Sport Timman weer te optimistisch f KéP IS® VERSUSTEREND VERSUSTEREND Centraal sluit jaar goed af De Zwarte Pion dieper in de nesten Dinsdag 17 december 1991 Redactie; 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN 20 NIEUWSLIJN Knap debuut Borst op 10000 meter LEIDEN Zijn debuut op de 10000 meter heeft Ruud Borst meteen een toegangsbewijs voor de Nederlandse afstandskam pioenschappen opgeleverd. De Leiderdorpse schaatser, die be gin januari ook op de 5000 meter uitkomt, realiseerde bij selec tiewedstrijden in Utrecht een tijd van 15.04,75, goed voor de derde plaats. In totaal waren er zeven startbewijzen te verdie- Leids voetbalteam verspeelt voorspong LEIDEN De Leidse selectie van voetballers onder de 15 jaar heeft in het kader van het jeugdplan Nederland met 3-2 verloren van Noord-Holland. Op het veld van Vitesse '22 in Castricum gaf Leiden een 2-0 voorsprong geheel onnodig uit handen. Serino Tupamahu (ARC) en Maarten Smakman (FC Lisse) hadden de ruststand op 0-2 bepaald, toen Laurens Aalbersberg (UVS) vlak na rust een strafschop miste. Vervolgens passeerde Dik Zeldent- huis (FC Lisse) zijn eigen doelman Van Egmond (Rijnsburgse Boys): 1-2. Noord-Holland putte moed uit dat doelpunt en profi teerde met nog twee treffers van de mentale ineenstorting van Leiden: 3-2. Centraal heeft het biljartjaar op fraaie wijze afgesloten. In een rechtstreeks treffen met mede koploper NHD/Schouten 2 in Zwaag het laatste duel voor de winterstop trokken de Oegstgeester driebanders aan het langste eind: 2-6. Centraal leidt nu de dans in poule 6 van de landelijke tweede divisie met 19 uit 11, twee punten meer dan Schouten. De eerste vijf van de poule promoveren naar de nieuw te formeren tweede klas se. De overige zeven degrade- Herman van Daalen deed weer eens van zich spreken. Te gen Kaarsenmaker produceerde hij 35 caramboles in 25 beurten, een moyenne van 1.400. Jan van Loon liep als enige tegen een nederlaag op: hij verloor met 35-19 van Botman in 53 beur ten. Voor de Leidenaar beteken de dat een gemiddelde van 0.358. Rob Hilgeman en Siem de Groot zorgden voor de beslis sende punten. Hilgeman won van Brandsen (30 in 59, 0.508), De Groot versloeg Bron (30 in 50,0.600). Plaatsgenoot Sport/Veste kwam niet verder dan een 4-4 gelijkspel tegen rode lantaarn drager Victory Hotels uit Heiloo. Met 7 uit 11 bekleedt het team nu een negende positie, ruim onder de rode streep. De ontmoeting stond bol van verdedigend spel, wat de moyennes niet ten gode kwam. Hein-Jan Salman produceerde in zijn winstpartij tegen Peter Dekker in elk geval nog een ge middelde van 0.507 (35-34 in 69 beurten). De tweede winst nam Ming Pan voor zijn rekening. Hij versloeg Leo de Jong met 30-20 in 66 beurten, een moyenne van 0.454. Gijs van Hage (22-30 in 55 beurten tegen Jaap Rumphorst, 0.400) en Cees Zoetemelk (29- 35 verlies in 69 beurten tegen Kees Kaandorp, 0.420) kwamen er niet aan te pas. Jan Timman, net veertig geworden, gelooft nog steeds in zijn kansen om wereldkampioen schaken te worden. In de cyclus van het kandidatentoernooi heeft hij het in middels tot de halve finale gebracht. En inderdaad op in drukwekkende wijze. Hij bleef in zijn tweekampen met achtereenvolgens Hübner en Kortsjnoj ongeslagen en verraste met gedegen en solide spel, dat eigenlijk hele maal niet zijn stijl is. geleden het voorlopige einde van de WK-aspiraties van Speel- mans landgenoot Nigel Short. Inmiddels is voor zwart een bevredigende opstelling in deze variant gevonden. Timman kwam op de twaalfde zet met een nieuw idee (12 