Sport Fortuna en PSV al in winterslaap Ajax overtuigt eindelijk Eén Sovjet-team naar EK-voetbal in Zweden Grieppatiënt velt RKC Votava: 400 Friese clubs aan kop Anderlecht koopt Versavel Twente simpel langs MW maastricht-anp Tien minuten heeft FC Twente zaterdagavond nodig gehad om MW kansloos te laten. Na een belabberde eerste helft maakte de ploeg van Theo Vonk na rust even een vuist, scoorde en wikkel de vervolgens het karwei ge routineerd en gedegen af: 3- In de eerste helft wees niets erop dat Twente in Maastricht zo gemakkelijk zou gaan winnen. Op het hard bevroren veld nam de thuisploeg het initiatief. De kleine Maastrichtenaren le ken in het vooideel tegen de langere tegenstanders op het moeilijk bespeelbare terrein. Drie hoekschoppen binnen achttien minuten en fraaie kansen van Meijer (wild over het doel) en Visser (vrije trap via het muurtje tegen de lat) onderstreepten het Maast richtse overwicht. Vonk zou na een half uur hebben getekend voor een puntendeling, bekende hij na afloop. MW-doelman Agu kreeg na 25 minuten pas voor het eerst werk, toen een schot van Mulder tussen de palen belandde. Gevaarlijk was dat niet, want de bal plofte rechtstreeks in de ar men van de keerper. Voor het doel van zijn collega Boschker was het heel wat drukker. Maar in paniek hoefde de Twente-doelman nu ook niet meteen te raken. De MW'ers hebben namelijk grote problemen met het be nutten van de kansen, het geen wel uit de score van zestien treffers in achttien partijen blijkt. In de rust stelde Vonk even orde op zaken. Binnen een minuut dwong Kool Agu al tot een redding. Het was de eerste van een serie van vier mogelijkheden waarmee Twente het vizier op scherp stelde. Toen dat was ge beurd, had het MW snel op de knieën. In de 56ste mi nuut kwam Joeri Mulder op links helemaal vrij en zijn voorzet belandde precies op het hoofd van Ronald de Boer, die voor 0-1 zorgde. Daarna streed MW voor een verloren zaak. Het moest risico's nemen en kwam in de defensie kwaliteit te kort tegen Mulder, De Boer, Nu- man en Neijenhuis. Agu tikte een schitterend effectvol schot van De Boer in de 67ste minuut nog wel tegen de lat, maar was even later opnieuw kansloos. Via Mul der en Numan werd op rechts Neijenhuis in stelling gebracht en die schoot hard en laag nummer twee achter Agu. In de slotminuut tilde De Boer de score naar drie treffers. Hij lobte na een combinatie met Neijenhuis de bal over de uitgelopen Agu. moskou «gpd De Sovjetunie zal één 'natio naal team' afvaardigen naar de Europese voetbalkampioen schappen volgend jaar in Zwe den. Oekraine, de sterkste voetbalrepubliek van de Sov jetunie besloot zaterdag toch onder Sovjet-vlag mee te doen aan de eindronden. Vorige week besloot de Oekrainse bond uit de nationale voetbal federatie te stappen. Het bestuur van de Oekrain se bond wilde Oekrainse spe lers die deel uitmaken van de nationale selectie niet benade len. „Ze hebben hier jaren voor getraind", zei de baas van de Oekrainse bond, Viktor Bannikov, voormalig doelman van Dynamo Kiev. De Raad van de Oekrainse voetbalfederatie besliste zater dag ook dat Dynamo Kiev en Tsjemomorjets Odessa vol gend seizoen als Sovjet-verte genwoordigers zullen mee doen aan de wedstrijden voor de UEFA-cup. De clubs ein digden als vierde en vijfde in de Sovjet-competitie. CSKA Moskou werd kampioen. De Oekrainse bond besloot zaterdag ook transfers van spelers naar het buitenland (inclusief andere Sovjet-repu blieken) te bemoeilijken. Bui tenlandse gegadigden dienen een miljoen dollar 'belasting' aan de bond te betalen voor een eerste divisiespeler, 750.000 voor een tweede- en 300.000 voor een eerste- divi siespeler. „Dit is een financiële verdedigingslinie. We willen onze beste spelers niet meteen uit de Oekraine zien vertrek ken", aldus Bannikov. Negen van de tweeëntwintig selectiespelers bij de wereld kampioenschappen in Italië kwamen uit de Oekraine. De FIFA en UEFA moeten nog