Sport Alberto Tomba niet te stuiten Regio-atleten in Baarn op dreef Van Kempen ontvangt bloemen en fluitconcert Squasher Robertson pakt zijn kans Voorsprong Dan Jansen in tweestrijd Maandag *16 december 1991 Redactie: 071-161400 martin hoekstra herman joustra ad van kaam (chef) tim brouwer de koning rob onderwater wim van wanrooy rob van der zanden Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 21 NIEUWSLIJN AZC'er Van Beek reserve OS DEN HAAG Kunstzwemster Frouke van Beek mag naar de Olympische Spelen, maar zal in Barcelona alleen deelnemen als een van de twee duet-zwemsters (Marjolijn Both of Tamara Zwart) zich blesseert. Van Beek werd afgelopen weekeinde aan gewezen als reserve voor Barcelona. De kunstzwemster van AZC moest met Mirjam Veerman van De Dolfijn strijden voor de nog beschikbare plaats. Straathof maakt weer indruk SKIËN Jeroen Staathof blijft indruk maken. Ook tijdens de jeugdinterland in het Noorweegse Skiën liet de A-junior zien een schaatser met toekomst te zijn. De Zoeterwoudenaar legde tij dens de internationale wedstrijd tussen de jeugdteams van Ne derland, Noorwegen, Zweden en Duitsland de 3000 meter win nend af in 4.16,7. Op de 1500 realiseerde Straathof met een tijd van 2.00,6 een baanrecord, dat even later echter in handen kwam van Dennis Duba (2.00,4). Op de sprint werd Straathof tweede in 39,5. Martin Hersman uit Sassenheim, die ook deel uitmaakt van Jong-Oranje, belandde op alle afstanden op de 3e plaats. Hersman kwam tot een serie van 39,8,2.03,4 en 4.23,4. Ontslag voor De Bie en De Brauwer BRUSSEL Danny de Bie en Paul de Brauwer zijn door hun sponsor SEFB met onmiddellijke ingang ontslagen. De geld schieter gaf als reden, dat beide veldrijders niet op het materiaal van co-sponsor Look reden. Op de achtergrond speelt mee dat SEFB met ingang van 1 januari stopt met wielersponsoring. Voor De Bie is het ontslag geen probleem. Hij heeft al een nieuwe geldschieter gevonden. De Brauwer moet op zoek naar een an dere werkgever. Leidse Go-club succesvol LEIDEN Het jaarlijkse toernooi van de Rotterdamse Go-ver eniging is gewonnen door de vijfde dan Robert Rehm uit Alk maar, die ongeslagen bleef. Tweede werd de vierde dan Geert Groenen van de Leidse Go-club, die alleen zijn partij in de derde ronde tegen Rehm verloor. De derde plaats werd gedeeld door ook al twee Leidenaars: Remko Popma, tweede dan, en Dave de Vos, eerste dan. De Vos startte op grond van zijn officiële klasse ring een groep lager dan de top, maar compenseerde dit door een partij meer te winnen. Hij verloor alleen van zijn clubgenoot Groenen. Van de overige deelnemende leden van de Leidse Go- club sloten verder nog Wim Hofman en Ton Sloof het toernooi positief af met een score van drie uit vijf. Klein succesje IHCL LEIDEN De Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) heeft tijdens de derde competitiewedstrijd zonder de in Italië verblijvende kopstukken - nauwelijks succes geboekt. Rob Onderwater het af gelopen weekeinde in Groningen de beste Leidenaar. Hij eindig de op de zesde plaats. Bij de vrouwen waren ook veel IHCL-ve- detten afwezig. Anja van der Poel (IHCL) uit Roelofarendsveen zegevierde hier. Alberto Tomba lijkt deze winter niet te stuiten. In Al- ta Badia won de Italiaanse playboy gisteren op impo sante wijze de derde reuze- slalom, meetellend voor de strijd om de wereldbeker. Voor 20.000 uitzinnige tifo- si liet Tomba, die dit skisei zoen al vier overwinningen behaalde, in beide man ches op de moeilijke Gran- Risapiste de beste tijd no teren. ALTA BADIA SIP Ook de toekijkende autocoureur Ricardo Patrese mag Tomba in middels tot zijn uitgebreide supportersschare rekenen. Na zijn twee gouden medailles in 1988 in Calgary, is Tomba in fe bruari ook in Albertville de grote favoriet. Vier dagen voor zijn 25ste verjaardag verwees Tomba met een totaaltijd van 2.22,73 de Zwitsers Steve Locher (2.23,10) en Paul Accola (2.23,74) naar de plaatsen twee en drie. Het