Feiten 'Ik ben christen, ik wil hier niet wonen' 'Bond heeft geïnspireerde leider nodig' 'Het is pure deportatie' Uitzettingen terecht 'Bemanning liet ons achter' Dinsdag 17 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRiSART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 2 EN MENINGEN Uitgewezen Russen: we zullen vechten om hier weg te komen Het grootste deel van de groep van 43 Russen die giste ren vanuit Nederland naar Israël is gebracht heeft de nacht doorgebracht bij vrienden en kennissen. Vijf zijn op kosten van het ministerie van immigratie onderge bracht in een hotel. Vanaf vandaag zijn ze aangewezen op een sociale uitkering. schendt de mensenrechten", klaagt een van de uitgeweze nen. „Nederland heeft zich van zijn zwartste kant laten zien." Tegen drie uur arriveert de ge charterde Boeing van Transavia op het vliegveld Ben-Gurion en een half uur later betreden de „Russische vluchtelingen" Is raëli's willen ze onder geen be ding worden genoemd de aankomsthal. Sommige vrou- Gistermiddag stond de groep na een vlucht van vier en een half uur op het vliegveld van Tel Aviv, verbijsterd door het optre den van de Nederlandse politie en vastbesloten Israël zo snel mogelijk weer te verlaten. Maar naar Nederland wil niemand te rug. „De Nederlandse regering Verdrietig, teleurgesteld en woedend. Zo arriveerden de uitgewezen Russen gisteren op het vliegveld Ben-Gurion in Tel Aviv. Op de foto de familie Pinchassov op blote voeten en in nachtkleding, fotoapbernie ardov wen en kinderen dragen onder hun winterjassen pyjama's en nachtjaponnen, maar het is niet duidelijk of dat een teken is van protest of een bewijs van de haast waarmee ze zijn uitgewe- Om zes uur in de ochtend, vol gens sommigen „in het holst van de nacht", omsingelde een politiemacht het opvangcen trum Beatrixoord bij Eindho ven. „We werden behandeld als criminelen", vertelt een door emoties overmande vrouw met een baby onder haar arm. „Ze trokken ons uit onze bedden. Sommige politie-agenten tra den zo hardhandig op dat we bang waren dat ze onze armen en benen zouden breken. Drie stonden er in onze kamer. We vroegen om documenten, maar ze hadden niets bij zich. Ze hebben ons niets laten tekenen, geen enkel deportatiedocument en dat is tegen de voorschrif ten." „Sommige vrouwen werden half naakt weggehaald", vult haar man aan. Ter illustratie opent zijn vrouw haar mantel, waaronder zij niets meer draagt dan een dunne nachtpon. Haar voeten steken in pantoffels. Een van de Russen, die zich voorstelt als Pinchassov, loopt op blote voeten met open won den. Dat is, vertelt hij, het werk van de „fascistische Hollandse politie". Zijn ogen spuwen vuur. Hij laat zijn polsen zien, met de verse indrukken van handboei en. De hele vlucht heeft hij, als enige, vastgeketend in zijn stoel gezeten. Aan boord van het Transavia-toestel waren twintig politiemensen. De groep is het erover eens dat er weliswaar een slag is verlo ren, maar dat de oorlog nog lang niet is gestreden. „Ik haat Israël", zegt een van de Russen vol overtuiging. „Ze zijn hier nog niet van ons af. De rest van mijn leven zal ik Israël bestrij den, dat vertel ik iedereen." En een ander: „We gaan vechten om hier weer weg te komen. Toen ik wilde emigreren uit de Oekraïne beloofden de Israeli's dat ik welkom zou zijn, maar dat was ik niet. Ik ben Oekraï ner, mijn vrouw is joods. In Angst overheerst in Beatrixoord „Ik weet niet of we nog wel wat willen zeggen. Iedereen in het kamp is bang geworden." De Russische asielzoeker èn huis arts Leonid Kats staat er verlo ren bij, net buiten