be slissen over de Oekrainse aan vrage voor lidmaatschap. De UEFA vergadert er dinsdag in Genève over. Verwarring Het Olympische comité van de Sovjetunie komt donderdag bijeen. Er heerst grote finan ciële en organisatorische ver warring nu Goskomsport, het staatssport-'ministerie', is op geheven. Er is een groot tekort aan harde valuta. Bovendien willen republie ken onder eigen vlag uitko men bij de winterspelen in Al- bertville en de zomerspelen in Barcelona. Voor Albertville zijn 350 sporters geselecteerd, voor Barcelona 800, de grootste de legatie ooit afgevaardigd door de Sovjetunie. waalwuk .anp Grieperig volgde Edwin de Kruijff gisteren RKC-Utrecht bij na een uur van de reservebank. Bij een achterstand van 0-1 mocht de patiënt alsnog opdra ven. Tot twee minuten voor het einde voelde De Kruijff zich nog steeds ziek, zwak en misselijk Dat gevoel was opeens over toen hij de gelijkmaker panklaar serveerde aan De Koele 1-1. Koning Ab Fafié en Leo van Veen, die 'Mister Utrecht' nog altijd beter vindt klinken dan 'Mister RKC' hebben eenzelfde voorkeur. De terugkeer van Van Veen in Nieuw Galgenwaard als trainer lijkt echter een kwestie van veel tijd, want het konink rijk van Fafié vertoont nog geen scheurtje. Door het gelijke spel in Waalwijk blijft Utrecht mee dingen naar een UEFA-cup- plaats. Het leek er zondag lang op dat RKC zich halfweg het sei zoen in eenzelfde positie zou bevinden door een vroeg doel punt van Decheiver. Op aange ven van Hoekstra en onder toe ziend oog van Nol de Ruiter, coach van het Olympisch elftal, bracht Decheiver zijn doelpun- tentotaal op veertien. EINDHOVEN» GPD De coaches van PSV en Fortuna Sittard waren het roerend eens. „Omdat de terreinomstandig heden bijzonder moeilijk wa ren, kon het geen goede wed strijd worden," stelde Geoig Kessler vast. En Bobby Robson knikte instemmend. Het hard- bevroren veld stond, toegege ven, een spetterend voetbal spektakel in de weg. Maar om de inval van Koning Winter ais alibi aan te grijpen voor het zouteloze potje dat beide ploe gen er van maakten, is het an dere uiterste. De Limburgers viel nog het minst kwalijk te nemen. Die kunnen, de stand op de ranglijst In acht genomen, kennelijk niet veel beter. PSV daarentegen moest zich schamen, ook al won de landskampioen dan nipt. Wim Kieft tekende met zijn negende competitietreffer van dit seizoen voor de 1-0 eindstand. Met die ene, prachtige uithaal van de blonde spits zeven mi nuten voor de rust, moesten de 22.450 tribuneklanten het zater dagavond doen. De aanhang nam er zonder veel morren ge noegen mee; PSV heeft klaar blijkelijk beschaafde en bovenal snel tevreden toeschouwets. In Amsterdam zou Ajax bij een zelfde ondermaatse vertoning met striemende fluitconcerten zijn weggehoond en de roep om lohan Cruijff zou massaal heb ben geklonken. Wie zouden de Brabantse fans ook te hulp heb ben moeten roepen? Hooguit Romario, maar die wekt al ge ruime tijd de schijn liever de samba te dansen op de stran den in Rio en heeft het bij de ei gen supporters daarom voorlo pig even verbruid. Bobby Robson stipte in zijn na- babbel het ontbreken van de aan zijn enkel geblesseerde Bra ziliaanse scherpschutter toch nog even aan. Zoals de Britse coach ook wees op de afwezig heid van Gerald Vanenburg (knieklachten), Jerry de long (voetblessure), lan Heintze (lieskwetsuur) en Adrie van Tig- gelen (geschorst). Robson liet bovendien weten dat Stan Valckx al enkele weken door een hardnekkige voetblessure wordt gekweld. „Dat is een half elftal," aldus de aimabele En gelsman. Zich tot een verslagge ver richtend: „Als de helft van uw lichaam niet goed zou func tioneren, zou u zich ook niet zo best voelen." PSV hunkert volgens Robson naar de winterstop, in verband met het EK overigens van korte duur. De spelers van PSV moe ten zich op 2 januari al weer melden voor een trainingskamp in Turkije of Spanje. Robson: „Het hangt.er vanaf in welk land wij een