bete kende zijn 23ste overwinning in een wereldbekerrace. De mega ster uit Bologna heroverde bo vendien de leiding in het totaal klassement om de wereldbeker. Tomba bezit nu 560 punten, Accola volgt met 530. Bij de vrouwen, die in Santa Caterina een super G-wedstrijd afwerkten, gaf Carole Merle het tot nu toe zieltogende Franse skiën nieuwe hoop op succes sen tijdens de Spelen. Merle was met een tijd van 1.26,96 ruim een seconde sneller dan de Oostenrijkse Petra Kronber- ger (128,11) en de Zwitserse Heidi Zurbriggen (1.28,29). Perfect Merle gaf op de kunstmatig aangebrachte sneeuw een per fecte race ten beste. Zonder het geringste foutje suisde ze rich ting finish en deklasseerde de totale concurrentie. Merle, in het circuit getooid met de fraaie bijnaam Madame Super-G', boekte haar negende wereldbe kerzege. De laatste drie winters was ook het eindklassement haar prooi. De eigenzinnige Francaise, die afgelopen zomer trouwde met haar fysiothera peut, behaalde vorig seizoen bij het wereldkampioenschap een tweede plaats op haar favoriete discipline. De eerste seizoen-afdaling voor vrouwen, zaterdag in het zelfde Santa Caterina, werd ge wonnen door 'Charming Chan- tal' Boumissen. De 25-jarige Zwitserse, houdster van de we reldbeker op het spectaculairste alpine-nummer, voorkwam een tweede succes voor Katja Seit- zinger. De talentvolle Duitse 19) won vorige week een super G-wedstrijd en hoefde Boumis sen nu slechts 47-honderdste seconde toe te geven. De derde plaats op het erepodium was gereserveerd voor de Zwitserse Heidi Zurbriggen: 1.29,73. Kronberger De Oostenrijkse ploeg valt van de ene deceptie in de andere. Superstar Petra Kronberger werd slechts elfde, waarschijn lijk nog onder de indruk van on geluk waarin trainer Alois Kahr de dood vond. Sabine Ginther (achtste) was de hoogst eindi gende sldster uit het Oostenrijk se team dat nog steeds op de eerste seizoenzege wacht. Een Zwitserse overwinning le verde ook de mannen-afdaling van zaterdag in Val Gardena op. Franz Heinzer was er, uitgere kend in zijn honderdste wereld bekerwedstrijd, hoogstpersoon lijk verantwoordelijk voor. Met 2.00,17 liet hij de Oostenrijkse veteraan Leonhard Stock (2.00,44) en de Noor Atle Skaar- dal (2.00,78) fracties van secon den achter zich. „Het was geen perfecte race, maar goed genoeg", aldus win naar Heinzer die onderaan de berg zijn beurs kon spekken. De Amerikaan A.J. Kitt, eerder win- naaj in Val d'lsère, onderstreep te zijn goede vorm met een vierde plaats. LEIDEN W1LMAR KORTLEEVER atlet1ekmedewerker De regionale lange afstandsat leten manifesteerden zich af gelopen weekeinde in Baam en Rotterdam over vijftien ki lometer. Aart Stigter, Jan-Dirk Hazeleger en Theo van der Veer verdedigden hun plaat sen in het Baamse Wintercup- klassement met verve, terwijl een hele groep Bataven opviel in de Rotterdamse Kralinger- houtloop. In Baam was net als drie weken geleden de winst voor Aart Stigter. De atleet van AAV '36 verwachtte dit keer meer tegenspel van zijn directe te genstanders Geert de Ruddere en Jan van Rijthoven, maar dat zat er weer niet in. Alleen Belg De Ruddere verrasste met een supersnelle start. Nadat Stigter had aangehaakt ging het tem po echter naar beneden, zodat ook Van Rijthoven nog kon aanpikken. In de kilometers die volgden liep Stigter vervol gens vrij eenvoudig weg van het duo om te finishen in 45.19. Ruim achter het leidende en winnende drietal streden Jan- Dirk Hazeleger en Theo Van der Veer op het bosparcours om de vierde plaats. Omdat Amsterdammer Zethof hen te snel af was, veroverden aspi rant-Bataaf Hazeleger de vier de en AV Hollander Van der Veer de vijfde plaats. Tijden van 46.38 en 4629 tekenen voor beiden de goede vorm. Bovendien leverde het het hun de vierde en vijfde plaats op in het klassement dat gaat over drie wedstrijden. Bataven De Kralingerhoutloop in Rot terdam werd ééq grote Bata- ven-wedstrijd. Bij de eerste elf telde de Leidse club maar liefst