de poort van opvangcentrum Beatrixoord in Eindhoven. Vorige week was hij nog vol ver trouwen. Nederland zou toch niet serieus overwegen asielzoe kers op te pakken en uit te wij zen? Optimistisch waren de asielzoekers nadat zij erin ge slaagd waren de uitzetting van een familie van vier te verhinde ren door met z'n allen de trap naar boven te blokkeren. De waarschuwing 'we komen te rug' werd met een licht schou derophalen afgedaan. Kats, wiens eigen procedure volgende week maandag af loopt, weet nu dat hij niet op mededogen hoeft te rekenen. De Nederlandse ambtelijke mo lens houden niet op als ze een maal malen. „Er is niemand meer om ons te beschermen", verzucht hij. „De vreemdelin genpolitie suggereerde zelfs dat het beter was als we nu ook maar vrijwillig mee zouden gaan." Gisterochtend werden na een actie van de ME 43 Russen uit gewezen naar Israël. „Het is pu re deportatie", meent Kats. „Wij zijn bang dat dit nog maar het begin is", zegt zijn lotgenoot Anatoli (geen achternaam). „Wij zullen zeker niet vrijwillig naar Israël vertrekken. Wij moeten de kans krijgen een democra tisch land te vinden dat ons wil opnemen. Dat kost enkele maanden", zegt Anatoli. Maar voor Den Haag en de Ne derlandse rechters zijn de Rus sen, deels joden en deels chris tenen, economische vluchtelin gen, afkomstig uit het democra tische land Israël. In Nederland is voor hen geen plaats. Vluch telingenwerk Nederland en het Joods Maatschappelijk Werk hebben niet afwijzend gerea geerd op de actie van Justitie. De twee organisaties zien het optreden als in de lijn van het door de overheid gevoerde be leid. mijn Israëlische identiteitskaart staat een streepje achter mijn nationaliteit, omdat ik niet joods ben." Ruwweg de helft van de uitge wezenen zijn niet-joden, ge huwd met een joodse partner. En uitgerekend op de dag waar op de VN verder praat over het ongedaan maken van de 'zio nisme is racisme'-resolutie be schuldigen zij de joodse staat van discriminatie. „Waarom moet ik hier in Israël iemands „Ik ben christen en ik wil hier niet wonen. Alstublieft, stuur me naar een ander land, het doet er niet toe welk land. We zijn zo maar weggestuurd, zon der onderscheid. Ze vertelden ons dat de staat Israël ons terug wil hebben, maar ik weet niet wat ik hier moet doen. Ik heb hier niemand. En wat kan ik van dit land verlangen? Dit is een land voor joden en alleen joden leven hier goed." Michael Belotserkovsky staat met zijn vrouw en twee kinde ren verloren in de drukte. Vol gens de joodse religie is het hele gezin niet-joods. Moeder Belot serkovsky is een Russin en Mi chael is de zoon van een joodse vader en een Russische moeder. Ze zijn geëmigreerd uit een van de islamitische republieken, omdat ze zich daar als Russen gediscrimeerd voelden. In Israël kregen ze al snel hetzelfde ge voel. Maar Belotserkovsky geeft eer lijk toe dat het nooit zijn bedoe ling is geweest in Israël te blij ven. „Israël was het enige land waar we heen konden. Ik wilde er wat geld verdienen, om daar na naar elders te kunnen ver trekken. Al mijn schulden aan het ministerie van immigratie heb ik afbetaald voor ik naar Nederland vertrok. Ik wil hier snel weer weg, want mijn kin deren hebben hier als niet-jo den geen toekomst." Het is voor het eerst dat naar het buitenland gevluchte Israë li's met geweld zijn terugge bracht, maar de aandacht in de Israëlische media voor de de portatie is gering. In Israël over heerst een gevoel van verlegen heid. Het ministerie van buiten landse zaken in Jeruzalem ont kent dat het ook maar enige druk heeft uitgeoefend op de