Sport Vriesekoop: alleen het prestige telt Jan Siemerink ook officieel de beste Cruijff is het zat Peter Paul de Vrind pakt kans Korfbalpaal breekt.. Maandag 16 december 1991 13 NIEUWSLIJN Abdul-Jabbar overweegt rentree LOS ANGELES Zijn leeftijd vormt geen enkele belemmering, vindt hij zelf. Kareem Abdul-Jabbar overweegt op zijn 44ste zijn rentree te maken in het Amerikaanse prof-basketbal. Niet uit fi nancieel oogpunt, want de vroegere sterspeler van de Los Ange les Lakers nam in 1990 steenrijk afscheid. Abdul-Jabbar voelt zich geroepen Earvin 'Magie' Johnson bij te staan in de strijd te gen het Aids-virus. De vedette zou zijn gage beschikbaar willen stellen aan de door Johnson in het leven geroepen stichting, die de gevreesde ziekte in de Verenigde Staten tegen wil gaan. De bekentenis van Magie Johnson onlangs dat hij besmet was met het HIV-virus, maakte bij Kareem Abdul-Jabbar veel emo ties los. Voor de camera van CBS verklaarde hij het afgelopen weekeinde: „Ik heb me direct afgevraagd hoe ik hem kan hel pen. Door een rentree te maken, ik kan nu eenmaal goed bas ketballen", meende de voormalige vedette, die nog altijd de eeu wige puntenranglijst in de NBA aanvoert. Arnesen voor de tuchtcommissie ROTTERDAM De KNVB zal de zaak-Amesen aan de tucht commissie voorleggen. De Vereniging van Oefenmeesters (WON) diende enkele maaanden geleden al een klacht in bij het bestuur van de sectie betaald voetbal, omdat de voormalige Deense international zonder de vereiste diploma's bij PSV als trainer-coach zou fungeren. PSV voerde in zijn verweerschrift aan dat Frank Arnesen slechts als elftalleider optreedt. Dat ver weer is voor het sectiebestuur kennelijk niet acceptabel, want het heeft PSV nu in staat van beschuldiging gesteld. Olympisch vuur op Franse bodem PARIJS Het Olympisch vuur is zaterdag op Franse bodem ge arriveerd. Na een vlucht van twee uur vanuit Athene kwam de vlam, die vrijdag op de Griekse berg Olympia op traditionele wij ze was ontstoken, op de luchthaven Roissy bij Parijs aan. Twee kinderen uit Albertville, waar op 8 februari de Winterspe len beginnen, namen de fakkel in ontvangst. De vlam zal de ko mende maanden een ronde van 5500 kilometer door geheel Frankrijk maken. Circa 5000 sporters in de leeftijdscategorie van vijftien tot twintig jaar zorgen voor de estafette. Op de eerste etappe werd de vlam gedragen door wielrenster Catherine Mar- sal. VN heft boycot tegen Zuid-Afrika op NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft zaterdag unaniem besloten het verbod op sportieve betrekkingen met Zuid-Afrika op te heffen. Afgeschaft werd de zogenaamde 'zwarte lijst' waarop de namen stonden van alle sporters, trainers en managers die ondanks de afgekondigde boycot contacten met Zuid-Afrika onderhielden. De VN vroeg alle leden wel druk te blijven uitoefenen op de Zuidafrikaanse regering om de apartheidspolitiek geheel af te schaffen. Ze stond niet te trappelen om met het NK-tafeltennis mee te doen, maar nu ze tóch moest van de bondsbon- zen probeerde Bettine Vriesekoop er maar het beste van te maken. En als de inmiddels 30-jarige inwoonster van Amsterdam er zin in heeft, zijn de mogelijkheden nog al tijd groot. Het leidde na een afwezigheid van vijf seizoe nen afgelopen weekeinde in Den Bosch tot de elfde na tionale titel. LEIDEN DEN BOSCH ROB ONDERWATER Op het podium werd de routi nier geflankeerd door Danny Heister. Bij afwezigheid van de zaterdagavond ziek afgehaakte Paul Haldan werd hij voor de eerste maal in zijn nog prille carrière gekroond tot Neder lands kampioen. Heister, 20 jaar en spelend voor Tempo Team Amsterdam, toonde zich bij zonder ingenomen met zijn overtuigende winst op Leider dorper Peter Paul de Vrind; Bet tine Vriesekoop daarentegen werd niet warm of koud van van haar toernooizege. Begrijpelijk, want