Leiden Philips geeft toe aan bewoners Stationsplein Plan voor sportcomplex in Stevenshof WD voelt niets voor uitstel bouw vuiloven Markt Stevenshof vecht voor bestaan Aanranding op Broekweg Dinsdag p"idp' '99" Redactie 071 161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 Doorgaan renovatieplannen nog zeer onzeker LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Jullie horen het. We kunnen tijdens de kerstdagen rustig slapen." Dat was gisteravond de boodschap die de opge luchte M. van Overhagen haar medebewoners van de flat aan het Station plein meegaf. Eige naar Philips Pensioenfonds zegde de circa vijftig bewoners op een informatieavond toe dat er naar hun wensen, met betrekking tot de onderhouds plannen wordt geluisterd en dat een aantal alternatieven bespreekbaar is. Philips overviel de bewoners, voornamelijk ouderen, een aantal maanden geleden met een drastisch onderhoudsplan voor de gebrekkig onderhou den flat. Alleen het casco van het gebouw zou intact blijven. Leidingen, sanitair en zelfs de hele gevel zouden worden ver vangen en gekleurd. Afgezien van de grote overlast door de bouwwerkzaamheden die ruw geschat acht maanden gaan duren veroorzaken de verbeteringen aan de wonin gen een huurverhoging van zestig gulden. Volgens het be stuur van de huurdersvereni ging is er een fout in de bere kening gemaakt. Philips ont vangt van de gemeente ook een aanzienlijke subsidie. De bewoners hadden veel vragen en maakten de nodige kritische opmerkingen aan het adres van de vertegenwoordi gers van Philips: „Moeten we tijdens al die ellende ook nog gewoon huur blijven doorbeta len?", wilde een oudere be woonster weten en: „We moe ten het zeker allemaal maar leuk vinden". Wat de bewo ners het meest stak, was dat er aan de flat in jaren niets is ge beurd en dat nu ineens alles moet worden opgeknapt. Het merendeel van de aanwe zigen voelde er dan ook veel voor om wel akkoord te gaan met het onderhoud, waar Phi lips als eigenaar toe verplicht is, maar niet met de zogeheten verbeteringen. „Maar deze ver beteringen kosten weinig meer als er toch groot onderhoud wordt gepleegd", hield A. Booy van Philips de aanwezigen voor. Daarom wilde hij wel met een bewonersvertegen woordiging spreken over welke punten eventueel geschrapt kunnen worden. Daarbij ging het bijvoor beeld over de gewraakte com bi-ketel die, elke keer als deze ter sprake kwam, door de be woners steevast met een vol mondig 'nee' werd begroet. De bewoners zien deze vorm van verwarming niet zitten. „Het is geen 'must', van ons hoeft zo'n cv niet. Het is bespreekbaar", aldus Booy. Ook bleek Philips bereid om een nieuwe datum te stellen waarop alle contracten met de individuele bewoners moeten zijn getekend. Toch kon de Philipsman het niet nalaten een dreigement uit te spreken: ,Als een meerderheid ook te gen eventueel aangepaste plannen blijft, dan zullen we in de toekomst niéts meer aan de flat doen dan waar we volgens het huurcontract toe verplicht zijn. Alleen wat schilderwerk en klachten-onderhoud." Van Overhagen toonde zich na afloop van de vergadering tevreden nu 'inspraak' verze kerd is en de combi-ketel van de baan lijkt. Toch is het nog lang niet zeker dat de plannen zullen worden uitgevoerd. Uit de vragenlijst die door de be woners was ingevuld, bleek dat velen de verbeteringen in ruil voor huurverhoging zullen af wijzen. Zij vrezen bouwover- last, gedwongen aanwezigheid tijdens werktijden en kans op beschadiging