Sport Van Schie al 'uitverkoren Monique Velzeboer slaagt voor Olympische test Grote Nederlandse inbreng in Haarlem Basketball Week T Feyenoord ziet af van Rotterdam-toernooi Dinsdag 17 december 1991 Redactie 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWA Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN 21 NIEUWSLIJN Nunez reageert nauwelijks op Cruijff BARCELONA De voorzitter van FC Barcelona, Luis Nunez, heeft nauwelijks gereageerd op de uitspraken van Johan Cruijff. De technisch directeur van de Spaanse landskampioen dreigde in het afgelopen weekeinde met zijn vertrek als de mentaliteit van een aantal spelers niet zou verbeteren. Tijdens het jaarlijkse kerstdiner met de Catalaanse sportpers liet Nunez weten geen behoefte te voelen in te gaan op de 'dreigementen' van Cruijff. „Ieder lid van de technische staf heeft de bevoegdheid, vrijheid en volmacht van werken en denken", zei Nunez. „Ik grijp alleen in als ik word gevraagd. En dat is nog niet gebeurd." Gravekamp stopt bij De Algemene LEIDEN - Na een succesvolle periode van vier jaar gaan korfbal club De Algemene en trainer/coach Cor Gravekamp aan het ein de van het veldkorfbalseizoen 1991/92 uit elkaar. De Algemene behaalde in de veldcompetitie onder de hoede van Gravekamp het tweedeklasserschap en speelt momenteel in de zaalcompeti tie na drie achtereenvolgende promoties zelfs in de eerste klasse. Gravekamp en De Algemene hebben besloten om het contract dit niet meer te verlengen, omdat zowel de club als Gravekamp naar nieuwe sportieve impulsen zoekt. Grillige prestaties Nederlandse zeilers BRISBANE Tijdens de wereldkampioenschappen zeilen in de 470-klasse wonnen Kramer/Stavenuiter de tweede race bij de vrouwen. In de tussenstand bezet het Nederlandse duo in Bris bane de vijfde plaats. Bij de mannen stelden Stavenuiter/Stibbe na hun tweede plaats in de eerste race teleur door nu slechts als vijftigste te finishen. In de tussenstand kelderden ze naar de twintigste positie. Beste Nederlanders zijn nu de gebroeders Schutte (vierde). 'Droomdubbel' van Becker en Graf MUNCHEN Boris Becker en Steffi Graf zullen eind deze maand voor het eerst samen op de tennisbaan in actie komen. Het Duitse topduo, respectievelijk de nummers drie en twee van beide wereldranglijsten, vertegenwoordigen hun land van 27 de cember tot en met 3 januari bij de strijd om de Hopman Cup. In de Australische plaats Burswood zijn Richard Krajicek en Brenda Schultz namens Nederland aanwezig. Zij spelen in de eerste ronde tegen Todd Woodbridge en Rachel McQuillan uit het Vlucht van acht Albanese volleyballers STUTTGART Acht speelsters van de Albanese volleybalclub Dinamo Tirana willen in Duitsland politiek asiel aanvragen. Ze speelden zaterdag met hun club tegen CJD Feuerbach in het ka der van de Europa Cup voor landskampioenen en weigerden daarna naar huis terug te keren. Tirana werd uitgeschakeld. Katrin Krabbe ongenaakbaar Het Europese klassement voor sportkampioenen is gewonnen door de Duitse atlete Katrin Krabbe. De jury, die bestaat uit toonaangevende sportbladen in Europa, gaf Krabbe 310 punten. Leontien van Moorsel vertegen woordigt Nederland in de top van de ranglijst.. De wielrenster uit Boekei deelt de tiende plaats DEN HAAG ANP Volgens Joop Stoffelen, ruim 25 jaar begeleider van het elftal van oud-internationals, hebben zich voor de traditionele Nieuwjaarswedstrijd van voor malige Oranje-spelers tegen KHFC twintig map afgemeld. Onder hen, zo deelde Stoffelen gisteravond mee in een persbe richt, Ruud Krol, Piet Schrijvers, Arnold en Gerrie Mühren, Ruud Geels en Wim Rijsbergen. Met ingang van 1 januari val len de wedstrijden van de voor malige spelers van het Neder lands elftal onder de verant woording van de KNVB, die daartoe verplicht is volgens de reglementen van de UEFA en FIFA. Stoffelen zegt begrip te hebben dat