Baker wil garanties Buitenland Akkoord met EVA op losse schroeven gezet Rusland wil vertrek Honecker afdwingen Midden-Oosten conferentie verplaatst naar Lissabon Israëlische agenten verdacht van marteling Italië verbiedt produkten Philip Morris maand lang Personeel ambassade VS moet auto laten staan VS geven Egypte geen condooms meer De Verenigde Staten hebben de levering van condooms aan Egypte stopgezet naar aanleiding van berichten dat miljoenen van de voorbehoedsmiddelen zijn doorverkocht en gebruikt als balonnen. Een onderzoek van het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwikkeling (AID) bracht aan het licht dat acht grote apotheken in en rond Cairo miljoenen condooms doorver kochten aan handelaren, die de voorbehoedsmiddelen als speel goedballonnen op het platteland aan de man brachten. Aung San Suu Kyi uit partij gezet De Myanmarese (Burmese) oppositieleider Aung San Suu Kyi, die dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, is in opdracht van de militaire junta uit haar partij, de Nationale Liga voor Demo cratie (NLD) gezet. Volgens voorzitter Aung Shwe van de NLD heeft het bestuur van de partij die beslissing woensdag genomen om „misverstanden uit de weg te ruimen tussen de NLD en het volk, en tussen de NLD en de regering". Aung Shwe herinnerde er aan dat Aung San Suu Kyi er door de junta van beschuldigd wordt dat ze „illegale contacten" ondernoudt met verboden Myanmarese guerrillagroepen en dat zij hulp uit het buitenland krijgt. Brand maakt 50.000 mensen dakloos Bijna 50.000 inwoners van de Etiopische stad Bare zijn dakloos geworden nadat een brand dagenlang hun stad heeft geteisterd. Zo meldde de Etiopische radio gisteren. Een functionaris uit Ba re, op 650 kilometer zuidelijk van Addis Abeba, liet weten dat de brand dagenlang heeft kunnen woeden omdat er geen brand weer of brandblusapparatuur in de stad aanwezig was. Er zijn geen berichten over slachtoffers of de oorzaak van de brand. Mirror: Maxwell pleegde zelfmoord De Britse uitgever Robert Maxwell heeft zelfmoord gepleegd. Dat heeft het zondagsblad de Sunday Mirror gisteren geschre ven. De Sunday Mirror, een van de bladen van wijlen Maxwell, schreef de informatie over de doodsoorzaak van de uitgever toe aan een niet met naam genoemde bron. Volgens de Sunday Mir ror bracht de Britse patholoog Dr. Ian West afgelopen vrijdag een bezoek aan Madrid, waar het hart van Maxwell is. Dr. West, die de uitgever ook onderzocht daags voordat hij begraven werd, zou tot de slotsom zijn gekomen dat er niets aan het hart man keerde. „De conditie van zijn hart was normaal voor een 68-jari- ge man met Maxwells levensstijl", aldus de bron. „Er was geen teken van een hartaanval. We ziin er voor 90 procent zeker van dat Maxwell zelfmoord pleegde Fundamentalisten doen mee In Algerije heeft de fundamentalistische Islamitische Reddings front (FIS) na lang aarzelen besloten deel te nemen aan de par lementsverkiezingen van 26 december. Het wil zo „een stap in de richting van de vestiging van een islamitische staat" zetten, zo liet het hoogste orgaan van de oppositiepartij zaterdag weten. Het FIS zal in alle 430 kiesdistricten kandidaten stellen. De partij had gedreigd de verkiezingen, de eerste waar meer partijen zijn toegelaten, te boycotten. Etna spuwt lava tijdens kleine eruptie De vulkaan Etna op Sicilië heeft zaterdag gedurende ongeveer een uur lava uitgespuwd. De lava stroomde over een afstand van een kilometer naar beneden, stolde snel en vormde geen bedrei ging voor dorpen op de berghelling van de 3.000 meter hoge vul kaan. Er waren geen berichten over gewonden of ernstige scha de. De Etna is de meest actieve vilkaan van Europa. De vorige uitbarsting w^s in januari 1990. Schuldenlast Derde Wereld iets gedaald De totale schuld van de Derde Wereld is dit jaar voor het eerst sinds tien jaar licht gedaald. Volgens de Wereldbank bedraagt de buitenlandse schuldenlast van de ontwikkelingslanden eind 1991 1351 miljard dollar tegen 1355 miljard dollar eind 1990. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde rapport van de bank over 1991/92. Deze Lippizaners uit Kroatië zijn in veiligheid gebracht omdat hun leven bedreigd werd door de steeds dichterbijlromende strijd tussen de Kroaten en Joegoslavische en Servische legermachten. Oosten rijk en Hongarije hebben imiddels laten weten de raspaarden als 'vluchtelingen' te zullen opnemen zodra voor vervoer kan worden FOTO AP* GREG LAR1NOVICH BRUSSEL «HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het Europees Hof van Justitie heeft zaterdag het kersverse vrijhandelsakkoord tussen de Europese Gemeenschap en de zeven landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) op losse schroeven gezet. Het Hof in Luxemburg sprak zich uit te gen juridische bepalingen uit net alckoord. Volgens het akkoord moet op 1 januari 1993 een 'Europese Economische Ruimte' (EER) tot stand komen van de EG-landen en de EVA-landen: Nooiwegen, Zweden, Finland, IJsland, Zwit serland, Oostenrijk en Liechten- De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) is in Moskou om zich ervan te verzekeren dat de Sovjet kernmacht onder contröle en in vertrouwde handen is. Baker zei gisteren met specifieke voorstellen te komen over beheer en commando-voering van de kernwapens. Hij zei niet welke. Baker spreekt er vandaag over met Sovjet-president Gorbatsjov en diens Russische collega Jeltsin. Daarna zal hij een rondreis maken langs verschfi- lende republieken. hebben: de Russische Federatie. Witrusland, Oekraïne en Ka- zachstan. Daarnaast gaat hij ook naar Kirgistan. In Moskou aangekomen, werd Baker meteen al een fors probleem voorgeschoteld door de Russische minister van bui tenlandse zaken Kozirev. .Ame rika moet de republieken die zich onafhankelijk hebben ver klaard diplomatiek erkennen. Dat geldt ook voor de Rusland, Oekraïne en Witrusland die hebben besloten het gemene best te vormen", aldus Kozirev. CORRESPONDENT De minister zal vooral trachten de verzekering te krijgen dat de Sovjet-kernwapens die over ver schillende republieken ver spreid zijn gestationeerd, onder één centraal bevel blijven. Dit moet in staat zijn te voorkomen dat de wapens in verkeerde handen vallen of als troeven worden gebruikt in conflicten tussen de republieken. Baker bezoekt dan ook de vier republieken die kernwapens Baker zei dat over deze 'sugges tie' zal worden nagedacht. Washington heeft tot dusver alleen de drie Baltische repu blieken als onafhankelijke sta ten erkend. De VS wil, zolang Gorbatsjov nog officieel als Sov jet-president aan de macht is, geen keuze maken tussen Kremlin en republieken. Gor batsjov zei tegen het weekblad Time dat hij nog niet aan aftre den denkt: „Ik voel me sterk ge noeg om door te gaan". Prominente politici van de Democratische Hervormings Beweging (ex-leden van de communistische partij) hebben het afgelopen weekeinde op hun congres Gorbatsjov even eens opgeroepen aan te blijven. Minister Sjevardnadze (buiten landse zaken) verklaarde Gor batsjov het advies te hebben ge geven „geen haast te maken met aftreden". Ondertussen lijkt Gorbatsjov nog verder geïsoleerd te raken. In gesprekken over de militaire situatie in het land werd hij za terdagavond door Jeltsin gepas seerd. Deze verkoos direct te praten met minister van defen sie Sjaposjnikov. De twee spra ken onder meer over de militai re structuur in het gemenebest, waarin geen rol is weggelegd voor een centraal bewind of voor een uitvoerende president. Burgemeester Popov van Moskou, een van de belangrijk ste Russische hervormers, kon digde gisteren aan dat hij zal af treden ais gevolg van verschil van mening met leltsins rege ring over de economische her vormingen. Popov zei niet wan neer hij zou aftreden. Zijn ver trek zou een groot gat achterla