Sport Leiden komt met de schrik vrij De Danaïden wacht nog op eerste winst De Bollenstreek is nog steeds geen collectief Grasshoppers geeft wedstrijd uit handen TOP maakt van Rheko een echte dilettant Maandag 16 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK Luba Leiden kroop door het oog van de naald zaterdag avond tegen Blue Herons. In de Vijf Mei-hal werd de klok pas na 45 minuten stil gezet. Na de verlenging kwam Lei den toch ongeschonden uit de strijd in de laatste wed strijd van het jaar: 97-96. LEIDEN GERRIT-MN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De confrontatie met de num mer dertien in de promotiedivi sie had natuurlijk al ruim voor tijd beslist moeten worden. Tenminste op papier gezien dan. Blue Herons heeft namelijk een nieuwe Amerikaan - Rh chard Dickerson - en die maak te het de thuisploeg op de be langrijke momenten knap lastig. Samen met center Boudewijn Beest, die door Richard Zeven hoven niet van het scoren af te houden was hield hij de club uit Vianen in de race. De wedstrijd ging nagenoeg gelijk op. Leiden had in de eer ste helft een gaatje geslagen (19-10), maar bij de rust was er nog maar een klein verschil: 41- 37. Vervolgens bleven de teams dicht bij elkaar. Loet de Ruijter was aanvallend erg op dreef met 34 punten, maar liet in de verdediging Dickerson te mak kelijk scoren. Toch was hij het, die de wedstrijd had kunnen af maken in de reguliere speeltijd. Met een voorsprong van twee. punten (83-81) en nog 24 se conden te spelen plukte hij de rebound uit de lucht van een gemiste driepunter. Het leer glipte echter uit zijn handen met het gevolg dat Blue Herons weer in balbezit kwam. Dickerson maakte met nog acht tellen te gaan gelijk en Lei den mocht zich gaan opmaken voor de eerste verlenging van het jaar. In die extra tijd werd er volop gescoord. Jack Ginjaar besliste uiteindelijk de wed strijd. Met een driepunter bracht hij zijn ploeg aan de lei ding. Toen De Ruijter vervol gens een één-om-één-situatie miste en Maarten Wals ook naar de lijn moest om de wed strijd definitief te beslissen be sloot Bert Samson om Oscar Taal binnen de lijnen te sturen om de schutter van Blue Herons te beletten een driepunter te schieten. Zover kwam het niet. Taal pakte gewoon de aanvalsre- bound op de gemiste vrije worp en Leiden bleef in balbezit. Toen vervolgens op Ginjaar een opzettelijke fout werd gemaakt en hij wel koel bleef bij zijn vrije worpen was het eindelijk voor bij. De score in de laatste secon de voor de tegenstander deed niet meer ter zake. Scores Lei den: De Ruijter 34, Zevenhoven 19, Wals 11, Ginjaar 11. Blue Herons: van Beest 26, Dicker son 22. De mannen van Lisse behaal den in Nijmegen een knappe en ruime overwinning op So What. Daardoor blijft de ploeg uit de gevarenzone in de eerste divisie A. Na veertig minuten stond er 65-82 op het scorebord. Blitz leed een onnodige neder laag op eigen grond tegen Veen- land. De grieperige Sid Bruin- sma speelde niet mee en werd gemist. Topscorer Dave Heide- brecht was niet gelukkig met zijn schotpogingen en dat was mede de oorzaak dat de Voor schotenaren via 31-45 bij rust met 74-78 ten onder ging. Grasshoppers werd het slachtoffer van een volgens de scheidsrechters onbesuisde ac tie van center Peter Schaddé van Dooren. Wegens schoppen kreeg hij een diskwalificerende fout juist op het moment dat Grasshoppers een 48-63 achter stand aan het ophalen was. Bij 66-69 en balbezit in de laatste minuut kreeg Punch zodoende twee vrij worpen en zijkant en maakte optimaal gebruik van die situatie. De volle vier pun ten werden gescoord en zo werd de eindstand bepaald van 67-73. Scores Grasshoppers: De Jong 20, Van der Mey 17. De vrouwen van Lisse speel den een niet onverdienstelijke wedstrijd tegen titelpretendent Voorburg. Het verschil was Loet de Ruijter (14) gaat omhoog voor een score. Richard