Regio 'Veel mensen hebben er extra levensvreugde door gekregen' Procureur naar Hoge Raad in de zaak Kemp Gladheidmeters blijken succes 'Het is toch 19 keer goed gegaan rond oud en nieuw' Geen kinderarbeid Tegenstanders TGV bundelen krachten Asbest vertraagt sloop AZL niet Leidse studente wil bij Raad van State haar rijbewijs halen Dinsdag 17 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 NIEUWSLIJN AZL niet louter een betonkolos academisch ziekenhuis in Leiden is niet louter en al leen een kolos van 90.000 kubieke meter beton. Wat te denken van de 27 kilometer stof, die nodig is om gordijnen van te ma ken? Koper-, staal- en blikken buizen voor het aanleggen van de waterleiding of air-conditioning: 250 kilometer is er nodig. Bui ten de 40 kilometer voor de riolering en pijpen om regenwater af te voeren. En dan het meubilair. Voor de openbare ruimten, daar waar het publiek komt, zijn 1135 stoelen en 235 tafels no dig. In de patiëntenkamers komen 462 stoelen, 232 tafels en 970 klapstoelen voor het bezoek. Hoeveel deuren erin komen? Alleen in de tweede fase 3000. Opnieuw gift voor ouderhuis AZL Het Ronald McDonald-ouderhuis, dat nabij de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden komt, heeft opnieuw een geldbedrag gekregen. Het assurantiebedrijf Hengeveld Meijvo- gel overhandigde vanochtend aan de directeur van Ronald Mc Donald een cheque met tienduizend guldeVi. De Leidse onder nemer vroeg voor de opening van het nieuwe kantoor geen ca deaus te geven, maar geld voor het ouderhuis. Ruim vierduizend gulden kwam er op dat verzoek binnen. Hengeveld Meijvogel verdubbelde dat bedrag. Deze week komt er geld bij van de Du- inzigtschool in Oegstgeest die zich de afgelopen tijd voor het ou derhuis heeft ingezet. De verwachting is dat er enkele duizenden guldens op de rekening kunnen worden bijgeboekt. FILES BU SCHIPHOL In tien minuten tijd waren er vanochtend drie ongelukken op de A4 bij de Schip- holtunnel. Daardoor ontstonden lange files in beide richtingen. In de richting van Amsterdam was die 12 kilometer lang. Procureur-generaal mr. J.C.M. Couzijn gaat bij de Hoge Raad in beroep in de zaak Kemp. Het Haagse gerechtshof sprak de ex-Hazerswöudenaar vorige week vrij van het storten van giftige stoffen in de Alphense Coupépolder. De voormalige vuiltransporteur werd vorige week veroor deeld tot drie jaar gevangenissstraf waarvan één jaar voorwaardelijk, voor zaken zoals het plegen van fraude en omkopen van ambtenaren. Voor de door Couzijn ten laste gelegde milieudelicten luidde de uitspraak echter vrijspraak. Mede daardoor viel de straf lager uit dan vorig jaar toen de Haagse rechtbank hem tot 4,5 jaar cel ver oordeelde. FOTO JAN HOLVAST Vervolg van voorpagina DEN HAAG/KOUDEKERK CERBERUS Politierechter mr. E. Timmer mans vroeg zich af waarom het toch altijd op rotzooi moet uit lopen tijdens oud en nieuw. „Ik weet het niet, het gebeurde ge woon", antwoordde een van de Koudekerkers gisteren, met een zenuwachtig lachje. Zijn advo caat probeerde de hele zaak nog te relativeren. „De jongens zijn nu rond de 20, aat betekent toch dat het 19 keer goed is ge gaan tijdens Oud en Nieuw." „Ik zie deze raddraaiers in mijn verbeelding met luiers om lopen, net als in dat televi siespotje", zei officier van justi tie mr. R. Geradts. „Het zijn ei genlijk gewoon nog baby's." Hij eiste voor alle verdachten de zelfde straf: een straatverbod,' twee weken voorwaardelijk en een boete van 250 gulden. Ook politierechter Timmer mans schoor