Nederlandse overheid om de maatregel te nemen. „Als ie mand hier niet wil wonen, dan moet hij daar niet toe worden gedwongen", aldus een woord voerder. WIM STEVENHAGEN Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft een juiste beslissing ge nomen met het uitwijzen van Russische 'joden' en Vietna mese asielzoekers. Beide groe pen horen niet tot de categorie politieke vluchtelingen. Zij kun nen niet aantonen dat ze wor den vervolgd in de landen waar naar ze nu worden terugge stuurd. Voor de Russen is dat Is raël, voor de Vietnamezen Tsjecho-Slowakije en eventueel Vietnam. De Russen hebben destijds uit eigen wil gekozen voor emigra tie naar Israël waar ze evenwel zo teleurgesteld zijn geraakt (geen werk, geen goede huis vesting, niet volledig geaccep teerd als 'echte' Israëli's) dat ze hun heil in Nederland zijn gaan zoeken. Dat biedt echter te wei nig grond om hen hier als vluchteling toe te laten. De Vietnamezen zijn door hun land jaren geleden te werk ge steld in het Oostblok waar zij door de grote werkloosheid nu overbodig zijn geworden. Daar naast worden ze in Tsjecho-Slo wakije met discriminatie gecon fronteerd. Maar ook dat is geen reden om hun asielaanvragen in te willigen. Ze hebben altijd nog de mogelijkheid terug te keren naar Vietnam, De angst dat zij door kritische opmerkingen aan het adres van het Vietnamese regime zullen worden opgepakt, lijkt ongegrond, zo bevestigt ook Amnesty International. Alleen bij het moment waarop de Vietnamezen worden uitge wezen, kan een vraagteken wor den gezet, gezien de slechte li chamelijke conditie waarin ze door hun hongerstaking verke ren. Aan de juistheid van de be slissing van Kosto doet dat ech ter niets af. Zou hij toegeven, dan zet hij de deur open voor iedere asielzoeker die bereid is via een hongerstaking een ver blijfsvergunning af te dwingen. Dat zou zeker op termijn ten koste ga,an van diegenen die écht niet terüg kunnen naar Oorzaak Egyptische veerbootramp nog onduidelijk SAFAGA CAROL BERGER THE INDEPENDENT „De zee was gewoon vol men sen. We spraken elkaar moed in en zeiden dat we op God moes ten vertrouwen. En toen werd ons aantal steeds kleiner en kleiner. Mensen verdwenen in de golven", aldus een overle vende van de ramp met een Egyptische veerboot afgelopen zondag in de Rode Zee. De Sa- lim Express was onderweg van het Saudische Yiddah naar het Egyptische Suez, maar liep ten hoogte van de havenstad Safaga op een koraalrif en zonk. Sommige overlevenden be klaagden zich erover dat de be manningsleden het schip in al lerijl verlieten nadat ze de pas sagiers hadden aangeraden massaal naar één kant van het schip te gaan in een poging de kapseisende boot drijvende te houden. „Ze stapten in een red dingsboot en lieten ons achter om te sterven", vertelt Abdel- A'ati Hassan vanaf zijn zieken huisbed in Safaga. De Egyptische taant Al-Ahram wist gisteren te melden dat het schip het uitgezette navigatie- kanaal had verlaten om een doorsteek te maken naar Safa ga, vijfhonderd kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Cairo. Volgens de krant hadden scheepvaartautoriteiten het schip gewaarschuwd weer de goede koers te gaan varen om de koraalriffen te ontwijken, maar de sterke wind verhinder de dit. Het schip raakte stuur loos en werd op het rif gewor pen. Binnen enkele minuten zonk de boot. „We legden ons leven in de handen van God en bereid den ons voor op de dood", ver telt de 35-jarige Shaban Younis, die er met moeite in is geslaagd uit zijn tweede klas hut te krui pen. Vijf uur lang hield hij zich drijvende temidden van de drie meter