van huisraad. Verkeer rijdt er nauwelijks en de meeste bewoners zijn al geruime tijd geleden vertrokken. Alleen een 'autochtoon' en wat krakers verblijven er. De huizen moeten worden gesloopt om plaats te maken voor een fabriek. Die sloop kan door allerlei juridische verwikkelingen nog wel enige jaren op zich laten wachten. De Morsweg 4 blijft voorlopig dus nog een woonerf. Spelende kinderen kom je er echter niet tegen. FOTO WIM DIJKMAN LEIDEN De Leidse WD-fractie voelt er niets voor om de bouw van de nieuwe vuilverbranding op Ypenburg (GAVI) 'feitelijk te be vriezen' zoals raadslid A. Geert- sema het noemt. De VVD wil dat er zo snel mogelijk vervan ging komt voor de vorig jaar ge sloten vuilverbranding in Lei den en wel in Zuid-Holland. Als de voorbereidingen voor de bouw van nieuwe GAVI worden gestopt, vrezen wij dat realise ring van dit idee verder in ge vaar komt", schrijft de WD aan wethouder H. de la Mar (milieu). Het dagelijks bestuur (SAVA) van de nieuwe vuilverbranding wil de komende maanden al enige voorbereidende opdrach ten verstrekken aan het Duitse bouwconsortium Babcock. Het Leidse college van b en w is daar tegen, omdat de kans be staat dat de hele bouw niet doorgaat. Er bestaan al heel lang grote weerstanden tegen een installatie op Ypenburg on der de plaatselijke bevolking die al 2000 bezwaarschriften heeft ingediend. Bovendien is on langs een rapport uitgelekt waarin staat dat de vuilverbran ding wellicht overbodig is. „Het idee is om nu al op drachten te verstrekken, omdat dit later veel duurder zal zijn. Het college van b en w is echter bang dat het geld helemaal voor niets is uitgegeven als het pro ject niet doorgaat", zegt H. van Wirdum, bestuursmedewerker van De la Mar. De la Mar die lid is van het dagelijks bestuur van de SAVA wil donderdag dan ook tegen het voorstel stemmen en krijgt daarvoor vanavond een advies van de raadscommissie. De WD voelt er niet veel voor om De la Mar, die tot voor kort een fanatiek voorstander was van de vuilverbranding, zijn zin te geven. De liberalen vragen zich af welke nieuwe gegevens er zijn dat de Leidse wethouder nu een afwijkend standpunt in neemt in het bestuur. Boven dien is er volgens de WD nog nauwelijks een taak voor de zo juist aangetrokken interim manager. Miljoen gulden gezocht Op initiatief van Stevenshofbewoner J. van der Bom wor den de mogelijkheden onderzocht om in deze wijk een aantal tennis-, badminton- en bowlsbanen aan te leggen. Van der Bom probeert het benodigde geld via een spe ciale stichting, voorinschrijvingen en steun (garantie) van de gemeente bij elkaar te krijgen. In een week tijd heeft hij al 75 positieve reacties binnen gekregen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Maar het is nog zo pril", tem pert de kapper het enthousias me. Wethouder A. Van Bochove (CDA/sportzaken) staat echter niet onwelwillend tegenover de plannen: „De analyse dat er te weinig sportvoorzieningen zijn in de wijk klopt." Van de Bom deed zijn plan uit de doeken in het laatste nummer van Polder Praat, de wijkkrant van de Stevenshof. Hij had zijn ideeën wel eens aan een aantal klanten voorgelegd en die toonden zich er mee in genomen. De Stevenshof heeft met 12.500 inwoners een gebrek aan sportvoorzieningen. „Het gemis aan een grote sportaccommodatie laat zich langzaam maar zeker voelen, zeker bij de jeugd", aldus Van der Bom. Hij gaat uit van een combinatie van tennis, badmin ton en de uit Engeland overge waaide