internationale wed strijden door de KNVB geregeld Duits elftal oefent in Zweden Het Duitse elftal oefent vier keer voor de eindronde van de Europe se titelstrijd in Zweden. De Oosterburen verwachten dat de kwalifi catie morgen tegen Luxemburg veilig wordt gesteld. Duitsland heeft genoeg aan een gelijkspel. Bij plaatsing heeft trainer Vogts in terlands gepland tegen Italië (25 maart, waarschijnlijk in Turiin), Tsjechoslowakije (22 april in Praag), Turkije (30 mei in Gelsenkir- chen) en Portugal of Ierland (2 juni in Bremen). Lia van Schie behoort tot de zes schaatsers, die zich van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) mogen voor bereiden op de zestiende Winterspelen. Naast de Stomp- wijkse zijn Cristine Aaftink, Carla Zijlstra, Yvonne van Gennip, Falko Zandstra en Bart Veldkamp in eerste ter mijn op de definitieve lijst van deelnemers geplaatst voor de Olympische Spelen in Albertville februari volgend jaar. PAPENDAL ANP met de Deen Rolf Soerensen. Op 24 februari worden de prijs winnaars in Parijs gehuldigd. De ranglijst ziet als volgt uit: 1. Krabbe (Dui) 310, 2. Indurain (Spa) 257, 3. Forget (Fra) 218, 4. Bugno (Ita) 194, 5. Girardelli (Lux) 161, 6. McColgan (GBr) 146, 7. Scifo (Bel) 114, 8. Futre (Por) 102, 9. McAuley (Ier) 90, 10. Van Moorsel en Soerensen (Den) 64. Els van Breda, binnen het NOC belast met het schaatsen, maak te gisteren op sportcentrum Pa pendal na een bestuursvergade ring de namen van het eerste groepje uitverkorenen bekend. Na het NK afstanden in Heeren veen (2-4 januari) wordt een tweede voorselectie gemaakt. In principe kunnen één week voor het begin van de Winterspelen de laatste deelnemers worden gekozen. Ook nomineerde het NOC gisteravond vijf schaatsers. San dra Voetelink, Gerard van Velde, Arie Loef, Rintje Ritsma en Ro bert Vunderink zijn toegevoegd aan het lijstje met kanshebbers voor een Olympisch schaatstic- ket, waarop ook Marieke Stam, Ben van der Burg, Thomas Bos en Leo Visser voorkomen. Het laatste groepje heeft volgens het NOC dit seizoen nog niet vol doende gepresteerd om in een vroegtijdig stadium voor een Olympisch startbewijs in aan merking te komen. Tijdens de vergadering kwa men ook de Zomerspelen in Barcelona aan de orde. Het badmintonduo Eline Coene/E- rica van den Heuvel werd op basis van de vijfde positie op de wereldranglijst (dubbelspel) ge nomineerd. Ard Schenk, chef de mission tij dens de Winterspelen, gaf een korte toelichting op de zes aan gewezen schaatsers. „We heb ben bewust nog geen keuze ge maakt voor bepaalde afstan den", verklaarde hij. „De resul taten van alle kandidaten zijn over het algemeen nog wissel vallig. We nebben daarom op dit moment nog geen reëel beeld. Bovendien doen zich in januari met het NK sprint, het NK afstanden en het EK nog drie kwalificatiemogelijkheden voor. Het zou in dat verband niet verstandig zijn alle afstan den nu al vol te boeken." Nederland mag op de 500, 1000 en 1500 meter zowel bij de vrouwen als mannen vier schaatsers inschrijven. Op de overige afstanden (3000, 5000 en 10.000 meter) zijn drie start bewijzen te vergeven. Volgens Schenk bestond over de aanwijzing van Aaftink geen enkele discussie. „Ze heeft dit seizoen op de 500 meter twee keer aan de limiet (41,2) vol daan. Dat lijkt me meer dan voldoende.". De sprintster uit Baambrugge reed tijdens we reldbekerwedstrijden in Berlijn 40,95 en in Albertville 41,08. Vormbehoud Carla Zijlstra en Lia van Schie hebben op basis van prima tij den en klasseringen op de drie kilometer hun plaats in de Olympische voorselectie ver diend. Drievoudig Olympisch kampioene Yvonne van Gennip toonde vormbehoud, één van de eisen voor de genomineer den, op de 1500 meter in Berlijn en Haarlem. Falko Zandstra maakte zijn voortijdige uitverkiezing waar met uitstekende prestaties op de 1500 meter in Berlijn (eerste in 1.56,57) en