Sport 9 Rob Scholtes: zilver met gouden randje Jaspers handhaaft zich aan de top Overwinning voor Martien Kokkelkoren WIE ZEI DAT rp Maandag 16 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOM8E Vormgeving: RUTGER j HOOGERDUK Rob Scholtes feliciteerde eerst de nieuwe Nederlandse kampioen Jan Brunnekreef, liep terug naar zijn plaats en barsttte vervolgens in huilen uit. Niet omdat hij zijn nationale titel biljart artistique had verloren, maar omdat de spanningen hem te veel waren ge worden. En omdat hij voor eigen publiek blijk had gegeven van zijn onmiskenbare kwaliteiten, na een tot nu toe wat minder florissant verlopen jaar. De zilveren medaille die de 28-jarige kunststoter gisteren kreeg omgehangen, was er dus een met een gou den randje. Hoe pijnlijk de nederlaag ook leek te gen Brunnekreef, de 56-jarige oude rot uit Goor die ook al in '89 de nationale titel bemachtigde, Scholtes zat er niet echt mee. De twee toonden zich vrij wel gelijkwaardig in een hoogstaande finale in het Snooker en Biljart Cen trum in Voorschoten, die de echte cli max was van een sterk toernooi. Brun nekreef was de eerste die dat onmid dellijk na afloop erkende. Hij juichte zelf. maar hield ook de arm van Schol tes triomfantelijk in de lucht. „Eigenlijk waren er twee kampioenen", meldde hij zichtbaar opgelucht. Aanvankelijk leek Scholtes op een eenvoudige zege af te stevenen. In de eerste twee sets miste hij bijna geen fi guur waar zijn lijvige opponent af en toe een steekje liet vallen. Volgens Scholtes vooral een kwestie van zelf vertrouwen, dat hij een dag eerder op deed in zijn partij tegen de regerend wereldkampioen Frans Belderbos (3- l). Gevoel In de derde set kwam de ommekeer. Brunnekreef, die zich nauwelijks op dit kampioenschap had voorbereid en dus zonder al te veel illusies naar Voor schoten was afgereisd, maakte bijna al le figuréri en kwam weer gelijk (2-2): „Ik had plotseling dat gevoel weer. En als ik dat heb, mis ik bijna niet." Schol tes daarentegen bevond zich in een dalletje („dat beetje mazzel dat ik in de eerste twee sets had, had ik nu niet") waar hij pas in de laatste en beslissen de set uitkroop. Hij bungelde in de slotfase echter constant aan een draadje. Brunnekreef stootte steeds als eerste en de Voor schotenaar moest daar elke keer op antwoorden. In de vierde beurt van de verlenging - de set was onbeslist geëin digd - viel het doek voor Scholtes om dat hij er niet in slaagde de vereiste fi- Rob Scholtes legt aan guur, een voorbandstoot over vier ban- voor een figuur. De den, te maken. Hij berustte in zijn ne- Voorschotenaar ver- derlaag. overde de zilveren „Dat Jan begon heeft me uiteindelijk medaille bij hetNK- genekt. Ik holde steeds achter de feiten kunststoten, aan. Maar eerlijk is eerlijk, hij speelde foto in de verlenging de figuren ook een loek zuyderduin stuk gemakkelijker dan ik." Brunnekreef dus de kampioen, Scholtes een sterke tweede na een schitterende finale. Bondsgedelegeerde Belderbos en had hij deze schitterende Wim du Fossé roemde na afloop nog finale nooit kunnen spelen tegen Brun- eens het setsysteem, dat pas twee jaar nekreef." geleden werd ingevoerd. Bovendien werd dit maal niet volgens het knock- DPCHpm#>nt outssysteem gespeeld. Een nederlaag g in de poule, zoals Scholtes tegen de- Maar niet elke verandering is er een zelfde Brunnekreef kreeg te verwerken, ten goede, vinden de spelers. Brun- was niet langer fataal. „Een juiste keu- nekreef verdiende met zijn titel een ze. Anders had Scholtes nooit in een plaats voor het Europees kampioen- prchtige partij kunnen winnen van schap