Leidsch Dagblad Russische 'joden' worden uitgezet 'Criminaliteit zal toenemen' Het beste vakantie-advies sinds jaren. Conflict in EG over Joegoslavië IRA verlamt trein en metro in Londen Maandag 16 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39727 Losse nummers 1.45 BINNENLAND Justitie zwicht niet voor honger staking Schuller weg als voorzitter Bouwbond FNV AMERSFOORT GPD Jan Schuller stapt halverwege 1993 op als voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV. Hij kondigde dat vanmorgen aan op een vergadering van de bondsraad van zijn organisatie in Amersfoort. Schuller (52) heeft nog an derhalf jaar te gaan in de twee de termijn van zijn voorzitter schap. Hij wilde echter nu al laten weten dat hij niet in is voor nóg een periode. „Op zichzelf is het een fantastische baan, maar hij legt ook perma nent een zware verantwoorde lijkheid op mijn schouders", aldus Schuller. „Bovendien is het goed als er iemand aan het roer komt die fris tegen de za ken aankijkt." Schuller begon zijn carrière in de vakbeweging bij 'Jonge Strijd', de jongerenorganisatie van het toenmalige NW. Via de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond ANB werd hij in 1985 voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV, als opvolger van Bram Buys. BUITENLAND KUNST Rusland wil ver- Expositie Rose- trek Erich Honec- meier in raadhuis ker afdwingen De Paauw LEIDEN Ruilbeurs voor woningen blijkt groot succes Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DtL! 071 161353 43 asielzoekers in Eindhoven van bed gelicht Na een inval door twee pelotons van de ME in het Eind- hovense opvangcentrum Beatrix-oord zijn vanmorgen 43 van de ongeveer honderd Russische asielzoekers op het vliegtuig naar Tel Aviv gezet. De groep is vanmorgen om acht uur met een charter vertroldcen vanaf het vliegveld Welschap. KATWIJK Een uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag de eerste en tweede verdieping van de Oranjeschool in de Se cretaris Varkevisserstraat in Katwijk verwoest. De Katwijkse brandweer was, met hulp uit Noordwijk, na bijna twee uur de 'brand meester'. Het nablussen duurde tot zondagmorgen 10 uur. De Oranjeschool stond op de nominatie om gesloopt te worden. Politie en brandweer denken aan brandstichting; vorige week was een poging daartoe in de kiem ge smoord. FOTO DICK HOCEWONINC De ongeveer honderd asielzoe kers kwamen enige tijd geleden naar Nederland. Ze emigreer den aanvankelijk uit de Sovjetu nie naar Israël, maar werden daar naar eigen zeggen gediscri mineerd. Mede omdat ze hun visum via de Nederlandse am bassade hebben gekregen, die van 1967 tot dit jaar de Israëli sche belangen in de Sovjetunie behartigde, besloten ze te pro beren in Nederland asiel te krij gen. Aanvankelijk zouden 51 men sen worden uitgezet wier asiel aanvraag definitief was afgewe zen. Eén van hen sprong echter door een raam naar buiten en raakte daarbij zwaar gewond aan zijn rug. Ook zijn vrouw en zoon kunnen voorlopig blijven. Van drie andere mensen werd op het vliegveld ontdekt dat hun asielaanvraag nog niet defi nitief was afgewezen. Twee mensen bleken onvindbaar. Volgens het ministerie van justitie gaat het om Russen die om het land uit te komen opga ven dat ze jood zouden zijn, maar achteraf spijt hebben van hun vertrek naar Israël. De grote stroom immigranten stelt het land voor enorme huisvestings- en andere problemen. De werk loosheid onder immigranten is hoog, vooral onder mensen die niet volbloed joods zijn. Van politieke vervolging is echter geen sprake. Justitie heeft voor de uitzetting overlegd met de Israëlische autoriteiten. Die zul len voor opvang zorgen. De actie in Eindhoven werd uitgevoerd door twee pelotons ME