Binnenland Verband drugs en misdaad niet zeker Groen Links zoekt elan in zingen, dansen en vrijen Karolingische munt voorloper ecu VSB streeft naar één verenigde spaarbank Vrijdag 'J december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART h{ PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAN KLINGE NIEUWSLIJN Wir-rapport belastingdienst geheim Het wir-rapport van de belastingdienst blijft geheim. Het stuk, waaruit onder meer blijkt dat bedrijven in 1988 ten onrechte voor tenminste 262 miljoen gulden aan investeringssubsidie hebben verkregen, is door minister Kok (Financiën) in enkel voud aan kamervoorzitter Deetman verzonden. Deze heeft het vervolgens persoonlijk aan de voorzitter van de kamercommis sie voor financiën gegeven. Zo moet worden voorkomen dat aan het licht komt hoe de belastingdienst de bedrijven achterhaalde. De dienst verwacht overigens in totaal wel een half miljard aan onterechte claims te kunnen achterhalen. Rechter wijst eis tegen ABN AMRO af De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in kort geding een eis van 13 miljoen gulden tegen ABN AMRO afgewezen. De eis kwam van drie Arabische investeerders, die in 1981 de noodlij dende typemachinefabriek Remington in Den Bosch kochten. De Arabieren hebben nooit plezier gehad van deze transactie, naar hun zeggen omdat de bank had verzwegen dat de octrooi en en het naamrecht voor de typemachines in Amerika lagen. Daardoor volgden enorme schadeclaims en ging de fabriek fail liet. De drie eisen 36 miljoen gulden schadevergoeding. De afge wezen 13 miljoen gulden zou een voorschot zijn. Wethouder tegen motie controleurs „Politiek ongeloofwaardig en financieel onverantwoord." Zo noemt de Amsterdamse wethouder van financiën De Grave het voorstel van de PvdA om de meeropbrengsten van de dienst Parkeerbeheer te gebruiken voor het verhogen van de veiligheid op trams. Tijdens de behandeling van de begroting 1992 diende het PvdA-raadslid Ter Horst een motie in waarin zij voorstelt de meeropbrengst circa 12 miljoen gulden te gebruiken voor het ombouwen van de 250 trams om ze geschikt te maken voor kaartcontroleurs. Binnen drie jaar moeten op alle trams weer controleurs rijden, vinden de sociaal-democraten. Onderzoekers rekenen af met groot aantal vooroordelen Legalisering van drugs leidt niet tot een onmiddellijke daling van de criminaliteit onder druggebruikers. Me- thadonverstrekking leidt immers ook niet zonder meer tot lagere criminaliteit. Dat concluderen onderzoekers van het ministerie van justitie in het rapport 'De econo mie van het drugsbestaan', dat gisteren werd gepresen teerd. Het rapport doet verslag van een onderzoek onder gebruikers van harddrugs in Amsterdam. sprake was. De onderzoekers konden over het algemeen geen oorzakelijk verband vinden. Het is eerder zo dat druggebruik en criminaliteit wel bij elkaar ho ren, maar dat beide een uitings vorm zijn van afwijkend gedrag, zonder dat het één het ander veroorzaakt. Hoewel methadonverstrek- king geen rechtstreeks vermin derend effect heeft op de crimi naliteit, biedt het verslaafden volgens de onderzoekers wel een mogelijkheid om morele grenzen gemakkelijker te res pecteren. Zij pleiten ervoor door te gaan met de methadonpro- jecten, maar dan met een fre- De onderzoekers rekenen af met een hele reeks van vooroor delen over drugs en misdaad. Zo concluderen ze dat lang niet alle verslaafden crimineel ge drag vertonen. De criminaliteit van drugsgebruikers beperkt zich verder voornamelijk tot kleine diefstal. Van contact met het slachtoffer is over het alge meen geen sprake. Negentig procent van de criminele ver slaafden kraakt geen auto's. Het gros van de criminele verslaafden blijkt zich verder al crimineel te hebben gedragen voordat er van druggebruik quentere en minder vrijblijven de sociale begeleiding van ver slaafden. De onderzoekers wijzen erop