Buitenland Historische akkoorden Noord- en Zuid-Korea Slovenië en Kroatië erkend door Oekraïne ANC: Britten moeten nieuw leger Zuid-Afrika trainen Europarlement overweegt blokkade uitbreiding EG Buurlanden maken Hongaren bang Waar eindigt de vlucht van Erich Honecker? Vrijdag 13 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES ingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Press. United Press International (UPI). ALLE 145 WERKNEMERS van The European zijn gisteren op straat ge zet. The European was een uitgave van Robert Maxwell De krant leed een verlies van 660.000 tot 990 000 gulden per nummer. HET IERSE REPUBLIKEINSE LEGER heeft de verantwoordelijkheid opge ëist voor een bomaanslag in Craig- avon. Een 900 kilo zware bom ont plofte achter het politiebureau Zes agenten in het gebouw en 60 burgers daarbuiten raaiden gewond DE EUROPESE CENTRALE BANK moet in Frankfurt komen en met >r Amsterdam Dat heeft bondskanselier Kohl vanmorgen gezegd in de L'U'tse Bondsdag NIEUWSLIJN Niet-aanvalsverdrag moet leiden tot verzoening President Bush en VN-onderhandelaar Giandomenico Pico (op achter grond, rechts) poseren in het Witte Huis met de in Libanon vrijgelaten Amerikaanse gijzelaars (v.l.n.r): Jesse Turner, Thomas Sunderland, Alann Steen, Thomas Cicippio en Terry Anderson. »foto afp Eiland Man praat over rechten homo's Het eiland Man heeft sinds gisteren voor het eerst een vrouwelij ke minister. Eerste minister Miles Walker benoemde de 45-jarige Hazel Hannan tot minister van onderwijs. Hannan staat bekend als progressief. Zij wil onder meer dat Man zijn anti-homowet afschaft. Volgens die wet kunnen homo's die een seksuele relatie hebben veroordeeld worden tot levenslange gevangenisstraf. Leeftijd, wederzijdse instemming of plaats van handeling speelt daarbij geen rol. Het autonome Man, gelegen in de Ierse zee, is het enige gebied in Europa met een dergelijke bepaling. Vanuit de EG en Engeland is aangedrongen op wijziging van de wet, die in strijd is met de rechten van de mens. Binnen de regering is minister John Corrin (landbouw en visserij) een fel tegenstander van een wetsaanpassing. Het eiland Man moet voor homo's ge sloten blijven, vindt hij. Doden bij bomaanslag Myanmar Bij een bomaanslag in Myanmar (het voormalige Burma) zijn woensdag twee mensen omgekomen en 18 mensen gewond ge raakt. Dat heeft Radio Yangon (Rangoon) gisteren gemeld. De bom explodeerde in het spoorwegstation van Mandalay, de tweede stad in Myanmar. Volgens de radiouitzending was de bom achtergelaten door een man die een gezin vroeg op zijn tas te passen. Toen de tas later ontplofte kwam de moeder van het gezin om het leven, evenals een andere man. Mandalay was in 1988 tijdens een volksopstand tegen het militaire bewind, een brandhaard van verzet. Deze week was de stad tot tweemaal toe opnieuw het toneel van demonstraties tegen de militairen, aldus een woordvoerder van een schaduwregering, die zich heeft te ruggetrokken in de jungle van Myanmar. Maxwell hield aandelenkoersen hoog Het SFO, het Britse fraudebureau, onderzoekt of de overleden mediamagnaat Robert Maxwell de aandelenkoers van zijn on derneming Maxwell Communications Corporation (MCC) kunstmatig hoog heeft gehouden. In bankkringen werd al eerder geopperd dat Maxwell een deel van het geld dat hij heeft ont vreemd uit de pensioenkassen van Mirror Group Newspapers en MCC heeft gebruikt om aandelen MCC te kopen. Daardoor hield hij de koers van dat fonds hoog op de Londense effectenbeurs. Helft Sovjet-luchthavens dicht Aeroflot heeft gisteren de diensten gestaakt vanaf 92 luchtha vens in de Oekraïne, de Kaukasus, Kazachstan en het oosten van het land. Reden is een plotseling gebrek aan brandstof op de