ten in de kring van hervormers rond Jeltsin. „Ik kan niet werken onder omstandigheden waarbij ik niet in staat ben door te voe ren wat ik mijn kiezers heb be looft!," zei Popov voor de Russi sche televisie. Zo'n 800 mensen hebben gisteren op het Rode Plein in Moskou hun steun betuigd aan ex-leider Honecker van de voormalige DDR. Honec- ker heeft zijn toevlucht gezocht in de Chileense ambassade in Moskou. Op het spandoek staat: 'Honecker, we staan achter je'. fotoaP'/uixan- der zemuanichenko 500 doden bij veerbootramp CAIRO. DPA-Rlr De autoriteiten vrezen dat zo'n 500 mensen zijn omgekomen bij een veerbootramp op de Ro de Zee. De Egyptische veerboot Salim Express, die onderweg was van het Saudische Yïddah naar het Egyptische Suez, liep in de nacht van zaterdag op zondag op een koraafrif en zonk. Bijna alle passagiers en bemanningsleden hadden de Egyptische nationaliteit. De 1105 ton metende Salim Express was volgens de rederjj als gevolg van stormachtig weer uit de koers geraakt. De beman ning verloor daarop de controle over het schip, waarna het kort voor middernacht met een snel heid van 30 kilometer op het rif liep. Het lekgeslagen schip kap seisde binnen enkele minuten. Delors: Geen ecu zonder politieke unie Een Europese munteenheid kan er niet komen als binnen de EG geen werkelijke politieke een heid tot stand komt. Dat heeft president Jacques Delors van de Europese Commissie gisteren gezegd in een interview mét RTL-radio. „Het zal niet moge lijk zijn om een centrale Eu ropese bank of Europees geld te hebben zonder politiek en de mocratisch tegenwicht", aldus Delors. „Ik wed dat als de eco nomische en monetaire unie succes heeft, maar de politieke unie niet, er geen Europese munt komt." De socialist Delors, die veel vuldig wordt genoemd als mo gelijke opvolger van de Franse premier Cresson of van presi dent Mitterrand, sloot uit dat hij voor eind volgend jaar zijn functie van EC-voorzitter zal neerleggen. Mitterrand heeft in een televisie-interview gezegd dat Delors „van groot nut" zal zijn voor Frankrijk, in welke functie dan ook. MOSKOU HANS GttEIINSE BERUIN HANS HOOGENDUK De voormalige Oostduitse par tijleider Erich Honecker moet vanavond het grondgebied van de Russische federatie hebben verlaten. De regering van deze grootste Sovjet-republiek heeft hiertoe besloten. Volgens de Russische minister van justitie, Nikolai Fjodorov, zal Honeckers vertrek worden 'afgedwongen'. Het 79-jarige ex-staatshoofd vluchtte woensdag samen met echtgenote Margot de Chileen se ambassade binnen uit angst te worden uitgewezen naar Duitsland. Daar wacht hem een proces wegens zijn order vluch telingen van toen nog Oost- naar West-Duitsland neer te schieten. Noord-Korea heeft aangebo den hem om humanitaire rede nen op te nemen en zegt daar voor de toestemming van de Russische regering te hebben gekregen. De Russen op hun beurt hebben de Duitsers verze kerd dat daar geen sprake van is. Fjodorov verzekerde verder dat zijn land een vertrek van Honecker uit de ambassade naar een Moskous vliegveld zal verhinderen. De minister zei op de hoogte te zijn van het Noordkoreaanse aanbod, maar wilde daar niet op ingaan omdat het nog niet officieel zou zijn gedaan. Dat leidde tot een woedende Noordkoreaanse reactie. „Dit is een incorrecte weergave van de feiten. We hebben het Russi sche ministerie in de ochtend van 13 december officieel inge licht", aldus een via Tass ver spreide verklaring van de am- Honeckers vrouw Margot ver klaarde dat zij de Noordkorea- nen heeft gevraagd hen op te nemen. De Honeckers hebben echter ook de moed nog niet opgegeven onderdak te vinden in Chili, waar een van hun dochters woont. In Santiago is een sterke lobby aan de gang om de gevallen Oostduitse lei der tenminste te dulden. De Chileense minister Krause (bui tenlandse zaken) zei in een zon dagsblad dat Chili onderhandelt om Honecker naar een ander