zes atleten. De beste onder hen was Jaap van Duyven- voorden met de tweede plaats. Van Duyvenvoorden gaf met een mooie tijd, 46.59. aan te rug te zijn na een langdurige blessure. „Ik ben inderdaad lekker bezig. In verband met mijn blessure ben ik minder hard gaan trainen. Blijkbaar is het toch genoeg om gewoon terug te komen op mijn oude niveau." Achter Van Duyvenvoorden liep een vijftal Bataven lange tijd samen. Na een regelmati ge race viel de groep in de der de en laatste ronde pas uit el kaar. Van het vijftal bleek Henk Ravensbergen de sterk ste. Ravensbergen blijkt in zijn beste vorm sinds jaren te ver keren. Met zijn 48.15 was hij zelfs sneller dan ooit op de vijftien kilometer. Een elftal seconden vóór Ravensbergen klasseerde zich Spartaan Wil lem Boon, altijd goed voor een aansprekende prestatie. De overblijvende Bataven, geen van allen liepen ze ooit harder op de vijftien kilome ter, eindigden op de plaatsen acht tot en met elf. Jan Korre- kaas was de snelste met 48.26. Kortekaas versloeg Paul Bam- hoom met twee tellen. Casper Ravensbergen, de jongere broer van Henk, en Jo Ferket kwamen tot 4836 en 48.43. Met de snelle senioren was het voor De Bataven nog niet op. Amerikaan Ron Jensen, afgelo pen zomer nog snel op veel kortere baanalstanden, klas seerde zich bij de veteranen I (veertig tot vijftig jaar) als der de met 51.03. In een cross om de Kenne- mer cross-cup liep Kees van Klink een tien kilometer. Van Klink, ook al terug van een blessure, werd tiende. Mooie tijd voor Bianca Vermond LEIDEN W1LMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER in de Haagse Houtrusthallen gingen gisteren de atleten voor het eerst de zaal weer in. On danks de prilheid van het sei zoen kwamen verschillende re gio-atleten uitstekend voor de dag. Zo zetten Bianca Vermond en Mark van Bel mooie tijden neer op de 600 meter. Het waren in de Houtrust vooral de middenlange af standsatleten die goed voor de dag kwamen. Vanuit de vroege crosses hadden ze zowel inhoud al snelheid bewaard voor het baanwerk. Dit was bijvoorbeeld het geval bij eerstejaars senior Mark van Bel. De Bataaf bleef op de 600 meter zijn tegenstan ders ruim voor. In een regelma tige race verbeterde Van Bel zijn persoonlijk record (met maar liefst drie seconden) tot 1.24,84. In dezelfde serie als Van Bel ver rasten nog een drietal jonge AV Holland-atleten. Arno Onink, Fred Labordus en Ronald Ver mond bleven knap binnen de 1.30. Onink was met een onver wacht sterke finish de snelste met 1.26,20 (om 1.27,65 en 1.28,23). Bij de junioren was de 600 meter voor Bianca Vermond. Ook zij was met 1.3522 drie se conden sneller dan ooit. De tijd van de AV Hollandse belooft veel voor het verdere indoorsei- zoen. Bram Tijdhof moest het in de Houtrust alleen doen. Tijd hof, AV Hollands hoop op de middenlange afstand, noteerde op de 600 1.26,29. Cor Brandwijk was één van de weinige senioren die indoor aan de start kwam. De AV Hollander deed het goed, hoewel de trai ningen de laatste weken iets minder voorspoedig verliepen. Brandwijk bleef 2.33,32 ruim onder de verwachte 235. Bij de jongens A zorgde Michiel Mooi- broek van Holland voor een derde plaats met 2.41,68. De Leidse sprint was licht on dervertegenwoordigd. Alleen Martijn ae Lange liep zich in de kijker met zijn 630 in de B-fina le van de 50 meter. In de serie was de student scheikunde al één honderdste sneller. Bij de meisjes B liepen Elsemieke Rok- snoer en Nienke Eygenraam de 150 meter in 20.04 en 20.05. De bloemen waren zaterdag avond in Alkmaar voor Richard van Kempen, het applaus voor Robert Vunderink. Dat laatste was geenszins verwonderlijk, want de werelduurrecordhou der uit Raalte was zaterdag avond de 'clown' van de wed strijd, die het publiek vermaakte door voortdurend in de aanval te gaan. Steeds zonder succes. De complete groep snelde na 100 ronden richting de meet waar Van Kempen, alweer voor de vierde keer dit seizoen, zijn armen in de lucht kon