h3). Meer dan tijdverlies drie zetten la ter schoof Timman deze pion door naar h4 lijkt het echter niet op te leveren. Na zestien zetten had wit liefst negen pion-zetten gedaan, zwart slechts vier. „Ik heb een klassieke schaakopleiding ge had", zei explicateur Genna So- sonko. „Dus moet ik ervan uit gaan dat zwart beter staat." Grootmeester/entertainer Hort liet zich lovend uit over het stra tegische spel van het Oekraïnse supertalent. Na een hergroepe ring (Le8, Lf8 en Pe7) ging Vas- sili met het sterke 15 b5 tot offensieve daden over. Ivantsjoeks strakke lijn deed Hort zelfs denken aan de stijl van Fischer. Op de 21ste zet trok Timman aan de noodrem. Hij offerde een kwaliteit, de enige manier om een vreselijke koningsaan- val te voorkomen. Het beteken de niet meer dan uitstel van executie. Hoewel Ivantsjoek nog wel in tijdnood kwam, bleef de 22-jarige nummer twee van de wereld ijzersterk spelen. Tim man kreeg nergens voldoende compensatie voor zijn materiële achterstand. Maar gistermiddag zat niet deze, rijpere Timman achter het bord tegen Vassili Ivantsjoek, het geweldige schaaktalent uit de Oekraïne. In de eerste partij van de KRO-tweekamp liet Tim man zich weer eens leiden door zijn grenzeloze optimisme. Met een nederlaag als gevolg. De kenners in de perskamer van het KRO-gebouw liepen al kort na de eerste openingszet ten hoofdschuddend rond. Er waren nog geen twintig zetten gedaan of de toestand van Tim man, die het voordeel van de witte stukken ernstig had mis bruikt, was reeds kritiek De Amsterdamse grootmeester had gekozen voor een scherpe be strijdingswijze van het ortho doxe damegambiet, waarmee Ivantsjoek zich verdedigde. De lange rokade van wit op de tien de zet leidt scherp spel in, waar bij beide spelers hun pionnen al in een vroeg stadium in de rich ting van de vijandelijke koning sturen. De door Timman gekozen va riant deed enkele jaren geleden opgeld als verrassingswapen, dat het eerst met succes werd toegepast door de tegenwoordig onder de Belgische vlag spelen de ex-Sovjet-schaker Goerevitsj. De Brit Speelman pakte het nieuwtje als eerste in het wes ten op. Het betekende drie jaar 1' JU, Jan Timman moest zijn grenzeloze optimisme weer eens bekopen met een Op de 28ste zet had Timman zwart tegen Ivantsjoek, de kwaliteit kunnen terugwin- hij nog nimmer heeft kunnen met 28 Pxc8 in plaats het gespeelde 28 axb4. Maar het resterende eindspel zou even goed verloren zijn. i, moet opboksen. Door zijn positieve instelling wist Timman in het verleden vaak meteen na een vreselijke Timman gaf na zwarts 38ste liespartij krachtig terug te slaan. zet op, wegens ondekbaar mat. Vandaag wordt de tweede partij gespeeld, waarin Timman met Pessimisten vrezen echter dat hij bij een te voortvarende aan pak opnieuw in het open mes zal lopen. Het wordt voor Timman zo langzamerhand tijd zich zorgen te gaan maken over zijn Elo-to- taal. Op de nieuwe lijst van ja nuari zal hij de aansluiting met de top-tien verliezen. Boven dien zal het verschil met de Ne derlandse nummer twee, Jeroen Piket, nog maar heel gering zijn. BRISBANE. VI Mannen, tweede race; 1. Calafat/Sanchez (Spa), Nederlanders: 6. Kouwenhoven/Kou- wenlioven, 11. Schutte/Schutte, 13. Bergeyck- STAND: 1. Berjeskin/Boermatnov (Sov) 23 punten. 4 Schutte 33. 16. Bergeyck 54. 