land dan Duitsland over te brengen. „Hij is op Chileens grondgebied, we zullen hem niet uitleveren", aldus Krause. De voorzitter van de Duitse parlementscommissie voor bui tenlandse zaken Stereken (CDU) heeft Chili en de Russi sche Federatie met consequen ties gedreigd voor het geval Honecker niet aan Duitsland wordt uitgeleverd. De Russen verwachten miljarden uit Duits land, de Chilenen krijgen jaar lijks honderden miljoenen aan ontwikkelingsgeld. terale vredesconferentie over het Midden-Oosten naar Lissa bon. De conferentie, op' minis tersniveau, zou op 28 en 29 ja nuari worden gehouden in Moskou. Premier Shamir zei gisteren dat tot verplaatsing is besloten in verband met de snel verslechterende situatie in de voormalige Sovjetunie. Volgens de Israëlische premier is eerst nog geprobeerd de conferentie in Brussel te houden, maar de Belgische regering voelde daar niets voor. Onder leiding van de Verenig de Staten en de Sovjetunie zal tijdens het multilaterale overleg worden gesproken over zaken als economische samenwer king, verdeling van water en wapenbeheersing, en buiten landse hulp aan het Midden- Oosten in een vredessituatie. Tot de deelnemers behoren naast de meeste landen in het Midden-Oosten en Nbord-Afri- ka, alle EG-staten, Canada en Japan. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De multilaterale ministerscon ferentie over het Midden-Oos ten zal niet worden gehouden in Moskou, maar in Lissabon. Dat is gisteravond meegedeeld in Moskou, na een gesprek tus sen de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) en diens Sovjet-collega Sjevard nadze. De Amerikanen hebben voor gesteld de bilaterale vredeson derhandelingen volgende maand voott te .zetten in Was hington, hoewel de Israëlische premier Shamir blijft volhouden dat hij alleen verder wil praten in het Midden-Oosten. Shamir zei gisteren dat de Israëlische delegatie in de loop van de week vanuit Washington naar huis zal terugkeren, ongeacht het resultaat van de besprekin gen. Israël is akkoord gegaan met het verplaatsen van de multila- Zondagmorgen in Moskou. In de ijzige vrieskou wacht deze jonge sinaasappelvefkoper op klanten. Door dis tributieproblemen zijn de voedselvoorraden in de winkels bijna zijn uitgeput daarom scharrelen de Mosko- jeruzalem ad bloemend aal vleten hun kostje nu op straat bij elkaar. roroepa.oawdbrauch stein. Die zullen zich dan aan sluiten bij de vrije markt die de EG dan wordt (Europa 1992). Tussen de negentien landen moet vanaf dan een volledig vrij verkeer van personen, goede ren, diensten en geld plaatsvin den. De kritiek van het Europees Hof van Justitie heeft vooral te maken met de eigen positie. In het EER-verdrag is voorzien in een speciale 'EER-kamer' bij het Hof, die geschillen tussen de deelnemende landen moet be slechten. De rechters van het Europees Hof vrezen nu dat hun onafhankelijkheid in ge vaar komt. CORRESPONDENT De sigarettenmerken Marlboro, Muratti en Merit, produkten van de Amerikaanse multinatio nal Philip Morris, zullen een maand lang van de Italiaanse markt worden geweerd. Import, distributie en verkoop zijn ver boden. Met deze opvallende maatregel wil de Italiaanse re gering Philip Morris dwingen tot betere controle op zijn pro dukten, die té vaak, en met ton nen tegelijk, in handen van gro te smokkelorganisaties belan den. De actie van de regering is ge baseerd op een onlangs aange nomen decreet om de sigaret tensmokkel aan te pakken. Wanneer een smokkelpartij van meer dan 5000 kilo van een be paald merk in beslag wordt ge nomen, zal dat merk automa tisch uit de handel worden ge nomen. Twee weken geleden werd in de buurt van Ravenna, aan de Adriatische kust, 8 ton van elk van de drie genoemde merken door de politie onder schept. De Italiaanse tabakverkopers hadden al geruime tijd aange drongen op een dergelijke maatregel. Een op de drie pak jes Marlboro die in Italië ver