ouderensport 'bowls' op een kunstgrasterrein. Een sportcomplex met banen, kleedkamers, verlichting en hekken gaat tussen de acht ton en een miljoen gulden kosten. Van der Bom denkt ongeveer 800 gebruikers nodig te hebben om zijn plan te kunnen betalen. „Pas bij vierhonderd gaan wij eens onderhandelen. Worden het er niet meer dan 150 dan gaan we gewoon niet verder", blijft Van der Bom realistisch. Een driemanschap van com mercieel ervaren personen zou in een zogeheten bouwstichting de financiering moeten regelen. In het meest optimistische sce nario van Van der Bom zouden de eerste ballen en shuttles al in 1993 kunnen worden geslagen. „Ik hoop dat de gemeente zich in elk geval realiseert dat het nodig wordt", waarschuwt Van der Bom. Van Bochove geeft toe dat de Stevenshof weinig sportfacilitei ten heeft. In de sportnota die hij in het voorjaar denkt uit te brengen, zal de Stevenshof dan ook een prominente plaats krij gen: „Ik denk inderdaad aan sportvelden en in het bijzonder aan tennisbanen." probleem is dat veel potentiële klanten aan het werk zijn tij dens de markturen. „De PTT krijgt 's ochtends 80 procent van zijn afgeleverde pakjes te rug, omdat de mensen niet thuis zijn. Dat is een ongeloof lijk hoog percentage", weet Ver- plancke. De middagopenstel- ling geeft de Stevenshofbewo- ners de gelegenheid om inko pen te doen op de markt, voor al, tijdens lunchtijd. In de toekomst moet er echter nog heel wat meer gebeuren om de markt levensvatbaar te ma ken. „Wij hebben altijd gezegd: wacht nog even twee jaar. dan is de Stevenshof volgebouwd en kunnen ook mensen uit Voor schoten via De Vink naar de Stevenhof komen. Nu die markt er toch staat is het zaak om 'm draaiende te houden met mid delen zoals de middagopenstel ling." De markt in de Stevenshof die de laatste maanden slecht draait is wat opgeleefd nu de kraampjes ook 's middags blij ven staan. „Aanvankelijk zag het er naar uit dat de markt niet eens het nieuwq jaar zou halen, maar met de middagopenstel ling lukt dat misschien wel", zegt C. Verplancke, vertegen woordiger van de marktkooplie den. De gemeente Leiden besloot onlangs de markt open te stel len van 10.00 tot 16.00 uur. Een aantal marktkooplui heeft daar door zijn omzet aanzienlijk we ten te vergroten, terwijl het aan tal kopers is toegenomen. „Sommige handelaren hebben 50 procent meer verkocht", zegt Verplancke. De Stevenshofmarkt zakte volledig in na een veelbelovend begin dit voorjaar. Het grootste K&G begeleidt traditionele kerstzang in Pieterskerk LEIDEN» ERIC WENT Met een louter 'Leids' program ma vindt op maandag 23 de cember de traditionele kerstsa- menzang in de Pieterskerk plaats. De zang wordt verzorgd door het ensemble Ex Animo en het kinderkoor van de streek- muziekschool. Het orkest dat deelneemt is samengesteld uit de drie orkesten van de Christe lijke Muziekvereniging Kunst en Genoegen. Ook organist Arie de Ru doet mee. Traditioneel wordt tevens het kerstverhaal gelezen, dit keer door Donald de Marcas, de man met een van de bekendste stemmen van Ne derland. De traditionele kerstsamen- zang in de Pieterskerk is dit jaar een echt Leids gebeuren met medewerking van louter Leide- naars. Onder het genot van een glas Glühwein in de bekende 'Pieterskerkglazen' kan men vanaf 20.00 uur gratis aan de bijeenkomst deelnemen. Voor de ondersteuning van de zang zorgt dit keer de Christelij ke zangvereniging Ex Animo onder leiding van Wim de Ru. Daarnaast treedt ook het kin