gooien. Het publiek in Alkmaar, 1500 man sterk, kon geen waardering opbrengen voor de wijze waar op 'Poeske' zijn 42ste zege bin nenhaalde, en tracteerde de Nieuwvener op een snerpend fluitconcert. „Daar lig ik echt niet wakker van", verklaarde Van Kempen na afloop. „Ik kan toch moelijk de eindsprint laten voor wat het is, omdat ik tijdens de wedstrijd me niet veel van voren heb laten zien. Ik denk trouwens dat uitingen meer be stemd waren voor de rijders die steeds Vunderink probeerden terug tehalen." Dat Vunderink de Olympi sche vorm in de benen heeft, was zaterdagavond overduide lijk. De man van de lange adem. die begin deze maand tijdens de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen de mondiale tien- kilometerspecialisten een pak slaag gaf, maakte veel indruk met zijn solo's. Indrukwekkend was met name zijn eerste uit looppoging. Liefst 25 ronden reed de tempo-beul zijn longen uit het lijf om het peloton te rin geloren. Het peloton was geens zins van plan zich door Vunde rink te laten kleineren en scha kelde, op het moment dat Vun derink de staart van de groep in het vizier had, een versnelling hoger. Dat was de doodsteek voor Vunderink, die halverwege de koers weer in de grote groep reed. Niet voor lang. Het ex- kemploeglid verzamelde moed en kracht, en ging nog ettelijke malen aan de haal. Met name Fausto de Marreiros, Lammert Huitema en Piet Kleine span den zich in om Vunderink terug te halen. Uiteindelijk plukte Van Kempen de vruchten van dit jachtwerk. In een eindsprint om te zoenen was niemand tegen hem opgewassen. In de slotronde leidde de Rus Oleg Bozjev vóór Piet Kleine. Van Kempen wachtte op het laatste rechte stuk om zijn con currenten te deklasseren. Oleg Bozjev werd tweede, terwijl Lammert Huitema als derde de finish over gleed. Aad Grimber gen kwam uit op een tiende plaats. Er had voor de Rijnsbur ger, afgelopen donderdag nog vijfde op het natuurijs van Veenoord, meer ingezeten als hij niet enkele ronden voor de streep uit balans was gebracht. „Weg was mijn mooie positie. Even uit balans en je kunt het verder wel vergeten. Jammer maar helaas." De overige streekrijders reden de wedstrijd uit, maar klasseerden zich niet bij de eerste twintig. Ook bij de vrouwen bracht een massasprint de beslissing. Esmeralda Ossendrijver toonde zich de snelste. De voormalige shorttrackster uit Den Haag be haalde haar eerste triomf dit seizoen. Opvallend was de tweede plaats van Petra Grim bergen. De Rijnsburgse wielren- ster had weer eens zin in een avontuurtje op het ijs en meld de zich aan de start in Alkmaar. Dat haar techniek en conditie dik in orde zijn, bleek uit de uit slag. Overigens is Grimbergen niet van plan om wekelijks haar rondjes op de diverse ijsovalen te draaien. Bij de B-rijders wa ren Leidenaar Alex Jansen en Ronald de Graaf (Koudekerk) aanwezig in een zes man sterke kopgroep. In kansrijke positie struikelde De Graaf in de eind sprint van vermoeidheid over zijn benen en gleed als zesde over de meet. Bouke Thijsseling won, Jansen werd derde. Dan Jansen heeft in de twee strijd met Uwe-Jens Mey, die voorafgaat aan de Olympische 500 meter, een lichte voor sprong genomen. Met een schitterende tijd van 36,59 se conden heeft de Amerikaan sinds afgelopen weekeinde de leiding op de seizoen-wereld- ranglijst veroverd. Twee weken geleden zegevierde de Duitser tijdens wereldbekerwedstrijden in Heerenveen in 36,79. Jansen noteerde de verbluf fende tijd op de als niet extreem snel bekend staande buiten baan van West Allis. De 26-jari- §e schaatser uit Wisconsin was e grote man van de US trials. Olympisch kampioene Bonnie Blair was de vanzelfsprekende winnares van de 500 meter bij de vrouwen (40,66). Vier jaar geleden werd Jansen op de winderige piste van het State Fair Park wereldkampioen sprint. Karin Kania behaalde tussen de fly-overs en highways aan de rand van Milwaukee haar eerste mondiale titel en ook Atje Keulen zette daar een zegereeks in. Het