Binnenland Justitie zwicht niet voor hongerstaking „Ik wil als student af en toe rood kunnen staan tegen een geringe rente." JUT 2 'Marokkanen staan open voor integratie' Kok: Rustige campagne Hotemetoten drinken gratis pikje op sociale vernieuwing Luitenant misbruikt cadetten Maandag 16 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZELDN 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter f NIEUWSLIJN Studenten Nijenrode stoppen bezetting Studenten van de universiteit voor bedrijfskunde Nijenrode in Breukelen hebben gisteravond de bezetting van het kasteel waarin de opleiding is gevestigd op te heffen. Zij hielden het kas teel sinds afgelopen week dinsdagnacht bezet uit onvrede met de ontmanteling van de universiteit tot post doctorale oplei ding. President Neelie Kroes van Nijenrode heeft de studenten toegezegd dat de leiding zal zorgen voor „het behoud van de kwaliteit van het studieprogramma, de campus-samenleving en het verenigingsleven gedurende de afbouw van het studiepro gramma". Kidnap secretaresse vergissing De ontvoering van een 29-jarige secretaresse van de Nederland se zakenman Leon Melchior in het Belgische Lanaken vrijdag avond is een vergissing geweest. Volgens de politie hadden de ontvoerders het gemunt op de dochter van de schatrijke Mel chior. Bij de politie kwam kort na de ontvoering een brief bin nen waarin losgeld voor de dochter werd geëist. Toen de ont voerders hun vergissing bemerkten, lieten ze de secretaresse, die overigens veel lijkt op Melchiors dochter, vrij. De secretaresse zegt niet te zijn mishandeld, maar heeft van de politie opdracht gekregen verder niets te zeggen in het belang van het onderzoek. De politie werkt momenteel met dertig man aan de zaak. Actie tegen vreemdelingenhaat Ongeveer 500 mensen hebben zaterdagmiddag in de Amsterdamse binnenstad gedemonstreerd tegen de toenemende vreemdelingen haat. De demonstratie verliep rustig. De mars was georganiseerd door het landelijk Anti-fascisten Overleg. Volgens de organisatoren richtte het protest zich vooral tegen het groeiend geweld tegen vreemdelingen in Duitsland. De vreemdelingenhaat in Duitsland zou worden aangemoedigd door de overheid. FOTO ANP FRANS VAN DER LINDE AMSTERDAM ANP Marokkaanse migranten zijn meer dan ooit bereid open te discussiëren over hun positie en verantwoordelijkheden in de sa menleving. De oude, onderlinge verdeeldheid onder Marokka nen is sterk verminderd. Boven dien hebben ze hun belangen „duidelijk aan deze kant van de zee gelegd". Dat blijkt uit een eerste, ver kennend onderzoek naar Marokkaanse opvattingen over integratie, dat op initiatief van de Marokkaanse gemeenschap in Amsterdam is uitgevoerd door het bureau DelphiconsulL De resultaten zijn vandaag ge presenteerd. De bereidheid tot brede parti cipatie in de Nederlandse sa menleving is aanwezig, hoewel men nog niet altijd de juiste weg weet te bewandelen, zo concluderen de onderzoekers. Desondanks is het voor een rechtstreekse en volledige inte gratie op dit moment nog te vroeg. „Eerst is verdere emancipatie in eigen kring nodig. Behoud van eigenheid is een essentiële tussenstap, zolang de Marok kaanse gemeenschap nog niet dezelfde gelaagdheid heeft als de Nederlandse", aldus Delphi- consult. De Marokkanen moe ten zelf het tempo kunnen be palen. „De belangrijkste rem mende kracht is de angst voor verlies van de culturele eigen heid, die kan leiden tot een zelf verkozen isolement." Wat betreft de aanpak van de problemen die Marokkaanse jongeren veroorzaken, moet de overheid zich beperken tot aan vulling en ondersteuning. De Marokkaanse gemeenschap moet zelf de ruimte krijgen om de jeugd normen en waarden bij te brengen, want men beseft de ernst van de problematiek terdege, zo