Regio 'Sfeer moet zo blijven' Haaswijk verliest in 1992 postagentschap Wegen Leiderdorp toegankelijker voor rolstoelgebruikers Rijksstraatweg krijgt één maximumsnelheid Voorschoten dicht gat van bijna negen ton in gemeentebegroting Plein Nutsschool Voorschoten onvoldoende veilig voor kinderen Dinsdag 17 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Voorschotenaar (45) verongelukt ZOETERMEER Een 45-jarige automobilist uit Voorschoten is gisteravond bij Zoetermeer om het leven gekomen bij een bot sing met de vrachtwagen van een 29-jarige Leiderdorper. De Voorschotenaar reed in de richting van Stompwijk, toen onver wacht de vrachtauto voor hem omdook die juist de weg opdraai de. Door de botsing belandde de wagen van het slachtoffer in de sloot. De man was op slag dood. Zoeterwoudenaar krijgt insigne ZOETERWOUDE Op de revers van R. van Egten uit Zoeter- woude-Rijndijk is gisteren het 'draaginsigne gewonden' gespeld. Van Egten raakte gewond tijdens de politionele acties in het voormalige Nederlands-Indië. Het insigne wordt gegeven aan Nederlandse militairen die in oorlogssituaties gewond zijn ge raakt. Voorschotenaar onderscheiden VOORSCHOTEN Voorschotenaar S. Offringa is gisteren bij zijn afscheid als adjunct-directeur van het Nederlands Octrooi bureau in Den Haag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Naast zijn werk vervulde Offringa een aantal bestuurs functies. Van 1976 tot 1986 was hij voor het CDA lid van de ge meenteraad van Voorschoten. Hogere vergoeding welstand VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense welstands- en monumentencommissie moeten toch een hogere vergoeding krijgen. Het college stelt de gemeenteraad donderdag voor de architecten 255 gulden per vergadering te geven, in overeen stemming met de honoraria die de Bond voor Nederlandse Ar chitecten adviseert. Eerder ketste een zelfde collegevoorstel af de raadsleden vonden 204 gulden per vergadering meer dan ge noeg. Daarop dreigden de commissieleden vorige week echter op te stappen. De 1800 handtekeningen van de f (oudere) bewoners van Haas- wijk hebben niet geholpen. De Oegstgeester nieuwbouwwijk heeft met ingang van 1 februari 1992 geen eigen postagent schap meer. De Haaswijkers kunnen vanaf die dag bij het postkantoor aan de Lange Voort, het dichtstbijzijnde, te recht en niet meer bij het kan toortje aan het Boerhaaveplein 21 (bij de Carlima apotheek). De sluiting van het kantoortje in Haaswijk vloeit voort uit het vestigingenbeleid dat de PTT voert, legt filiaalchef Beker uit. „Bijna al het geld is tegenwoor dig van plastic", zegt hij. Beker vertelt dat bij de beoordeling van sluiten of openhouden heeft meegespeeld dat het kan toortje in Haaswijk onder de zelfde postcode valt als de vesti ging aan de Lange Voort 15. De filiaalchef beweert dat, hoewel het aantal bewoners van Haaswijk nog altijd groeit, de omzet die op zijn kantoor wordt gemaakt afneemt. Dat komt LEIDERDORP UESBETH BUITINK De route tussen het Leiderdorp- se activiteitencentrum De Ga ding en de woonvorm voor lichamelijk gehandicapten aan de Hans Vonkstraat wordt ver beterd. Op aandringen van het Platform Gehandicaptenbeleid Leiderdorp heeft het college be sloten om zo snel mogelijk de belangrijkste struikelblokken voor rolstoelers tussen de Hoogmadeseweg en de woon vorm te verwijderen. Het platform bracht in sep tember een video uit met de ironische titel 'Ons' Leiderdorp. Daarin werden verschillende knelpunten op een rijtje gezet, waarbij een vernietigend oor deel werd uitgesproken over de toegankelijkheid van de Leider- dorpse straten. Het college heeft inmiddels toegezegd de komen de jaren aan die toegankelijk heid te werken. De route van De Gading naar de woonvorm ge niet daarbij prioriteit. De rol stoelers rijden meestal via de Engelendaal, Gallaslaan, Win kelhof en de Heinsiuslaan. De inventarisatie van de knelpun ten op die route, die leden van het platform