om herhaling te voorkomen van de problemen vorige week bij de uitzetting van een Rus sisch echtpaar met twee kinde ren. Het ministerie van justitie gaat er van uit dat de overige Russische asielzoekers zullen meewerken als hun aanvraag is afgewezen. Vluchtelingenwerk Nederland heeft begrip voor de uitzetting: „Ze hebben een Israëlisch pas poort en hebben in een demo cratisch land als Israël geen re- eel gevaar te duchten". Politie sluit stations na bommelding LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De ochtendspits is vanmorgen in Londen uitgelopen op een totale chaos. De politie besloot acht grote stations te sluiten na een waarschuwing van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) dat daar bommen waren geplaatst. Kort na de melding ontplofte een zware bom bij Clapham Junction (zuid-Londen), Enge- lands drukste spoorwegknoop punt. Door de sluiting werd cen- traal-Londen nagenoeg onbe reikbaar voor miljoenen trein en metroreizigers. Alleen al in de City werken 900.000 mensen, die voor het grootste deel per trein of ondergrondse naar hun werk gaan. British Rail kreeg om tien over half zes een telefonische waar schuwing dat bommen waren geplaatst op alle kopstations, die ook belangrijke metrosta tions zijn. Ze werden onmiddel lijk gesloten. Dertig minuten la ter ontplofte de bom bij Clap ham Junction. Daarbij vielen geen doden of gewonden. Het kerstoffensief van de IRA werd dit weekeinde ingezet met aanslagen op de National Gal lery en een winkelcentrum in Londen. Zaterdagmorgen ont ploften drie bommen in Brent Cross, Londens grootste winkel centrum. Er vielen geen slacht offers, maar de schade bedraagt meer dan 15 miljoen gulden. Zaterdagnacht ontplofte een brandbom in de National Gal lery. De schade bleef beperkt dankzij de sproei-installatie. In een verklaring zegt -~e IRA dat „de economische kosten van de ontregeling van het da gelijks leven in Engeland verder zullen stijgen zolang de Britse regering en haar leger een deel van Ierland blijven bezetten". SPORT Rob Scholtes neemt de situatie op de tafel in ogen schouw. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Jan Siemerink indoorkampioen Wat tennisser Jan Siemerink wel lukte, speelde kunststoter Rob Scholtes net niet klaar. Terwijl de Rijnsburger zich in Amsterdam tot indoorkampioen van Nederland liet kronen, moest de Voorschotense titelhouder in zijn eigen Snooker Palace genoegen nemen met de tweede plaats achter 'good old' Jan Brunnekreef, de kampioen van 1989. Scholtes deed evenwel pas in de verlenging van de vijfde set definitief troonsafstand. Het was overigens een weekeinde vol nationale kampioen schappen, want in Den Bosch streden de tafeltennissers om de hoogste landelijke eer. Bettine Vriesekoop pakte na een af wezigheid van 5 jaar de draad weer op door in de finale de Leiderdorpse Mirjam Hooman afgetekend te kloppen. In het minder sterk bezette mannentoernooi legde Leiderdorper Pa ter Paul de Vrind het in de finale af tegen Danny Heister. Romario wil wel maar PSV niet.. Het is de omgekeerde wereld: Romario wil zondag tegen FC Twente spelen, maar PSV ziet dat niet zitten. Dit dilemma speelt deze week mogelijk in Eindhoven, als de spits inder daad eerder terug is uit Brazilië dan verwacht. Vrijdag liet Ro mario manager Kees Ploegsma weten dat het met zijn enkel blessure een stuk beter gaat. „Dat hij belde was afgesproken, hij zou me op de hoogte houden. Hij vertelde ook dat hij waarschijnlijk eerder terug is en dat hij beschikbaar is voor de wedstrijd tegen Twente". Ploegsma is van mening dat Roma rio wel kan willen dat hij wordt opgesteld tegen FC Twente, maar dat het zeer onlogisch zou zijn de spits te laten voetbal len. „Hij