de jongens, in leeftijd variërend van 18 tot 23 jaar, over één kam. Haar vonnis was gelijk aan de eis van de offi cier, met dien verstande dat ze de Koudekerkers hoofdelijk aansprakelijk stelde voor de schade. „Ik deel dat bedrag door acht en ieder betaalt zijn deel, of je nu gegooid hebt of niet. Samen uit, samen thuis." Prof. De Groot- „Het zou mooi zijn als we ooit eens implantaten van het eigen lichaamsweefsel kunnen maken. Prof. K. de Groot over de opmars van het kunstorgaan Arbeidsinspectie stroopt restaurants af LEIDEN JAN WESTERLAKEN Kinderarbeid in de horeca komt in Leiden, en wijde omgeving praktisch niet voor. Een hoogst enkele keer helpen kinderen of neefjes de restauranthouder, maar daar houdt het mee op. Daarom, concludeert de ar beidsinspectie, is van kinderar beid in de horeca niet of nau welijks sprake. De inspectie deed in de maan den juni, juli en augustus in op dracht van het ministerie van sociale zaken onderzoek naar de vraag of restauranthouders té jonge kinderen voor bedie ning of andere werkzaamheden inzetten. Een beetje bezorgd mag hij echter wel zijn over het feit dat de inspectie 16 bedrijven erop betrapte dat zij jongens en meisjes in de leeftijd van 15 tot en met 17 jaar 's avonds lieten werken terwijl dat bij de wet verboden is. Bovendien lieten 15 ondernemers té jonge men sen op zondag werken. En dat mag ook niet. In totaal ging het om 40 jongeren. De arbeidsinspectie heeft de minister van sociale zaken geen aanbeveling gedaan om stap pen tegen kinderarbeid te ne men. Links en rechts zijn er wel wat kleine problemen, maar die worden niet als extreem erva ren. De inspectie adviseert wel om eens met de horeca te gaan praten over de soms onveilige apparatuur die bij het werk wordt gebruikt. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Een op de twee Nederlanders krijgt de komende tien jaar te maken met een kunstorgaan of kunstgewricht. Tijdelijk of blij vend. Een trommelvliesbuisje, hartklep, heup, knie, vinger- en teenkootjes, borst, tanden, kie zen, ooglens, bloedvaten, huid en zelfs een heel middenoor. Ze zijn er allemaal in kunst. Orga nen als lever en nieren laten nog op zich wachten. Maar prof. K. de Groot (biomateria- len) van de Leidse universiteit sluit niet uit dat ze er ooit ko men. Het vervangen van stukken li chaam, zoals een nieuwe heup, is geen probleem. Veel ingewik kelder wordt het met organen die een biologische functie heb ben. „Een maken van een kunstlever is een stuk moeilij ker. We weten nu nog niet eens precies hoe de lever het bloed precies schoonmaakt. Zolang je dat niet weet kun je het niet na maken", aldus prof. De Groot. Wel denkt hij dat er meer kunstorganen komen die buiten het lichaam werken. Nieren, hart en lever noemt De Groot in één adem. Wat de lever betreft, zegt hij, dat dit wellicht de ma nier is om het orgaan na te bootsen. De universiteit van Twente doet er onderzoek naar. Onderzocht wordt ook of de ei landjes van Langerhans in een soort spons kunnen worden op geborgen. Ze leveren het li chaam insuline om de suiker in het bloed op peil te houden. Voor suikerpatiënten zou dat een geweldige oplossing zijn, omdat zij zichzelf dan niet meer met insuline hoeven in te spui- Huid De Leidse universiteit houdt zich bezig met (kunst) botten en huid. Heup, knie, middenoor en vinger- en teenkootjes. Over de kunsthuid zegt prof. De Groot: „We passen die volgend jaar op mensen toe. De resulta ten in het laboratorium zijn goed. Maar er gaan nog jaren mee heen voor