van volgend jaar, maar Scholtes en wereldkampioen Belderbos moeten zich nu volgens de reglementen via drie af te werken internationale Grand Prix-toernooien nog kwalificeren. Het is echter de vraag of de Voorschotenaar dat doet. De reden: hij vindt de kosten veel te hoog, omdat de toernooien in Barcelona, Parijs en Wenen worden ge houden. Brunnekreef hoeft weliswaar niet diep in zijn buidel te tasten, maar twijfelt eveneens over deelname. „Dat is voor mij een principiële kwestie. Het is toch belachelijk als een geweldige speler als Scholtes niet naar de EK zou kunnen omdat de voorbereiding te duur is. Dat moet toch niet nodig zijn. Ik wacht gewoon nog even af. Als als nog wordt besloten (door de Interna tionale Biljart Federatie, red.) dat deel name aan de Grand Prix-toernooien niet verplicht is, doe ik mee. Anders niet." SEOUL «ANP Raymond Ceulemans is zijn strop in Gent weer vergeten. De Belg veroverde gisteren in Seoul de eerste plaats in het wereld bekerklassement door het vier de evenement uit de reeks van vijf op zijn naam te schrijven. Niet met grandioos spel, maar met gedegen driebanders zette hij de Japanner Mano aan de kant. Overigens pas in vijf sets, met een gemiddelde dat voor de winnaar zelfs onder de één lag. Dick Jaspers (verlies tegen Mano in de kwartfinales) hand haafde zich in de top-vier met zijn zesde plaats. In Tokyo krijgt de strijd om de wereldbeker volgende week zijn beslag. In de Japanse hoofdstad verzekerde Ceulemans zich vo rig seizoen eveneens van de eindzege. Die leek er dit jaar na het openingstoemooi in Gent niet meer in te zitten. Op eigen grondgebied zette Jaspers Mechelse koning van de drie hoeken in de eerste ronde ver rassend aan de kant. Ceule mans gaf toen aan dat hij zich geen enkele misser meer kon veroorloven. Met regelmatige prestaties in de daaropvolgende toernooien, daarbij gebruikmakend van de wisselvallige prestaties van de Zweed Torbjörn Blomdahl, maakte de Belg zijn opgelopen achterstand beetje bij beetje goed. In Tokyo verdedigt Ceule mans een voorsprong van acht tien punten op Blomdahl en de Zuidkoreaan Sang Lee. Jaspers deelt de vierde plaats met Ludo Dielis, op zestig punten van Ceulemans. Jaspers eindigde als zesde. In de kwartfinales vocht hij een enerverend duel uit met de Ja panner Mano. De Brabander nam een voorsprong van 2-1 in sets. De vierde ging verloren met 14-15, waarna Mano ook de beslissende vijfde set op zijn naam schreef. De gemiddelden bleven achter: 0,940 voor Mano, 0,969 voor Jaspers. LEIDEN Martien Kokkelkoren won za terdag in Woerden de vierde rit" van de districtsveldritcom- petitie. Na een uur rijden liet de Noordwijkerhoutse prof Swift/Casba-renner Wim Bun- nik en Ron McKay achter zich. In de B-klasse werd Leidenaar André Möhlmann geklopt door Koos van der Ven uit Montfoort. Wel verwees Möhl mann algemeen leider Johan Mulder naar de derde plaats. In de A-klasse begint Wim Bunnik zaterdag op het Leidse parcours op de Bult de finale met twee punten voorsprong op John Spek uit Polsbroek. Martien Kokkelkoren (5), Hans Schoelink (6) en Hans Wub- ben (7) verdedigen ook een plaats bij de eerste tien. In de Leidse zondagcompe titie won Aloys Goossen ver rassend op de harde onder grond. Jan Jansen, Ferry en Barry de Ruiter en Hans Wub- ben bezetten de volgende vier plaatsen. werd er in hpt boksen, bobslee ën, schermen, handbal, judo, roeien en turnen. De Stasi had een sleutelrol in de topsport. Alle topsporters wer den regelmatig gekeurd op hun politieke betrouwbaarheid. „De atleten en hun omgeving wer den constant gecontroleerd. Het gebruik