Leven en wonen Het berekende succes van Swatch nr Maak zelf kerstversiering De kerstkegel RS-virus Dinsdag 17 december 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 23 BEMINT eer gij bezint. SCHILLERKRAAG: Sinds de tijd van de HET BESTE VAN de tijd zijn de ERIC VAN DER STEEN, padvinders in het begin van de 20ste ogenblikken waarin hij stil eeuw de gebruikelijke benaming voor een staat, open gedragen kraag aan het sporthemd FRANS DAELS van een man. Design-horloge brengt Zwitserland terug aan de top SPREEKUUR Swatch-horloges wereldwijd over de toonbank gegaan. De verwachting is dat begin vol gend jaar de 100-miljoenste zal worden verkocht. De echte re volutie van het horloge zit 'm niet in het technische vernuft maar in het beeld. Het is design. Dank zij beroem de ontwerpers als Keith Haring, Kiki Picasso en Mimmo Paladi- no is Swatch een verzamelob ject geworden. De zogeheten 'Artist Design Swatches' worden in beperkte oplage geprodu ceerd. De wereldberoemde graf fiti-kunstenaar Keith Haring was de eerste met zijn 'modele avec personnage'. Wijzerplaat Even terug naar 1981, toen de Zwitserse horloge-industrie compleet op z'n gat lag. Het aandeel in de internationale horlogemarkt had z'n diepte punt bereikt: minder dan tien procent. Maar de Zwitsers moesten niets hebben van het digitaal horloge, waarmee het Verre Oosten furore maakte. Voor de Zwitsers was er maar één horloge en dat was het ver trouwde analoog-model, een wijzerplaat met wijzers. De banken, die met behoorlijk wat geld in de horloge-industrie zaten, begonnen echter knap zenuwachtig te worden. Bang om Run centen definitief kwijt te raken, schakelden ze dr. Ernst Thomke in, van huis uit huisarts maar al jaren actief in de che mische industrie en succesvol met huis-, tuin- en keukenarti kelen als tandpasta. Een man, die absoluut niets wist van hor loges. Thomke ging meteen aan de Het moet plat zijn, superlicht, waterdicht, origineel, schokvrij, onderhouds vrij en bovenal tot op de seconde nauwkeurig. Dat was de boodschap die El- mar Mock en Jacques Muller, twee jonge ingenieurs, tien jaar geleden kregen van dr. Ernst Thomke. Een aantal maanden later lag het resultaat op tafel: een acht millimeter dik precisie-instrument dat aan alle eisen voldeed en met zijn twintig gram even zwaar was als een brief. Zwitserland had met dit ontwerp, dat de naam Swatch meekreeg, een nieuw wapen in handen om weer door te dringen tot de internationale horlogetop. Met wat eenvoudige bloemdecoraties breng je kerstsfeer in de huiskamer. Bij de bloe mist kun je naaldengroen, besjes, denne- appels en een paar van die grappige kerst tulpjes kopen waarmee je in een handom draai een leuk arragementje maakt. De rode tulpjes heten meestal Brilliant Star, de gele 'Jofft-e'. De kwekers hebben er door een speciale temperatuurbehandeling voor ge zorgd dat ze zo klein bleven. De bolletjes kun je in grind of potgrond zetten. Je hoeft alleen maar wat water te geven. Dit geldt ook voor in de pot gekochte bolle tjes zoals spruithyacinten, die in bloei zo lekker geuren. Koop ze bij voorkeur als ze net beginnen te kleuren. Zet ze op een lich te maar ('s avonds) koele plaats. Dat ver lengt hun bloeileven. In de traditionele kerstkleuren rood en wit zijn de snijbloemen van o.m. anemoon, als- troemeria, bouvardia, chrysant, trosanjer, gerberatulp en kerstroos (Helleborus of nieskruid) bij de bloemist voorradig. Een idee: een platte schaal waarin je enkele groene kaarsen plaatst, omringd door roze roosjes en witte dille. Een combinatie van een ranke tak orchideeën met aan de voet een bolvormige kaars doet het ook erg TUIN breakdance horloges in graffiti uitvoering en fluorescerende kleuren, en de eerste Swatch met echte diamanten, speciaal gemaakt voor Kerstmis 1985. Het standpunt van de Zwitsers dat iedereen elk jaar een nieuw horloge zou moeten kopen, deelt de Nederlandse conmsu- ment niet. Van Olffen: „Hier lukt dat niet. We blijven een zuinig volkje. Per jaar gaan hier 1,5 miljoen horloges over de toonbank. Met andere woorden: één op de tien Nederlanders koopt elk jaar een horloge. In België is dat één op de acht, in Duitsland één op de zeven en in Italië zelfs één op de vier." Kunst Kunst loopt