onlangs maakten, toont vooral rond het winkel centrum Winkelhof verschillen de punten waar rolstoelers niet of nauwelijks kunnen rijden. Bij zeer steile afritten is meer moed dan behendigheid nodig, zo blijkt. Een rolstoel moet achter ste voren een stoep op- en afrij den en een steile afrit verooi zaakt daarbij een te hoge sne heid. Een onverwachts aanko mende auto kan daarbij gevaar lijke situaties tot gevolg hebben Bovendien kan een rolstoel klappen wanneer de voetsteu nen de grond raken. Het platform signaleert dat op sommige plaatsen voor rolstoe lers helemaal geen doorgang mogelijk is. Op het trottoir voor de kruisvereniging aan de Flo rijn bijvoorbeeld staan een plantenbak en een fietsenrek, die de doorgang te nauw ma ken. Ook de Statendaalder is voor gehandicapten een zoge naamde doodlopende straat. De uitgang van de parkeergarage kan niet worden overgestoken omdat rolstoelen de steile afrit ten niet af kunnen zonder klem te rijden. Rechtdoor de Heinsi uslaan oversteken kan evenmin, omdat een zebrapad ontbreekt. Het platform adviseert de ge meente om een standaard-oprit te maken, die precies de goede hoek heeft voor een rolstoel. De video 'Ons' Leiderdorp moet daarnaast ook aan de straten makers van gemeentewerken worden getoond. „We hopen dat de video snel veroudert om- Verenigde bewoners Wilhelminapark mengen zich in raadhuiskwestie overigens niet zozeer doordat minder Haaswijkers het filiaal bezoeken, als wel doordat er steeds minder handelingen hoeven te worden verricht waarvoor het kantoor een ver goeding krijgt, zoals de verkoop van postzegels. Het kantoor van de PTT aan de De Kempenaerstraat blijft gewoon open. Volgens Beker wonen er in het bedieningsge- bied van dit filiaal dan ook meer Oegstgeestenaren dan in dat rond zijn agentschap. De PTT wil de sluiting van het agentschap in Haaswijk met een 'intensieve informatiecam pagne' begeleiden. Daarmee wordt twee maanden voor het doek valt, begonnen. Onderdeel van die campagne is een uitleg van het vestigingsbeleid. In dat beleid wordt uitgegaan van minstens één vestiging per woonplaats en handhaving van het huidige voorzieningenni veau in ziekenhuizen en bejaar denoorden. Tot eind 1994 gaan 335 agentschappen dicht. Dat in Haaswijk is het enige Oegst geester agentschap dat sluit. Een uitgesproken standpunt over wat er met de huisves ting van de Oegstgeester gemeente-ambtenaren moet gebeuren, heeft ze nog niet. Maar ze is wel heel erg be trokken bij het wel en wee van de buurt en wil nimmer voor voldongen feiten worden gesteld: de vereniging Wil helminapark en omgeving. Het vijfkoppige bestuur heeft de oprichting inmiddels bekendgemaakt bij het gemeen tebestuur. breiding van de woonfunctie' en afwijzing van substantiële schaalvergroting van de gebou wen voor en ze bepleit behoud van het bestaande groen en herstel van het bomenbestand. Behalve de bewoners van het Wilhelminapark onderschrijven ook de bewoners van de aan grenzende gedeelten van de Rhijngeesterstraatweg en de Endegeesterlaan deze uitgangs punten. OEGSTGEEST WIM KOEVOET In het Wilhelminapark staan het gemeentehuis en de dependan ces. De besluitvorming over de als te klein en zeer inefficiënt ervaren werkruimten voor de gemeente-ambtenaren verkeert na zo'n vier jaar nog altijd niet in de eindfase. Formeel is nog niet één optie helemaal afge schoten. Toch lijkt het er ver dacht veel op dat er nog maar twee echte kanshebbers zijn: nieuwbouw aan de Lijtweg of een nieuwe kantoorvleugel en een bestuurdersvilla in het Wil helminapark. De vereniging waarvan thans 28 bewoners (ongeveer zeventig procent) lid zijn, heeft zich op drie uitgangspunten vastgelegd. Ze wil de karakteristieke bebou wing en de authentieke sfeer in de buurt beschermen en zo mo gelijk versterken: ze staat 'uit- Draagvlak Vooral het tweede uitgangspunt lijkt bijbouwen in het Wilhelmi napark uit te sluiten. Bij het van Groen Links afkomstige plan