hoge golven, eerst op zijn rug, toen op zijn zij. Rond half vier 's ochtends klampte hij zich samen met drie anderen vast aan een ronddrijvende houten deur. Twee van hen werden la ter door de zware golfslag losge slagen en verdwenen in de diepte. Rond acht uur werden de twee overlevenden door een Een familielid van één van de slachtoffers van de scheepsramp met de Egyptische veerboot Salim Express laat zijn emoties de vrije loop als hij in de haven van Safaga wacht op meer nieuws over de ramp. Uit de jongste gegevens blijkt dat bij de ramp zeker 469 mensen zijn omgeko men. Gevreesd wordt dat het dodental zal oplopen tot zo'n 700. foto ap» tom hartwell helikopter ontdekt. Pas drie uur later werden ze gered door een rondvaartboot. Een ander slachtoffer, een 31- jarige man, zwom negentien uur lang voordat hij de kust be reikte. Zijn ogen zijn bloedrood door het zoute zeewater. Hij dankt zijn leven aan zijn uitste kende conditie als fervent lange afstands-zwemmer en deelne mer aan de zwemwedstrijd in het Suez-kanaal. Volgens Egyptische autoriteiten zal het onderzoek naar de ramp nog enkele dagen duren. Vast staat dat de Salim Express uit koers is geraakt, maar voorals nog is onduidelijk of dit een menselijke fout was of dat de harde wind de boot parten heeft gespeeld. VERTAUNG MARGREET HESUNGA COMMENTAAR Jan Schuller, Bouw- en Houtbond FNV, houdt het voor gezien ZAANDAM JAAP VAN HOORN MEDEWERKER Voorzitter Jan Schuller van de Bouw- en Houtbond FNV stelt zich in 1993 niet herkiesbaar om voor een derde periode het voorzitterschap op zich te ne men. De Zaandammer is bang de bond in een derde periode van vier jaar wellicht minder ge ïnspireerd te leiden. „De uitda ging begint weg te ebben. Het werk vertoont steeds meer her halingen. Ik vrees dan te veel op routine te gaan functioneren. De bond heeft juist behoefte aan een zéér geïnspireerde lei der." Over zijn toekomstplannen na maart 1993 wil Schuller nog niet veel kwijt. Een andere (hogere) post in de vakbeweging, een overstap naar de politiek of het aanvaarden van een baan in het ambtenarenapparaat sluit hij niet op voorhand uit. Vorig jaar oktober zei hij in een interview dat hij zijn motivatie voor het vakbondswerk ontleent aan de zwakken in de samenle ving. „Ook zij hebben recht op maximale zelfontplooiing, op opleiding en werlc Samen met de politiek moeten wij daar in onze samenleving naar streven. Ik doe daar zeer principieel aan mee", zei hij destijds. Schuller: „Mijn standpunt is ongewijzigd. De intentie waarmee je je werk doet, is niet per se verbonden met het voorzitterschap. Het is wel zo, dat je als voorzitter het gezicht naar buiten bent. Je bent de spreekbuis. Hoe je er zelf tegenover staat, korpt dan scherper naar voren." Het voorzitterschap overkwam Schuller in 1985 min of meer als een verrassing. Het bondsbe- stuur had iemand anders kandi- partijen. Ieder jaar ga ik bij de fracties van al deze partijen op bezoek om onze boodschap te brengen." „Daarnaast kan echter niet wor den weggepoetst dat FNV en PvdA grotendeels dezelfde ach terban hebben. Ik deel de kri tiek op de besluitvorming om trent de wao en de Ziektewet. Zelf heb ik in de achterliggende maanden nog nooit het idee ge had mijn lidmaatschap van de PvdA op te zeggen. Ik vind het belangrijk dat de PvdA een rol blijft spelen. Hopenlijk is het beeld dat de mensen van de PvdA hebben bij de verkiezin gen in 1994 in positieve zin ge wijzigd. In dat verband ben ik heel benieuwd naar de resulta ten van het PvdA-congres in maart 1992. Ik steun Ruud Vree man van harte in zijn kandi daatstelling