dat legalisering van drugs tot gevolg zal hebben dat de ver spreiding ervan zal toenemen. Het aantal gebruikers zal stij gen, maar het aantal problemen zou sterk verminderen omdat ze beter te controleren zijn. Niettemin lijkt volgens de on derzoekers in Nederland de noodzaak van legalisering niet zo groot, omdat het problei tisch druggebruik een in om vang betrekkelijk beperkt stabiel fenomeen is. De onderzoekers zouden wel graag een variabeler beleid z gericht op de verschillende le vensstijlen van de verslaafden. De zware criminelen onder hen zouden best langere vrijheids straffen kunnen krijgen. De gro te middengroep geeft echter op relatief onschuldige wijze vorm aan het afwijkende bestaan, al dus de onderzoekers. Het waren spannende uren voor de Groen-Linksfractie bij de Kamerverkiezingen in 1989. Van links naar rechts: Andrée van Es, Ria Beckers, Paul Rosenmüller en verscholen achter Ina Brouwer Peter Lankhorst. fo to anefo rob bogaerts PEN HAAG CAREL GOSEUNG Twee jaar is Groen Links nu bezig. De bundeling van PPR, PSP, CPN, EVP en onafhanke- lijken kreeg eind 1989 zes nsen in de Kamer. Een te genvallen dit was ook de ge schatte aanhang van de zoge heten samenstellende delen. Het elan zat er wel in. Het „verrassende perspectief van Groen Linkse politiek" heette het toen nog. Twee jaar later is het elan al- veer weg. Groen Links is een partij geworden als alle andere. Ze draait onopvallend mee in het parlementaire circuit. Af en toe scorend met onderwerpen als asielzoekers, de BVD en de affaire-Bosio. Of het als een re peterende breuk opkomen voor uitkeringstrekkers, tegen de Navo en voor Oost-Europa. Van de beoogde lijsttrekker, FNV'er Rosenmöller, is niets meer vernomen. Andere alter natieven voor de 'overleefde' Ria Beckers zijn er niet of lopen weg. Zie de belangstelling van Ina Brouwer voor het burge meesterschap van Zaanstad. De aanhang van de partij neemt niet toe. Ontevreden PvdA'ers zoeken elders hun heil. 'Plaatsbepaling' Groen Links gaat daarom aan 'plaatsbepaling' denken. Vanaf vandaag wordt op een congres een twintigtal „richtinggevende uitspraken" gedaan die „de uit gangspunten van Groen Linkse politiek bepalen". De Groen Linkse politiek rust op twee pijlers: respect voor de natuur en een maatschappij waarin iedereen zich in zo groot mogelijke vrijheid kan ontplooi- n. De toestand van het milieu bepaalt de grens voor het eco nomisch beleid. Geen groei ten koste van het milieu. Op naar een duurzame eco- ïomie, kortom. De materiële consumptie in de westerse we reld moet teruggedrongen wor den. De lagerbetaalden worden daarbij ontzien. Midden en ho gere inkomensgroepen betalen het gelag. Er is een radicale herverdeling an werk nodig. Onbetaalde ar beid moet veel m krijgen, het eenzijdige accent op betaalde arbeid moet tot het verleden gaan behoren. De overheid moet in haar beleid uitgaan van het individu als on afhankelijk wezen dat zelf in vrijheid kan kiezen bij zaken als werk en leefvorm. Tot zo ver is men het eens. Nu scheiden zich echter de we gen. In eerste instantie wilde het partijbestuur dat de over heid de economische zelfstan digheid van elke burger garan deerde. Dat kon door de invoe ring van een basisinkomen, al dan niet te combineren met een sociale uitkering. De achterban bleek het daar, gezien de talloze wijzigings voorstellen die werden inge diend, niet mee eens. En het partijbestuur kwam er niet meer uit. Het gevolg laat zich raden: de leden krijgen twee voorstellen van het bestuur Basisinkomen Vijf bestuursleden willen dat de overheid voor elke burger 'indi viduele economische zelfstan digheid' waarborgt. Dat kan via het basisinkomen, maar hoeft niet. Vijf andere bestuursleden menen dat de overheid de bur ger alleen te hulp moet schieten als deze tijdelijk wegens ziekte, ouderdom of werkloosheid, geen eigen inkornen heeft. Dan is een uitkering geboden. De