kocht worden, is afkomstig uit het illegale circuit. Het ministe rie van financiën schat dat de fiscus en detailhandel als gevolg van de smokkel jaarlijks meer dan 3 miljard gulden aan in komsten mislopen. Het gebrek aan brandstof in de voormalige Sovjetunie treft niet alleen de automobilisten, de voedselvoorziening en de lucht vaart. Ook de Amerikaanse am bassade lijdt onder de gevolgen van de oliecrisis in het land. net op het moment dat minister Baker (buitenlandse zaken) gis teren in Moskou is aangekomen voor een rondreis door diverse republieken. De ambassade heeft het ge bruik van auto's drastisch be perkt om te voorkomen dat de benzine opraakt tijdens het be zoek van Baker. Medewerkers moeten met het openbaar ver voer reizen of taxi s nemen, zo staat in een memo dat vorige week werd opgesteld. De Ame rikaanse regering heeft te ken nen gegeven naar andere bron nen te zoeken voor brandstof zodat de ambassade niet afhan kelijk is van de onbetrouwbare voorzieningen in de voormalige Sovjetunie. Auto's mogen nog wel wor den gebruikt voor het afhalen en wegbrengen van mensen naar het vliegveld - met het openbaar vervoer is het vlieg veld vrijwel onbereikbaar - en de schoolbus zal ook de kinde ren van het ambassadeperso neel naar de Amerikaanse school blijven brengen. Maar verder mag men alleen voor noodgevallen de auto nemen, aldus het memo. correspondent Agenten in Jeruzalems hoofd bureau van politie hebben zich de afgelopen jaren op grote schaal schuldig gemaakt aan wangedrag tegenover Arabische arrestanten. In verband daar mee zijn het afgelopen week einde tien politiemannen voor lopig op non-actief gesteld. Ze zouden onder meer arres tanten hebben gemarteld, vals bewijsmateriaal hebben ver strekt en verdachten hebben af geperst door te dreigen met maatregelen tegen familieleden. De zaak dreigt uit te groeien tot een groot schandaal, waarvan de details pas langzaam aan de oppervlakte komen. De tien geschorste agenten, tegen wie een onderzoek loopt, maken deel uit van het zoge noemde 'minderhedenteam' dat zich uitsluitend bezighoudt met zaken die Arabieren betref fen. Onder de tien is de voor malige detachementscomman dant. Volgens de aanklacht is het wangedrag twee jaar gele den begonnen, toen de Pales tijnse opstand veel tijd begon op te eisen van het politiekorps. Om het zich gemakkelijk te ma ken, dwongen de agenten Pa- lestijnen uit Oost-Jeruzalem misdrijven te bekennen die de ze niet hadden begaan. Daaron der waren moord en pogingen tot moord. De verdachten bekenden na martelingen in het onder de Arabische bevolking beruchte hoofdkwartier van de Jeroza- lemse politie in het 'Russisch Erf, een voormalig Russisch gasthuis voor pelgrims. Ze wer den langdurig geslagen met houten stokken en robber slan gen. waarna de agenten dreig den met vergaande maatregelen familieleden als ze geen De aanklacht vermeldt verder dat in een aantal gevallen de politie tijdens rechtszittingen zelf gefabriceerd bewijsmateri aal heeft getoond. De rechters werd verteld dat de verdachten uit vrije wil hadden bekend. De inspecteur-generaal van de Is raëlische politie zal de zaak ver der uitzoeken. NIEUWSLIJN Kernwapens ex-Sovjetunie moeten onder centraal gezag blijven Maandag 16 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chel) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA CUKES Vertalingen. MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER DE CHINESE PREMIER Li Peng heeft de Dalai Lama, de Tibetaanse leider in ballingschap, aangeboden een dia loog te beginnen over alle onderwer pen die hij wenst te bespreken, met als uitzondering de onafhankelijkheid van Tibet. IN TRANS-DNJESTRIE in het oosten van Moldava is het zaterdag opnieuw tot gewelddadige botsingen geko men tussen de politie en separatisten. Een politeagent zou daarbij zijn neer geschoten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4