als een rode draad door de collectie herfst/winter 1991. In de 32 nieuwe ontwer pen zijn beeldhouwwerken uit de klassieke oudheid te vinden en cartoons uit moderne tijden. Ontwerpen van de hand van cartoonist Giacon en architect Matteo Thun. In Zwitserland, Duitsland en Frankrijk zijn inmiddels collec torsclubs opgericht met in to taal ruim 80.000 leden. Neder land krijgt er volgend jaar sep tember ook een. Wat ons land wel al heeft, is de speciale Swatch-telefoon. Een toestel met twee hoorns. Bovendien is het de bedoeling om in 1993 een telefoon met ingebouwd antwoordapparaat op de markt te brengen en een jaar later een toestel met fax. Ook in 1993 zal de Swatch-auto worden voorgesteld; een elektri sche wagen die een snelheid kan bereiken van 110 kilometer per uur. De prijs zal tussen de 20.000 en 22.000 gulden komen te liggen. Daar staat-ie dan: de minikerst- boom op tafel. Als pièce de milieu van een feestelijke kerst dis, precies op maat en kleur. Het is geen echte boom, maar een gestileerde kerstboom in de vorm van een kegel. Gemakkelijk zelf te maken en milieuvriendelijk, omdat we er naar verhouding, heel weinig groen en bessetakjes voor nodig hebben en ook omdat het res tant van de kegel nog bruikbaar is in de gieter. Om te beginnen hebben we er lekker natte pottebakkersklei voor nodig en dan nog diverse takjes, beetje van de zilverden. Enfin, zo veel als we kunnen vinden. Minidenappeltjes van de larix en eventueel noten waaraan een stokje vastgezet is, voldoen ook. Eerst maken we een kegel. Mas sief als deze aan de kleine kant mag blijven, anders om een omgekeerde bloempot of een rol karton. We vormen de kegel op maat, strijken hem spie gelglad en zorgen dat er aan de bovenkant een klein plateau komt waar precies een waxine lichtje in past. Praktischer dan een kaars die moeilijk te ver vangen is. Tijdens ons werk, en vooral als dit onderbroken wordt, houden we de klei goed vochtig door er een natte doek over te leggen. Is de kegel klaar dan komt het leuke werk. Dan wordt deze letterlijk van top tot teen volgestoken met onze voorraad groen, bes, en eventueel met noten en kleine denneappels. Kortom wat we maar kunnen vinden. Liefst aan de onderkant wat zwaardere en donkerder tak jes dan aan de bovenkant. Als alles klaar is laten we de kegel heel langzaam opdrogen. Niet te snel en niet op een te warme plaats. Het beste is om alles tot een of twee dagen voor kerst nog onder een natte doek te hou den, vooral om der wille van het groen. Na de feestdagen wordt het groen verwijderd. Dat kan dan op de composthoop. De kegel die we overhouden verdelen we in kleine brokjes, die we telkens aan het giet- water van kamer- en tuinplanten toevoe gen. De meeste planten houden weel van een beetje klei in het water. Geraniums, or chideeën die in de aarde groeien, de kamer linde, de hibiscus en nog veel meer planten zijn erg dankbaar voor iets klei. Maar azale a's, varens in de tuin en rhododendrons en heide krijgen geen klei. Even opletten dus. LEZERSVRAAG Zeer dankbaar ben ik MEVROUW H. WESSENDORP-OVERMEER UIT VOOR SCHOTEN. Zij reageert op mijn advies om snuitkevers met rust te latenen te hopen dat natuurlijke vijanden de plaag in toom zul len houden. Niets ervan meent mevrouw Wessendorp. „De kevers kruipen 's nachts in de planten en doen zich tegoed aan de bladeren. Daarom ga ik in het donker met een zaklantaarn en een plat doosje op jacht. Als ik het blad aanraak voor ik de doos on der de kever houd is deze spoorloos ver dwenen. Bladvraat is niet het ergste maar ik heb ontdekt dat planten die het slecht doen, belaagd worden door kleine witte lar ven met bruine kopjes die zich tegoed doen aan de wortels. In een fuchsia die stond te 'kwarren' vond ik 27 larven in de pot." Maar aan een door mevrouw Wessendorp gesuggereerde bestrijding van larven met een bacterie die deze doodt, zou ik voorlo pig geen geloof hechten, noch zou ik het vertrouwen. Je weet maar nooit wat die bacterie nog meer aan tast en onze grond zit al vol schadelijke 'bestrijdingsmidde len' die vele malen erger zijn dan de kwalen waarvoor ze be doeld waren. Een pikzwarte schimmel, zoals deze meestal secundair voorkomt op planten die door luizen zijn aangetast zit op de