vraag wie dat allemaal gaat betalen, past kennelijk niet in het rijtje 'richtinggevende uitspraken'. Dat zou te prak tisch zijn. Liever volzinnen over radicale democratisering, her verdeling van de welvaart, soci ale gelijkheid en -vrijheid, de overheersende rol van de staat en Europa. De defensie had de leiding van de partij oorspronkelijk over het hoofd gezien. Maar de ze misser is nu goedgemaakt. Het leger mag blijven, maar dan als vredesmacht onder EG- of VN-vlag. Bewapening is toege staan mits die niet. nucleair is. NAVO en WEU moeten opgaan in een pan-Europees veilig heidssysteem. De vroegere PSP-aanhang in Groen Links keert zich walgend af. De telefoon van Fred van der Spek staat roodgloeiend. De PTT sleept postzakken vol aan meldingen aan voor zijn PSP- in-heroprichting. Ondertussen kiest Groen Links voor een 'eigen positie' temidden van andere politieke stromingen. Groene politiek ge koppeld aan vernieuwing van links, heet dat. Politiek is daar bij meer dan staatspolitiek Ook het buitenparlementaire hoort erbij. Fractiediscipline Maar met wie de partij al dat moois wil bereiken, blijft vaag. Men wil pas bestuurlijke verant woordelijkheid dragen 'zodra er een reëel perspectief bestaat om Groen Linkse doelstellingen langs bestuurlijke weg te reali seren', aldus weer een 'richting gevende uitspraak'. Daartoe moeten echter eerst de ver krampte omgang met regering coalities, strakke regeerakkoor den en fractiediscipline in Den Haag verdwijnen. De oorspronkelijke formule ring waarin het partijbestuur aangaf de kansen voor de eigen groepering als politieke bewe ging 'groot' te achten, is ver dwenen. Dat zou ook een beetje te veel van het goede zijn ge weest, gezien de huidige staat van de partij. Desalniettemin sluit men regeringsdeelname niet uit. Vooralsnog een utopie. Maar ook voor wie niet wil re geren, voor degenen die Groen Links meer als een vrijblijvende hobbyclub zien, blijft er nog ge noeg over. Zingen, dansen en vrijen bijvoorbeeld. Die 'pretti ge dingen' die niets kosten en geen grondstoffen of energie verspillen, moeten voorrang krijgen in het beleid. Een idee van 'Roze Links' dat het partij bestuur gaarne overnam. „Het gaf ons een prettig en warm ge voel van binnen", aldus de mo tivering. Alleen klopt de redene ring niet. Zingen, dansen of vrij en kost wel degelijk energie. Bo vendien kan het ook geld kos ten. En als er van het vrijen per se geen kindertjes mogen ko men, worden wel degelijk grondstoffen en energie ver spild. Iets dat mèt de komst van kindertjes nog veel meer het ge val zal zijn. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Flevohof gaat weer open rond paasvakantie Voskamp Vastgoed BV uit Al melo is de nieuwe eigenaar van het failliete pretpark de Flevo hof. Voskamp was de hoogste bieder bij de onderhandse ver koop die de curator vorige week vrijdag onder negentien gega digden uitschreef. Voskamp, die de Flevohof ge kocht heeft voor een bedrag dat aanzienlijk meer is dan de 3,5 miljoen gulden die hij vorige week bood, streeft ernaar de Flevohof rond de paasvakantie van 1992 te heropenen. Volgens de curator is de nieuwe eige naar van plan flink in de Flevo hof te investeren. Zo moet het park weer aantrekkelijk worden gemaakt voor het publiek. Het vastgoedbedrijf heeft toe gezegd de bestaande huurover eenkomsten te respecteren, contacten te onderhouden met het naast de Flevohof gelegen Land zonder Drempels en er voorts voor te zoreen dat de or ganisatie van de Wereld-Jambo ree in 1995 op het terrein door kan gaan. De onderhandse ver koop werd overigens tegen de wil van de zes hypotheekhou ders van de failliet gegane Fle vohof gehouden. Antillen boos over voordracht gezaghebber WILLEMSTAD GPD De Antilliaanse regering is zeer gepikeerd over het voornemen van minister Hirsch Ballin om zelf een kandidaat voor de func tie van gezaghebber op Sint Maarten