Kunst Ontdekker van verscholen schoonheid Exposities in De Lakenhal Overbodige accenten van Ossip in De Waag Maandag 16 december 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 9 Grote prijs van Nederland AMSTERDAM De popgroep Super the Allstars heeft het lan delijke concours voor popgroepen De Grote Prijs van Nederland gewonnen. De finale van het concours had in de nacht van za terdag op zondag plaats in Paradiso in Amsterdam. Aan de halve finale deden 32 bands mee, aan de finale zes groepen. Eerder wonnen groepen als Lois Lane, Trockener Kecks, La Lupa en Longstoryshort de prijs die is bedoeld om onbekende popgroe pen onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Het ministerie van WVC en de Postbank sponsoren het concours. Toon Hermans terug in het theater AALSMEER Toon Hermans start in februari een nieuw tour nee langs een aantal Nederlandse theaters. De show draagt als titel 'Ik heb je lief en heeft volgens producent Joop Van den En- de 'een emotionele en diepere lading dan ooit'. Toon treedt op met zijn vaste combo. Er is geen voorprogramma en de show zal ook niet worden onderbroken door een pauze. Of hij ooit ook met de show in Carré is te zien, hangt af mede af van de verbou wing van het Amsterdamse theater. Op 13 februari geeft hij de eerste voorstelling in de Haarlemse Stadsschouwburg. Daarna is hij onder meer te zien in Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Recordbedrag voor Titiaan LONDEN Een schilderij van de Venetiaanse kunstenaar Titi aan (circa 1487-1576) heeft op een veiling van Christies in Lon den het recordbedrag van ruim 24 miljoen gulden opgebracht Daarmee is het doek, een afbeelding van Venus die Adonis ervan tracht te weerhouden met drie honden op jacht te gaan, het duurste dat in 1991 is verkocht. Het schilderij, dat door Titiaan en zijn leerlingen werd gemaakt, ging naar een groep kunsthan delaren uit Londen en New York. Het bedrag is zeven maal ho ger dan was geschat. Ook andere meesters gingen voor record bedragen van de hand: een zeelandschap van de Vlaamse schil der Jan van de Cappelle (8,6 miljoen), een landschap van Mein- dert Hobbema (voor circa zes miljoen) en een Willem van Mieris (ruim 445.000 gulden). NIEUWSLIJN Overzicht van werkA.C. Rosemeier De Leidse schilder Alex Rosemeier werd geboeid door de sfeer bij bepaalde lichtvallen. Het was vooral de zilver achtige grijslichtende kleur die hem zo aantrok. Land schappen, stadsgezichten en stillevens waren zijn specia liteit. Rosemeier, inmiddels 103 jaar, trok er altijd op uit en voltooide zijn werken vaak in de natuur. In het Raad huis 'De Paauw' is, tot 19 januari, een overzichtstentoon stelling van zijn werk te zien. leiden saskia stoeunga Rosemeier stamt uit de Leidse School, een aan de Haagse school verwante schildersgroep met als bekendste kunstenaars Floris Verster en Menso Kamer- lingh Onnes. Alexander Coen- raad Rosemeier werkte in Lei den en omstreken veel samen met schilders als Van Driesten en Van der Windt. Ook van Ver ster ontving hij goede raadge vingen. Met een bootje roeiden de kunstenaars vaak de plassen op om als bezetenen te gaan werken. Toen de schilder 85 werd en een eretentoonstelling in de La kenhal kreeg aangeboden, zei hij: „Het landschapsschilderen is spelen met kleuren. Welke soorten verf je gebruikt is een belangrijke kwestie. Een land schap schilderen is toch iets bij zonders. Je moet altijd rekening houden met de lichtval". Een goed voorbeeld is het uit 1927 stammende werk 'Roeibo ten en viskarren aan de achter zijde van Groenendijk, in Noor den'. Het zilvergrijze licht en het matte groen dat de leden van de Haagse school zo boei end vonden om te schilderen, wordt op dit werk subtiel getrof De 103-jarige kunstenaar Alex Rosemeier was gistermiddag aanwezig bij de opening, door de Wassenaarse burgemeester Schouten, van de over zichtstentoonstelling in het Raadhuis De Paauw. foto hielco kuipers fen. De plas reflecteert fel het licht. Het rijtje boten voert je naar deze lichte plek toe. Een uiterst sober schilderij dat een vredige schoonheid weergeeft. De Leidse kunstenaar werd niet voor niets de