Regio Toch toestemming voor disco Vijf milieuparkjes uit de grond gestampt in Oegstgeest 'S&i OêL Maandag *16 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraak bij bejaarde in Huis de Does LEIDERDORP Bij een 72-jarige Leiderdorpse in het bejaar denhuis de Does aan de Klaprooskamp is zaterdagnacht inge broken. De dader nam zilver, Delfts Blauwe miniaturen en een geldkist mee. De waarde van de buit is nog niet bekend. Televisie aan ziekenhuisbed LEIDERDORP Patiënten in het Leiderdorpse Elisabeth Zie kenhuis kunnen vanaf deze maand een televisie bij het bed hu ren. Voor vijf gulden per dag kan naar de kabeltelevisie worden gekeken. Daarnaast heeft het EZL een eigen kabelkrant met in formatie over de voorzieningen, het menu en het programma van de ziekenomroep. Ophalen huisvuil rond de kerst LEIDERDORP Het Leiderdorpse huisvuil wordt rond de kerst op andere dagen opgehaald dan gebruikelijk. De ophaaldag van 25 december wordt verplaatst naar dinsdag 24 december. In plaats van op 26 december worden de bakken op vrijdag 27 de cember geleegd. Ook op nieuwjaarsdag hebben de vuilnisman nen vrij. In plaats daarvan rijden zij op dinsdag 31 december. Voor het ophalen van grofvuil kan in deze twee weken alleen op maandag worden gebeld. OEGSTGEEST MIEP DE GRAAFF Op vijf plaatsen in Oegstgeest zijn afgelopen zaterdag zogehe ten milieuparkjes verrezen. Aan de Lijtweg, op het parkeerter rein achter de De Kempenaer- straat, aan het Boerhaaveplein, de Hofbrouckerlaan en in de wijk Buitenlust staan nu felge kleurde bakken waarin de Oegstgeestenaren hun vuil ge scheiden kunnen aanleveren. Glas, kunststof, kleding, blik en papier kunnen worden gewor pen in de zes containers, die naast elkaar staan opgesteld. Juist met die opstelling heeft Oegstgeest volgens milieu-amb tenaar N. van Duijn een lande lijke 'primeur op afvalschei- dingsgebied'. Er zijn al meer ge meenten die milieucorners heb ben neergezet, maar Oegstgeest heeft ze in de meest uitgebreide vorm. De aankleding er omheen een profiel in plaats van schutting of hekwerk is zelf bedacht, dus ook uniek. Ambte naar Van Duijn daarover: „El ders wordt zo'n parkje zo gauw een rommeltje, juist als er een hek omheen staat. We hebben geprobeerd om het er zo schoon en verzorgd mogelijk uit te laten zien. Dat weerhoudt, zo hopen we, eventuele vernielers om toe te slaan." En wethouder A. Kohlbeck: „Dit is het eerste parkje waar op alle aspecten is gelet, bijvoorbeeld op sociale veiligheid er is verlichting en op verkeersaspecten." De bakken zullen in principe elke week worden geleegd, maar indien nodig kan dat va ker gebeuren. Al het ingeleverde glas, kunststof, kleding, blik en papier wordt hergebruikt. Het kunststof bijvoorbeeld wordt na recycling weer verwerkt als wal- beschoeiing, parkmeubilair en dergelijke. De verwerking kost de gemeente niets en levert in sommige gevallen nog geld op. De huur van de bakken komt op zo'n 400 gulden per jaar per bak. De milieuparkjes leveren indirect meer op: er zal nu waarschijnlijk minder gewoon huisvuil worden opgehaald en verwerkt en dat scheelt weer in de afvoerkosten. Klanten Dat de milieuparkjes niet onge bruikt zullen blijven, bleek za terdagmorgen al meteen bij de officiële opening van het exem plaar aan de Lijtweg. Nog voor de toespraak van wethouder Kohlbeck kwamen er diverse 'klanten' die hun afval kwijtwil- den. De gemeente had besloten om de bakken pas vlak voor de openingshandeling neer te zet ten om te voorkomen dat ze op dat moment al ontsierd zouden zijn door graffiti. Overigens hebben de bakken een speciale anti-graffiti-behandeling gekre gen. Klachten of protesten van omwonenden, die de felge Wethouder T. Kohlbeck verrichtte zaterdag de officiële opening van de vijf milieuparkjes. Hij deed dat door bij het parkje aan de Lijtweg het bordje 'Milieucomer Lijtweg' aan een paal te bevestigen. foto hielco kuipers kleurde bakken ontsierend of lawaaierig zouden vinden, ver wacht de milieu-ambtenaar niet. „We hebben speciaal ge zocht naar lokaties die geen overlast veroorzaken bij omwo nenden." Wethouder Kohlbeck ten slot te over het hoe en waarom van de milieuparkjes: „Hun komst vormt het sluitstuk van een jaar waarin het gescheiden