voor te dragen. Hij gaat hiermee voorbij aan de voordrachten die tot nog toe steeds door de Antillen zelf wor den gedaan. Volgens de Antilliaanse rege ring probeert Hirsch Ballin op deze manier alsnog een rege ringscommissaris op het eiland te plaatsen, zoals door de Twee de Kamer is gevraagd. Gewoonlijk stuurt de Antilli aanse regering in overleg met het bestuurscollege van het be trokken eiland een voorstel naar de minister. Die brengt vervol gens de officiële voordracht in de ministerraad. De door Nederland voorge stelde kandidaat moet orde scheppen in de bestuurlijke chaos op Sint Maarten. Het gaat om een Noordhollandse provin cie-ambtenaar. Hij is weliswaar op de Antillen geboren, maar woont al jaren in Nederland. Hirsch Ballin overtreedt hier mee overigens waarschijnlijk de regels van de Eilandenregeling (ERNA). Artikel 63 bepaalt dat een kandidaat-gezaghebber op de Antillen moet wonen. De An tillen hebben nog geen namen van kandidaten naar Den Haag ird. Ongeveer dertig leden van de Algemene Vereniging Nederlandse Militairen hebben gisteren op het Binnenhof geprotesteerd tegen het huidige systeem van dienstplicht. foto anppaul stolk Lijsttrekker Groen Links via referendum DEN HAAG «ANP De nieuwe lijsttrekker van Groen Links voor de Tweede- Kamerverkiezingen wordt waar schijnlijk door alle partijleden per referendum gekozen. Dat is een voorstel dat het bestuur van Groen Links voorlegt aan het partijcongres, dat vandaag en morgen in Amsterdam wordt gehouden. Voor de geldigheid van de uit slag is het nodig dat minimaal de helft van het aantal leden van Groen Links aan het refe rendum meedoet. Bovendien moet de lijstrekker minimaal eenderde van het aantal uitge brachte stemmen halen. Is aan beide voorwaarden niet vol daan, dan wordt de lijstrekker door het congres aangewezen. De eerstvolgende reguliere ver kiezingen voor de Tweede Ka mer worden in mei 1994 gehou den. De lijstrekker zou volgens het bestuur in september 1993 via een referendum moeten worden aangewezen. Ria Beckers stelt zich in ieder geval niet meer beschikbaar. DEN HAAG LUUK SENGERS Het ideaal van de Verenigde Spaarbanken Groep (VSB) om alle spaarbanken in Nederland te verenigen, lijkt een stapje dichterbij gekomen. De Nuts- spaarbank in Den Haag gaat met haar samenwerken. De VSB ontstond in 1981 door een fusie van drie grote spaar banken in Amsterdam, Rotter dam en Breda. Gaandeweg voegden zich in de jaren tachtig meer spaarbanken bij de VSB, waaronder banken in Gronin gen en Zeeland. De grootste fu sie was die met de Nutsspaar- bank West Nederland in Haar lem in 1987. Na 1987 bleef de VSB groeien, maar niet meer door fusies. De spaarbanken die sindsdien bij de VSB Groep aanklopten, wil len wel samenwerken, maar zonder hun zelfstandigheid te verliezen. Dat geldt ook voor de laatste aanwinst: de Nutsspaar- bank in Den Haag. De VSB Groep is overigens niet de enige die naar partners vist in de vijver met spaarban ken. Ook de SNS Bank, na de VSB de grootste spaarbank van Nederland, doet al jaren ver woede pogingen haar terrein uit te breiden. De strijd lijkt nu echter voor lopig beslist in het voordeel van de VSB. De SNS Bank kondigde gisteren een drastische reorga nisatie aan. Het spaarbankbe- drijf, met 335 vestigingen in Midden- en Oost-Nederland, wil een nog onbekend aantal medewerkers kwijt. Het is nog niet bekend of het aantal vesti gingen wordt verminderd. Nederland telt nu nog negen tien zelfstandige spaarbanken. Concurrentie tussen de spaar banken kwam in het verleden niet voor, omdat ze sterk regio naal waren georiënteerd. Pas in de jaren tachtig kregen de Vere nigde Spaarbank en de SNS Bank landelijke ambities. En sinds die tijd hengelen ze in de zelfde plas. Door zich aan te sluiten bij de VSB, wordt de Nutsspaarbank een zusterbank van de Verenig de Spaarbank, de Bondsspaar bank Schiedam Vlaardingen en de Spaarbank