ontdekker van de 'verscholen schoonheid in de natuur' genoemd. Behalve een bekwaam schil der van landschappen was Ro semeier ook een portrettist. Niet een die laat pronken met de aardse schoonheid, maar die probeert de stemming en per soonlijkheid van de geportret teerde zichtbaar te maken. In het raadhuis van Wassenaar hangt uit alle perioden wat. Het oudste werk dateert uit 1907 een houtskooltekening van een vrouw. Hij was toen bijna tien jaar. Rosemeier heeft veel geëxpo seerd in Nederland. Zijn schil derijen bevinden zich in verza melingen van het Rijk, van de gemeenten Leiden, Nieuwkoop en Wassenaar, van het museum De Lakenhal in Leiden, van Ko ningin Beatrix, van Philips en vele particuliere collecties. De tentoonstelling van het werk van A.C. Rosemeier duurt tot 19 januari in Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22 in Wassenaar. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uun weekeinde van 13.00 tot 16.00 Leids en Voorburgs Vocaal Ensemble doen niet voor elkaar onder muziek recensie monica schiks Concert: Leids Vocaal Ensemble en het Voorburgs Vocaal Ensemble o.l.v. Theo Goedhart en Marijke van Klaveren. Gehoord: 15/12, Oude Vestkerk, Leiden. Behalve het winkelen op zon dag waren er gisteren ook veel ludieke en culturele activiteiten in de stad. Het aantal concert bezoekers was daarom niet overdreven groot, ook al betrof het een gezamenlijk concert van twee zeer aan elkaar ge waagde koren. De dirigenten kennen elkaar uit hun studie tijd aan het Haags Conservato rium en de koren zelf komen elkaar regelmatig tegen op fes tivals en zangconcoursen, waar ze beurtelings de eerste prijs in de wacht slepen. Zo ontkwam de toehoorder er niet aan vergelijkingen te trekken tussen beide groepen zangers. Het Leids Vocaal En semble maakte het zich bij zijn entree niet gemakkelijk door liederen van Edward EIgar te kiezen; niet bepaald van die meezingers. Wèl muziek die onmiddellijk alle aandacht en concentratie opeist, zowel van de zangers als van het publiek. Muziek als een visitekaartje, waarmee het ensemble duide lijk maakt welke hoge ambities het koestert. Ambities die zeker binnen hun bereik liggen. Het Voorburgs Vocaal En semble kreeg meteen het pu bliek op zijn hand door een keur van veel gezongen en dus bekende muziek uit de late re naissance uit te voeren. De uit gesproken, ritmische accenten in de liederen van Vecchi en Donati deden veel hoofden in het publiek onweerstaanbaar meebewegen. De vertrouwd heid met deze muziek zorgde voor een losse, uitbundige voordracht. Deze eigenschap bezat het Voorburgse ensemble iets méér dan het Leidse, zodat het op het gehoor groter en iets massaler leek dan het in werke lijkheid was. Het Leidse ensem ble, dat in werkelijkheid uit Oegstgeest komt, was qua klankkleur en toonvorming weer helderder en geconcen treerder. De intermezzi tussen de op tredens van beide koren wer den gespeeld door organist Hans de Jong. Hij gaf een hel dere interpretatie van een Toc cata van Michael Rossi en speelde choraalvoorspelen van Bach en Brahms. Bovenal was dit concert een unieke kans om dubbelkorige muziek uit te voeren. Al in de zestiende eeuw plaatste de componist Willaert twee groepen zangers tegen over elkaar op de orgelgalerijen van de San Marcokerk in Vene tië. Sinds die tijd is deze zang stijl veel toegepast, denk maar aan de dubbele instrumentale en vocale koren in Bachs Mat- theus Passie. En dus betraden de twee en sembles regelmatig samen het podium in dubbelkorige wer ken van Hassler, Bach en Brahms. In het vraag- en ant woordspel en het beurtelings tegen elkaar opbieden deden de koren niet voor elkaar on der. Het was dan ook geen wedstrijd om elkaar onderuit te halen; het was een intensieve samenwerking en een met el kaar opgaan in het grote, ver bonden geheel dat de twee ko ren samen vormden. Alleszins een uitvoering in het teken van de naderende Kerst. Pareltjes van Shifting Time niet in vorm muziek recensie hans keuzers Concert: 'Shifting Time'-night met Ernst Langhout, Shoot the Moon en Weekend at Waikiki. Gehoord: 14/12, L.V.C., Leiden. De muziekstal van het Friese boekingskantoor 