Dickerson (15) rik Hofstede (16) en Wiebo Nauta (11) staan klaar voor de rebound. slechts vijftien punten: 67-52. Een bijna traditioneel slecht be gin brak de ploeg op. Na vijf mi nuten was het al 14-4, gerust werd met 42-27. De tweede helft trok Lisse zich op aan de tegenstander en scoorde even veel punten. Lisse kwam vooral lengte te kort en dat werd ver taald in het aantal rebounds dat Voorburg uit de lucht mocht plukken. Scores Lisse: Van der Zulst 12, Mensen 9, Hooger- vorst 9. Voorburg: Keur 18. De vrouwen van MSV behaal den een regelmatige overwin ning op Cheetah: 84-62. Via een slecht begin (2-10) gingen de is te laat om hem te stoppen. Diede- FOTO HENK BOUWMAN Noordwijkse vrouwen 'erop en erover'. De aanval ging draaien en bij rust was er al een ruim verschil: 39-25. MSV bleef ver volgens scoren en blijft zodoen de koploper in de promotiedivi sie. Scores MSV: Sluys 24, Van der Salm 18, Van der Put 14, Ter Laak 10. 19 KATWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Door in de tweede helft zes minuten lang niet te scoren heeft Olivetti/ Grasshoppers zaterdagavond het duel met Tonego uit handen gegeven. De Katwijkse vrouwen verlo ren met 53-68 in de strijd om de vierde plek in de eredivisie. Met de met een punt verlo ren uitwedstrijd en de wijze waarop dat verlies tot stand kwam in het achterhoofd, moest er revanche genomen worden in de thuishal. Door een incorrecte jurybeslissing in Haaksbergen dolf Grasshoppers destijds het on derspit. Het eerste seizoens- verlies. Toen ook deed Daph ne Berends niet mee bij de op ponent en dat was een aan merkelijk verschil. Zij was het die Grasshoppers in de kritie ke fase de das om deed. Voor die tijd was de strijd gelijk op gegaan. Tonego draaide op drie speelsters die maar liefst 62 punten van het totaal aan tal voor hun rekening namen. Berends en de Amerikaansen Chrystal Coleman en Yvette Roberts. Het waren die drie die door Grasshoppers niet waren af te stoppen. In de eerste helft draaide al les nog prima aan Katwijkse kant. Met een opvallende Ada Kraaijenoord, die zich met een ander kapsel tegelijk ook maar een positieve, agressievere speelstijl heeft aangemeten en Marianne Schuit die weer op de weg terug is. Een kleine in zinking van de zesde tot de tiende minuut waarin Tonego van 11-12 naar 11-22 uitliep daargelaten, werd het gat met goed spel gedicht tot 29-30 bij rust. Een hele sterke periode vlak na rust leek de Haaksbergse ploeg te gaan nekken. Grasshoppers liep uit naar 37- 32 en Tonego kwam er even niet aan te pas. De laatste voorsprong zou gemeten gaan worden bij 43-41 in de 29ste minuut. Opeens wist niemand meer de de basket te vinden en het balverlies was niet meer te tellen. Ook bij Marie-José Allers en Anja Kuyt niet, toch speelsters die op zon moment het voortouw moeten nemen. Gemiste lay-ups. lange pas ses die niet aan kwamen en te gehaast spel. Daar ging het mis. Niet dat Tonego daar di rect van profiteerde, maar de slechte periode die er zo n beetje elke week is, was weer aangebroken. En toen had Daphne Berends er genoeg van. Met één drie- en twee tweepunters op rij schoot ze haar ploeg aan de leiding om die niet meer weg te geven. Het gat was zes minuten later twaalf punten (43-55) en de hoop op de zege was voorgoed verkeken voor de thuisploeg. Tonego speelde de wedstrijd geroutineerd uit en kwam niet meer in gevaar. Scores Grasshoppers: Kuvt 12. Allers 12. Schuit 10. To nego: Berends 23, Roberts 20, Coleman 19. SASSENHEIM BRAM VAN GENT LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER In de overgangsklasse D blijft De Danaïden zonder overwin ning na de 16-17 tegen Futura. Fiks speelde gelijk tegen Fidu- cia: 13-13. Pernix verloor met 21-14 van Albatros, evenals Fi des Pacta dat met 21-15 tenon- der ging tegen IJsselvogels. De Algemene tegen Diamco werd bij 11 -9 gestaakt. „Wanneer je voor