blijkt uit het rapport. Integratie heeft een betere kans op slagen als Marokkanen worden benaderd als volwaardi ge gesprekspartner. Bovendien moet niet alleen sprake zijn van gelijke plichten, maar ook van rechten. Het rapport besluit mei zeven aanbevelingen, waaron der die voor een toereikend on derwijsaanbod dat in de huidige vorm als onvoldoende wordt beschouwd. „Het getuigt van oppervlak kigheid en is bovendien maat schappelijk gevaarlijk om de verantwoordelijkheid voor taal problemen volledig af te schui ven op allochtonen, zolang genoeg mogelijkheden bestaan om taalonderwijs te volgen. De oorzaken liggen eerder bij het onderwijsaanbod." ARNHEM ANP PvdA-leider Kok wil dat de kan didaten voor het voorzitter schap de komende maanden geen felle, polariserende cam pagne tegen elkaar gaan voeren. „De kandidaten zullen vooral aandacht moeten vragen voor hun eigen kwaliteiten", zei hij zaterdag in Arnhem tijdens een en betaalautomaten te recht. Ook krijg je nieuwe girobetaalkaar ten toegestuurd als je oude op zijn. En het ren tepercentage is 4% lager dan bij normaal rood- PosravYjc^, Een thuisbankier regelt dat dan gewoon even met de Postbank. Als je studeert, is 't niet altijd makkelijk om de eindjes aan elkaar te knopen. En rood-staan op je giro rekening is soms niet te vermijden. Dat heeft tot gevolg datje dan bijvoorbeeld geen geld meer kunt opnemen met je giromaatpas en ook nog eens rente moet betalen. Wie als student bij de Postbank een Girokwartaalkrediet afsluit, heeft van die ongemakken wat min der last. Omdat je dan rood magstaan tot een maximum van f1.000,— Tot die limiet worden je over boekingen normaal uitgevoerd en kun je gewoon bij de giromaten De enige voor waarde om voor deze handige regeling in aan- merking te komen, is dat je studiefinanciering maandelijks op je giro rekening wordt overge- 'S maakt. Zo makkelijk en zo WsSgL voordelig gaat dat bij de HHIH Postbank. Ga dus snel naar het postkan toor en haal de folder 'De Postbank voor wie studeert'. Of bel 06-0400, en je krijgt de folder gratis toegestuurd. Achterin vind je een formulier waarmee je het Girokwartaalkrediet voor studenten kunt aanvragen. postbankAl Achtergebleven Vietnamese hongerstakers lopen aangeslagen en ondersteund door lotgenoten over de binnenplaats van het asielzoekerscentrum in Leusden. Ze hebben juist gehoord dat een mede-hongerstakers is uitgezet •foto anp PvdA-bijeenkomst. Hij verwacht dat overigens ook: „De kandida ten die we nu hebben zeggen ook: ik ken mijn plaats. De koers wordt bepaald door de partij." Kok zei er volstrekt niet onder gebukt te gaan dat zich meerdere personen, onder wie de tegenpolen Rottenberg en Vreeman, hebben aangemeld voor het voorzitterschap. DEN HAAG GPD-ANP Justitie gaat door met de uitzetting van Vietnamese asiel zoekers, die het kort geding om een verblijfsvergunning hebben verloren. Zij kunnen verblijf in ons land niet met een hongerstaking afdwingen. Dat standpunt neemt het ministerie van justitie in ten opzichte van de 185 honger stakende Vietnamezen in de Nederlandse opvangcentra. PvdA en CDA steunen de bewindsman. Zijn CDA-collega Krajenbrink stelt dat „een hongerstaking geen normale mogelijkheid kan worden om een verblijfsvergun ning af te dwingen". De vertrouwensarts van de asielzoekers in Leusden, A van Es, noemt de uitzetting „een in breuk op de medische integri teit". Hij heeft gisteren staatsse cretaris Kosto van justitie een brief gestuurd, waarin hij tegen de gang yan zaken protesteert en om opheldering vraagt. „Eén van de drie had proble men met een onregelmatige hartslag en een lage bloeddruk. Reizen is in deze toestand niet Justitie heeft zaterdag al vier hongerstakers uitgewezen. Ze zijn op het vliegtuig naar