inzame len van vuil centraal stond." Oegstgeest is afgelopen najaar immers begonnen met het ge scheiden inzamelen van huis vuil. Volgens Kohlbeck loopt die 'operatie' boven verwachting. „Oegstgeestenaren zijn in korte tijd heel scheidingsbewust ge worden. Ze doén het ook trouw, het went snel. Je merkt ook aan de reacties dat het onderwerp heel erg leeft." VOORSCHOTEN Na ruim dertig jaar valt (letterlijk in dit geval) het doek voor het kleinste bioscoopje van Nederland, theater Greenway in Voorschoten. Gisteren ging de laatste.spoel in de projector van het theater aan de Schoolstraat. Vandaag wordt een begin gemaakt met de afbraak. De projectoren komen in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan te staan. Daar zal eigenares J.M.C. Nieuwenhuizen vanaf half januari nog drie keer per week kinderfilms gaan draaien. foto hielco kuipers Van Leeuwen kampioen veldrijden Zoeterwoude ZOETERWOUDE Theo van Leeuwen is de nieuwe Zoeterwoudse kampioen veld rijden. Nadat hij twee weken geleden zijn 'eigen' zuivelcross won, toonde hij zich ook giste ren op het parcours op en om het Loetheveld de sterkste. Het kampioenschap werd door de kenners omschreven als het spannendste van de af gelopen jaren. Waar de renners door het grasland en de bos schages moesten gaan, was de ondergrond soms hardbevroren en dus ook glad. In de eerste ronde nam Kees de Goede een kleine voorsprong, die hij zes ronden lang wist te behouden. Van Leeuwen moest tot het ui terste gaan om naderbij te ko men. Toen De Goede door de gladheid een foutje maakte, ging hij hem voorbij. Vooral door beter te sturen kon de late re winnaar zijn voorsprong steeds verder uitbouwen. Intussen werd ook fel gestre den om de derde en vierde plaats. Han van Zaal en Kees Kerkvliet betwistten elkaar elke meter. De laatste bocht wist Kerkvliet iets soepeler te nemen en de meters voorsprong die hij daarmee nam, wist hij tot de eindstreep te behouden. Het Loethe-parcours waarop de deelnemers streden, was ook voor de toeschouwers ideaal. Vrijwel elke meter die de ren ners aflegden was te volgen. Het was langs het traject dan ook aanmerkelijk druWcer dan in voorgaande jaren. Het aantrekkelijke van het Zoeterwoudse kampioenschap was verder dat alle renners, of ze nu nummer één of nummer negentien worden, het gevoel hadden dat ze een prestatie hadden neergezet. De sfeer was, ook achteraf, bijzonder gemoe delijk. In de schuur van organi sator Jan van der Geest kreeg el ke deelnemer een kop koffie met appelgebak en een prijs. Onder de noemer 'Kerst in Zicht' verschijnt op deze pagina de komende dagen een aantal verhalen over activiteiten die met het oog op de feestdagen zijn georganiseerd. Vandaag: High Tea in Noordwijk, volstrekt decadent, maar wel reuze leuk. Voorzichtig loopt hij door de zaal. In zijn hand een bordje met een hoog opgestapelde bult sandwiches en scones. Het jon getje zo'n vier jaar oud maar gekleed als een echt heertje weet eigenlijk nog niet hoe het hoort. De High Tea in de Pal mentuin van het Noordwijkse Hotel Oranje is eigenlijk vooral een keurige nette gelegenheid. De Upper Class, bestaande uit onder anderen de vaste gasten van het hotel, kan ideeën op doen voor een feestelijk gedekte kersttafel, een babbeltje maken en vooral genieten van liters tea te drinken zonder pink om hoog want dat is uit en En gelse liflafjes. Gert-Jan Dröge (van Glamourland) had zich hier beslist thuis gevoeld. Engelsman John, die in het hotel werkt, is speciaal inge huurd voor een uitleg over dit écht Engelse fenomeen. In Ox ford English legt hij uit dat de High Tea eigenlijk jaren van het toneel verdwenen was maar de laatste tijd weer steeds vaker wordt georganiseerd. „Vooral op donkere wintermiddagen", aldus John. „Dan komen vrien den en bekenden graag bij el kaar om te praten en te rodde len. Ze eten vaak 's avonds laat, dus 's middags lusten ze wel College Zoeterwoude zet licht nog voor één keer op groen De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia heeft het afgelopen weekeinde toch nog toestemming gekregen voor het houden van een disco-avond in de Westender. Burgemeester A. Houdijk zette vrijdag persoonlijk het licht op groen, maar benadrukte dat het hier een eenma lige zaak betrof. Over de situatie bij Utopia, dat vorige week wegens herhaaldelijke geluidsoverlast een verbod op disco- en houseparty-activiteiten kreeg opgelegd, wordt morgen opnieuw door B en W vergaderd. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De disco van afgelopen vrijdag avond was volgens adviseur A. Blijleven van Utopia mogelijk dank zij een zinsnede in de brief waarmee het Zoeterwoudse col lege aanvankelijk zijn besluit kenbaar maakte. Uit dit schrij ven blijkt dat het verbod voor zowel disco's als houseparty's ingaat per 1 januari 1992. In de laatste alinea staat verder dat in de maand december evenmin houseparty's mogen worden ge organiseerd. Over disco's wordt echter niet gesproken. De jongerenvereniging had burgemeester Houdijk hier donderdagavond op gewezen. Zeer gespannen wachtte het be stuur van Utopia vervolgens de reactie van het gemeentebe stuur af. De vereniging had het college inmiddels een ultima tum gesteld: als er voor vrijdag 12.00 uur niets van de gemeen te zou zijn vernomen, zou de zaak bij de Raad van State wor den aangekaart. Tegen het aflo pen van dit ultimatum belde Houdijk inderdaad op met de mededeling dat B en W de disco voor deze ene vrijdag zouden toestaan. Geluidsoverlast De bijeenkomst van afgelopen vrijdag in de Westender werd overigens door hooguit 20 jon geren bezocht. Het bestuur had op deze korte termijn namelijk Lekker babbelen en genieten van Engelse thee-liflafjes waren gisteren de voornaamste bezigheden tijdens de High Tea in restaurant de Pal mentuin. foto dick hogewoning wat." Hij houdt zijn praatje kort, want hij is werkelijk „dying to try the scones with whipped cream". En zo geschiedt. De schalen zijn nog gevuld, hoewel de tien tallen gasten al aardig en diver se keren hebben ingeslagen. Sandwiches met komkommer, met tomaat, zalm of rosbief, pe tit fourtjes, chocoladesoesjes, grote en kleine scones (eigenlijk bolletjes van melkdeeg) en luxe bonbons. Alles is uitgestald vlak naast de enorme warmwater- tap. Minsfens achttien soorten thee en natuurlijk schijfjes li moen en citroen completeren het buffet. Tussen de gangen door bege ven de gasten zich veelal naar de expositieruimte naast de Pal mentuin waar de Noordwijkse kunst- en antiekgalerie Drieluik allerlei snuisterijen heeft uitge stald. Hier kan de gast een nieuw couvert, glaswerk of ser vies voor een bijzonder chique kersttafel kopen. De prijzen lie gen er niet om maar de kopers veel in aantal halen zo wel iets bijzonders in huis. Een greepje uit de collectie: een spiegelei-schep uit 1836 voor 295 gulden, een slatang voor bijna achthonderd gulden, een antiek viscouvert voor maar liefst 1450 gulden, maar ook blikjes Oxbridge tea voor een prikkie. De kerstman deelt zelfs presentjes uit, schaaltjes voor gebruikte zakjes thee. Het idee voor deze classy bij eenkomst is van Marjolein van der Jagt, die de pr van het hotel verzorgt. Behalve „iets leuks voor de zondagmiddag als dit" wil ze in de toekomst nog meer ideetjes uitvoeren. Onder ande re 'I Europe a table' waarbij ie dere maand gerechten uit één van de EG-landen worden ge serveerd. De Noordwijkse riche hoeft zich dus beslist niet meer te vervelen. Vooral beschaafde conversa ties zijn te horen. Over de champagne, die in zulke grote hoeveelheden in de wijnkelder ligt, dat men zich er geen raad meer mee weet, de zalen van Hotel des Indes in Den Haag, natuurlijk het verschijnsel High Tea, het onderwerp „wat doen we met Kerst", maar ook bussi- ness. Want behalve dames, die geen kans gezien de leden in te lichten. Wel kwamen er een po litieman en een milieu-ambte naar op bezoek. Zij konden met hun meetapparatuur vaststellen dat het geluidsniveau de 85 de cibel niet overschreed. De grens is door het Zoeterwoudse ge meentebestuur bepaald op 100 decibel. Wethouder R. Hogenelst stel de het afgelopen weekeinde vast dat de politie in samenwer king met de burgemeester dus danige maatregelen had getrof fen dat overlast was uitgesloten. Hij vond de gegeven toestem ming dan ook terecht, temeer omdat het gesprek tussen ge meente en Utopia over deze af faire nog niet is afgerond. De besturen van de Stichting Utopia en de Klaverhal overleg gen al vanavond