Feiten Veiligheid moet 'hot issue' worden Jan Olszewski doet zelf zijn boodschappen Vliegen met Aeroflot een soort Russische roulette Formatie nieuwe regering Polen dreigt helemaal te mislukken Maandag 16 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER DE LAATSTE CIJFERS over de schade (links) en de kosten voor beheer sing van de onveiligheid, komen uit 1989 DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN P EN MENINGEN SJAAK SMAKMAN TOM JANSSEN DEN HAAG «ALTAN ERDOGAN VERVOLG VAN VOORPAGINA Het huidige overheidsbeleid is versnipperd en onduidelijk. De maatregelen die worden geno men om onder meer de crimi naliteit te beteugelen, zijn on voldoende op elkaar afgestemd. Veiligheid is geen centraal be leidspunt, maar slechts een 'bij- produkt'. De landelijke, regio nale en lokale overheden moe ten ervoor zorgen dat veiligheid een issue wordt, zoals het milieu. De Stuurgroep 'Politie 2000', die op grond van McKinsey-onder- zoek aanbevelingen doet over het veiligheidsbeleid, is duide lijk: met de huidige maatregelen zal de overheid een toename van de criminaliteit en de alge mene onveiligheid niet kunnen tegenhouden. De schade door onveiligheid in Nederland wordt door McKin- sey geschat op veertig miljard gulden per jaar. Bestrijding kost ongeveer negen miljard gulden per jaar. Daarmee vertegen woordigen de kosten van onvei ligheid ongeveer 10 procent van het bruto nationaal produkt. De vermogens- en geweldscrimina liteit is de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Hierdoor is het niveau van de criminaliteit in Nederland nu vergelijkbaar met andere Europese landen. Vroe ger was dat beduidend lager. Om verdere stijging tegen te gaan, adviseert de Stuurgroep in het vandaag verschenen rap port net als de onderzoekers van McKinsey dat regels en wetten beter op elkaar moeten worden afgestemd. Ook moeten politie, justitie en de overheid beter met elkaar samenwerken. De Stuurgroep gaat nog iets ver der met haar aanbevelingen. Ze vindt dat het huidige zogeheten driehoeksoverleg tussen de offi cieren van justitie, de burge meesters (is hoofden van poli tie) en de korpschefs van politie Stijging criminaliteit in Nederland De laatste tien jaar kende Nederland een forse stijging in de vermo gens- en geweldscriminaliteit uit. sec, kwartaalblad over samenleving EN CRIMINAUTEri JANUARI 1991 een veel grotere rol moet krij gen. De uitkomsten van dit overleg en de aanbevelingen daaruit moeten zelfs het politie ke beleid op dit gebied gaan be palen. Op lokaal niveau worden daar de belangrijkste beslissingen ge nomen op het gebied van veilig heid. Het driehoeksoverleg zou daarom volgens de stuurgroep veel meer moeten worden be trokken bij de besluiten in de gemeenteraden over orde en veiligheid. Ook zouden alle ge meenten jaarlijks verslag moe ten uitbrengen van hun orde- en veiligheidsbeleid. De overheid heeft de aanpak van onder meer de criminaliteit de laatste jaren te veel zelf wil len doen. Volgens de stuurgroep moeten individuele burgers en maatschappelijke organisaties een grotere rol spelen. Dat kan op vier manieren: Het aanmoedigen van preven tieve maatregelen, bijvoorbeeld via verzekeringspremies. Met andere woorden: wie goede vei ligheidsmaatregelen neemt aanbrengen van betere sloten, maar ook het gezamenlijk aan stellen van huismeesters moet in aanmerking kunnen komen voor lagere verzeke ringspremies. Het beveiligen van onder meer winkelcentra en industrie terreinen moet meer door sa menwerking van burgers, poli tie en beveiligingsbedrijven ter hand worden genomen. Burgers moeten zichzelf beter kunnen redden. Door individu ele initiatieven, kan de leefom geving worden verbeterd. Het rapport gaat nog niet in op de vraag hoe de overheid