dubbelpar- tijen meegerekend verzamelde zij in totaal 24 titels. Vriesekoop had het veel erger gevonden als ze in de redelijk bezette, maar sfeerloze Maaspoort gezichts verlies had geleden. Vorig jaar troefde Mirjam Hooman haar tijdens de Top-12 op dezelfde plek nog af en het was er Vriese koop gisteren veel aan gelegen in de eindstrijd om het Neder lands Kampioenschap een her haling te voorkomen. De titel telde dus niet voor Vriesekoop, wel het prestige. En de confrontatie met Hooman was voor haar beladen met een flinke dosis rivaliteit. Sinds een aantal maanden zijn de dames weer 'on speaking terms' na een aanvaring tijdens het WK in To kio. Vriesekoop ergerde zich in Japen groen en geel aan de houding van haar collega. De slechte verstandhouding leidde tot een aaneenschakeling van tegenvallende prestaties en on derling gekissebis. Die problemen zijn inmiddels uitgepraat omdat de dames donders goed beseffen dat ze niet zonder elkaar kunnen. Ge armd over de Kalverstraat zul len de beste tafeltennissters van Nederland echter niet meer lo pen en Vriesekoop toonde zich mede daardoor gebrand op een goed resultaat. Tijdens de eerste twee games was er nog sprake van een heuse finale, maar na dat Vriesekoop in beide geval len aan het langste eind had ge trokken (21-19, 22-20) gaf Hooman de strijd op: 21-17. Voor Bettine Vriesekoop vormde de NK-titel een bevesti ging van wat zij al wist. De vorm is er, maar er moet hier en daar nog wat bijgeschaafd worden. Nu zij reeds is geplaatst voor de Olympische Spelen, heeft ze tijd om weer eens een reisje van on geveer vier weken richting Chi na te maken. In januari is het zover. En in juli stapt Vriese koop voor de tweede keer in 1992 in het vliegtuig richting Uiterste concentratie bij Bettine Vriesekoop tijdens de finale van het NK-tafeltennis. De voormalige Hazerswoudse versloeg de Leidse Mirjam Hooman in drie games. foto anp Peking. Vriesekoop financiert die tripjes overigens uit eigen fondsen, met behulp van spon sors dus. Danny Heister blijft dicht bij huis. Hij belegt zo nu en dan een trainingskampje bij be vriende tafeltennissers in Duits land. Afgelopen week vertoefde Heister in Grenzau in het gezel schap van de Pool Grubba en de Duitser Bohm. Europese top pers, en dat inspireerde hem kennelijk afgelopen weekeinde tot grootse daden. „Het leek wel of ik de hele wereld aan kon", gaf Heister blijk van een onge kend zelfvertrouwen. Dat Paul Haldan zijn pad niet had gekruist, deed volgens He ister niets aan het resultaat af. „Ik speelde gewoon goed en heb in de competitie al twee keer van Paul gewonnen." De vijfvoudig Nederlands kampioen probeerde het zater dag nog wel in Den Bosch. Hal dan bereikte weliswaar de halve finale, maar de wijze waarop dat gebeurde, gaf te denken. De nummer 31 van de wereld wurmde zich uiterst moeizaam langs 'nobody1 Rijn Vogelaar. Toen bleek dat een bij een toer nooi in Japan opgelopen virus Haldan te zeer parten speelde. Hij trok zich derhalve gister morgen terug en meldde zich tevens af voor de Superliga-in terland tegen Joegoslavië, ko mende woensdag in Budapest. Dat kwam Danny Heister ui teraard goed uit. De nummer drie van Nederland was de laatste tijd vanwege gebrekkige DEN BOSCH RO „Een beetje raar" vond Peter Paul de Vrind het wel. Maar nu hij door het afhaken van de zieke Paul Haldan tot finalist werd gepromoveerd, speelde de Leiderdorper voor goud. Het werd uiteindelijk zilver, want tegen Danny Heister was gisteren in Den Bosch weinig te beginnen. Tevreden over zijn eigen spel was De Vrind allerminst. „Ik heb te zwak geserveerd, alleen in de derde game ging het even goed." De voor malige speler van Scylla hij speelt evenals Gerard Bakker junior bij het Duitse Raspo Brandvond het onbevredigend dat hij zonder te spelen in de nationale eindstrijd