Heerenveen (vijf de in 1.55,35). Het Olympische toegangsbewijs voor Bart Veld kamp, die in Albertville in elk Oud-internationals uitgespeeld worden, maar hij had van de voetbalbond verwacht dat de duels in Nederland volgend jaar door hemzelf georganiseerd zouden kunnen worden. „Voor 1992 hebben wij al tal van contracten afgesloten met clubs. De bond wil ons geen uit stel verlenen. We hebben de KNVB voorgesteld de nieuwe regel met ingang van 1993 van kracht te laten worden, maar daar wil de bond zelfs niet over praten", aldus Stoffelen in het persbericht. Stoffelen heeft inmiddels alle clubs waarmee afspraken zijn gemaakt laten weten dat ze contact met de KNVB moeten opnemen. Hij zegt te betreuren dat de tegenstanders van oud- Oranje de dupe worden van de halstarrige houding van de bond. DEN HAAG ANP Voor de tweede keer heeft Monique Velze boer voldaan aan de eis voor deelneming aan de Olympische Winterspelen. De stu dente uit Oua-Ade zegevierde tijdens inter nationale wedstrijden shorttrack in het Ita liaanse plaatsje Aosta. Bij de ontmoeting verscheen de Europese elite aan de start. Van de overige kern- ploegleden eindigde JoëUe van Koetsveld van Ankeren als achtste. Priscilla Ernst werd twaalfde. Bij de mannen bracht de Italiaan Hugo Hemoff het wereldrecord 500 meter op 44,45 seconden. Vier weken geleden slaagde Monique Vel zeboer voor haar eerste Olympische examen door in Albertville tot de halve fina les op de 1000 meter (beste acht) door te dringen. In Calgary, tijdens de Spelen van 1988, won Monique Velzeboer demonstra tie-goud op de 500 meter. Naast de wedstrijden in Albertville en Aosta is het Europese bekertoernooi in Lie- dekerke (18 en 19 januari) aangewezen als Olympische selectiewedstrijd. Tijdens de Spelen staat shorttrack voor het eerst op het Olympisch programma. De vrouwen schaatsen 500 meter en een af- lossingskoers over drie kilometer, de man nen werken 1000 meter en een aflossings- koers over vijf kilometer af. HAARLEM ANP De tiende editie van de Haar lem Basketball Week telt meer ploegen, kost meer geld en moet voorzien in nog meer show. Met een budget dat het half miljoen gulden over schrijdt, menen de organisato ren tien dagen de aandacht van het basketbal-publiek te trek ken. Met als spektakelmaker het Amerikaanse WBL-team (win naar van de laatste twee edities) en - voor het eerst - vier Neder landse eredivisieteams. Een ex periment. Met landskampioen Den Hel der, Den Bosch, Akrides en Weert voldoet de organisatie aan de wens van de nationale clubs het Nederlandse draag vlak in de HBW te vergroten. Den Helder en Den Bosch wer den als finalisten van de play offs uitgenodigd. Akrides en Weert volgden in augustus, toen de organisatie nog geen over zicht had over de prestaties in de competitie. De laatste teams doen het daarin matig, maar op het moment van contracteren beschikten ze nog over het pre dikaat 'goede subtopper*. Een klein probleempje rond de collegegangers werd contrac tueel uit de weg geruimd. Vol gens de reglementen van NCAA mag Bowling Green eigenlijk niet tegen het WBL-team uit de States aantreden. Wordt die denkbeeldige situatie in Haar lem werkelijkheid, dan moet het collegteam in de eigen competi tie een thuisduel schrappen, wat een verlies van ongeveer 30.000 gulden aan inkomsten zou betekenen. In Haarlem kunnen de Amerikaanse teams elkadr pas in de finale treffen en de leiding van de studentenclub heeft toegezegd in dat geval ge woon te spelen. Beide teams krijgen steun uit eigen land van de cheergirls van de Chicago Bulls, de kampioen in de best betaalde basketbalcompetitie ter wereld, de NBA. Deelnemers tiende Haarlem Basketball Week: Commodore- /Den Helder (Ned), Pro-Specs- /Den Bosch (Ned). Bestmate Akrides (Ned), Selex Weert (Ned), Hapoel Tel Aviv (Isr), Hapoel Eilat (Isr), nationale ploegen van Litouwen en