tegenstander kun nen vinden, want de jongens die nu geblesseerd zijn hebben wedstrijden nodig om weer in hun ritme te komen." Moede Hoofd Voordat de Brabantse profs het Hoekstra bezorgde de Utrechtse verdediging in de aanvangsfase veel kopzorgen. Na de twintigste minuut liep Hoekstra zelf met barstende hoofdpijn rond. Bij een kopduel liep hij een bloedende hoofdwond op. Van Veen: „Ik had hem nog zo gewaarschuwd voor Liesdek en De Koek. Als zij een kopduel aangaan, gaat eerst de elleboog omhoog. André heeft zelf een sterk lichaam, maar hij maakt er veel te weinig gebruik van." „Dat ben ik niet met je eens", reageerde Fafié. „Als Hoekstra mee opkomt, lijkt het net of een flatgebouw het strafschopgebied binnenvalt." In de tweede helft moest Hoekstra zijn aanvallende im pulsen beperken. Onder het motto 'aanval is de beste verde diging' bracht Van Veen met Peelen een extra aanvaller in de ploeg voor Maas. De verdedi gende middenvelder bleef met een knieblessure en een gele kaart in de kleedkamer. Utrecht won eveneens aan aanvallende kwaliteiten door het inbrengen van De Kruijff en Cooke. De beste kansen waren echter voor RKC. De pijlsnelle Peelen vond drie keer een superieure doel man Van Ede op zijn weg. Uitgerekend een glijpartij van uitblinker Nascimento werd RKC vlak voor tijd fataal. De Portugees speelde in zijn eerste thuiswedstrijd Utrecht-topsco rer Smolarek uit de wedstrijd. Eén minuut voor tijd was Nasci mento even uit balans, waar door De Kruijff het hoofd van de opgekomen De Koek kon berei ken. De Utrechtse aanvoerder knikte de gelijkmaker binnen. Mirko Yotjava (Werder Bremen) speelde zaterdag bij VfB Stuttg art zijn vierhonderdste compe titiewedstrijd in de Duitse Bun- desliga. De 35-jarige midden velder werd daarmee het 42ste lid van de exclusieve 400-club. Votava kwam eerder voor Borussia Dortmund en het Spaanse Atletico Madrid uit. Hij speelde vijf keer in het Duitse nationale elftal. Record-speler in de Bundesliga is Karl-Heinz Körbel die tot en met vorig sei zoen 602 wedstrijden voor Ein- tracht Franklurt afwerkte. oen haac «anp De Friese vertegenwoordigers in het betaalde voetbal staan weer samen op kop in de eerste divisie. Heerenveen werkte op de 22ste speeldag de achterstand van een punt op Cambuur weg door met 4-0 van Helmond Sport te winnen. De club uit de Friese hoofdstad speelde 1-1 bij NEC Telstar heeft een punt achterstand. Voör de tweede keer in een week acteerden de Velsenaren voor 10.000 toeschouwers. Vorig weekeinde wonnen ze thuis met 3-0 van Haarlem, zaterdag werd het 1-1 bij AZ, dat zelfs in de grote tijd met spelers als Peters, Kist en Nygaard slechts zelden zoveel publiek trok. De grootste zege in de den duels van het weekeinde was dié van Wageningen op VCV Zeeland: 5-0, met drie doelpunten van Vink. Zeeland, vorig seizoen geflopt onder de naam Vlissingen, staat vrij troosteloos laatste met negen punten. MECHELEN ANP Bruno Versavel heeft een contract voor vijf jaar getekend bij An derlecht. De international van KV Mechelen heeft dat zaterdag be kend gemaakt. Op de eerste dag van het volgend jaar begint hij bij de landskampioen. Versavel is middenvelder. Wouden bezorgt SW/Dordrecht de volle winst SW/Dordrecht '90 deed zater dagavond goede zaken door de thuiswedstrijd tegen Roda JC met 2-0 te winnen. De formatie van trainer Hans Verel dankte de volle winst aan spits Romeo Wouden, die beide treffers voor zijn rekening nam. SVV/Dordrecht '90 kende zater dagavond de luxe van een snelle voorsprong. In de derde minuut opende Wouden de score. Hij ontsnapte na een dieptepass van Jerry Simons aan de aan dacht van bewaker Luijpers. Slechts 900 toeschouwers waren hiervan aan de Krommedijk ge tuige. Roda JC werd daarna welis waar sterker, maar kon geen vuist maken. Negen minuten voor tijd besliste Wouden het matige duel na voorbereidend werk van Simons en Gorré. Wouden, die de fusieclub vorige week al aan een zege bij