was beland. „Maar daar kan ik verder niets aan doen. Je moet die kans dan pakken. Ik vind dat ik in an dere partijen (Rob Turk en Henk van Spanje) wel goed heb gespeeld." De Vrind (23) maakt dan ook deel uit van de nationale ploeg, die morgen naar Hongarije af reist voor de interland tegen Joegoslavië. „Ik weet nog steeds niet wat mijn mogelijkheden zijn. Ik ben geen supertalent, maar je ziet dat je door heel hard werken veel kunt bereiken. Ik vond mezelf aanvankelijk niet eens goed voor de eredivisie, nu ben ik een vaste klant in het Nederlands team en pak ik een centje mee in Duitsland. Ik zie wel wat het allemaal wordt. In elk geval blijf ik nog zeker een jaar of acht door gaan, want ik ben helemaal gek van het spelle tje." resultaten uit de gratie van NTTB-supervisor Jan Vlieg ge raakt. Nu Haldan voortijdig af haakte was een Nederlandse ti tel een uitnemende mogelijk heid om weer in de schijnwer pers te treden. Heister liet zich die kans niet ontnemen. Na zijn uistekende prestatie in de halve finale (winst op Trinko Keen) kwam Peter Paul de Vrind er in de eindstrijd geen moment aan te pas: 21-10,21-15,20-22,21-9. Het leverde Heister prompt een uitnodiging van Jan Vlieg op voor het Olympisch kwalifi catie-toernooi, begin februari in het Italiaanse Bolzano. Hij zal daar worden vergezeld door Paul Haldan en Trinko Keen. die evenzeer geinteresseerd zijn in tickets voor Barcelona. Ook Mirjam Hooman moet zich in Italië voor de Spelen plaatsen. Coach Vlieg heeft trouwens nog een speelster gebruiken voor het vrouwentoernooi in Bolza no. Voor die plaats komen Emi ly Noor en Gerdie Keen (het duo zegevierde in het vrouwen- dubbel) in aanmerking. Zij zullen keihard moeten werken; Bettine Vriesekoop kan tot de Spelen een zorgeloos be staan leiden. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER De korfbalwedstrijd in de Leidse Vijf Meihal in de eerste klasse E tussen De Algemene en Diamco kwam met nog vijftien minuten en veertien seconden te spelen aan een abrupt einde. Terwijl de bal in het andere vak was en de wed strijd een 'dood' moment ken de in verband met een gecon stateerde overtreding, was er in het verdedigingsvak in de paalzóne al een duel gaande tussen aanvoerder Alfred Lam- booy van De Algemene en zijn tegenstander om alvast de beste afvangpositie te bezet ten. Tot ieders verbijstering, die van beide spelers in het bij zonder, brak daarbij de paal plotseling af. „Het ging er niet echt hard aan toe", aldus Lambooy, „ik pakte de paal beet en op het moment dat mijn tegenstander me weg duwde had dat meer effet op de paal dan op mij." Het re sultaat was een doffe klap en een gestaakte wedstrijd. „Waarschijnlijk metaal- moeiheid", wees de aanwezige zaalcommissaris de breuk op de lasnaad aan. De inderhaast aangedragen reservepaal werd door de scheidsrechter afge keurd, daar deze niet in de vloer kon worden bevestigd en dus een gevaar voor de spelers en speelsters zou opleveren. Een andere oplossing bleek niet voorhanden. Met een 11 -9 stand in het voordeel van De Algemene verwees de arbiter de beide ploegen naar de kleedkamer. De resterende minuten zul len waarschijnlijk in een later stadium van de competitie worden uitgespeeld als het nog van belang voor de eindrangschikking is. De an dere geplande korfbal wedstrij den in de Leidse Viif MeihaJ, waaronder de lokale topper Crescendo tegen DKC, kwa- Franker blijft vijfjaar bij de KNLTB AMSTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Stanley Franker denkt nog steeds dat Nederlandse tennis sers een keer de Davis Cup vast houden en dat er hier een gekte losbarst zoals in Frankrijk twee weken geleden. Hij zou dat dol- Wheaton pakt het grote geld MONCHEN ANP Geld blijft in tennis een uiterst motiverende factor. München beleefde voor zijn zes miljoen dollar een dol