Australië, Tallinn (Est), Olym- piakos Piraeus (Gri), Bowling Green State University (VSt), Levi's WBL (VSt). geval op de vijf en tien kilome ter zal uitkomen, kwam niet on verwacht. De Haagse stayer maakte dit seizoen in Heeren veen indruk op de lange afstan den met 6.51,63 (derde) en 14.03,00 (tweede). Naast de voordracht van de schaatsbond werden tijdens de NOC-vergadering ook de nomi naties van de Bob en Sleebond besproken. De teams van Rob Geurts (achttiende in het we reldbekerklassement) en Han Minjon (23ste) werden in eerste instantie voor Albertville afge wezen. Ze kunnen bij het EK in Köningssee (Duitsland) in janu ari alsnog het ongelijk van het NOC bewijzen. „Maar dan zal er een kernachtige prestatie neer gezet moeten worden", bena drukte Jan Loorbach, die de bobslee-belangen binnen het NOC behartigt. Over Gerrit-Jan Konijnenberg is nog geen definitieve beslis sing genomen. Het NOC wacht de beroepsprocedure af, die hij zowel bij het IOC als bij de FIS (internationale skifederatie) in gang heeft gezet. Konijnenberg bleef tot dusver ver verwijderd van de NOC-limiet, maar wil desondanks deelnemen aan de Winterspelen. Bij het NOC hoeft Monique Velze boer nadert Al bertville met rasse schreden. archieffoto Geen EK in Albanië De UEFA heeft gisteren het EK- kwalificatieduel Albanië - Span je geschrapt. De voetbalorgani satie honoreerde een verzoek van Spanje de wedstrijd op 18 december te annuleren of op neutraal terrein te laten te spe len. De Spanjaarden achtten de politieke situatie onzeker en de economische toestand te slecht. De wedstrijd was de laatste in groep 1. Mooie rechtvaardigheid oen de Canadese sprinter Ben Johnson tij- I dens de Olympische Spelen van Seoul op het ak gebruik van doping was betrapt, werd hij door de gehele wereld met de vinger nagewezen. De beelden staan me nog helder voor de geest hoe hij, als op de vlucht, de Koreaanse hoofdstad verliet. En later werd hij in Canada door een commissie van onderzoek nog eens uitvoerig op de pijnbank gelegd. Zijn in 1987 behaalde wereldtitel werd hem alsnog af genomen (hoewel hij toen niet eens betrapt was) en zijn records werden uit de boeken geschrapt. Zelden is de val van een ster zo hard en onbarmhartig geweest. Maar ja, wie gepakt wordt bij het gebruik van verboden middelen, moet niet zeuren over wat hem daarna over komt. De vraag is echten hoe consequent is men in de sport wereld? Dit weekeinde heeft een Duitse commissie haar bevindingen gepubliceerd over het Odoping-gebruik in net voormalige Oost- Duitsland. En de conclusies zijn vernieti gend. Topsport en doping waren een zaak van de Stasi, de staatsveiligheid. Er werd op toegezien dat alle betrokkenen, van sportartsen tot coaches en atleten, de do- pingprogramma's uitvoerden. „Atleten die weigerden te slikken werden terzijde ge schoven", aldus het rapport. Twee weken terug hadden twintig Oostduitse trainers trouwens al toegegeven dat in de zwem- - sport in de DDR op grote schaal (maar door voldoende gecontroleerd om ontdekking RUUD PAAUW te voorkomen) anabole steroïden werden gebruikt. Het betekent dat heel de sportglorie waarop de DDR zo prat ging op misleiding, bedrog en fraude berustte. Om maar eens wat te noemen: zwemsterren als Komelia Ender, Caren Metschuck, Andrea Pollack, Ulrike Tau- ber, Petra Thümer, Ute Geweniger, Hannelore Anke, Heike Friedrich, Kristin Otto en nog een serie in goud grossierende dames bezitten dus, naar we kunnen aan nemen, ten onrechte Europese, wereld- en Olympische titels. En wat stelt de De Duitse commissie van onderzoek nu voor? Zo'n tachtig trainers, coaches, sportartsen en offi cials dienen uit de sport te worden verwijderd en de be trokken atleten moet maar amnestie worden verleend. Ik vind dat laatste nogal gemakzuchtig. Waarom bij voorbeeld niet een grootscheepse hoorzitting aan de zaak besteed en al me