derkoor van de Streekmuziek- school aan. In het grote kinder koor zingen kinderen vanaf ne gen jaar. De orchestrale begeleiding komt van een speciaal voor deze gelegenheid geformeerd orkest van K G. De Leidse muziekvereniging komt met een vertegenwoordiging van ju nioren, senioren en leden van de 'stageband' naar de Pieters kerk. De dirigent van dit specia le 'Kerstorkest' is Rik Boelee. Het voorlezen van het Kerst verhaal, ter onderbreking van de samenzang, wordt gedaan door 'hoorspelstem' Donald de Marcas. Deze Gooise verteller van Leidse origine heeft in de loop der jaren een grote reputa tie opgebouwd als 'commen taarstem', nieuwslezer en ac teur in schoolradio-produkties. Tijdens de bijeenkomst is te vens de levensgrote kerststal, gemaakt door de Pieterskerk- vrijwilligers te bewonderen. NAGERECHT Jezus, Willem, jij hier?!" hadden zijn oud-collega's ts^en^iem gezegd, toen ze hem in de duinen betrapten. En hij voelde zich in verlegenheid ge bracht. Ja, de schijn had hij te gen, dat wist hij ook. Maar hij hoopte dat de kantonrechter hem vandaag zou geloven. Nee, hij had inderdaad geen jachtakte bij zich gehad, maar hij had ook niet gejaagd, niet eens gestroopt. Hij was er wel geweest, vorig jaar op 22 de cember in de Amsterdamse wa terleidingduinen, vlak bij het zweefvliegveld Langeveld. En bij een aantal konijnenpa den waren daar een aantal wild strikken van koperdraad beves tigd, negen in getal en acht vangklaar. Hij had zich voor overgebogen en er één even aangeraakt, hij wilde kijken hoe ze bevestigd waren, meer niet. Ze waren niet van hem. Hoe kon de rechter zo iets denken? Toen waren ze uit de bosjes te voorschijn gekomen, zijn oud collega's. Om half negen. Het stond in het prpces-verbaal te lezen, en dag eerder hadden ze die strikken gevonden, toen hadden ze hem trouwens daar ook gezien, hij kwam er dage lijks. Ze wilden natuurlijk ie mand op heterdaad betrappen. In alle vroegte hadden ze zich verdekt opgesteld, op vijf meter afstand in de bosjes, vlak bij een drukke konijnenroute. Oud-col lega's inderdaad, want hij had zelf jaren in de waterleidingdui nen gewerkt. Het stond in het proces-verbaal te lezen. 'Als ik niets had aangeraakt, hadden jullie me niets kunnen maken'. Dat had hij gezegd, en dat was toch zo. Nee, rechter dat was geen bekentenis. Hij kwam daar toevallig langs en hij wilde kijken wat het precies voor strikken waren. Grasduinen Altijd was hij natuurliefhebber geweest, 36 jaar moet u weten, kwam hij al in de duinen. Wat zegt u nu, edelachtbare? Dat dat niets zegt? Dat er wel eens stro pers later jachtopziener worden en dat er jachtopzieners zijn die later gaan stropen? Dat het om dat ene enkele feit ging? Nou, het was waar. Nog kwam hij die oud-collega's elke dag te gen, want duinliefhebber bleef hij. Ze hadden gezegd dat de zaak wel geseponeerd zou wor den. Maar daar stond hij dan, op zijn 57ste, voor de Leidse kantonrechter, hij voelde zich zelf gestrikt. Van wie de wildstrikken dan waren geweest? Nou, hij had wel een vermoeden. Van ie mand die net als hij ook uit de Ruigenhoek in Noordwijker- hout kwam. Nee, hij wilde daar verder niet zoveel over zeggen, want het was nogal tragisch. Die persoon-in-kwestie was vier da gen nadat ze hem, de verkeerde, hadden aangehouden, overle den. Erg genoeg. Ja, de ogen van de rechter en de officier werden groter, hij zag het. En hij dacht plotseling bij zichzelf dat die echte stroper dus eerste kerstdag nog net ge haald