voor een nieuwe kantoorvleugel hoort echter ook het voor bewo ning vrijgeven van de huidige dependances, de eerste doel stelling van de vereniging. De club van voorzitter Jo Her mans en secretaris Frits van der Made houdt de spanning er nog even in: „De vereniging zal haar visie op deze kwestie (de amb telijke huisvesting red.) bij gelegenheid naar voren bren gen en tevens als aanspreek punt kunnen fungeren", meldt 'Wilhelminapark en omgeving' het gemeentebestuur. Het bestuur poogt een zo groot mogelijk 'draagvlak' te verkrijgen. Vandaar dat het con tacten legt met alle partijen. Le- dat de toegankelijkheid verbe tert. De opzet is natuurlijk dat gehandicapten over vijf jaar overal naar toe kunnen", aldus platform-voorzitter G. de long. „De video is nu ook opgeno men in het lespakket van het Holtlant College. Zo gaat de problematiek van gehandicap ten een beetje meer leven." Het platform heeft een telefo nisch meldpunt waar gehandi capten met hun klachten te recht kunnen. Telefoon: 071- 899242. Voorschoten houdt één woningbouwcorporatie over Uiterlijk op 1 januari 1995 is er nog maar één woningbouwcor poratie in Voorschoten. Dat hebben de voorzitters van de Algemene Woningbouwvereni ging Voorschoten en de Christe lijke Woningbouwvereniging Voorschoten alsmede volks huisvestingswethouder J. van de Poel afgesproken. Tot die tijd gaan de gemeente en de beide woningbouwvere nigingen heel ni ken op het gebied van bouw, onderhoud en exploitatie van woningen. Daarvoor is de op richting van een federatie no dig, die zo snel als kan moet worden omgezet in een Voor schotense woningbouwcorpo ratie. De afspraken moeten nog worden goedgekeurd door de ledenvergaderingen van de cor poraties en door de gemeente raad. Het Oegstgeester raadhuis in het Wilhelminapark. Omwonenden heb ben zich verenigd en mengen zich nu nadrukkelijk in de discussie over de ambtelijke huisvesting. foto wim dijkman den zullen aanwezig zijn op partijbijeenkomsten en alle re levante raads- en commissfe- vergaderingen, kondigt het be stuur aan. De vereniging Wil helminapark en omgeving wis selt verder informatie uit met de Vereniging Oud Oegstgeest. Van de bestuursleden is Bob van Beek, restauratie-architect, zo'n beetje de bekendste Oegst- geestenaar. Van Beek woont en werkt aan de Rhijngeester straatweg. Op de Wassenaarse Rijks straatweg moet de maximum snelheid overal gelijk zijn. In onderhandelingen met de pro vincie probeert de gemeente te bereiken dat ook binnen de bebouwde kom 70 kilometer per uur mag worden gereden op deze route. „Zo voorkom je de hinkstapsprong van de voortdurend wisselende maxi male snelheden", aldus een gemeentewoordvoerder. De gemeente verwacht niet dat de gelijkgetrokken maxi mum-snelheid minder boetes tot gevolg heeft. „Het gaat om de duidelijkheid en we denken dat het de doorstroming en de veiligheid ten goede komt", al dus de woordvoerder. DUIZENDSTE BABY - In het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis is gistermiddag de duizendste baby van dit jaar geboren. De ouders Gert en Wilma van der Ster uit Ter Aar, kregen na een voorspoedige bevalling hun eerste kind, Jan. Het jongetje weegt 6,5 pond. Kaarsenactie Poolse dorpen geslaagd ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De kaarsenactie voor de twee door Zoeterwoude geadopteer de dorpen in Polen is geslaagd. Er zijn honderd wenskaarten binnengekomen en zo'n 250 kaarsen. Het comité Zoeterwou- de-Polen had berekend dat het om ongeveer 120 gezinnen gaat, dus elk gezin uit de beide dor pen krijgt een kerstwens uit Zoeterwoude. De kaarsen zijn gisteren meegegaan met een konvooi uit Houten. Het comité kreeg van de Oostpriesterhulp het bericht dat de onlangs gehouden kerstpak- kettenactie voor Joegoslavië ook een succes is geweest. Aan deze actie hebben veel Zoeterwoude- naren een bijdrage geleverd. Er zijn vanuit Nederland drie vrachtwagenscombinaties naar Hongarije vertrokken