van doping werd be schouwd als een politieke noodzaak. Atleten die weiger den te slikken werden zonder pardon terzijde geschoven", schrijft Von Richthofen. In het rapport doet het DSB-be- stuurslid de aanbeveling de be trokken aüeten amnestie te ver lenen. De trainers, coaches, art sen en hoge officials moeten uit de sport geweerd worden. Von Richthofen heeft een lijst opge steld met namen van tachtig verdachten, die hun functie moeten opgeven. De namen werden niet vrijgegeven. De DSB zal vrijwel zeker de aanbevelingen van de commis sie overnemen. „Wij willen een grote schoonmaak in de sport", zegt voorzitter Hansen. „1991 is het jaar van de ontdekking van de dopingmachine in de DDR, 1992 moet het jaar worden waarin de geloofwaardigheid hersteld wordt." Twaalf dagen geleden gaven twintig trainers toe dat in de Oostduitse zwem- sport stelselmatig anabole ste- roiden werden gebruikt. De twintig voegden er aan toe dat het gebruik van hogerhand werd opgelegd. Arnold Vanderlijde en Edwin Jongejans zijn zaterdag in Hil versum uitgeroepen tot sport mannen van het jaar, Ingrid Ha- ringa werd gekozen tot sport vrouw. Het drietal ontving de Jaap-Edentrofee. De verkiezing werd evenals voorgaande jaren georganiseerd door de AVRO. Vanderlijde veroverde in 1991 de Europese bokstitel in het zwaargewicht en eindigde als tweede bij het toernooi om het wereldkampioenschap. Schoon- springer Jongejans werd Euro pees kampioen. Haringa incas seerde bij de WK wielrennen twee titels. Tot sportploeg van het jaar werd gekozen het koppel Nico Rienks en Henk-Jan Zwolle, we reldkampioen dubbel-twee. De Rijnsburgse tennisser Jan Sie- merink kreeg ter aanmoediging de Tom-Schreursprijs. Naam: Frank Nijen- huis Club: TOP Leeftijd: 33 jaar Beroep: Sportin- structeur Opeigen houtje wist Frank Nijenhuis za terdag bijna tegen stander Rheko te verslaan. De Sas- senh'eimse top schutter schoot ne genmaal raak en verloor zo net aan met 9-10. Aangezien ook zijn zeven ploeg genoten zich niet onbetuigd lie ten, won TOP met grote cijfers: 23-10. Je scoort per wedstrijd altijd wel een handvol goals, maar zaterdag was de produktie toch wel uitzonderlijk. „Het gaat lekker dit seizoen. Ik denk dat het zeker meespeelt, dat ik nu twee keer bij TOP train. Vroeger was ik altijd voor één training in Sassenheim en trainde ik voor mezelf mee met de ploegen waar ikzelf trainer was. Vorig jaar bij SDO in Hille- gom en daarvoor bij Pams, De Meervogels en ook bij TOP. Daarnaast krijg ik nu ontzet tend veel steun en vertrouwen van onze coach Theo Korporaal. Je bent voor hem een schutter en er wordt een vak om je heen ge bouwd. Want het is toch zeker zo, dat je alleen maar zoveel kunt scoren als er een vak om je heen staat dat iou wil steunen en dat bijna alle ballen op je te rugspeelt. Er is geen afgunst on derling. Dat is het belangrijkste dat Theo dit seizoen heeft be reikt: hij heeft er een ploeg van gemaakt. Je bent overigens niet de enige bij TOP die de korf gemakke lijk weet te vinden. Metz'n allen hebben weer nu, na vier wedstrijden, zevenent achtig gescoord. Daarmee zijn we de meest scorende hoofd- en overgangsklassen In het andere vak scoort Gerco Langelaan er het meest. Onderling hebben we zo'n beetje een tweestrijd lopen wie er het meeste maakt. We naaien elkaar zo voortdurend op en Theo vindt het prachtig. Het houdt ons beiden scherp. We willen per se niet voor elkaar on derdoen. tot tijdens de trainin gen toe." Erik Regtop van Tel star in het program ma Barend Van Dorp: „Ik ben gewoon op weg naar de top. Michiel Schapers over zijn am bities na zijn afctieve