dit kan bewerkstelligen. De overheid moet duidelijke beveiligingseisen stellen, verge lijkbaar met eisen voor bijvoor beeld brandpreventie. Geen van deze aanbevelingen is echt volledig nieuw, aldus de stuurgroep in het rapport. „In de praktijk blijkt echter dat er op deze punten veel valt te ver beteren." Er moet in ieder geval nader onderzoek komen. Dat zal om de twee of drie jaar plaatsvinden. Het liefst ziet de stuurgroep een maatschappelij ke discussie over de veiligheid van Nederland ontstaan. Het moet een belangrijk onderwerp worden, dat hoger op de ge- spreksagenda prijkt van burgers en de politiek. :'.:S---j-J.' De schade door onveiligheid in Nederiand wordt door het onderzoeksbureau McKinsey geschat op veertig miljard gulden per jaar. Poolse premier en Walesa mijlenver uit elkaar gegroeid AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Twee keer per week doet Jan Olszewski zelf boodschappen in een winkelcen trum in Warschau. De nieuwe premier van Polen zal dat blijven doen, zo zei hij tegen de krant Zycie Warszawy, „omdat een politicus behoort te weten wat alles kost en hoe de stemming is onder het publiek". De 61-jarige advocaat geniet in kleine kring bekendheid als briljant verdediger van dissidenten in het communistische Polen. Hij slaagde erin vele 'kleine vis sen' uit de gevangenis te houden. Zo ver dedigde hij Polen die op straat waren ge pakt met een tas vol heimelijk gekopi eerde verboden literatuur en arbeiders die waren ontslagen na te hebben deel genomen aan demonstraties. In 1980 was hij een van de opstellers van de statuten van Solidariteit, de eerste on afhankelijke vakbond in de communisti sche wereld. Daarna bestonden zijn cliënten vooral uit vooraanstaande acti visten van de bond, onder wie een kleine electriciën uit Gdansk. Bij het Poolse publiek verwierf hij echter pas bekendheid door het proces tegen vier veiligheidsagenten die werden be schuldigd van de moord in 1984 op de priester Jerzy Popieluszko, waarin hij de familie Popieluszko vertegenwoordigde. Na de omwenteling in Polen verdween Olszewski vrij anoniem in de bankjes van de Sejm, de Poolse Tweede Kamer. Maar begin dit jaar had hij al premier kunnen zijn. De net beëdigde president Walesa vroeg hem de afgetreden Tadeuz Mazowiecki op te volgen. Olszewski be dankte voor de eer, omdat hij vond dat Walesa rich te veel bemoeide met de ka binetsformatie. Hij voelde er vooral weinig voor de meester-hervormer Leszek Balcerowicz in zijn regering op te nemen. Vorige week werd Olszewski alsnog door de Se jm tot premier benoemd. Balcerowicz, vice-premier onder Mazowiecki en diens opvolger Krzystof Bielecki, zal in de nieuwe rechts-liberale regering niet te rugkeren. De ontwerper en voornaamste uitvoer der van de Poolse shock-therapie is vol gens Olszewski veel te radicaal. Niet dat hij wil afzien van de marktecnomie waaraan Balcerowicz werkte. Maar het tempo van de drastische hervormingen, naar het schema van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), ligt hem veel te hoog. Olszewski, die niet bepaald bekend staat om zijn diepgaande economische idee- en, meent dat de shocktherapie Polen al leen maar naar de afgrond brengt. Hij wil de Polen wat meer tijd geven om af stand te doen van de communistische planeconomie. De vraag is echter waar hij de broodnodige kredieten vandaan haalt om de staatsindustrie te saneren en het privé-initiatief te stimuleren, als het IMF afhaakt. Het ziet er trouwens ook niet naar uit dat de vijf partijen die Olszewski naar voren hebben geschoven, het onderling eens zullen worden over een nieuw econo misch programma. Daarvoor verschillen de deelnemende partijen, die elk over nauwelijks meer dan een handvol zetels in het verbrokkelde