we kunnen zeg gen of het een succes is. Pas in 1994 of 1995 hebben we daar meer zekerheid over. Gevaar van afstoten? Het lichaam rea geert anders op kunstmatig ma teriaal dan iets dat van een do nor afkomstig is. Kunst wordt minder snel afgestoten. Boven dien is het de bedoeling is dat die die kunsthuid langzaam af breekt en wordt vervangen door eigen huid. Als het inderdaad lukt om die te maken, dan is het niet moeilijk zijn om de indu strie daarvoor te interesseren", voorspelt hij. Implantaten, zoals kunstorga nen en kunstgewrichten wor den genoemd, zijn er in princi pe voor iedereen. „Hoe ouder je wordt, hoe groter de kans is dat je een kunstorgaan of -gewricht nodig hebt. Neem alleen het aantal kunstheupen. In Neder land worden er jaarlijks 30.000 geplaatst. Het neemt toe, omdat de bevolking steeds ouder wordt. Het uitgangspunt van onze vakgroep is dat wat je ont wikkelt functioneel moet zijn. Iemand die een kunstheup krijgt moet er beter mee kun nen lopen, een middenoor moet beter doen horen en een kunstlens bij staar moet het zicht beter maken. Kunsthuid wordt, bij voorbeeld, op brand wonden aangebracht." Eigen weefsel Wat we in de toekomst mogen verwachten? Prof. De Groot: „Het zou mooi zijn als we ooit eens implantaten van het eigen lichaamsweefsel kunnen ma ken. Voor gewrichten is dat moeilijk. We zijn op de goede weg met de kunsthuid. En bij KNO (vakgroep keel-, neus- en oorheelkunde) bestaat grote be langstelling voor een kunstma tig trommelvlies. De eerste ex perimenten zijn al in gang ge zet. Misschien duurt het nog één of twee jaar, alvorens het op de mens kan worden toegepast. Waar het om draait is dat het door het lichaam nieuw te vor men trommelvlies gelijke tred houdt met de afbraak van het kunstvlies. Het mag duidelijk zijn: veel mensen hebben dankzij een implantaat extra levensvreugde gelaegen. Neem maar weer die kunstheup als voorbeeld: hoog springen kun je er niet mee, maar wel wandelen en bood schappen doen. Je hoeft je laatste levensjaren niet in een rolstoel te slijten. Dat is toch es sentieel?" DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Het Haagse gerechtshof meen de in tegenstelling tot de recht bank dat afvalstoffen geen 'wa ren' zijn, zoals dat is bedoeld in art. 174 van het wetboek van strafrecht. Justitie hoopte dat op grond van dit artikel Kemp tot een hoge straf kon worden ver oordeeld. Het hof volgde echter de argu mentatie van Kemps raadvrouw mr. Y. van Boxel. Het bewuste wetboekartikel stelt dat mensen die 'waren' afleveren, wetende dat zij voor leven of gezondheid schadelijk zijn en dat verzwij gen, strafbaar zijn. Van Boxel betoogde tijdens de zitting en kele weken geleden, dat dit arti kel van toepassing is op 'waren' die nog waarde hebben en dat kan volgens haar van giftig afval niet meer worden gezegd. Procureur-generaal Couzijn vindt het belangrijk om over deze kwestie het oordeel van de Hoge Raad te vragen, omdat het bewuste wetsartikel met name voor oude milieudelicten ge bruikt zou kunnen worden. Het recht tot strafvordering op basis van dit artikel is namelijk pas na vijftien jaar verjaard. Het is de eerste keer dat deze rechtsvraag aan de Hoge Raad wordt voor gelegd. De uitkomst kan van be lang zijn voor eventuele veroor delingen van andere vuiltrans- porteurs zoals Zegwaard. De provincie Zuid-Holland zal door het hoger beroep ook nog moeten wachten op ant woord op vragen die het heeft over het dossier van Kemp. De provincie wil gegevens hebben van onderzoeken