om de pakketten uit te delen aan de 60.000 Joegoslavische vluchte lingen die daar hun toevlucht hebben gezocht. De plannen om naar Kroatië 1 en Slovenië te gaan zijn niet uit gevoerd. omdat het in die ge bieden te gevaarlijk is. Oost- j priesterhulp vindt toch dat de i pakketten goed zijn aangeko men, omdat het doel was om de vluchtelingen van de burgeroor log te helpen. VOORSCHOTEN De afdeling burgerzaken van het Voorschotense gemeentehuis zal komend jaar waarschijnlijk ook op donderdagavond (van 18.00 tot 20.00 uur) zijn geopend. De gemeenteraad beslist komende donderdag over de maatregel die is bedoeld om Voorschotenaren te gemoet te komen die overdag in verband met hun werk niet naar het raadhuis aan de Leidseweg kunnen komen. De proef geldt voorlopig voor een jaar. In die periode wordt het aantal bezoekers geteld. Ook krijgt het donderdagavondpubliek een enquêteformulier uitgereikt. In september of oktober 1992 bekijkt de raad of de openstelling definitief wordt. foto jan holvast Het gat van 880.000 gulden in de Voorschotense gemeentebe groting voor 1992 is gedicht. Met een uitgebreid pakket aan bezuinigingen is het college van burgemeester en wethouders erin geslaagd volgend jaar een bedrag van 380.000 gulden te besparen. Het restant van onge veer vijf ton wordt weggewerkt door het nemen van een aantal incidentele maatregelen en een greep uit de reserves. De bezuinigingen ter grootte van 380.000 gulden maken on derdeel uit van een totaalpakket waarmee Voorschoten in 1995 jaarlijks 630.000 gulden kan be sparen. Dat vormt overigens maar een eerste aanzet tot de werkelijke krachttoer: het op hoesten van een structureel be drag aan bezuinigingen ter grootte van 1,6 miljoen om het huishoudboekje van de ge meente ook op langere termijn gezond te maken. In een voorstel aan de ge meenteraad melden B en W dat het bedrag van 630.000 gulden nu concreet is gemaakt met voorstellen in een zogenaamde A-lijst. Het gaat hier om een grote hoeveelheid begrotings posten van steeds enkele dui zenden guldens. Een inmiddels ook opgestelde B-lijst bevat daarnaast nog eens bezuinigin gen met een totale waarde van 480.000 gulden, maar over dit pakket bestaat binnen het colle ge nog geen overeenstemming. Over de inmiddels bereikte bezuinigingen vergadert de raadscommissie voor algemene zaken vanavond. Het schoolplein van de Voorschotense Nuts school aan de Elstlaan is onvoldoende beveiligd. Het ontbreken van een hekwerk schermt het plein niet af van de openbare weg of de vijver naast de school. „Het behoeft geen betoog dat dit een gevaarlijke situatie is", aldus het schoolbe stuur in een brief aan de gemeenteraad. Het be stuur vraagt ruim 40.000 gulden om het school plein te renoveren. Het hekwerk is ook nodig om vandalisme tegen te gaan. In de daken van de school, het noodlo- kaal en de fietsenstalling ontstaat lekkage, door dat jongeren erop klimmen. Bovendien wordt het plein niet afgescheiden van de kerk die naast de Nutsschool ligt. „Al enkele malen hebben we klachten ontvangen van de zijde van de betref fende kerk over Ideine vernielingen die door onze kinderen zijn toegebracht. Zonder afdoende af scheiding tussen plein en overig terrein zien wij weinig kans op verbetering", schrijft het bestuur. Ook het plein zelf moet worden gerenoveerd. Een waterafvoer is niet aanwezig, waardoor na elk regenbuitje grote plassen ontstaan. „Dit resulteert in natte schoenen en vieze broeken", meldt het bestuur, dat ook daarover klachten van ouders ontvangt. Het grasveld aan de achterkant moet eveneens worden bestraat. Omdat de kinderen erop lopen, is het veld één grote modderpoel. Het Platform Gehandicaptenbeleid Leiderdorp test de route tussen De Gading en de woonvorm voor gehandicapten aan de Hans Vonkstraat. Een te steile oprit zorgt voor een opstopping op het fietspad langs de Persant Snoepweg. foto holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17