parlement beschik ken, onderling te veel. De christen-democratische Centrum Al liantie van Olszewski vaart een midden koers. De partij onstond nadat Solidari teit vorig jaar door interne twisten uit el kaar spatte. Terwijl de intellectuele ideo logen van het vakverbond Jacek Kur- on en Bronislav Geremek kozen voor een sociaal-democratische koers, sloot Olszewski zich aan, bij de groep rond Lech Walesa. Het was ook de Centrum Alliantie die Walesa steunde bij ziin ge slaagde gooi naar het presidentschap. Inmiddels is de relatie echter flink be koeld. In de strijd om de macht binnen Solidariteit heeft Walesa eerst de intel lectuelen van zich vervreemd. Daarna joeg hij ook zijn laatste vrienden tegen zich in het harnas. Twee weken lang weigerde Walesa de kandidatuur van Olszewski te accepte ren. Aanvankelijk schoof hij, met een knipoog naar Boris Jeltsin in Rusland, zichzelf als potentiële premier naar vo ren. Dat leek verder niemand een goed idee. Daarop deed Walesa een vergeefs beroep op Bielecki aan te blijven. Vorige week gaf de president tandenknarsend toe. i Walesa en Olszewski zijn in minder dan een jaar mijlenver uit elkaar gegroeid. Voor zijn beëdiging als president riep ook Walesa dat de shocktherapie van Balcerowicz, met rijn lage lonen en steeds stijgeden prijzen, Polen meer kwaad dan goed deed. Hij beloofde zijn kiezers hoogstpersoonlijk te zorgen voor een verbetering van de belabberde le vensomstandigheden. Eenmaal in het Belvedere, het presiden tiële kasteel, is de voormalige electriciën een stuk realistischer geworden. Polen kan niet zonder het IMF en zit dus vast aan het strikte hervormingsprogramma. Het is de enige uitweg uit het moeras dat de communistische bewindvoerders hebben achtergelaten. Of hij wil of niet: ook Olszewski zal daaraan moeten gelo- MOSKOU PETER PRINGLE CORRESPONDENT Tekorten aan vliegtuigbrandstof en reserve-onderdelen gekop peld aan een sterk verouderde luchtvloot verlammen de lucht havens en de burgerluchtvaart van de voormalige Sovjetunie. Gisteren strandden 3.000 passa giers door brandstoftekort in de Russische stad Sochi en functio narissen van het vliegveld kon den niet zeggen wanneer nieu we brandstof zou worden aan geleverd. Ongeveer zeventig procent van de straalvliegtuigen van de staatsluchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft de veilige leeftijd overschreden en op één van Moskou's binnenlandse vlieg velden staat twee derde van de luchtvloot aan de grond wegens technische mankementen. Sommige schattingen voorspel len dat op 1 februari volgend jaar nog maar 25 procent van Aeroflots luchtvloot operatio neel zal rijn. „Vliegen met Aeroflot is zo lang zamerhand even riskant als een spelletje Russisch roulette", merkte de krant Komsomolskaja Pravda op. „Bij het opstijgen weet je nooit zeker of het toestel weer in één stuk zal landen." Gefrustreerde passagiers heb ben zit-blokkades gehouden op de landingsbanen. Vorige week werden passagiers het eindelo ze wachten zonder enige infor matie beu: ze bestormden een vliegtuig en eisten dat de be manning een vlucht uitvoerde die al 24 uur was vertraagd. De ineenstorting van de centra le economie en het doorsnijden van economische banden tus sen de republieken heeft geleid tot stagnaties in de aanvoer van brandstof. De brandstofproduk- tie is teruggelopen, maar voor alsnog is onduidelijk of de hui dige tekorten hiervan een recht streeks gevolg zijn of dat de oor zaak moet worden gezocht in het op grote schaal hamsteren van brandstof vooruitlopend op de vrijlating van de brandstof prijs volgende maand. De prijs van olie zal naar verwachting dan vijf keer zo hoog worden. De rampzalige toestand van Aeroflots financiën heeft ook gevolgen voor de luchtbrug van