met elkaar en brengen morgen verslag uit aan het college van B en W. Wet houder Hogenelst noemt de uit komsten van dit gesprek uiterst belangrijk voor de besluitvor ming binnen het college. Hij vindt in elk geval dat het ge meentebestuur een proefperio de moet inlassen van één tot anderhalf jaar waarbinnen de problemen met de jongerenver eniging moeten zijn opgelost. Dan moet Utopia weg zijn uit de Klaverhal. Voor een verhuizing zijn twee mogelijkheden: óf de jongeren vereniging betrekt de verbouw de binnenaccommodatie van het zwembad óf er komt een nieuw onderkomen op de par keerplaats van het sportpark Haasbroek. OP HET RANDJE door Wim Koevoet en Eric Jan Weterings vanzelfsprekend ook in zaken kunnen zitten, zitten er zowaar ook vrij veel heren aan tafel. Ongemakkelijk voelen die laatsten zich niet. Zeker de me neer met twee tekkels niet, die iets verlaat arriveert, maar toch nog flink de achterstand wist in te halen. Binnen vijf minuten passeert hij twee maal met een vol bord. En ook de rekening deed niemand verbleken, want die viel uiteindelijk best mee. Een hele middag vermaak en pianomuziek voor nog geen dertig gulden per persoon. „Vol strekt decadent", oordeelt onze tafelheer lachend. „Maar wel reuze leuk." Draaikonten Sinds het debat over de toeris tenbelasting doet in Warmond het gerucht de ronde dat de plaatselijke carnavalsclub De Billenprikkers polonaise wil lo pen met de dames en heren Draaikonten, van het gemeen tebestuur. De feestelijke stoet wordt voorafgegaan door de Warmondse campinghouders, die zich voor deze gelegenheid de Bipsenlikkers hebben ge doopt. Voorafgaand aan het festijn is er op hun campings een wedstrijd 'plee-trekken' en wasbak-beuken. De recrean ten stellen hiertoe hun staca ravans beschikbaar. Gek ge noeg worden zij juist beter van dit vandalisme. Over hun va kantieverblijven zonder sani tair hoeven zij namelijk geen woonforensenbelasting te be talen. Wethouder J. Wassenaar van het CDA heeft nog geprobeerd deze ludieke manier van be- lastingontduiken tegen te gaan. Hij kwam met een plan om de woonforensenbelasting, die steeds moeilijker is te in nen, te vervangen door de veel doelmatiger toeristenbelas ting. De raadsleden namen Wassenaar in het ootje. Eerst deden ze of zijn plan het Ei van Columbus was, maar toen het puntje bij paaltje kwam stemden ze tegen de invoering van de toeristenbelasting. Deze draai van 180 graden met de heupgewrichten zou de bewindslieden zijn ingege ven door de grote onrust on der campinghouders over Wassenaars plannen. Zij dur ven hun klanten niet te vertel len dat het is afgelopen met de pret van het ontduiken van belasting en dat er gewoon weer moet worden betaald. Het is een goede zaak dat de Warmondse gemeenteraad het opneemt voor de zwakkere groepen. Die arme recreanten kun je begin 1992 niet onaan genaam verrassen met bijge stelde rekeningen. Dan komt er nooit wat terecht van War- monds subtitel 'recreatiege meente'. Geld moet je halen bij de 'echte' Warmonders, die rijke stinkerds. Laat die met ingang van volgend jaar maar lekker doormodderen met vuilniszakjes en trakteer ze maar op een verdubbeling van de reinigingsrechten. De meesten van hen hebben wel twee wc's, dus de ogb kan ook omhoog. Alle gekheid op een stokje: wethouder Wassenaar moet de raadsleden een schop on der hun draaikont geven! (WK) Utopia Stel, je bent bestuurslid van een jongerenvereniging. Stel, er wordt al jaren gedoogd dat je met je actviteiten eigen lijk te veel lawaai maakt. Stel, je probeert daar van alles aan te doen. Stel, je overlegt op dinsdag met een wethouder die dan al weet dat jouw op zaterdag ge plande feestje niet doorgaat, maar de man zegt niets. Stel, je krijgt op vrijdag uit handen van de gemeentebode een brief dat de volgende dag jouw partijtje niet door mag gaan zodat je niemand meer kunt waarschuwen. Stel, dat die brief drie dagen eerder aangetekend verzon den had moeten zijn. Stel, die jongerenvereniging heet Utopia. Stel, het gemeentebestuur is dat van Zoeterwoude. Stel, dat de wethouder Hoge nelst heet. Dan zou ik een houseparty houden in het gemeentehuis. Op de kamer van de wethou der. (EJW)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8