klimop- en clematisbladeren van MARIA VOM LINDEN UIT LEIDEN. Is er echt geen luis- aantasting geweest van de zo mer? Luizen scheiden namelijk een zoete stof af die een vlies vormt op de bovenkant van de bladeren en daarop parasiteert dan met succes de zwarte schimmel die we ook wel roet noemen. Nu is bestrijding van luizen simpel: veel spuiten met water, liefst nog met een plan- tenaftreksel. In goede speciaal zaken is brandnetelpoeder te koop: 150 gram per 10 liter wa ter mengen, twee etmalen laten staan en zeven en spuiten of een aftreksel maken van verse brandnetels: flinke bos netels een etmaal laten staan nadat er kokend water over is gegoten. Brandnetelaftreksels hebben de goede eigenschap niet alleen luizen te bestrijden maar ook het blad te verstevigen, zodat schimmel geen kans krijgt. Is de schimmelaantasting tot stand gekomen zónder luis, dan kan een geregelde bespuiting (te beginnen in het vroege voor jaar) met Equisetum (paarde- staart) helpen omdat dat het blad verstevigt. Veertig gram Equisetum met 2 liter water een half uur koken, twee etmalen laten trekken, zeven en aanvullen tot 10 liter. Alle veertien dagen in de sche mering spuiten. Makkelijker, bij de drogist kaliumperman- gaat (KMn04) halen. Is niet giftig. Een gram per 10 liter water ook om de 14 dagen spui ten. Verder: zijn de planten wellicht te veel be mest? Of zijn er andere omstandigheden waardoor ze ongunstiger zijn komen te staan? Alle plagen zijn het gevolg van 'on behagen' van de plant. Zon op de voet be hoort tot het onbehagen van clematis en klimop. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Greet Buchner Illustratie Han van der Ven am ara, vier maanden oud, was tot voor enkele dagen een pro- -A. bleemloze baby. Toen werd zij een beetje verkouden, en haar moeder vond dat ze wat slechter dronk dan anders. De verkoudheid ging niet over en na een paar dagen bleek dat Tamara meer onder de leden had. Toen ik het meisje zag, had zij het duidelijk benauwd. Ze moest enorm veel moeite doen om lucht in haar longetjes te krijgen en al die inspanning was niet ge noeg om haar een gezonde roze kleur te ge ven: Tamara zag er grauw uit. Deze grauw blauwe kleur wijst erop dat het kind niet meer genoeg zuurstof binnenkrijgt, en dat is een reden om snel naar een ziekenhuis te gaan. Bij dit kleine meisje is sprake van een acute bronchiolitis, niet te verwarren met de bronchitis die oudere kinderen zo vaak hebben. In de late herfst en vroege winter worden veel mensen besmet met virussen die een op verkoudheid lijkende ziekte ge ven. Een van die virussen is het zogenaam de RS-virus. Bij volwassenen en grote kin deren is het een vrij onschuldig virus, maar bij jonge zuigelingen kan het ernstige pro blemen geven. Het RS-virus tast de kleinste luchtwegen aan, de bronchioli, die ver in het longweefsel zelf liggen. Het virus geeft ter plaatse een ontsteking (bronchiolitis) en dus zwelling van het slijmvlies dat de luchtwegen bekleedt, zodat de luchtwegen nauwer worden. Het geïrri teerde slijmvlies scheidt ook extra slijm af, waardoor de luchtstroom nog meer wordt belemmerd. Het kost de kindertjes te veel inspanning om hun longen nog goed met lucht te vullen en het resultaat is dat ze. zoals Tamara, blauwig gaan zien en geen energie meer hebben om te drinken. Het zijn uitsluitend de jonge zuigelingen (jonger dan een jaar) die in deze mate door het RS-virus worden aangetast Dat komt grotendeels doordat zulke kleine kinderen wat hun luchtwegen betreft nog heel kwets baar zijn. Hun luchtwegen hebben een veel kleinere diameter dan bij volwassenen, en daar komt bij dat bij baby's, in vergelijking, de borstkas erg slap is, zodat het inademen meer moeite kost. De longen van zuigelingen hebben ook niet helemaal de goede maat voor hun borstkas: eigenlijk zijn ze te groot. De longen kunnen zich daardoor niet goed ontplooien. Deze factoren, nauwe luchtwegen, te grote lon gen en een slappe borstkas, zorgen ervoor dat de luchtwegen bij een ontsteking heel snel te nauw worden om voldoende lucht te laten passeren. Tamara werd opgenomen op de babyafde ling van het ziekenhuis en in een wiegje met extra zuurstof verpleegd. Omdat de bronchiolitis door een virus wordt veroor