voor het voorzitter schap van de partij." Vorig jaar zei Schuller nog de gevarieerdheid van zijn baan als voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV zo te waarde ren. Zal hij dat na zijn terugtre den niet gaan missen? „Ja, dat zou best eens kunnen. Vorige week bijvoorbeeld had ik op één dag een bijeenkomst met de Jongerenraad van de bouw- en houtbond en 's mid dags sprak ik op de halfjaarlijkse ontmoeting van het Bouwbe- raad met minister Alders en staatssecretaris Heerema van Vrom. Omdat ik dit jaar als voorzitter van het Bouwberaad optreed, moest ik ook bij deze gelegenheid het woord voeren. Allemaal erg interessant en ook spannend. Maar ik heb de be slissing om te stoppen niet zo maar genomen. Die is het ge volg van veel overleg: thuis, met vrienden en met collega's." Jan Schuller zal zich in 1993 niet herkiesbaar stellen voor een derde termijn. „De uitdaging begint weg te ebben. Het werk vertoont steeds vaker herhalingen." foto Ro nald PEETERS daat gesteld. Toen deze zich terugtrok, kwam vervolgens de Zaandammer in beeld. Na bijna zeven jaar voorzitterschap zegt Schuller over die functie: „Het is zwaar. Ik kan het wel aan, maar het geeft een permanente druk. Alles komt in de eerste plaats voor jouw verantwoor ding. Neem bijvoor beeld de groei of de afname van het le denbestand. Of de conflicten die ont staan en de eventuele stakingen die worden gehouden tijdens de cao-onderhandelin gen in de bouw. Dat zijn dingen die veel van je vragen." Nieuwe uitdaging Schuller zegt toe te uitdaging. Volgens hem kan die ook zit ten in een lagere of hogere functie bin nen de vakbond. Daarnaast sluit hij niet uit dat hij na maart 1993 een overstap maakt naar het ambtenarenapparaat, het bedrijfsleven of de politiek. „Misschien word ik betrokken bij een bepaald project binnen de bond, bijvoorbeeld in de ar beidsvoorziening. Of word ik gedetacheerd bij een paritair- orgaan (een commissie waarin werkgevers en werknemers even veel vertegenwoordigers hebben, JvH). Op dit moment is er nog niets, maar ik hoop dat zich iets voordoet. Verder blijf ik na mijn aftreden als voorzitter natuurlijk gewoon in dienst van de vakbond." Zijn opstappen in 1993 als eer ste man van de Bouw- en Hout bond FNV betekent tevens dat hij uit het bondsbestuur zal tre den. „Ik vind niet dat ik mijn opvolger in de weg moet zitten. De nieuwe voorzitter moet zich los van mij kunnen ontwikke len. Hij moet niet het gevoel hebben op zijn vin gers te worden geke- Schullers collega L de Waal, voorzit ter van de Diensten bond FNV, verklaar de vorige week dat de FNV definitief af scheid moet nemen van de speciale rela tie met de Partij van de Arbeid. Deze koerswijziging is volgens De Waal het onvermijdelijke ge volg van de opstel ling van de PvdA op sociaal-economisch terrein. Daar tegen over heeft een ande re collega, R. Vree man, voorzitter van de Vervoersbond FNV, zich als kandi daat voor het voor zitterschap van de PvdA juist uitge sproken vóór het herstellen van de re latie tussen FNV en PvdA- Schuilen „De uit spraak van De Waal is een politieke. In 1966 hebben wij als FNV campagne ge voerd om de PvdA terug te brengen aan de rege ringstafel, dm de achtereenvol gende coalities tussen CDA en WD te doorbreken. Dat is toen niet gelukt. Tijdens de evaluatie van die campagne heeft de bouw- en houtbond een nota ingebracht om ons als FNV voortaan nog onafhankelijker van de politiek op te stellen. Sindsdien richten wij ons ter verwezenlijking van onze doel stellingen op alle democratische

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2