FC Den Haag hielp, heeft nu acht tref fers op zijn naam staan. VW wacht nog steeds op de eerste overwinning in de eredi- iriois in oan thnicuroHcfriiH 7a- moede hoofd te raste kunnen leggen voor een keist-dutje, die nen zij eerst nog twee keer klaarwakker te zijn. Woensdag avond wacht VW hen in Venlo op en vier dagen later staat FC Twente klaar in Enschede. Te gen het altijd lastige uitstapje zondagmiddag naar stadion Het Diekman wotdt in het Brabant se kamp als een berg opgezien. Wie PSV-Fortuna Sittard aan het netvlies heeft voorbij zien trekken, kan daar alleen maar begrip voor hebben. In het Philips-stadion viel de laatste tijd sowieso al weinig te vieren. In de laatste vijf thuis wedstrijden voor de krachtme ting met Fortuna Sittard was PSV slechts één keer, tegen FC Groningen (2-1), met ae buit aan de haal gegaan. Tegen MW (1-1), FC Twente (3-3), Volen dam (1-1) en tussendoor in de Europa-cupwedstrijd tegen An derlecht (0-0) moest het met een puntendeling genoegen ne men. Robson: „Daarom was het zo belangrijk dat wij weer eens een keer wonnen." In die opzet slaagde PSV, al mocht het de handen stijf dicht knijpen toen Marco Boogers een kwartier na de rast frank en vrij voor Hans van Breukelen naast mikte. Waarmee overi gens niet gezegd is dat Fortuna Sittard te weinig kreeg. De over winning kwam PSV toe, al was het alleen maar op grond van het veldoverwicht. Maar aanval lend kon de koploper van de eredivisie geen vuist maken. Wim Kieft lag, dat ene moment in de eeiste helft uitgezonderd, stevig aan de ketting bij Randy Samuel. Jos Mordang had geen kind aan Juul EUerman. En Ka- lusha kwam de felle René Maes- sen niet voorbij. Ruud Hesp in het Fortuna-doel hoefde de handen amper uit de mouwen te steken. Zeer content Ondanks de 1 -0 nederlaag toon de Fortuna-coach Georg Kessler zich „zeer content" met het spel van zijn ploeg. „Er Is duidelijk sprake van progressie," decla meerde hij. „Ik zie mijn elftal van wedstrijd tot wedstrijd groeien. Wij hebben niet alleen verdedigd omdat het moest, maar ook aangevallen als het kon. Wij hoeven niet met het schaamrood op de kaken naar Sittard af te reizen. De zie de toe komst met vertrouwen tege moet." Konden de meiers van de degradatiekandidaat maar net zo mooi voetballen als Sir Georg kan praten, niemand hoefde zich in Sittard dan nog zorgen temaken... terdagavond verloor de debu tant van Willem II, 1-2. Uit acht duels in De Koel haalden de Limburgers slechts twee pun ten. De zege van Willem II was verdiend. Vooral in de eerste helft speelden de Tilburgers be ter. Toen ook vielen de doel punten. Stewart opende de sco re. De oud-VWer kopte in de elfde minuut een vooizet van Feskens in. Uit een vrije trap van Rutten maakte Derix, even eens met het hoofd, twee minu ten later gelijk. Meijs, vorig sei zoen afgetest bij VW, besliste het duel, opnieuw met een kop stoot. Maandag 16 december 1991 radtaw oti-161«oo mar™ hoekstra herman joustra ad van kaam (chef) om brouwer de koning rob onderwater wim van wanrooy rob van der zanden BndndlCte PAUL OE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAT Het zou jammer zijn als Louis van Gaal niet een paar jaar bij Ajax kan coachen. De intelligente, originele Noord-Hollander staat echter nog al tijd onder druk, ook na de eclatante zege (1-4) bij Volendam. „Louis is er niet beter van geworden", zei Johnny van 't Schip na afloop veelbeteke nend. VOLENDAM •GPD De vraag aan de weer opgestelde en uitste kend spelende Van 't Schip was of nu ieder een zonder gezichtsverlies uit De Affaire was gekomen. Van Gaal dus niet volgens Van 't Schip. De speler wilde immers geen rechtsbuiten meer spelen en hoeft dat ook niet meen tenminste niet vaker dan af en toe. Want tegen Volendam werd aange toond dat Ajax ook met 'het systeem-Van 't Schip' uitstekend uit de voeten kan. Gezien de moeilijke veldomstandigheden speelde Ajax zelfs meer dan voortreffelijk. Dat vond Louis van