die zijn ge daan naar gestorte stoffen in de Coupépolder. Couzijn weigerde die gegevens openbaar te ma ken zolang de zaak nog onder de rechter is. Door het instellen van de cassatie wordt wederom geen nadere mededelingen ge daan totdat de Hoge Raad tot een uitspraak is gekomen. DEN HAAG ANP heid en de Nederlandse Spoor wegen over de HSL De negatie ve aspecten blijven daarbij on derbelicht, aldus het Platform. De HSL moet Parijs via Brussel en Antwerpen met Amsterdam verbinden. Het kabinet wil daarvoor een nieuw tracé aan leggen in Nederland. Het ge bruik van bestaand spoor zou tot teveel vertraging leiden. Voor het stuk tussen Rotterdam en Schiphol twijfelt het kabinet tussen een tracé ten westen of ten oosten van Zoetermeer. Ongeveer twintig milieugroe pen en belangenverenigingen die het niet eens zijn met de aanleg van een nieuw tracé voor de hogesnelheidsspoorlijn - (HSL), hebben hun krachten ge bundeld in een Platform Hoge snelheidstrein Nederland. Zij vinden dat de HSL over bestaand spoor moet rijden. Verder willen zij tegenwicht bie den tegen de huns inziens een zijdige informatie van de over- DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Het systeem van elektronische gladheidmeters dat in 1988 op proef in enkele Zuidhollandse wegen is aangebracht, werkt goed. De afgelopen winter, die in vergelijking met voorgaande jaren veel lage temperaturen kende, werd gladheid door de meters goed voorspeld. Zo kon tijdig worden gestrooid waar door minder zout nodig was en verkeersopstoppingen werden voorkomen. De goede resultaten blijken# uit een voorlopige evaluatie van de afdelingen verkeer van de provincie Zuid-Holland. Door de goede werking van de meters is de kans groot dat volgend jaar word besloten om in de hele provincie een net aan te leggen met gladheidsmeters, wat naar schatting 1 miljoen gulden zou gaan kosten. Ook komt daarbij een reorganisatie van de dienst die bij gladheid in actie komt. Op dit moment zijn meters ge ïnstalleerd in het wegdek bij Al phen aan den Rijn, Valkenburg, Leimuiden, De Zilk, Nieuwveen en Stompwijk. De meters volgen het verloop van temperatuur en vochtig heid. Wanneer de kans op glad heid dreigt, wordt dat via een computer doorgegeven. In het verleden waren de mensen van de provincie aangewezen de ei gen waarneming. „Ze moesten met het voetje op de grond voe len of het glad was of niet", zegt ambtenaar De Boer van de aï- deling verkeer. „Dan was het natuurlijk al te laat en stonden er op veel plaatsen files. Het is nu de combinatie van compu ters en eigen waarneming waar door we de gladheid voor kun nen zijn", zegt De Boer. De voordelen zijn duidelijk. Er wordt volgens de provincie hierdoor minder zout gebruikt omdat efficiënter gestrooid kan worden. Maar ook kan er vóór het intreden van de gladheid sneller worden gereden vanwe ge de gunstige verkeersomstan digheden die er dan nog zijn. Een ander belangrijk voordeel is dat zo ernstige opstoppingen voorkomen kunnen worden. Volgens De Boer is het ook de bedoeling om via een meteoro logisch bureau weervoorspellin gen voor Zuid-Holland te gaan betrekken bij de gladheidsvoor spellingen. LEIDEN MONICA WESSEUNG De sloop van de gebouwen van huidziekten en keel-, neus- en oorheelkunde van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden wordt niet vertraagd door de onlangs aangetroffen asbestver- ontreinigjng onder de panden. Onder toezicht van de arbeids inspectie wordt door een gespe cialiseerd bedrijf het asbest uit de panden