Sport Gemini niet in gevaar Vlietwijk en Merenwiek zakken af Leython staat nog steeds niet op scherp Natasja Sierag valt op Lamlendigheid viert hoogtij bij Vivax Maandag 16 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 18 Zowel de mannen van NOVO als Gemini boekten het af gelopen weekeinde succes. NOVO versloeg Krimpen met 3-1 en Gemini wist de uitwedstrijd tegen Allides tot een goed einde te brengen. Bij de vrouwen past Gemini zich steeds beter aan. In de belangrijke zes-puntenwedstrijd tegen Metel/Radius werd met 3-0 gewonnen. LEIDEN GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER NOVO begon op alle fronten goed. De zwakke passers wer den opgezocht door de serveer ders van NOVO en met Kees Ouwehand als spelverdeler werd Krimpen die eerste set weggespeeld met liefst 15-6. Hiema stokte de aanval, er werd bijvoorbeeld achtmaal in het blok geslagen. Aan het eind kwam NOVO nog wel wat terug, maar de winst was nu voor Krimpen (8-15). Toch was dat terugkomen belangrijk, want NOVO maakte minder fouten en kon zijn stempel weer druk ken op het spel (15-11). De laatste set ging gelijk op tot 13- 13, toen was de ongewilde hulp van de scheidsrechter voldoen de voor 15-13 en 3-1. Gemini begon nogal verzwakt aan het duel met Allides. Het miste Ronald van Besuyen van wege een handblessure en Nico Klein wegens een voetblessure. De ploeg kon toch aardig bijblij ven in het begin. De iets betere verdediging aan het eind van de eerste set bracht Allides de zege: 16-14. Daarna was het alles Gemini wat de klok sloeg. Nico Klein had de coaching op zich geno men, mede omdat Leon Jung- schlager als speler uitkwam en dat werkte heel verfrissend. Het blok sloot steeds beter, met de gelijk spel werd de tegenstander goed onder druk gehouden en eigenlijk kwam Gemini geen moment meer in gevaar: 2-15, 6-15 en 2-15. In de promotieklas kon Ley- thon eindelijk weer eens met de ideale basis starten en dat pakte tegen Orion aanvankelijk goed uit met een 15-11 setwinst. Daama was het gedaan met de daden. De ploeg zakte ver weg en leek volkomen uitgeblust. Orion, eigenlijk geen team dat in de promotieklas thuishoort, wist met hard werken een over wicht op te bouwen en dat in winst om te zetten (8-15, 11-15, 14-16). Gemini 2 ontwaakte pas na anderhalve set, zo leek het. Bij DOS 2 zag het spel er aanvanke lijk niet uit en het 15-8 verlies was volkomen terecht. Op 8-1 in de volgende set stak Gemini eens goed de koppen bij elkaar en ineens stonden de neuzen weer in dezelfde richting. Met Jan Dompeling als niet af te stoppen buitenaanvaller werd vanaf dat moment DOS 2 volle dig weggespeeld en via 11 -15,2- 15 en nogmaals 2-15 behaalde Gemini zijn tweede zege (1-3). Graficon was de eerste twee sets heel gemotiveerd bezig te gen het geroutineerde Skania 2 en kwam met 2-0 voor via 15-6 en 15-12. De goede serves van Graficon haalde Skania 2 be hoorlijk uit zijn spel. In de der de set op 14-13 stond Graficon zelfs op matchpoint, maar toen lukte het even niet meer (14- 16). Daama kwam de klad er helemaal in en Skania kon met 10-15 en 8-15 alsnog de zege pakken: 2-3. VCS had het tegen de num mer drie, Super Spanning, min der dan een uur nodig om aan te tonen, dat het niet voor niets ongeslagen bovenaan staat. Zonder Peter Franke in zijn plaats speelde Chris van de Ho ven speelde VCS praktisch foutloos. Dick van Delft ontre gelde met zijn opslag Super en Robert-Jan Batenburg scoorde op mid veelvuldig: (15-6,15- 6,15-8). Vrouwen Bij de vrouwen waren Gemini en Radius min of meer gelijk waardig aan elkaar. Beide teams werkten hard, maar de aanval van Gemini had toch wat i inhoud. De eerste set ging ei genlijk gelijk op tot 10-11, toen tilde Tan ja van Bezooyen de stand naar 13-11 en kon de set rustig uitgemaakt worden: 15- 12. In de volgende set gaf Trea Zikken de aanstoot tot 6-2. Door nonchalance in het spel kwam Radius