voedselhulp uit het Westen. Mi litaire transportvliegtuigen moeten het merendeel van de hulp vervoeren, maar de vlieg tuigen zullen onder de vlag van Aeroflot vliegen. Die zal moeten betalen voor het onderhoud van de toestellen. Eén enkel trans port per vrachtvliegtuig van honderd ton voedsel kost onge veer 122.000 dollar - een aan slag op de snel slinkende bui tenlandse reserves van de voor malige Sovjetunie. Ook wanneer de voedselhulp over land wordt aangevoerd, is de situatie al niet veel beter. Bij na vijftig landen hebben ver klaard voedselhulp te willen ge ven. Maar de voormalige Oost- europese landen heffen tol in de vorm van buitenlandse valuta op Sovjettrucks die over hun grondgebied rijden. VERTALING MARGREET HESUNGA BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT De formatie van een nieuwe re gering in Polen dreigt op een complete mislukking uit te lo pen. Onder grote druk van pre sident Lech Walesa moest de nieuwe premier Jan Olszewski dit weekeinde een van zijn coa litiepartners min of meer de wacht aanzeggen. De voorman van de extreem rechtse Confederatie voor een Onafhankelijk Polen (KPN), Les zek Moczulski, kreeg te horen dat er voor hem geen plek is als minister van defensie. Daarmee heeft Olszewski de positie van een mogelijk nieuw kabinet in het parlement heel erg ver zwakt. Weliswaar heeft de premier Moczulski een functie toege zegd in 'een lichaam dat vorm geeft aan de politieke koers van de regering'. Maar aangezien niemand weet wat voor orgaan dat zou moeten zijn en zo'n functie bovendien niet verge lijkbaar is met een ministers post, heeft de rechts-radikaal zich helemaal teruggetrokken. Olszewski's nieuw te vormen regering stond al niet meer erg sterk, nadat vorige week het Li beraal-Democratisch Congres van oud-premier Jan Bielecki uit de coalitie van vijf centrum rechtse partijen was weggelo pen. De liberalen, overtuigde aan hangers van het economische hervormingsprogramma van oud-minister van financiën Les zek Balcerowicz, konden zich niet vinden in het veel gematig dere programma van de nieuwe regering. Olszewski ging door met de vorming van een kabi net, hoewel Bielecki's nee bete kende dat de nieuwe regering slechts een minderheid in het parlement had. De problemen met de regering vorming komen voor een groot deel voort uit de versplintering van de Poolse politiek. Bij de verkiezingen wist geen enkele partij meer dan ruim twaalf procent van de stemmen te ha len, zodat er geen duidelijke machtsfaktor in het parlement is. Bovendien komen de twee grootste partijen, de Democrati- Jan Olszewski. sche Unie van oud-premier Tadeusz Mazowiecki en de oud- commiinisten, voor de meer derheid van de overige partijen niet als coalitiepartners in aan merking. Dit overigens tot ongenoegen van president Walesa, die de eerste anderhalve maand na de verkiezingen krampachtig heeft geprobeerd een oplossing te zoeken waarin de Unie een po sitie zou krijgen of in ieder geval het hervormingsbeleid van Bal cerowicz zou worden doorge zet. Pas toen duidelijk werd dat een kabinetsformateur van de Unie niet zou slagen en ook de liberaal Bielecki geen kans FOTO EP A JANEK SKARZYNSKI maakte, heeft de president zeer tegen zijn zin de christendemo craat Olszewski benoemd. De president steekt niet onder stoelen of banken dat hij nog steeds niet gelukkig is met de keuze van zijn nieuwe premier. Tijdens een bezoek aan zijn vroegere collega's op de voor malige Leninwerf in Gdansk af gelopen zaterdag klaagde hij: „Ik krijg van het parlement on voldoende macht om mijn ver kiezingsbelofte waar te maken." Die belofte was versnelling en niet vertraging van het hervor mingsproces, zoals Olszewski wil.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2