luchthavens. Volgens de KLM lopen de de vluchten op Moskou en Sint Petersburg geen gevaar. De sluiting treft meer dan de helft van alle vliegvelden in de voormalige Sovjetunie. In de in eenstortende centraal geleide economie behoort vliegtuigbrand stof tot de meest schaarse goederen. Communistische leiders Roemenië vrij Alle vroegere leiders van de communistische partij in Roemenië die waren veroordeeld wegens het legeroptreden tegen demon stranten tijdens de volksopstand twee jaar geleden, zijn gisteren in hoger beroep vrijgesproken. De Roemeense procureur-gene raal Cherecheanu gaat nu in „buitengewoon hoger beroep". De leidende figuren onder het dictatoriale bewind van Ceausescu waren aangeklaagd omdat zij goedkeuring hadden gegeven aan het gewelddadig neerslaan van de volksopstanden in Timisoara en Bukarest. Noord- en Zuid-Korea hebben vandaag een historisch niet-aanvalsverdrag ondertekend dat verzoening moet brengen na 40 jaar van vijandschap tussen beide landen. Premier Chung Won-shik van Zuid-Korea en zijn Noord- koreaanse ambtgenoot Yon Hyong-muk zetten hun handtekening onder een 25 punten tellend plan. den dat de premiers elkaar weer op 18 februari zullen ontmoe ten in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang voor de uitwisseling van de documen ten voor ratificatie waardoor het akkoord formeel van kracht wordt. Functionarissen uit beide lan den ontmoeten elkaar deze maand nog in de grensstad Panmunjom om te praten over vermindering van kernwapens op het Koreaanse schiereiland. Deze omstreden kwestie is niet in het akkoord opgenomen. Py- Het verdrag voorziet in maatre gelen ter voorkoming van per ongeluk uitbrekende vijande lijkheden en moet leiden tot vermindering van de jarenlange spanning tussen het westers ge oriënteerde Zuid-Korea en het communistische bewind van Kim Il-Sung in Noord-Korea. „Dit is een geweldig resultaat", aldus Yon tijdens het histori sche moment van onderteke ning. Regeringsfunctionarissen zei- ongyang weigert vooralsnog in te stemmen met internationale controle op zijn nucleaire in stallaties. In het akkoord zweren beide Korea's het gebruik van terroris me af en beloven zij geen po gingen te ondernemen om el- kaars regering ten val te bren gen. Noord-Korea had in het verleden altijd bezwaar ge maakt tegen een expliciete be lofte om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenhe den van het zuiden. De militaire commandanten van beide landen zullen voort aan via een telefonische 'hotli ne' met elkaar in verbinding staan. In het bestandsdorp Pan munjom, dat in de gedemilitari seerde zone ligt, komen perma nente kantoren voor verbin dingsofficieren. Tijdens de vorige gespreks ronde in Pyongyang hadden de Noordkoreaanse leider Kim II- sung en de president van Zuid- Korea, Roh Tae Woo, in princi pe al overeenstemming bereikt om te werken aan verzoening tussen beide landen. Die moet behalve het niet-aanvalsverdrag leiden tot samenwerking en uit wisseling op diverse terreinen. Veel Koreanen wachten bijvoor beeld al jaren om familieleden in het andere Korea te kunnen bezoeken. Het akkoord is de eerste poli tieke overeenkomst na de Ko reaanse oorlog begin jaren 50, en sinds 1972 toen de dialoog tussen beide staten langzaam op gang kwam. De landen heb ben na de oorlog van 1950-'53 nooit een vredesakkoord onder tekend. Slovenië en Kroatië te erken nen. In een gisteren gepuhli ceerd rapport van de VN-veilig heidsraad schrijft Perez de Cuellar dat erkenning de loego slavische burgeroorlog alleen maar uitzichtslozer zal maken. De gevechten in Kroatië du ren onverminderd voort. Het belegerde Kroatische bolwerk Osijek kwam gisteren opnieuw onder zwaar artillerievuur, ter wijl ook op tal van andere plaat sen de