op 8-9 weer voor, maar goede blokkering en serve zorgden weer voor winst:15-10. Even werd het ritme verstoord, omdat Gemini op een teamfoto moest (het betekende een 2-8 achterstand), maar nadat op 4-9 alle time-outs verbruikt waren, was het Irene van Dongen, die Gemini met zeven punten op rij weer in de race bracht. In een spannende slotfase wist Ina La- vreysen de set uit te slaan naar 16-14. Gemini 3 kreeg onverwacht een nederlaag te slikken van Ko Pronk (2) kijkt toe. Renate de Zwart (3) maakt af. De Leython grepen door winst op Riva de koppositie. FOTO HENK BOUWMAN VCS, dat in een rommelige wedstrijd goed profiteerde van de slechte passing aan Gemini- zijde (12-15, 15-5,11-15,9-15). Het betekende de tweede ne derlaag op rij en daar medekop loper Leython 1 wel won (van Riva/R 3 met 3-1) staat het nu op de tweede plek. Leythons Lieuwe van der Meulen had tweemaal deze tegenstander (Riva 3) bespionneerd en wist precies waar de zwakke plekken zaten. Door veel te spelen op de meest geroutineerde speelster van Riva werd de angel uit dat team gehaald. Na 15-10 en 9-15 (de tweede set werd weggeven, omdat het speelveld toen veel te klein werd gehouden) werd daama echt orde op zaken ge steld met 15-9 en 15-7. Leython 2 moest tegen Ri va/R 4 aantreden en deed dat nog overtuigender, dan het eer ste. Het won in een van Riva- -zijde dramatisch slecht ge- speelde wedstrijd met 15-1,15-2 en 15-11. NOVO verloor voor de tweede maal op rij. Nu was ZOVOC uit te sterk. In de eerste wtee sets was het de meest gelukkige van de twee (Zovoc), dat aan het eind winst greep:15-13, 15-12. NOVO vocht zich goed terug met een overdonderende 1-15, maar ging door persoonlijke fouten in de vierde set op 11-13 nog de boot in met 15-13. Vol gens coach Frans van de Berg had er meer in gezeten. leiderdorp. enkele spelers bij een 3-8 ach terstand de mouwen opstroop ten om Leython alsnog een zege te bezorgen. Een zege die niet twee maar drie punten had moeten opleveren. In de eerste set schonk Ley thon Vocasa heel wat punten door de bal uit of in het net te serveren. Na het 15-7 verlies volgde een voor Leython betere tweede set (15-7 winst), waarna het weer'fout ging. De aanvallen van de thuisploeg werden in een dermate traag tempo opge zet dat het blok van Vocasa punt na punt produceerde. Vocasa zegevierde met 15-4, waarop Leython vooral dankzij Robbert Maassen de vierde set naar zich toetrok. De 26-jarige libero werkte als een paard, maakte ook fouten, maar pro duceerde bovenal punten. In de beslissende tie-break speelden naast Maassen ook Paul de Winter, Hans Broere, Bert-Jan Janzen en Leon Heyting met bezieling, hetgeen een 15-12 stand tot gevolg had. Overigens is over de wedstrijd het laatste woord nog niet ge sproken. Coach Oosterhoff van Vocasa, diende na afloop een protest in, omdat tweede scheidsrechter Adrie van Ter gouw een keer op zijn fluitje had geblazen zonder dat hoofd- Hij zat tijdens de wedstrijd voordurend met het hoofd te schudden. Zo slecht vond-ie het spel van zijn spelers. Ook na af loop van Leython-Vocasa, een degradatieduel optima forma, was John Groen geen vrolijk mens. Ondanks de moeizaam tot stand gekomen 3-2 zege, in de o zo belangrijke ontmoeting tegen de Nijmegenaars. Er kon geen lachje af, nee zijn woede nam alleen maar toe. Het stoort en verdriet Groen dat zijn spelers niet naar hem luisteren en daardoor vele, vele punten weggeven. Niet alleen zaterdag, maar al het hele sei- Vandaar dat Groen zijn con clusies heeft getrokken en enke le weken geleden al aankondig de aan het einde van het sei zoen zijn biezen te zullen pak ken, als de mentaliteit van een groot deel van de spelersgroep niet snel zou veranderen. Groen hoopte met zijn uitspraak zijn maar niets lijkt minder waar. Weliswaar vergaarde Leython in de laatste drie duels vijf punten, maar de manier waarop dat ge beurde geeft te