carrière tennis-coach te worden, in het AD: „Ik heb zo'n berg bagage in mijn hoofd. Het zou dom zijn om die niet te gebruiken. Tennis-trainer Frits Don in de Krant op Zondag: Topsport is hard. Keihard. Het is een jungle, om te overleven moet je een 'killer' zijn. Ik ben, als het moet, meedogenloos. Voor iedereen. Ik ga met ieder een de confrontatie aan. Werken met topsporters betekent: conti nu strijd leveren. Met Mark Koe vermans heb ik vaak ruzie. Hard tegen hard. Ik win altijd, of ik nu gelijk heb of niet. Idem, over de 'doodschop' In het voetbal, winnen ten koste van alles wat volgens Don ook voor het tennis op gaat: „Je kunt die bal toch op iemand z'n zak slaan. Als de bal eenvoudig over het net valt, kun je sim pel een punt maken, de bal langs de te genstander slaan, maar je kunt die bal ook op zijn viool meppen. Als je ach ter staat, moet dat. Het is jij er uit of ik. Jij dus. ledereen die wil winnen is een egoïst. Dat moet je zijn, althans als je de top wilt halen." Volleybalbondscoach Harrie Brokking over 'assistent' Arie Sclinger in het AD: „Ik heb iemand naast me gekre gen die het niet in zich heeft zich te gedragen als een assistent. Zo iemand moet dingen kunnen slikken, opdrachten uitvoeren en zicli op de achtergrond houden. Ik ken hem beter dan wie.ook. Hij heeft een enorme geldings drang, is keihard en niets ont-, ziend. Hij gaat overal dwars doorheen. Het doel heiligt de middelen. Het is een soort van oorlog voor hem. Alles wat hij op zijn weg vindt, vernietigt hij. Mij gaat dat te ver. Spelverdeler Avital Selinger, zoon van Arie, over Harrie Brokking: „Het wordt met de dag moeilij ker voor hem. Van mij mag Har rie het anders gaan voelen. Ik zal hem niet vastpinnen op zijn eerder gedane uitspraak dat hij vertrekt als Arie tot zijn assistent wordt benoemd. Maar als Har rie het niet anders kan gaan voelen, moet hij opstappen. Dan valt er niet te functioneren. Idem, over de uitspraak van Brokking dat zijn marktwaar de daalt met het binnenhalen van Arie Selinger: „Dan leer je de mensen kennen. Je mag best egoïstisch zijn. Zo is Harrie; dat respecteer ik. Maar het mag niet ten koste gaan van het team. Harrie Brokking over zichzelf: „Ik ben nog geen topcoach en kan nog veel leren. Reactie van speler Edwin Ben- ne, bij AVRO's Sportverkiezing van het jaar: „Een eerlijke uitspraak. Dit is al leen niet het mo ment om daaraan te werken, een half jaar voor de Olym pische Spelen. Dan moet je top zijn, spelers èn coach." De paniekerige pre sentator Jack van der Voorn in het zelfde programma, nadat de jury ver rassend twéé sport mannen van het jaar had gekozen, tegen jury-voorzitter Herman Kuiphof: We zitten met een probleem. Herman, we hebben maar één beeld van Jaap Eden, had dit nou echt niet anders gekund? Kuiphof: „Dat had inderdaad gekund. Jack, maar dit is de beste oplos sing." Wereldrecordhouder versprin gen Mike Powell in hetzelfde programma over zijn voorgan ger Bob Beamon: „Bob Beamon is na zijn wereld record en olympische titel in 1968 direct uit de sport gestapt. Omdat hij 'Bob Beamon, 1968, Mexico-City' was. Geen Bob meer. begrijp je?" naar het buitenland (inclusief andere Sovjet-republieken) te bemoeilijken. Buitenlandse ge gadigden dienen een miljoen dollar 'belasting' aan de bond te betalen voor een eerste divisie speler, 750.000 voor een twee de- en 300.000 voor een eerste- divisiespeler. „Dit is een finan ciële verdedigingslinie. We wil len onze beste spelers niet meteen uit de Oekraine zien vertrekken", aldus Bannikov. Negen van de tweeëntwintig se lectiespelers bij de wereldkam pioenschappen