coryfeeën stevig aan de tand ge voeld? Want ze roepen stuk voor stuk wel roerend „wir haben es nicht gewusst", maar dat liedje hebben we al eens eerder gehoord. Zet de commotie en verontwaardiging rond Ben Johnson af tegen de geruisloosheid waarmee hier even iets lijkt te worden geregeld en je ontkomt niet aan de conclusie dat met twee maten wordt gemeten. De moraal van dit alles, de eenling valt eenvoudig en hard aan te pakken, als het om een grote groep gaat weten we er kennelijk geen raad mee. Amnestie dan maar. Mooie rechtvaardigheid. Gesprek Ajax-voorzitter Michael van Praag wil met de fans van Ajax gaan praten om het imago te veranderen, zo stond in de NRC van woensdag. Maar met u>ie moet hij dan gaan praten, dacht ik meteen. Vorige week was ik in Düsseldorf op de dag dat Ajax 's avonds daar voor de Europa Cup zou spelen. Ik had de 'eer* een zeker deel van de Amsterdamse aanhang bezig te zien in het han van de stad. Er gebeurde niets ernstigs, ook al omdat de politie zo ongeveer in elke straat een auto met agenten had staan. Maar in het restaurant waarin ik mij bevond, werd het bedienend personeel bijkans bevangen door paniek, toen het eerste rood-wit in de verte opdoemde. De rol luiken werden direct voor de ramen neergelaten en de deur ging op slot. Als je er uit wilde, kon dat alleen via een zij-ingang. 'Eerdere ervaringen met de heren ma ken dat noodzakelijk', aldus een keurige kelner. Wat op straat liep aan Ajax-aanhang zal ik niet verder om schrijven. Van Praags voorganger Harmsen heeft dat al heel beeldend gedaan: Varkenskoppen' Daarmee een gesprek voeren? Dat soort lieden weet niet eens wat dat is. ROTTERDAM GPD Feyenoord ziet er vanaf om ko mende zomer het Rotterdam- toernooi te organiseren. De re denen zijn de Olympische Spe len in Barcelona en de vroege start (17 augustus) van de natio nale voetbalcompetitie. Daar mee komt een eind aan een tra ditie van dertien jaar. Feye noord betwijfelt of het daarna nog mogelijk zal zijn om de draad weer op te nemen. Bij de KNVB bestaan plannen om de competitie met ingang van het seizoen 1993-1994 al in het eer ste weekend van augustus te la ten beginnen. Dit in verband met het grote aantal risico-wed strijden. Bij Feyenoord hebben Dama- schin en De Wolf zondag in de derby tegen Spartsa blessures opgelopen. De Roemeen ver rekte een spiertje in het dijbeen en De Wolf kreeg weer last van een pees aan de onderkant van de voet, waarmee hij al eerder heeft getobd. Als het duel tus sen Feyenoord 2 en Sparta 2 vanavond doorgaat, stelt Wim lansen in zijn reserve-team on der anderen Blinker, Kiprich, Griga, Schultz en Plomp op. John de Wolf staat in de belang stelling bij Britse clubs. Scouts en managers van drie promi nente eerste-divisieclubs uit de Engelse League volgden afgelo pen zondag de verrichtingen van de 28-jarige voorstopper in het competitieduel met Sparta. Begin dit seizoen bracht Sun derland al een bod van bijna twee miljoen gulden uit op De Wolf. die toen geen interesse toonde. Maar aangezien zijn contract bij Feyenoord afioopt en gelet op zijn leeftijd, meent hij niet veel langer te moeten wachten met een buitenlands avontuur. „John de Wolf heeft het heel goed naar zijn zin bij Feye noord", zegt zaakwaarnemer en WCS-gedelegeerde Bas van Noortwijk. „Maar het gaat in dit geval om hele grote clubs uit Engeland. De namen geven we niet prijs, maar de interesse is heel serieus." Eén van de geïnteresseerden zou wel eens Tottenham Hotspur. Feyenoords komende tegenstander in het Europa Cup 2-toernooi. kunnen zijn. De Londense club is al enige tijd op zoek naar een sterke centrum- verdediger. Ard Schenk. Jan Loorbach (midden) en Els van Breda kwamen gisteren tot de conclusie dat onder anderen Lia van Schie zich onbezorgd kan voorbe reiden op de Winterspelen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21