strijd weer oplaaide. In Midden-Kroatië hebben Kroatische strijders winst ge boekt in hun strijd tegen Servi sche rebellen en het federale le ger. De Kroaten zouden 13 dor pen op de Serviërs hebben her overd, waardoor de politieke onrust in Servië dreigt op te lo pen. De positie van de Servische president Milosevic dreigt door het terreinverlies nu serieus in gevaar te komen. Het parlement van de Oekraïne heeft gisteren besloten Kroatië en Slovenië te erkennen. Bin nenkort zullen er diplomatieke betrekkingen worden aange knoopt. Dat meldde het persbu reau Tass gisteren. De Oekraïne en Litouwen gingen gisteren al diplomatieke betrekkingen aan en zullen bin nenkort zaakgelastigden in el- kaars hoofdsteden benoemen. Slovenië en de Russische Fe deratie sloten gisteren een han delsverdrag. Het is voor het eerst dat een Joegoslavische re publiek zelfstandig een dergelijk akkoord sluit met een voormali ge Sovjetrepubliek. In ruil voor grondstoffen zal Slovenië de Fe deratie medicijnen, schoenen, meubels en machines leveren. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar heeft de Europese Ge meenschap gisteren ontraden heersing. Het ANC heeft hiertoe het initiatief genomen omdat de organisatie zich bezorgd maakt over militaire integratie onder een niet-raciale regering. Hoewel ook zwarten worden gerecruteerd in de rangen van het SADF, is het officierskorps bijna uitsluitend blank. De be langrijkste taak zou zijn het aantal zwarte recruten aanzien lijk te laten toenemen, een zwart officierskorps op te leiden en af te rekenen met het door Afrikaners gedomineerde karak ter van de SADF. Er moeten nog verschillende hindemissen worden overwon nen voordat een dergelijk ge voelig programma kan worden gelanceerd. Volgens betrouwba re Britse bronnen zal geen for meel trainingsaanbod worden gedaan voordat alle partijen in Zuid-Afrika het over het plan eens zijn, of voordat een toe komstige niet-raciale regering verzoekt om assistentie. THE INDEPENDENT Groot-Brittannië bereidt zich voor om soldaten op te leiden voor een Zuidafrikaans leger 'nieuwe stijl'. Dat leger moet de taken overnemen van de huidi ge, door blanken gedomineerde defensiemacht. Er wordt een grootscheeps programma opge steld voor de oprichting van een volledig geïntegreerd leger, op dezelfde manier als de Britse militaire opleiding in Zimbabwe na de onafhankelijkheid. De drijvende kracht achter de plannen is het Afrikaans Natio naal Congres (ANC), dat een visje heeft uitgegooid na te heb ben gezien hoe de Britten mili tairen hebben opgeleid in na burige landen. Het plan zal ech ter zeker op tegenstand kunnen rekenen van de Afrikaner lei ding binnen de Zuidafrikaanse Defensiemacht (SADF), met hun herinneringen aan het Boe- ren-verzet tegen de Britse over- De World Society for the Protec tion of Animals (WSPA), de we reld dierenbescherming, heeft in haar jaarlijkse rapport fel uitge haald naar Japanse berenparken. In die parken leven zo'n 1000 be ren onder erbarmelijke omstan digheden. Ze zitten soms met 100 het een medicinale werking heeft beren tegelijk in betonnen putten bij leveraandoeningen, kan wel i de grond, alvorens zij worden geslacht. Gal, huid en vlees van de dieren brengen heel wat geld in het laatje. Vooral beregal, 7000 gulden opbrengen. Deze economische waarde is de voor naamste bestaansreden van de berenparken. Maar ook als toeris- het goed. Het publiek vermaakt zich kostelijk als in de putten ge vechten uitbreken. De WSPA vindt dat de berenparken ze snel mogelijk dicht moeten. foto anp wordt verondersteld dat tische trekpleister doen de parken het haar lot in eigen hand heeft. „Er liggen wel degelijk mogelijk heden om respect af te dwin gen", hield de premier vol, hoe wel