een goede verdediging kan zorgen, dan kan je nog een eind komen. Ik had eigenlijk gedacht te kunnen winnen van Futura", vertelde Janko Breedveld van de De Da naïden. De winst leek er ook in te zitten, toen na tien minuten Paul Hüsken zijn team naar 6-3 schoot. Maar in de volgende vijftien minuten schoten de Ha genaars alles raak en mede door de vele plaatsfouten aan Leidse zijde leverde dat een 6-10 stand op. Eric Kromhout bepaalde vanaf de strafworpstip de rust stand op 7-10. Door de bal langer op de aan- geefpositie vast te houden kre gen de aanvallers van De Da naïden meer kansen. Een prachtige actie van Heiko Lo cher werd koel door Marcel Keyzer afgerond en bracht het team van Breedveld op 12-12. Telkenmale werd daarop een voorsprong genomen, die direct door Futura ongedaan werd ge maakt. Na de 16-16 (Locher) brak een spannende slotfase aan. Twee minuten voor tijd be nutte Futura een strafworp en ondanks verwoede pogingen van De Danaïden-aanval bleef de stand op 16-17 steken. Na een kwartier had Fiducia in de wedstrijd tegen Fiks een 5-1 voorsprong genomen. Dat had alles te maken met een zwak startend Fiks, maar het pleitte voor het team dat het de veerkracht kon opbrengen om deze achterstand ongedaan te maken. Marieke Jansen en Tan- ja Huizing zorgden voor de eer ste scores en treffers van onder meer Gwenny de Best en Jaap Rietdijk betekenden een 8-6 ruststand. Na de hervatting brachten Marieke Jansen en Marleen Boomgaard (haar dertiende treffer in drie weken!) op 10-8. Vanaf 12-12 (Hendrik Hooymei- er) liep Fiducig snel uit naar 15- 12. Maar Fiks beschikte over de juiste knokkers-mentaliteit. Na 15-14 (strafworp Theo Vreeken) volgde er in de laatsc twee mi nuten (16-14) eenspannende ontknoping. Matthijs de Visser (5x) bekroonde het werk door tweemaal van afstand raak te schieten. „Net aan ontsnapt, maar wel verdiend", verzuchtte Daan Vreeken. In de wedstrijd tegen Albatros maakte Erika Velders bij Pernix haar rentree. De oranje-kragen hadden te maken met een off day. De tegenstanders waren scherper en schoten spatzuiver. Dat leverde van meet af aan een achterstand op voor Pernix. Halverwege de eerste helft stond er een 5-2 stand op het bord. Hoewel Pernix door doel punten van Lian Tieleman (4x) en André de Winter (2x) nog enigszins in het spoor bleef, keek het bij rust niettemin te gen een 9-5 stand aan. Het tweede bedrijf was even eens niet denderend. De kansen werden slecht benut en doordat de Zwijndrechters meestentijds de afvangduels wonnen, strand den de aanvallen. Carla Kuipers Duel De Algemene tegen Diamco bij 11-9 gestaakt scoorde vier keer, maar bij de stand 16-10 was de wedstrijd beslist. Zuiver schietend ver grootte Albatros de voorsprong naar een 21-14 eindstand. Ook Fides Pacta kende een mindere dag tegen koploper IJs selvogels. Als excuus mocht worden aangevoerd dat Bettina Buikstra niet present was (pri ma vervangen door Annelies Verwoerd) en dat een normaal op zondag spelend team over wegend matig presteert als er op zaterdag geacteerd moet worden. In de eerste helft ging het nog gelijk op, wat mede door treffers van Patricia Gott- mer (2x), Conchita Prins en Henk van der Waals een 8-8 ruststand opleverde. Na rust tilde IJsselvogels vlot de stand naar 10-8. Sander de Haas zorgde nog voor 10-9, maar met de snelle 12-9 die daarop volgde was het pleit be slecht. Frank Peter de Haas (4x) en René van der Vooren (3x) konden met hun doelpunten weinig aan de achterstand ver anderen, die in de laatse tien minuten nog opliep naar 21-15. Het treffen tussen De Alge mene en Diamco was er één van hardwerkende teams. In het gehaaste spel leek uiteindelijk De Algemene met wat meer overleg te spelen; het scoorde wat regelmatiger dan de Die- mense ploeg. Dubbele scores van Alfred Lambooy en Marcel van Duyvenbode leidden tot 6- 3. Door een wat mindere fase zag Diamco