in Italië kwa men uit de Oekraine. De FIFA en UEFA moeten nog beslissen over de Oekrainse aanvrage voor lidmaatschap. De UEFA vergadert er dinsdag in Genève over. Het Olympische comité van de Sovjetunie komt donderdag bij een. Er heerst grote financiële en organisatorische Verwarring nu Goskomsport, het staats- sport-'ministerie', is opgeheven. Er is een groot tekort aan harde valuta. Bovendien willen republieken onder eigen vlag uitkomen bij de winterspelen in Albertville en de zomerspelen in Barcelona. Voor Albertville zijn 350 spor ters geselecteerd, voor Barcelo- overliep tijdens een judotour- nooi in Barcelona. Door het deze week getekende verzoeningsakkoord kunnen nu ook de sportbetrekkingen weer verder besproken worden, aldus de kranten. Eerder dit jaar stuurden beide Koreaanse lan den al een gezamenlijk tafelten- nisteam en een voetbalploeg ir internationale wedstrijden. I opsport en doping I was in de vroegere DDR een zaak van de Stasi, de staatsveiligheidsdienst. De Stasi zag er op toe dat vrij wel alle coaches, trainers, artsen i officials betrokken waren bij de opzet en uitvoering van do- pingprogramma's. Tot die conclusie komt de com- ;sie-Manfred von Richt hofen, vice-voorzitter van de DSB, de Duitse Sport Federatie, in een rapport naar het gebruik van doping in het voormalige Oost-Duitsland. Von Richthofen schrijft dat doping-program- ma's systematisch werden uit gevoerd in atletiek, schaatsen, gewichtheffen, kanovaren, wiel- renrien, zwemmen en skilopen. Geëxperimenteerd met verbo den stimulerende middelen Het is nog lang geen carnaval, maar in de Sassenheimse Was- beek is het desondanks altijd feest wanneer de korfbalclub TOP een thuiswedstrijd speelt Onder en thousiaste begeleiding van het huisorkest, de B-kapel, is de Sas senheimse jeugd in de rust alvast begonnen met het lopen van de polonaise. De 10-3 stand in het duel tussen TOP en Rheko gaf daar alle aanleiding toe. De 23-10 eindstand was eveneens reden genoeg om een feestje te bou wen. foto henk bouwman De Sovjetunie zal één 'nationaal team' af vaardigen naar de Europese voetbalkampioen schappen volgend jaar in Zwe den. Oekraine, de sterkste voet balrepubliek van de Sovjetunie besloot zaterdag toch onder Sovjet-vlag mee te doen aan de eindronden. Vorige week be sloot de Oekrainse bond uit de nationale voetbalfederatie te stappen. Het bestuur van de Oekrainse bond wilde Oekrainse spelers die deel uitmaken van de natio nale selectie niet benadelen. „Ze hebben hier jaren voor ge traind", zei de baas van de Oek- ise bond, Viktor Bannikov, voormalig doelman van Dyna- Kiev. De Raad van de Oekrainse voet balfederatie besliste zaterdag ook dat Dynamo Kiev en Tsjer- nomorjets Odessa volgend sei- n als Sovjet-vertegenwoordi- gers zullen meedoen aan de wedstrijden voor de UEFA-cup. De clubs eindigden als vierde en vijfde in de Sovjet-competi tie. CSKA Moskou werd kam pioen. De Oekrainse bond besloot za terdag ook transfers van spelers na 800, de grootste delegatie ooit afgevaardigd door de Sov jetunie. Noord- en Zuid-Ko- rea gaan mogelijk met een team naar de Olympische Spelen in Bar celona, zo hebben Zuidko- reaanse kranten gisteren be richt. De Zuidkoreaanse minister van sport en jeugd, Park Chul-un, verklaarde te overwegen het noorden te vragen gesprekken te openèn over het sturen van een gezamenlijke sportploeg naar Barcelona. Beide landen hielden al gesprekken over in ter-Koreaanse sportrelaties, maar deze werden in augustus opgeschort nadat een Noordko- reaanse judoka naar het zuiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20