20. Stavenuiter 59.47. Kouwenhoven 106.7. Vrouwen, tweede race: 1. Kramer/Stavenuiter STAND: 1. Isler 17.4 punten, 3. Peters/Bulle 19, 5. Kramer, 31. Ammerlaan/Nadorp (Ned) Voorschoten maakte het zich onnodig moeilijk tegen Phiiidor 2, maar komt vermoedelijk met de schrik vrij. Pim Braggaar blunderde tegen Markus Driessen, maar kopman Wim Vriend trok tegen Leen van Ofwegen de score recht Door de winst van Simon Algera op Joop Rommets nam Voor schoten het heft" opnieuw in handen. Den Herder remiseerde tegen Reedijk en dat deden ook Smit en De Boer. Carolien Slingerland torpedeerde vervolgens een remise-afwikkeling van Bert Hou- weling 3 1/2-3 1/2. Het toreneindspel met twee pluspionnen lijkt voor Voorschotenaar Van der Ven echter voldoende voor winst. Kon Phiiidor 3 in voorgaande duels nog goed tegenstand bieden, tegen Overschie bleek geen kruid gewassen: 6 1/2-1 1/2 verlies. Alleen Bas Doelman won. DUIVENTIL SPORT OP TV Twee regio-derby's in de lagere klasses van de landelijke schaakcompetitie stonden tijdens de vierde ronde centraal. In 2B werkte LSG 2 5-3 het Lisser De Zwarte Pion verder in de problemen. Voorschoten dreigt in 3C bij een voorlopige 3 1/2- 3 112 stand hetzelfde te doen met Phiiidor 2. In 3D zakte Philidof 3 na een vierde nederlaag op rij dieper in het degradatiemoeras. In het duel De Zwarte PionLSG 2 durfden de LSG-ers ten slotte het initiatief te nemen en mede daardoor wonnen zij verdiend. Op het kopbord pakte Jan Tolenaar de zaken tegen Jan Bakker te voortvarend aan: remise. Richard Godijn, Dirk Sikkel en Sjaak Sibbing wonnen vervolgens, zodat het verlies van Jos Lemmers tegen Mark Thiele geen gevolgen had voor LSG: 5-3. Handgeknoopt wollen "Tibetaans" tapijt met franje. Diverse florale randdessins en kleuren. Ca; 70.000 knopen per mz. Ca. 170x240 om. Van 1699.- Voor 1199.- Ca. 200x300cm.Van2499-Voor1699- Ca.250x350cm. Van3699-Voor 2499 <8> Dit IS met tn de Biienkori Utrecht verknigbaar DM aanbod is geldig t/m 31 december a s. of zolang de voorraad strekt U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf («Rj Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. -wf erard Brongers van I SV Voorschoten heeft ter gelegen heid van zijn 25-jarig jeugdlei derschap de gouden speld van de NKS en de zilveren speld van de KNVB ontvangen De wie lerverenigingen De Bollenstreek en Swift/Casba ontmoeten el kaar voor een veldritontmoeting op zondag 22 december in Lisse Op 64-jarige leeftijd is in Kat wijk de voetballer Arie van den Oever overleden. Van den Oever was een legendarische spits in de jaren vijftig en zestig bij Quick Boys Henk de Graaf uit Lisse heeft na een groot aantal jaren bedankt voor de zaalvoet balcommissie van de KNVB af deling Leiden. De Graaf hield zich vooral met het technische zaalgebeuren bezig Veel prof wielerwedstrijden hebben een nieuwe waardering gekregen. Opvallend daarbij is dat de Ronde van Zwitserland niet lan ger wordt beschouwd als 'rit tenkoers buiten categorie', zoals de Tour de Giro en de Vuelta, en zakt naar de eerste categorie. Hetzelfde geldt voor de Grand Prix de la Ubération in Eindho ven. De Ronde van Nederland kreeg één wedstrijddag meer toegewezen Op 14^ 21 en 28 december worden in de Zoeter- woudse Klaverhal de vierde straatnaamzaalvoetbalkam- pioenschappen gehouden Ni- colaas van der Kooy is bij zijn voetbalclub Blauw Zwart tot erelid benoemd Zoetermeer staat op 20,21 en 22 december in het teken van een internatio naal ijshockeytoemooi met deelname van Denemarken, Finland, Polen en Nederland Voetbalvereniging Valken '68 zoekt naar een pr-man of - vrouw Het Noorlander A-ten nistoernooi staat voor 1992 op nieuw op de kalender. Er wordt gespeeld in de week van 13 tot en met 19 april Drie zaalvoet- balscheidsrechters zijn door vice-voorzitter Gerard