hij erkende dat in Maas tricht onvoldoende terecht is gekomen van vergroting van de rol van het Parlement. Met Oostenrijk en Zweden beginnen binnenkort gesprek ken over hun toetreding tot de Europese Unie, zoals de EG na de Maastrichtse akkoorden zal gaan heten. Zo'n uitbreiding moet formeel worden goedge keurd door het Europarlement. STRAATSBURG PETER DE VRIES CORRESPONDENT In een chaotisch debat van meer dan zeven uur heeft het Europees Parlement gedreigd de uitbreiding van de EG te blokkeren, als de komende ja ren niet alsnog serieus wordt onderhandeld over extra macht voor het parlement. Premier Lubbers en staatssecretaris Dankert lieten weten dat zo'n verzoek om nieuwe onderhan delingen 'geen zin' heeft. Lubbers hield de Straatsburg- se assemblée gisteren voor, dat ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELLINGA Officieel heeft Budapest gematigd gerea geerd op de vorming van het Slavische ge menebest in Minsk. Hongarije behoorde tot de eerste landen die de nieuwe staat Oek raïne hebben erkend. Minister van buiten landse zaken Jeszenszky sprak er zijn blijd schap over uit dat de breuk tot nu toe in ie der geval vreedzaam is verlopen. Maar onder de Hongaarse bevolking heerst een ware doemstemming. Bij de simpele vraag 'hoe gaat het' kun je dezer dagen re kenen op een somber, pessimistisch ant woord. Sinds een Servische piloot enige tijd geleden een lading explosieven op de Hon gaarse stad Barcz heeft gegooid, zijn veel mensen ervan overtuigd dat Hongarije het volgende doelwit van de agressie in Belgra do zal worden. De installatie van een directe telefoonver binding tussen het Joegoslavische en het Hongaarse ministerie van defensie heeft niet kunnen voorkomen dat na de gebeur tenissen in Barcz nog een aantal ernstige incidenten hebben plaatsgevonden. Zo landde twee weken geleden een raket ruim vier kilometer over de Hongaarse grens. Het ding ontplofte gelukkig niet, zo dat de schade beperkt bleef. Afgelopen week voorkwam de tijdige ontdekking van een Joegoslavische mijn op een Hongaarse landweg dat een automobilist zichzelf op blies. In Hongarije groeit het onbehagen. Eerst de oorlog in Joegoslavië aan de zuid grens, nu de opsplitsing van de voorma lige Sovjetunie aan de oostgrens, en aan de noordgrens neemt de spanning in Tsjecho-Slowakije toe. Terwijl de kran ten regelmatig melding maken van Joe goslavische grensschendingen, bereiden veel mensen zich geestelijk op oorlog Voor al dit soort incidenten geeft het Joego slavische leger nauwelijks verontschuldigin gen, laat staan verklaringen. En dat sterkt het pessimisme dat de gebeurtenissen pas een voorbode zijn voor wat komen gaat. De Hongaarse regering heeft tot nu toe ove rigens zeer beheerst op de grensincidenten gereageerd. Weliswaar zijn de grenstroepen in verhoogde staat van paraatheid gebracht, maar Budapest doet alles om de spanning niet verder op te laten lopen. De Hongaarse regering hoopt en rekent op buitenlandse steun, mocht het aan de grens met Joegoslavië echt tot problemen komen. De Europese waarnemers in Kroatië heb ben inmiddels al ingestemd met het Hon gaarse verzoek om hun activiteiten uit te breiden naar de Joegoslavische kant van de grenszone. Maar Hongaarse burgers hebben weinig vertrouwen in die internationale hulp. „Ze hebben ons in 1956 toch ook laten zitten en in 1968 werd er in Praag ook niet ingegre pen. En nu doet Europa ook niets om de Kroaten te helpen", zo vertolkt een Hon gaarse kunstenaar de algemene opinie. De angst wordt mede gevoed door het feit dat Hongarije bij geen van zijn buurlanden echt geliefd is. Zowel Slowakije als Roeme nië, Joegoslavië en de Oekraïne hebben Hongaarse minderheden, die allemaal wo nen op grondgebied dat Hongarije na