'Shifting Time' is rijkelijk gevuld met Neder landse muziekpareltjes. De pro grammeurs van het L.V.C, ko zen voor een tweetal 'onbeken de' namen en een redelijk ge vestigde. Het Leidse poppubliek loopt kennelijk niet warm voor het onbekende want zeker aan het begin van de avond bleef het angstvallig leeg en stil in de zaal. Dat was zeker jammer voor Ernst Langhout. De Friese zanger bracht een lekkere folks- et met speciale nadruk op het oude Ierse repertoire. Het eigen 'Naked Monkey' was een klein juweeltje voord door het inge togen gebruik van de 12-snarige slaggitaar. Misschien wel de meest ver geten en onderschatte band van Nederland Shoot the Moon, voortgekomen uit de Rousers en later The Thought, vocht za terdag vooral tegen zichzelf en tegen het slechte geluid. De mysterieuze vaak breekbare songs, zo prachtig afgeprodu- ceerd op de c.d. 'New Life', wer den live zeer rommelig vertolkt. De stem van Wieb Zigtema was blikkerig en kwam ternauwer nood boven de instrumenten uit. Veel te weinig was de echte kwaliteit van de band te horen. Het bijna klassiek aandoende, zeer melodieuze 'Back to Ade laide street' vol met dynamisch drumwerk van Theo de Jong was de helaas zeldzame uitzon dering. Een hoop bombasme, een vleugje ritmeklanken van de Talking Heads en de vroege gal mende klanken van de Simple Minds. De sterk op elkaar inge speelde band Weekend at Wai kiki kreeg de redelijk volgelopen zaal al snel dansend aan de gang. Sterke percussie van Jelke Haisma maar steeds gebracht met dezelfde galm en met een zelfde sound. Live klinkt de band zeer behoorlijk maar ze is niet in staat om de eentonig heid van de galm-sound te doorbreken. Jammer genoeg waren de pareltjes van 'Shifting Time' zaterdag zeker niet in topvorm. SPECIALE BUS Het K&O- UIT-Buro heeft plaatsen kun nen reserveren voor het Silves ter Nieuwjaarsconcert met o.a. Marco Bakker, op vrijdag 3 ja nuari in de Dr. Anton Philips- zaal in Den Haag. Vanaf molen De Valk vertrekt er om 19.15 uur een speciale, bus naar Den Haag. Kaarten voor het concert en de bus kunnen worden gere serveerd bij het K&O-bureau aan de Oude Vest 45, tel. 141141. LHPEN» In het Stedelijk Museum De La kenhal is vanaf 21 december een tentoonstelling te zien van schilderijen die het afgelopen jaar werden gerestaureerd, en een overzicht van de aankopen moderne kunst van het afgelo pen jaar. De twee tentoonstel lingen zijn, tegelijkertijd, tot en met 15 maart te bezichtigen. 'Schilderijen zoeken Spon sors' is de jaarlijkse presentatie van schilderijen uit eigen bezit, die in het afgelopen jaar, dikwijls met steun van derden, konden worden gerestaureerd. Het belangrijkste kunstwerk dat werd gerestaureerd is het schil derij 'De regenten van het Lori- danshof te Leiden' dat in 1658 door Jacob van der Merck ge schilderd werd. Daarnaast is op de tentoon stelling een aantal schilderijen te zien die dringend aan restau ratie toe zijn. Particulieren en bedrijven worden in de gele genheid gesteld de restauratie van een specifiek stuk te 'adop teren'. Aan de hand van schrif telijke documentatie en fotoma teriaal worden verschillende as pecten van het restauratiewerk uitgelegd. De expositie 'Aankopen mo derne kunst' laat een overzicht zien van de moderne kunst die het afgelopen jaar is aange kocht. Sinds 1984 koopt het museum met subsidie van het ministerie van WVC op ruime schaal kunstwerken aan van be langrijke Nederlandse kunste naars. Op de tentoonstelling worden elf aankopen uit 1991 getoond. De kunstenaars hebben met el kaar gemeen dat zij allen wer ken in het spanningsveld tussen figuratie en abstractie. Behalve schilderijen van onder anderen Marian Plug, Wim Kok en Hans Schuil zijn ook beeldhouwwer ken van Arno van der Mark, An- nelies Dijkman, Berend Strik en Ben Zegers te zien. Berdien Sternberg en orkest: uitermate clichématig muziek recensie*udy van der spek Concert Berdien Stemberg en haar bege- leidingsorkest. Pieter van Egmond. bas en de C.O.V. Excelsior uit Leiderdorp o.l.v Jan Martin de Vries, Rijk Jansen, orgel. Gehoord: 15/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. Honderden brandende waxine