van Dijk in het zonnetje gezet. Jan de Koning en Jules van der Leek ontvingen de waarderingsspeld en Piet Nieuwenburg kreeg de KNVB-afdelingsspeld in brons opgespeld De zaalvoetbalafde ling Leiden bechikt op dit mo gelijk slechts over ongeveer 30 arbiters SVLV-doelman Rob Hannaart heeft de wedstrijd te gen HBS uitgespeeld met twee gebroken vingers HOV-doel- man Texeira, die vorige week zondag de grensrechter van Spartaan '20 tegen de grond sloeg, is door het bestuur van de Rotterdamse geroyeerd Het vrouwenteam van basketbal club Den Helder heeft afgezegd voor het internationale toernooi van BV Lisse. De club hoopt nu op de komst van het Neder lands team Voorhouter Jos Polling is in zijn klaase in Tuit jehom kampioen van Neder land driebanden geworden Zowel Lugdunum als Meerburg houdt op tweede kerstdag een Kerstloop. Beide voetbalclubs doen dat al jaren Sammy Monsels verlaat Haag Atletiek. Zijn nieuwe club wordt de SV Bijlmer, dat zich binnenkort bij de KNAU gaat aanmelden Cees Glas wordt de nieuwe trai ner van hoofdklasser Hollandia. Pim van der Meent heeft de club nu tijdelijk onder zijn hoe de Morgenavond speelt bil jartclub Voorschoten een beker wedstrijd tegen Volmac met be kende spelers als Christ van der Smissen en Willy Steures Guido van Rijn uit De Kaag won in Hoofddorp de tweede vooo- ronde om het Nederlands kam pioenschap snowboard. De fi nale is op 11 januari in Bergen Bij de eerste schaatsmarathon op natuurijs in Veenoord waren de regiorijders in goede doen. Aad Grimbergen (5), Ruud Borst (10), Peter Baars (15) en Jan Dirk Corts (17) kwamen bij de eerste twintig in de uitslag voor Bij zaterdag vierdeklasser SV PTT is trainer Bob Spee met di recte omgang opgestapt Kees van Kooten (Spakenburg) gaat ook weg bij zijn club. Hij maakt het seizoen wel af De directie Sport en Recreatie zoekt Leidse voetballers die in de jaren ze ventig in het eerste elftal van een Leidse vereniging hebben gevoetbald. Doel is te komen tot een team van Old Stars, dat en kele malen per jaat bij bijzonde re gelegenheden aantreedt. Voor informatie kunt u contact opnemen met Aad van der Luit (071-315601) of Wim van Dui venbode (071-161414) Edgar van Tol (UVS) kwam op de staantribune van Quick Boys zo ongelukkig ten val dat hij een hoofdwond opliep 16.00-18.00 EURO: Tennis: Grand slam 0 Sportnet: Boksen: Fight 17.10-17.15 Did 2: Sport H night al 18 00-19.00 EURO: Éurogoals. voetbal. 9.30 Sportnet: Spaans voetbal: oelpunten. 19.00-19.30 EURO: Eurolympics Al- ertville. 19.30-20.00 Sportnet: Watersport. 19.30-20.05 BRT 1; Sport. 19.30-20.30 EURO: WK Triathlon champions vanuit W 21.00-22.00 Sportnet: Europees bas kethal: Topclubs deze week. 21.30-22.00 EURO: Eurosport nieuws. 21.30-22.00 BBC 1 Sport: quiz. 1.30-22.00 BRT 2: Sport. boksen: Brits kampioenschap vlieggewicht 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport J< 22.35-22.55 BRT 1: Sport. 23.00-00.00 EURO: 08.00-08.30 Sportnet: Eur 10.00-10.30 Sportnet: Watersport. «•CS: Schotse Masters. 4.00-15.00 Sportnet: G - en motorsportmagazine. 4:00-15.00 EURO: Eurogoals, v Bank 'Flair' in 2-zits en 3-zits. In leer, diverse kleuren. 3-zitsvan 2699.-voor 1999.- 2-zits van 2399.- voor 1799.- In effen stof, 13 kleuren. Of stof met ingeweven motief, 7 kleuren. 3-zitsvan 1699.-voor 1299.- 'Meubelen' 2-zits van 1499,-voor 1099.- Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. Dit aanbod is geldig t/m 31 december as. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf j^)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20