weekeinde. De halve finalisten joegen elkaar zozeer op, dat de tweede editie van de Grand Slam Cup zelfs in verzwakte bezetting een verras sende winnaar kreeg: David Wheaton, een Amerikaan van Lake Minnetonka, 21 jaar, num mer 17 van de wereldranglijst, dit jaar nog geen toernooi ge wonnen. In de finale klopte Wheaton zijn landgenoot Mi chael Chang (7-5,6-2,6-4) die daarvoor in vijf sets had gewon nen van Lendl. Vorig jaar steeg in München Wheaton de geldzucht zo naar het hoofd dat hij bijna op de vuist ging met Brad Gilbert. Nu liet hij weten geen materialist te zijn en een percentage van de twee miljoen dollar, die hij won, aan te zullen wenden voor cha ritatieve doeleinden. Maar die twee miljoen is dan ook meer dan hij tot nu toe in zijn hele loopbaan verdiende (1.410.951 dollar). De uitkomst van München bevestigt nog eens het uit elkaar vallen van de tennis-hierarchie. Alle grote toernooien kenden dit jaar een andere winnaar. Becker in Melbourne, Courier in Parijs, Stich op Wimbledon, Edberg in de US-open en pal eronder: Forget in Bercy en Sampras in Frankfurt. Wheaton verdiende in München meer dan al die an deren bij elkaar. graag een keer beleven vanaf de kant als bondscoach. Met de verlenging van zijn contract bij de KNLTB heeft Franker die mogelijkheid in elk geval open gehouden. „De Davis Cup is nog steeds mijn vurige wens. Ik denk dat het kan op termijn", aldus de geboren Surinamer (45) giste ren na afloop van het NK in door, waar Jan Siemerink en Brenda Schultz zich als de nieu we Masters kroonden. Franker ging wel vaker hoog in de boom zitten. Maar nog nooit viel hij diep. Vijf jaar ten nissen onder leiding van de ge dreven coach bracht Nederland vrijwel louter succes. Hij bracht de kennis en discipline die bij de tennisbond nooit voorhan den was. Hij vóórspelde dat Ne derland onder zijn bewind vier tennissers bij de top honderd zou krijgen en ze kwamen er. Dat de soms als 'goeroe' afge schilderde coach afgelopen weekeinde akkoord ging met een contractverlenging tot en met 1997 werd door de KNLTB dan ook als de grootste over winning sinds jaren beschouwd. Enorme kweekvijver De vraag is of de 'tennisboom' in Nederland de komende vijf jaar net zo hard zal groeien als na '86 toen Franker binnenstap te vanuit Oostenrijk. De bond en de man in kwestie denken van wel. Het Davis Cup-doel is niet uit de duim gezogen. Fran ker weet dat er buiten de veel genoemde top zes (Siemerink, Krajicek, Haarhuis, Koever mans, Eltingh en nog steeds Schapers) een enorme kweekvijver aan talent is. De kunst is om ze te halen en te brengen. Zoals de Zweden, Fransen en Duitsers dat bij voorbeeld kunnen. Volgens Franker moet er dan wel het nodige veranderen bin nen de huidige structuur. Hij stelde dat ook als eis voor zijn aanblijven. Hij had immers lu cratieve aanbiedingen uit Oos tenrijk, Engeland en Denemar ken. De technisch directeur wil de meer bevoegdheden en een meer zelfstandige rol van de af deling toptennis. Zijn functie wordt opgetuigd en ook de be groting voor toptennis (nu 1,3 miljoen gulden per jaar) krijgt een duw in positieve richting. Over details en bedragen wilde bondsvoorzitter Ruurd de Boer gisteren niet spreken. Maar de praeses had het over 'futiliteiten' die niet zouden op wegen tegen de belangrijkheid van het ja-woord dat Franker gaf. Overigens was er binnen het bondsbestuur nauwelijks weerstand tegen een aanblijven van Franker. Van de 19 aanwe zige districtsvooizitters stemde er tijdens de vergadering over Franker slechts eentje tegen. Ruurd de Boer kreeg ae afge lopen maanden nogal wat el lende over zich heen. Hij was verwikkeld in een conflict met Martin Mallon, de ex-directeur van de KNLTB die per 1 januari na een uitspraak van de recht bank is ontslagen. Dat kostte de bond geld, zoals ook het gras- toernooi van Rosmalen