heeft maanden niet gespeeld, dan kun je niet ineens meedoen. Nee, dat heb ik hem niet verteld. De technische staf beslist, die kan ik hooguit meedelen dat Romario be schikbaar is voor de wedstrijd tegen Twente". LEIDEN - Ook tweede Leidse koopzondag - ditmaal in de kerstperiode - was een groot succes. Duizenden mensen bezochten gisteren de bin nenstad. Onder hen ook de wethouder van economische zaken, Joop Walenkamp. Vergezeld door een kerstman maakten zijn kinderen op de pony een ritje over de warenmarkt Ook tal van andere kinderen maakten gebruik van die service. Op de pagina Leiden: Leidse koopzondag vraagt om herhaling. foto hielco kuipers McKinsey maakt rapport over toekomst (on)veiligheid DEN HAAG ALTAN ERDOGAN Nederland dreigt steeds onveiliger te wor den. Als de overheid geen afdoende maatre gelen neemt, zullen vooral fraude, georgani seerde misdaad, geweld en milieucriminali teit fors toenemen. De kleine criminaliteit zal met het huidige beleid echter stabilise ren of licht dalen. Dat staat in het vanmiddag in Den Haag gepresenteerde rapport 'Veiligheid en Poli tie: Een beheersbare zaak'. Onderzoeksbu reau McKinsey heeft vanaf maart onder zocht hoe het in Nederland tot de eeuwwis seling zal zijn gesteld met criminaliteit, ver keersonveiligheid en openbare orde. In opdracht van de Stichting Maatschap pij en Politie onderzocht McKinsey twaalf oorzaken van onveiligheid. Daaronder zijn vandalisme, winkeldiefstal, inbraak in wo ningen en bedrijven, straatroof en drugs handel. Behalve op cijfermateriaal en literatuur baseerden de onderzoekers zich op ge sprekken met experts in Nederland, Enge land en Duitsland. Ook zijn beleidsambte naren, politiemensen, plaatselijke bestuur ders en bedrijven bij het onderzoek betrok ken. In het rapport doet de Stuurgroep 'Politie 2000' onder leiding van oud-minister van sociale zaken De Koning aanbevelingen voor het beleid dat de politie in de toekomst moet voeren om de veiligheid in Nederland zo goed mogelijk te waarborgen. McKinsey concludeert in zes punten sa mengevat dat de veiligheidssituatie de ko mende jaren sterk zal veranderen: Bedrijfsleven en overheid zullen steeds meer slachtoffer worden van fraude, „illega le economische manipulatie" en georgani seerde misdaad. Uitbuiting of ontduiking van overheidsregels levert volgens McKin sey steeds meer geld op. De groei van infor matietechnologie (computers) zorgt voor meer en meer crimineel gedrag dat moeilijk zichtbaar is. Dat gaat de maatschappij toe nemende hoeveelheden geld kosten. De harde kern van straatbendes (vooral jongeren) zal groter worden en zich verhar den. Criminaliteit door geweld zal toene men. Als belangrijkste oorzaak noemt McK insey de grotere kans dat veel jongeren een sociaal-economische achterstand oplopen. De Nederlandse burger gaat zich steeds onveiliger voelen. Als initiatieven zoals de sociale vernieuwing en het integreren van buitenlanders niet aanslaan, zal de onveili- geid vooral in probleembuurten toenemen. Ook stijgt het risico op buurtoverlast en de inbreuk op de openbare orde (zoals bij uit de hand lopende demonstraties). Het gaat beter met de verkeersveiligheid, maar wel staads langzamer. Die vertraging wordt veroorzaakt doordat mensen steeds mobieler worden en doordat verkeersmaat regelen steeds minder effect sorteren. Net als staatssecretaris Kosto van justitie en het Centraal Bureau voor de Statistiek, concludeert McKinsey dat de kleine crimi naliteit (als vandalisme en winkeldiefstal) zich stabiliseert. Kinderen en jongeren zijn verantwoordelijk voor alle vandalisme en ongeveer 60 procent van alle winkeldiefstal. Door het afnemende aantal jongeren tussen 15 en 24 jaar, verwachten de