Tsjecho-Slowakije gezet. Ze wa ren uit dat land naar Nederland gekomen. Drie van de vier ver bleven in het asielzoekerscen trum in Leusden, de vierde in Rijsbergen. PvdA-kamerlid Middel zei in een reactie dat „een hongersta king nooit als breekijzer kan fungeren voor het verkrijgen van politiek asiel. Je schept dan een gigantisch precedent voor anderen om hetzelfde te doen." zonder risico", aldus Van Es. Er is met hem niet overlegd over de uitzetting. Volgens een woordvoerder van justitie zijn de uitgezette Vietnamezen on derzocht alvorens ze op het vliegtuig werden gezet Het actiecomité Vietnamese Vluchtelingen heeft verontwaar digd gereageerd op de uitzet ting. Volgens een woordvoerster is niets bekend over een verlo ren kort geding. Bovendien zou den de vier door hun honger staking te zwak zijn om te rei zen. Een groep hongerstakende Vietnamezen in Leer sum heeft aangekondigd vanaf vandaag ook niet meer te zullen drinken uit protest tegen de uitzetting van de vier op zaterdag. Ruim dertig anderen, vooral zwangere vrouwen, hebben hun honger staking beëindigd. De toestand van de resterende 152 honger stakers is volgens WVC-rappor- teur Van Haren 'zorgwekkend'. De meeste Vietnamezen zijn nog in een procedure gewikkeld om toch als vluchteling te wor den erkend. Hun kansen daarop zijn echter zeer klein. De Viet namezen zeggen in Tsjecho- Slowakije sinds de ineenstorting van het communisme in toene mende mate te worden gedis crimineerd. Ze vrezen boven dien dat ze door de Tsjechoslo- waakse autoriteiten worden te ruggestuurd naar Vietnam. Daar zou hen arrestatie wach ten. Bisschop Bomers van Haar lem heeft staatssecretaris Kosto een brief gestuurd waarin hij hem vraagt zijn asielbeleid te heroverwegen. Volgens Bomers moet hij onderzoeken hoe de leefomstandigheden van Viet namezen in Tsjecho-Slowakije zijn en of hen bij terugkeer in Vietnam strafmaatregelen wachten. Thuisbankieren doe je met de Postbank. AMSTERDAM WILFRED SCHOLTEN „We hebben leven in de brou werij gebracht", zegt Jan Schae- fer, scheidend voorzitter van de projectgroep Sociale Vernieu wing, „en daarom zitten we vandaag hier". De hotemetoten in de oude Heineken Brouwerij, onder wie vice-premier Kok, grinniken om het woordgrapje. Maar onder het genot van een pilsje vertelt een medewerker van Schaefer dat er een plat vloersere reden voor is. De rijke bierbrouwer bood als enige aan het feestje ter ere van de sociale vernieuwing geheel te bekosti gen. En daarom staat minister Da- les later die zaterdagmiddag haar speech wat onwennig te houden in een levensgrote bier ton, die als katheder dienst doet „Als Jan Schaefer hier straks staat, klinkt waarschijn lijk het 'Jan Huigen in de ton", grapt de minister. Er wordt die middag opval lend veel gelachen. Terwijl de aanleiding van de party zo droevig is: de 'bende van Schae fer', de onorthodoxe aanjager van de sociale vernieuwing, houdt er immers mee op. Anderhalf jaar geleden werd de groep ingesteld om dat moeilijke en abstracte begrip handen en voeten te geven. Want de Haagse politici kwa men er niet uit. Door de veel heid aan onsamenhangende definities dreigde sociale ver nieuwing ronduit lachwekkend te worden. En ja, het boegbeeld van het kabinetbeleid, zoals premier Lubbers het (toen nog) fier noemde, moest toch op een of andere manier van de grond komen. Nadat Schaefer en de zijnen anderhalf jaar als zendelingen stad en land afreisden en Den Haag soms verbijsterden met verfrissende ideeën, verscheen onlangs hun 'testament'. Zoals wel vaker waren de 'nabestaan den' onaangenaam verrast. Ze kregen allemaal een veeg uit de pan. Het kabinet, omdat het te laks is en het paradepaardje to- Jan Schaefer „Leven in de brouwerij". foto gpd roland de bruin AMSTERDAM