zaakt heeft het geen zin antibiotica te ge ven. Er bestaan nog slechts enkele antivirale medicamenten en het RS-virus is niet ge voelig voor deze medicijnen. Het enige wat gedaan kan worden is zorgen dat het kindje genoeg zuurstof binnenkrijgt. Over het wiegje wordt een plastic tent ge spannen waarin extra zuurstof wordt gebla zen. Buitenlucht bevat ongeveer 20% zuur stof; in deze tentjes kan tot 80% zuurstof worden gegeven. Tamara kreeg, eenmaal in de zuurstoftent, snel weer haar normale ro ze kleur, maar het zal zeker een week duren voordat zij uit dit speciale wiegje gehaald kan worden. Voor haar ouders waren deze gebeurtenis sen buitengewoon enerverend. Van de ene dag op de andere was hun dochtertje ern stig ziek, zo ernstig dat zij met spoed naar het ziekenhuis moest. Vooral Tamara's moeder was geschokt door de gedachte dat haar kindje aan deze ziekte had kunnen overlijden. De laatste jaren is op de meeste kinderafdelingen van de grote ziekenhuizen meer aandacht gekomen voor de bezorgd heid van de ouders. De kinderartsen zijn gemakkelijker bereikbaar en de ouders wor den intensief bij de behandeling van hun kind betrokken. Voor Tamara's ouders was het een opluchting over hun angst te kun nen spreken met arts en verpleegkundigen en het feit dat zij tijdens de bezoekuren zelf voor Tamara konden zorgen gaf hen het idee bij te dragen aan de genezing van hun dochtertje. Het is niet mogelijk besmetting met het RS- virus te voorkomen, maar lang niet alle zui gelingen die besmet zijn, worden zo ziek als Tamara. Alleen een arts kan de ernst van de situatie beoordelen. Wanneer is het nodig bij een verkouden baby de arts te consulte ren? als het kind niet goed meer drinkt; als het hoge koorts heeft; als het moeite heeft met ademhalen of daar kreunende geluidjes bij maakt; als het een grauw-bleke kleur gaat verto- slag. Met een zeer beperkt budget liet hij een marktonderzoek uitvoeren. Enkele dui zenden mensen in Europa en de Verenigde Staten kregen de vraag voorgelegd: 'Wat verwacht u van een horloge?' Gewapend met die antwoorden, schakelde hij de twee jonge ingenieurs in die uiteindelijk met Swatch op de proppen kwamen. Jeans Het design is een belangrijke factor in de bedrijfsstrategje van Swatch. Op het internationale Swatch Design Lab in Milaan werken vele ontwerpers van naam. Per jaar wor den hier zo'n 250 modellen ontwor pen, waarvan er zes tig tot honderd daadwerkelijk in produktie worden genomen. „Het succes van Swatch is ongeëve naard," zegt John van Olffen, de marketing man van Ed Maassen, Swatch-vertegen- woordiger in Nederland. „Ik vergelijk het vaak met de jeans. Daarvan werd ook altijd gezegd 'eens houdt het op'. Maar zou er nu nog ergens een huishouden zijn zonder spijkerbroek? Het is wat mij betreft de enige vergelijking die met Swatch zou kunnen opgaan." De grootste groep kopers zit tussen de 17 en 23 jaar. Maar enkele jaren geleden werd de doelgroep uitgebreid tot en met 35 jaar en inmiddels wordt de doelgroep omschre ven als 15+. In Nederland is deze goed voor een verkoop van zo'n 225.000 stuks per jaar. Van Olffen: „Dit jaar worden er dat bedui dend meer. We zitten nu al aan de 280.000 en het jaar is nog niet voorbij. Het grote voordeel van Swatch is dat je voor 85 gul den een stuk degelijk design om je pols hebt. Het nadeel is dat als-ie om welke reden dan ook na een paar maanden kapot gaat, je niet meer dezelfde kunt krijgen." Aanfluiting Swatch, samenvoe ging van Swiss watch, is een pro- dukt van het uur- werkenconcem SMH, dat onder su pervisie staat van president-commis saris N.G. Hayek en dat tevens leveran cier is van horloge- merken als Tissot en Flik Flak. Sinds de produktie van de eerste Swatch in 1983, zijn er ruim 500 verschil lende modellen op de markt verschenen. In een speciale catalogus zijn alle modellen tot 1990 te bewonderen, ook die waarmee het bedrijf nogal wat opzien baarde zoals de Granita di Frutta, fruithorloges met vleugjes aardbei- of bananegeur. Of de eerste proto types, waaronder een vierkant model en de eerste transparente versie, bekend als de Jelly Fish, waarvan er meer dan een miljoen zijn verkocht. En er zijn cult-watches;

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23