onderzoekers op dit gebied een stabilisering of zelfs een lichte afname. Het onderzoeksbureau doet in het rap port slechts een paar aanbevelingen en die zijn ook nog weinig concreet. Het komt er op neer dat de potentiële daders meer zou den moeten worden beïnvloed door onder meer de politie. De bestaande maatregelen en instanties moeten verder beter samen werken en de rijksoverheid moet duidelijker regels opstellen. De echte aanbevelingen komen van de Stuurgroep 'Politie 2000'. Daarin zitten on der anderen oud-minister De Koning (voor zitter), mr. Pieter van Vollenhoven, politie mensen en een criminoloog. Pagina 2: Huidige veiligheidsbeleid ver snipperd en inconsistent 'Alcoholcontrole al afgelopen?' L1SSE PAUL DE VLIEGER „Is de alcoholcontrole al afge lopen?" Die ongebruikelijke vraag kreeg de Lissese politie zaterdagmorgen om 02.00 uur van een plaatselijke restau ranthouder. De horeca-onder- nemer zat met een zaak vol gasten die op een taxi wacht ten. Bij een bevestigend ant woord, konden de klanten met een gerust hart in hun eigen auto stappen en kon de restau- tanthouder eindelijk zijn zaak sluiten. Volgens de politie be sloot een groot aantal bezoe kers van het restaurant een taxi te nemen nadat het ge rucht zich had verspreid dat er een grootschalige alcoholcon trole aan de gang was. Dit leid de tot een dusdanige drukte bij de Lisse taxi's dat in sommige gevalien meer dan een uur op de komst van zo'n auto met chauffeur moest worden ge wacht En dat zinde de Lissese restauranteigenaar niet „Dit geeft maar weer eens aan dat veel mensen kennelijk van te voren niet nadenken over hun terugreis. En het telefoontje zegt ook wel iets over de be denkelijke mentaliteit van de horeca-uitbater", zo verklaar de een woordvoerder van de Lissese politie. HET WOORD IS AAN Er zijn mensen wier deugden al leen op de afwezigheid van on deugden berusten. Siegfried L van Praag VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show- Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan re gen. Minimumtemperatuur om streeks 2 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, overdag toene mend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6, in de avond tot hard, Over enkele dagen BELGRADO-NEW VORK Rtr Binnen de EG dreigt vandaag een conflict uit te breken over de erkenning van Slovenië en Kroatië. Duitsland heeft giste ren herhaald dat het nog voor Kerstmis tot erkenning zal over gaan. Naar verwachting zullen Italië en de niet EG-staat Oos tenrijk dat voorbeeld volgen. Een aantal EG-lidstaten, waar onder Nederland, denkt in na volging van de VN dat die er kenning definitief een einde maakt aan het wankele vredes proces. In het weekeinde is koorts achtig geprobeerd Duitsland tot andere gedachten te brengen. Dat overleg heeft niets opgele verd. Nederlandse diplomaten verwachten vandaag grote pro blemen. Ook de voorzitter van EG-vredesconferentie voor Joe goslavië, Lord Carrington, heeft zich tegen erkenning van de twee republieken verklaard. De ministers van buitenlandse za ken van de EG vergaderen van daag onder leiding van minister Van den Broek in Brussel. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren het groene licht gegeven voor het sturen van een eerste groep militaire waarnemers naar Joe- De Veiligheidsraad nam een stemmig resolutie 724 aan. Daarin wordt de VN gevraagd voorbereidingen te treffen voor een mogelijke vredesoperatie waaraan 10.000 man deelne men in het door burgeroorlog verscheurde land, indien een bestand intact blijft. abonnement betaal ik daarna Per maand 26,45) via a ut oma tische betaling*. Per kwartaal (f 76.75) via accep Leidsch Dagblad ter 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1