen, hoeven niet binnen en kele maanden weer het land uit. Hun vluchtverhalen zijn nieuwe groep asielzoekers die Justitie snel het land FOTO ANP HANS STEINMEIER land te rechtvaardigen. Het ging kortom duidelijk om economi sche vluchtelingen. Aanvragen om asiel uit die categorie zijn voor Justitie ongegrond. Iets vergelijkbaars geldt voor de Vietnamezen uit Tsjecho-Slo wakije. Voorheen duurde uitzetting lang. Door aanpassing van de procedures en personeelsuit breiding moet er meer vaart in niet meer bedreigend Israël Hoewel elke asielaanvraag indi vidueel wordt getoetst, geldt komen. Zo zijn sinds 1 januari geen van de Russen dat zij van dit jaar de kort gedingen te- in Israël zijn vervolgd. Noch volgens Justitie op andere gron- schijnlijk aannemelijk genoeg den sprake van klemmende r< voor toekenning van een ver- denen van humanitaire aard blijfsvergunning. Dat geldt op om een langer verblijf in Neder- gen afwijzingen van verblijfs vergunningen in asielzaken ge concentreerd bij slechts vijf rechtbanken. De wachttijd bij de rechtbanken is daardoor te ruggelopen van drie tot zes maanden naar gemiddeld zes weken. Ontmoedigen Het is een van de redenen dat de Russen en de Vietnamezen uit Tsjecho-Slowakije, die nog maar enkele maanden geleden in Nederland arriveerden, zo snel zijn uitgeprocedeerd en uitgezet. Een andere is dat aan snelle afhandeling van deze ver zoeken voorrang boven andere asielzoekers is gegeven, omdat het hier om nieuwe groepen gaat, die uiteindelijk toch zou den worden uitgewezen. Door die snelle afhandeling en de daaropvolgende consequente uitzetting hoopt Justitie andere Russen uit Israël en Vietname zen uit Oost-Europa te ontmoe digen naar Nederland te ko- Voor bijvoorbeeld Joegosla- ven die de oorlog zijn ontvlucht, wordt minder snelheid be tracht Die kunnen vanwege de oorlog op grond van humanitai re overwegingen nu toch niet worden teruggestuurd. Dat Justitie in het geval van de Vietnamezen en Russen snel handelt, komt ook omdat het kabinet in juni van dit jaar heeft geconcludeerd dat uitgeproce deerde asielzoekers consequen ter dan voorheen, daadwerkelijk moeten worden uitgezet. Met" dit beleid is in september inge stemd door de meerderheid van de Tweede Kamer. CDA, WD en PvdA hebben niet voor niets ingestemd met de uitzettingen die het afgelopen weekeinde en gisteren hebben plaatsgevon- Een Amsterdamse agente gebruikt nog wat onwennig de nieuwe boordcomputer die gisteren in gebruik is genomen. 'FOTO ANP EIJZINGA

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4