had, in tegenstelling tot zijn konijnen. Maar ja, hij was dus overleden. Wat hij zelf voor zijn beroep deed? Nou, dat wilde hij haast niet zeggen, beheerder van een sporthal in het dorp, dus ieder een kende hem. Hij zou zoiets nooit doen. Hij, lid van de Vo gelbescherming en donateur van het WNF, het Wereldna- tuurfonds. En hij had een abon nement op Grasduinen. Dat tijdschrift kende de rechter toch wel? Dat gaat over de na tuur en is voor natuurliefheb bers. Kijk eens, wat hij hier bij zich had, edelachtbare, een hele mooie fotoserie uit de duinen, dat zijn allemaal vossen. Dat was zijn hobby, dat moest toch bewijs genoeg zijn. Misverstand Mevrouw de officier wil weten waarom ze hem er dan bijgelapt hebben, een oud-collega? Want ze houden toch zomaar geen willekeurige wandelaars aan? Nee, maar hij was als geïnteres- door Emiel Fangmann seerde naar die vreselijke strik ken gelopen. Moeilijke zaak, ja net wat u zegt. 'Als ik niet had gebukt, hadden ze me niets kunnen maken', ja zoiets had hij inderdaad gezegd. U vindt dat een bewijs van schuld? 150 gulden boete? Nou, dat vond hij vreselijk veel geld, want hij was echt niet fout ge weest, echt niet. Nee, hij zou het zijn ex-collega's allemaal nog wel eens vertellen, want hij kwam ze toch nog dagelijks in de duinen tegen. U bent het met de officier eens, rechter? Twéé keer 150 gulden boete? Dan had hij het net verkeerd verstaan. Oh, 150 gulden voor het ontbreken van een jachtak te, en 150 gulden voor de strik ken. Nou, het is een groot mis verstand, edelachtbare, één groot misverstand. Bij het verlaten van de rechts zaal moest hij denken aan die roman van Hermans over de oorlog. Met die man die alle maal goede verzetsdaden dacht te doen in naam van een ander. Maar die ander bleek later hele maal niet te bestaan en zijn da den werden als hulp aan de vij and uitgelegd. Hij stond alleen. In de donkere gerechtskamer was zojuist het zwaard van Damoldes op hem gevallen. VRUE TUD Treinen Wat de vereniging van Duits land betekende voor de voor malige West- en Oostduitse spoorwegen is het thema van een NZH-avond op 18 decem ber. J. Krijgsman uit Rotterdam vertoont dan dia's over dit on derwerp. Aanvang om 20 uur in de NZH-kantine aan de Rijns- burgerweg. Kerst voor 55+ In buurthuis Matilo wordt aan staande woensdag 18 december een kerstviering voor 55-plus- sers gehouden. Liederen en een broodmaaltijd vormen de hoofdmoot. De viering begint om 19.00 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126 in Leiden (wijk Meerburg). Koopavonden Op donderdag 19, vrijdag 20 en maandag 23 december zijn er extra koopavonden in verband met kerstmis. De winkels zijn dan tot 21.00 uur geopend. Kerstmarkt Op de Anne Frankschool in de Stevenshof wordt op donderdag 19 december een kerstmarkt ge houden. Tussen 17.00 en 19.30 uur zijn er allerlei zelfgemaakte kerstartikelen te verkrijgen. Te vens is het mogelijk een hapje en een drankje te nuttigen. Ter afsluiting zal het orkest van K en G allerlei kerstliederen ten ge hore brengen. LEIDEN» Een meisje van 14 jaar is gisteren in Leiden aangerand door een onbekende man van een jaar of 30. Het meisje fietste over het fietspad van de Broekweg, toen zij werd tegengehouden door een voetganger. De man sleurde haar van de fiets, werkte haar tegen de grond en begon haar te betasten. Pas toen enkele fietsers langskwa men, hield hij daarmee op en zette het op een lopen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15