de Eerste Wereldoorlog is verloren. Bij de buren leeft de overtuiging dat Honga rije dat gebied eigenlijk terug wil hebben. En al ontkent Budapest steevast dat het dergelijke aspiraties heeft, de kwestie van de oude grenzen en de minderheden is een bron van voortdurende spanning. De stichting van een onafhankelijke Oekraï ne heeft dezer dagen flink bijgedragen aan het Hongaarse pessimisme. Vooral de ge dachte dat de kersverse staat over een be hoorlijk aantal kernwapens beschikt, maakt veel mensen bang. Het is niet zozeer de vrees dat Kiev straks een veroveringsoorlog zal beginnen, maar wel de angst dat het in het voormalige Sov jet-rijk wel eens net zo uit de hand zou kun nen lopen als in Joegoslavië, wat veel Hongaren beklemt. BERLUN HANS HOOGENDUK Erich en Margot Honecker konden begin deze maand nog rustig wandelen in Moskou. Hun hoop is nu gevestigd op Chili. foto ap MOSKOU HANS GELEUNSE In Chili laat Honeckers dochter het huis verbouwen om vader Erich en moeder Mar got onderdak te kunnen verlenen, in Berlijn verklaarde de wethouder van justitie dat er een cel vrij is in de gevangenis Moabit. Daar zitten ook zijn vroegere strijdmakkers Miel- ke (ex-stasi), Kessler (Nationale Volks Ar mee) en Stoph (oud-premier). De 79-iarige ex-Oostduitse staats- en par tijleider bracht intussen zijn tweede nacht door in de Chileense ambassade in Mos kou, waar hij, zoals werd meegedeeld, 'gast' is van de vrouw van ambassadeur Almeida, die zelf in verband met de zaak-Honecker in Chili verblijft. Mevrouw Almeida is een goede vriendin van Margot Honecker. De Honeckers zochten in de nacht van woens dag op donderdag hun toevlucht bij de Chi- lenen. nadat de Russen de Oostduitser voor de keus hadden gesteld vóór vanavond te vertrekken of aan Duitsland te worden uit geleverd. Zijn Berlijnse advocaat Wolff zei tegen de boulevardkrant Bildzeitwig: „Als de Russen hem eruit gooien, is hij morgen hier". Honecker liet gisteren voor de Chileense ambassade stencils uitdelen, waarin hij de Duitse regering het recht ontzegde tegen hem een proces te beginnen. Hij zegt in de Sovjetunie politiek asiel te hebben ge vraagd. Maar volgens een woordvoerder van Gorbatsjov is een dergelijk verzoek nooit bij het Kremlin ingediend. De Duitse regering heeft van de Chilenen geëist dat Honecker de ambassade verlaat en dat hij geen visum krijgt voor dit Zuidamerikaanse land. Daarbij herinnerde de Duitse justitie aan eerder gedane belof tes van de Chileense regering. Woensdag avond nog had president Aylwin in een tv- interview verzekerd, dat Honecker niet in aanmerking komt voor politiek asiel. Des ondanks wordt de kans redelijk groot ge acht dat het echtpaar Honecker nog voor de kerstdagen als gast in Santiago de Chile op duikt. Want hoewel Chili formeel een hard standpunt inneemt, spelen er ook emotio nele factoren een niet te onderschatten rol. Onder het moorddadige regime van de dic tator Pinochet vonden meer dan 5.000 Chi lenen een nieuw tehuis in de DDR. Daarbij speelde het feit of ze een geldig paspoort hadden, geen enkele rol. De Chileense am bassadeur in Moskou, Almeida, hoorde zelf tot deze groep. Deze naaste medewerker van de Chileense ex-president Allende. woonde 15 jaar in Oost-Berlijn. Uit die tijd stammen ook de goede contacten met de Honeckers. Mocht Honecker als gast in Chili worden geduld, dan is de kans dat hii aan Duitsland wordt uitgeleverd vrijwel nihil. Belandt hij toch in Duitsland, dan 'hebben we altijd een cel vrij', was het laconieke commentaar van de Berlijnse justitie. De zaak-Honecker valt onder de justitie van de Duitse hoofd stad, omdat hier het complex Yegeringscri- minaliteit in de ex-DDR' wordt behandeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5