Binnenland Winkel langer open voor banen wao'ers „Ik wil kunnen tanken zonder geld op zak!' Asscher bekijkt tekst referendum Het gevaar loert in de Rijnmond PTT rekent op nieuw 'kerstrecord' Peper wil snel rapport Dinsdag 1 december 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZELIJN 3 Voorlichting plan-Simons kostbaar Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft drie miljoen gulden uitgetrokken om de burger voor te lichten over de stelsel herziening gezondheidszorg (het plan-Simons). De voorlich tingscampagne begon twee weken geleden met een paginagrote advertentie in de laanten. Daarnaast functioneert sinds 5 de cember een telefonische info-lijn. In een week tijd hebben 3.500 mensen de lijn gebeld. Cel voor diefstal schilderijen Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren een 34-jarige man veroordeeld tot twintig maanden cel wegens diefstal van drie schilderijen (waarde ongeveer 13 miljoen gulden) uit het Stede lijk Museum in Amsterdam in mei 1988. Een paar weken na de inbraak werd hij met twee handlangers na een internationaal opgezette pseudo-koopactie gearresteerd. Het hof heeft de man tot een relatief lage straf veroordeeld, omdat er zoveel tijd heeft gezeten tussen de roof en de behandeling van de zaak. De be handeling liep vertraging op omdat de zaak na een vormfout door het Gerechtshof in Amsterdam was terugverwezen naar de rechtbank. ANP heeft nieuwe directeur Interim-directeur B. Q. Voors (52) wordt met ingang van 1 janu ari 1992 directeur van de stichting Algemeen Nederlands Pers bureau ANP. Voors was van 1977 tot 1987 algemeen directeur van Uitgeversmij Misset in Doetinchem en van 1987 tot 1990 di rectie-voorzitter van de Nederlandse Dagbladunie, uitgeefster van onder meer Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad. Voors werd interim-directeur toen ANP-directeur Van Ditshuizen deze zomer na een conflict uit zijn functie werd ontheven. Verdachte catamaranmoord vrij Een 20-jarige Rotterdamse, die in 1988 door de Italiaanse kin derrechter werd veroordeeld tot 6,5 jaar voor de zogenoemde 'catamaranmoord', is vervroegd vrijgelaten. Zij werd samen met haar toen 34-jarige Italiaanse vriend schuldig bevonden aan de moord op een Italiaanse, van wie ze een catamaran-zeiljacht hadden gehuurd. In eerste instantie verklaarde de Rotterdamse de vrouw de schedel te hebben ingeslagen omdat ze teveel aan dacht zou hebben besteed aan haar vriend. Een paar dagen later trok ze die verklaring in en vertelde ze dat haar vriend de vrouw zou hebben omgebracht. Hij is in maart 1990 tot 38 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Effect fraudebeleid onbekend Het ministerie van financiën weet niet hoe effectief het beleid ter bestrijding van belastingfraude is. Volgens staatssecretaris Van Amelsvoort is wel bekend wat de opbrengst van controles is, maar niet of van die controles enige preventieve werking uitgaat. De bewindsman wil daar nader onderzoek naar. Hij wil ook pro beren een betrouwbare graadmeter te ontwikkelen voor de hou ding van belastingplichtigen ten opzichte van het betalen van belastingen en de belastingdienst. Katholieke homo-activist overleden De katholieke homo-activist jonkheer Floris Michiels van Kesse- nich is zondag overleden aan aids. Tot vorig jaar werkte Van Kessenich als wetenschappelijk medewerker aan de subfaculteit homostudies aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Tevens was hij bestuurslid van de stichting 'Fight for Life' die zich inzet voor de bestrijding van aids. Van Kessenich verwierf landelijke bekend heid toen hij in 1987 in het gezelschap van enkele honderden medestanders demonstratief te communie ging in de Sint Jan in Den Bosch. Michiels richtte verscheidene organisaties op om de emancipatie van homo's te bevorderen. Op het goederenbaanvak Boxtel-Veghel is gisteravond een goederentrein ontspoord. Twee dieselloco motieven