Doetinchem, die samen het hart i VSB Groep. Leids penningkabinet koopt grote muntschat LEIDEN SASKIA STOEUNGA Het Konkinklijk Penningkabinet heeft gisteren de grootste munt schat aangekocht die ooit in Eu ropa is gevonden. Kosten: 125.000 gulden. De 2800 Karo lingische munten die begin dit jaar door een metaaldetector zijn aangetroffen op een omge ploegd land in het Friese dorpje Tzummarum, worden eerst ge bruikt voor wetenschappelijk onderzoek. Later kan ook het publiek op een tentoonstelling de vondst bewonderen. Hans jacobi, de directeur van het penningenkabinet, is trots. Hij voorziet grote wetenschap pelijke mogelijkheden: „Over de economische handel en wandel in de Karolingische tijd, de 9e eeuw, is heel weinig bekend. We hopen daar nu meer greep op te krijgen. We weten wel dat met deze muntsoort van één gram zilver in heel Europa kon wor den betaald. Het is dus de voor loper van de ecu." Boete Hoeveel rijkdom deze 2800 Karolingische penningen in de 9de eeuw vertegenwoordigden, is niet bekend. „Uit de litera tuur weten we alleen dat voor het stelen van een koe in die tijd een boete van 36 penningen werd opgelegd. Op diefstal van een paard stond een boete van 144 penningen. Als je die boetes gelijkstelt met het aankoopbe drag van een paard, wel dan gaat het om een behoorlijke Directeur Jacobi van het Koninklijk Penningkabir van de 2800 „middeleeuwse ecu's". fo schat", aldus wetenschappelijk medewerker Arent Pol. Voor het bepalen van de waarde van de vondst heeft di recteur Jacobi een erkend ex pertisebureau ingeschakeld. Die kwam met het bedrag van 125.000 gulden. „Ik denk dat dat de juiste som is. In het ver leden is voor een enkele munt wel eens 700 gulden op tafel ge legd. Dat bedrag is nu echter niet meer reëel. Voor munthan- delaars is deze grote collectie met 2600 munten van hetzelfde type niet echt- interessant. Er treedt natuurlijk een devaluatie op als er veel gelijke munten in omloop zijn." De vinder, die anoniem wil blij ven, krijgt de helft van de aan koopsom. Belastingvrij, want dat is bij wet geregeld. De ande re helft gaat naar de bodemei genaar. Overigens zit er aan dat zoeken met de detector nog een klein staartje. Met een detector mag je officieel alléén zoeken, niet opgraven. Jacobi tilt daar niet zwaar aan. „Dit is een toe valstreffer. Het is niet in een er kend archeologisch opgravings- gebied gebeurd. En als er geen detectorzoekers waren zouden we nooit een stap verder ko- Ondanks de bescheiden aan koopsom, kost het voor het Leidse Penningkabinet toch nog de nodige moeite om 150.000 gulden op tafel te leggen. „Als het van het aankoopbudget af zou moeten, zouden we drie jaar lang niets meer kunnen aanschaffen. Dat is de bedoe ling niet. We gaan er vanuit dat we een sponsor vinden", zegt Jacobi. Muntwezen Wat staat er eigenlijk precies op de munten? Karei de Grote en zijn zoon Lodewijk de Vrome heersten over een gebied dat zich uitstrekte van Noord-Span- je en Midden Italië tot Friesland en van West Frankrijk tot Beieren. Dat enorme centraal bestuurde rijk kende een uni form muntwezen. Van Milaan tot Dorestad (Wijk bij Duurste de) werden in een groot aantal plaatsen dezelfde munttypes geslagen. Op hetzelfde gewicht en van dezelfde waarde. Die stempels, die opschriften en de koppen van die heersers (Lode wijk de Vrome (814-840), Lotha- rius (840-855) en Karei de Kale (840-877) worden nu nauwkeu rig bekeken en vergeleken. Daarnaast bevat de vondst nog ruim honderd exemplaren zon der aanduiding van herkomst. „Daarom was het ook zo be langrijk dat deze grote verzame ling bijeen bleef. Nu kunnen we goed aan de slag", aldus Arent Hij hoopt over een jaar te kun nen melden hoe de Karolingi sche gemeenschap met hun geld omging, hoeveel er werd geslagen en in welke steden het meeste geld was. EG hou dit in de gaten!

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4