kans om de rust stand op 7-7 te bepalen. De bemoeienis van Arnoud Lambooy en Ramond Terwiel met de score in de tweede helft deden met een kwartier en veertien seconden te spelen 11 - 9 op het scorebord oplichten. Dat was direct de laatste hande ling voor de zaalwacht. Bij deze stand staakte de scheidsrechter de wedstrijd wegens een afge broken korfbalpaal. KNS liet het tegen ALO volko men afweten. „Het liep totaal niet en ik kon het niet beïnvloe den", resumeerde coach René Kooien. Het eerste aanvalsvak kwam pas dertien minuten voor tijd tot een eerste score (Hen drik van Ruiten). De 5-3 rust stand leek hoopvol, maar de tweede helft werd een debacle. „Er kon niet gewisseld worden door blessureleed en omdat het tweede team tegelijkertijd speelde. Maar zo'n off-day kom je wel eens tegen. Volgende keer gaat het ongetwijfeld beter", ba gatelliseerde Kooien. Berbel Vermond zag haar invalbeurt bekroond met een treffer, ter wijl Yvonne van Dam en Hans Kooien met ieder twee scores de eindstand op 16-6 brachten. „We waren de hele wedstrijd beter, maar wisten geen raad met de ruimte en konden daar om ineens niet meer scoren", analyseerde coach Van Poel geest de wedstrijd tussen Vrien denschaar en Velocitas. Een goede eerste helft werd met 2-6 afgesloten, mede door scores van een excellerende Jetske Goudsmit (3x) en Ron Gouds mit (3x). Erica Vlagsma kende een goed debuut. Binnen zes minuten kwam Vriendenschaar op 6-6. Doelpunten van Paul Meerberg (2x) en Marlies Mee- boer betekenden 7-9, maar in de laatste dertien minuten bleek scoren niet langer moge lijk. Daardoor kon de ploeg uit Bodegraven in de slotminuten nog op 9-9 komen. De nederlaag van TOP in Nij- kerk tegen Sparta bleek te kun nen worden afgedaan als een incident. De Sassenheimse korf ballers scoorden er zaterdag te gen Rheko weer als vanouds driftig op los. Wie gezien de eer der neergezette resultaten in debutant Rheko een topper ver moedde, kwam bedrogen uit. Na een gelijkopgaand kwartier werd de Rhedense ploeg door TOP als een dilettant te kijk ge zet: 23-10. Bij de aanvang van het duel zette TOP's huisorkest, de B-ka pel, 'O, was ik maar bij moeder thuisgebleven' in. Menig Rhe dense supporter moet het daar na afloop in de bus hartgrondig mee eens zijn geweest. Debu teerde Rheko met een kleine 10- 11 nederlaag tegen DKOD en had het vorige week Swift(M) zelfs op 14-14 gehouden, zater dag werd het compleet zoekge- speeld. „Ik snap niets meer van die uitslagen", bekende TOP-coach Theo Korporaal na afloop. „Op grond van die eerste resultaten had ik gedacht dat het een moeilijke wedstrijd zou worden. Zeker na die nederlaag in Nij- kerk. Iedereen was ook wel wat extra gespannen vandaag. Ei genlijk was dat wel goed ook, want dan staan ze op scheip." Die spanning was zeker in het eerste kwartier duidelijk merk baar in het spel. De aanvallen van TOP liepen niet echt glad en pas na negen minuten brak Frank Nijenhuis de ban. De ruimte die de Rhedense verde diging bood moest echter wel tot een doelpuntenlawine lei den. Gerco Langelaan gaf daar toe de aanzet en scoorde bin nen vijf minuten tweemaal. Zijn voorbeeld werd meteen gevolgd door Nijenhuis, die slechts een enkele minuut nodig had tot de volgende vakwisseling. Rheko bleek verdedigend vol strekt niet opgewassen tegen het topschuttersduo Langelaan- /Nijenhuis, dat in totaal vijftien goals produceerde. In aanval lend opzicht was het verweer al even pover. Het samenspel was ronduit chaotisch en alleen dank zij de gulheid van de gulle arbiter (vier strafworpen) kwam de debutant tot scoren. Na rust (10-3) drong TOP niet echt meer aan en kreeg ieder een de mogelijkheid te scoren. Na 14-4 ging de score tot 19-9 zelfs een kwartier lang gelijk op. Een slot-offensief bracht TOP ten slotte op 23-10, waarbij het vier minuten voor tijd ook de eerste en enige strafworp kreeg toebedeeld. Stelde