GPD Een driemanschap van (ex-)bestuurders gaat het contact tussen rijk en gemeenten onderhouden over de voortgang van de sociale ver nieuwing. Minister Dales van binnenlandse zaken wil dat het trio de fakkel van de scheidende projectgroep-Schaefer overneemt en samen met anderen het kabinet kritisch op sociaal-vemieuwings- gebied blijft volgen. Namen noemde zij nog niet. Het is de bedoeling dat het trio ondersteund wordt door een 'platform' van wisselende samenstelling. Zij zullen met ideeën en voorstellen moeten komen om de sociale vernieuwing in het land nieuwe impulsen te geven. Ook dienen zij oplossingen te zoeken voor belemmeringen van rijkswege. Aan de minister moeten zij rechtstreeks adviezen geven. De projectgroep onder leiding van Schaefer had om zo'n driemanschap gevraagd. taal laat verslonzen. En de Tweede Kamer, omdat geen en kele interesse wordt getoond en alleen maar over details wordt doorgezeurd. Het is, zo beweer de Schaefer, louter aan de inzet van de gemeenten te danken dat na twee jaar nog iets van so ciale vernieuwing terecht is ge komen. Het geplande feestje bij de Amsterdamse brouwer mocht blijkbaar niet verstoord worden door deze kritische noten. Teke nend was dan ook dat bij het motto van de bijeenkomst - in tegenstelling tot het furieuze rapport van Schaefer c.s. - het vraagteken was vervangen door het uitroepteken: 'Sociale ver nieuwing: geen nachtkaars, maar fakkel!' Het werd dus heel gezellig. Bij een feest past alleen lof. En die was er dan ook voor de „meest inspirerende en aan dachttrekkende adviescommis sie sinds tijden", zoals hoogle raar Idenburg (geestelijk vader van de sociale vernieuwing) de club van Schaefer noemde. „Schaefer en Dales, een paar apart. Zij leven nog lang en ge lukkig!", riep burgemeester Pe per van Rotterdam ten slotte de aanwezigen maar toe. Om de feestvreugde helemaal compleet te maken, schonk Da- les de leden van de projectgroep een champagne-glas op een staaf. „Het zwaard van de socia le vernieuwing is scherp, maar groen - toch een gematigde kleur", aldus de minister. Enkele cadetten van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda zijn langere tijd seksueel misbruilrt door een luitenant van de luchtmacht. De officier bedwelmde zijn slachtoffers, voordat hij ze aanrandde. De man werd al in maart van dit jaar op de Academie aange houden en overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Hij moet 10 januari voor de militaire kamer van de recht bank in Arnhem verschijnen. Volgens de plaatsvervan gend bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal- majoor Couzy, is hier sprake van een ernstig geweldsmis drijf. De generaal was sinds maart op de hoogte van het gebeuren. „Het is echter ge bruik bij de landmacht dat daarover nooit mededelingen worden gedaan", aldus Couzy. Volgens de stichting Homo seksualiteit en Krijgsmacht waren de delicten te voorko men geweest als de krijgs macht beter had gereageerd op signalen van de luitenant. „De man heeft twee jaar gele den, toen hij nog cadet was, al contact opgenomen met zijn commandanten, de aalmoeze nier en de dokter. Hij had be paalde problemen en wilde die met hen bespreken. Dat is toen niet gebeurd", zegt luite nant-kolonel Holtel, voorzitter van de stichting. Holtel vraagt zich af of de cadetten echt waren be dwelmd. „Ik heb begrepen dat de luitenant van zijn arts tran quillizers voorgeschreven had gekregen om uit de identiteits crisis te komen. Die zou hij ook anderen hebben toege diend. Voor zover ik weet, gaat het hier om een licht middel dat hij in kleine hoveelheden kreeg voorgeschreven. Wat ik mij dan bij bedwelming moet voorstellen, weet ik eerlijk ge zegd niet".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3