denken. Ook zaterdag weer. Vocasa, uit Nijmegen, slaagde bijna in Leython twee punten afhandig te maken. Het was dat APELDOORN Stefan van Offenbeek van Dynamo Apeldoorn ligt op de grond er kan er niets aan doen. Logisch, Ravenna, het beste volleybal-dubteam van de wereld, was even in Nederland. Dynamo mocht zich zaterdag vergapen aan de kwaliteiten van de Italianen. Het sterke collectief van de wereldkampioen bij de dubteams, dat een extra dimensie krijgt door de inbreng van de Amerikaanse super- Jlers Karch Kiraly en Steve Timmons, in het tweede duel van tweede ronde Europa Cup I, vijftien punten af aan de Neder landse kampioen: 0-3,12-15,7-15,9-15. Coach Paul van Sliedrecht had ondanks de nederlaag toch een leuke avond gehad. De 750 toeschouwers dachten er net zo over; elk Italiaans punt werd met applaus beloond. Van Sliedrecht realistisch: „Bovendien kwamen de Nederlandse tekortkomingen aan het licht Te weinig kracht te weinig automatismen. Als we niet 26 uur gaan trainen in de week, zullen we altijd zo blijven doormodderen." FOTO ANP LEIDEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Natasja Sierag was de meest op- valllende zwemster het afgelo pen weekeinde. Zij vestigde in het Leidse Vijf Meibad een bes te jaargangprestatie op de 400 meter wisselslag. Tijdens de A-klasse wedstrijd gisteren in Leiden stond de 400 meter wisselslag op het pro gramma voor mannen en vrou wen. Veel prijzen vielen er in handen van li-zwemmers. De beste prestatie kwam op naam van de twaalfjarige Natasja Sierag (LZ). Op de zwaarste zwemdiscipline, de 400 meter wisselslag, verbeterde zij het jaargangsrecord in haar leef tijdscategorie met 2,5 seconden. Haar nieuwe recordtijd is 5.17,7. Hiermee werd zij in deze wed strijd tweede bij de vrouwen tot veertien jaar, achter clubgenote Fleur Bakker die 5.11,8 nodig had. Bij de meisjes tot zestien jaar was Bianca Hocks (LZ) de snel ste. Zij kwam tot 5.10,8. Bij de seniorenvrouwen behaalde Marjolein Blokpoel (Zijl) met een weinig aansprekende tijd van 5.47,5 de tweede prijs. Ook bij. de jongens werden goede tijden genoteerd. In de leeftijdscategorie tot veertien jaar waren het louter LZ-zwem- mers die in de prijzen vielen. Richard van Duyvenbode, Rem- co Singeling en Stephan van Iterson zorgden in deze volgor de voor de drie snelste tijden van 5.03,0, 5.08,9 en 5.27,0. Zo wel de vrouwen als de mannen van LZ 1886 wisten met hun tij den allen een NWK-limiet te Bij de jongens in de categorie tot zestien jaar vochten Robert Jan Bakker en Arjan Kamer, bei den van LZ, om de derde plaats. Ieder kreeg een tijd van 5.19,0 toebedeeld. De zwemjeugd van Neder land kwam het afgelopen week einde uit in de vierde ronde van de Speedo. Joyce Overvliet van Katwijk wist wel raad met de 400 meter vrije slag gezien haar winnende tijd van 6.32,3 bij de meisjes geboren in 1982. Sandra Bader (NWH) liet de klokken voor de derde plaats stilstaan op 6.40,6. Zowel Overvliet als Bader vestigden een nieuw per soonlijk record op deze afstand. Bij de jongens in deze leeftijd werd de strijd om de eerste twee plaatsen pas in de laatste meters beslist. Michael van Schaik (LZ) tikte juist iets eerder aan dan Martin Kloos van NWH, 6.37,0 om 6.37,5. Mark Drenth (LZ) was hier derde: 6.43,4. De 800 meter vrije slag moest gezwommen worden door de jongens en meisjes geboren in 1980. Sarah Clark van LZ kwam tot een persoonlijk record van 11.56,7, goed genoeg voor de derde plaats. Bij de jongens was Katwijker Mathieu Spros snel genoeg om zijn directe belagers van zich af te houden. Zijn win nende tijd was 11.05,4. LEIDEN FRITS FALLAUX Voor zowel eersteklasser Vlietwijk als twee deklasser Merenwiek lijkt degradatie onaf wendbaar. In de derde klasse van de bad- mintoncompetitie gaat het evenmin goed met de teams van Leiden. Zaterdag heeft een combinatie-wijziging Leiden waar schijnlijk twee belangrijke