lichtjes, een kerstboom, stralen de kroonluchters, kerstmannen in het begeleidingsorkest van Berdien Stemberg, een bas in rokkostuum en een onafzienba re menigte vermochten de kerststemming in de 'sfeervolle' Leidse Pieterskerk niet op te roepen. Ook het koor bracht geen sprankje spirit in deze sta tische opvoering, hoezeer ook in het voorwoord van het luxe programma een onvergetelijke avond werd voorgeschoteld. Voor de pauze zong het koor Excelsior bepaald tam. Boven dien was de combinatie Kerst- kantate van J.S. Bach en het po pulaire orkest van Berdien, dat wat aardige kerstliedjes en een flauw aftreksel van een aftreksel van Mozart bracht, smakeloos gekozen. Ook voor Pieter van Egmond, die werkelijk een mooie sonore bas heeft, lagen de kerstliederen vaak niet in een prettig register. Na de pauze kon van Egmond veel beter uit de weg met de Christmas Carols, zoals in The first Nowell' van D. Willcocks. Zijn stem was hier voller en ex pressiever. In de Negro Spiritu als bleek de dirigent Jan Martin de Vries een verdienstelijk en swingende pianist te zijn. Niet eenvoudig, zo'n dubbele taak, mede doordat hij de Excelsior dirigent Jos Schohaus wegens ziekte moest vervangen. Ook het koor kreeg in de En gelse kerstliedjes iets spranke- lends en overtuigends, zoals in 'Once in royal David's city'. In een schitterend goud-zwarte creatie kwam Berdien weer op: van achter uit de kerkruimte speelde zij haar overbekende herkenningsmelodie. Ik vroeg me af of er iemand was die naar de metalige klank van haar ver sterkte gouden dwarsfluit luis terde: aller ogen waren gericht op haar tenue. Hoewel haar groep goed speelde vond ik de enscenering uitermate cliché matig, tientallen amateurbands zouden het ze nadoen! Toch was ook dit program manummer na de pauze leven diger en was het publiek veel meer betrokken. Liederen als 'Midden in de winternacht' met begeleiding van het orkest van Berdien Stemberg werkten aan stekelijk. Met samenzang van het 'Ere zij God' werd de avond besloten. Was dit de avond waarop al deze honderden mensen zaten te wachten? In een schitterend goud-zwarte creatie kwam Berdien weer op... archieffoto beeldende kunst recensie irene van beveren Expositie- Ossip, recent werk. Gezien De Waag. Te zien: t/m 22/12. Een enorm portret van een mongooltje. Is dat op zichzelf al schokkend voor de argelo ze toeschouwer of heeft de foto nog een toevoeging van een kunstenaar nodig? Dat is de vraag na een bezoek aan De Waag. Wie binnenlooopt, wordt geconfronteerd met een grote zwart/wit foto van een mon- goloïde meisje. Het kind is zeker niet mooi. Het heeft wel iets vertederends. Iets wat op straat niet zo snel zou opvallen, want de meeste mensen durven niet zomaar onge geneerd te kijken naar iemand die anders is dan de anderen. Ossip breekt met dit taboe, dat is zeker een verdienste van deze nog ta melijk onbekende Haagse kunstenaar, die voluit Ossip Snoek heet. Tijdens de exposi tie gebruikt hij echter alleen zijn interessant klinkende voornaam. Zijn werk bestaat uit uitvergrotingen van oude foto's uit tijdschriften, kranten en me dische handboeken. De bijdrage die hij aan de reeds bestaande afbeeldingen levert, is gering. Hij brengt zwarte of glanzende ac centen in de matte foto's aan. In het geval vein het mongooltje is dat een heel fijn geometrisch lijnenspel op het ge zicht, aangevuld met een glanzende laag, waardoor de onregelmatige gelaatstrekken drie-dimensionaal lijken. Op zich verleven digt dat de foto. Maar, maakt het het portret indringender, waar het de kunstenaar toch waarschijnlijk om te doen is geweest? Waar schijnlijk niet. De foto op zich heeft al ge noeg zeggingskracht. Ossip heeft zeker kijk op goede foto's. Vrijwel alle werken die hij heeft geselec teerd voor de expositie in De Waag zijn prachtig. De reusachtige afmetingen van de meestal beklemmende foto's met de scher pe contrasten in zwart en wit zorgen voor de rest. Daar is geen extra accent van een andere kunstenaar voor nodig. Goede wijn behoeft geen krans. Een beklemmende foto, bewerkt door Ossip, in de Waag. FOTO LOEK ZUIDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9