record van de Olympic Icerink (37,37) bleek bij lange na niet bestand tegen Jansens sprintkracht. De Fin Sami Elopuro moet diep door de knieën om een bal te halen tegen Chris Robertson. f De Amerikaan, die vier jaar ge leden in Calgary zowel op de 500 als de 1000 meter vieC be naderde het wereldrecord, waarmee Mey in Calgary de Olympisch goud won tot op veertien-honderdste seconde. Jansens verrichting komt in de boeken als de beste op laag ge legen buitenbanen. Vorig sei zoen was hij in de hal sneller dan het wereldrecord. Zijn 36.26 van Calgary (op 30 janu ari) kon echter niet als werelre- cord worden erkend. Jansen nam definitief de leiding na de winst en het verlies dat hij in Heerenveen met Mey afwissel- dp. Het laatste grote squashtoernooi van het jaar heeft de Australiër Chris Robertson de eerste hoofdprijs (ruim 30 mille) opgele verd. In de finale van het Dutch Open stap te hij eindelijk wel als winnaar de baan af. De Fin Sami Elopuro was in zijn vijfde en laatste partij in Amsterdam niet tot een nieuwe verrassing in staat. Bij de vrouwen was de vier maanden stil stand niet aan wereldkampioene Susan De- voy af te zien. De Nieuwzeelandse, die vol gende maand 28 wordt, duldde uiteindelijk absoluut geen machtsgreep, ook (nog) niet van de jeugdige Engelsen Cassie Jackman en Sue Wright. De laatste mocht in de eindstrijd alleen de eerste (17-15) en twee de game (15-17) hoop koesteren. Robertson voelde zich bij gebrek aan be ter hoewel in Squash City noch in de Beurs van Berlage de wereldranglijst beslis sende informatie verschafte tot favoriet opgewaardeerd. Het koningskoppel Jansher Khan (jetlag en Simon Parke) en Chris Ditt- mar (ontstoken amandelen) sneuvelde voortijdig. De nummer drie van de plaat singslijst ervoer de druk als prettig. „Het is uiteraard een meevaller, wanneer je Khan en Dittmar misloopt. Dat was me hier gegeven. Als ik nu niet had gewonnen, wanneer dan wel? Mijn vorige zege is al weer achttien maanden oud. In die tussen tijd heb ik wel in tal van finales gestaan, maar steeds verforen. Financieel hoor je er dan helemaal bij, maar sportief niet. Daar heb ik gelukkig dankzij deze buitenkans eindelijk iets aan kunnen doen", zei Ro bertson. Elopuro Elopuro kon het hem ook lang niet zo lastig maken als zijn eerdere opponenten. De Fin, watervlug en conditioneel ijzersterk, werd door Robertson heel knap gedwongen tech nisch en taktisch initiatief te nemen en aan te vallen. De verleiding direct winnende sla gen te produceren was te groot voor Elopuro. zijn bagage gisteren te klein. De Australiër won veeleer door Finse fouten dan door eigen brille. De weinige misbaksels van Robertson, die qua gedrag op de baan in de verte doet denken aan een nog sterker knauwende re plica van John McEnroe en daarom ten on rechte wel als irritant mannetje te boek staat, werden ook steevast begroet met ap plaus. „Dat stoorde me inderdaad enorm. Dat doet het overal en altijd. Het is niet kenmerkend voor Nederlands publiek. Het gebeurt in elk land. Ik begrijp best dat Elopuro als underdog de meeste steun krijgt, maar het gaat te ver mijn missers zo te bejubelen. Het is geen opzet. Ik probeer toch ook de kijkers te entertainen. Gelukkig hebben die reacties geen enkel effect op mijn spel." In de vrouwenfinale was het verschil tus sen Susan Devoy en Sue Wright van dezelf de orde. De 21-jarige Engelse slaagde er niet in het niveau van de dagen ervoor te halen, zomin ze zaterdag in staat was haar pas 18-jarige landgenote Jackman, jeugd wereldkampioene, in de halve finale naar de hoogte van Devoy toe te coachen. Wright miste gisteren teveel om te verhin deren dat de drievoudig wereldkampioene uit Nieuw-Zeeland de draad weer oppakte waar hij vier maanden geleden was geval len: voor haar voeten en nog steeds aan het hengsel van de prijzenpot (met ditmaal dik 10.000 gulden) vastzittend. Alberto Tomba bezig aan zijn eerste afdaling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21