en drie wagons liepen uit de rails. De oorzaak is nog niet bekend. De schade is volgens NS aanzienlijk. •fotoan) Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Laatste voorstel Jan Schaefer Door het langer open houden van winkels en overheids instellingen kunnen er (deeltijd)banen worden gescha pen voor gedeeltelijk of herintredende arbeidsongeschik ten. De projectgroep sociale vernieuwing van Jan Schae fer heeft dat idee gisteren geopperd in zijn laatste werk- voorstel. De commissie houdt er per 1 januari mee op. DEN HAAG GPD-ANP In 'Terug van ziek geweest' pleit de projectgroep er verder voor om werkgevers die een heringe- treden wao'er weer ontslaan, niet hard aan te pakken. Het ka binet wil hen een boete geven als ze na een jaar een voormali ge wao'er ontslaan. De project groep wil die boete pas heffen als dat na drie jaar gebeurt. Het kabinetsplan zal veel werkge vers ervan weerhouden om wao'ers in dienst te nemen, denkt de projectgroep. Volgens het rapport wordt het ook de arbeidsongeschikten zelf moeilijk gemaakt om weer werk te krijgen. Een wirwar van in stanties, regelingen en procedu res vormen voor veel wao'ers een onoverkomelijk obstakel. Daarom moet er een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar deze 'lijdensweg' die veel arbeidsongeschikten meema ken. Daarnaast dient de rol van keuringsartsen te worden be perkt. Zij maken wao'ers niet gezond, maar bekijken hun ma te van arbeidsongeschiktheid. Daarom moeten 'arbeidsdes- kundigen' een grotere zeggen schap krijgen. Zij zorgen er vol gens de groep-Schaefer voor dat wao'ers weten wat ze nog wél kunnen, in plaats van wat ze niet meer kunnen. Bovendien moeten er, net zoals dat al met langdurig werklozen gebeurt, ook gesprekken komen met langdurig arbeidsongeschikten over de mogelijkheden om weer aan het werk te gaan. De projectgroep maakte ook bekend de speciale wet Sociale Vernieuwing in het Onderwijs van staatssecretaris Wallage toe te juichen. De wet geeft ge meenten en scholen meer vrij heid geld voor de achterstand van scholieren naar eigen in zichten te gebruiken. Daarbij wordt de 'overschrijdingsrege ling' (elke gulden voor het openbaar onderwijs moet ook uitbetaald worden aan bijzon dere scholen) voor deze gelden buiten werking gesteld. Aanvan kelijk was de Tweede Kamer te gen deze wet. DEN HAAG ANP De PTT verwacht dit jaar opnieuw een recordaan tal poststukken rond de komende feestdagen. Het aantal gelukswensen voor de kerstdagen en Oud en Nieuw dat half december al is verstuurd geeft aan, dat dit jaar de 190 miljoen wenskaarten van vorig jaar ruimschoots wordt overschreden. Volgens een woordvoerder zijn er tot nu toe meer kaarten en speciale kerstpostzegels verkocht dan in alle voorgaande jaren in dezelfde periode. Dat wettigt de verwachting dat 1991 een record jaar wordt, al valt nog niet uit te sluiten dat men sen dit jaar hun wensen vroeger op de bus doen. In de afgelopen jaren turfde de PTT jaarlijks een miljoenentoename van het aantal poststukken en van de verkoop van de speciale, goedkope kerst zegels. In 1983 telde de PTT nog 112,3 miljoen geluks wensen en dat aantal is sindsdien jaarlijks fors ge stegen. Vanaf 1987 verkoopt de PTT in de maand december kerstzegels. In dat jaar gingen er 141,6 miljoen stuks door het loket, vorig jaar waren dat er al 166 miljoen. Leerlingen van de Jenaplan-school In de Manne in Veen- dam proeven van de koekjes die ze in de middagpauze zelf hebben gebakken. Als ondersteuning van het leerprogram ma besloot de school vorig jaar tussen de middag het vak 'ge zond gedrag' in te voeren. Toen de on derwijsinspectie daar bezwaar tegen maakte, besloot de school naar de On derwijsraad te stap pen. Die heeft de school in het gelijk gesteld. Gisteren werden er weer hele maal legaal 'knieper- tjes' gebakken. •foto anp Rechter kijkt mee met raad Amsterdam AMSTERDAM GPD De Amsterdamse rechtbankpre sident «Asscher zal de vraagstel ling voor het referendum over de vermindering van het aantal auto's in de binnenstad nog eens kritisch bekijken zodra de gemeenteraad heeft besloten dat het referendum op 25 maart doorgaat. Dat besluit valt mor gen. Asscher moest zich gisteren uitspreken over een kort geding dat Amsterdamse ondernemers hebben aangespannen tegen de volksraadpleging. De onderne mersorganisaties Vereniging Amsterdam City en de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf voelen zich opgelicht. Ze vinden het referendum in strijd met de toezegging van het gemeentebestuur in februari dat de bereikbaarheid en het aantal parkeerplaatsen in het winkelgebied de komende vier jaar op peil zouden blijven. De ondernemers hadden As scher gevraagd meteen te oor delen om diens vonnis te ge bruiken als schot voor de boeg van het raadsdebat van morgen. Maar Asscher zei slechts ach teraf te kunnen oordelen. Dat noodzaakt de Amsterdamse ge meenteraad morgen tot extra voorzichtigheid, want Asscher luistert mee: hij laat zich de tekst bezorgen en zal deze uit pluizen. De rechtbankpresident zal bij de toetsing bekijken of het gemeentebestuur bij het re ferendum „de gewekte ver wachtingen van de onderne mers heeft geëerbiedigd". De gemeenteraadscommissie Bestuurlijke Betrekkingen is gis teren moeizaam akkoord ge gaan met de herziene tekst die is geleverd door de 'onafhanke lijke commissie voor het refe rendum.' De raadscommissie probeerde aanvankelijk tegen de afspraken in nog wat te ver anderen aan de definitieve tekst. Maar die pogingen wer den gestaakt toen commissielid Mak te verstaan gaf dat de onaf hankelijke commissie in dat ge val zou opstappen. Een thuisbankier betaalt dan gewoon met z'n giromaatpas. giromaatpas terecht. Is uw pas nog niet geschikt voor elektronisch betalings verkeer? Bel dan gratis 06-0400 voor de folder 'Elektro nisch geld opnemen en betalen'. Een thuis- Op dit moment kunt u bij elektronisch betalen. Overal bankier moet tenslotte ook vrijwel alle tankstations en waar u één van de afgebeelde kunnen tanken als hij geen geld in een groeiend aantal winkels vignetten ziet, kunt u met uw bij zich heeft POSTBANKJ^L Thuisbankieren doe je met de Postbank. 1 NICO DE VRIES Op papier deugt het veiligheids beleid van de procesindustrie wel, maar in de praktijk wil de uitvoering nogal eens haperen. Dit zegt hoofdinspecteur Van der Poel van de Arbeidsinspec tie in Rotterdam. Dagelijks wordt er in de Rijnmond vol gens hem wel ergens een loopje met de veiligheidsvoorschriften genomen, ook al knippert het oranje licht in zulke gevallen in dringend. De praktijk van alledag levert schrikbarende voorbeelden op, zoals kraanmachinisten die zes tien uur achtereen in touw zijn. Tot het normale beeld behoren inmiddels ook lassers die op de daken van gedeeltelijk gevulde opslagstanks werken. Ook roes tige onderdeeltjes in installaties, die in potentie voor een ramp kunnen zorgen, zijn geen uit zondering meer. Met het verstrijken van de ja ren is ook de routine het Rijn mondgebied binnengeslopen. Voorbeeld: bij het wegnemen van de overdruk in een tankwa gon (een dagelijkse bezigheid) sloeg een maand geleden een tankdeksel weg. De 'truc' was om de knevels een stukje los te draaien, zodat de lucht kon ont snappen. Zo werd het al jaren gedaan. In dit geval trilden de knevels los, waarna het deksel opensloeg. Een man werd door de luchtdruk van de wagon ge slagen en zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Maar zelfs bij het ontwerpen van fabrieken wordt al lang niet meer de nodige voorbereidings tijd in acht genomen, zegt Van der Poel. Kunstmestfabriek Ke- mira in Europoort is zo n voor beeld. Bij een explosie, een maand geleden, vielen de mu ROTTERDAM ANP Burgemeester Peper van Rotterdam wil half januari een rapport hebben over de ramp afgelopen vrijdag bij DSM in de Botlek. De opdracht is mede ingegeven door