punten gekost. Door het verlies van de sleutelwedstrijd te gen Corbulo staat ook Leiden 2 aan de rand van de afgrond. In de vierde klasse is de spanning te snijden door het verlies van Veglo tegen Apollo en de overwinning van De Spotvogels op Flair 3. In de eerste klasse is de kans dat Vlietwijk degradatie kan afwenden tot een minimum gereduceerd. Van concurrent Duinwijck 4 werd met 8-3 verloren. Ook in deze wed strijd speelden de Voorschotenaren veel driesetters, maar alleen Henk Westerbeek werd twee keer voor die inzet beloond. Pa trick Kraan schrijft de problemen van zijn team toe aan de blessuregolf eerder dit sei zoen: „Met ons vaste team hadden we zeker een kans gehad om erin te blijven. Het heeft gewoon niet mee gezeten." In de tweede ldasse gaat het niet goed met Merenwiek. Het team heeft nog slechts een punt voorsprong op Drop Shot 4. Tegen DKC 3 hadden de Leidenaars echter geen schijn van kans. Bert van Eijk: „Ze kwamen met een invaller op de proppen die vorig seizoen nog voor DKC 1 uitkwam. Het re sultaat laat zich raden." Merenwiek werd met 7-1 verslagen. Van Eijk voelt de bui al hangen: „Tegen Florida maken we geen kans. De laatste twee wedstrijden (tegen Leyton en Drop Shot) moeten de doorslag geven." In de derde klasse was het voor Leiden zaak om Duinwijck 6 via een overwinning op afstand te houden. Bram Segijn had Frans Steeman aan het eind van de eerste set volledig in zijn zak. In de tweede set kwam hij dan ook eenvoudig op een riante 11-6 voorsprong. Door concentratieverlies bij Segijn zag Steeman kans om op het nip pertje langszij te komen. Hij kreeg hiervan zo'n oppepper dat hij de verlenging in zijn voordeel besliste, om Segijn vervolgens in de derde set de genadeklap toe te dienen: 15-9,15-18,8-15. Raymond Hanhart speelde Jurriaan Mes bij vlagen compléét zoek, maar aangezien ook hij niet continu de druk op de ketel hield bleef de schade beperkt tot 18-13, 15- 4. Bij aanvang van de gemengd dubbels was de stand 3-3. Aangezien in de uitwedstrijd beide gemengd dubbels door Leiden wer den gewonnen was het verrassend dat Lei desastreus: beide partijen verforen, en daarmee ook de wedstrijd: 3-5. Door het derde verlies op rij is Leiden te ruggevallen naar de degradatiegrens. Wassenaar liet zich niet verrassen door Drop Shot 5. Het team zegevierde met 2-6. IJsse heeft de voorsprong op De Bun ge consolideerd door een 3-5 overwinning op Slotermeer 3. Merenwiek 2 staat door de 3- 5 overwinning op Duinwijck 7 veilig in de middenmoot. Invalster Miranda de Mos speelde een goede wedstrijd. Ze zegevierde in haar enkel partij en scoorde met Danny Plug het beslissende punt. In de wedstrijd Leiden 2-Corbulo stond er voor beide teams veel op het spel. Leiden 2 stond op dat moment laatste met vier punten, voorafgegaan door Merenwiek 3, Leython 2 en Corbulo met elk vijf punten. In de enkelpartijen zegevierden Jan Slinger land en Thea Turk. Invalster Elise Zandstra maakte het Linda Zijlstra heel lastig: 11-2, 7-11, 8-11. In de dubbels knokte Leiden 2 voor wat het waard was, maar moest tel kens toezien hoe Corbulo de vruchten pluk te. Leiden 2 verloor met 2-6. Jan Slingerland schrijft de afnemende prestaties van Leiden in de landelijke competitie toe aan het ont breken van doorstroming vanuit de dis trictscompetitie: „Leiden moet maar een recreantenclub worden!", reageerde een ge ëmotioneerde Slingerland na afloop van de sleutel wedstrijd. De andere sleutelwedstrijd in dezefde afdeling tussen Merenwiek 3 en Leython 2 eindigde onbeslist: 4-4. In de vierde klasse is de spanning weer helemaal terug. Veglo deed datgene waarop De Spotvogels zijn laatste hoop had geves tigd: het maakte zaterdag een misstap tegen Apollo: 3-5. De Spotvogels zelf maakten hier gisteren optimaal gebruik van door concur rent Flair 3 met 3-5 te verslaan. Veglo en De Spotvogels staan nu weer zij aan zij op de eerste