deze op papier lastige opgave in de praktijk weinig voor, volgende week wacht er in Heelsum een veel zwaarder kar wei: het nog ongeslagen DKOD. Die ploeg klopte Sparta zater dag met nog grotere cijfers: 29- 11. HANDBALMEDEWERKER Het zit Noorlander/De Bollen streek niet mee in de eredivisie. In Wognum won SEW met een strafworp in de laatste minuut na een volkomen gelijkopgaan- de wedstrijd met 17-16, rust 7-8. De Voorhoutse ploeg miste Claudia de Jong die met een blessure op de bank naar de verrichtingen van haar teamge noten zat te kijken. En ondanks het feit dat zij net als Boriceanu naar zichzelf loopt te zoeken is de Jong toch een geroutineerde Speelster die in het kwantitatief magere gezelschap van de Bol lenstreek moeilijk kan worden gemist. Want duidelijk is wel dat de Voorhoutse handbalsters stuk voor stuk best kunnen handbal len maar nog steeds geen col lectief vormen. En dat komt er in wedstrijden die gelijk opgaan zoals de wedstrijd tegen SEW uit Bollenstreek had overigens, de in de slotminuten slechte ar bitrage van het kersverse inter nationale koppel Duyndam- /Helleman daargelaten, de winst kunnen pakken. Christa Thorsen en Nicoleta Boriceanu misten echter vanaf de zeven meter. De misser van Boriceanu tel de, hoe zuur dat ook voor de sierlijk spelende Roemeense mag klinken, dubbel. Bollen streek leidde toen namelijk met nog drie minuten speeltijd met 15-16. Het werd 16-16 en daar bij zou het waarschijnlijk zijn gebleven als het arbiterskoppel in een aanval van Bollenstreek niet een halve minuut voor het einde zouden hebben afgefloten om een nog steeds onduidelijke reden. In de daarop volgende aanval scoorde SEW via een door Mar jan Bult geforceerde strafworp, 16-17. In het besef dat op de ne derlaag het gezegde 'eigen schuld dikke bult' van toepas sing was bleef reclameren van Voorhoutse zijde tegen de arbi trale beslissing achterwege. Ge lukkig voor Duyndam en Helle man die zich in vele bochten zouden hebben moeten wrin gen om die beslissing accepta bel te maken. Voor Bollenstreek scoorden: Christa Thorsen 6. In- grid Besseling en Merlyn Pcrik 3, Geriie van Jaarsveld en Nici Boriceanu 1. In de tweede divisie won Olympia '72 overtuigend van EMM, 8-15. rust 6-9. Het cirkel- spel van Conny van der Werf en Angelique Schonk en de toege voegde dreiging aan de Wasse- naarse opbouwrij naast Dia na van Rooden geeft daar nu ook Tieske van Duyn blijk van aanwezigheid was in beide speèlhelften te veel voor het hardwerkende maar matige Middelburgse gezelschap. Voor Olympia '72 scoorden: Conny van der Werf 6, Diana van Rooden en Angelique Schonk 3. Tieske van Duyn 2 en Ingeborg Menkes 1. HVS verloor van koploper DWS, 19-9, rust 9-1. Het waren de Schiedamse breakouts ener zijds en de nog steeds haperen de scoringsmachine van de Stompwijkse ploeg die de mar ge zo royaal in het voordeel van DWS deden uitvallen. Tech nisch was het verschil tussen HVS en DWS minimaal. Duide lijk is wel dat HVS in een op bouwfase zit en meer oog heeft voor de combinatie dan voor de kansen die daaruit ontstaan. Voor HVS scoorden: Lenie van der Bosch en Eugenie van Gijls- wijk 3, Hanneke Marlens. Irma van der Bosch en Tineke Heemskerk 1. De mannen van Saturnus waren, met uitzondering van Hans Blansjaar die acht keer raak schoot, volledig afwezig te gen DES '72 dat de vloer aan veegde met de mannen van trainer/coach Nol Verhoef. 28- 18, rust 15-5. Defensief klopte het bij Satumus zoals Blansjaar zo treffend verwoordde "voor geen centimeter." En Des '72 pakte de zaken van meet af aan stevig aan. De beide keepers Martin Kok en Rob Otten treft geen blaam voor de nederlaag. De grootste die Satumus van DES '72 te incasseren kreeg. Voor Satumus scoorden Hans Blansjaar 8. André van Es 4. An dre van Leeuwen en Dan Olsen 2, en Fedor en Dirk Klok 1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19