het feit dat er de laatste tijd meer ongelukken zijn geweest bij industrie en opslagbedrijven in Rijn mond. Bij de ontploffingen vrijdag kwamen zes mensen om het le ven. Het eerste technisch onderzoek van politie. Arbeidsinspectie en de Milieudienst DCMR heeft nog geen duidelijkheid gebracht over de oorzaak van de ramp. Volgens hoofdinspecteur Van der Poel van de Arbeidsinspectie zal het een hele puzzel zijn om de oorzaak op te sporen. ren van de fabriek als een kaar tenhuis om. Tijdens het onder zoek bleken er bij bouw van de nog maar twee jaar oude fabriek ontwerpfouten te zijn gemaakt. Van der Poel zegt ronduit be zorgd te zijn: „Ik houd tegen woordig mijn hart vast. Zeven tien jaar werk ik nu in het Rijn mondgebied, maar ik heb nog nooit zo veel incidenten meege maakt die potentieel gevaar voor werknemers opleveren als deze maanden." De grote ongevallen van de afgelopen tijd staan volgens hem weliswaar los van elkaar, maar toch zitten sommige za ken in Rijnmond structureel scheef, aldus Van der Poel. „Vooral het werken met onder aannemers brengt grote risico's met zich mee. Een bedrijf be steedt zijn werk uit aan een on deraannemer. De onderaanne mer schuift weer een deel door aan een subcontractor, die op zijn beurt een partje van het werk aan een vierde geeft. De bedrijven hebben zo geen enke le kijk meer op de kwaliteit van de mensen die aan de slag zijn." En kwalitatief goed werk is volgens van der Poel in de pro cesindustrie juist een vereiste. Bij de toegepaste hoogwaardige techniek luistert elk onderdeel uiterst nauw, zegt hij. Een voor beeld is de explosie van een op slagtank bij de vroegere Gulf- raffinaderij in Europoort. Een verkeerd gemonteerde aftap- kraan van een propyleenbol leek open te staan. Een operator dacht de kraan dicht te draaien, maar in werkelijkheid stroomde het explosieve gas op dat mo ment weg. De bol explodeerde. Schade: enkele miljoenen gul dens. Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, weet ook Nerefco sinds drie weken. Een verroest onderdeel zorgde voor een lek kage in een LPG-pomp. Er kwam zoveel explosief gas vrij, dat de raffinaderij in Europoort groot alarm moest geven. „De bedrijven in Rijnmond zijn nu tussen veertig en twintig jaar oud. Al die jaren is er inten sief gebruik gemaakt van instal laties. Ze zijn natuurlijk goed onderhouden, maar hier en daar slijten onderdelen of ze zijn voor een deel behoorlijk verouderd. Om ongevallen te voorkomen, zouden de betref fende bedrijven meer tijd en aandacht moeten besteden aan de bewaking van de installaties dan nu het geval is." Fouten Complicerende factor is volgens Van der Poel het weglekken' van kennis. „Op dit moment vertrekt de generatie werkne mers, die in de jaren zestig en zeventig de procesindudstrie heeft opgebouwd. Met hen gaat ook de kennis weg. De nieuwe, jonge mensen die komen, ma ken de fouten die de ouderen destijds maakten." Een oplos sing is volgens hem een betere kennisoverdracht. Maar zijn grootste zorg is toch het werken met onderaan nemers. „Bij de ongelukken van de laatste tijd komen zij steeds nadrukkelijk in beeld. De slachtoffers zijn dan ook onder de werknemers van derden ge vallen. Zes bij DSM Chemicals, twee bij Paktank." Volgens hem is er slechts één probate aanpak: „De regels en procedures moeten worden ge harmoniseerd. Nu is het nog een lappendeken. De Stichting Europoort Botlek Belangen (EBB), waarin de grote bedrij ven zijn gebundeld, heeft ge zegd de handschoen te zullen oppakken. De bereidheid om meer energie te steken in oplei dingen voor personeel van on deraannemers is er." Toch is dat niet voldoende, vindt Van der Poel. „Bij het uit besteden van werk speelt prijs en kwaliteit een rol. Dan doe je als onderaannemer mee, dan weer niet. Ze zijn dus genood zaakt om zowel wat betreft prijs als kwaliteit water bij de wijn te doen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3