Gaal ook, al heeft hij een heel andere kijk op de situatie rondom rechtsbuiten/rechtshalf Van 't Schip. Spelen met niet permanent bevolkte vleugels, is niet 'het systeem' Van 't Schip', maar Tiet systeem-Van Gaal'. „Ik heb tien jaar gele den al gezegd dat Ajax veel te statisch voet balde met een pure rechtsbuiten en een pu re linksbuiten. Ik wil van dat voorspelbare af. Vandaag was Van 't Schip dus geen rechtsbuiten, maar rechtshalf. Zodoende speelde Winter in het centrum, waar ik hem ook het liefst zie. Die deed het ook uitste kend." Wie niet? Silooy was steik als linksback, zelfs Menzo vertliende een voldoende. Weliswaar blunderde de keeper in de slotfa se, zodat Volendam de eer kon redden, maar Menzo was bij de les toen het echt nodig was. Dat was al na tien minuten spel. Alex Pastoor verscheen toen vrij voor het Ajax-doel, maar een geweldige reflex van Menzo voorkwam een Volendams doelpunt en dus mogelijk zelfs een sensationele uit- Sensatie Het is al sensationeel genoeg dat een dorp met 17.000 inwonets alweer jaren moeite loos meedoet in de eredivisie. Volendam re- crateert de speleis ook nog onveranderd voor een goed deel uit het dorp zelf. Op ba sis van het bovengemiddelde technisch ver mogen zal de ploeg zich ook dit seizoen wel weer handhaven. Gisteren was de beste Vo- lendammer echter een Ajacied, Wim Jonk. De libero, overigens constant voor de ver dediging spelend, was niet zelden betrok ken bij de wonderschone acties die Ajax be dacht. Dit keer bleef het niet bij mooie combinaties die kansen opleverden, maar werd er ook gescoord. En hoe! Winter maakte de eerste met een omhaal, na een een-tweetje per kopbal met Jonk. Zeker zo leuk om te zien was de tweede, van Pettersson, die uit een vooizet van Blind direct en steenhard uithaalde. Nog voor rast scoorde ook de achterhoede. Dan ny Blind kreeg de ruimte op te rakken en van buiten het strafschopgebied met links te schieten. Onhoudbaar vloog de bal in het kruis. Na rast creëerde Ajax zich nog meer kan sen, maar toen schortte het aan de afwer king. Bergkamp, de voor de licht gebles seerde Petteisson ingevallen Van Loen, Kreek en Van 't Schip vergooiden prachtige kansen, tot Bergkamp dan maar besloot te toveren. Hij controleerde een verre pass van Roy en stifte de bal schitterend over Zoete- bier heen tegen het net; het gebeurde met een gemak alsof het een training betrof op een perfect veld in augustus... Plezier Johnny van 't Schip was vooral het plezier opgevallen dat Ajax uitstraalde. „Het was vandaag niet dat verplichte. Iedereen vond het leuk om zo te voetballen. Dit was ook het spel dat mij persoonlijk altijd voor ogen stond, met mij dan iets meer achter de bal. En dan zie je dat ik evengoed doorkom aan de rechterkant. Eigenlijk kwam vandaag al les van de rechterkant." Dat was wat overdreven. Ajax was superi eur, maar trof in Volendam ook geen echte tegenstander. Bovendien deden Silooy, Kreek en Roy aan de linkerkant wel degelijk mee. Voetballers preken evenwel graag voor eigen parochie, net als trainers. Van Gaal zou voor zijn preken even de tijd moeten krijgen. Van hem worden echter verhaaltjes verwacht die elke trainer in de derde klasse ook afsteekt. „Die vertel ik dan maar. Tegen de peis praat ik alleen nog in cliché's, al Den ik dan mezelf niet. Maar kennelijk zet ik de groep onder druk met m'n openhartig heid aldus Van Gaal nog voor de wed strijd. Hij was zijn voornemen gelukkig nader hand snel vergeten. Toen hem werd voor gehouden dat zijn ploeg qua technisch ver mogen een straatlengte voorsprong heeft op PSV, maar dat de Eindhovenaren op de it vijf punten voorsprong houden, hij zich aangesproken. .Ach, vijf punten is niks. Die lopen we zo in als we blijven spelen als vanmiddag", blufte Van Gaal meteen. Wie zaterdag PSV en gisteren Ajax aan het werk zag, moet erkennen dat de Ajax- coach best eens gelijk kan krijgen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16