verwijderd. Daarna (begin volgend jaar) kan er wor den gesloopt. De sanering van 'de gewelven onder de gebou wen volgt iets later. Enkele weken geleden werd bekend dat de asbest-isolatie van de stoomleidingen onder het AZL-terrein op sommige plaatsen kapot is. De concentra tie aan asbestvezels in de gan gen is te hoog en het gangen stelsel is daarop afgesloten. Het adviesbureau Griffith, onder meer gespecialiseerd in asbest- verontreinigingen, heeft de ver vuiling onder de gebouwen ge ïnventariseerd en bekeken in hoeverre bij de bouw van oude panden asbest is gebruikt. Het rapport wordt vandaag aan de Dienst Veiligheid, Stralingsbe scherming en Milieu van het AZL aangeboden. WILLEM SPIERDIJK De Leidse studente Lautgard Mols probeert komende don derdag haar rijbewijs te halen bij de Raad van State. Ze heeft haar toevlucht gezocht tot die instantie omdat de Rijksdienst voor het Wegverkeer weigert haar Egyptische rijbewijs om te zetten in een Nederlands document. De Leidse geeft de schuld aan de Nederlandse ambassade in Caïro, die haar verkeerd zou hebben voorge licht. „Het is toch te gek dat ik geen rijbewijs kan krijgen door een fout van een overheidsin stantie", zegt de studente. Mols was in 1990 voor haar studie Arabisch in Egypte. Zij maakte van de gelegenheid gebruik om rijles te nemen. „Dat is zeer gevaarlijk in Caïro. Het verkeer is er een gekken huis. Het belangrijkste is dat je durft om het verkeer in te gaan". De lesauto's hebben niet zoals in Nederland aparte bedieningspedalen voor de in structeur. „Die gebruikte daar om ook mijn pedalen", weet Mols nog. Die instructeur moest ook nog een flinke fooi hebben. .Anders gaf hij gewoon geen les". Voor het halen van het rijexamen hoefde de Leidse studente Arabisch geen fooi te verstrekken. „Dat examen stel de niet zoveel voor. Toch denk ik als ik hier nog wat theorie leer, best aan het verkeer kan deelnemen". Het behaalde rijbewijs is geldig tot 4 april 2000. Er zat echter een addertje onder het gras. De Egyptische wet be paalt ook dat het rijbewijs slechts geldig is zolang ook de verblijfsvergunning van kracht is. Terug in Nederland weiger de de Rijksdienst voor het Wegverkeer haar Nederlandse papieren af te geven. „Wij ver strekken alleen Nederlandse rijbewijzen als het buitenland se nog geldig is", zo luidt de redenering van de overheids instantie, die zich daarbij ove rigens op de wet baseert. De studente vecht het besluit aan. De wettelijke regeling is volgens haar bedoeld om mis bruik te voorkomen. In het verleden kwam het voor dat Nederlandse organisaties 'rij- bewijsreizen' naar Egypte or ganiseerden om zo op een voudige en goedkope manier het begeerde document te be machtigen. Daarom is de eis in de wet omgenomen dat de aanvrager minimaal zes maanden in het betreffende buitenland woonachtig was. „En aan die eis heb ik vol daan". Zij heeft echter nog een argu ment. Zij zou verkeerd zijn voorgelicht door de Neder landse ambassade. Die doet inmiddels of haar neus bloedt. „U heeft ons verkeerd begre pen", heeft de Leidse inmid dels te horen gekregen. U wilt wel eens het complete programma zien en horen. Daarvoor zijn er in uw omgeving drie Bang&Olufsen Centers met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel 071-122669 Roest Bang&Olufsen Center OEGSTGEEST Langevoorl 11 Tel. 071-174940 TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center VOORSCHOTEN Voorstraat 25. Tel. 071-612616 Bang&Olufsen Center

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19