plaats. Llsse 2 hield Martinus luiap langszij: 4-4. Voor Llsse 3 zat er tegen Nieuw Vennep niet meer in dan een gelijk spel. Uitgeschakeld voor beker door tweedeklasser DWK AMERSFOORT DIRK KLOOS WATERPOLOMEDEWERKER In de waterpolo-hoofdklasse stond voor De Zijl/LGB de wedstrijd tegen AZPC op het programma. De Zijl verloor met 11-9. De andere ploegen uit de regio traden aan in de eerste ronde van de beker. LZ 1886, Katwijk en de vrouwen van De Zijl/LGB gaan door naar de tweede ronde. AZPC presteert tot nu toe prima. Lang stond de ploeg bo venaan. In de laatste wedstrij den tegen de andere toppers bleken de Amersfoorters net te licht. Toch heeft De Zijl zeker kansen gehad. In de aanvangs fase kwamen de Leidenaars tweemaal op voorsprong. Hoe wel AZPC in het vervolg steeds aan de goede kant van de score stond, bleef De Zijl in de buurt. In de laatste periode die met 7-6 begon, kwam De Zijl al snel langszij (7-7). Met nog drie mi nuten te gaan en 8-8 op het scorebord kon het nog alle kanten op. Na een overtreding bleef een AZPC'er met de bal doorzwemmen en gooide 'm bovendien nog een half meter- tje weg. De scheidsrechter, Janssen van der Laak, zag geen reden om de Amersfoorter weg te zenden. De Zijl-coach Rob Schouten echter wel. Hij ging verhaal halen met als resultaat dat hij werd weggestuurd. Schouten: „Regels zijn regels. Als je een bal weggooit na het fluitsignaal moet je eruit. Daar voor waren er ook al twee situ aties geweest waarvan ik dacht: dit kan toch niet. Mark van Bel- kum werd boven water gesla gen en George van Rijn kreeg na zijn, terechte, derde per soonlijke fout de bal bewust te gen zijn hoofd gegooid. Als de scheidsrechter moeite heeft met mijn manier van coachen moet zij mij eerder waarschu- AZPC maakte met drie doel punten op rij goed gebruik van de verwarring (11-8). Dat De Zijl daarna nog 11-9 scoorde had slechts statistische waarde. Schouten: „De zesde plaats blijft het uitgangspunt. We le ven van wedstrijd naar wed strijd. De kloof met Nereus en AZC is nu vier punten. Het wordt dus moeilijk maar nog niet onmogelijk." De bekerprestaties van de overige teams waren niet sprankelend. LZ 1886 had zo wel bij de mannen als de vrou wen een 'makkie'. De vrouwen waren vrijgeloot en de mannen van derdeklasser De Kwakel konden geen team op de been krijgen en belden af! Eerste klasser Vivax werd verrassend uitgeschakeld door tweedeklas ser DWK. De Barnevelders be keren verder omdat bij een ge lijkspel de uitspelende ploeg doorgaat. De 6-6 was volgens coach Frits Welling het gevolg van een gebrek aan inspiratie. Wel ling: „Lamlendigheid vierde hoogtij. We speelden zonder agressie en hadden vooral ver dedigend nogal wat individuele fouten." Snel vergeten dus maar voor de Oegstgeestena- Bij tweedeklasser Katwijk een soortgelijk verhaal, met dit verschil dat de Zeekanters der de klasser Wiekslag er nog wel onder hielden. Coach Breede- veld: „We hebbeamet 12-9 ge wonnen maar daarmee is alles wel gezegd. Het was een slech te wedstrijd." WZK leverde wel een goede prestatie. Het in de eerste klas se uitkomende Brandenburg werd in eigen huis het vuur na aan de schenen gelegd. De Wassenaarse tweedeklasser verloor uiteindelijk met 10-9 maar had dit verlies aan zich zelf te wijten. Coach Alijd Ver voorn: „We wisten niet wat er gebeurde. Brandenburg heeft vier parten lang achter ons aan gezwommen. We hebben wel tien keer alleen voor de keeper gelegen maar konden hem er niet in krijgen. Dat laatste moet ik mijn spelers verwijten, maar voor het vertoonde spel kan ik ze alleen maar complimente ren. We misten bovendien nog twee spelers en de scheidrech- ter promoveerde een bal op de paal nog tot een Brandenburgs doelpunt." van De Zijl wonnen in een gezapige wed strijd met 3-4 bij ESCA in Arn hem. Het tweede team verloor met 1-7 van AZPC.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18