waar De Boer veel verantwoording voor droeg handenvol geld kostte. De kwestie Mallon is echter uit de wereld (een tweede door Mallon aangespannen procedu re is door de gewezen directeur zelf ingetrokken) en inzake Ros malen deed De Boer wijselijk een stapje terug als organisator en sponsorwerver. „In januari begint de bond daarom met een schone lei", aldus de voorzitter, die tijdens de Masters ook nog eens het 700.000ste KNLTB-lid mocht huldigen. De Masters-finales bij de mannen en vrouwen sneeuw den bijna onder bij de goed- nieuws-show van de tennis bond. Maar Jan Siemerink en Brenda Schultz waren niet min der gelukkig gistermiddag. Schultz ze won in de finale van Nicole Muns-Jagerman met BARCELONA ANP Johan Cruijff heeft Barcelona met vertrek gedreigd. De Ne derlandse oefenmeester is twee dingen zat bij de Spaanse kam pioen: de mentaliteit van de spelers, de werkwijze van het bestuur. Tijdens de persconferentie voor de wedstrijd tegen Burgos verklaarde hij: „Het is onmoge lijk dat we toonaangevend zijn in Europa, maar in de nationale competitie acht punten achter staan op Real. Vorig seizoen werden we met afstand kam pioen. We zijn echt niet slechter geworden." „Het is een gevolg van veel details", aldus Cruijff. „Maar het heeft vooral te maken met de euforie-stemming die heer ste na het succes van vorig jaar. De inzet en concentratie laten te wensen over. Dat is de schuld van iedereen. Als dit niet snel verandert, vertrek ik. Ik weet dat ik nog een contract heb, maar ik wil niet nog eens meemaken wat ik de laatste zes maanden heb meegemaakt." Bovendien vindt Cruijff dat door de on doorzichtige wijze waarop Bar celona wordt geleid, de club nooit kan uitgroeien tot een in stituut als bijvoorbeeld Liver pool, AC Milan of Real Madrid. „Als ik daarover praat denkt echter iedereen onmiddellijk dat ik uit ben op meer macht. Dat is onzin. Het gaat me om de club. Het is duidelijk dat het zo niet verder kan." Cruijff heeft deze klachten sinds hij bij Barcelona werkt va ker geuit. Officieel staan ze dan ook los van de gang van zaken rond Oranje. Desondanks heeft hij er nooit een geheim van ge maakt geinteresseerd te zijn in 'de functie van bondscoach, die na de EK in '92 vrij komt. Voorzitter Nunez van Barcelona wil voorlopig echter niet van het vertrek van Cruijff horen. Eerder al liet Nunez weten de oefen- meester niet voor parttime werk aan Oranje te willen afstaan. Jan Siemerink stijlvol in actie tijdens de fi nale van het Masters. De Rijnsburger versloeg Tom Kempers in twee sets. foto anp 6-4, 6-3 was al eens eerder Master. Siemerink (6-3, 6-4 te gen Tom Kempers) haalde voor het eerst een echte nationale ti tel binnen. In zijn juniorentijd was hij al eens de beste van het land in zijn leeftijdscategorie, maar dit was zijn eerste volwassen prijs. Hij won het toernooi en eindig de ook op de nationale ranglijst als nummer een, terwijl hij een week geleden nog derde stond. In totaal stond daar een belo ning van 24.000 gulden tegen over terwijl de winnaar ook nog eens een jaar gratis mag rijden in een Audi 80. Qua prijzengeld en ambiance zou de internationaal succes volle Rijnsburger zijn neus op kunnen halen voor een natio naal Masters-toernooi. Maar de 21-jarige linkshander toonde zich gisteren na de zege op Kempers, die zaterdag verras send had gewonnen van Ri chard Krajicek, een oprechte kampioen. In zijn speach op het centre-court wist hij de kleine dingen te waarderen „Ik speel de hier niet voor het prijzengeld en de auto. Ik wilde die titel. Het geeft me een kick om nu of ficieel de beste tennisser van het land te zijn.". Als 'Dutch Master' vertrekt hij vlak voor de Kerst om deel te nemen aan de Australian Tour. Hij parkeert de bolide voorlopig in Rijnsburg naast zijn bmw.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13